Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
He1972
Posts: 1497
Joined: 17/09/2017 08:05

#30826 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by He1972 »

lavander wrote: 15/10/2020 14:18
Mogy87 wrote: 15/10/2020 13:33
lavander wrote: 15/10/2020 13:25
Ono sto velika vecina ljudi na planeti (prema anketama, komentarima, novinskim clancima, naucnim misljenjima, itd) zeli reci jeste da je u najmanju ruku neobicno da se zivot okrenuo naopacke zbog bolesti koja se pojavila, a koja ni po cemu nije opasnija od mase drugih bolesti koje su se javljale i nestajale, pa opet dolazile. Nije to, kako ti pokusavas reci, distanca i maska i tacka. To je ekonomska propast svuda. To je nema turizma, nema proizvodnje, nema potrosnje, nema usluznih djelatnosti. Svi ovi silni furlough-zi ce se poslije iskihati iz dzepova obicnih ljudi, sva zaduzivanja vlada ce se takodje morati otplatiti iz dzepova tih istih ljudi. To je socijalno-psiholoska propast svuda. To je nema druzenja, nema slobode, nema momak i cura setaju I ljube se, nema pjevanja, nema vjencanja, nema krstenja, nema kino, nema koncert, nema edukacija vani, nema nista. Nije nuklearna fizika, al je zajebancija kakvu svijet nije vidio. Ni za doba kuge ni kolere ni side ni mersa sarsa h1n1 h514n812, NIKAD. Racionalnog objasnjenja za sve ovo nema, koliko god se neko trudio da nam ga podastre.
Nista onda. Zrtvujmo starije i ugrozene kategorije da se momak i cura mogu drzati za ruke. Nije da nisu predlagali. Ako smo takvo dno dotakli zasluzili smo puno gore. Znas lijepo je filozofirati o cvjeticima i klupicama dok su to voljeni nekih drugih ljudi. A kad pokuca na tvoja vrata kuku majko.
Mislis da za te bolesti iz proslosti ljudi ne bi nosili masku i drzali distancu da su posjedovali znanje da je to dovoljno? Jako smo razmazeni i sebicni postali. Sve dok ne zakuca na nasa vrata.
Ova vrsta mantre je specijalno besmislena, ovo "ah, ti okrutni ubico starih i ugrozenih ljudi!" Valjda svi u porodicama i medju prijateljima imamo stare i ugrozene. Valjda su meni moji stari i ugrozeni isto dragi kao i tebi tvoji? Ili mislis da niko od nas koji se cudimo ovom stanju nema stare i ugrozene? Ali, zasto ih ne stitismo prije 3 godine kad je bila strasna gripa ili prije 5 godina? Kako to da tad nismo zaustavili sve i nabacili maske po ulici i na livadi, jerbo su oni i tada bili isto ugrozeni? Sto tad nismo zivjeli u policijskom satu?

Ovo sto sam napisala gore nije nikakvo "filozofiranje". Pogledaj statistike pojacanih depresija i psiho oboljenja u svijetu, pada potrosnje/proizvodnje, smanjenih prihoda. To nije ni klupica ni cvjetic, vec ozbiljni problemi. Jesi li citala neki dan u Guardianu clanak o povecanom trendu zaledjavanja jajnih celija kod zena u tridesetim godinama, jer nemaju partnere niti ih u ovom stanju mogu nalaziti, zabavljati se, zasnivati porodice ili veze? To su za mene ozbiljne stvari i trebalo bi da su za svakog normalnog.

A, sada posjedujemo znanje da je maska i distanca dovoljna, je l? Ne posjedujemo nikakvo znanje. I dan danas, 10 mjeseci nakon svega, ces naci rasprave da li maska pomaze ili ne. Neki cak kazu da odmaze. Rasprave da li se virus zadrzava na predmetima ili ne. Svaki dan nova studija, jedan dan kaze zadrzava se, drugi ne. Jedan dan zivi na plastici mjesec dana, druga samo 7. Hiljadita da zivi 3 sata… Ne znamo kako se ko zarazio, je li genetski faktor ima ulogu ili ne. Jos zasigurno ne znamo kako se ovaj virus uopste prenosi niti sta on radi organizmu. Ima ljekara koji tvrde da, ako si pozitivan na testu, to uopste ne znaci da imas zaista bolestan, vec da je moze biti mrtvi zaostali virus od prije milion godina. Drugi, pak, kazu da to ne moze biti slucaj. Dakle, niko nista pouzdano o ovome ne zna i ne zelim se praviti pametna da ja, kao, nesto znam. Ali, ono sto znam jeste ovo sto vidim oko sebe, a to je da je da se svijet okrenuo tumbe. I to mi nije jasno, kao sto ti rekoh, a niko mi jos nije objasnio razloge. Ovo tvoje objasnjenje "ubico ljudi koji ti nisu bliski" za mene nije objasnjenje, vec samo dokaz da ga ni ti nemas.
svaka čast lavando nek si joj malo zavezala usta častim pa makar i virtuelno!!!!!1 :thumbup: :thumbup: :thumbup: :beer:
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#30827 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 13:45
kox wrote: 15/10/2020 13:38
Mogy87 wrote: 15/10/2020 13:28
Moze neki dokaz za tvrdnju da su ljudi “masovno bez testiranja zavodjeni kao umrli od COVIDA”
A sta je prouzrokovalo 100 odnosno 150 hiljada vise umrlih u odnosu na prethodne godine?
Objasnila sam ti da odgovor nije u elektivnim operacijama, redovnim pregledima (jer od tih uzroka ne umires unutar 10 sedmica), dramaticnom porastu u broju samoubistava (za to bi se culo), da ekonomska kriza hoce imati posljedice, ali ne unutar 10 sedmica.
Da nije razlog da zbog velikog broja hospitaliziranih (ovo nema veze s panikom i histerijom, ovo su stvarno bolesni ljudi kojim treba bolnicko lijecenje) drugi ljudi ne dobiju ispravnu medicinsku njegu? I nikakvo zabadanje glave u pjesak nece to rijesiti.
Vec maska i distanca.
Evo za npr. Belgiju:
https://www.bbc.com/news/world-europe-52491210
Izvini, ali ja ipak više vjerujem ljudima koji naprave ozbiljnu analizu i napišu članak pod svojim imenima nego forumskim objašnjenjima baziranim na havi i teorijama zavjere.
U pravu si.

It's based on the assessment of the medical doctor, usually taking into account whether the coronavirus is present in the same care home," says Prof Van Gucht.

Znaci ljekar (strucna osoba) na osnovu klinicke slike ocijeni da li je osoba imala COVID. Meni je to potpuno legitimno. Znanje ljekara itekako se treba uzeti u obzir. Osim ako naravno nije slucaj da vjerujes da ce neko rizikovati svoju reputaciju da bi iz nekog neobjasnjivog razloga pumpao brojeve.

U razlicitim drzavama razlicita je praksa.
I još nešto dok nisam zaboravio, ranije si napisala kako veliki broj pacijenata u Italiji i Švedskoj nije testiran i nije zaveden da je umro od corone (a po tvom mišljenju valjda jeste) pa je to objašnjenje velikog broja dodatnih smrti koje se ne vode pod coronom. Kako u tom slučaju ne vjeruješ ljekarima, i vjeruješ da će ljekari rizikovati svoju reputaciju kako bi iz nekog neobjašnjivog razloga umanjivali brojeve ?
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30828 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

kox wrote: 15/10/2020 16:50
Mogy87 wrote: 15/10/2020 13:45
kox wrote: 15/10/2020 13:38
Evo za npr. Belgiju:
https://www.bbc.com/news/world-europe-52491210
Izvini, ali ja ipak više vjerujem ljudima koji naprave ozbiljnu analizu i napišu članak pod svojim imenima nego forumskim objašnjenjima baziranim na havi i teorijama zavjere.
U pravu si.

It's based on the assessment of the medical doctor, usually taking into account whether the coronavirus is present in the same care home," says Prof Van Gucht.

Znaci ljekar (strucna osoba) na osnovu klinicke slike ocijeni da li je osoba imala COVID. Meni je to potpuno legitimno. Znanje ljekara itekako se treba uzeti u obzir. Osim ako naravno nije slucaj da vjerujes da ce neko rizikovati svoju reputaciju da bi iz nekog neobjasnjivog razloga pumpao brojeve.

U razlicitim drzavama razlicita je praksa.
I još nešto dok nisam zaboravio, ranije si napisala kako veliki broj pacijenata u Italiji i Švedskoj nije testiran i nije zaveden da je umro od corone (a po tvom mišljenju valjda jeste) pa je to objašnjenje velikog broja dodatnih smrti koje se ne vode pod coronom. Kako u tom slučaju ne vjeruješ ljekarima, i vjeruješ da će ljekari rizikovati svoju reputaciju kako bi iz nekog neobjašnjivog razloga umanjivali brojeve ?
Napisala sam ti. Vecinom se radi o ljudima u starackim domovima ili ljudima koji su umrli kod kuce. Svedski pristup je bio takav da ti ljudi prakticno nisu ni imali pristup ljekarima jer je postojala dobna granica za prijem u bolnicu.
U Italiji je bio takav haos da se jednostavno nije stizalo. Nije bilo lose namjere jednostavno nije bilo resursa.

Posto vidim da te tema zanima evo odlican clanak NYT koji se bavi ovom temom i azurira se redovno

But the total death numbers offer a more complete portrait of the pandemic, researchers say, especially because most countries report only those Covid-19 deaths that occur in hospitals.

O ovome ti pricam.

https://www.nytimes.com/interactive/202 ... eaths.html
User avatar
mk ultra
Posts: 19443
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#30829 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by mk ultra »

Mene zanima kako se objasnjava rast oboljelih sad a ne u augustu npr?
Opet kazem tad je najmanje ljudi masku nosilo
U Neumu bio pocetkom septembra, NIKO je nije imao, pa nije bilo u tom periodu nekih vecih zaraza kad je bila daleko veca pokretljivost ljudi

Niko nije bez testa ni izasao ni usao u drzavu vec duzi period tako da meni ovo iskreno nikakve logike nema. Ako je sve to ovako, onda nikakva ogranicenja nista ne mijenjaju :-)
User avatar
Hame_
Posts: 5482
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#30830 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hame_ »

Logovan wrote: 15/10/2020 13:24 Odeš na neku livadu gdje nema žive duše, ne nosiš masku, policija te primijeti i kazni hahaha
Uhljebi :twisted:

:bih:
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#30831 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by L u c i f e r »

Imamo mi bgm i epidemiju mentalnih oboljenja
Forum ko ludnica s ovim antimaskerima
Selam
:run:
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#30832 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 17:01
kox wrote: 15/10/2020 16:50
Mogy87 wrote: 15/10/2020 13:45
U pravu si.

It's based on the assessment of the medical doctor, usually taking into account whether the coronavirus is present in the same care home," says Prof Van Gucht.

Znaci ljekar (strucna osoba) na osnovu klinicke slike ocijeni da li je osoba imala COVID. Meni je to potpuno legitimno. Znanje ljekara itekako se treba uzeti u obzir. Osim ako naravno nije slucaj da vjerujes da ce neko rizikovati svoju reputaciju da bi iz nekog neobjasnjivog razloga pumpao brojeve.

U razlicitim drzavama razlicita je praksa.
I još nešto dok nisam zaboravio, ranije si napisala kako veliki broj pacijenata u Italiji i Švedskoj nije testiran i nije zaveden da je umro od corone (a po tvom mišljenju valjda jeste) pa je to objašnjenje velikog broja dodatnih smrti koje se ne vode pod coronom. Kako u tom slučaju ne vjeruješ ljekarima, i vjeruješ da će ljekari rizikovati svoju reputaciju kako bi iz nekog neobjašnjivog razloga umanjivali brojeve ?
Napisala sam ti. Vecinom se radi o ljudima u starackim domovima ili ljudima koji su umrli kod kuce. Svedski pristup je bio takav da ti ljudi prakticno nisu ni imali pristup ljekarima jer je postojala dobna granica za prijem u bolnicu.
U Italiji je bio takav haos da se jednostavno nije stizalo. Nije bilo lose namjere jednostavno nije bilo resursa.

Posto vidim da te tema zanima evo odlican clanak NYT koji se bavi ovom temom i azurira se redovno

But the total death numbers offer a more complete portrait of the pandemic, researchers say, especially because most countries report only those Covid-19 deaths that occur in hospitals.

O ovome ti pricam.

https://www.nytimes.com/interactive/202 ... eaths.html
Jasno je to meni ali neki ljekar i njima napiše uzrok smrti koji nije Covid, bili u bolnici ili ne. I tim ljekarima odlučuješ da ne vjeruješ. Opet, neki drugi ljekar bez testa za nekoga zaključi da je uzrok smrti Covid. Za te ljekare kod tebe vrijedi:
'Znanje ljekara itekako se treba uzeti u obzir. Osim ako naravno nije slucaj da vjerujes da ce neko rizikovati svoju reputaciju da bi iz nekog neobjasnjivog razloga pumpao brojeve.'

Dupli standardi.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30833 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

kox wrote: 15/10/2020 17:28
Mogy87 wrote: 15/10/2020 17:01
kox wrote: 15/10/2020 16:50
I još nešto dok nisam zaboravio, ranije si napisala kako veliki broj pacijenata u Italiji i Švedskoj nije testiran i nije zaveden da je umro od corone (a po tvom mišljenju valjda jeste) pa je to objašnjenje velikog broja dodatnih smrti koje se ne vode pod coronom. Kako u tom slučaju ne vjeruješ ljekarima, i vjeruješ da će ljekari rizikovati svoju reputaciju kako bi iz nekog neobjašnjivog razloga umanjivali brojeve ?
Napisala sam ti. Vecinom se radi o ljudima u starackim domovima ili ljudima koji su umrli kod kuce. Svedski pristup je bio takav da ti ljudi prakticno nisu ni imali pristup ljekarima jer je postojala dobna granica za prijem u bolnicu.
U Italiji je bio takav haos da se jednostavno nije stizalo. Nije bilo lose namjere jednostavno nije bilo resursa.

Posto vidim da te tema zanima evo odlican clanak NYT koji se bavi ovom temom i azurira se redovno

But the total death numbers offer a more complete portrait of the pandemic, researchers say, especially because most countries report only those Covid-19 deaths that occur in hospitals.

O ovome ti pricam.

https://www.nytimes.com/interactive/202 ... eaths.html
Jasno je to meni ali neki ljekar i njima napiše uzrok smrti koji nije Covid, bili u bolnici ili ne. I tim ljekarima odlučuješ da ne vjeruješ. Opet, neki drugi ljekar bez testa za nekoga zaključi da je uzrok smrti Covid. Za te ljekare kod tebe vrijedi:
'Znanje ljekara itekako se treba uzeti u obzir. Osim ako naravno nije slucaj da vjerujes da ce neko rizikovati svoju reputaciju da bi iz nekog neobjasnjivog razloga pumpao brojeve.'

Dupli standardi.
Ali ni jedni ni drugi ne rade nista pogresno. Takve su smjernice zemalja u kojim rade. U Belgiji i Francuskoj pokusavaju ubrojati i ljude koji su umrli van bolnica. U ostalim zemljama to ne rade. Takve su smjernice u tim drzavama.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#30834 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 17:31
kox wrote: 15/10/2020 17:28
Mogy87 wrote: 15/10/2020 17:01

Napisala sam ti. Vecinom se radi o ljudima u starackim domovima ili ljudima koji su umrli kod kuce. Svedski pristup je bio takav da ti ljudi prakticno nisu ni imali pristup ljekarima jer je postojala dobna granica za prijem u bolnicu.
U Italiji je bio takav haos da se jednostavno nije stizalo. Nije bilo lose namjere jednostavno nije bilo resursa.

Posto vidim da te tema zanima evo odlican clanak NYT koji se bavi ovom temom i azurira se redovno

But the total death numbers offer a more complete portrait of the pandemic, researchers say, especially because most countries report only those Covid-19 deaths that occur in hospitals.

O ovome ti pricam.

https://www.nytimes.com/interactive/202 ... eaths.html
Jasno je to meni ali neki ljekar i njima napiše uzrok smrti koji nije Covid, bili u bolnici ili ne. I tim ljekarima odlučuješ da ne vjeruješ. Opet, neki drugi ljekar bez testa za nekoga zaključi da je uzrok smrti Covid. Za te ljekare kod tebe vrijedi:
'Znanje ljekara itekako se treba uzeti u obzir. Osim ako naravno nije slucaj da vjerujes da ce neko rizikovati svoju reputaciju da bi iz nekog neobjasnjivog razloga pumpao brojeve.'

Dupli standardi.
Ali ni jedni ni drugi ne rade nista pogresno. Takve su smjernice zemalja u kojim rade. U Belgiji i Francuskoj pokusavaju ubrojati i ljude koji su umrli van bolnica. U ostalim zemljama to ne rade. Takve su smjernice u tim drzavama.
Ja i ne tvrdim da rade išta pogrešno, u članku se koriste službenim ciframa. Ti ih dovodiš u sumnju i tvrdiš da su i te dodatne smrti uzrokovane coronom, iako je neko imenom i prezimenom napisao drugačije.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#30835 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 17:01 Svedski pristup je bio takav da ti ljudi prakticno nisu ni imali pristup ljekarima jer je postojala dobna granica za prijem u bolnicu.
Nemoj da lazes.. Dobna granica je bila za prijem na intenzivnu njegu.. Tu dobnu granicu oni imaju i bez korone, tako da to nikakve veze nema sa koronom.. U bolnice su mogli ici lakse nego u drzavama gdje su se zdravtveni sistemi zabarakadirali..
User avatar
He1972
Posts: 1497
Joined: 17/09/2017 08:05

#30836 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by He1972 »

laik1981 wrote: 15/10/2020 17:58
Mogy87 wrote: 15/10/2020 17:01 Svedski pristup je bio takav da ti ljudi prakticno nisu ni imali pristup ljekarima jer je postojala dobna granica za prijem u bolnicu.
Nemoj da lazes.. Dobna granica je bila za prijem na intenzivnu njegu.. Tu dobnu granicu oni imaju i bez korone, tako da to nikakve veze nema sa koronom.. U bolnice su mogli ici lakse nego u drzavama gdje su se zdravtveni sistemi zabarakadirali..
dosegla je dno, služi se lažima, ovo je već histerija mogy at the bottom
:D
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#30837 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Trappist wrote: 15/10/2020 15:47 https://faktor.ba/vijest/inspektori-upa ... icu/101066

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Dajte ljudi pa sta je ovo vise...
Mislis da su mjere o ogranicavanju okupljanja zbog virusa? Sta mislis hoce li se moci odrzati izbori ako ostanu ogranicenja okupljanja na otvorenom i u zatvorenom i na sta bi to licilo? Zelena banda u Sarajevu ima na raspolaganju samo jos ocajnicke poteze poput ovih zadnjih retardizama sa novim mjerama.. Tamo gdje se oni pitaju, a gdje im je pozicija ugrozena ce biti kopirani retardizmi iz Sarajeva..
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#30838 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Jbte život, pa još u doba španske gripe su ljudi koristili zaštitu maski. Preko 100 godina saznanja od tada, koja idu u prilog tome. I onda dođu pojedinci dokazivati da maska ne pomaže. Razumijem da je neudobno, peglativno, mora se mijenjati ili prati redovito, jednostavno je patnja. I to je tačno. Jeste peglanje i patnja. Ali nemojte lijenost kriti iza tobožnjih dokaza kako je to sve štetno, pa samo zato ne želite da nosite.
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#30839 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by L u c i f e r »

GAU8 wrote: 15/10/2020 19:00 Jbte život, pa još u doba španske gripe su ljudi koristili zaštitu maski. Preko 100 godina saznanja od tada, koja idu u prilog tome. I onda dođu pojedinci dokazivati da maska ne pomaže. Razumijem da je neudobno, peglativno, mora se mijenjati ili prati redovito, jednostavno je patnja. I to je tačno. Jeste peglanje i patnja. Ali nemojte lijenost kriti iza tobožnjih dokaza kako je to sve štetno, pa samo zato ne želite da nosite.
:thumbup:
last mohicans
Posts: 11936
Joined: 09/08/2012 23:19

#30840 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans »

laik1981 wrote: 15/10/2020 18:09
Trappist wrote: 15/10/2020 15:47 https://faktor.ba/vijest/inspektori-upa ... icu/101066

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Dajte ljudi pa sta je ovo vise...
Mislis da su mjere o ogranicavanju okupljanja zbog virusa? Sta mislis hoce li se moci odrzati izbori ako ostanu ogranicenja okupljanja na otvorenom i u zatvorenom i na sta bi to licilo? Zelena banda u Sarajevu ima na raspolaganju samo jos ocajnicke poteze poput ovih zadnjih retardizama sa novim mjerama.. Tamo gdje se oni pitaju, a gdje im je pozicija ugrozena ce biti kopirani retardizmi iz Sarajeva..
Niko me ne moze uvjeriti da izbori nemaju veze sa ovim mjerama. Danas, po nalogu, treniranje strogoce nad parlamentarcima FBiH, gdje se je opozicija grčevito borila da sjednice idu uživo, jer je rad bio neadekvatan i nemoguc. Ovim mjerama se ide na sto manju izlaznost ljudi na izborima. Ma izaci cu na izbore, zelena bando, pa makar 2 sata čekao.
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1069
Joined: 23/02/2020 14:50

#30841 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ANamelessGhoul »

GAU8 wrote: 15/10/2020 19:00 Jbte život, pa još u doba španske gripe su ljudi koristili zaštitu maski. Preko 100 godina saznanja od tada, koja idu u prilog tome. I onda dođu pojedinci dokazivati da maska ne pomaže. Razumijem da je neudobno, peglativno, mora se mijenjati ili prati redovito, jednostavno je patnja. I to je tačno. Jeste peglanje i patnja. Ali nemojte lijenost kriti iza tobožnjih dokaza kako je to sve štetno, pa samo zato ne želite da nosite.
Nije tacno liienost. U mom slucaju na poslu kad nosim 5 6 h glava me uzasno pocne bolit pod maskom. I odahnem kad je skinem kad izadjem. I sad ja ne mogu ni to. Sjetim se familije ovim debilima sto ovo donose. Necu je vani stavit pa makar.
User avatar
escobar__
Posts: 8869
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#30842 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by escobar__ »

Meni je ta maska najmanji problem, i bez njihovih mjera sam je u gužvama nosio čak i ako je otvoren prostor.

Ne znam fakat zašto uopće diskusija na tu temu, pa majku mu nije da vas ko kolje!?
Trappist
Posts: 4264
Joined: 12/09/2020 08:52

#30843 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

escobar__ wrote: 15/10/2020 19:13 Meni je ta maska najmanji problem, i bez njihovih mjera sam je u gužvama nosio čak i ako je otvoren prostor.

Ne znam fakat zašto uopće diskusija na tu temu, pa majku mu nije da vas ko kolje!?
Niko ne govori za guzve i zatvoreni prostor gdje ima ljudi. Ali ja u decembru pobjegnem iz katastrofa zagadjenog sarajeva na bjelasnicu i trebam hodati kroz sumu sa maskom? Taj film nece gledati :thumbup:
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#30844 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

ANamelessGhoul wrote: 15/10/2020 19:11
GAU8 wrote: 15/10/2020 19:00 Jbte život, pa još u doba španske gripe su ljudi koristili zaštitu maski. Preko 100 godina saznanja od tada, koja idu u prilog tome. I onda dođu pojedinci dokazivati da maska ne pomaže. Razumijem da je neudobno, peglativno, mora se mijenjati ili prati redovito, jednostavno je patnja. I to je tačno. Jeste peglanje i patnja. Ali nemojte lijenost kriti iza tobožnjih dokaza kako je to sve štetno, pa samo zato ne želite da nosite.
Nije tacno liienost. U mom slucaju na poslu kad nosim 5 6 h glava me uzasno pocne bolit pod maskom. I odahnem kad je skinem kad izadjem. I sad ja ne mogu ni to. Sjetim se familije ovim debilima sto ovo donose. Necu je vani stavit pa makar.
Potpuno te razumijem. Neki dan sam morao da nosim masku neprestano skoro 3 sata i definitivno nije lako.
Šta da kažem, čuvaj se da te ne skuže ...
Naslovnica
Posts: 27840
Joined: 20/03/2013 15:38

#30845 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Ovdje sam čuo drugačije priče vezano za maske, sve je OK, možete ih slobodno nositi i na spavanju, ne predstavljaju nikakvu opasnost i nemaju uticaja na organizam, bar ove hirurške. 🤔
8-)
User avatar
escobar__
Posts: 8869
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#30846 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by escobar__ »

Nije mi jasno kako odjednom skok u cijeloj Evropi u kojoj ni vremenski uslovi nisu svuda isti (dok kod nas lije kiša i hladno je, Španija recimo ugodna jesen i sl.)?

Također, nema mi smisla ni ona priča da smo sad više zatvoreni. Ipak treba imati na umu i to da su ljeti samo kafići otvoreni (terase i sl.), banke, općine, bolnice, apoteke i sl. su sve zatvoreni prostori u kojima se i ljeti i zimi skupljaju ljudi, o marketima da ne pričam. Imali smo neumsko ludilo, imali Bajram, imali svadbe, pičke materine i opet brojke nisu toliko rasle kako se očekivalo. Sad odjedanput čitava Evropa planula. Kako, majku mu jebem!?
Trappist
Posts: 4264
Joined: 12/09/2020 08:52

#30847 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

escobar__ wrote: 15/10/2020 20:11 Nije mi jasno kako odjednom skok u cijeloj Evropi u kojoj ni vremenski uslovi nisu svuda isti (dok kod nas lije kiša i hladno je, Španija recimo ugodna jesen i sl.)?

Također, nema mi smisla ni ona priča da smo sad više zatvoreni. Ipak treba imati na umu i to da su ljeti samo kafići otvoreni (terase i sl.), banke, općine, bolnice, apoteke i sl. su sve zatvoreni prostori u kojima se i ljeti i zimi skupljaju ljudi, o marketima da ne pričam. Imali smo neumsko ludilo, imali Bajram, imali svadbe, pičke materine i opet brojke nisu toliko rasle kako se očekivalo. Sad odjedanput čitava Evropa planula. Kako, majku mu jebem!?
Ni meni nista nije jasno. Doslovno u 10 dana eksplodirale brojke svuda po Europi. U Hrvatskoj sa 200 na 700 preko noci. Ko zna vise :-)
User avatar
shape of despair
Posts: 3104
Joined: 09/04/2008 18:41

#30848 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by shape of despair »

U Neumu jedno nadrugo bilo pa evo šta bi, ništa. A srali su svi portali o tome.
Ovaj skok mi je sumnjiv.
Pitanje: pokazuje li covid test pozitivne rezultate iako imate neku drugu virozu.
Jaran mi pozitivan i kaze, imam sve simptome korone, i radi sebe i kolega se testirao 3 puta i tek treci test pokazao pozitivno?
Znači mogao se testirati jednom, dobit negativno i rasirit zarazu?
Iker C
Posts: 3006
Joined: 04/07/2010 11:48

#30849 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Iker C »

Poslije Neuma je u Sarajevu nastupio ljetos haos. Ovaj skok je povezan sa ponovnim otvaranjem kafana koje su pocele da rade poslije 23h i da placaju kazne od 2000 KM. Sad ce neko reci da virus ne poznaje nocne sate, naravno da ne poznaje ali na takvim mjestima bude po 400 ljudi na 50kvadratnih metara.
User avatar
escobar__
Posts: 8869
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#30850 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by escobar__ »

Šta s ostatka Evrope? Nisu kod svih pravila ista, a kod svih najednom nagli rast.
Locked