Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#23651 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lajavikrelac »

Ti ozbiljno poredis Austriju sa BIH??? Bec jos krcka stek sto je pokrao do 1918. pa moze da mjeri i sijece nas nema pas za sta ujesti....
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#23652 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Bluemore wrote: 17/07/2020 23:03
O'zone wrote: 17/07/2020 19:43 https://www.klix.ba/vijesti/bih/bosna-i ... /200717129

Pitanje za milion: Ko će da najebe kad nestane lijekova?

a) obični puk
b) vlastela
c) neko iz vlade
znam da apoteka dina nece a ni njena guzna haverica pardon heroina direktorica
Bit će opet dajte sadake, help Bosnian people...
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#23653 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Lajavikrelac wrote: 17/07/2020 23:13 Ti ozbiljno poredis Austriju sa BIH???
Kazu da je pozivanje na oprez panicarenje. E onda su Austrijanci najveci panicari jer vec rade na mjerama za jesen, sram ih bilo. Nisu zarili glavu u pijesak i ignorisu problem.
To je bila jedina poveznica. Ni slucajno ne poredim dva sistema.
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#23654 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Lajavikrelac wrote: 17/07/2020 23:13 Ti ozbiljno poredis Austriju sa BIH??? Bec jos krcka stek sto je pokrao do 1918. pa moze da mjeri i sijece nas nema pas za sta ujesti....
Imali bismo i mi da nam nije administracija ko 3 austrijske.
User avatar
Casual's
Posts: 5736
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#23655 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Casual's »

Image

Bec prije par dana
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#23656 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 17/07/2020 23:11
kox wrote: 17/07/2020 23:02
Mogy87 wrote: 17/07/2020 22:27
Hvala sto si odgovoran :thumbup:
Meni nije jasno kako dosta vas globalni problem svadete na balkansku zabokrecinu. Kralo se i krasce se sa i bez korone. 30 godina se krade. Nije korona izmislila korupciju. Bas zato sto je tako treba cuvati sebe i druge da se ne dovedes u situaciju da ti takvi odlucuju o zivotu.
Eno Austrija priprema 17 mjera za jesen. Jer ce usporavanjem pandemije stititi ekonomiju. Ovi nasi se vjerovatno odmaraju. Garantujrm ti od marta da nisu poduzeli nista. I opet ce sve biti po ledjima naroda. Zato samo jedni druge mozemo sacuvati.
Ovo je argument u rangu 'Umiralo se i umirat će se i bez korone. Milionima godina se umire.Nije korona izmislila smrt.' Šta ima veze što se krade, korona je tu.
Nije da se nije kralo i do sada, ali kada počnu direktne pogodbe, nabavke bez tendera, proglašavanje službenom tajnom svega i svačega tek nas čeka raspašoj. A za sve će izgovor biti korona - panika se sije, Armagedon samo što nije, kome smetaju Fikro i respiratori za Bošnjake. A ljudi će da umiru po kućama od gluposti kao onaj momak što umrije čekajući test za koronu da bi uradio spirometriju. Neki dan drugu umalo dijete nije preselilo jer nisu htjeli da ga prime u Dom zdravlja. Al' ko smije da kaže išta - oni čuvaju zdravstveni sistem od kolapsa jer zaboga - korona je tu.
Treba poštovati trenutno važeće mjere ali količina panike koja se prosipa u medijima pa i na ovom forumu nikome neće donijeti ništa dobro, da ne kažem da može donijeti više zla od same epidemije.
Sve sto si naveo desavalo se i bez korone.
Sta je bio povod danasnje sramotne press konferencije Ljekarske komore?
Koliko ljudi i prije korone nije dobilo adekvatnu zdravstvenu zastitu?
Da li je kriva korona i “panika” oko nje ili truli sistem koji je odavno trebao biti izmijenjen?
Ja bi bila najsretnija kad bi se ovo veliko opravdano nezadovoljstvo reflektovalo na izborima. A da li ce?
Kako ne mozete povezati da ce upravo sistem o kom pricate svoje najgore lice pokazati upravo ako dodje do kolapsa?
I ako je drzati distancu i nositi masku prosipanje panike nije ni cudo da smo u ovakvom stanju. Jer onda ne posjedujemo elementarnu logiku. I sposobnost povezivanja uzroka i posljedice.
Jos jedno pitanje: da li je panicar Austrijski ministar zdravstva koji je danas prezentovao plan od 17 tacaka za jesen? Panici li on sto je ohrabrio gradjane da nose maske? Ili je odgovoran duznosnik?
Dešavalo se ali u manjoj mjeri. Za ova 4 mjeseca sam se od bliskih ljudi naslušao horor priča o dolasku do ljekara samo da nekoga pregleda koliko nisam godinama prije toga. A kakav kriminal i kojih razmjera nas očekuje tokom narednog perioda ćemo tek da vidimo. I nisu nošenje maske u zatvorenom ni distanca problem, to su razumne mjere i to se uglavnom i poštuje. Pravljenje fame oko korone do nivoa 'šta ima veze što se krade, kralo se i ranije, korona je' jeste problem. Jer to 'šta ima veze' će otvoriti put enormnim pljačkama, ali i dovesti do slučajeva kao kod ovog momka i još nekoliko prije njega za koje znamo iz medija. A koliko takvih ima koji nisu završili u medijima.
User avatar
Hame_
Posts: 5532
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#23657 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hame_ »

bunk wrote: 17/07/2020 15:49 Priroda ima samo jedan odgovor na nase ludosti.
Virusi.
Ma nemoj?

Večeras može preokrenuti sve kontinente i da se glavama nađemo u lavi.

To je priroda, a ne virusčići i mi.

*Al' vi ne znate što Ja znam.
Last edited by Hame_ on 17/07/2020 23:37, edited 1 time in total.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#23658 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Nadzorna_ploca »

Da pogadjamo, Ota Kringe Straseeeeee :bih:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#23659 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Casual's wrote: 17/07/2020 23:27 Image

Bec prije par dana
Onda razumijes zasto je potpuno logicno da ih ministar upozorava da nose maske.
Napomenuo je da ako situacija eskalira obaveza moze biti implemetirana za 24 sata:
Risk awareness is increasing again", Anschober stated in view of the new, regional increases. "As soon as we have only one approach nationwide, we will also move to nationwide measures," said the minister - and then the obligation to wear a mask could also be an issue again in the short term. If necessary, it would apply again within 24 hours. "Some might be surprised at how quickly this could happen," said the Minister of Health.

Rade 10.000 testova dnevno i track trace isolate.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#23660 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

kox wrote: 17/07/2020 23:31
Mogy87 wrote: 17/07/2020 23:11
kox wrote: 17/07/2020 23:02
Ovo je argument u rangu 'Umiralo se i umirat će se i bez korone. Milionima godina se umire.Nije korona izmislila smrt.' Šta ima veze što se krade, korona je tu.
Nije da se nije kralo i do sada, ali kada počnu direktne pogodbe, nabavke bez tendera, proglašavanje službenom tajnom svega i svačega tek nas čeka raspašoj. A za sve će izgovor biti korona - panika se sije, Armagedon samo što nije, kome smetaju Fikro i respiratori za Bošnjake. A ljudi će da umiru po kućama od gluposti kao onaj momak što umrije čekajući test za koronu da bi uradio spirometriju. Neki dan drugu umalo dijete nije preselilo jer nisu htjeli da ga prime u Dom zdravlja. Al' ko smije da kaže išta - oni čuvaju zdravstveni sistem od kolapsa jer zaboga - korona je tu.
Treba poštovati trenutno važeće mjere ali količina panike koja se prosipa u medijima pa i na ovom forumu nikome neće donijeti ništa dobro, da ne kažem da može donijeti više zla od same epidemije.
Sve sto si naveo desavalo se i bez korone.
Sta je bio povod danasnje sramotne press konferencije Ljekarske komore?
Koliko ljudi i prije korone nije dobilo adekvatnu zdravstvenu zastitu?
Da li je kriva korona i “panika” oko nje ili truli sistem koji je odavno trebao biti izmijenjen?
Ja bi bila najsretnija kad bi se ovo veliko opravdano nezadovoljstvo reflektovalo na izborima. A da li ce?
Kako ne mozete povezati da ce upravo sistem o kom pricate svoje najgore lice pokazati upravo ako dodje do kolapsa?
I ako je drzati distancu i nositi masku prosipanje panike nije ni cudo da smo u ovakvom stanju. Jer onda ne posjedujemo elementarnu logiku. I sposobnost povezivanja uzroka i posljedice.
Jos jedno pitanje: da li je panicar Austrijski ministar zdravstva koji je danas prezentovao plan od 17 tacaka za jesen? Panici li on sto je ohrabrio gradjane da nose maske? Ili je odgovoran duznosnik?
Dešavalo se ali u manjoj mjeri. Za ova 4 mjeseca sam se od bliskih ljudi naslušao horor priča o dolasku do ljekara samo da nekoga pregleda koliko nisam godinama prije toga. A kakav kriminal i kojih razmjera nas očekuje tokom narednog perioda ćemo tek da vidimo. I nisu nošenje maske u zatvorenom ni distanca problem, to su razumne mjere i to se uglavnom i poštuje. Pravljenje fame oko korone do nivoa 'šta ima veze što se krade, kralo se i ranije, korona je' jeste problem. Jer to 'šta ima veze' će otvoriti put enormnim pljačkama, ali i dovesti do slučajeva kao kod ovog momka i još nekoliko prije njega za koje znamo iz medija. A koliko takvih ima koji nisu završili u medijima.
Onda nisi “hodao po doktorima”. Vjeruj mi situacija u svim aspektima zdravstva je bila identicna. Mogu ti navesti nebrojene primjere.
Niko ne kaze da je zbog korone dozvoljeno krasti. To je zamjena teza. Niko to ovdje nije rekao. Ali ne treba biti licemjer i reci da vlast krade zahvaljujuci/zbog korone. Krade jer joj se moze. Krade jer je krala 30 godina. Pa najvece pljacke su bile one humanitarne pomoci. Kad su bile poplave Holandija je izjavila da nece da salje sredstva kao pomoc vec svoje ljude jer smo podlozni korupciji. Bilo gdje to bi bio nezapamcen diplomatski skandal. Kod nas je prosao neopazeno jer svi znamo da su u pravu.
Kralo se niste/nismo digli glas, a sada vam je kao korona kap koja ke prelila casu.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#23661 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Mogy87 wrote: 17/07/2020 22:52
biglebovski wrote: 17/07/2020 22:44
Mogy87 wrote: 17/07/2020 21:57
Maska je prevencija. Valjda je bolje sprijeciti nego lijeciti.
Ako ti kao vlasnik restorana/kafica ne razumijes da ti osoblje na bolovanju predstavlja trosak, a ljudi koji se razbole u tvom objektu losu reklamu ja ne znam kako bez elementarne logike uopste vodis posao.
A mjere koje predlazes da poduzma su utopija u ovom sistemu i ti to znas.
Opet da pitam, možda ovaj put pročitaš? Zašto direktori ne upute apel da gospodari kantonalnih i federalnog budžeta i fondova ne podijele besplatne maske? Maska na veliko košta 10 feninga... https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 745dT4NAbw
"U periodu od 15.marta do 19. aprila 2020. godine, izvršena su 243 inspekcijska nadzora, te 180 kontrolnih nadzora na benzinskim pumpama, u apotekama i drugim prodajnim objektima. Utvrđena su ukupno 269 prekršaja, što podrazumijeva izdavanje ukupno 269 prekršajnih naloga u iznosu od 433.150 KM." - ilitiga četiri miliona maski...
U radnjama u koje sam ulazio u zadnje vrijeme svi nose maske, uposleni zamole da se stavi maska i sve ok, kafići gdje sam pio kafu rade na dvadeset posto, gužvu u kafiću još uvijek nisam vidio, tako da ne znam više dokad ti misliš mantrati o tome da je jedini krivac za ovo narod koji lumpuje i provodi se i koji ne nosi masku. Da ne govorim da bi prosječnoj porodici trebalo pet-deset maraka dnevno za maske.
Svi su krivi samo budžetlija nije iako je on odgovoran za stanje u zdravstvu, vlasnik kafića svaki mjesec uplati fin iznos kako bi njegov konobar ili kuhar dobio odgovarajuću zdravstvenu njegu kad se razboli. I šta je utopija u tome da država kupi deset miliona maski, bez ugrađivanja, i podijeli narodu i tako skrene pažnju na ozbiljnost situacije? Za četiri mjeseca su to mogli napraviti.
Ja sam postavila izjavu covjeka koji smatra da se maske trebaju nositi svuda. To sto tebe pogadjaju kafici i restorani pa selektivno citas to je druga stvar:

"Nisu nam potrebni karantini, izolacija, ne moramo zatvarati fabrike, ali ako se ovako nastavimo ponašati sami ćemo ih zatvoriti za 15 dana. A dovoljno je tek toliko da ljudi poštuju zakon. Ako vlasnici restorana, kafića ne dovedu stanje u red, uskoro neće imati posla, ljudi će obolijevati, umirati, a oni će svoje objekte morati zatvoriti – kaže dr Begović."

Ovo je istina ma koliko je ti negirao jer bilo je vise primjera i u okruzenju.

A ti bi se trebao odluciti da li si ideoloski za slobodno trziste koje konstantno propagiras (liberalni kapitalizam) gdje je posao i profit ispred covjeka i zdravlja ili za socijalnu drzavu. Ili si za socijalnu drzavu samo kad treba podijeliti maske?
I sve bi bilo ok da je čovjek dodao nešto tipa apelujem nadležnima da obezbijedi uslove za prijem novih bolesnika kao i besplatne maske svima. Taj budžetlija to nije rekao nego je okrivio vlasnike da prave nered zbog kojeg će ljudi oboljevati i umirati, te će, valjda usljed nedostatka gostiju, morati zatvoriti restorane. Jer će svi valjda pomrijeti a ko preživi neće im dolaziti više. Glupost uhljebska, žešća. Fabrike neće zatvarati iako su največi klasteri i žarišta po fabrikama i uredima. A ako ćemo o istini, mnogo veći broj ljudi se zarazio po bolnicama nego po kafićima. Ne razumijem zašto ti se ne sviđa ideja da država za pola miliona maraka koje je skupila od privrednika kroz kazne ne kupi pet miliona maski i podijeli ljudima? Da nisi ti u tom biznisu sa maskama, nabavi za deset feninga, prodaj za marku i po, dvije? Onda ova agonija koju prosipaš po vazdan i ima smisla...
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#23662 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 17/07/2020 23:45 Onda nisi “hodao po doktorima”. Vjeruj mi situacija u svim aspektima zdravstva je bila identicna. Mogu ti navesti nebrojene primjere.
Niko ne kaze da je zbog korone dozvoljeno krasti. To je zamjena teza. Niko to ovdje nije rekao. Ali ne treba biti licemjer i reci da vlast krade zahvaljujuci/zbog korone. Krade jer joj se moze. Krade jer je krala 30 godina. Pa najvece pljacke su bile one humanitarne pomoci. Kad su bile poplave Holandija je izjavila da nece da salje sredstva kao pomoc vec svoje ljude jer smo podlozni korupciji. Bilo gdje to bi bio nezapamcen diplomatski skandal. Kod nas je prosao neopazeno jer svi znamo da su u pravu.
Kralo se niste/nismo digli glas, a sada vam je kao korona kap koja ke prelila casu.
Imam dovoljno godina da smo se i moji bližnji i ja nahodali po doktorima po raznim osnovama. Ovako nikada nije bilo.
I ne krade se zbog korone ali svaka vanredna situacija, pogotovo kada se uvode vanredna stanja i slično, daje mnogo više prilike za to. Rat pa i poplave su ti odlični primjeri. A oko korone se sada stvara takva atmosfera panike da će biti normalno kada sutra neki novi Fikro nabavi Remdesivir proteklog roka iz Indije za pola milijarde maraka. I to je samo ono najdirektnije, kao katastrofa oko respiratora. Šta će da prođe ispod žita dok je sva pažnja na koroni to je pitanje. I koliko će ljudi to glavom da plati. Al' nema veze - korona je.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#23663 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by O'zone »

Danas je u Federaciji proglašeno stanje epidemije.

Kažu za stanovništvo to ne znači ništa


Za budžetske organizacije to znači puno. Opet se skraćuju procedure vezane za nabavke i procedure za prebacivanje sredstava sa jedne namjene na drugu.

Čik, čik, čik, pogodi....
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#23664 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by DEMONIKA »

Voditelj ureda Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u BiH Viktor Olsavski kazao je kako je stopa smrtnosti povezanih s koronavirusom u toj zemlji zapravo niža nego u većini drugih zemalja. On je za sarajevski "Dnevni avaz" od petka kazao kako je ta stopa tu BiH trenutačno 3,22 posto dok je globalna 4,49 posto.
https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/re ... di-1032953

edit
Ova odluka neće imati dodatne implikacije po stanovništvo nego podrazumijeva olakšavanje procedura za relevantne institucije uključene u problem, odnosno osiguranje dodatnog novca iz federalnog budžeta u slučaju potrebe.
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#23665 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by DEMONIKA »

bumo videli, ne
Od sutra obje bolničke ustanove u Kantonu Sarajevo imaju Urgentne centre 24/7
https://www.klix.ba/vijesti/bih/od-sutr ... /200717152
winpin
Posts: 849
Joined: 16/05/2020 17:08

#23666 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by winpin »

Mladić koji je preminuo danas u Klinici za plućne bolesti na Podhrastovima u Sarajevu, rođen 1992. godine a koji je bio pozitivan na koronavirus, je Amil Herak iz Ustikoline.

Image
User avatar
oldtajmer
Posts: 5040
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#23667 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by oldtajmer »

User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#23668 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by O'zone »

Nema straha dok ne dođe do momenta onda odjednom dođe i strah..

Možemo se mi kurčit nije problem. I ja sam svjestan da niko ne živi vječno i da si danas tu a sutra te nema ali opet se čovjek osjeća nelagodno od gašenja.

Nešto čemu ne možemo direktno utjecati stvara osjećaj straha
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#23669 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by DEMONIKA »

Koliko je uopće toga na što se može direktno utjecati?
Meni je sama spoznaja da ne mogu imati sve pod kontrolom stvarala revolt i ljutnju (ne strah), tako da je sav moj život uvijek bio po mom :mrgreen:
dok ne postadoh odgovorna za drugo biće i spoznadoh strah
strah imam jedino kada je u pitanju moje dijete, strah ispunjen bijesom jer znam da sam nemoćna da ju zaštitim od života...neise

Ali ovo oko virusa i onoga u šta on (i članci o njemu) pretvara ljude, e toga me strah...
Strah me je da završimo u rukama našeg zdravstva
strah me je od podhrastova, kvalifikacije naših lječnika i stavljanja ljudi na respiratore, a uz kadar koji o tom odlučuje koga staviti na isti, nisam u strahu, nego u panici
strah me je ovog psihopate koji vodi kcus
strah me je da umiru oni koji bi negdje drugo, uz drugačiju njegu, preživjeli

najviše me je strah osoba (jedni izmanipulirani, drugi manipulatori)
kao što su zubi, mogy i sl., zazivača 1984.,
koji bi sutra, da im se da prilika, bili u stanju prijavljivati i loviti ljude koji im se suprostave, oduzimati pravo na slobodu i izbor, da bi im i S. Koreja pozavidila na predanosti :run:
njih me je više strah nego bilo kojeg virusa, potopa, nepogode, katastrofe...jer nemaju empatije, dijalog im je uvijek monolog i sposobni su za sve da dođu do cilja.
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#23670 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Casual's wrote: 17/07/2020 23:27 Image

Bec prije par dana
Ovo nije tačno.
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#23671 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

DEMONIKA wrote: 18/07/2020 02:59 Koliko je uopće toga na što se može direktno utjecati?
Meni je sama spoznaja da ne mogu imati sve pod kontrolom stvarala revolt i ljutnju (ne strah), tako da je sav moj život uvijek bio po mom :mrgreen:
dok ne postadoh odgovorna za drugo biće i spoznadoh strah
strah imam jedino kada je u pitanju moje dijete, strah ispunjen bijesom jer znam da sam nemoćna da ju zaštitim od života...neise

Ali ovo oko virusa i onoga u šta on (i članci o njemu) pretvara ljude, e toga me strah...
Strah me je da završimo u rukama našeg zdravstva
strah me je od podhrastova, kvalifikacije naših lječnika i stavljanja ljudi na respiratore, a uz kadar koji o tom odlučuje koga staviti na isti, nisam u strahu, nego u panici
strah me je ovog psihopate koji vodi kcus
strah me je da umiru oni koji bi negdje drugo, uz drugačiju njegu, preživjeli

najviše me je strah osoba (jedni izmanipulirani, drugi manipulatori)
kao što su zubi, mogy i sl., zazivača 1984.,
koji bi sutra, da im se da prilika, bili u stanju prijavljivati i loviti ljude koji im se suprostave, oduzimati pravo na slobodu i izbor, da bi im i S. Koreja pozavidila na predanosti :run:
njih me je više strah nego bilo kojeg virusa, potopa, nepogode, katastrofe...jer nemaju empatije, dijalog im je uvijek monolog i sposobni su za sve da dođu do cilja.
Strah te ljudi. A do sada te kao nije bilo strah ljudi. Ljudi su bili i ostali isti sve vrijeme.
Virus nikoga nije pretvorio ni u šta. Samo je ogolio očajnu pustoš koja se naziva državom još samo na papiru.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#23672 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Bloo »

Srećom pa je dovoljno daleko...to umanjuje strah. :mrgreen:
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#23673 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

O'zone wrote: 17/07/2020 20:19
zateznistub wrote: 17/07/2020 20:03
O'zone wrote: 17/07/2020 19:59

Ja se iskreno nadam da će doći iz dupeta u glavu do Oktobra.

Konstantno lažu. Ok. Ako nisi u stanju da nešto uradiš onda barem reci "poštovani sugrađani svako za sebe" a ne ovako.

Ono kukanje jučer da nema kreveta a Martovsko hvaljenje kako ima samo na Arhitekturi 200 kreveta. Pa ima testova. Nema testova. Ima opreme nema opreme. Ima svega nema ničega.

Zabrinuto se pitam koliko još sugrađana mora umrijeti da dođe iu dupeta u glavu?

Ekonomija nam ide lagano nizbrdo. Još ima štekova pa se lova vrti ali se to topi. Znate to svi po svojim stanjima računa ja barem znam po svom.

Jbga poznati smo po nonšalantnosti i bolikurcu ali što se prije reaguje to imamo veće šanse da ne odemo u totalnu dubiozu i zdravstveno i ekonomski.
Neće ozone, neće! Evo da se kladimo u šta hoćeš da će tri Gospodara prstenova i njihove stranke listom uzeti izbore!

Narod? Narod je stoka sitnog zuba... Što bi reko jel'te
Mahhh. Svjestan sam ja toga....

Ali eto mrzim te padove bez ispaljenog metka...a nešto mi se ne počinje opet iz početka na tuđoj grudi....

Ne znam...znaš ono kad te uhvati huja kad vidiš da niko ne benda što ga jebu u mozak al tako ofiirno...što ljudi nisu svjesni da ne to njihov novac sa kojima se oni razmeću....i što nisu svjesni da su oni u stvari naši UPOSLENICI neko kome smo mi dali priliku da vodi ovu firmu što se zove BOSNA i HERCEGOVINA mi kao većinski vlasnici, te ako oni ako izabrani menadžment ne rade na unapređenju poslovanja daje se upozorenje a nakon toga ako nema rezultata i raskid ugovora o radu.

Onog trenutka kad to shvatimo imamo nade.

Sve dok mi mislimo da oni komaduju a mi ovce nećemo mi niđe merdnut iz ove septičke jame.

E nakon te huje te spuca melanholija i gadi ti se sve. Takvo društvo, ljudi, država....
Pa neki su i birani da ne prave dobre rezultate. Kako sa njima raskinuti ugovor o radu kada su ispstovali zelju svojih biraca, odnosno radili su kako se i trazilo od njih. :wink:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#23674 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

biglebovski wrote: 17/07/2020 23:55
Mogy87 wrote: 17/07/2020 22:52
biglebovski wrote: 17/07/2020 22:44

Opet da pitam, možda ovaj put pročitaš? Zašto direktori ne upute apel da gospodari kantonalnih i federalnog budžeta i fondova ne podijele besplatne maske? Maska na veliko košta 10 feninga... https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 745dT4NAbw
"U periodu od 15.marta do 19. aprila 2020. godine, izvršena su 243 inspekcijska nadzora, te 180 kontrolnih nadzora na benzinskim pumpama, u apotekama i drugim prodajnim objektima. Utvrđena su ukupno 269 prekršaja, što podrazumijeva izdavanje ukupno 269 prekršajnih naloga u iznosu od 433.150 KM." - ilitiga četiri miliona maski...
U radnjama u koje sam ulazio u zadnje vrijeme svi nose maske, uposleni zamole da se stavi maska i sve ok, kafići gdje sam pio kafu rade na dvadeset posto, gužvu u kafiću još uvijek nisam vidio, tako da ne znam više dokad ti misliš mantrati o tome da je jedini krivac za ovo narod koji lumpuje i provodi se i koji ne nosi masku. Da ne govorim da bi prosječnoj porodici trebalo pet-deset maraka dnevno za maske.
Svi su krivi samo budžetlija nije iako je on odgovoran za stanje u zdravstvu, vlasnik kafića svaki mjesec uplati fin iznos kako bi njegov konobar ili kuhar dobio odgovarajuću zdravstvenu njegu kad se razboli. I šta je utopija u tome da država kupi deset miliona maski, bez ugrađivanja, i podijeli narodu i tako skrene pažnju na ozbiljnost situacije? Za četiri mjeseca su to mogli napraviti.
Ja sam postavila izjavu covjeka koji smatra da se maske trebaju nositi svuda. To sto tebe pogadjaju kafici i restorani pa selektivno citas to je druga stvar:

"Nisu nam potrebni karantini, izolacija, ne moramo zatvarati fabrike, ali ako se ovako nastavimo ponašati sami ćemo ih zatvoriti za 15 dana. A dovoljno je tek toliko da ljudi poštuju zakon. Ako vlasnici restorana, kafića ne dovedu stanje u red, uskoro neće imati posla, ljudi će obolijevati, umirati, a oni će svoje objekte morati zatvoriti – kaže dr Begović."

Ovo je istina ma koliko je ti negirao jer bilo je vise primjera i u okruzenju.

A ti bi se trebao odluciti da li si ideoloski za slobodno trziste koje konstantno propagiras (liberalni kapitalizam) gdje je posao i profit ispred covjeka i zdravlja ili za socijalnu drzavu. Ili si za socijalnu drzavu samo kad treba podijeliti maske?
I sve bi bilo ok da je čovjek dodao nešto tipa apelujem nadležnima da obezbijedi uslove za prijem novih bolesnika kao i besplatne maske svima. Taj budžetlija to nije rekao nego je okrivio vlasnike da prave nered zbog kojeg će ljudi oboljevati i umirati, te će, valjda usljed nedostatka gostiju, morati zatvoriti restorane. Jer će svi valjda pomrijeti a ko preživi neće im dolaziti više. Glupost uhljebska, žešća. Fabrike neće zatvarati iako su največi klasteri i žarišta po fabrikama i uredima. A ako ćemo o istini, mnogo veći broj ljudi se zarazio po bolnicama nego po kafićima. Ne razumijem zašto ti se ne sviđa ideja da država za pola miliona maraka koje je skupila od privrednika kroz kazne ne kupi pet miliona maski i podijeli ljudima? Da nisi ti u tom biznisu sa maskama, nabavi za deset feninga, prodaj za marku i po, dvije? Onda ova agonija koju prosipaš po vazdan i ima smisla...
Jako si pristrasan sto se tice ugostiteljskih objekatata. Niko ne kaze da se zatvore vec da postuju pravila kao i sve djelatnosti.
A nemam ja nista protiv podjele maski vec ukazujem koliko je licemjerna tvoja prica: s jedne strane trebali su pustiti da sve radi bez zastite zdravlja jer je ekonomija na prvom mjestu (to je ekonomski neoliberalizam), a sad neka drzava podijeli maske (to je socijalna drzava).
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#23675 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

O'zone wrote: 18/07/2020 02:04 Nema straha dok ne dođe do momenta onda odjednom dođe i strah..

Možemo se mi kurčit nije problem. I ja sam svjestan da niko ne živi vječno i da si danas tu a sutra te nema ali opet se čovjek osjeća nelagodno od gašenja.

Nešto čemu ne možemo direktno utjecati stvara osjećaj straha
Mene nije strah za mene. Strah me za bliske ljude do kojih mi je stalo. Problem ovog virusa je sto trazi empatiju za stare i bolesne. A dosta ljudi to ne osjeca. Mene su odgojili stariji i ja nemam taj mentalni sklop “nazivio se”. Zao mi je sve jedne osobe koja je mogla zivjeti koju godinu duze da nije bilo ovog govneta.
Locked