Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#60426 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

Trappist wrote: 21/01/2022 21:08
gamer4ever wrote: 21/01/2022 20:53

Ako su ti sanse 1%, a vakcina stiti 90% onda su ti sanse sa vakcinom 0.1%
Trenutno na svijetu je 0.2% teških slučajeva. Prije omikrona ih je bilo 0.4%.
Bas tako, a onda dodju neki tvrde da je smrtnost 2% neki kazu i 3%... :-)
User avatar
sime_cipol
Posts: 15958
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#60427 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by sime_cipol »

Trappist wrote: 21/01/2022 17:27
jeza u ledja wrote: 21/01/2022 16:45 Hajd na stranu razlicite strane, kako vi vidite izlaz iz ovog? Kraj. Sta bi to definisalo kraj po vama i kako mislite da ce do njega doci?

I kad, naravno? :skoljka:
Kad se vakcinise 70% stanovništva :D :D
I kad bi bilo 100%, opet bi se virus sirio, opet bi ljudi obolijevali, opet bi ljudi umirali...
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#60428 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by megaribi1 »

MUNAFIK wrote: 21/01/2022 22:10
Trappist wrote: 21/01/2022 21:08
Trenutno na svijetu je 0.2% teških slučajeva. Prije omikrona ih je bilo 0.4%.
Bas tako, a onda dodju neki tvrde da je smrtnost 2% neki kazu i 3%... :-)
Zavisi kako se mjeri, smrtnost može biti vrlo čudna. Ne mislim na kardinalnu grešku poput one kada u dnevnom izvještaju podijelite broj umrlih sa brojem novozaraženih, pa se jednom desila beskonačna smrtnost, jer tog dana nije obolio niko nov, a umro jedan ranije zaraženi. Umjesto toga uzećemo odnos prijavljenih zaraženih i umrlih na duži period.

Prije dva dana me šokira vijest da Španija počinje da koronu tretira kao sezonsku gripu jer je smrtnost sa 13% pala na 1%. Mada je i 1% mnogo više od sezonske gripe, ali zaboga odkud im 13%? Pogledah Worldometer i uočih jednu anomaliju krajem maja 2020. Zbog lockdown-a broj novozaraženih je skoro stao, ali ranije zaraženi pacijenti koji su spavali u hodnicima bolnica (sjećate li se te slike iz Španije) su ubrzano umirali, pa do 1. juna 2020 bilo je 246500 slučajeva ukupno, od čega 29000 umrlih. Ispada smrtnost 12%, što stvarno zvuči jezivo. Do 20.1.2022, međutim, u Španiji se zarazilo 8800000 a umrlo 91600, što predstavlja 1% smrtnost na registrovane slučaje od početka epidemije do sada. Gledajući to, vijest je tačna. Po istoj statistici, BiH je do 1. juna 2020 imala 6% smrtnost, a do danas 4.2 % . Ispada, virus slabi, vakcine pomažu, naučilo se više o liječenju, mada kod nas u BiH manje, nego u svijetu.
Ali, glavna slabost ovog mjerenja je što mi zapravo ne znamo stvarni broj zaraženih. Veliki broj ljudi se zapravo nije testirao, jer nisu imali dovoljne simptome koji bi opravdavali testiranje. U ranoj fazi pandemije su uglavnom i testirani samo najteži slučajevi, pa u takvom uzorku je normalno da će procentualno više ljudi umrijeti. Vremenom je testiranje postalo uslov za putovanja ili čak posjetu restoranu i kinu, pa je udio ljudi zdravih kao dren a koji ipak u nosu imaju virus postao veći, a time i smrtnost manja. Koliko ima takvih a da se nisu testirali, nije lako nagađati.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#60429 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by belfy »

hladan.preminger wrote: 21/01/2022 21:19
belfy wrote: 21/01/2022 21:08

ti imas problem ili sa citanjem ili sa razumijevanjem napisanog. prvi put jeste bila slicica sa tekstom, ali ovaj put je cisti tekst. mogu da razumijem da te slicica odvratila od citanja teksta i eventualnog razumijevanja istog kao odgovor na ono sto si napisao, ali ovo sada je vec nivo nize...

ja nigdje nisam napisao da sam bitan, niti da se prema meni treba posebno ophoditi. ne znam zasto izmisljas. ja sam samo ukazao na osnove kulture forumskog komuniciranja. drago mi je da si ih poceo primjenjivati (evo recimo sa ovim citiranjem) i nadam se da ces tako i nastaviti. to je, zaista, korak naprijed.

sljedeci dobar korak bi bio da ne prozivas sugovornike pogrdno i da im ne ljepis epitete, da bi se komunikacija svela na neki normalni nivo. ili, drugim rijecima - ne budi Dodik. moze se sasvim normalno razgovarati i bez pljuvanja i valjanja po blatu. ti, kao da si mene zamislio kao nekog neprijatelja, pa se njemu obracas, a ja sam uveliko suprotno od toga... :kakoste:
De bolan aknecin mani me se. Ne čitaju mi se tvoje umotvorine.
Šta si se nakačio? Ako misliš da sam glup, možeš da kontra-argumentuješ ili da me zaobiđeš.
jarane... ti mene prozivas u vise svojih postova, a kada odgovorim na jedan mene pitas sto sam se nakacio? jel te stid imalo biti tako licemjeran? sve stoji lijepo zapisano i lako je vidjeti, a ti ako ne vidis reci i ja cu ti kopirati sta si sam pisao ako si vec zaboravio.

i, ne, ne mislim da si glup. vjerujem da imas potencijal da budes bolji. zato jos uvijek i pricamo. a tebi ako se ne citaju "moje umotvorine" onda imas jednostavnu opciju na forumu koja se naziva "Foe". ako me dodas na tu listu onda neces vidjeti sta ja pisem. eto, jos jedan koristan savjet od mene. bitno je da napredujemo prema boljoj i normalnijoj komunikaciji i vjerujem da vremenom to mozemo postici...
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#60431 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

namiami wrote: 21/01/2022 23:47
gamer4ever wrote: 21/01/2022 20:48 Treca doza ti treba kad ti ne budu ista antitijela
Zasto mi onda vakcinacija evo od juče ne vazi? Vodim se kao da nisam vakcinisan, odnosno imam ista prava i obaveze kao oni koji nisu vakcinisani? Zasto je cerkez i na osnovu čega odlucio da moja potvrda vazi 6 mjeseci od primanja druge vakcine?
Kako ti ne vrijedi cijepljenje? Dvije doze su potpuno cijepljen kategorija. Booster doza nije obavezna u BiH.
Trappist
Posts: 4235
Joined: 12/09/2020 08:52

#60432 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

KraljicaIzJajca wrote: 22/01/2022 08:18
namiami wrote: 21/01/2022 23:47

Zasto mi onda vakcinacija evo od juče ne vazi? Vodim se kao da nisam vakcinisan, odnosno imam ista prava i obaveze kao oni koji nisu vakcinisani? Zasto je cerkez i na osnovu čega odlucio da moja potvrda vazi 6 mjeseci od primanja druge vakcine?
Kako ti ne vrijedi cijepljenje? Dvije doze su potpuno cijepljen kategorija. Booster doza nije obavezna u BiH.
Nakon 6 mjeseci u fbih vise nisi vakcinisan, tako rekao cerkez.
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#60433 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ali_G »

sime_cipol wrote: 21/01/2022 22:25
Trappist wrote: 21/01/2022 17:27

Kad se vakcinise 70% stanovništva :D :D
I kad bi bilo 100%, opet bi se virus sirio, opet bi ljudi obolijevali, opet bi ljudi umirali...
Problem je sto ovo dosta ljudi ne moze da shvati. Mi uopste nemamo podatke koliko ljudi zvanicno umire od gripe. Imamo podatke za one za koje se direktno posumnja zbog simptomatologije. Ali niko ne zna koliko je zaista smrtnih ishoda u sezoni gripe povezano sa virusom u smislu da je hronicno stanje pogorsano zbog gripa koji je neko protumacio da je pacijent bio malo prehladjen.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#60434 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Tako to rade jake države i inspirišu birokrate širom svijeta! Trostruko-vakcinisani olimpijci oduševljeni!

Kinezi uveli analno testiranje na covid dva tjedna uoči Zimskih olimpijskih igara

Štapić se gura pet centimetara u rektum i rotira

Analni test provodi se umetanjem pet centimetara dugačkog štapića sa steriliziranom vatom u rektum, nakon čega se rotira, izvlači i šalje na analizu. Kineski stručnjaci još su u ožujku prošle godine zagovarali takav invazivni i neugodni način testiranja jer tvrde da se tragovi covida dulje mogu detektirati u uzorcima stolice nego u nosu ili grlu.

Image
Last edited by biglebovski on 22/01/2022 11:36, edited 1 time in total.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#60435 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by saint_mirad »

vakat je da sudija svira kraj plandemije. onih dve nedelje za zaravnavanje krive se odužilo u dve godine. dosta je bilo.
Trappist
Posts: 4235
Joined: 12/09/2020 08:52

#60436 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

"U Sloveniji gotovo 10 tisuća novih slučajeva, udio pozitivnih je 68 posto"

I kakav je smisao vise testirati ljude bez simptoma ili bez jacih simptoma? Kad se sjetim onih nekih najava i analiza, kao situacija izmice kontroli ako je preko 10% testova pozitivno :lol: a sa druge strane na ovolike brojeve su imali samo 8 smrtnih slucajeva u zadnja 24 sata. Ja mislim da je to to od ove pandemije :thumbup:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#60437 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by salik79 »

Za to vrijeme, granice kretenizma se pomijeraju. Nadrealisti i Monty Pythonovci zajedno se ovoga ne bi dosjetili :-)

Image
User avatar
Ateista
Posts: 46321
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#60438 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ateista »

jeza u ledja wrote: 21/01/2022 16:45 Hajd na stranu razlicite strane, kako vi vidite izlaz iz ovog? Kraj. Sta bi to definisalo kraj po vama i kako mislite da ce do njega doci?

I kad, naravno? :skoljka:
Ja smatram da mi kao vrsta tu ne mozemo nista konretno uraditi da ovo prodje, sve mjere mogu samo malo umanjiti broj zarazenih ali ni najstrozije mjere nisu dovoljne da ga zaustave, jedino kad bi bukvalno cijeli svijet stao na 3-4 sesmice ali to je pratkticno neizvodivo. Vakcine mogu pomoci pojedincima ali ne mogu ocigledno zaustaviti virus, ni da se 100% stanovnistva vakcinise.

Realno, treba prihvatiti da je virus tu i fokusirati se na zastitu ugrozenih a ostale pustiti da normalno zive uz mogucnost da ko zeli moze raditi od kuce i cuvati se.

Kraj ce biti onda kada virus mutira i oslabi, nadam se da ce se do ljeta smiriti i da na jesen vise necemo imati neke vece valove.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#60439 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

namiami wrote: 22/01/2022 12:34
KraljicaIzJajca wrote: 22/01/2022 08:18 Kako ti ne vrijedi cijepljenje? Dvije doze su potpuno cijepljen kategorija. Booster doza nije obavezna u BiH.
Određene korekcije smo napravili u trajanju VPT potvrde. Dakle, Ukoliko ste prebolovali covid, vaša potvrda vrijedi četiri mjeseca. Antigenski test vrijedi 24 sata. PCR test vrijedi 48 sati. Ukoliko je osoba vakcinisana trima dozama, tada potvrda vrijedi devet mjeseci, a ako ste vakcinisani dvjema dozama, šest mjeseci", naglašava Čerkez
Ja cekam da mi neka javna institucija uskrati pravo radi ovih šest mjeseci. Tužit ću ih i tražiti maksimalnu odštetu!
Niko ne objasni sta je razlog da se period za prebolovane skrati sa 6 na 4 mjeseca, dok u nekim drzavama se taj period povecava?
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#60440 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

namiami wrote: 22/01/2022 12:34
KraljicaIzJajca wrote: 22/01/2022 08:18 Kako ti ne vrijedi cijepljenje? Dvije doze su potpuno cijepljen kategorija. Booster doza nije obavezna u BiH.
Određene korekcije smo napravili u trajanju VPT potvrde. Dakle, Ukoliko ste prebolovali covid, vaša potvrda vrijedi četiri mjeseca. Antigenski test vrijedi 24 sata. PCR test vrijedi 48 sati. Ukoliko je osoba vakcinisana trima dozama, tada potvrda vrijedi devet mjeseci, a ako ste vakcinisani dvjema dozama, šest mjeseci", naglašava Čerkez
Ja cekam da mi neka javna institucija uskrati pravo radi ovih šest mjeseci. Tužit ću ih i tražiti maksimalnu odštetu!
Nitko u BiH ne pregleda osobne VPT potvrde.

Kreteni, prirodni imunitet traje 4 mjeseca, a cijepljenim dvije doze 6 mjeseci :shock: :lol:

Netko je dobro napisao u komentarima:

Nakon što osoba preboluje COVID, potvrda važi 4 mjeseca. Nakon preležanog COVID-a, vakcina se ne smije primit 6 mjeseci. Znači 2 mjeseca neko će morati plaćati antigenske i PCR testove da zadovoljim VTP pravilo?


Krizni štab je nepismen i glup :run:

To još nije usvojeno u Vladi Federacije BiH.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#60441 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cassius »

salik79 wrote: 22/01/2022 11:14 Za to vrijeme, granice kretenizma se pomijeraju. Nadrealisti i Monty Pythonovci zajedno se ovoga ne bi dosjetili :-)

Image
:lol: :lol: :lol:

Kome je ovo normalno, nek odmah ide psihijatru
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#60443 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

cassius wrote: 23/01/2022 00:36 :lol:

Image
Ovaj lik je fakat bolesnik.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#60445 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

cassius wrote: 23/01/2022 07:58

Company's unvaccinated workers could be fired..

A round-up of the main headlines on December 30th, 2021. You can hear more reports on our homepage www.radiosweden.se

Počeli su sa otkazima!
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#60446 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

hladan.preminger wrote: 21/01/2022 21:20
gamer4ever wrote: 21/01/2022 20:53

Ako su ti sanse 1%, a vakcina stiti 90% onda su ti sanse sa vakcinom 0.1%
Pa ti ništa ne kontaš.
Ne možeš utvrditi efikasnost ako su ti isti rezultati u kontrolnoj i blind grupi.
Pa nisu bili isti, inace ne bi tvrdili da je efikasnost vakcine 90% nego 0%
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#60447 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

namiami wrote: 21/01/2022 23:47
gamer4ever wrote: 21/01/2022 20:48 Treca doza ti treba kad ti ne budu ista antitijela
Zasto mi onda vakcinacija evo od juče ne vazi? Vodim se kao da nisam vakcinisan, odnosno imam ista prava i obaveze kao oni koji nisu vakcinisani? Zasto je cerkez i na osnovu čega odlucio da moja potvrda vazi 6 mjeseci od primanja druge vakcine?
Ne donosim ja odluke. Vjereovatno je stvar u tome sto si ti iznimka, mnogi ljudi izgube antitijela sa vremenom. Da se mene pita, vazio bi test za antitijela isto.
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#60448 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

Trappist wrote: 21/01/2022 21:08
Trenutno na svijetu je 0.2% teških slučajeva. Prije omikrona ih je bilo 0.4%.
Dobro, onda su ti sanse sa vakcinom prije omikrona bile 0.04%. Samo sam komentarisao sta znaci 90% efikasnost. To ne znaci da su ti sanse da odes u bolnicu 10% nego eto 0.04%. Da su 10% onda bi to znacilo da ti vakcine puno vise povecavaju sanse umjesto obratno :)
Trappist
Posts: 4235
Joined: 12/09/2020 08:52

#60449 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

"U intervjuu za izraelski N12 News, Bourla je upitan o tome da se booster doze daju svakih četiri do pet mjeseci.

"Ovo neće biti dobar scenarij. Ono čemu se nadam je da ćemo imati cjepivo koje ćete morati uzeti jednom godišnje", rekao je Bourla. "Jednom godišnje, lakše je uvjeriti ljude da to učine. Ljudima je to lakše zapamtiti", dodao je."

Ma ja, jebo medicinske analize, testiranja ucinkovitosti i ostale zajebancije, bolje ovako bubnuti jednom godisnje, lakse je :lol:
Naslovnica
Posts: 27640
Joined: 20/03/2013 15:38

#60450 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Trappist wrote: 23/01/2022 11:20 "U intervjuu za izraelski N12 News, Bourla je upitan o tome da se booster doze daju svakih četiri do pet mjeseci.

"Ovo neće biti dobar scenarij. Ono čemu se nadam je da ćemo imati cjepivo koje ćete morati uzeti jednom godišnje", rekao je Bourla. "Jednom godišnje, lakše je uvjeriti ljude da to učine. Ljudima je to lakše zapamtiti", dodao je."

Ma ja, jebo medicinske analize, testiranja ucinkovitosti i ostale zajebancije, bolje ovako bubnuti jednom godisnje, lakse je :lol:
Samo bodi ba!
:thumbup:

“It’s important that people receive the three-dose regimen of Pfizer’s coronavirus vaccine, and will likely then require annual boosters although the immunocompromised could require them every four months,” Bourla said. “Children must be vaccinated in order to protect them. Its effectiveness in children is very, very, very good.”

Ono čemu se nadam je da ćemo imati vakcinu koju ćete morati primiti jednom godišnje", rekao je Bourla
Locked