Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#60501 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

GandalfSivi wrote: 24/01/2022 01:08...dabogda Omicron fakat bio blag i zarazio dovoljno ljudi da svijet kao takav dobije kakav imunitet krda.
Imunitet krda je nemoguć uz "fading immunity".
Neki prelazak na normalno će biti godišnje vakcinisanje kao za gripu, i nada da neće biti novih zajebanih sojeva.
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#60502 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Hendrix wrote: 24/01/2022 06:31 Sve vase zajebancije i piskaranja na stranu... jaranu mi umrla majka prije dan dva, bila je na respiratoru... on zavrsio u bolnici s tezom upalom pluca a sestra najbolje prosla "samo" sa upalom pluca. Svi nevakcinisani a ja ga unfollow na Fejsu prije vise od pola godine jer je non stop sherovo antivax sranja i zadnje sto sam vidio je da je prirodni imunitet 27x jaci od vakcine. Raja je isto govorila da je nabavio Ivermectin bio da piju kao... standardna prica zamajavanja preko interneta.

I sta sad tom covjeku da kazem osim sucuti, koja glupost u pm... neki inat i povodjenje internet ekspertima i ode majka. Nije to ba zajebancija, troje ih je realno tesko obolilo od ovog virusa a i on se zestoko usro kad mu je saturacija pala znatno. Jebote nemas ni 40 godina i umres od gripe, halo ba... pa ko se ne bi usro. Lako je srati preko tastature i sherovati YT... realnost je mnogo drugacija.

Znam da ce ovde odma neki poceti laz ovo ono... to je samo jedna od prica koju svi svjesno ignorisu dok se ne desi njima u familiji. Kasno je kajati se kada nekome ode zivot. I da, njemu je svejedno je li to 1% ili vise od stanovnistva.
Na dušu svim antivaxerima i onima koji su širili gluposti.
KraljicaIzJajca
Posts: 3981
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#60503 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

Naslovnica wrote: 24/01/2022 08:00
Hvala!
Ne stavljaju godine, u HR stavljaju detalje.
KraljicaIzJajca
Posts: 3981
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#60504 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

KraljicaIzJajca wrote: 23/01/2022 19:46 @GandalfSivi

11. What percentage of the population should be vaccinated to achieve herd immunity?
The percentage of people that need to be vaccinated to achieve herd immunity varies per disease. For measles, for example, 95% of the population needs to be vaccinated; for other infectious diseases, it is lower.

The proportion of the population that should be vaccinated against COVID-19 to achieve herd immunity, and whether this can be achieved, is not known and will depend largely on how well the new vaccines work in reducing SARS-CoV-2 transmission.

https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/ ... s-vaccines

;-)
Haloo :mrgreen:
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#60505 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

Podaci državnog zavoda za statistiku Velike Britanije.

Za vrijeme pandemije 17.000 ljudi koji su umrli i bili pozitivni na covid nisu imali prijavljenih drugih komorbiditeta. Svake godine 700.000 hiljada ljudi umre u Britaniji.

Prosječna dob umrlih je 82.5 godina, sto je više od očekivane životne dobi.

Procjena je da će zbog zatvorenosti zdravstvenih ustanova 50.000 ljudi umrijeti zbog kasne dijagnostike ili odgođenih tretmana u vezi sa karcinomima.
ja71
Posts: 5399
Joined: 31/03/2006 14:45

#60506 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ja71 »

MUNAFIK wrote: 24/01/2022 01:26
Maske mozda pomazu ali PRAVE maske, a ne ove klix sto raja nosa po 5 mjeseci ili one krpe sto su ko fol maske.
I nosiš li takvu masku?
Trappist
Posts: 4268
Joined: 12/09/2020 08:52

#60507 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Hendrix wrote: 24/01/2022 06:31 Sve vase zajebancije i piskaranja na stranu... jaranu mi umrla majka prije dan dva, bila je na respiratoru... on zavrsio u bolnici s tezom upalom pluca a sestra najbolje prosla "samo" sa upalom pluca. Svi nevakcinisani a ja ga unfollow na Fejsu prije vise od pola godine jer je non stop sherovo antivax sranja i zadnje sto sam vidio je da je prirodni imunitet 27x jaci od vakcine. Raja je isto govorila da je nabavio Ivermectin bio da piju kao... standardna prica zamajavanja preko interneta.

I sta sad tom covjeku da kazem osim sucuti, koja glupost u pm... neki inat i povodjenje internet ekspertima i ode majka. Nije to ba zajebancija, troje ih je realno tesko obolilo od ovog virusa a i on se zestoko usro kad mu je saturacija pala znatno. Jebote nemas ni 40 godina i umres od gripe, halo ba... pa ko se ne bi usro. Lako je srati preko tastature i sherovati YT... realnost je mnogo drugacija.

Znam da ce ovde odma neki poceti laz ovo ono... to je samo jedna od prica koju svi svjesno ignorisu dok se ne desi njima u familiji. Kasno je kajati se kada nekome ode zivot. I da, njemu je svejedno je li to 1% ili vise od stanovnistva.
Pa to je opšte poznata stvar, virus udara najjace na one koji pricaju protiv vakcine na fb-u, vidjeli smo to vise puta u zadnjoj godini.
adsubzero
Posts: 2999
Joined: 08/02/2013 15:52

#60508 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by adsubzero »

cvrčak_na_hedonizmu wrote: 24/01/2022 00:12 92% - stogodisnjaka, i sta cemo sad ? To je rangu price umrlo 5 miliona ljudi, ali ne napises prosjek godina. Da bi to, kao, sprijecili mjerama jebemo nekoliko milijardi i ti to pravdas i spinujes odavno.
Cemu prosjek godina? 92% NEVAKCINISANIH.
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#60509 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Matzan »

...
Last edited by Matzan on 25/01/2022 01:51, edited 1 time in total.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#60510 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

hladan.preminger wrote: 24/01/2022 08:35 Podaci državnog zavoda za statistiku Velike Britanije.

Za vrijeme pandemije 17.000 ljudi koji su umrli i bili pozitivni na covid nisu imali prijavljenih drugih komorbiditeta. Svake godine 700.000 hiljada ljudi umre u Britaniji.

Prosječna dob umrlih je 82.5 godina, sto je više od očekivane životne dobi.

Procjena je da će zbog zatvorenosti zdravstvenih ustanova 50.000 ljudi umrijeti zbog kasne dijagnostike ili odgođenih tretmana u vezi sa karcinomima.
50k samo od karcinoa, a gdje su ostale teske bolesti.. I to samo u UK. Al haj, sreca u nesreci je sto su ih vlast i krizni stab spasili od covida..
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#60511 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

ja71 wrote: 24/01/2022 08:47
MUNAFIK wrote: 24/01/2022 01:26
Maske mozda pomazu ali PRAVE maske, a ne ove klix sto raja nosa po 5 mjeseci ili one krpe sto su ko fol maske.
I nosiš li takvu masku?
Naravno da ne nosim nikakvu masku, besmisleno je jer 99% nosi krpe preko usta, a ja ne vokim nesto nositi reda radi, a vec sam vise puta napisao da sam prebolio kovid bez simptoma i jos uvijek imam antitjela tako da sto se mene licno tice za moj organizam korona je blaza od prehlade i punoo puni blaza od gripe.
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#60512 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

adsubzero wrote: 24/01/2022 10:28
cvrčak_na_hedonizmu wrote: 24/01/2022 00:12 92% - stogodisnjaka, i sta cemo sad ? To je rangu price umrlo 5 miliona ljudi, ali ne napises prosjek godina. Da bi to, kao, sprijecili mjerama jebemo nekoliko milijardi i ti to pravdas i spinujes odavno.
Cemu prosjek godina? 92% NEVAKCINISANIH.
Da li postoji neka matematika ili studija koja bi pokazala koliko je vakcina zaista efikasna kod ljudi starije zivotne dobi, konkretno 80-90 godina?
Ono, imas grupu vakcinisanih metuzalema na jednoj strani (sa svim pripadajucim tegobama), a na drugoj istu takvu grupu, samo nevakcinisanih?
Koliko je bitan podatak da su nevakcinisani, toliko je bitan i podatak u vezi njihovih godina. Nije isto ako od bolesti umiru nevakcinisani osamnaestogodisnjaci, i nevakcinisani stogodisnjaci. Nije isto i ne moze biti isto.
Sto se tice prosjeka godina, meni prvo pada na pamet da (zamislimo) - 92% ljudi koji dozivi srcani ili mozdani udar, nije pilo aspirin koji bi u vecini slucajeva to prevenirao.
Onih 8% su pili, jbga, opet najebali, sta da se radi.
Pretpostavljam da bi, tom analogijom, najbolja prevencija srcanog/mozdanog udara bila da svi pijemo Aspirin, bez obzira na godine, komorbiditete i slicno?
Naravno da nema potrebe da neko, zdrav i prav, od 18 godina, preventivno pije Aspirin kao prevenciju protiv kardiovaskularnih oboljenja.
Mislim, banalizujem stvari do apsurnosti, ali tako nekako ispada.
Vakcinacija kakva nam se trenutno servira, sa vakcinama koje su u upotrebi, odavno nema veze sa funkcijom koju bi trebala da obavlja, a to je zastita ugrozene populacije. Mislim, obavlja to sto obavlja, ali su se stvari skroz otele kontroli i zdravom razumu.
Nemojte mi govoriti da je funkcija vakcine da ne dodje do kolapsa zdravstva zbog nedovoljnih kapaciteta.
Jer, bicu malo ironican, da li zbog toga vakcinisemo i one koji imaju vecu sansu da ih udari grom nego da zavrse u bolnici.
Na stranu insistiranje na kojekakvim boosterima vakcina koje su napravljene za prvobitni soj i ciji se update tek ocekuje. Kakve su to vakcine kojima se potrebno vakcinisati 3-4 puta godisnje da bi bile, koliko-toliko, efikasne?
Ja sam prebolovao COVID-19 u 11/2020, primio drugog Pfizera nekada u 07/2021, trenutacnom analogijom, vrijeme mi je da primim i treceg jer ono sto sam se vakcinisao i prebolio vise ne igra nikakvu ulogu? Da li sam ja, u medjuvremenu, bio asimptomatski slucaj, da li sam mozda pun antitijela, to nije bitno...bitno je opet se vakcinisati, jer sve drugo vodi u to da budem zigosan i oznacen kao antivakser.
Drugari, na stranu antivakseri, oni nisu normalni, ali ovo sto se desava sa kojekakvim uslovljavanjima, zabranama, razlicitim i kontradiktorne informacije koje se plasiraju od strane struke, razlicite informacije kojima nas mediji bombarduju, nestajanje imuniteta, kojekakvi boosteri kojima se uskoro vise i nece znati broj, priznavanje i nepriznavanje razlicitih vakcina, ovo je odavno postalo jedno opste ludilo.
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#60513 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

Naslovnica wrote: 23/01/2022 12:25 Vakcinisanje svaka 4 mjeseca? Kakva je to vakcina? :lol:
Efektivnost kod djece ni manje ni više nego 3x very good? Za nešto što djeca otresu k'o slinu? 🤣
Omikron je dosada najteza varijanta za djecu, tj izaziva vise hospitalizacija nego delta i bilo koje druge. Negdje na levelu gripe je sada za djecu, dok prosle varijante su bile blaze. Nemoj mi samo reci da postavljam dokaze, vec par puta sam pisao o tome na temi. Ima google :)
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#60514 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

gamer4ever wrote: 24/01/2022 11:14
Naslovnica wrote: 23/01/2022 12:25 Vakcinisanje svaka 4 mjeseca? Kakva je to vakcina? :lol:
Efektivnost kod djece ni manje ni više nego 3x very good? Za nešto što djeca otresu k'o slinu? 🤣
Omikron je dosada najteza varijanta za djecu, tj izaziva vise hospitalizacija nego delta i bilo koje druge. Negdje na levelu gripe je sada za djecu, dok prosle varijante su bile blaze. Nemoj mi samo reci da postavljam dokaze, vec par puta sam pisao o tome na temi. Ima google :)
ne laži, već daj podatke za djecu. koliko je u bolnicama samo zbog omicorna?
omicron nije opasan niti za koga.
Last edited by hladan.preminger on 24/01/2022 11:18, edited 1 time in total.
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#60516 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

namiami wrote: 24/01/2022 11:05
MUNAFIK wrote: 24/01/2022 11:03 Naravno da ne nosim nikakvu masku, besmisleno je jer 99% nosi krpe preko usta
1000x rečeno da nije besmisleno i da su istraživanja pokazala da umanjuju raspršavanje poganosti iz usta,ali dzabe to ponavljati.
Ima smisla jedino ako se nose ffp2 ili ffp3.
Sve ostalo je glupost.
Evo, izlaze studije u UK gdje se pokazuje da, statisticki, nema nikakve razlike u broju slucajeva tamo gdje se nose maske i gdje se ne nose.
Lako je pronaci te podatke.
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#60517 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

hladan.preminger wrote: 24/01/2022 11:16 ne laži, već daj podatke za djecu. koliko je u bolnicama samo zbog omicorna?
omicron nije opasan niti za koga.
Pa bas tebi sam slao linkove, isto si me pitao. Nisam lud da radim jedno te isto. Nadji post ako te zanima, a ima i google.
Nisam rekao da je omikron OPASAN za djecu, nego opasniji od proslih varijanti, koje su za djecu stvarno bile opasne kao i prehlada.
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#60518 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

hladan.preminger wrote: 24/01/2022 11:16
gamer4ever wrote: 24/01/2022 11:14

Omikron je dosada najteza varijanta za djecu, tj izaziva vise hospitalizacija nego delta i bilo koje druge. Negdje na levelu gripe je sada za djecu, dok prosle varijante su bile blaze. Nemoj mi samo reci da postavljam dokaze, vec par puta sam pisao o tome na temi. Ima google :)
ne laži, već daj podatke za djecu. koliko je u bolnicama samo zbog omicorna?
omicron nije opasan niti za koga.
Sigurno da ima djece koja ce najebati i koja leze u bolnicama.
I sta sada, treba da svijet i dalje stoji zbog toga, da djeca ne idu u skolu, da ih stavimo na online?!
Ono, ne kontam, koja je poenta?
Nije svijet stajao ni na pocetku 2020 kada je pola djaka izostajalo sa nastave zato sto je bio nekakav virus, temperatura, kasalj...pa se nastava nije prekidala, nije se slalo djecu u izloaciju, i slicno. Ko ima djecu zna na sta je licio pocetak 2020, februar. Havarija po skolama bila.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#60519 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

gamer4ever wrote: 24/01/2022 11:21
hladan.preminger wrote: 24/01/2022 11:16 ne laži, već daj podatke za djecu. koliko je u bolnicama samo zbog omicorna?
omicron nije opasan niti za koga.
Pa bas tebi sam slao linkove, isto si me pitao. Nisam lud da radim jedno te isto. Nadji post ako te zanima, a ima i google.
Nisam rekao da je omikron OPASAN za djecu, nego opasniji od proslih varijanti, koje su za djecu stvarno bile opasne kao i prehlada.
nisi ni tada, a ni sada dao nikakve konkretne podatke. samo bacaš iz glave gluposti koje nemaju uporište u činjenicama.

pa u BiH u dvije godine nisi imao smrtni slučaj djeteta u dobi do 12 godina.
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#60520 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

namiami wrote: 24/01/2022 11:23
Naslovnica wrote: 24/01/2022 11:18 Evo, izlaze studije u UK gdje se pokazuje da, statisticki, nema nikakve razlike u broju slucajeva tamo gdje se nose maske i gdje se ne nose.
Mislim na rasprsavanje, neovisno o koroni. Hoces reci da se ne rasprsuju manje kapljice kada imas bilo sta preko usta? :)
Ja ti kazem sta su posljednje informacije sada kako malo popusta ovo ludilo, pogotovu kako je zavladala Omicron varijanta.
Nema dokaza da maske u skolama pomazu.
Sjecas se onoga da se COVID-19 prenosi prdezom (bez zajebancije), bile studije. Nema kapljica, a prenosi se.
A jos kada vidim da 90% svijeta i ove za Q maske nosi ispod nosa, ne zna covjek da li bi se smijao ili bi plakao.
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#60521 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

Naslovnica wrote: 23/01/2022 21:02
GandalfSivi wrote: 23/01/2022 20:59

Postavio sam vec jednom bio link (clanak na Klixu) sa tom informacijom, da ne trazim opet…
Ma evo i ja tražim taj konkretan podatak ali ne uspijevam, zato te pitam.
Kakav je odnos u USA što se tiče tih podataka?
https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-saraj ... /220105014
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#60522 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

hladan.preminger wrote: 24/01/2022 11:28 nisi ni tada, a ni sada dao nikakve konkretne podatke. samo bacaš iz glave gluposti koje nemaju uporište u činjenicama.

pa u BiH u dvije godine nisi imao smrtni slučaj djeteta u dobi do 12 godina.
Ne lazi, dao sam ti 3 linka sa konkretnim podacima da se dosta povecao broj hospitalizacije djece "sa omicronom" nego sto je bio npr "sa deltom". A ti to tumaci kako hoces
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#60523 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

gamer4ever wrote: 24/01/2022 11:36
Naslovnica wrote: 23/01/2022 21:02

Ma evo i ja tražim taj konkretan podatak ali ne uspijevam, zato te pitam.
Kakav je odnos u USA što se tiče tih podataka?
https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-saraj ... /220105014
Covjek je vec postavljao link, ja mu se zahvalio.
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#60524 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

Naslovnica wrote: 24/01/2022 11:40
Covjek je vec postavljao link, ja mu se zahvalio.
Nista onda nisam jos procitao temu do kraja :D
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#60525 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

gamer4ever wrote: 24/01/2022 11:37
hladan.preminger wrote: 24/01/2022 11:28 nisi ni tada, a ni sada dao nikakve konkretne podatke. samo bacaš iz glave gluposti koje nemaju uporište u činjenicama.

pa u BiH u dvije godine nisi imao smrtni slučaj djeteta u dobi do 12 godina.
Ne lazi, dao sam ti 3 linka sa konkretnim podacima da se dosta povecao broj hospitalizacije djece "sa omicronom" nego sto je bio npr "sa deltom". A ti to tumaci kako hoces
A evo doktor sada govori nesto drugo...

https://www.rtl.hr/vijesti-hr/novosti/h ... ene-djece/

KLINIKA ZA INFEKTIVNE BOLESTI

Dr. Tešović: 'Veći priljev djece zbog korone, ali manje hospitalizacija'. Pojasnio i koji su simptomi omikrona kod zaražene djece
Najnovija varijanta virusa korone munjevito se širi i među najmlađima

Unatoč velikom broju novozaraženih i činjenici da danas imamo 10.427 novih slučajeva u posljednja 24sata (a više od 16 tisuća kada se tome pribroje i antigenski testovi), na dječjem odjelu Klinike za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević, na sreću, nemaju veći broj djece koja trebaju hospitalizaciju. Potvrdio nam je to Pročelnik Zavoda za infektivne bolesti djece, prof. dr. sc. Goran Tešović.

"Iako imamo veliki priljev djece na hitnom prijemu, na sreću, nemamo povećan broj hospitalizacije, naprotiv. Trenutačno je troje hospitalizirano djece zbog COVID-19", rekao nam je dr. Tešović.
"Prosjek je oko 70 djece koje primimo na hitnom prijemu. Naravno, ne dolaze svi zbog korone, ali imamo nemali broj djece koja dolaze upravo zbog COVID-a. Nasreću, većinu otpuštamo kući, nema potrebe za hospitalizacijom", rekao nam je naš sugovornik.

Kaže kako su i očekivali da će doći do većeg priljeva djece zbog povećanog broja novih slučajeva zaraze koronom, ali je potvrdio da se i kod djece pokazalo da omikron izaziva uglavnom blaže kliničke slike od delta soja.

"Simptomi su uglavnom temperatura, grlobolja, kod većih i glavobolja, a neka djeca imaju i proljev", rekao nam je dr. Tešović.

I kome covjek vise da vjeruje!??!?!
Locked