Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

last mohicans

#24027 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans » 22/07/2020 12:42

Šokiran sam da niko ne moze prezivjeti taj respirator. Jesu li ovi ljudi kasno hospitalizirani, šta im se daje kao terapija, na kraju krajeva? Daje li se taj dekstametazon za koji su rekli da uveliko smanjuje smrtnost kod onih sto zaglave na respirator. Momak je 84 godiste, vidim na slikama da je fit, sportas, itd. Nisam pametan, ne znam da li bih za sebe ili bilo koga bliznjeg pristao na taj respirator, pa dokle moze, moze. Samo da dodam da je KS vjerovatno rekorder, zaključujem iz ovih medijskih izvjestaja, po smrtnosti mlađih ljudi. Toliko o vrsnom preporodu zdravstvenog sistema sa Helenom na čelu i kvalitetnim odgovorom na epidemiju.Bitno je da se ona prepucava na trakavici Ismet-Opca-UKC, a sto nikoga ne mogu spasiti, zajebi to.

Mogy87

#24028 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 22/07/2020 12:49

Nije da komentarisem konkretan slucaj niti praksu kod nas, ali respirator je uvijek hail mary odnosno kad si siguran da covjek ode pa da probas i to. Svuda u svijetu i za sva stanja/bolesti. Vise je razloga jedan je cinjenica da prilikom intubacije pluca izlazes mnogobrojnim bakterijama. Plus ucinak koje mehanicko upumpavanje zraka ima na plucno tkivo.
Ne komentarisem konkretan slucaj vec opcenito.

gidra

#24029 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gidra » 22/07/2020 12:53

Jeste jak ovako na slikama kada vidiš.
Međutim dečko je imao X operacija ranije i nije imao bubreg.
Svaki vikend hektolitri alkohola u sarajevskim kafanama i bijelo.

Rahmet mu duši, bio je dobar momak.

BadBoy

#24030 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy » 22/07/2020 12:54

Davno sam napisao da me nije strah virusa nego našeg (ne)sistema.

Tuga kako god okreneš ljudi dragi...

TESLA_EDISON

#24031 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TESLA_EDISON » 22/07/2020 12:58

last mohicans wrote:
22/07/2020 12:42
Šokiran sam da niko ne moze prezivjeti taj respirator. Jesu li ovi ljudi kasno hospitalizirani, šta im se daje kao terapija, na kraju krajeva? Daje li se taj dekstametazon za koji su rekli da uveliko smanjuje smrtnost kod onih sto zaglave na respirator. Momak je 84 godiste, vidim na slikama da je fit, sportas, itd. Nisam pametan, ne znam da li bih za sebe ili bilo koga bliznjeg pristao na taj respirator, pa dokle moze, moze. Samo da dodam da je KS vjerovatno rekorder, zaključujem iz ovih medijskih izvjestaja, po smrtnosti mlađih ljudi. Toliko o vrsnom preporodu zdravstvenog sistema sa Helenom na čelu i kvalitetnim odgovorom na epidemiju.Bitno je da se ona prepucava na trakavici Ismet-Opca-UKC, a sto nikoga ne mogu spasiti, zajebi to.
I ja se pitam. Imam osjećaj da doktori ne znaju voditi pacijenta na respiratoru.

Tuga brate :(

TESLA_EDISON

#24032 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TESLA_EDISON » 22/07/2020 12:59

BadBoy wrote:
22/07/2020 12:54

Da hoće osposobiti izolatorij na OBAN-u, KCUS mi je sad horor centar.

skafiskafsnjak

#24033 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by skafiskafsnjak » 22/07/2020 13:00

BadBoy wrote:

Upravo to... :skoljka:

daddy-kool

#24034 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool » 22/07/2020 13:03

Mogy87 wrote:
22/07/2020 12:49
Nije da komentarisem konkretan slucaj niti praksu kod nas, ali respirator je uvijek hail mary odnosno kad si siguran da covjek ode pa da probas i to.
Kod nas malo više nego u ostatku svijeta, ali dobro...
daddy-kool wrote:
06/04/2020 14:34
Mislim da sam već ranije pisao, u Italiji je smrtnost oko 50% poslije priključivanja na respirator.
Kod nas bi mogla biti i do 90%.

last mohicans

#24035 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans » 22/07/2020 13:05

gidra wrote:
22/07/2020 12:53
Jeste jak ovako na slikama kada vidiš.
Međutim dečko je imao X operacija ranije i nije imao bubreg.
Svaki vikend hektolitri alkohola u sarajevskim kafanama i bijelo.

Rahmet mu duši, bio je dobar momak.
Jesi ga lično poznavao? Ako se bavio paraglajdingomsa tim silnim operacijama, kako je to mogao? Za Edvina su također ovdje neki rekli da nije imao bubreg i da je bio na inzulinu sto su mi drugi opovrgnuli. Hajde da iz postovanja prema ljudima ne iskačemo s infromacijama.

Slo Burner

#24036 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Slo Burner » 22/07/2020 13:05

Pa doro nemamo podatke kad se neko oporavi na respiratoru

splinter

#24037 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter » 22/07/2020 13:05

Kada nastane je.bena citokinska oluja, ljudi mogu nestati u nekoliko sati. Ne pomaže tu ni ventilator jer ukoliko se razvila atpična pneumonia, ona zahvata plućni intersticij i šire se u svim pravcima, te smanjuje pokretljivosti prohodnost bronhiola a istovremeno povećana količina transudata dolazi u plućno tkivo i praktički ispunjava plućne alveole te onemogućava razmjenu gasova odnosno O2.
U ovakvim situacijama ventilator ne pomaže jer radi samo mehaničke pokrete koji “umpupavaju” kisik u pluća ali se ne vrši razmjena gasova jer su alveole vec ispunjene tečnošću.
U ovakvim situacijama jedino pomaže Izvantjelesna membranska oksigenacija - Extracorporeal Membrane Oxygenation, ECMO pomoću posebnih aparata koji u potpunosti zamjenjuju ulogu pluća u razmjeni gasova. Ne znam tačno koliko ima ovih uređaja i osoblja da radi na njima al vjervotno vrlo malo.

BadBoy

#24038 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy » 22/07/2020 13:06

skafiskafsnjak wrote:
22/07/2020 13:00
BadBoy wrote:

Upravo to... :skoljka:
Kad je sve ovo krenulo u martu, ja sam samo zamislio horor scenu u kojoj ne daj Bože zovem milijardu brojeva, oni me prebacuju sa broja na broj, sa kancelarije na kancelariju, sa odjela na odjel, ne mogu da dobijem nikoga, stalno zauzeće, ne javljanje, trka po raznim specijalistima... Treba li veći horor od toga?

Priroda posla mi je vezana za našu upravu i pravosudni sistem. Znam šta je to, kakav je to horor. Fuj.

Ali za dan-dva opet očekujem relativizaciju i razno-razne "izgovore".

Casual's

#24039 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Casual's » 22/07/2020 13:06

Izgleda da nam je smrtnost 100% nakon respiratora.

BadBoy

#24040 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy » 22/07/2020 13:07

splinter wrote:
22/07/2020 13:05
Kada nastane je.bena citokinska oluja, ljudi mogu nestati u nekoliko sati. Ne pomaže tu ni ventilator jer ukoliko se razvila atpična pneumonia, ona zahvata plućni intersticij i šire se u svim pravcima, te smanjuje pokretljivosti prohodnost bronhiola a istovremeno povećana količina transudata dolazi u plućno tkivo i praktički ispunjava plućne alveole te onemogućava razmjenu gasova odnosno O2.
U ovakvim situacijama ventilator ne pomaže jer radi samo mehaničke pokrete koji “umpupavaju” kisik u pluća ali se ne vrši razmjena gasova jer su alveole vec ispunjene tečnošću.
U ovakvim situacijama jedino pomaže Izvantjelesna membranska oksigenacija - Extracorporeal Membrane Oxygenation, ECMO pomoću posebnih aparata koji u potpunosti zamjenjuju ulogu pluća u razmjeni gasova. Ne znam tačno koliko ima ovih uređaja i osoblja da radi na njima al vjervotno vrlo malo.
ECMO je rijedak i u mnogo razvijenim državama od naše. Mislim da naši ni ne znaju da takav uređaj postoji.

Peryton_

#24041 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Peryton_ » 22/07/2020 13:10

splinter wrote:
Ima jedan u UKCRS ali se ne koristi.

last mohicans

#24042 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans » 22/07/2020 13:13

Slo Burner wrote:
Pa doro nemamo podatke kad se neko oporavi na respiratoru
Da, ali ako pazljivo pratis iz izvjestaja da je jedno, dvoje, recimo na respiratoru i objave da je neko umro, najprije je da su te osobe, jer su najkritičnije i ne bude ih u statistici priključenih na respirator u narednim danima. Pored ova dva slučaja smrtna slučaja od jučer u SA, koji su najvjerovatnije bili na respiratoru, jos jedno su prikopčali kako pročitah.

daddy-kool

#24043 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool » 22/07/2020 13:13

splinter wrote:
Ima ih nekoliko na KCUS, ali ne znam da li su koji odvojili za pacijente sa Covid-19.

TESLA_EDISON

#24044 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TESLA_EDISON » 22/07/2020 13:14

splinter wrote:
Ima li kakvo rješenje bez prokletog respiratora? Recimo transfuzija krvi obogaćene kiseonikom i sl.? Mogu li se pluća transplantirati kod covid pacijenata?

Idu životi u helač kao na traci.

"Extracorporeal Membrane Oxygenation" ima li takvih uređaja kod nas, koliko koštaju? Hajmo ba to nabavljati a ne jebene respiratore.

Sorry na rječniku ali ispizdio sam totalno. Danas gledam narod maksimalno odgovoran, svi imaju maske u zatvorenom a Čerkez gusla po svome. Pa uradi nešto, zatvori granice, nabavi potrebnu opremu, otvori normalne izolatorije a ne mrtvačnice.

Ci-Nick

#24045 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ci-Nick » 22/07/2020 13:16

Mogy87 wrote:
22/07/2020 12:49
Nije da komentarisem konkretan slucaj niti praksu kod nas, ali respirator je uvijek hail mary odnosno kad si siguran da covjek ode pa da probas i to. Svuda u svijetu i za sva stanja/bolesti. Vise je razloga jedan je cinjenica da prilikom intubacije pluca izlazes mnogobrojnim bakterijama. Plus ucinak koje mehanicko upumpavanje zraka ima na plucno tkivo.
Ne komentarisem konkretan slucaj vec opcenito.
Njemačka je priznala da godišnje u bolnicama od multi rezistentnih bakterija umire 50.000 ljudi.
Koliko se sjećam u sarajevskim bolnicama je to bio veliki problem.
A što se tiče ventilatora,.. treba znati voditi ventilaciju, iako mi se čini da ventilacija više pomaže virusu nego pacijentu.
Last edited by Ci-Nick on 22/07/2020 13:17, edited 1 time in total.

splinter

#24046 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter » 22/07/2020 13:17

Znam da imaju u BL i Sa. Hrvatska ima oko 60 , ne znam da li su ih koristili .
Nije mi to ni bila poanta da istražujem, samo sam rekao šta se u tom periodu dešava s plućima i zašto ventilator ne pomaže. Napisao sam već prije nekoliko dana da je neophodno uvesti pulsnu oksimetriju kod svi bolesnika i reagovati uključenjem kisika čim isti padne ispod 90% jer u početku pacijenti ne osjećaju nikakve tegobe iako je haos u plućima možda već počeo.

TheRealist

#24047 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TheRealist » 22/07/2020 13:17

BadBoy wrote:
22/07/2020 13:07
ECMO je rijedak i u mnogo razvijenim državama od naše. Mislim da naši ni ne znaju da takav uređaj postoji.
Ima na UKCS jedan, kardiohirurzi koriste.

zemomak

#24048 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zemomak » 22/07/2020 13:19

TESLA_EDISON wrote:
22/07/2020 13:14
splinter wrote:
Ima li kakvo rješenje bez prokletog respiratora? Recimo transfuzija krvi obogaćene kiseonikom i sl.? Mogu li se pluća transplantirati kod covid pacijenata?

Idu životi u helač kao na traci.

"Extracorporeal Membrane Oxygenation" ima li takvih uređaja kod nas, koliko koštaju? Hajmo ba to nabavljati a ne jebene respiratore.

Sorry na rječniku ali ispizdio sam totalno. Danas gledam narod maksimalno odgovoran, svi imaju maske u zatvorenom a Čerkez gusla po svome. Pa uradi nešto, zatvori granice, nabavi potrebnu opremu, otvori normalne izolatorije a ne mrtvačnice.
nekog naseg lika su s tim aparatom spasili u USA-u, Texas čini mi se, bio 12 dana u komi i probudio se ko nov covjek :-D

konektovan

#24049 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by konektovan » 22/07/2020 13:21

last mohicans wrote:
22/07/2020 12:42
Ovo je za ozbiljnu analizu, istragu, ali ko ce to istraziti??? Ali i laiku djeluje nevjetovatno....

insaneinthebrain

#24050 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by insaneinthebrain » 22/07/2020 13:23

Evo covjek u srbiji vise od 30 dana bio na respiratoru. Jedva ziv ostao. Dzaba kad je to zadnje sto ostaje da se spasi neko. Neko prezivi neko ne

Post Reply