Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7252
Joined: 12/03/2012 18:04

#53626 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

Dead Man Walking wrote: 26/10/2021 21:22
cvrčak_na_hedonizmu wrote: 26/10/2021 20:28
Nema ovdje kraja dok se novi sistem ne uspostavi u potpunosti, to je barem jasno.
A novi sistem je sta tacno? Sta sam ja kao vakcinisan izgubio, ili sta cu izgubiti? Eto recimo da su me zayebali i da sam primio vakcinu koja ne djeluje bas, sta sam izgubio time?
Dijelove novog sistema vec gledas i zivis. Od "slobode" do totalitarizma je kratak put i uvijek je u igri neki neprijatelj i opste dobro. Kini i Rusiji smo se smijali, vise se ne smijemo.

Izgubio si pravo izbora, slobodu i kriticko razmisljanje, na zalost. Presedani su se desili, ustav krsio i ljudska prava gazila i niko nista. Jel zaista mislis da se vracamo na staro nakon svega sta se u svijetu desava, ne vjerujem da si toliko naivan :D

Tjeranje na vakcinaciju necim sto je neprovjereno, nikad prije upotrijebljeno i cije su dugorocne posljedice upitne, a rezultat toga je represija, segregacija, cenzure u svim oblicima i bojama, krsenje ustava, gazenje ljudskih prava, zabrana prava na rad, kretanje i tako dalje.

Ne shvatam kako ne vidis implikacije gore navedenog i smijer u kojem idemo. Zaista ne shvatam.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#53627 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Piaty »

Ja sam vakcinisan ali mi nije nimalo bezazleno ovo sto ovaj gospodin iznad govori.
Ne znam ni sam. Kao sto nista nisam znao ni u aprilu 2020 godine.
Svi imaju dobre i lose argumente
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#53628 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by spinel_ »

cvrčak_na_hedonizmu wrote: 26/10/2021 22:56
Dead Man Walking wrote: 26/10/2021 21:22

A novi sistem je sta tacno? Sta sam ja kao vakcinisan izgubio, ili sta cu izgubiti? Eto recimo da su me zayebali i da sam primio vakcinu koja ne djeluje bas, sta sam izgubio time?
Dijelove novog sistema vec gledas i zivis. Od "slobode" do totalitarizma je kratak put i uvijek je u igri neki neprijatelj i opste dobro. Kini i Rusiji smo se smijali, vise se ne smijemo.

Izgubio si pravo izbora, slobodu i kriticko razmisljanje, na zalost. Presedani su se desili, ustav krsio i ljudska prava gazila i niko nista. Jel zaista mislis da se vracamo na staro nakon svega sta se u svijetu desava, ne vjerujem da si toliko naivan :D

Tjeranje na vakcinaciju necim sto je neprovjereno, nikad prije upotrijebljeno i cije su dugorocne posljedice upitne, a rezultat toga je represija, segregacija, cenzure u svim oblicima i bojama, krsenje ustava, gazenje ljudskih prava, zabrana prava na rad, kretanje i tako dalje.

Ne shvatam kako ne vidis implikacije gore navedenog i smijer u kojem idemo. Zaista ne shvatam.
Covjeku je 5 sekundi posla da pokaze potvrdu da moze uci u market, kino, uopsteno zatvoreni prostor.
Ne znam sta mu odgovaras kad ce on po svom. Ne vrijedi.
paladinka
Posts: 1877
Joined: 23/06/2013 17:08

#53629 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by paladinka »

Do sada nije bilo boljeg vremena za kriticno razmisljnanje.
Dead Man Walking
Posts: 6339
Joined: 28/05/2004 21:49

#53630 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dead Man Walking »

cvrčak_na_hedonizmu wrote: 26/10/2021 22:56
Dead Man Walking wrote: 26/10/2021 21:22

A novi sistem je sta tacno? Sta sam ja kao vakcinisan izgubio, ili sta cu izgubiti? Eto recimo da su me zayebali i da sam primio vakcinu koja ne djeluje bas, sta sam izgubio time?
Dijelove novog sistema vec gledas i zivis. Od "slobode" do totalitarizma je kratak put i uvijek je u igri neki neprijatelj i opste dobro. Kini i Rusiji smo se smijali, vise se ne smijemo.

Izgubio si pravo izbora, slobodu i kriticko razmisljanje, na zalost. Presedani su se desili, ustav krsio i ljudska prava gazila i niko nista. Jel zaista mislis da se vracamo na staro nakon svega sta se u svijetu desava, ne vjerujem da si toliko naivan :D

Tjeranje na vakcinaciju necim sto je neprovjereno, nikad prije upotrijebljeno i cije su dugorocne posljedice upitne, a rezultat toga je represija, segregacija, cenzure u svim oblicima i bojama, krsenje ustava, gazenje ljudskih prava, zabrana prava na rad, kretanje i tako dalje.

Ne shvatam kako ne vidis implikacije gore navedenog i smijer u kojem idemo. Zaista ne shvatam.
Niko me nije tjerao, naprotiv. Ja sam i pitao sta sam ja kao vakcinisan izgubio i sta cu izgubiti u tom novom sistemu, dakle nista jer sve sto si naveo, i ako se desi, odnosi se na nevakcinisane svojim licnim izborom. Dal se je slazem ili ne slazem sa tim nije ni bitno, ali evo teoretski, da se svi vakcinisu, bi li tu bio kraj novog poretka?
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7252
Joined: 12/03/2012 18:04

#53631 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

spinel_ wrote: 26/10/2021 23:11
cvrčak_na_hedonizmu wrote: 26/10/2021 22:56

Dijelove novog sistema vec gledas i zivis. Od "slobode" do totalitarizma je kratak put i uvijek je u igri neki neprijatelj i opste dobro. Kini i Rusiji smo se smijali, vise se ne smijemo.

Izgubio si pravo izbora, slobodu i kriticko razmisljanje, na zalost. Presedani su se desili, ustav krsio i ljudska prava gazila i niko nista. Jel zaista mislis da se vracamo na staro nakon svega sta se u svijetu desava, ne vjerujem da si toliko naivan :D

Tjeranje na vakcinaciju necim sto je neprovjereno, nikad prije upotrijebljeno i cije su dugorocne posljedice upitne, a rezultat toga je represija, segregacija, cenzure u svim oblicima i bojama, krsenje ustava, gazenje ljudskih prava, zabrana prava na rad, kretanje i tako dalje.

Ne shvatam kako ne vidis implikacije gore navedenog i smijer u kojem idemo. Zaista ne shvatam.
Covjeku je 5 sekundi posla da pokaze potvrdu da moze uci u market, kino, uopsteno zatvoreni prostor.
Ne znam sta mu odgovaras kad ce on po svom. Ne vrijedi.
Ima nesto sto se zove kognitivna disonanca, kada osjecas/znas da nesto nije kako treba i to ti, logicno, stvara nelagodu, a onda da bi se rijesio te nelagode sam sebi objasnis da to tako treba da bude i problem rijesen :D a zapravo lazes sam sebe, jer je problem i dalje prisutan.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#53632 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

cassius wrote: 26/10/2021 07:29
aldinjo wrote: 26/10/2021 02:18
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Mislim da je ovaj post glupost mjeseca, a možda i godine na ovom forumu. Mislim da je u užoj konkurenciji za glupost godine. :lol: :lol: :lol: :skoljka: :run:
:lol: :lol: :lol: :lol:

Ej posta majko mila :D Slucaj psihijatrija.
Forenzika. :skoljka: :run:
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7252
Joined: 12/03/2012 18:04

#53633 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

Dead Man Walking wrote: 26/10/2021 23:15
cvrčak_na_hedonizmu wrote: 26/10/2021 22:56

Dijelove novog sistema vec gledas i zivis. Od "slobode" do totalitarizma je kratak put i uvijek je u igri neki neprijatelj i opste dobro. Kini i Rusiji smo se smijali, vise se ne smijemo.

Izgubio si pravo izbora, slobodu i kriticko razmisljanje, na zalost. Presedani su se desili, ustav krsio i ljudska prava gazila i niko nista. Jel zaista mislis da se vracamo na staro nakon svega sta se u svijetu desava, ne vjerujem da si toliko naivan :D

Tjeranje na vakcinaciju necim sto je neprovjereno, nikad prije upotrijebljeno i cije su dugorocne posljedice upitne, a rezultat toga je represija, segregacija, cenzure u svim oblicima i bojama, krsenje ustava, gazenje ljudskih prava, zabrana prava na rad, kretanje i tako dalje.

Ne shvatam kako ne vidis implikacije gore navedenog i smijer u kojem idemo. Zaista ne shvatam.
Niko me nije tjerao, naprotiv. Ja sam i pitao sta sam ja kao vakcinisan izgubio i sta cu izgubiti u tom novom sistemu, dakle nista jer sve sto si naveo, i ako se desi, odnosi se na nevakcinisane svojim licnim izborom. Dal se je slazem ili ne slazem sa tim nije ni bitno, ali evo teoretski, da se svi vakcinisu, bi li tu bio kraj novog poretka?
Nisi nista izgubio, jer ti gore navedeno ne smeta, nit te ocito briga ( sto je ludilo, al hajde, tvoj izbor ) dok jednom ne zavrsis na pogresnoj strani, a neko deseti te bude bescutno pitao sta se to njega tice, ti si najebo, a ne on. Karma is a bitch :D

Ne znam sta bih ti reko, usko gledas stvari, al bas usko.

Ne bi, tek je pocelo. Eto klimatskih promjena i novih restrikcija, nista se ne brini, new normal :D
Dead Man Walking
Posts: 6339
Joined: 28/05/2004 21:49

#53634 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dead Man Walking »

Mah, pusti suplju i patetiku brate, ja te pitam konkretno. Sta ce mi biti zabranjeno klimatskom promjenama? Majice dugih rukava?
paladinka
Posts: 1877
Joined: 23/06/2013 17:08

#53635 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by paladinka »

Toliko neprovjereno i nije , sama nauka je imala dodir sa slicnim virusom, ako ima neka tajna , sam sam napisala , medicinski rezultati za sve ljude otvoreni. Ko bi zamislio , nema nekih deset gosdna , imamo internet , smartphone , sve informacije su dostupne , ako je represija .. onda sta.
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7252
Joined: 12/03/2012 18:04

#53636 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

Dead Man Walking wrote: 26/10/2021 23:23 Mah, pusti suplju i patetiku brate, ja te pitam konkretno. Sta ce mi biti zabranjeno klimatskom promjenama? Majice dugih rukava?
Meso ? Hem krave "prde" pa sjebaju klimu, a jos se potrosi 15.000 l vode za kilo mesa, belaj, zar ne :D

Ne leti pred rudu, uvijek te nesto doceka, samo gledaj i uzivaj :D

Jednom kad prodje, a proslo je, nema vise nazad, jedino kakva pobuna, a od toga, kao sto vidimo, nema nista, jer uvijek ima ljudi koji kazu meni je dobro i nista mi ne smeta, jebo tebe :D
Dead Man Walking
Posts: 6339
Joined: 28/05/2004 21:49

#53637 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dead Man Walking »

cvrčak_na_hedonizmu wrote: 26/10/2021 23:32
Dead Man Walking wrote: 26/10/2021 23:23 Mah, pusti suplju i patetiku brate, ja te pitam konkretno. Sta ce mi biti zabranjeno klimatskom promjenama? Majice dugih rukava?
Meso ? Hem krave "prde" pa sjebaju klimu, a jos se potrosi 15.000 l vode za kilo mesa, belaj, zar ne :D

Ne leti pred rudu, uvijek te nesto doceka, samo gledaj i uzivaj :D

Jednom kad prodje, a proslo je, nema vise nazad, jedino kakva pobuna, a od toga, kao sto vidimo, nema nista, jer uvijek ima ljudi koji kazu meni je dobro i nista mi ne smeta, jebo tebe :D
Nesto ce definitivno biti nekad nekome. Ko prezivi (vakcinu) pricace. :D

Ajd Ž, necemo daleko i ako nastavimo s pricom ovom. :D
paladinka
Posts: 1877
Joined: 23/06/2013 17:08

#53638 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by paladinka »

Pobuna , cemu? Da se nemoze svoje misljenje reci?
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#53639 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

Trappist wrote: 26/10/2021 16:21 16.09.2021.:"U Sloveniji ne možete natočiti gorivo bez covid-potvrde"

26.10.2021: "U SLOVENIJI su u zadnja 24 sata, uz 37.8 posto pozitivnih testova, potvrđene 2292 zaraze koronavirusom, a umrlo je devet pacijenata, što zabrinjava vladu i epidemiologe.

Bojimo se da se ostvaruje "crni scenarij", kazao je za Slovensku televiziju, komentirajući ubrzano širenje četvrtog vala epidemije i nove rezultate testiranja, Leon Cizelj iz znanstvenog instituta "Jožef Štefan", ustanove koja za vladu radi projekcije razvoja epidemije.

Osmi najveći broj novih zaraza u jednom danu od početka epidemije
Broj novozaraženih u zadnja 24 sata osmi je najveći broj novih zaraza u jednom danu od početka epidemije uopće, a uz tako visok postotak pozitivnih testova, bolnice će se covid-pacijentima puniti i idućih tjedana, najavio je Cizelj.

Hospitalizirano je trenutno 510 covid-bolesnika, od čega je 131 na intenzivnim odjelima, a bolnice upozoravaju da su blizu svojih maksimalnih kapaciteta za covid-19, zbog čega će morati smanjivati druge programe liječenja i zahvate."

Jos jedan plus za covid potvrde, stvarno pomazu puno, ja sam za to da se na licu mjesta upuca ko god nema covid potvrdu, time ce se smanjiti mogucnost zaraze koronom :thumbup:
U noge pucati gumenim metcima.
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7252
Joined: 12/03/2012 18:04

#53640 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

Dead Man Walking wrote: 26/10/2021 23:44
cvrčak_na_hedonizmu wrote: 26/10/2021 23:32

Meso ? Hem krave "prde" pa sjebaju klimu, a jos se potrosi 15.000 l vode za kilo mesa, belaj, zar ne :D

Ne leti pred rudu, uvijek te nesto doceka, samo gledaj i uzivaj :D

Jednom kad prodje, a proslo je, nema vise nazad, jedino kakva pobuna, a od toga, kao sto vidimo, nema nista, jer uvijek ima ljudi koji kazu meni je dobro i nista mi ne smeta, jebo tebe :D
Nesto ce definitivno biti nekad nekome. Ko prezivi (vakcinu) pricace. :D

Ajd Ž, necemo daleko i ako nastavimo s pricom ovom. :D
Mozes i da najebes sa strujom, naime prelazi se, i to vrlo brzo, na obnovljive izvore koji su prilicno nesigurni ( ha ima sunca, ha nema ga, ha ima vjetra, ha nema ga i ta prica ) pa ti kazu, za opste dobro, da moras da budes stedljiv i jos ti mjere koliko trosis. Jebiga, za dobrobit svih :D Gledajuci ove nebuloze danas i sta je sve proslo, nista me vise me ne moze iznenaditi. Primjere karikiram, al bogme i ne karikiram :D

Tako da....ne kmeci kad naletis nekad poslije, do tebe je :D
Last edited by cvrčak_na_hedonizmu on 26/10/2021 23:56, edited 1 time in total.
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#53641 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

Capljina74 wrote: 26/10/2021 17:29
Skidam kapu.
Svaka čast. Koga imalo zanima dešavanje treba da pročita.
Hvala.
Puno je stvarno podataka za obraditi, a mnogi se novi update-uju gotovo na dnevnoj bazi.
Do nekih informacija nije problem doći, ljudi su otvoreni za saradnju i voljni da ustupe što imaju, ali ze neke nije baš tako, više je nepovjerenja i ne možeš tek tako upasti u krug. Želio sam objediniti masu tih podataka i rezultata nekih svojih istraživanja kako bih dobio jasniju sliku tog prepandemijskog perioda, to m ie je bio cilj, da analiziram šta se tačno tada dešavalo, ne toliko samo porijeklo virusa, to mi je više bio bonus neki na kraju.
Dead Man Walking
Posts: 6339
Joined: 28/05/2004 21:49

#53642 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dead Man Walking »

cvrčak_na_hedonizmu wrote: 26/10/2021 23:55

Mozes i da najebes sa strujom, naime prelazi se, i to vrlo brzo, na obnovljive izvore koji su prilicno nesigurni ( ha ima sunca, ha nema ga, ha ima vjetra, ha nema ga i ta prica ) pa ti kazu, za opste dobro, da moras da budes stedljiv i jos ti mjere koliko trosis. Jebiga, za dobrobit svih :D Gledajuci ove nebuloze danas i sta je sve proslo, nista me vise me ne moze iznenaditi. Primjere karikiram, al bogme i ne karikiram :D

Tako da....ne kmeci kad naletis nekad poslije, do tebe je :D
Hah hajd iako sam rekao da ne vodi nicemu, al posto si ubo sasma slucjano nesto sto mi je struka i Bog zna koliko sam sistema dizajnirao tamo gdje je Energy Code vjerovatno najstroziji na svijetu (sa izuzetkom Califofnie) mogu ti reci da ti je razmisljanje s tim primjerom, kako bi ti rekao, plitko. :D

Tacno je da se forsiraju alternativni izvori (izmedju ostalih milion mjera), ali to koliko su sigurni ili nesigurni uopste nema veze jer kao takvi nigdje nece i ne mogu biti primarni nego sekundarni izvor energije, i za one koji se odluce da investiraju u iste slijede olaksice i rabati. Nesto slicno kao beneficjie za vakcinisane, pa mozda si i u pravu. :D
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#53643 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

splinter wrote: 26/10/2021 23:55
Capljina74 wrote: 26/10/2021 17:29

Skidam kapu.
Svaka čast. Koga imalo zanima dešavanje treba da pročita.
Hvala.
Puno je stvarno podataka za obraditi, a mnogi se novi update-uju gotovo na dnevnoj bazi.
Do nekih informacija nije problem doći, ljudi su otvoreni za saradnju i voljni da ustupe što imaju, ali ze neke nije baš tako, više je nepovjerenja i ne možeš tek tako upasti u krug. Želio sam objediniti masu tih podataka i rezultata nekih svojih istraživanja kako bih dobio jasniju sliku tog prepandemijskog perioda, to m ie je bio cilj, da analiziram šta se tačno tada dešavalo, ne toliko samo porijeklo virusa, to mi je više bio bonus neki na kraju.
Мени занимљиво оно око АКС и АСФА вируса.

Virus ranije svrstavan u Iridoviridae, otkriveno da ima velike sličnosti sa Pox virusima pa mu dodjelili posebnu familiju ASFARviridae.
Stopa letaliteta pojedinih izolata 100%. Morbiditet 100%. Faktor virulencije protein kodiran genom A238L, analog ciklosporinu A. Inhibiše interferone, faktor nekroze tumora, IL-1, IL-8. Protein sličan inhibitoru ćelijskog transkripcionog faktora NFkB.

Radi se kako si naveo stamping out i to svih oboljelih, na bolest sumnjivih i onih koji su bili u kontaktu sa inficiranim životinjama.
Radi se serologija, sve seropozitivne se eliminišu.

Tako da u jednom području faktički nastaje pokolj i bukvalno jedna jedina jedinka ne pretekne.

To je nenormalno veliki udarac na nerazvijene sredine.

U predjelima gdje je bolest endemska kao na Sardiniji ili Africi bolest ne uzima tako velike cifre. Ni približno.

Jedini je DNK virus koji se klasifikuje kao Arbro i za koga se smatra da su mu domaćini argasidni krpelji roda Ornithodoros. 25% krpelja u endemskim područjima je zaraženo.
Last edited by Capljina74 on 27/10/2021 01:31, edited 2 times in total.
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7252
Joined: 12/03/2012 18:04

#53644 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

Dead Man Walking wrote: 27/10/2021 00:19
cvrčak_na_hedonizmu wrote: 26/10/2021 23:55

Mozes i da najebes sa strujom, naime prelazi se, i to vrlo brzo, na obnovljive izvore koji su prilicno nesigurni ( ha ima sunca, ha nema ga, ha ima vjetra, ha nema ga i ta prica ) pa ti kazu, za opste dobro, da moras da budes stedljiv i jos ti mjere koliko trosis. Jebiga, za dobrobit svih :D Gledajuci ove nebuloze danas i sta je sve proslo, nista me vise me ne moze iznenaditi. Primjere karikiram, al bogme i ne karikiram :D

Tako da....ne kmeci kad naletis nekad poslije, do tebe je :D
Hah hajd iako sam rekao da ne vodi nicemu, al posto si ubo sasma slucjano nesto sto mi je struka i Bog zna koliko sam sistema dizajnirao tamo gdje je Energy Code vjerovatno najstroziji na svijetu (sa izuzetkom Califofnie) mogu ti reci da ti je razmisljanje s tim primjerom, kako bi ti rekao, plitko. :D

Tacno je da se forsiraju alternativni izvori (izmedju ostalih milion mjera), ali to koliko su sigurni ili nesigurni uopste nema veze jer kao takvi nigdje nece i ne mogu biti primarni nego sekundarni izvor energije, i za one koji se odluce da investiraju u iste slijede olaksice i rabati. Nesto slicno kao beneficjie za vakcinisane, pa mozda si i u pravu. :D
Vodi, vodi, al tebe to ne zanima, barem trenutno :D rekoh, samo primjeri, a negdje ce izbiti, cim je ova lakrdija od mjera pardon tiranije prosla ko flak :stidljiv:
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#53645 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

Capljina74 wrote: 27/10/2021 01:20
splinter wrote: 26/10/2021 23:55

Hvala.
Puno je stvarno podataka za obraditi, a mnogi se novi update-uju gotovo na dnevnoj bazi.
Do nekih informacija nije problem doći, ljudi su otvoreni za saradnju i voljni da ustupe što imaju, ali ze neke nije baš tako, više je nepovjerenja i ne možeš tek tako upasti u krug. Želio sam objediniti masu tih podataka i rezultata nekih svojih istraživanja kako bih dobio jasniju sliku tog prepandemijskog perioda, to m ie je bio cilj, da analiziram šta se tačno tada dešavalo, ne toliko samo porijeklo virusa, to mi je više bio bonus neki na kraju.
Мени занимљиво оно око АКС и АСФА вируса.

Virus ranije svrstavan u Iridoviridae, otkriveno da ima velike sličnosti sa Pox virusima pa mu dodjelili posebnu familiju ASFARviridae.
Stopa letaliteta pojedinih izolata 100%. Morbiditet 100%. Faktor virulencije protein kodiran genom A238L, analog ciklosporinu A. Inhibiše interferone, faktor nekroze tumora, IL-1, IL-8. Protein sličan inhibitoru ćelijskog transkripcionog faktora NFkB.

Radi se kako si naveo stamping out i to svih oboljelih, na bolest sumnjivih i onih koji su bili u kontaktu sa inficiranim životinjama.
Radi se serologija, sve seropozitivne se eliminišu.

Tako da u jednom području faktički nastaje pokolj i bukvalno jedna jedina jedinka ne pretekne.

To je nenormalno veliki udarac na nerazvijene sredine.

U predjelima gdje je bolest endemska kao na Sardiniji ili Africi bolest ne uzima tako velike cifre. Ni približno.

Jedini je DNK virus koji se klasifikuje kao Arbro i za koga se smatra da su mu domaćini argasidni krpelji roda Ornithodoros. 25% krpelja u endemskim područjima je zaraženo.
:thumbup:
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#53646 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

paladinka wrote: 26/10/2021 22:43 Ne znam stvarno .. tvog prijatelja mi zao, moralo bi de datlalji znati sta je bilo. Ali cinjenica je da na ovoj citavoj corona situaciji nije nikakva zarada , sama vakcina uopsta nija skupa. I sam Bosna je bas puno vakcina kao donaciju dobila.
Je, je, činjenica je da je i američki ex-specijalac i ratni veteran Džon Rambo spasio one ratne zarobljenike iz Vijetnama. :D :D :D
Trappist
Posts: 4238
Joined: 12/09/2020 08:52

#53647 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

biglebovski wrote: 27/10/2021 10:50
paladinka wrote: 26/10/2021 22:43 Ne znam stvarno .. tvog prijatelja mi zao, moralo bi de datlalji znati sta je bilo. Ali cinjenica je da na ovoj citavoj corona situaciji nije nikakva zarada , sama vakcina uopsta nija skupa. I sam Bosna je bas puno vakcina kao donaciju dobila.
Je, je, činjenica je da je i američki ex-specijalac i ratni veteran Džon Rambo spasio one ratne zarobljenike iz Vijetnama. :D :D :D
E cuj nema zarade. U kakvim bajkama zive ovi ljudi da mi je samo znati. Vakcinisano 50% svjetske populacije, prosjecna cijena vakcine 15-20$. A farmaceutske kompanije su inace poznate da ne rade za profit, sigurno ce u minusu biti zbog 3 milijardi prodatih vakcina :D
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#53648 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Trappist wrote: 27/10/2021 11:07
biglebovski wrote: 27/10/2021 10:50

Je, je, činjenica je da je i američki ex-specijalac i ratni veteran Džon Rambo spasio one ratne zarobljenike iz Vijetnama. :D :D :D
E cuj nema zarade. U kakvim bajkama zive ovi ljudi da mi je samo znati. Vakcinisano 50% svjetske populacije, prosjecna cijena vakcine 15-20$. A farmaceutske kompanije su inace poznate da ne rade za profit, sigurno ce u minusu biti zbog 3 milijardi prodatih vakcina :D
Hollywood, majke mi. ER, Dr. House, Greys Anatomy, The Good Doctor..., ko da su u zeničkoj bolnici snimane. :D

Farmaceutske kompanije ubiru nemoralni profit od vakcina protiv Covida, ali plaćaju niske porezne stope

Robbie Silverman, menadžer angažmana u privatnom sektoru Oxfam America, kaže:

„Poslovni model Big Pharma – primati milijarde javnih investicija, naplaćivati ​​previsoke cijene za lijekove koji spašavaju živote, plaćati mali porez – zlatni je prah za bogate investitore i korporativne rukovodioce, ali je razoran za globalno javno zdravlje.

“Umjesto da se udruže s vladama i drugim kvalifikovanim proizvođačima kako bi osigurali da imamo dovoljno doza vakcine za sve, ove farmaceutske kompanije daju prednost vlastitom profitu tako što jačaju svoje monopole i prodaju najboljem ponuđaču. Dosta je bilo – moramo početi ljude stavljati ispred profita.”

https://actionaid.org/news/2021/pharmac ... -tax-rates
Last edited by biglebovski on 27/10/2021 11:32, edited 1 time in total.
User avatar
dzeno123
Posts: 1843
Joined: 20/04/2009 20:39
Location: Dreamland

#53649 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dzeno123 »

cvrčak_na_hedonizmu wrote: 26/10/2021 23:32
Dead Man Walking wrote: 26/10/2021 23:23 Mah, pusti suplju i patetiku brate, ja te pitam konkretno. Sta ce mi biti zabranjeno klimatskom promjenama? Majice dugih rukava?
Meso ? Hem krave "prde" pa sjebaju klimu, a jos se potrosi 15.000 l vode za kilo mesa, belaj, zar ne :D

Ne leti pred rudu, uvijek te nesto doceka, samo gledaj i uzivaj :D

Jednom kad prodje, a proslo je, nema vise nazad, jedino kakva pobuna, a od toga, kao sto vidimo, nema nista, jer uvijek ima ljudi koji kazu meni je dobro i nista mi ne smeta, jebo tebe :D
Hajmo se svi samozapalit pred Vladom federacije onda. Pisaj ovaj zivot.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#53650 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

biglebovski wrote: 27/10/2021 10:50
paladinka wrote: 26/10/2021 22:43 Ne znam stvarno .. tvog prijatelja mi zao, moralo bi de datlalji znati sta je bilo. Ali cinjenica je da na ovoj citavoj corona situaciji nije nikakva zarada , sama vakcina uopsta nija skupa. I sam Bosna je bas puno vakcina kao donaciju dobila.
Je, je, činjenica je da je i američki ex-specijalac i ratni veteran Džon Rambo spasio one ratne zarobljenike iz Vijetnama. :D :D :D
Locked