Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#60326 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by salik79 »

Ovo je bolest uzrokovana potpunom indoktrinacijom:



Sutra ce ove generacije biti spremne na otvaranje koncentracionih logora, gasnih komora, odreda smrti,...nastavi niz.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44868
Joined: 29/12/2005 01:20

#60327 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

MUNAFIK wrote: 20/01/2022 08:50
jeza u ledja wrote: 20/01/2022 05:04

Trenutno je najvece povecanje u sljedecim drzavama:

Wisconsin
Oklahoma
Alaska
North Dakota
South Carolina
Wyoming
New Mexico
Montana
Arizona
Oregon
.....

Najveci broj smrti po glavi stanovnika, ukupno tokom cijele pandemije, drze sljedece drzave:

Mississippi
Arizona
Alabama
New Jersey
Louisiana
New York
Tennessee
Arkansas
West Virginia
Michigan

Najveci postotak vakcinisanih (stagod da to znacilo) su sljedece drzave:

Vermont
Rhode Island
Maine
Connecticut
Massachussetts
Hawaii
New York
Maryland
New Jersey
Virginia

Zakljucke izvlaci sam.

https://www.nytimes.com/interactive/202 ... cases.html
Ma nemam sta izvlacit, ne znam ni koja je od ovih drzava republikanska a koja demokratska ne da mi se tim peglat sad sa tim...

Nego pricam sa rajom iz USA i oni govore kako nema nikakvih mjera gdje su republikanci, a gdje su demokrate peglaju ih sa svime ali da i tamo dosta raje ne postuje i da su neka pravila samo na papiru a u stvarnosti raja ne gleda ni potvede ni nista.
Otprilike manje-vise je tako.

Inace, posto je biglebovski spomenuo zatvaranja skola....samo da mu navedem evo bas ovih dana.
Prvi primjer, imam prijatelje kojima djeca ove sedmice nisu isla u skolu. Razlog, nije zato sto je skola zatvorena zbog mjera - vec zato sto je toliko ucitelja valjda bolesno da jednostavno nemaju dovoljno ljudi da normalno funkcionisu.
Drugi primjer, u jednom gradu, tj. okrugu, zamjenik direktora cijelog skolskog sistema (ne znam kako se to kod nas prevodi, ali ono, vazna pozicija), je primoran da vozi autobus za djecu (onaj zuti skolski). Ne kontam, valjda za to treba neka dozvola, nesto....helem, toliko tih vozaca je odsutno jer su bolesni, a on valjda da bi skole i dalje funkcionisale zadao se da ih razvozi.

Znaci ne trebaju ti nikakve mjere i lockdowni da bi sistem prestao da funkcionise. Samo se zatvori, jer ljudi se razbolijevaju.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#60328 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

jeza u ledja wrote: 20/01/2022 14:20
MUNAFIK wrote: 20/01/2022 08:50

Ma nemam sta izvlacit, ne znam ni koja je od ovih drzava republikanska a koja demokratska ne da mi se tim peglat sad sa tim...

Nego pricam sa rajom iz USA i oni govore kako nema nikakvih mjera gdje su republikanci, a gdje su demokrate peglaju ih sa svime ali da i tamo dosta raje ne postuje i da su neka pravila samo na papiru a u stvarnosti raja ne gleda ni potvede ni nista.
Otprilike manje-vise je tako.

Inace, posto je biglebovski spomenuo zatvaranja skola....samo da mu navedem evo bas ovih dana.
Prvi primjer, imam prijatelje kojima djeca ove sedmice nisu isla u skolu. Razlog, nije zato sto je skola zatvorena zbog mjera - vec zato sto je toliko ucitelja valjda bolesno da jednostavno nemaju dovoljno ljudi da normalno funkcionisu.
Drugi primjer, u jednom gradu, tj. okrugu, zamjenik direktora cijelog skolskog sistema (ne znam kako se to kod nas prevodi, ali ono, vazna pozicija), je primoran da vozi autobus za djecu (onaj zuti skolski). Ne kontam, valjda za to treba neka dozvola, nesto....helem, toliko tih vozaca je odsutno jer su bolesni, a on valjda da bi skole i dalje funkcionisale zadao se da ih razvozi.

Znaci ne trebaju ti nikakve mjere i lockdowni da bi sistem prestao da funkcionise. Samo se zatvori, jer ljudi se razbolijevaju.
Bolestan i testiran pozitivan prisiljen na izolaciju su dva različita pojma.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44868
Joined: 29/12/2005 01:20

#60329 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

Tako je, radnici su prisiljeni na izolaciju, jadni oni bi na posao ali im ne daju. :D

Daj ba ne zajebavaj me. :-)
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#60330 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

By comparison, with only two shots of any vaccine, protection against severe disease declines to 40% after six months.




https://www.npr.org/sections/goatsandso ... n-efficacy
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#60331 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

jeza u ledja wrote: 20/01/2022 14:50 Tako je, radnici su prisiljeni na izolaciju, jadni oni bi na posao ali im ne daju. :D

Daj ba ne zajebavaj me. :-)
Pa obavezan si da se testiraš, jel tako? Kada test pokaže da si pozitivan, obavezan si ići u izolaciju, i ti a i kontakti. To je jedini razlog zbog kojeg se dešavaju nedostatci radne snage koje onda povlače ostale probleme.

U subotu, kao odgovor na bolnice koje mole za oslobađanje od ogromne kadrovske krize, kalifornijsko odjeljenje za javno zdravlje objavilo je da većina bolnica i kvalificiranih ustanova za njegu može vratiti na posao osoblje koje je pozitivno i izloženo virusu COVID-a bez testiranja ili karantina. Osoblje mora biti asimptomatsko, mora nositi maske N95 i ohrabruje se da što više radi s pacijentima koji su već pozitivni na COVID.

"Prava kriza COVID-a s kojom se naše bolnice suočavaju je ozbiljan nedostatak osoblja koji ugrožava kvalitet naše skrbi", rekao je Noble u petak, neposredno prije nego što je najavljena promjena politike.

Nedostatak osoblja toliko je ozbiljan da Kalifornija razmišlja o otkazivanju elektivnih operacija, kao što se dogodilo tokom najgoreg prošlogodišnjeg vrhunca.

"Kriza sa vrhom Omikrona nije uzrokovana ozbiljnom bolešću COVID-a u regijama s visoko vakcinisanom populacijom", napisala je Noble u e-poruci za SFGATE. „Kriza koju trpimo u području Bay Area u velikoj je mjeri vođena ometajućim politikama COVID-a koje potiču asimptomatsko testiranje i kasniju karantenu. … Velikoj većini pacijenata sa COVID-om o kojima se brinem nije potrebna medicinska njega i brzo su otpušteni kući uz sigurnost. "

Istina je da broj slučajeva ruši rekorde postavljene prošle godine, a Noble predviđa da je vrhunac još za nedelju dana. Ali danas je u Kaliforniji manje ljudi hospitalizirano s COVID-om u odnosu na ovo doba prošle godine. A, posebno u visoko cijepljenim područjima, mali broj tih pacijenata je zapravo u bolnici zbog COVID bolesti. U Los Anđelesu, gde je 71% ljudi koji ispunjavaju uslove u potpunosti vakcinisano, dve trećine bolničkih slučajeva uhvaćeno je na skriningu na virus, izvještava LA Times.

Noble je rekla da je, kada je pregledala karte 4. januara u četiri kampusa UCSF-a (UCSF Parnassus, Mission Bay, Mount Zion i Dječija bolnica u Oaklandu), identificirala 44 hospitalizirana pacijenta (i odraslih i djece) sa COVID-om. Od toga je samo 13 primljeno zbog COVID-a. "Ne očekujem da će se taj broj značajno povećati ili postati neizvodljiv u narednoj sedmici," napisala je ona. "Stopa smrtnosti u Kaliforniji zapravo opada. A predviđeni vrhunac slučajeva je udaljen samo oko nedelju dana."

Preostalih 31, ili 70% pacijenata bilo je pozitivno nakon što su primljeni iz nepovezanih razloga, uključujući prijelom kuka i opstrukciju crijeva. Svi su oni "potpuno asimptomatski ili minimalno simptomatski", rekao je Noble.

„[Odjela za hitne slučajeve] preplavljena su zabrinutim bunarima koji jednostavno traže testiranje i sigurnost“, dodala je ona. “Nisam intubirao nijednog COVID pacijenta tokom ovog porasta Omikrona. Imamo ukupno 5 pacijenata sa COVID-om na respiratorima u naše 4 bolnice. Prosječno 1,25 intubiranih pacijenata sa COVID-om po bolnici je dobra vijest."

https://www.sfgate.com/bayarea/article/ ... 758335.php
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44868
Joined: 29/12/2005 01:20

#60332 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

biglebovski wrote: 20/01/2022 15:15
jeza u ledja wrote: 20/01/2022 14:50 Tako je, radnici su prisiljeni na izolaciju, jadni oni bi na posao ali im ne daju. :D

Daj ba ne zajebavaj me. :-)
Pa obavezan si da se testiraš, jel tako? Kada test pokaže da si pozitivan, obavezan si ići u izolaciju, i ti a i kontakti. To je jedini razlog zbog kojeg se dešavaju nedostatci radne snage koje onda povlače ostale probleme.
Ma kakvi obavezan da se testiras sta ti je ba. :-)
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#60333 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

jeza u ledja wrote: 20/01/2022 15:26
biglebovski wrote: 20/01/2022 15:15

Pa obavezan si da se testiraš, jel tako? Kada test pokaže da si pozitivan, obavezan si ići u izolaciju, i ti a i kontakti. To je jedini razlog zbog kojeg se dešavaju nedostatci radne snage koje onda povlače ostale probleme.
Ma kakvi obavezan da se testiras sta ti je ba. :-)
E jebiga sad druže, pa evo članak sa linka od 04.01.2022 šta kaže, da ne bude ja, 5G antivaxer izmišljam:

Policies encouraging people to take a test whether or not they’re sick, and to stay home just because they were near someone who tested positive, may be doing little to slow the virus; in San Francisco, four times as many people are testing positive every day than at the peak of last year’s winter surge. But isolation policies have strained hospitals, shuttered restaurants, disrupted public transportation, reduced capacity at testing sites and sent some kids back to virtual education, some experts say. Punishing quarantine measures have compounded already-existing staff shortages driven by large numbers of health care providers quitting in the past year.

Politike koje ohrabruju ljude da se testiraju bez obzira jesu li bolesni ili ne, i da ostanu kod kuće samo zato što su bili u blizini nekoga ko je bio pozitivan, možda slabo doprinose usporavanju virusa; u San Franciscu, četiri puta više ljudi je pozitivno svaki dan nego na vrhuncu prošlogodišnjeg zimskog porasta. Ali politike izolacije su opteretile bolnice, zatvorile restorane, poremetile javni prevoz, smanjile kapacitete na lokacijama za testiranje i vratile neku djecu na virtuelno obrazovanje, kažu neki stručnjaci. Kaznene mjere karantina su pogoršale već postojeći nedostatak osoblja uzrokovan velikim brojem zdravstvenih radnika koji su dali otkaz u protekloj godini.


Tako to ide kada ljude bez ikakvih simptoma bolesti tretiraš kao bolesne i narediš im izolaciju. I njihovim kontaktima. Svugdje isto sranje. U Italiji kčerka od jaranice, 20-i nešto, vakcinisana, testirana pozitivna, na poslu u butiku joj rekli da kaže da nije radila nego da je bila u Bosni jer da je rekla da je radila, kao što jeste, morali bi butik zatvoriti deset dana. Ni nakašljala se nije. Pozitivna, obavezna se testirati. Ali nije butik budžetska prčija pa da se može ne raditi a platu primati.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44868
Joined: 29/12/2005 01:20

#60334 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

biglebovski wrote: 20/01/2022 15:37
jeza u ledja wrote: 20/01/2022 15:26

Ma kakvi obavezan da se testiras sta ti je ba. :-)
E jebiga sad druže, pa evo članak sa linka od 04.01.2022 šta kaže, da ne bude ja, 5G antivaxer izmišljam:

Policies encouraging people to take a test whether or not they’re sick, and to stay home just because they were near someone who tested positive, may be doing little to slow the virus; in San Francisco, four times as many people are testing positive every day than at the peak of last year’s winter surge. But isolation policies have strained hospitals, shuttered restaurants, disrupted public transportation, reduced capacity at testing sites and sent some kids back to virtual education, some experts say. Punishing quarantine measures have compounded already-existing staff shortages driven by large numbers of health care providers quitting in the past year.

Politike koje ohrabruju ljude da se testiraju bez obzira jesu li bolesni ili ne, i da ostanu kod kuće samo zato što su bili u blizini nekoga ko je bio pozitivan, možda slabo doprinose usporavanju virusa; u San Franciscu, četiri puta više ljudi je pozitivno svaki dan nego na vrhuncu prošlogodišnjeg zimskog porasta. Ali politike izolacije su opteretile bolnice, zatvorile restorane, poremetile javni prevoz, smanjile kapacitete na lokacijama za testiranje i vratile neku djecu na virtuelno obrazovanje, kažu neki stručnjaci. Kaznene mjere karantina su pogoršale već postojeći nedostatak osoblja uzrokovan velikim brojem zdravstvenih radnika koji su dali otkaz u protekloj godini.


Tako to ide kada ljude bez ikakvih simptoma bolesti tretiraš kao bolesne i narediš im izolaciju. I njihovim kontaktima. Svugdje isto sranje. U Italiji kčerka od jaranice, 20-i nešto, vakcinisana, testirana pozitivna, na poslu u butiku joj rekli da kaže da nije radila nego da je bila u Bosni jer da je rekla da je radila, kao što jeste, morali bi butik zatvoriti deset dana. Ni nakašljala se nije. Pozitivna, obavezna se testirati. Ali nije butik budžetska prčija pa da se može ne raditi a platu primati.
Jel ovo isti clanak citiras ponovo? Vidis da je ovo San Francisco, California. Nije cijela zemlja. Ni u ovom clanku se ne spominje da je testiranje obavezno vec da se sugerise, i naravno nigdje se ne spominju skole. Ja ti govorim konkretno o skolama.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44868
Joined: 29/12/2005 01:20

#60335 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

Evo, guglao sad San Francsico Public Schools, i na prvoj stranici imaju New Covid Guidelines from SF Department of Health. Razumijes ocigledno engleski, pa procitaj:

https://www.sfusd.edu/announcements/202 ... ines-sfdph

Jel ti zakljucujes iz ovoga da je obavezno testiranje?
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#60336 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by belfy »

hladan.preminger wrote: 19/01/2022 20:31
belfy wrote: 19/01/2022 19:54
Image
Još memova od fanova dječijih serija.
:lol:

da je bogdom pameti pa da se razumije ono sto je napisano u tom memeu, jel tako? mogao sam ja staviti samo i citat, ali onda bi me pitao koji strucnjak je to rekao, pa rek'o da prekratim to jednom slicicom koja dovoljno govori... doduse, ne svima. kao sto vidimo iz primjera...
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#60337 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

jeza u ledja wrote: 20/01/2022 15:55 Evo, guglao sad San Francsico Public Schools, i na prvoj stranici imaju New Covid Guidelines from SF Department of Health. Razumijes ocigledno engleski, pa procitaj:

https://www.sfusd.edu/announcements/202 ... ines-sfdph

Jel ti zakljucujes iz ovoga da je obavezno testiranje?
The Los Angeles school district has ordered coronavirus tests for all students and staff before they return from winter break next week as a new period of high anxiety takes hold among parents and educators amid the explosive surge of the Omicron variant.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#60338 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

belfy wrote: 20/01/2022 16:10
hladan.preminger wrote: 19/01/2022 20:31

Još memova od fanova dječijih serija.
:lol:

da je bogdom pameti pa da se razumije ono sto je napisano u tom memeu, jel tako? mogao sam ja staviti samo i citat, ali onda bi me pitao koji strucnjak je to rekao, pa rek'o da prekratim to jednom slicicom koja dovoljno govori... doduse, ne svima. kao sto vidimo iz primjera...
Haj gledaj dječije serije. To je za tebe i tvoj kognitivni nivo.

U suprotnom bi skontao da 98% ljudi koji prođu sa curenjem nosa i kašljem ili bez ikakvih simptoma predstavljaju kategoriju "many" u tom djecijem meme-u.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#60339 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

belfy wrote: 20/01/2022 16:10
hladan.preminger wrote: 19/01/2022 20:31

Još memova od fanova dječijih serija.
:lol:

da je bogdom pameti pa da se razumije ono sto je napisano u tom memeu, jel tako? mogao sam ja staviti samo i citat, ali onda bi me pitao koji strucnjak je to rekao, pa rek'o da prekratim to jednom slicicom koja dovoljno govori... doduse, ne svima. kao sto vidimo iz primjera...
Pa situacija je obratna nego što ti želiš da je prikažeš. Ko je ovdje "many" a ko je "few" u covid sagi sa 99 zarez nešto stopom preživljavanja? Ko se žrtvuje sa ovim vakcinacijama, covid potvrdama i mjerama?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44868
Joined: 29/12/2005 01:20

#60340 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

biglebovski wrote: 20/01/2022 16:14
jeza u ledja wrote: 20/01/2022 15:55 Evo, guglao sad San Francsico Public Schools, i na prvoj stranici imaju New Covid Guidelines from SF Department of Health. Razumijes ocigledno engleski, pa procitaj:

https://www.sfusd.edu/announcements/202 ... ines-sfdph

Jel ti zakljucujes iz ovoga da je obavezno testiranje?
The Los Angeles school district has ordered coronavirus tests for all students and staff before they return from winter break next week as a new period of high anxiety takes hold among parents and educators amid the explosive surge of the Omicron variant.
Eto cestitam, nasao si jedan skolski distrikt od njih nekoliko hiljada sa obaveznim testiranjem. Poznato je da LA ima najrigoroznije mjere sto se tice vakcina i testiranja. I ovo vazi samo za ovaj mjesec.


Vec u susjednim distriktima ne vaze ista pravila.

Svaki skolski distrikt u Americi je zasebna organizacija. Kao i u svemu ostalom, milion razlicitih nivoa, milion razlicitih pravila.

Primjeri koje sam ti ja naveo su daleko od Californije, gdje nikakvo testiranje nije obavezno.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#60341 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

jeza u ledja wrote: 20/01/2022 16:37
biglebovski wrote: 20/01/2022 16:14

The Los Angeles school district has ordered coronavirus tests for all students and staff before they return from winter break next week as a new period of high anxiety takes hold among parents and educators amid the explosive surge of the Omicron variant.
Eto cestitam, nasao si jedan skolski distrikt od njih nekoliko hiljada sa obaveznim testiranjem. Poznato je da LA ima najrigoroznije mjere sto se tice vakcina i testiranja. I ovo vazi samo za ovaj mjesec.


Vec u susjednim distriktima ne vaze ista pravila.

Svaki skolski distrikt u Americi je zasebna organizacija. Kao i u svemu ostalom, milion razlicitih nivoa, milion razlicitih pravila.

Primjeri koje sam ti ja naveo su daleko od Californije, gdje nikakvo testiranje nije obavezno.
Jel Merilend?
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#60342 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by belfy »

hladan.preminger wrote: 20/01/2022 16:21
belfy wrote: 20/01/2022 16:10

:lol:

da je bogdom pameti pa da se razumije ono sto je napisano u tom memeu, jel tako? mogao sam ja staviti samo i citat, ali onda bi me pitao koji strucnjak je to rekao, pa rek'o da prekratim to jednom slicicom koja dovoljno govori... doduse, ne svima. kao sto vidimo iz primjera...
Haj gledaj dječije serije. To je za tebe i tvoj kognitivni nivo.

U suprotnom bi skontao da 98% ljudi koji prođu sa curenjem nosa i kašljem ili bez ikakvih simptoma predstavljaju kategoriju "many" u tom djecijem meme-u.
izgleda da si ti iste propustio. steta. povodom toga ti, druze preminger, moram nesto reci. djecije serije su poucne i nose neke poruke u sebi i doprinose razvoju u mladjem dobu. kao, na primjer, ona recenica koja stoji u memeu koji sam postavio. tu dolazi do izrazaja tvoja nemogucnost tumacenja iste bez da se osvrnes na nebitno... ili sto bi Konfucije rekao - profulao si cijeli fudbal. to potvrdjujes i sa ovim svojim upisom, bas kao i prethodnim.

kako pricati sa nekim ko ne moze da razumije ni poruku iz djecije serije? koji je to kognitivni nivo?
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#60343 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by belfy »

biglebovski wrote: 20/01/2022 16:26
belfy wrote: 20/01/2022 16:10

:lol:

da je bogdom pameti pa da se razumije ono sto je napisano u tom memeu, jel tako? mogao sam ja staviti samo i citat, ali onda bi me pitao koji strucnjak je to rekao, pa rek'o da prekratim to jednom slicicom koja dovoljno govori... doduse, ne svima. kao sto vidimo iz primjera...
Pa situacija je obratna nego što ti želiš da je prikažeš. Ko je ovdje "many" a ko je "few" u covid sagi sa 99 zarez nešto stopom preživljavanja? Ko se žrtvuje sa ovim vakcinacijama, covid potvrdama i mjerama?
jos jedan koji ne razumije poruke iz djecijih serija? eno, napisao sam iznad premingeru. vazi i za tebe...
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#60344 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

"Svjedočimo snažnom utjecaju covida-19 na društvo u cjelini, dijelom zbog same bolesti, ali i zbog izostanka mnogih građana s njihovih radnih mjesta. Procjenjujemo da će veliki dio stanovništva biti zaražen u sljedećim tjednima. Kapacitet testiranja nije dovoljan i vjerojatno slučajeva ima više nego što se otkrije. Zbog opterećenja sustava, rezultati kasne i to umanjuje njihovu važnost. Zato sada prilagođavamo preporuke za testiranje i izolaciju", rekla je Sara Byfors iz švedskog Zavoda za javno zdravstvo na današnjoj konferenciji za novinare.

Osobe koje su primile tri doze cjepiva, koje su oboljele od covida-19 u posljednja tri mjeseca i koje rade u društveno vitalnim djelatnostima više se uopće ne moraju izolirati, odnosno ostati u karanteni ako netko od njihovih ukućana bude zaražen. Isto tako, oboljeli od covida-19 mogu se vratiti na posao ili školu već nakon pet dana, pod uvjetom da posljednja dva dana nemaju povišenu tjelesnu temperaturu i da se osjećaju dobro. To vrijedi i za one koji se ne uspiju testirati.

Mijenjaju se i prioriteti u PCR testiranju. Osim pacijenata kod kojih postoje medicinski razlozi i osoba koje skrbe o starijima i bolesnima u odgovarajućim ustanovama, prednost u testiranju imat će i osobe sa simptomima čije radno mjesto zahtijeva osobnu prisutnost, kao i učenici osnovnih i srednjih škola. Osobe sa simptomima covida-19 koje su testirane kućnim testovima ne moraju se podvrgnuti PCR testovima.

Švedska je prošli tjedan obavila gotovo 500.000 PCR testova, od kojih je 32 posto bilo pozitivno, što ukazuje da je zaraženih puno više od 39.928, koliko ih je otkriveno u srijedu. Više švedskih liječnika posljednjih je dana javnosti stoga poslalo sljedeću poruku - ako imate simptome prehlade, računajte da ste zaraženi omikron sojem.

"Oni koji imaju blage simptome prehlade, ne moraju se ni testirati. To je moja poruka svima, pod uvjetom da ne rade u zdravstvenom sustavu ili socijalnoj skrbi i time riskiraju da zaraze slabije i osjetljive ljude. Pogotovo nema potrebe testirati se više puta tjedno ako nema medicinske indikacije", rekao je za Dagen Nyheter Thomas Bergström, profesor kliničke mikrobiologije na Sveučilištu Sahlgrenska u Göteborgu, te dodao:

"Potpuno je besmisleno testirati se i primiti nalaz tek za tjedan dana. Pred nama je ogroman val zaraze i jasno je da svi zaraženi imaju omikron soj."

Međutim, unatoč desecima tisuća zaraženih, više nema nikakve sumnje da omikron soj kod velike većine oboljelih, a pogotovo kod cijepljenih, ne izaziva teže simptome. Švedski mediji javljaju kako samo 57 posto pacijenata koji su bili pozitivni na testovima i bili hospitalizirani u siječnju kao glavnu dijagnozu imaju covid-19. Svi ostali u bolnici su završili iz drugih razloga, a tek po hospitalizaciji je otkriveno da su zaraženi.

Zbog očigledno blaže kliničke slike zaraženih omikronom, švedska javnost i mediji sve češće preispituju svrhu potvrda o cijepljenju. Uvedene su 17. studenoga za javna okupljanja s više od 500 osoba, što je u međuvremenu spušteno na 50 osoba, s idejom da će smanjiti širenje zaraze i potaknuti građane na cijepljenje. Ispalo je, međutim, da se nije dogodilo ni jedno ni drugo.

"Postoji tendencija da se sve više ljudi cijepi, posebice trećom dozom, ali ta je tendencija postojala i prije uvođenja potvrda o cijepljenju, tako da ne vidim nikakve izravne promjene", rekao je Joakim Dillner, profesor epidemiologije na Karolinska institutu u Stockholmu.

Anketa dnevnog lista Aftonbladet i agencije Demoskop pokazala je da samo 58 posto švedskih građana podržava trenutačne, ionako ne odveć stroge epidemiološke mjere, odnosno 17 posto manje nego u prosincu. Mlađa populacija želi blaže ili nikakve mjere, dok stariji razmišljaju obrnuto.

Sukus švedske pandemijske strategije ponovno je iznio Johan Giesecke, bivši glavni državni epidemiolog i savjetnik Svjetske zdravstvene organizacije: "Treba biti svjestan da sva ograničenja imaju marginalni učinak na ovaj virus."
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#60345 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

belfy wrote: 20/01/2022 16:40 os jedan koji ne razumije poruke iz djecijih serija? eno, napisao sam iznad premingeru. vazi i za tebe...
Pa koja je poruka, de nam objasni, please? "Potrebe mnogih nadmašuju potrebe nekolicine. Ili jednog." Ko je u covid sagi mnogi, ko su nekolicina, a ko je jedan?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44868
Joined: 29/12/2005 01:20

#60346 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

biglebovski wrote: 20/01/2022 16:37
jeza u ledja wrote: 20/01/2022 16:37

Eto cestitam, nasao si jedan skolski distrikt od njih nekoliko hiljada sa obaveznim testiranjem. Poznato je da LA ima najrigoroznije mjere sto se tice vakcina i testiranja. I ovo vazi samo za ovaj mjesec.


Vec u susjednim distriktima ne vaze ista pravila.

Svaki skolski distrikt u Americi je zasebna organizacija. Kao i u svemu ostalom, milion razlicitih nivoa, milion razlicitih pravila.

Primjeri koje sam ti ja naveo su daleko od Californije, gdje nikakvo testiranje nije obavezno.
Jel Merilend?
Ovaj vozac autobusa je u Marylandu. Ovi prijatelji sto im djeca ne idu u skolu jer je zatvorena je Illinois.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44868
Joined: 29/12/2005 01:20

#60347 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

Evo ti za New York Public Schools, najveci skolski distrikt u zemlji (milion ucenika :shock: ) (LA je drugi po velicini):

https://www.schools.nyc.gov/school-life ... ur-schools

Znaci otisao na njihovu stranicu i potrazio trenutna pravila u vezi testiranja. Jel ti razumijes iz ovog napisanog da je obavezno?
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#60348 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

jeza u ledja wrote: 20/01/2022 16:48 Evo ti za New York Public Schools, najveci skolski distrikt u zemlji (milion ucenika :shock: ) (LA je drugi po velicini):

https://www.schools.nyc.gov/school-life ... ur-schools

Znaci otisao na njihovu stranicu i potrazio trenutna pravila u vezi testiranja. Jel ti razumijes iz ovog napisanog da je obavezno?
Nije obavezno kao ni vakcinacija što nije obavezna, ali se snažno preporučuje. Još im i dijele kućne testove. Da radim na budžetu testirao bi se svaki dan tri puta i zagovarao dvadesetsedam dana izolacije.

Poenta je da, trenutno, masovno testiranje stvara više problema nego koristi i da od istoga hajra imaju samo proizvođaći i prodavaći testova.

I to nije samo moj stav nego stav i ostalih mojih kolega stručnjaka, od Švedske, Njemačke i Gibraltara pa do sunčane Kalifornije :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44868
Joined: 29/12/2005 01:20

#60349 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

Vecinu ljudi za koje ja znam da su bili pozitivni su bili bolesni, tj. imali su simptome. Dovoljna je obicna prehlada da ostanes kuci i javis im da neces doci na posao. Izostanci iz skole/posla se desavaju i kad je jaca sezona gripe. Naravno ne u ovolikom broju.

Mozes se ti testirati i deset puta dnevno ali bojim se da testovi ne rade po principu vjerovatnoce. :D

Poenta je da postojale mjere ili ne, testovi ili ne - javni zivot ce biti u kolapsu jer su ljudi bolesni. I oni koji su zdravi ce ostati kuci kad i ako mogu. Ti se mozes nasaditi na glavu zamisljajuci da virus ne postoji ili da nije opasan ali to je tako.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#60350 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Mnoge moje kolege stručnjaci se ne slažu sa tim da je veliki broj izostanaka uzrokovala bolest nego smo mišljenja da su nenaučne covid-politike izolacije i karantene glavni razlog izostanaka sa posla i škole. Vidimo da nas se sve manje i cenzuriše zbog takvoga mišljenja i vjerujem da ćemo neradnicima stati u kraj. Svjetski lider Boško Đonzon je uz nas kao i mladost Švedske i ostatka svijeta.
Locked