Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#60726 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ateista »

gamer4ever wrote: 28/01/2022 11:57
Naslovnica wrote: 26/01/2022 17:24 Svi se mogu vakcinisati i zaštiti, ima već godina dana.
Ljudi će završavati u bolnicama i umirati od covid-19 držali mi djecu zatvorenu ili ne, došlo je vrijeme da se počne živjeti sa njime i prestane sa većinom mjera koje su se primjenjivale dok nismo imali način da se zaštitimo.
Idemo dalje
:thumbup:

Image
Sve je to fino, ali imaju li ljudi koji imaju opravdan razlog da se boje, opciju da ne salju djecu u skolu ? Ima li za njih online opcija ? Npr neko u porodici koji je imunokompromitiran, ko ima mnoge komorbiditete i stariji je ? Jer nazalost vakcine ne stite takve ljude. Ako se ocekuje da djeca od takvih ljudi idu u skolu, to je najveci idiotluk. Iznimka se mora napravit
Po meni bilo ok napraviti izuzetke za takve slucajeve i sve koji zele tu opciju. Generalno sam za to da se ostavi sloboda u odlucivanju da li se neko zeli cuvati ili ne, vakcinisati ili ne i slicno, te za sve one koji zele da se cuvaju treba im to omoguciti u vidu online nastave, rada od kuce ako je moguce i slicno, ali da se i onima koji zele normalan zivot bez ogranicenja to omoguci.
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#60727 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ateista »

Naslovnica wrote: 28/01/2022 12:15
gamer4ever wrote: 28/01/2022 12:09

Ne, nisam ni ja mislio da skole ide online za sve, nego u takvom slucaju barem dok je losa epidemioloska situacija, da djeca od takvih ljudi nisu duzna da idu u skolu. Iskreno, ni ne znam da li je tako, ako iko ima iskustva neka se javi. Ako se primoravaju djeca takvih ljudi da idu u skolu, to je jako lose
Znam da nisi to mislio. :thumbup:
Zaista ne znam kako se to rješava, baš nezgodna situacija. :roll:
Mislim da se moze organizovati online nastava za njih, ostali da idu normalno u skolu.
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#60728 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ateista »

gamer4ever wrote: 28/01/2022 12:13
Hendrix wrote: 26/01/2022 22:50 Ma dzaba pisati, krivo mi sto sam i napisao post... ovde obitavaju sociopate koji ignorisu stvari oko sebe i ponavljaju jednu te istu pricu o bezazlenoj prehladi. Lako je srati dok ne dodje u tvoju familiju a s ovim virusom nikad ne znas, to i jest problem. Moze biti da nisi ni znao da imas koronu a moze biti i da ti majka na ventilatoru zavrsi... pa ko dobije Bingo. Pa lik je ovde napisao kako ce mu majka morati umrijeti nekad pa sad ako bude od korone stas... ono nevjerovatne stvari citas i ne vjerujes. Koje odsustvo empatije zarad vlastite komocije.

I na kraju krajeva, kako se moze ignorisati cinjenica da je toliko ljudi zavrsilo u bolnici i na ventilatorima od nekakve prehlade. Prije korone nisam znao da ventilatori i postoje. Ono jednostavno logika je totalno bacena kroz prozor i sada se fura jedna te ista suplja. Ja napisem ovde da odu malo na r/nursing subreddit i pogledaju price medicinskih radnika u kakvim uslovima rade i sta se stvarno desava... ignorisu normala. Otkud toliko ljudi u bolnicama a samo prehlada... pa da je 10% ljudi vise sto naravno nije pravi broj nego je puno vise... i dalje to onda nije "obicna" prehlada. Don't Look Up u stvarnom zivotu.

Uglavnom jebaji ga, pandemija je pokazala stvarni svijet oko nas i totalno odsustvo empatije. Pola svijeta je mentalno na nivou prosjecnog americkog rednecka samo s manje pistolja i manjim autima. Borci za slobodu ispijanja kafica.
Odlican post :thumbup: Vise kukaju ovi sto se zale na mjere, antivakseri i slicni, nego bilo ko drugi. Toliko ih je pogodilo sto je njihova komocija vrlo rijetko bila u pitanju. Njihova komocija vaznija od zdravlja i zivota drugih ljudi. Sebicna djubrad, sta drugo reci. I da, definitivno pogledati film "don't look up" odlicno opisuje antivaksere i slicne budale
Nije pitanje komocije nego prava na rad i zaradjivanje hljeba, a osim jako rijetkih slucajeva da neko namjerno pokusa nekog zaraziti kasljuci u njega, svako je odgovoran za svoje zdravlje i ako zeli moze sjediti u kuci, ali nema razloga da to trazi od drugih. Slicno je i za vakcine - ko zeli neka primi i zastiti se, ali ne tjeraj druge ako nece.
biglebovski
Posts: 3160
Joined: 02/11/2005 16:43

#60729 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

daddy-kool wrote: 28/01/2022 13:38
biglebovski wrote: 28/01/2022 13:37

Norveški Zavod za javno zdravstvo: Cijepljenima je bolje zaraziti se sad nego kasnije
Gdje piše da pozivaju na namjerno zaražavanje?
Ajde de, nemoj sada biti picajzla i tražiti dlaku u jajetu. Fino stoji u naslovu a i u tekstu: bolje im je sada se zaraziti nego kasnije. Očigledno isključuju mogućnost da se neko neće zaraziti pa kažu da je bolje sada nego kasnije. Ako šta nije jasno, možda najbolje da se javiš Zavodu u Oslu mejlom pa sa njima da detaljno raspraviš značenje njihovih izjava :thumbup: .
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#60730 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

Ateista wrote: 28/01/2022 13:49 Nije pitanje komocije nego prava na rad i zaradjivanje hljeba, a osim jako rijetkih slucajeva da neko namjerno pokusa nekog zaraziti kasljuci u njega, svako je odgovoran za svoje zdravlje i ako zeli moze sjediti u kuci, ali nema razloga da to trazi od drugih. Slicno je i za vakcine - ko zeli neka primi i zastiti se, ali ne tjeraj druge ako nece.
Ja mislim da pravo na rad nikome nije bilo uskraceno, uvijek je bila opcija za rad od kuce. Jedino ljudi koji rade u ugostiteljskim objektima, ali i to je bilo mjesec dva najvise. Nije samo stvar u kasljanju u nekoga. Ovaj virus se jako brzo prenosi, tako da uopste ne moras kasljati da bi nekoga zarazio. Ljudi koji su pozitivni nisu postovali izolaciju, hodali svuda, po bingu, konzumu i slicno, i sigurno zarazili druge ljude. Ne nose se maske u malim, zatvorenim prostorima iako je dokazano da u takvoj situaciji maske pridonose manjem sirenju zaraze. Nagovaraju se ljudi da se ne vakcinisu, i onda neko umre zbog toga. Neko se zali sto mora 7km platit za test da bi isao na planinu, i slicne gluposti. Znaci totalni debilizam odredjenih ljudi radi njihove komocije.
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#60731 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

daddy-kool wrote: 28/01/2022 13:38
biglebovski wrote: 28/01/2022 13:37

Norveški Zavod za javno zdravstvo: Cijepljenima je bolje zaraziti se sad nego kasnije
Gdje piše da pozivaju na namjerno zaražavanje?
Pa neće napisati "Idite i ližite šteke, zarazite se, pls".
Naravno da to nisu mislili u bukvalnom smislu.
OK je i poželjno zaraziti se danas - u odnosu na sutra.
Norvežani nisu retardirani pa da namjerno počnu lizati šteke i orgijati, ali dolazimo u stadij epidemije gdje je OK spomenuti da se bolje zaraziti danas nego sutra. Nešto što je do prije mjesec bilo nezamislivo. Naravno, sve to pod uslovom da si vakcinisan.
:thumbup:

p.s. mene moji vodili kao malog nekoliko puta u komšiluk kod djece sa namjerom da fasujem pljuskavice, uvijek bezuspješno. A dobijem ih sa 20 i kusur, ničim izazvano (ne znam da ih je imao bilo ko drugi sa kim sam bio u kontaktu), zaglavim na bolovanju oko 20 dana, baš nije bilo nimalo prijatno. :-)
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#60732 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

BadBoy wrote: 28/01/2022 13:23
laik1981 wrote: 28/01/2022 12:43 Ovo je i neka vrsta priznanja da je imunitet nakon preboljevanja ucinkovitiji od onog kojeg steknemo vakcinacijom..
Uopšte to ne govore. Savjet je za ljude koji su primili 3 doze. Znači...
A zasto savjetuju bilo koga da se zarazi?
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#60733 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

biglebovski wrote: 28/01/2022 13:53 Ajde de, nemoj sada biti picajzla i tražiti dlaku u jajetu. Fino stoji u naslovu a i u tekstu: bolje im je sada se zaraziti nego kasnije. Očigledno isključuju mogućnost da se neko neće zaraziti pa kažu da je bolje sada nego kasnije. Ako šta nije jasno, možda najbolje da se javiš Zavodu u Oslu mejlom pa sa njima da detaljno raspraviš značenje njihovih izjava :thumbup: .
Sa ovim se slazem, ako je neko vakcinisan sa 3 doze, ili prebolio i vakcinisan sa dvije, bolje da se zarazi sada dok ima puno antitijela. Zaraza zivim virusom omikrona ce poboljsati antitijela protiv omikrona, a moguce i protiv neke nove varijante ako ta varijanta mutira od omikrona
Last edited by gamer4ever on 28/01/2022 14:03, edited 1 time in total.
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#60734 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

laik1981 wrote: 28/01/2022 13:58
BadBoy wrote: 28/01/2022 13:23

Uopšte to ne govore. Savjet je za ljude koji su primili 3 doze. Znači...
A zasto savjetuju bilo koga da se zarazi?
To definitivno ne savjetuju, procitaj ponovo...
gold'n'brown
Posts: 1612
Joined: 20/02/2007 16:20

#60735 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gold'n'brown »

Naslovnica wrote: 28/01/2022 13:56
daddy-kool wrote: 28/01/2022 13:38

Gdje piše da pozivaju na namjerno zaražavanje?
Pa neće napisati "Idite i ližite šteke, zarazite se, pls".
Naravno da to nisu mislili u bukvalnom smislu.
OK je i poželjno zaraziti se danas - u odnosu na sutra.
Norvežani nisu retardirani pa da namjerno počnu lizati šteke i orgijati, ali dolazimo u stadij epidemije gdje je OK spomenuti da se bolje zaraziti danas nego sutra. Nešto što je do prije mjesec bilo nezamislivo. Naravno, sve to pod uslovom da si vakcinisan.
:thumbup:

p.s. mene moji vodili kao malog nekoliko puta u komšiluk kod djece sa namjerom da fasujem pljuskavice, uvijek bezuspješno. A dobijem ih sa 20 i kusur, ničim izazvano (ne znam da ih je imao bilo ko drugi sa kim sam bio u kontaktu), zaglavim na bolovanju oko 20 dana, baš nije bilo nimalo prijatno. :-)
Podatak koji itekako zabrinjava je da je u posljednjih 24 sata preminulo čak 65 osoba (jučer 55), od kojih 38 u Federaciji BiH i 27 u RS!
Ne bih ja nesto lizao te steke.
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#60736 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

gold'n'brown wrote: 28/01/2022 14:04
Naslovnica wrote: 28/01/2022 13:56

Pa neće napisati "Idite i ližite šteke, zarazite se, pls".
Naravno da to nisu mislili u bukvalnom smislu.
OK je i poželjno zaraziti se danas - u odnosu na sutra.
Norvežani nisu retardirani pa da namjerno počnu lizati šteke i orgijati, ali dolazimo u stadij epidemije gdje je OK spomenuti da se bolje zaraziti danas nego sutra. Nešto što je do prije mjesec bilo nezamislivo. Naravno, sve to pod uslovom da si vakcinisan.
:thumbup:

p.s. mene moji vodili kao malog nekoliko puta u komšiluk kod djece sa namjerom da fasujem pljuskavice, uvijek bezuspješno. A dobijem ih sa 20 i kusur, ničim izazvano (ne znam da ih je imao bilo ko drugi sa kim sam bio u kontaktu), zaglavim na bolovanju oko 20 dana, baš nije bilo nimalo prijatno. :-)
Podatak koji itekako zabrinjava je da je u posljednjih 24 sata preminulo čak 65 osoba (jučer 55), od kojih 38 u Federaciji BiH i 27 u RS!
Ne bih ja nesto lizao te steke.
Dečko, ti nisi odavle?! :lol:
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#60737 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Naslovnica wrote: 28/01/2022 13:26
BadBoy wrote: 28/01/2022 13:23

Uopšte to ne govore. Savjet je za ljude koji su primili 3 doze. Znači...
A ovi što su preboljeli i primili dvije? :)
Mora li treća pa na lizanje, ili može odmah poslije druge lizi lizi hepi hepi
Nemam pojma. U ovom postavljenom piše samo za ove što su primili tri.
Capljina74 wrote: 28/01/2022 13:26
BadBoy wrote: 28/01/2022 13:23

Uopšte to ne govore. Savjet je za ljude koji su primili 3 doze. Znači...
Divi ovoga...

Za koji će prirodni imunitet... Nije nam trebao ni do sada... Kak'i vjekovi postojanja i građenja istog... Daj voookcina mrnja..
A levata braćo draga. Hajmo još jednom, šta piše u članku, boldano i velikim slovima:
"U Norveškoj imamo veliki postotak stanovnika koji su nedavno primili treću dozu i stoga su dobro zaštićeni od bolesti i hospitalizacije. Bolje se zaraziti u takvoj situaciji nego kasnije, kad učinak cjepiva malo opadne", rekla je ravnateljica Stoltenberg za norveški dnevni list Dagbladet.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#60738 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cassius »

Naslovnica wrote: 28/01/2022 12:07
biglebovski wrote: 28/01/2022 11:16 Potpuni obrat: Struka i nauka pozivaju na namjerno zaražavanje!

Norveški Zavod za javno zdravstvo: Cijepljenima je bolje zaraziti se sad nego kasnije

Norveška je otišla i korak dalje. Osim što je najavila popuštanje mjera i ograničenja sljedeći tjedan, ravnateljica norveškog Zavoda za javno zdravstvo Camilla Stoltenberg izjavila je kako procjenjuje da će se do ljeta koronavirusom zaraziti oko četiri milijuna građana od ukupne populacije od 5.3 milijuna.

"U Norveškoj imamo veliki postotak stanovnika koji su nedavno primili treću dozu i stoga su dobro zaštićeni od bolesti i hospitalizacije. Bolje se zaraziti u takvoj situaciji nego kasnije, kad učinak cjepiva malo opadne", rekla je ravnateljica Stoltenberg za norveški dnevni list Dagbladet.

Norveški Zavod za javno zdravstvo dodaje kako bi se u nekim budućim pandemijama društvo trebalo vratiti normalnoj svakodnevici što je prije moguće i epidemijom upravljati preporukama, a ne zakonima i propisima.


Image
:shock:
:lol:
Znači možemo lizati kašike bez bojazni da ćemo biti stigmatizovani?!
:lol:

Prirodni imunitet je supljak, sto bi izjavio jedan od znalaca sa ovog foruma. Vaxxer sto bi rekli ovi sto vole da kategorisu ljude :D
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#60739 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

biglebovski wrote: 28/01/2022 13:53
daddy-kool wrote: 28/01/2022 13:38

Gdje piše da pozivaju na namjerno zaražavanje?
Ajde de, nemoj sada biti picajzla i tražiti dlaku u jajetu. Fino stoji u naslovu a i u tekstu: bolje im je sada se zaraziti nego kasnije. Očigledno isključuju mogućnost da se neko neće zaraziti pa kažu da je bolje sada nego kasnije. Ako šta nije jasno, možda najbolje da se javiš Zavodu u Oslu mejlom pa sa njima da detaljno raspraviš značenje njihovih izjava :thumbup: .
Nigdje ne stoji da se trebaju namjerno zaraziti, nego je to tvoj pogrešan zaključak.
Žena kaže ako će se desiti da se zarazite bolje je da se to bude kada je nivo antitijela visok poslije 3. doze, nego kada taj broj opadne za nekoliko mjeseci. Zbog long-covida nikome se ne preporučuje namjerna zaraza.
splinter
Posts: 7416
Joined: 08/10/2011 12:28

#60740 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

Mislim da je to zbog tajminga treće doze, jer je procjena da ju je velika većina primila nedavno i da će vjerovatno u narednih mjesec dana imunitet kod većine takvih biti našpenovan do maksimuma. Poslije toga vjerovatno očekuju pad i imuniteta ali i virusa. S druge strane vlasti vjerovatno malo podilaze pučanstvu pa ih kao puštaju da žive normalno u naknadu za veliki odaziv cijepljenju pa nek uživaju i ne beru brigu.
Samo popuštanje mjera ne znači kolektivno orgijanje i organizovano masovno lizanje šteka i stubova norveške nacije, derenečenje jedno na drugom i sl. Prepporuke i dalje ostaju na snazi ali neke mjere nisu više obavezujuće.
Također i novinari vrlo često postavljaju bombastične naslove. Sjetimo se samo Japana koji već 2 x "pobijedio" Koronu, čini mi se maj ili juni 2020. i nekad novembar prošle godine i svih onih bombastičnih naslova kako je Korona u Japanu završila svoje.
Međutim, ovih dana imaju oko 80.000 slučajeva dnevno, a smrtni su slučajevi ponovo u porastu iako je smrtnost niska.
Jednostavno lupaju se naslovi koi vrlo često nemaju veze sa stvarnošću.
biglebovski
Posts: 3160
Joined: 02/11/2005 16:43

#60741 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

daddy-kool wrote: 28/01/2022 14:09
biglebovski wrote: 28/01/2022 13:53

Ajde de, nemoj sada biti picajzla i tražiti dlaku u jajetu. Fino stoji u naslovu a i u tekstu: bolje im je sada se zaraziti nego kasnije. Očigledno isključuju mogućnost da se neko neće zaraziti pa kažu da je bolje sada nego kasnije. Ako šta nije jasno, možda najbolje da se javiš Zavodu u Oslu mejlom pa sa njima da detaljno raspraviš značenje njihovih izjava :thumbup: .
Nigdje ne stoji da se trebaju namjerno zaraziti, nego je to tvoj pogrešan zaključak.
Žena kaže ako će se desiti da se zarazite bolje je da se to bude kada je nivo antitijela visok poslije 3. doze, nego kada taj broj opadne za nekoliko mjeseci. Zbog long-covida nikome se ne preporučuje namjerna zaraza.
A i da se ne zaraze sada, ima četvrta doza koja štiti 65.38% bolje nego buster ili prve dvije doze, ima buster, pa polu-buster, vakcinacija djece do 2 godine, vakcinacija sisavaca i ptica, ponuditi će nauka neko rješenje, I have no doubts.
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#60742 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

cassius wrote: 28/01/2022 14:08 Prirodni imunitet je supljak, sto bi izjavio jedan od znalaca sa ovog foruma. Vaxxer sto bi rekli ovi sto vole da kategorisu ljude :D
Top
Tako je. Samo primjenjujem vašu logiku. Kod nas 20% vakcinisanih, nikakvih mjera posebnih nije bilo, svi prebolovali i evo nas opet ubija talas. Dakle, prirodni imunitet je šupljak. Jest dobra ova antivaxx logika.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#60743 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

Kineska studija koja čeka naučne recenzije otkrila je posve novi soj koronavirusa kod šišmiša te upozoravaju da antitijela koja štite od SARS-CoV-2 i MERS-CoV neće raditi protiv tog novog soja.

Kineski naučnici otkrili su posve novi soj koronavirusa i upozorili su na potencijalnu prijetnju za biološku sigurnost koju taj virus predstavlja. Taj je novi soj isto tako podložan mutacijama, može se prenijeti sa životinja na ljude i ne može biti unakrsno neutraliziran antitijelima koja ciljaju virus SARS-CoV-2.

Kineski naučnici, od kojih većina dolazi sa Univerziteta Wuhan, neočekivano su otkrili da soj NeoCoV otkriven u Južnoj Africi i njegov bliski srodnik PDF-2180-CoV mogu efikasno koristiti neke vrste enzima koji pretvara angiotenzin 2 kod šišmiša (ACE2) i, manje povoljno, ljudski ACE2 za ulazak u ćelije.

SARS-CoV-2, koji je prvi put identificiran u Wuhanu, a kasnije izazvao pandemiju koronavirusa, također koristi ACE2 za ulazak u ljudsko tijelo.

Studija kineskih naučnika objavljena je u nerecenziranom izdanju na naučnom repozitoriju bioRxiv i upućuje na to da se infekcija tim novim sojem, koji trenutno cilja šišmiše, ne može unakrsno neutralizirati antitijelima koja ciljaju viruse SARS-CoV-2 ili MERS-CoV, prenosi Zimo.

Kineski naučnici priznaju da priroda NeoCoV ostaje zagonetna te upozoravaju na potencijalnu prijetnju biološkoj sigurnosti za ljude, s visokom stopom smrtnosti i prijenosa.

Druge nedavne studije, koje su također proveli kineski naučnici, pokazale su da je “predak” varijante omikron, koji je izazvao novi val infekcija širom svijeta i koji je danas dominantan u mnogim svjetskim zemljama, skočio s ljudi na miševe, brzo akumulirao mutacije koje su pogodile zarazi tog domaćina te se zatim ponovo vratio na čovjeka.
https://ba.n1info.com/zdravlje/otkriven ... utacijama/

Idemo opet od marta, jovo na novo.

Solak uzjaši!

Naredne dvije sedmice su ključne. Perite ruke, stavite brnjice, NeoCoV dolazi!!!!

Kaže mi jedna mikrodiotkinja iz Tuzle, ovaj virus je toliko opasan da ćemo mrtve kupiti bagerima po ulici.

N1 UDRI!
User avatar
canvra888
Posts: 4248
Joined: 09/07/2021 15:03

#60744 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by canvra888 »

Ateista wrote: 28/01/2022 13:39
gamer4ever wrote: 28/01/2022 11:57

Sve je to fino, ali imaju li ljudi koji imaju opravdan razlog da se boje, opciju da ne salju djecu u skolu ? Ima li za njih online opcija ? Npr neko u porodici koji je imunokompromitiran, ko ima mnoge komorbiditete i stariji je ? Jer nazalost vakcine ne stite takve ljude. Ako se ocekuje da djeca od takvih ljudi idu u skolu, to je najveci idiotluk. Iznimka se mora napravit
Po meni bilo ok napraviti izuzetke za takve slucajeve i sve koji zele tu opciju. Generalno sam za to da se ostavi sloboda u odlucivanju da li se neko zeli cuvati ili ne, vakcinisati ili ne i slicno, te za sve one koji zele da se cuvaju treba im to omoguciti u vidu online nastave, rada od kuce ako je moguce i slicno, ali da se i onima koji zele normalan zivot bez ogranicenja to omoguci.
Ovo je najbolja opcija što se tiče škole koju si predložio, ali ima i druga strana priče. Otkud nastavnicima/učiteljima vremena da izvode dvije iste nastave u duplom terminu, i to po istoj plaći? Ni škole nemaju nekih uslova da zaposle privremeno nove radnike da budu zaduženi za predavanje djeci koja su se odlučila za online režim. Nije ovdje baš tako lahko rješenje.
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#60745 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Tesla Edison wrote: 28/01/2022 14:24
Kineska studija koja čeka naučne recenzije otkrila je posve novi soj koronavirusa kod šišmiša te upozoravaju da antitijela koja štite od SARS-CoV-2 i MERS-CoV neće raditi protiv tog novog soja.

Kineski naučnici otkrili su posve novi soj koronavirusa i upozorili su na potencijalnu prijetnju za biološku sigurnost koju taj virus predstavlja. Taj je novi soj isto tako podložan mutacijama, može se prenijeti sa životinja na ljude i ne može biti unakrsno neutraliziran antitijelima koja ciljaju virus SARS-CoV-2.

Kineski naučnici, od kojih većina dolazi sa Univerziteta Wuhan, neočekivano su otkrili da soj NeoCoV otkriven u Južnoj Africi i njegov bliski srodnik PDF-2180-CoV mogu efikasno koristiti neke vrste enzima koji pretvara angiotenzin 2 kod šišmiša (ACE2) i, manje povoljno, ljudski ACE2 za ulazak u ćelije.

SARS-CoV-2, koji je prvi put identificiran u Wuhanu, a kasnije izazvao pandemiju koronavirusa, također koristi ACE2 za ulazak u ljudsko tijelo.

Studija kineskih naučnika objavljena je u nerecenziranom izdanju na naučnom repozitoriju bioRxiv i upućuje na to da se infekcija tim novim sojem, koji trenutno cilja šišmiše, ne može unakrsno neutralizirati antitijelima koja ciljaju viruse SARS-CoV-2 ili MERS-CoV, prenosi Zimo.

Kineski naučnici priznaju da priroda NeoCoV ostaje zagonetna te upozoravaju na potencijalnu prijetnju biološkoj sigurnosti za ljude, s visokom stopom smrtnosti i prijenosa.

Druge nedavne studije, koje su također proveli kineski naučnici, pokazale su da je “predak” varijante omikron, koji je izazvao novi val infekcija širom svijeta i koji je danas dominantan u mnogim svjetskim zemljama, skočio s ljudi na miševe, brzo akumulirao mutacije koje su pogodile zarazi tog domaćina te se zatim ponovo vratio na čovjeka.
https://ba.n1info.com/zdravlje/otkriven ... utacijama/

Idemo opet od marta, jovo na novo.

Solak uzjaši!

Naredne dvije sedmice su ključne. Perite ruke, stavite brnjice, NeoCoV dolazi!!!!

Kaže mi jedna mikrodiotkinja iz Tuzle, ovaj virus je toliko opasan da ćemo mrtve kupiti bagerima po ulici.

N1 UDRI!
Meanwhile, pojedinci...

Image
KraljicaIzJajca
Posts: 3981
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#60746 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

Tesla Edison wrote: 28/01/2022 14:24
Kineska studija koja čeka naučne recenzije otkrila je posve novi soj koronavirusa kod šišmiša te upozoravaju da antitijela koja štite od SARS-CoV-2 i MERS-CoV neće raditi protiv tog novog soja.

Kineski naučnici otkrili su posve novi soj koronavirusa i upozorili su na potencijalnu prijetnju za biološku sigurnost koju taj virus predstavlja. Taj je novi soj isto tako podložan mutacijama, može se prenijeti sa životinja na ljude i ne može biti unakrsno neutraliziran antitijelima koja ciljaju virus SARS-CoV-2.

Kineski naučnici, od kojih većina dolazi sa Univerziteta Wuhan, neočekivano su otkrili da soj NeoCoV otkriven u Južnoj Africi i njegov bliski srodnik PDF-2180-CoV mogu efikasno koristiti neke vrste enzima koji pretvara angiotenzin 2 kod šišmiša (ACE2) i, manje povoljno, ljudski ACE2 za ulazak u ćelije.

SARS-CoV-2, koji je prvi put identificiran u Wuhanu, a kasnije izazvao pandemiju koronavirusa, također koristi ACE2 za ulazak u ljudsko tijelo.

Studija kineskih naučnika objavljena je u nerecenziranom izdanju na naučnom repozitoriju bioRxiv i upućuje na to da se infekcija tim novim sojem, koji trenutno cilja šišmiše, ne može unakrsno neutralizirati antitijelima koja ciljaju viruse SARS-CoV-2 ili MERS-CoV, prenosi Zimo.

Kineski naučnici priznaju da priroda NeoCoV ostaje zagonetna te upozoravaju na potencijalnu prijetnju biološkoj sigurnosti za ljude, s visokom stopom smrtnosti i prijenosa.

Druge nedavne studije, koje su također proveli kineski naučnici, pokazale su da je “predak” varijante omikron, koji je izazvao novi val infekcija širom svijeta i koji je danas dominantan u mnogim svjetskim zemljama, skočio s ljudi na miševe, brzo akumulirao mutacije koje su pogodile zarazi tog domaćina te se zatim ponovo vratio na čovjeka.
https://ba.n1info.com/zdravlje/otkriven ... utacijama/

Idemo opet od marta, jovo na novo.

Solak uzjaši!

Naredne dvije sedmice su ključne. Perite ruke, stavite brnjice, NeoCoV dolazi!!!!

Kaže mi jedna mikrodiotkinja iz Tuzle, ovaj virus je toliko opasan da ćemo mrtve kupiti bagerima po ulici.

N1 UDRI!
NeoCov stands for new coronavirus, which Wuhan scientists have claimed to have found in bats in South Africa. This is not SARs-CoV-2 or a variant of that. This is associated with MERS Coronavirus.


Bio je prije isti kod Kineza, a već su javili glavnim i odgovornim. Arapski poluotok ima konstatntno taj problem.
splinter
Posts: 7416
Joined: 08/10/2011 12:28

#60747 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

Ma šuplja.
Virus "otkriven prije 5 godina
Stariji je od Covida :lol:
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#60748 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

BadBoy wrote: 28/01/2022 14:06
Naslovnica wrote: 28/01/2022 13:26

A ovi što su preboljeli i primili dvije? :)
Mora li treća pa na lizanje, ili može odmah poslije druge lizi lizi hepi hepi
Nemam pojma. U ovom postavljenom piše samo za ove što su primili tri.
Capljina74 wrote: 28/01/2022 13:26

Divi ovoga...

Za koji će prirodni imunitet... Nije nam trebao ni do sada... Kak'i vjekovi postojanja i građenja istog... Daj voookcina mrnja..
A levata braćo draga. Hajmo još jednom, šta piše u članku, boldano i velikim slovima:
"U Norveškoj imamo veliki postotak stanovnika koji su nedavno primili treću dozu i stoga su dobro zaštićeni od bolesti i hospitalizacije. Bolje se zaraziti u takvoj situaciji nego kasnije, kad učinak cjepiva malo opadne", rekla je ravnateljica Stoltenberg za norveški dnevni list Dagbladet.
Jače uvećanje baci, možda nametneš argument...

Tvoj stav od ranije je da prirodni imunitet nije ni za k.... pib...

Prema tome moraju veća slova i jača boja...

Kada neko bez blage veze drži slovo i to nadomjesti veličinom slova i boldom kopiranog teksta...

Brmm, brm, brmmm...
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#60749 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

BadBoy wrote: 28/01/2022 14:20
cassius wrote: 28/01/2022 14:08 Prirodni imunitet je supljak, sto bi izjavio jedan od znalaca sa ovog foruma. Vaxxer sto bi rekli ovi sto vole da kategorisu ljude :D
Top
Tako je. Samo primjenjujem vašu logiku. Kod nas 20% vakcinisanih, nikakvih mjera posebnih nije bilo, svi prebolovali i evo nas opet ubija talas. Dakle, prirodni imunitet je šupljak. Jest dobra ova antivaxx logika.
Brmmm, brm, brmmm...

Meklaren bolid ... Hungaro ring.
Trappist
Posts: 4268
Joined: 12/09/2020 08:52

#60750 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

BadBoy wrote: 28/01/2022 14:20
cassius wrote: 28/01/2022 14:08 Prirodni imunitet je supljak, sto bi izjavio jedan od znalaca sa ovog foruma. Vaxxer sto bi rekli ovi sto vole da kategorisu ljude :D
Top
Tako je. Samo primjenjujem vašu logiku. Kod nas 20% vakcinisanih, nikakvih mjera posebnih nije bilo, svi prebolovali i evo nas opet ubija talas. Dakle, prirodni imunitet je šupljak. Jest dobra ova antivaxx logika.
Isto tako onda mozes reci i vakcina je supljak, u drzavama gdje se vakcinisano 80% stanovnistva ima rekordan broj zarazenih.
Locked