Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#63076 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cassius »

Sve normalne izjave , pozeljne za cuti. Ali ja sam samo youtube istrazivac :lol:

KraljicaIzJajca
Posts: 3988
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#63077 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

DEMONIKA wrote: 03/09/2022 08:25
KraljicaIzJajca wrote: 03/09/2022 08:22

Isto sranje, drugo pakovanje.

splinter je objasnjavao o ovom cjepivu pocetkom ove godine, surfaj njegove postove.
neam potrebe surfat
pamtim ono što pročitam XD
da li je pitanje bilo upućeno tebi?
nije?
haj razligu

Ne razumijem tvoj bezobrazan odgovor, covjek je pisao o istom na temi.

Ocigledno nisi zapamtila, ako citas ovu temu.
User avatar
tzipiripi
Posts: 2208
Joined: 25/03/2011 09:01

#63078 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by tzipiripi »

KraljicaIzJajca wrote: 02/09/2022 19:57
tzipiripi wrote: 25/08/2022 09:30 Stižu nove vakcine protiv omicrona. Ali prvo u red za stare, ako nisi primio dosadašnje doze ne može ni nova

https://www.cnbc.com/2022/08/20/omicron ... guide.html
Nove dvije jos nisu odobrene, zato su tako rekli u kratkom obrazlozenju, procitaj drugi dio teksta, produzeno obrazlozenje.
Šta nije odobreno? Ovo? https://www.fda.gov/news-events/press-a ... ccines-use
User avatar
tzipiripi
Posts: 2208
Joined: 25/03/2011 09:01

#63079 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by tzipiripi »

Da i ja citiram nešto iz CNN
Paul Offit wrote:But some vaccine experts feel that animal studies don't provide sufficient evidence for these vaccines at this stage in the pandemic.
"You're asking people to get a new product for which there's no data," Dr. Paul Offit, who directs the vaccine education center at Children's Hospital of Philadelphia, told CNN. "Mice data are not adequate to launch 100-plus-billion-dose effort."
Offit says it makes sense to use data from animal studies for updates to annual flu vaccines because we've used those shots for decades, and we understand what biomarkers to look for when gauging whether they work. These so-called correlates of protection are not as well understood for the Covid-19 vaccines.
User avatar
tzipiripi
Posts: 2208
Joined: 25/03/2011 09:01

#63080 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by tzipiripi »

Ako nekog interesuje cijeli tekst, povelik je. Razvalili su povjerenje u nauku kao niko i nikad do sad

"British Medical Journal accused of fuelling culture war with articles from hardline Covid scientists
Top industry publication facing backlash for series of pieces authored by members of self-appointed Independent SAGE group.... "


https://www.telegraph.co.uk/news/2022/0 ... -articles/
KraljicaIzJajca
Posts: 3988
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#63081 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

tzipiripi wrote: 04/09/2022 08:38 Ako nekog interesuje cijeli tekst, povelik je. Razvalili su povjerenje u nauku kao niko i nikad do sad

"British Medical Journal accused of fuelling culture war with articles from hardline Covid scientists
Top industry publication facing backlash for series of pieces authored by members of self-appointed Independent SAGE group.... "


https://www.telegraph.co.uk/news/2022/0 ... -articles/
Independent SAGE group nisu sluzbena UK organizacija SAGE!
KraljicaIzJajca
Posts: 3988
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#63082 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

tzipiripi wrote: 04/09/2022 08:22
KraljicaIzJajca wrote: 02/09/2022 19:57

Nove dvije jos nisu odobrene, zato su tako rekli u kratkom obrazlozenju, procitaj drugi dio teksta, produzeno obrazlozenje.
Šta nije odobreno? Ovo? https://www.fda.gov/news-events/press-a ... ccines-use
Ok, tekst si postavio je deset dana stariji od ovog, ali ga nisi dobro razumio. :D

Izlaskom ovih novih, necijepljeni se ne moraju cjepiti prethodnim cijepivima. :)

Ja sam ti pokusala to obrazloziti. ;-)
splinter
Posts: 7428
Joined: 08/10/2011 12:28

#63084 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

DEMONIKA wrote: 03/09/2022 07:36 gdje mi je draga osoba koja ima brdo sivih ćelija :D

@splinter ode li ti na novavax u Cro?

https://www.dw.com/hr/po-čemu-je-novava ... a-60858117
Nikad :). Ma nije mi ni trebalo, a za ono putovanja kad sam i prelazio granicu prema EU bilo mi je dovoljan negativan antigen test, niko mi nije ništa više ni tražio. Sad da idem idem u Cro maksuz na vakcinu, kontam kako bih to onda sve posložio kroz papire, da li bi to bilo validno itd. boga pitaj, dok s druge strane neke medicinske potrebe da se vakcinišem više nije ni bilo. Mada mi je i dalje pomenuto cjepivo favorite zasigurno.

Da sumiram, usudio bih se reći da bi to bilo to od pandemije, jer otprilike to je taj neki vremenski okvir trajanja pandemija cca 2-3 godine, ovim intenzitetom kroz ljudsku povijest i tako je jedino održivo, još od Justinijanove kuge (koju izaziva bakterija doduše), pa preko Ruske gripe 1889-1890., Španskog gripa 1918.-19., Azijskog gripa 1957.-58., pa potom Hongkonški grip 1967-69., Pandemija virusa gripe H1N1 iz 2009.godine.
Nekad sam u septembru 2020. godine pisao da bi ovaj virus mogao imati sličan put kao i onaj virus "Ruske gripe" iz 1889.godine i koji je vrlo vjerovatno zapravo bio Coronavirus - HCoV-OC43, a ne virus influenze. Iako je ubio preko milion ljudi, na kraju je ostao u ljudskoj cirkulaciji kao virus prehlade prilagodivši se nama, odnosno mi njemu bez izazivanja bolesti sa težim kliničkim simptomima.
Zanimljivo prvi outbreak je bio zabilježen u maju 1889. godine u gradu Bukhara ( Azerbaijan ) koji se nalazio na putu svile, pa nije isključeno da se i ovaj virus zapravo pojavio u Kini, a odatle proširio na ostatak svijeta.
Upravo tada nekada virus je prešao sa krava i glodara na ljude pa je zato u prvih par godina bio toliko poguban za ljudsku populaciju.

Ovo pišem zbog toga što ne bilo u redu iz današnje perspektive omalovažavati vrijeme iza nas, ismijavati virus niti minimizirati njegovu snagu sa početka pandemije, prije svega zbog pijeteta prema žrtvama istoga ali i onima koj i dan danas osjećaju posljedice njegovog preboljenja.
Jednostvano to je tako sa pandemijama, povijest nas uči. Danas se Bubonska kuga uspješno tretira antibioticima, dok virusi gripe uzročnici pandemija iz 1918. ili 2009. ne bi više predstavljli toliki javno zdravstveni problem. Npr virus gripe H1N1 iz 1918.godine je imao saučesnika u svom pohodu, a to je Streptococcus pneumoniae koji je vrlo često pravio veću štetu nego i sam virus, a kako je pencilin otkriven tek 1928.godine, smrtnost je između ostalog bila velika i zbog toga. Također, virus uzročnik pandemije iz 2009.godine (H1N1pdm09) danas je prisutan kao sezonski grip i nema više ni blizu onaj uticaj kao od prije desetak godina i više.
Ne vjerujem da ovaj trenutno prisutni virus predstavlja više veliki javno zdravstveni problem. Lokalno ili regionalno možda i bude nekih odstupanja i ozbiljnijih posljedica, ali globalno gledajući više ne.

Na kraju, kakva god bila ova je pandemija sa svim svojim negativnostima, predimenzioniranim reakcijama vlasti, svim sektama koje su isplivale na površinu od njenog pojavljivanja, s jedne strane razotkrila mnoge nedostatke u javnozdravstvenim sistemima širom svijeta, sistemima nadzora i prevencije, ali je ipak s druge strane zbog smanjenog obima industrijske proizvodnje isčistila planetu koliko toliko barem na trenutak i odgodila neke ratove makar na kraće vrijeme.
Nažalost, jedina pandemija koja nikada neće proći je pandemija ljudske gluposti, pohlepe i potrebe da se uništi sve oko sebe . . .
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#63086 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

Ide li novi val?

Zna li se sta?
RJ57
Posts: 3384
Joined: 10/04/2017 15:12

#63087 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by RJ57 »

novi val je bio početkom osamdesetih
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#63088 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

de nemoj ko da preskoči ove bustere što su na 8 miševa testirali.
nemojte biti bakoubojice
RtrnOfSalisbury
Posts: 3599
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#63089 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by RtrnOfSalisbury »

cuveni virusolog sefko podno visokog kae da je i ljudska glupost izazvata virusom :cry: izvrsio je eksperimenat sa konjima dze je konj poslije nekoliko ponavljanja naucio neke radnje. e sad: ljudi nisu konji a vala ni konji ljudi pa se nemere zakljucit otkud toliko tupamarosa u okolini al konja ima, nije da nema. bejundha je dala veliki doprinos raskrinkavanju bilija gejca, samo kliks je dao 5-6 kandidata za ministra od zdravstva pa bi bilo posteno da delegiramo i nekog u taj svjecki gremijum sto se bori protiv nepostojecije virusa. morel neko objasnit kako pored takije mozgova bejundha stagnira :shock:
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#63090 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cassius »

RtrnOfSalisbury wrote: 09/09/2022 17:33 cuveni virusolog sefko podno visokog kae da je i ljudska glupost izazvata virusom :cry: izvrsio je eksperimenat sa konjima dze je konj poslije nekoliko ponavljanja naucio neke radnje. e sad: ljudi nisu konji a vala ni konji ljudi pa se nemere zakljucit otkud toliko tupamarosa u okolini al konja ima, nije da nema. bejundha je dala veliki doprinos raskrinkavanju bilija gejca, samo kliks je dao 5-6 kandidata za ministra od zdravstva pa bi bilo posteno da delegiramo i nekog u taj svjecki gremijum sto se bori protiv nepostojecije virusa. morel neko objasnit kako pored takije mozgova bejundha stagnira :shock:
zbog mozgova ko sto si ti , ipak takvi prevladavaju u bejundha, jesi razumio recenicu ili da ti prevedemo na tvoj jezik :shock:
RtrnOfSalisbury
Posts: 3599
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#63091 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by RtrnOfSalisbury »

cassius wrote: 09/09/2022 17:49
RtrnOfSalisbury wrote: 09/09/2022 17:33 cuveni virusolog sefko podno visokog kae da je i ljudska glupost izazvata virusom :cry: izvrsio je eksperimenat sa konjima dze je konj poslije nekoliko ponavljanja naucio neke radnje. e sad: ljudi nisu konji a vala ni konji ljudi pa se nemere zakljucit otkud toliko tupamarosa u okolini al konja ima, nije da nema. bejundha je dala veliki doprinos raskrinkavanju bilija gejca, samo kliks je dao 5-6 kandidata za ministra od zdravstva pa bi bilo posteno da delegiramo i nekog u taj svjecki gremijum sto se bori protiv nepostojecije virusa. morel neko objasnit kako pored takije mozgova bejundha stagnira :shock:
zbog mozgova ko sto si ti , ipak takvi prevladavaju u bejundha, jesi razumio recenicu ili da ti prevedemo na tvoj jezik :shock:
... prevedi slobodno :run:

a vi ste gospodne iz gornje price ko? virusolog sefko, konj, covjek, bili gejc, ministar od zdravstva, ko :?:
User avatar
Edin H.
Posts: 46992
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#63092 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Edin H. »

hladan.preminger wrote: 09/09/2022 13:13 de nemoj ko da preskoči ove bustere što su na 8 miševa testirali.
nemojte biti bakoubojice
Ja jedva čekam, ali ne daju još.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#63093 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

Edin H. wrote: 10/09/2022 19:09
hladan.preminger wrote: 09/09/2022 13:13 de nemoj ko da preskoči ove bustere što su na 8 miševa testirali.
nemojte biti bakoubojice
Ja jedva čekam, ali ne daju još.
Ja neću, dvije astre, dva puta pozitivan. Plus nisam miš.
User avatar
Edin H.
Posts: 46992
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#63094 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Edin H. »

hladan.preminger wrote: 10/09/2022 19:47 Plus nisam miš.
Da nisi šišmiš? :D
suspect_zero
Posts: 25758
Joined: 11/10/2008 21:45

#63095 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by suspect_zero »

splinter wrote: 05/09/2022 12:00
DEMONIKA wrote: 03/09/2022 07:36 gdje mi je draga osoba koja ima brdo sivih ćelija :D

@splinter ode li ti na novavax u Cro?

https://www.dw.com/hr/po-čemu-je-novava ... a-60858117
Nikad :). Ma nije mi ni trebalo, a za ono putovanja kad sam i prelazio granicu prema EU bilo mi je dovoljan negativan antigen test, niko mi nije ništa više ni tražio. Sad da idem idem u Cro maksuz na vakcinu, kontam kako bih to onda sve posložio kroz papire, da li bi to bilo validno itd. boga pitaj, dok s druge strane neke medicinske potrebe da se vakcinišem više nije ni bilo. Mada mi je i dalje pomenuto cjepivo favorite zasigurno.

Da sumiram, usudio bih se reći da bi to bilo to od pandemije, jer otprilike to je taj neki vremenski okvir trajanja pandemija cca 2-3 godine, ovim intenzitetom kroz ljudsku povijest i tako je jedino održivo, još od Justinijanove kuge (koju izaziva bakterija doduše), pa preko Ruske gripe 1889-1890., Španskog gripa 1918.-19., Azijskog gripa 1957.-58., pa potom Hongkonški grip 1967-69., Pandemija virusa gripe H1N1 iz 2009.godine.
Nekad sam u septembru 2020. godine pisao da bi ovaj virus mogao imati sličan put kao i onaj virus "Ruske gripe" iz 1889.godine i koji je vrlo vjerovatno zapravo bio Coronavirus - HCoV-OC43, a ne virus influenze. Iako je ubio preko milion ljudi, na kraju je ostao u ljudskoj cirkulaciji kao virus prehlade prilagodivši se nama, odnosno mi njemu bez izazivanja bolesti sa težim kliničkim simptomima.
Zanimljivo prvi outbreak je bio zabilježen u maju 1889. godine u gradu Bukhara ( Azerbaijan ) koji se nalazio na putu svile, pa nije isključeno da se i ovaj virus zapravo pojavio u Kini, a odatle proširio na ostatak svijeta.
Upravo tada nekada virus je prešao sa krava i glodara na ljude pa je zato u prvih par godina bio toliko poguban za ljudsku populaciju.

Ovo pišem zbog toga što ne bilo u redu iz današnje perspektive omalovažavati vrijeme iza nas, ismijavati virus niti minimizirati njegovu snagu sa početka pandemije, prije svega zbog pijeteta prema žrtvama istoga ali i onima koj i dan danas osjećaju posljedice njegovog preboljenja.
Jednostvano to je tako sa pandemijama, povijest nas uči. Danas se Bubonska kuga uspješno tretira antibioticima, dok virusi gripe uzročnici pandemija iz 1918. ili 2009. ne bi više predstavljli toliki javno zdravstveni problem. Npr virus gripe H1N1 iz 1918.godine je imao saučesnika u svom pohodu, a to je Streptococcus pneumoniae koji je vrlo često pravio veću štetu nego i sam virus, a kako je pencilin otkriven tek 1928.godine, smrtnost je između ostalog bila velika i zbog toga. Također, virus uzročnik pandemije iz 2009.godine (H1N1pdm09) danas je prisutan kao sezonski grip i nema više ni blizu onaj uticaj kao od prije desetak godina i više.
Ne vjerujem da ovaj trenutno prisutni virus predstavlja više veliki javno zdravstveni problem. Lokalno ili regionalno možda i bude nekih odstupanja i ozbiljnijih posljedica, ali globalno gledajući više ne.

Na kraju, kakva god bila ova je pandemija sa svim svojim negativnostima, predimenzioniranim reakcijama vlasti, svim sektama koje su isplivale na površinu od njenog pojavljivanja, s jedne strane razotkrila mnoge nedostatke u javnozdravstvenim sistemima širom svijeta, sistemima nadzora i prevencije, ali je ipak s druge strane zbog smanjenog obima industrijske proizvodnje isčistila planetu koliko toliko barem na trenutak i odgodila neke ratove makar na kraće vrijeme.
Nažalost, jedina pandemija koja nikada neće proći je pandemija ljudske gluposti, pohlepe i potrebe da se uništi sve oko sebe . . .

Jes' meni lijepo tebe čitati :) :thumbup:
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#63096 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

splinter wrote: 05/09/2022 12:00
DEMONIKA wrote: 03/09/2022 07:36 gdje mi je draga osoba koja ima brdo sivih ćelija :D

@splinter ode li ti na novavax u Cro?

https://www.dw.com/hr/po-čemu-je-novava ... a-60858117
Nikad :). Ma nije mi ni trebalo, a za ono putovanja kad sam i prelazio granicu prema EU bilo mi je dovoljan negativan antigen test, niko mi nije ništa više ni tražio. Sad da idem idem u Cro maksuz na vakcinu, kontam kako bih to onda sve posložio kroz papire, da li bi to bilo validno itd. boga pitaj, dok s druge strane neke medicinske potrebe da se vakcinišem više nije ni bilo. Mada mi je i dalje pomenuto cjepivo favorite zasigurno.

Da sumiram, usudio bih se reći da bi to bilo to od pandemije, jer otprilike to je taj neki vremenski okvir trajanja pandemija cca 2-3 godine, ovim intenzitetom kroz ljudsku povijest i tako je jedino održivo, još od Justinijanove kuge (koju izaziva bakterija doduše), pa preko Ruske gripe 1889-1890., Španskog gripa 1918.-19., Azijskog gripa 1957.-58., pa potom Hongkonški grip 1967-69., Pandemija virusa gripe H1N1 iz 2009.godine.
Nekad sam u septembru 2020. godine pisao da bi ovaj virus mogao imati sličan put kao i onaj virus "Ruske gripe" iz 1889.godine i koji je vrlo vjerovatno zapravo bio Coronavirus - HCoV-OC43, a ne virus influenze. Iako je ubio preko milion ljudi, na kraju je ostao u ljudskoj cirkulaciji kao virus prehlade prilagodivši se nama, odnosno mi njemu bez izazivanja bolesti sa težim kliničkim simptomima.
Zanimljivo prvi outbreak je bio zabilježen u maju 1889. godine u gradu Bukhara ( Azerbaijan ) koji se nalazio na putu svile, pa nije isključeno da se i ovaj virus zapravo pojavio u Kini, a odatle proširio na ostatak svijeta.
Upravo tada nekada virus je prešao sa krava i glodara na ljude pa je zato u prvih par godina bio toliko poguban za ljudsku populaciju.

Ovo pišem zbog toga što ne bilo u redu iz današnje perspektive omalovažavati vrijeme iza nas, ismijavati virus niti minimizirati njegovu snagu sa početka pandemije, prije svega zbog pijeteta prema žrtvama istoga ali i onima koj i dan danas osjećaju posljedice njegovog preboljenja.
Jednostvano to je tako sa pandemijama, povijest nas uči. Danas se Bubonska kuga uspješno tretira antibioticima, dok virusi gripe uzročnici pandemija iz 1918. ili 2009. ne bi više predstavljli toliki javno zdravstveni problem. Npr virus gripe H1N1 iz 1918.godine je imao saučesnika u svom pohodu, a to je Streptococcus pneumoniae koji je vrlo često pravio veću štetu nego i sam virus, a kako je pencilin otkriven tek 1928.godine, smrtnost je između ostalog bila velika i zbog toga. Također, virus uzročnik pandemije iz 2009.godine (H1N1pdm09) danas je prisutan kao sezonski grip i nema više ni blizu onaj uticaj kao od prije desetak godina i više.
Ne vjerujem da ovaj trenutno prisutni virus predstavlja više veliki javno zdravstveni problem. Lokalno ili regionalno možda i bude nekih odstupanja i ozbiljnijih posljedica, ali globalno gledajući više ne.

Na kraju, kakva god bila ova je pandemija sa svim svojim negativnostima, predimenzioniranim reakcijama vlasti, svim sektama koje su isplivale na površinu od njenog pojavljivanja, s jedne strane razotkrila mnoge nedostatke u javnozdravstvenim sistemima širom svijeta, sistemima nadzora i prevencije, ali je ipak s druge strane zbog smanjenog obima industrijske proizvodnje isčistila planetu koliko toliko barem na trenutak i odgodila neke ratove makar na kraće vrijeme.
Nažalost, jedina pandemija koja nikada neće proći je pandemija ljudske gluposti, pohlepe i potrebe da se uništi sve oko sebe . . .
A o inflaciji, uništenim firmama i desetinama hiljada ljudi koji su ostali bez radnih mjesta niti riječi. :roll:
User avatar
tzipiripi
Posts: 2208
Joined: 25/03/2011 09:01

#63097 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by tzipiripi »

KraljicaIzJajca wrote: 04/09/2022 10:49
tzipiripi wrote: 04/09/2022 08:22
Šta nije odobreno? Ovo? https://www.fda.gov/news-events/press-a ... ccines-use
Ok, tekst si postavio je deset dana stariji od ovog, ali ga nisi dobro razumio. :D

Izlaskom ovih novih, necijepljeni se ne moraju cjepiti prethodnim cijepivima. :)

Ja sam ti pokusala to obrazloziti. ;-)
Wow, tekst stariji cijelih deset dana prije zvanične i formalne javne objave odobrenja nečega što je testirano na 8 ili 9 miševa. I u njemu piše
Centers for Disease Control and Prevention spokesperson tells CNBC wrote: Make It. It’s unlikely to matter whether you’ve received any other booster doses or not before, the spokesperson says — but if you’re unvaccinated, you won’t be eligible for the updated formula until you complete a primary series with the existing Covid vaccines.
Koji je problem citiranja službenog predstavnika organizacije poput CDC?
Last edited by tzipiripi on 13/09/2022 07:03, edited 1 time in total.
User avatar
tzipiripi
Posts: 2208
Joined: 25/03/2011 09:01

#63098 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by tzipiripi »

KraljicaIzJajca wrote: 04/09/2022 10:43
tzipiripi wrote: 04/09/2022 08:38 Ako nekog interesuje cijeli tekst, povelik je. Razvalili su povjerenje u nauku kao niko i nikad do sad

"British Medical Journal accused of fuelling culture war with articles from hardline Covid scientists
Top industry publication facing backlash for series of pieces authored by members of self-appointed Independent SAGE group.... "


https://www.telegraph.co.uk/news/2022/0 ... -articles/
Independent SAGE group nisu sluzbena UK organizacija SAGE!
Ja, i, ko je rekao da jesu? Jesi li uopšte pročitala tekst?

Najutjecajniji u svemu ovome su bili naučni medicinski magazini. BMJ je jedan od njih nekoliko najjačih. Njih su citirali, na njih se pozivali oni koji su donosili mjere, ministri, premijeri, predsjednici... kao argument za sve odluke, večinom pogrešne.
O tome piše Tekegraph
Telegraph wrote:Dr Jake Dunning, an infectious diseases expert at the University of Oxford and a consultant to the UKHSA, said the BMJ’s affiliation with Independent Sage was “disappointing but not surprising”.

“BMJ has its own agenda and favourites; like iSage it's not really independent or impartial, and that predates Covid by a long way,” he added.

“Always felt it suffers from a personality crisis, unsure whether it's a scientific journal or a medical newspaper.”
Critics of the BMJ say that coming to a scientific consensus is never going to be an easy feat, but by platforming the most outspoken members of one side of the debate without riposte only acts to inflame what are already deeply-ingrained divisions.

Kamran Abbasi, the editor of the BMJ, wrote an article where he said the freshly-commissioned batch of editorials will “explore how information was misused, abused, and manipulated to feed an ideologically driven ‘infodemic’”.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#63099 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

Edin H. wrote: 11/09/2022 21:29
hladan.preminger wrote: 10/09/2022 19:47 Plus nisam miš.
Da nisi šišmiš? :D
ja sam mišmiš, što bi djeca rekla
KraljicaIzJajca
Posts: 3988
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#63100 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

tzipiripi wrote: 13/09/2022 07:02
KraljicaIzJajca wrote: 04/09/2022 10:43

Independent SAGE group nisu sluzbena UK organizacija SAGE!
Ja, i, ko je rekao da jesu? Jesi li uopšte pročitala tekst?

Najutjecajniji u svemu ovome su bili naučni medicinski magazini. BMJ je jedan od njih nekoliko najjačih. Njih su citirali, na njih se pozivali oni koji su donosili mjere, ministri, premijeri, predsjednici... kao argument za sve odluke, večinom pogrešne.
O tome piše Tekegraph
Telegraph wrote:Dr Jake Dunning, an infectious diseases expert at the University of Oxford and a consultant to the UKHSA, said the BMJ’s affiliation with Independent Sage was “disappointing but not surprising”.

“BMJ has its own agenda and favourites; like iSage it's not really independent or impartial, and that predates Covid by a long way,” he added.

“Always felt it suffers from a personality crisis, unsure whether it's a scientific journal or a medical newspaper.”
Critics of the BMJ say that coming to a scientific consensus is never going to be an easy feat, but by platforming the most outspoken members of one side of the debate without riposte only acts to inflame what are already deeply-ingrained divisions.

Kamran Abbasi, the editor of the BMJ, wrote an article where he said the freshly-commissioned batch of editorials will “explore how information was misused, abused, and manipulated to feed an ideologically driven ‘infodemic’”.
Independent SAGE nije SAGE, to su dvije razlicite organizacije.

BMJ nije jedina kredibilna institucija koja je dozivjela krizu tokom pandemije, doslovno su svi pravili greske.
Locked