Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#24851 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

Nebitno.

Kako god, koji god razlog, dobar ili ne, kao što sam napisao, maske se trebaju nositi.
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#24852 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Zox »

laik1981 wrote: 30/07/2020 16:31 Sto bude vise panike i straha to ce ljudi vise bjezati u drugu krajnost, pa bujrum..
Nije bas da nasem narodu treba izgovor da bude samoziv i glup.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#24853 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 »

Holađani neće savjetovati nošenje maski. Jesu pametniji ili blentaviji od nas?
Nizozemska vlada u srijedu je donijela odluku da javnosti neće savjetovati nošenje maski kako bi se usporilo širenje koronavirusa te tvrde, pozivajući se na mišljenje tamošnjeg Nacionalnog instituta za zdravlje, da njihova učinkovitost nije dokazana, piše Reuters. Umjesto toga, vlada će od građana tražiti da se u što većoj mjeri pridržavaju socijalne distance, kazala je nizozemska ministrica zdravstva Tamara van Ark.

- Budući da iz medicinske perspektive nema dokazane učinkovitosti maski, vlada je odlučila da neće postojati obveza njihova nošenja - kazala je van Ark.

Ta odluka je suprotna odluci mnogih europskih zemalja u kojima je nošenje maski u trgovinama i prenapučenim mjestima obavezno. Uslijedila je nakon sastanka zdravstvenih i vladinih dužnosnika povodom porasta broja novozaraženih koronavirusom u toj zemlji.

Šef Nacionalnog instituta za zdravlje Jaap van Dissel kazao je da je njegova organizacija svjesna studija koje ukazuju da maske pomažu u usporavanju širenja ove bolesti, ali nije uvjeren da one mogu pomoći u suzbijanju koronavirusa u Nizozemskoj.

Ustvrdio je da nepravilno nošenje maski, zajedno s nepridržavanjem socijalne distance, može zapravo povećati rizik od prenošenja bolesti.

Maske su u Nizozemskoj potrebne samo u javnom prijevozu i u zračnim lukama.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... a-15010998
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#24854 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by high_volume »

banjaluka078 wrote: 30/07/2020 17:16 Holađani neće savjetovati nošenje maski. Jesu pametniji ili blentaviji od nas?
Koliko je još država koji ne savjetuju ili ne preporučuju stanovništvu nošenje maski?

Treba li jedan ili nekoliko izolovanih primjera preuzeti kao pravilo, ili slijediti desetine drugih država čije vlade savjetuju svojim građanima nošenje maski?
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#24855 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

TESLA_EDISON wrote: 30/07/2020 17:03 Nebitno.

Kako god, koji god razlog, dobar ili ne, kao što sam napisao, maske se trebaju nositi.
Dobro, ali s obzirom da insistiraš na istini, onda treba govoriti ovo što je ispravno.
banjaluka078 wrote: 30/07/2020 17:16 Holađani neće savjetovati nošenje maski. Jesu pametniji ili blentaviji od nas?
Nizozemska vlada u srijedu je donijela odluku da javnosti neće savjetovati nošenje maski kako bi se usporilo širenje koronavirusa te tvrde, pozivajući se na mišljenje tamošnjeg Nacionalnog instituta za zdravlje, da njihova učinkovitost nije dokazana, piše Reuters. Umjesto toga, vlada će od građana tražiti da se u što većoj mjeri pridržavaju socijalne distance, kazala je nizozemska ministrica zdravstva Tamara van Ark.

- Budući da iz medicinske perspektive nema dokazane učinkovitosti maski, vlada je odlučila da neće postojati obveza njihova nošenja - kazala je van Ark.

Ta odluka je suprotna odluci mnogih europskih zemalja u kojima je nošenje maski u trgovinama i prenapučenim mjestima obavezno. Uslijedila je nakon sastanka zdravstvenih i vladinih dužnosnika povodom porasta broja novozaraženih koronavirusom u toj zemlji.

Šef Nacionalnog instituta za zdravlje Jaap van Dissel kazao je da je njegova organizacija svjesna studija koje ukazuju da maske pomažu u usporavanju širenja ove bolesti, ali nije uvjeren da one mogu pomoći u suzbijanju koronavirusa u Nizozemskoj.

Ustvrdio je da nepravilno nošenje maski, zajedno s nepridržavanjem socijalne distance, može zapravo povećati rizik od prenošenja bolesti.

Maske su u Nizozemskoj potrebne samo u javnom prijevozu i u zračnim lukama.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... a-15010998
Distanca je glavna. Koliko će je uspjeti sprovoditi, vidjećemo.

Pri tome distanca nije samo držanje dva metra razmaka nego i općenito smanjenje kretanja.
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#24856 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lincoln-Burrows »

Mi imamo 100 umrlih na milijun stanovnika a Nizozemci imaju 359 na milijun stnovnika,
ja ne razumijem zašto se naši ponašaju kao da smo gori od drugih. Možda je do samopouzdanja.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#24857 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 »

high_volume wrote: 30/07/2020 17:20 Koliko je još država koji ne savjetuju ili ne preporučuju stanovništvu nošenje maski?

Treba li jedan ili nekoliko izolovanih primjera preuzeti kao pravilo, ili slijediti desetine drugih država čije vlade savjetuju svojim građanima nošenje maski?
Nemam ja problem s nošenjem maske, nosim. Nego, znajući kako Holanđani trtaju od tužbi, radila sam za njihove pravne službe, baš je onako velika odluka da ne preporuče nošenje, ako nemaju nešto čime će dokazati svoj stav ako dođe do bilo kakvog postupka dokazivanja.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#24858 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Kod maski je kljucna cinjenica da ih "obicni" narod vjerovatno nece nostiti na ispravan nacin.
Takodjer, momenat stavljanja i skidanja maske je najkriticniji sto rijetko ko provodi na pravi nacin. To su neke od zadrski koje strucnjaci imaju prema maskama.
Cinjenica je da maska ne stiti 100%. Dovoljno velika distanca stiti 100%. Vjerujem da je to s pravne strane dovoljan argument.
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#24859 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Lincoln-Burrows wrote: 30/07/2020 17:22 Mi imamo 100 umrlih na milijun stanovnika a Nizozemci imaju 359 na milijun stnovnika,
ja ne razumijem zašto se naši ponašaju kao da smo gori od drugih. Možda je do samopouzdanja.
Kompleks nize vrijednosti i nista drugo.. Izrugivanje i pljuvanje po svom. Sve tudje sladje. Mi razuzdana stoka, a bolje prosli od 90% evrope. Neki kazu da nas je sreca pogledala :-) Bas smo mi na ovom podnjeblju miljenici srece. I jos tu dodas spin prebacivanjem odgovornosti sa odgovornih institucija na narod. Kada se nesto odvije kako treba onda smo imali srece, a kada krene losije onda je narod kriv i niko drugi..
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#24860 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Evelinda »

......
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#24861 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Officer Crabtree »

Lincoln-Burrows wrote: 30/07/2020 17:22 Mi imamo 100 umrlih na milijun stanovnika a Nizozemci imaju 359 na milijun stnovnika,
ja ne razumijem zašto se naši ponašaju kao da smo gori od drugih. Možda je do samopouzdanja.
Kakav je odnos unazad 7 dana moze li se znati gdje?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40839
Joined: 29/06/2011 23:39

#24862 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dječak sa šibicama »

Pricao sam sa poznanikom iz Niskozemske i manje vise nije mi bilo jasno jos proljetos zasto su neke stvari u Holandiji drugacije nego drugdje.

Ono, svi cekaju pred apotekama, samo holandezi pred prodavnicama ganje.

Uglavnom da ne duzim, oni imaju visoko razvijenu liberalnu svijest, i u tom svjetlu treba gledati te njihove fore sa nenosanjem maske i slicno. Slicno kao i Svedska, oni smatraju da ako puku nametnu bilo sta, da time krse svoju liberalnu tradiciju. To je vec druga krajnost.
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#24863 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

banjaluka078 wrote: 30/07/2020 17:16 Ustvrdio je da nepravilno nošenje maski, zajedno s nepridržavanjem socijalne distance, može zapravo povećati rizik od prenošenja bolesti.
Ovo.

Kad vidim da se maske nose oko vrata, ili da nos viri i "dise"... ili da rukama diraju maske po cijeloj povrsini, a jos kad i kad je receno da se iskljucivo skidaju i diraju po zakackama... pa jbt ima li iko zdravog razuma da stane i skonta sta i kako...
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#24864 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

laik1981 wrote: 30/07/2020 17:47
Lincoln-Burrows wrote: 30/07/2020 17:22 Mi imamo 100 umrlih na milijun stanovnika a Nizozemci imaju 359 na milijun stnovnika,
ja ne razumijem zašto se naši ponašaju kao da smo gori od drugih. Možda je do samopouzdanja.
Kompleks nize vrijednosti i nista drugo.. Izrugivanje i pljuvanje po svom. Sve tudje sladje. Mi razuzdana stoka, a bolje prosli od 90% evrope. Neki kazu da nas je sreca pogledala :-) Bas smo mi na ovom podnjeblju miljenici srece. I jos tu dodas spin prebacivanjem odgovornosti sa odgovornih institucija na narod. Kada se nesto odvije kako treba onda smo imali srece, a kada krene losije onda je narod kriv i niko drugi..
Nije kompleks niže vrijednosti nego realno gledanje na stanje BH društva.

Ili ti tvrdiš da smo mi kulturološki, civilizacijski, društveno, ekonomski, politički, ekološki na nivou društva iz Zapadne Evrope?
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#24865 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Čovjek bi pomislio da je hirurska maska trivijalna stvar... ali evo 1000 strane se natežemo
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40839
Joined: 29/06/2011 23:39

#24866 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dječak sa šibicama »

Maska def pomaze, a ko u to ne vjeruje dzaba mu crtati.

Ako se virus prenosi kapljicno, dovoljno je proguglati zasto pomaze.
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#24867 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lincoln-Burrows »

Officer Crabtree wrote: 30/07/2020 18:26
Lincoln-Burrows wrote: 30/07/2020 17:22 Mi imamo 100 umrlih na milijun stanovnika a Nizozemci imaju 359 na milijun stnovnika,
ja ne razumijem zašto se naši ponašaju kao da smo gori od drugih. Možda je do samopouzdanja.
Kakav je odnos unazad 7 dana moze li se znati gdje?
To vidiš na worldometers recimo 23.07. prije sedam dana Nizozemska je imala 6139 umrlih a BiH 274 umrla.

Da bi dobio koliko je na milijun moraš podijeliti sa brojem milijuna (za BiH dijeliš sa 3,28 a za Nizozemsku sa 17,13)

Omjer 23.07 je BiH 84 a Nizozemska 358 umrlih na milijun stanovnika.

BiH brže raste u zadnje dane.
Last edited by Lincoln-Burrows on 30/07/2020 18:47, edited 1 time in total.
laik1981
Posts: 13013
Joined: 05/12/2012 13:04

#24868 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

zubi wrote: 30/07/2020 18:31
banjaluka078 wrote: 30/07/2020 17:16 Ustvrdio je da nepravilno nošenje maski, zajedno s nepridržavanjem socijalne distance, može zapravo povećati rizik od prenošenja bolesti.
Ovo.

Kad vidim da se maske nose oko vrata, ili da nos viri i "dise"... ili da rukama diraju maske po cijeloj povrsini, a jos kad i kad je receno da se iskljucivo skidaju i diraju po zakackama... pa jbt ima li iko zdravog razuma da stane i skonta sta i kako...
Mozemo li pretpostaviti koliko raje, od ove sto nosi maske, istu koristi na ispravan nacin? Moja pretpostavka 5%. Ako odes na posao gdje moras nositi masku, koliko dugo je ta maska ispravna za koristenje i kako je odrzavati sterilnom?
avijon
Posts: 1533
Joined: 20/08/2012 22:10

#24869 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by avijon »

99% je nosi zbog zakona. Da sutra ukinu obaveznost ne bi niko nosio nebitno sto je virus tu.

Nema niko para za novu masku svaki dan ili svako 3 sata? koja je bila 20pf a sad po 2km. A pamucne visekratne kroz koje mozes da vidis ne bi komentariso :lol: :lol:
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#24870 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

avijon wrote: 30/07/2020 18:50 99% je nosi zbog zakona. Da sutra ukinu obaveznost ne bi niko nosio nebitno sto je virus tu.

Nema niko para za novu masku svaki dan ili svako 3 sata? koja je bila 20pf a sad po 2km. A pamucne visekratne kroz koje mozes da vidis ne bi komentariso :lol: :lol:
Zasto? Haj komentarisi....
avijon
Posts: 1533
Joined: 20/08/2012 22:10

#24871 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by avijon »

Previse se opterecujete, ovo nece proci i nestati. Bice tu ko i svaki drugi virus gripa sta god. Nekad ces njega dobit a nekad ove bezimene nepopularne :lol:
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#24872 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

BadBoy wrote: 30/07/2020 18:36
laik1981 wrote: 30/07/2020 17:47
Lincoln-Burrows wrote: 30/07/2020 17:22 Mi imamo 100 umrlih na milijun stanovnika a Nizozemci imaju 359 na milijun stnovnika,
ja ne razumijem zašto se naši ponašaju kao da smo gori od drugih. Možda je do samopouzdanja.
Kompleks nize vrijednosti i nista drugo.. Izrugivanje i pljuvanje po svom. Sve tudje sladje. Mi razuzdana stoka, a bolje prosli od 90% evrope. Neki kazu da nas je sreca pogledala :-) Bas smo mi na ovom podnjeblju miljenici srece. I jos tu dodas spin prebacivanjem odgovornosti sa odgovornih institucija na narod. Kada se nesto odvije kako treba onda smo imali srece, a kada krene losije onda je narod kriv i niko drugi..
Nije kompleks niže vrijednosti nego realno gledanje na stanje BH društva.

Ili ti tvrdiš da smo mi kulturološki, civilizacijski, društveno, ekonomski, politički, ekološki na nivou društva iz Zapadne Evrope?
Napredniji i to svjetlosni godinu. Kada smo mi imali vodu u svakoj avliji i kaldrmu, evropljani su sa svinjama spavali. Kad smo mi imali tramvaj, oni su još konjsku zapregu vukli. Kulturno i civilizacijski smo ispred njih.

Ovo što je sad evropa nije ništa drugo nego fasada. Još kad dodamo nas kompleks, postadoše oni civilizovaniji

Ovo kad govorim, govorim sa kulturološkog i civilizacijski aspekta. I u pameti smo ispred njih. Ko je glavno inžinjer u CERN-u? Da ne spominjem da su naši stručnjaci najcjenjeniji kadar u svim zapadnim institutima.
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#24873 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tambure »

Ko koristi hirurske maske ... mijenjati ih na svaka 2 do 3 sata nosenja. Narod jednu hirursku nosi danima iz dzepa na lice.

Ko nosi pamucne prati ih i dezinfikovati bar 1 dnevno. Narod jednom kupio i ako opere opere je jednom u 20 dana.

Ako se ovako gleda maske ne da su beskorisne vec i stetne.
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#24874 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Evelinda »

Mogy87 wrote: 30/07/2020 17:40 Dovoljno velika distanca stiti 100%. .
Da li se onda vidjati u kuci sa familijom,ili reci svima-Nisam kuci?
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#24875 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by piupiu »

zubi wrote: 30/07/2020 18:31
banjaluka078 wrote: 30/07/2020 17:16 Ustvrdio je da nepravilno nošenje maski, zajedno s nepridržavanjem socijalne distance, može zapravo povećati rizik od prenošenja bolesti.
Ovo.

Kad vidim da se maske nose oko vrata, ili da nos viri i "dise"... ili da rukama diraju maske po cijeloj povrsini, a jos kad i kad je receno da se iskljucivo skidaju i diraju po zakackama... pa jbt ima li iko zdravog razuma da stane i skonta sta i kako...
Masovna pojava po prodavnicama. Još ti jezika daju kad ih upozoriš, kao nema zakona. Čuj nema zakona. Ništa gore od samoživog, a bezobraznog čovjeka. :-)
Locked