Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Trappist
Posts: 4235
Joined: 12/09/2020 08:52

#60676 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

jeza u ledja wrote: 27/01/2022 15:17
Ateista wrote: 27/01/2022 11:19
U pravu si za boldirani dio, ova pandemija jeste pokazala kakvih bolesnika i sociopata ima bez trunke empatije, ali ne zbog toga sto se bune protiv nebuloznih mjera nego sto ih uvode (politicari) i sto ih podrzavaju (dio obicnih ljudi koji je zvao policiju kada vidi dijete vani u vrijeme kad je djeci bilo zabranjeno izlaziti iz kuce).
Pokazala nam je kakvih ljudi ima i sa kim zivimo.
Sto se tice binga i toga kako ce neko proci, za to se vec odavno zna, informacije svima dostupne, svako ima mogucnost da se cuva i zastiti sebe na razne nacine, pogotovo sad kad postoje vakcine i kada se moze i cetvrta doza primiti, svako moze za sebe da odluci sta zeli, sta su mu prioriteti u zivotu i koliko kojeg rizika zeli preuzeti.
Ima puno ljudi koji su u ovih par godina umrli od nekih drugih stvari, koji su bili bolesni i znali su da nece jos dugo, i oni su imali pravo da odluce hoce li rizikovati da se zaraze ali prozivjeti koliko toliko to malo zivota ili ce se zatvoriti u kucu. Ne smije ti neko drugi odredjivati koliki rizik ces preuzeti, niti smije uslovljavati da se moras vakcinisati, svako za sebe treba da odluci.
Na tog jednog bolesnika sto je zvao policiju radi djece na igralistu postoji milion bolesnika koji se bune protiv mjera.

Naravno da ti drzava moze i mora odredjivati da li moras primiti vakcinu jer ne radi se samo o tvojem zdravlju. Problem je samo o kojoj se bolesti i o kojoj vakcini radi.
Bolesnici koji se bune protiv mjera? izvini molim te sto mi je posao u zraku visio 6 mjeseci, i meni i zeni (a desetine miliona ljudi su izgubili poslove zbog mjera), sto su mi roditelji morali sjediti u kuci mjesec dana, sto sam ja morao u kucu u 6 popodne iz nekog razloga, sto sam morao masku nositi na bjelasnici na otvorenom, sto je meni trebao test za hrvatsku a hrvatu u istom autu nije, stvarno sam bolesnik, gdje cu se zaliti na takve mjere koje su sigurno spasile milione zivota :run:
Na kraju krajeva, sva ova zajebancija sa poskupljenjem i rekordnom inflacijom je zbog nepotrebnih mjera. Ali haj, bolesnik sam sto mi smeta sto je gorivo 2.5 km :thumbup:
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#60678 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

Trappist wrote: 27/01/2022 16:11
jeza u ledja wrote: 27/01/2022 15:17

Na tog jednog bolesnika sto je zvao policiju radi djece na igralistu postoji milion bolesnika koji se bune protiv mjera.

Naravno da ti drzava moze i mora odredjivati da li moras primiti vakcinu jer ne radi se samo o tvojem zdravlju. Problem je samo o kojoj se bolesti i o kojoj vakcini radi.
Bolesnici koji se bune protiv mjera? izvini molim te sto mi je posao u zraku visio 6 mjeseci, i meni i zeni (a desetine miliona ljudi su izgubili poslove zbog mjera), sto su mi roditelji morali sjediti u kuci mjesec dana, sto sam ja morao u kucu u 6 popodne iz nekog razloga, sto sam morao masku nositi na bjelasnici na otvorenom, sto je meni trebao test za hrvatsku a hrvatu u istom autu nije, stvarno sam bolesnik, gdje cu se zaliti na takve mjere koje su sigurno spasile milione zivota :run:
Na kraju krajeva, sva ova zajebancija sa poskupljenjem i rekordnom inflacijom je zbog nepotrebnih mjera. Ali haj, bolesnik sam sto mi smeta sto je gorivo 2.5 km :thumbup:
Bola', đe ćeš objašnjavati i kome?

Onomad rekoh da mi posao kolje zaključavanje Slovenije, ispljuvaše me u stilu red nekova da sam papčina kojoj je vrhunac otić' do Slovenije, misliš da će skontati to što si napisao?
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#60679 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

cassius wrote: 27/01/2022 16:16 Image
Hahahaha...

Guzi li guzi ...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44870
Joined: 29/12/2005 01:20

#60680 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

Trappist wrote: 27/01/2022 16:11
jeza u ledja wrote: 27/01/2022 15:17

Na tog jednog bolesnika sto je zvao policiju radi djece na igralistu postoji milion bolesnika koji se bune protiv mjera.

Naravno da ti drzava moze i mora odredjivati da li moras primiti vakcinu jer ne radi se samo o tvojem zdravlju. Problem je samo o kojoj se bolesti i o kojoj vakcini radi.
Bolesnici koji se bune protiv mjera? izvini molim te sto mi je posao u zraku visio 6 mjeseci, i meni i zeni (a desetine miliona ljudi su izgubili poslove zbog mjera), sto su mi roditelji morali sjediti u kuci mjesec dana, sto sam ja morao u kucu u 6 popodne iz nekog razloga, sto sam morao masku nositi na bjelasnici na otvorenom, sto je meni trebao test za hrvatsku a hrvatu u istom autu nije, stvarno sam bolesnik, gdje cu se zaliti na takve mjere koje su sigurno spasile milione zivota :run:
Na kraju krajeva, sva ova zajebancija sa poskupljenjem i rekordnom inflacijom je zbog nepotrebnih mjera. Ali haj, bolesnik sam sto mi smeta sto je gorivo 2.5 km :thumbup:
Da. Bolesnici koji se bune protiv mjera koji spasavaju zivote.

Idiotske mjere koje su dovodili debili u BiH su druga prica. Ne znam da sam igdje cuo za mjere po kojim si morao biti u kuci u 6 popodne i nositi masku na planini na otvorenom.

Sto se tice ulaska u drugu zemlju, ti nisi njihov drzavljanin i nemas ista prava, tj. onaj ko jeste ima privilegije te drzave. To sto to stvara apsurdne situacije u ovoj koju si naveo ne mijenja taj fakat.

To sto ti posao visi u zraku nije razlog budes bahat. Svima je visio posao u zraku. I sad evo pola firme bolesno, a projekti i rokovi se gomilaju. Nikakve mjere na to ne uticu negativno, mogu samo pozitivno. Nikakvih mjera ni nema. A posao visi u zraku.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#60681 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

Imam dvoje djece, 3 i 5, godina. Sve vakcine su primili. Ali ovo eksperimentalno smeće neće sigurno.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#60682 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

hladan.preminger wrote: 27/01/2022 16:38 Imam dvoje djece, 3 i 5, godina. Sve vakcine su primili. Ali ovo eksperimentalno smeće neće sigurno.
Isto.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#60683 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

Evo ih kozaju oboje. Korona je ništa prema kozama kako slome organizam i imunitet.
A fina je usporedba jer i za koze postoji vakcina koja je 100% efikasna i 100% sigurna, ali nije svugdje obavezna vakcinacija protiv koza koje djecu obore milion puta gore od korone.
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#60684 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ali_G »

Svedjani ne preporucuju vakcinisanje djece 5-11god. Trenutno nemaju dokaza da je veca korist od stete.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#60685 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

Ali_G wrote: 27/01/2022 16:49 Svedjani ne preporucuju vakcinisanje djece 5-11god. Trenutno nemaju dokaza da je veca korist od stete.
Sa znanjem koje imamo danas o malom riziku od teških oboljenja za djecu, ne vidimo jasnu dobrobit njihovog cijepljenja“, rekla je dužnosnica agencije Britta Bjorkholm na konferenciji za medije.

@Ateista @Naslovnica retorika medija, opa, opa, opala :)
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#60686 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

Capljina74 wrote: 27/01/2022 16:29
cassius wrote: 27/01/2022 16:16 Image
Hahahaha...

Guzi li guzi ...

To je ta STRUKA i 'nauka' dok jedni govore ne treba djecu vakcinisati nikako, neki drugi poput ovoga 'strucnjaka' iz USA bi naredio da svi moraju.

I onda neko kaze kako ne vjerujes STRUCI :-)
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#60687 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by megaribi1 »

MUNAFIK wrote: 27/01/2022 17:20
To je ta STRUKA i 'nauka' dok jedni govore ne treba djecu vakcinisati nikako, neki drugi poput ovoga 'strucnjaka' iz USA bi naredio da svi moraju.

I onda neko kaze kako ne vjerujes STRUCI :-)
Njemu je 81 godina. Da li je više kredibilna osoba, a kamoli naučnik ili stručnjak?
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#60688 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

megaribi1 wrote: 27/01/2022 17:45
MUNAFIK wrote: 27/01/2022 17:20
To je ta STRUKA i 'nauka' dok jedni govore ne treba djecu vakcinisati nikako, neki drugi poput ovoga 'strucnjaka' iz USA bi naredio da svi moraju.

I onda neko kaze kako ne vjerujes STRUCI :-)
Njemu je 81 godina. Da li je više kredibilna osoba, a kamoli naučnik ili stručnjak?
Image
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#60689 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cassius »

biglebovski wrote: 27/01/2022 18:15
megaribi1 wrote: 27/01/2022 17:45

Njemu je 81 godina. Da li je više kredibilna osoba, a kamoli naučnik ili stručnjak?
Image
:lol:
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#60690 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

cassius wrote: 27/01/2022 19:32
biglebovski wrote: 27/01/2022 18:15

Image
:lol:
Al fakat me interesuje kako ovi sto evo 2 godine trube SLUŠAJ STRUKU i poštuj nauku gkedaju na to da evo ovaj Fauci u USA kaze treba vakcinisat djecu, a sa druge strane okeana nauka kaze ne treba...
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#60691 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cassius »

MUNAFIK wrote: 27/01/2022 19:38

Al fakat me interesuje kako ovi sto evo 2 godine trube SLUŠAJ STRUKU i poštuj nauku gkedaju na to da evo ovaj Fauci u USA kaze treba vakcinisat djecu, a sa druge strane okeana nauka kaze ne treba...
Sve sto je americko , najbolje je.
BadBoy
Posts: 8046
Joined: 01/11/2005 21:55

#60692 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

megaribi1 wrote: 27/01/2022 17:45
MUNAFIK wrote: 27/01/2022 17:20
To je ta STRUKA i 'nauka' dok jedni govore ne treba djecu vakcinisati nikako, neki drugi poput ovoga 'strucnjaka' iz USA bi naredio da svi moraju.

I onda neko kaze kako ne vjerujes STRUCI :-)
Njemu je 81 godina. Da li je više kredibilna osoba, a kamoli naučnik ili stručnjak?
A kretenskog razmišljanja Bože sačuvaj, čuj neko sa 81 nije kredibilna osoba? S koliko ćeš ti prestati biti "kredibilna osoba" ako si ista ikada i bio?

Ovo ovdje sve djeca života mi.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#60693 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

cassius wrote: 27/01/2022 19:39
MUNAFIK wrote: 27/01/2022 19:38

Al fakat me interesuje kako ovi sto evo 2 godine trube SLUŠAJ STRUKU i poštuj nauku gkedaju na to da evo ovaj Fauci u USA kaze treba vakcinisat djecu, a sa druge strane okeana nauka kaze ne treba...
Sve sto je americko , najbolje je.
Di beste, di beste...
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#60694 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cassius »

BadBoy wrote: 27/01/2022 20:21
megaribi1 wrote: 27/01/2022 17:45

Njemu je 81 godina. Da li je više kredibilna osoba, a kamoli naučnik ili stručnjak?
A kretenskog razmišljanja Bože sačuvaj, čuj neko sa 81 nije kredibilna osoba? S koliko ćeš ti prestati biti "kredibilna osoba" ako si ista ikada i bio?

Ovo ovdje sve djeca života mi.
on je jedina kredibilna osoba ! misljenje drugih doktora i naucnika nije bitno !
BadBoy
Posts: 8046
Joined: 01/11/2005 21:55

#60695 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

cassius wrote: 27/01/2022 21:07
BadBoy wrote: 27/01/2022 20:21

A kretenskog razmišljanja Bože sačuvaj, čuj neko sa 81 nije kredibilna osoba? S koliko ćeš ti prestati biti "kredibilna osoba" ako si ista ikada i bio?

Ovo ovdje sve djeca života mi.
on je jedina kredibilna osoba ! misljenje drugih doktora i naucnika nije bitno !
Kako god i šta god, ima više godina škole nego ti i ovaj drugi godina života zajedno. Kretensko razmišljanje i tačka.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#60696 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cassius »

BadBoy wrote: 27/01/2022 22:53
cassius wrote: 27/01/2022 21:07

on je jedina kredibilna osoba ! misljenje drugih doktora i naucnika nije bitno !
Kako god i šta god, ima više godina škole nego ti i ovaj drugi godina života zajedno. Kretensko razmišljanje i tačka.
Imaju i drugi doktori, pa ih niste uvazavali. Samo Fraudci :thumbup:
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#60697 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

Fauci je najmanje doktor i naučnik. Birokrata bio i ostao.

Ali ima jedan zanimljiv mail njegov, gdje sa još jednim likom dogovara javno blaćenje putem medija par naučnika koji su odmah u početku tvrdili da je virus mogao pobjeći iz laba gdje se vršilo gain of function research.
Na kraju se ispostavilo da si ljudi bili u pravu kada su nešto takvo istakli kao mogućnost, a naučnik Fauci umjesto argumentima ih blatio preko plaćenih medija.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#60698 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

Spremajte se... Slijedi bezuslovni ulaz/useljenje u Dansku, Vels, Englesku i Škotsku kada ih pobije Omikron. Uz kuću dobija se i vikendica, a šator mora da se vrati!
User avatar
Ateista
Posts: 46326
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#60699 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ateista »

jeza u ledja wrote: 27/01/2022 16:08
Ateista wrote: 27/01/2022 15:41

Slazem se da bi i tad bilo raznih pritisaka da se granice ne smiju zatvoriti i da se islo sa guranjem problema pod tepih dok ne eskalira, a onda se na silu uvode mjere da se moze reci da se nesto radi. Ispada da sam general poslije bitke, iskreno ni ja tad nisam razmisljao o nekom virusu u kini, ali neki koji primaju plate za to su morali razmisljati i ako su u martu mogli donijeti nepopularne mjere mogli su i tad da zatvore granice jer bi bilo manje stete nego lockdown u sklopu drzave.
Ni to vjerovatno ne bi pomoglo, vidimo kako se virus siri i tesko bi bilo iskontrolisati ga i tako, ali bi mi imalo vise smisla nego lockdown.

Jasno je da bi potpuni lockdown mogao rijesiti problem, ali mislim da takav nije bio ni u kini i australiji, uvijek ima esencijalnih poslova koje ne mozes zaustaviti i to je dovoljno da virus prezivi, potpuni lockdown je prakticno neizvodiv. Kinu je tesko uzeti kao primjer jer su njihovi podaci upitni, ali mislim da je australija dobar primjer najrigoroznijih mjera, plus kontrola granice, ali virus uvijek prezivi i ne mogu ga se potpuno rijesiti.

Ima razlicitih motiva zasto se ljudi bune protiv mjera, teorija zavjere i slicno, pa cu govoriti u svoje ime, a ima ih sigurno jos koji bi se slozili - prihvatio bih mjere ako bi stvarno dovele do toga da se "strpimo par sedmica" i rijesimo se u potpunosti virusa, ali jasno je da do toga ne moze doci, jos odavno je jasno.
Ne mislim na to da se stavi maska u prodavnici ili, salteru, to vecini ne bi bio problem kad bi bilo dosljedno kao u eu recimo i da je samo to u pitanju.

Ni ovdje se nisu pretjerano postovale, mozda u pocetku, ali je ljudima dopizdilo kad vide da nema efekta, pogotovo sto je bilo nebuloza kao maske na otvorenom i pisanju kazni nekom ko hoda po planini, te zatvaranje djece u kuce a dosta firmi i dalje radi i slicno. U eu vecinom nije bilo koliko znam nebuloza sa zabranom djeci i maski na otvorenom, mozda ponegdje, a generalno su se vise postovale kao i sad.

Kako god, slazemo se da su svi usporeno i prekasno reagovali.
Meni i dalje nije jasno to sa djecom....nisam pratio, to fakat zabranjivali djeci u BiH da izlaze napolje? :-) Kakav kretenizam tito dragi pa nije cudo sto su ljudi istraumirani. :-)

Ovo dokle je dogurao virus sad nije isto sto bi se desilo da su se poduzele drukcije mjere ili da nije bilo nikakvih vakcina. Veze nemam, ali moguce da bi se virus brze rasirio, pobio mnogo vise ljudi u kratkom roku, ali bi onda zavrsili s njim u kracem roku. Moguce i da ne bi ovoliko mutirao, veze nemam. Samo znam da ovo sto imamo danas ne bi bilo isto da se ponasalo drukcije. (omicron koji je zarazan kao najzaraznije bolesti)

Prica o Australiji je prenapuhana jer i pored tog potpunog lockdowna ljudi vise na plazama i slicno. Sori ono ali meni to ne izgleda kao lockdown. Meni sega ono prikazuju vijest kao drotovi legitimisu nekog na plazi, kao vidite kakva policijska drzava, strasno. Ono tamo stotine ljudi u pozadini zajebavaju se na plazi bez maske. Vau, lockdown.

Ono sto smo imali u Kini (i sto rade i dan danas) je najblize potpunom lockdownu. Naravno ne cijela zemlja, vec ciljano podrucje poput Wuhana. (to je sve donekle uticalo i na ponasanje ljudi na Zapadu poslije, pa su se Njujorcani furali da su oni sad kao Wuhan, s tim sto u Wuhanu bukvalno nisi mogao izaci iz stana danima). Kinezi su pravili potpune lockdowne, a ljudi to postovali (jer je takav sistem i takav mentalitet) i zato su donekle bili i uspjesni u suzbijanju istog. Poslije kad smo mi imali najstrozije lockdowne prikazivali su nam slike derneka i okupljanja po Wuhanu kao da nista nije bilo. Takvi lockdowni jesu moguci, ali u Kini.

I mjere nisu bile nepopularne. Mislim, podrzavala ih je vecina ljudi. Samo sto postoji glasna i velika manjina koja ih ne podrzava, i u tome je problem. Ne bi podrzavala nikakav lockdown ni minut.
Sve je to kao sistem spojenih posuda - oni koji su u tome razmisljali nisu bili dovoljno slusani. Onda kad je bilo kasno svi su naculili usi da ih slusaju, pa su se malo zanjeli sa slusanjem samo doktora. Isto kao kad odes doktoru pa ti on kaze nemoj ovo nemoj ono, jedi ovo jedi ono, vjezbaj ovoliko, itd itd, odes kuci kontas kad bi ja ovoliko pazio na sve ovo ne bi imao vremena ili para za mnoge druge stvari. E tako je i ovdje.
Posto se na sve djeluje reaktivno, svaki naredni potez je bio posljedica prethodnih. Prvo se odmahuje rukom, onda se trazi reakcija, onda se ljudi bune zbog reakcije, onda se drugi bune sto nema reakcije, onda se slusa struka jer je do sad bila losa reakcija, onda se zapitamo do kad tako jer patimo zbog drugih stvari, itd, itd , ukrug.

Sad, nakon dvije godine, mislim da velika vecina shvata da od polovicnih lockdowna i mjera nema vise nikakvog efekta. Ovo sto su uveli tokom omicrona, neke mjere tipa manje ljudi na stadionima ili slicno, to jos i shvatam. Jer znamo svi da je privremeno, nekoliko sedmica i cao.

Ali sta ce biti ako se pojavi neki mega-deltacron, kilotron, pa ne pomazu ni vakcine, ni maske, a bolest mnogo zesca, sta onda?
I djeci i starijima od 65, pa onda u neka doba kao mozes u autu ih voziti, pa poslije dali dva dana sedmicno da mogu izaci, idiotizam totalni.

Australiju uzimam kao primjer jer su pokusali da se rijese virusa skroz, zatvorili granice i kad se negdje pojavi neki slucaj taj dio drzave zatvore na par sedmica, ciljano kao sto kazes za kinu. Ne znam sad detalje oko zatvaranja koliko je prenapuhano, vjerovatno donekle i jeste, ali opet su medju najstrozijim u odnosu na ostale drzave, izuzev kine naravno. I za njih ostaje pitanje sto nisu na vrijeme zatvorili granice, oni su mozda i stvarno mogli izbjeci da im virus udje u drzavu.
Za kinu je bas tesko govoriti, jasno je da je kod njih drugaciji i sistem i mentalitet pa je lakse to provesti, ali opet i kod njih je sigurno policija morala raditi, ljudi su valjda morali bar povremeno otici da kupe hranu, neko je morao voziti smece, odrzavati elektrane, grijanje i slicne stvari, sad da li im se zbog takvih stcari zadrzi virus ili ga neko unese sa vana to je pitanje, vjerovatno i jedno i drugo, plus njihova cenzura pa ne znamo sta se stvarno dogadja.
Realno, i oni su zakasnili sa reakcijom da wuhan uvedu u karantin i sprijece sirenje virusa van grada (ako je stvarno tu pocelo), i to je nesto sto bi bilo smisleno da je uradjeno na vrijeme, jer bi napravili problem za tih nekoliko miliona ljudi ali bi sprijecili problem u ostatku svijeta, to bih vec smatrao opravdanim.

Tesko je reci za sta je bila vecina, u samom startu mozda i jeste vecina podrzavala lockdown zbog pocetnog straha, kasnije je vec dopizdilo, previse se oduzilo, vidjeli ljudi da nema nista od toga da ce proci ako se strpimo par sedmica i slicno, valja raditi i zivjeti a mnogi nisu mogli raditi, ostajalo se bez posla a niko nije ocekivao od drzave nista konkretno, govorim o BiH naravno, vjerovatno je u eu i svijetu bila konkretnija pomoc onima koji nisu mogli raditi pa samim tim i manji otpor prema mjerama.

Definitivno od polovicnih mjera nema nekog efekta.
Neko moje misljenje je da treba odvagati razne aspekte mjera - virus se brzo siri ali nije velika stopa smrtnosti, izadje veliki ukupni broj zbog brzog sirenja ali opet nije prijetnja po ljudsku vrstu. Iako zvuci malo grubo - opasan je vecinom po starije i bolesne a manje po radnu populaciju i mlade, te sto je najvaznije, jos manje opasan po djecu, koliko god grubo zvucalo - bolje nego da je obrnuto. Zbog kasnih reakcija se prosirio po cijelom svijetu i ima ga svugdje, nerealno je ocekivati da cemo ga se rijesiti skroz lockdownom. Zbog toga po meni bilo kakav lock down pravi previse stete svima a efekat je da samo uspori sirenje, ne dobijemo puno a puno gubimo. Po meni bi mjera bila da je fokus zastite bio na onima koji su najvise ugrozeni da im se omoguci izolacija a da im nista ne fali, i ostalima koji to zele naravno, a od ostalih mjera jedino maske u javnim zatvorenim prostorima su mjera koja iako nije rjesenje ima vjerovatno nekog uticaja a ne pravi neku stetu, ostalo ostaviti individualno ko koliko zeli da se cuva. Izolacija za potvrdjeno zarazene isto ima smisla i ne pravi veliki problem sjediti u kuci ako znas da je to 10-15 dana, a opwt iako nece rijesiti problem ima efekat da smanji sirenje.
Kad bi efekat mjera bio nestanak virusa tada bi bilo apsolutno opravdano da se svi strpimo mjesec dana a da poslije nastavimo zivjeti normalno bez ikakvih mjera.
Da virus ima smrtnost 20-30%, da napada vise djecu, a siri se kao ovaj, tada bi bio puno drugaciji odnos opravdanosti ovih mjera cak i ako nisu dovoljno efikasne da skroz skroz zaustave virus, vjerujem da bi vecina dobrovoljno postovala mjere u takvoj situaciji, da zastite sebe i svoju djecu.
Sreca pa neki tvrde da se ne moze iskombinovati ovolika zaraznost sa tako velikom smrtnoscu, ne znam jesu li u pravu ali nadam se da jesu, jer tada bi morale biti i puno strozije mjere i duze bi morale trajati, a to bi dovelo do potpunog privrednog i ekonomskog kolapsa, siromastva i slicno.
User avatar
Ateista
Posts: 46326
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#60700 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ateista »

jeza u ledja wrote: 27/01/2022 16:10
Ateista wrote: 27/01/2022 15:57

Tacno je da ih ima vise koji su protiv mjera, ali ne bih se slozio da su bolesnici, opet kazem ima razlicitih motiva, ali mislim da su vecinom opravdani , ljudi gube poslove, naruseno mentalno zdravlje i svasta jos, generalno su direktno pogodjeni, dok oni koji zovu policiju kad vide djecu ne mogu imati ni jedan opravdan razlog da im smetaju djeca na ulici i da ih ugrozavaju.

Slazem se da drzava u nekim slucajevima moze da te uslovi, malo sam se pogresno izrazio, samo u ovom slucaju mislim da nije opravdano.
Ama imas i bolesnika koji su isli okolo namjerno bez maske i kasljali u druge. Bolesnika koji su po bolnicama isli bez maske i slicno. Imas bolesnika koji uopste ne vjeruju da postoji virus, da ce ti ugraditi cip i slicno.

Opet mislim da je takvih mnogo vise od tih koji prijavljuju djecu policiji.
Nisam te shvatio da mislis na takve, oni vec jesu potpuna druga krajnost ovima sto su prijavljivali djecu. Sad, da li ih je vise to ne znam, tesko je reci.
Locked