Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#60601 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by adsubzero »

Trappist wrote: 26/01/2022 12:46 Toliko o tome da su lockdowni u martu-aprilu 2020 sprijecili ogromnu katastrofu, a virus slobodno kruzio pola godine po svijetu
Nidje veze digresija. Koliko samo virusa postoji koji ce ili izumrijeti ili mutirati u nesto gore, vecina ovo prvo naravno. To sto je otkriveno da je virus kruzio ranije nego sto se mislilo samo znaci da tada nije bio mnogo zarazan ni opasan, zbog toga nije ni detektovan. I kakve sad veze ima ta gore prica sa lockdownom u martu? :lol:
User avatar
Ateista
Posts: 46326
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#60602 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ateista »

gamer4ever wrote: 26/01/2022 10:50
Ateista wrote: 26/01/2022 10:48
Ja stvarno ne kontam to neko stalno prebacivanje odgovornosti, ako nije u pitanju dijete nego odrasla osoba onda je odgovorna za sebe, ne moze biti odgovoran neko ko te nagovara na nesto.
Mozda u nekom savrsenom svijetu gdje su svi ljudi pametni, samopouzdani i sl. U stvarnom svijetu itekako je moguce da je sin nagovorio i majku i sestru da ne prime vakcinu
Ne kazem da ne moze neko nagovoriti drugu osobu na nesto, ali svejedno je glavna odgovornost na onome ko je "nagovoren" da donese odluku za sebe.
Trappist
Posts: 4235
Joined: 12/09/2020 08:52

#60603 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

adsubzero wrote: 26/01/2022 13:31
Trappist wrote: 26/01/2022 12:46 Toliko o tome da su lockdowni u martu-aprilu 2020 sprijecili ogromnu katastrofu, a virus slobodno kruzio pola godine po svijetu
Nidje veze digresija. Koliko samo virusa postoji koji ce ili izumrijeti ili mutirati u nesto gore, vecina ovo prvo naravno. To sto je otkriveno da je virus kruzio ranije nego sto se mislilo samo znaci da tada nije bio mnogo zarazan ni opasan, zbog toga nije ni detektovan. I kakve sad veze ima ta gore prica sa lockdownom u martu? :lol:
A? Lockdown se uvodio zbog 100 slučajeva kod nas ili u italiji zbog 5k,a ustvari ko zna koliko se hiljada ljudi vec zarazilo do marta pa nisu ljudi po cesti umirali.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#60605 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

Brzo u bunker, zapuši prozore, upali N1 i broji zaražene.

Trk dok bageri nisu krenuli :run:
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#60606 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by adsubzero »

Trappist wrote: 26/01/2022 14:35
adsubzero wrote: 26/01/2022 13:31

Nidje veze digresija. Koliko samo virusa postoji koji ce ili izumrijeti ili mutirati u nesto gore, vecina ovo prvo naravno. To sto je otkriveno da je virus kruzio ranije nego sto se mislilo samo znaci da tada nije bio mnogo zarazan ni opasan, zbog toga nije ni detektovan. I kakve sad veze ima ta gore prica sa lockdownom u martu? :lol:
A? Lockdown se uvodio zbog 100 slučajeva kod nas ili u italiji zbog 5k,a ustvari ko zna koliko se hiljada ljudi vec zarazilo do marta pa nisu ljudi po cesti umirali.
A sta ocekujes? Da je bilo odmah smrtonosno, tj da su po cesti ljudi umirali, imali bismo u novembru lockdown, a ne u martu. Dalje slijedi da je omicron manje smrtonosan od delte. Tako su tekle mutacije virusa. Tvoja greska je sto mislis da smo trebali biti vidoviti, jednostavno se nije znalo sta nas ocekuje. Detektujes novi virus i razradjujes moguce scenarije, pa na osnovu toga slijed djelovanja. Bolje i taj lockdown iz predostroznosti zbog 100 ljudi, nego ne uciniti nista i pustiti da nas pokosi.
Blitz1
Posts: 578
Joined: 14/07/2015 09:17

#60607 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Blitz1 »

Tesla Edison wrote: 26/01/2022 14:57 Brzo u bunker, zapuši prozore, upali N1 i broji zaražene.

Trk dok bageri nisu krenuli :run:
Ja se za razliku od tebe nisam cijepio. Zapravo, jesam jednom dozom al to je isto kao da nisam. Toliko o panici.
Uostalom moram doprinijeti neometanom širenju virusa :lol:
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#60608 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

adsubzero wrote: 26/01/2022 14:59
Trappist wrote: 26/01/2022 14:35
A? Lockdown se uvodio zbog 100 slučajeva kod nas ili u italiji zbog 5k,a ustvari ko zna koliko se hiljada ljudi vec zarazilo do marta pa nisu ljudi po cesti umirali.
A sta ocekujes? Da je bilo odmah smrtonosno, tj da su po cesti ljudi umirali, imali bismo u novembru lockdown, a ne u martu. Dalje slijedi da je omicron manje smrtonosan od delte. Tako su tekle mutacije virusa. Tvoja greska je sto mislis da smo trebali biti vidoviti, jednostavno se nije znalo sta nas ocekuje. Detektujes novi virus i razradjujes moguce scenarije, pa na osnovu toga slijed djelovanja. Bolje i taj lockdown iz predostroznosti zbog 100 ljudi, nego ne uciniti nista i pustiti da nas pokosi.
On misli na izljeve bijesa raznih epidiota tzv. epidemiologa, koji su u medijima govorili (lično ih slušao) da je u augustu 2020. godine u BiH "evidentirano i sekvencionirano preko 6000 sojeva virusa", da će ljudi "umirati po ulici", kao i čuvena izjava jedne epidiotkinje, koja je rekla da će "mrtve ljude bagerima kupiti ispred SCC-a", ako se isti "ikad više i otvori", te da će ih "kamionima voziti do Vlakova na kojem više neće biti mjesta".

Od tih izjava imamo i te famozne bagere na forumu.

I da, niko nije odgovarao za neosnovano i svjesno širenje laži, straha i panike.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#60609 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

Blitz1 wrote: 26/01/2022 15:04
Tesla Edison wrote: 26/01/2022 14:57 Brzo u bunker, zapuši prozore, upali N1 i broji zaražene.

Trk dok bageri nisu krenuli :run:
Ja se za razliku od tebe nisam cijepio. Zapravo, jesam jednom dozom al to je isto kao da nisam. Toliko o panici.
Uostalom moram doprinijeti neometanom širenju virusa :lol:
Naravno, kao što sam i napisao ranije. Najveći panikbotovi su i antivaxxeri, jer botuju i antivaxxerišu samo da bi ovo sve što duže trajalo.

Ti si školski primjer, kao i dokaz moje teorije. Panikbot i antivaxxer u jednom nicku (osobi).
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#60610 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

Ma jos malo pa ce i oni ovo gledat ko prehladu...

Drug mi bio u Francuskoj na skijanju ( nije Forto ni Mandić) i kaže mi pravila su stroga na papiru, ali u praksi nit te ko šta pita nit šta od tebe traži... Vakconisan ili ne testoran ili ne ideš svuda bez problema.
Blitz1
Posts: 578
Joined: 14/07/2015 09:17

#60611 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Blitz1 »

Tesla Edison wrote: 26/01/2022 15:07
Blitz1 wrote: 26/01/2022 15:04

Ja se za razliku od tebe nisam cijepio. Zapravo, jesam jednom dozom al to je isto kao da nisam. Toliko o panici.
Uostalom moram doprinijeti neometanom širenju virusa :lol:
Naravno, kao što sam i napisao ranije. Najveći panikbotovi su i antivaxxeri, jer botuju i antivaxxerišu samo da bi ovo sve što duže trajalo.

Ti si školski primjer, kao i dokaz moje teorije. Panikbot i antivaxxer u jednom nicku (osobi).
:lol:
Tesla je uvijek originalan, mora mu se priznati. :thumbup:
User avatar
Ateista
Posts: 46326
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#60612 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ateista »

adsubzero wrote: 26/01/2022 14:59
Trappist wrote: 26/01/2022 14:35
A? Lockdown se uvodio zbog 100 slučajeva kod nas ili u italiji zbog 5k,a ustvari ko zna koliko se hiljada ljudi vec zarazilo do marta pa nisu ljudi po cesti umirali.
A sta ocekujes? Da je bilo odmah smrtonosno, tj da su po cesti ljudi umirali, imali bismo u novembru lockdown, a ne u martu. Dalje slijedi da je omicron manje smrtonosan od delte. Tako su tekle mutacije virusa. Tvoja greska je sto mislis da smo trebali biti vidoviti, jednostavno se nije znalo sta nas ocekuje. Detektujes novi virus i razradjujes moguce scenarije, pa na osnovu toga slijed djelovanja. Bolje i taj lockdown iz predostroznosti zbog 100 ljudi, nego ne uciniti nista i pustiti da nas pokosi.
Problem je sto je lockdown uvodjen na pamet, bez analize koliko je stete a koliko koristi.
RtrnOfSalisbury
Posts: 3565
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#60613 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by RtrnOfSalisbury »

glede virusa izvrsio sam studiju koja je pokazala da 75% zarazenije nema poima dze su se infektirali :D unglaublih. ova zivotinjica nije naivna nimalo i nemere se tako lako dresirat ...
User avatar
canvra888
Posts: 4094
Joined: 09/07/2021 15:03

#60614 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by canvra888 »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/nastava ... /220126100

Kako to da gradovi/mjesta koja procentualno imaju daleko manje novozaraženih - prepoznaju rizik i prebace se na privremeni online režim, dok se u Sarajevu, koje je trenutno epicentar, odluče na ovakav potez? I da stvar bude još upitnija, sve to 'nakon niza konsultacija s Ministarstvom zdravstva, Zavodom za javno zdravstvo Kantona Sarajevo'.

Kakve su to konsultacije koje su urodile ovako konstruktivnom i smislenom odlukom?
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#60615 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

canvra888 wrote: 26/01/2022 16:04 https://www.klix.ba/vijesti/bih/nastava ... /220126100

Kako to da gradovi/mjesta koja procentualno imaju daleko manje novozaraženih - prepoznaju rizik i prebace se na privremeni online režim, dok se u Sarajevu, koje je trenutno epicentar, odluče na ovakav potez? I da stvar bude još upitnija, sve to 'nakon niza konsultacija s Ministarstvom zdravstva, Zavodom za javno zdravstvo Kantona Sarajevo'.

Kakve su to konsultacije koje su urodile ovako konstruktivnom i smislenom odlukom?
Tako što se u svim državama gdje su trenutno rekordni brojevi zaraženih - nastava odvija u školama a ne online.
Tako će i ostati.
Nema više online, gotovo.
:thumbup:
User avatar
canvra888
Posts: 4094
Joined: 09/07/2021 15:03

#60616 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by canvra888 »

Naslovnica wrote: 26/01/2022 16:09
canvra888 wrote: 26/01/2022 16:04 https://www.klix.ba/vijesti/bih/nastava ... /220126100

Kako to da gradovi/mjesta koja procentualno imaju daleko manje novozaraženih - prepoznaju rizik i prebace se na privremeni online režim, dok se u Sarajevu, koje je trenutno epicentar, odluče na ovakav potez? I da stvar bude još upitnija, sve to 'nakon niza konsultacija s Ministarstvom zdravstva, Zavodom za javno zdravstvo Kantona Sarajevo'.

Kakve su to konsultacije koje su urodile ovako konstruktivnom i smislenom odlukom?
Tako što se u svim državama gdje su trenutno rekordni brojevi zaraženih - nastava odvija u školama a ne online.
Tako će i ostati.
Nema više online, gotovo.
:thumbup:
Samo što je svijest stanovnika tih država koje spominješ na skroz nekom drugom nivou. Prije svega, nošenje maske im ne predstavlja bauk i za razliku od Balkana, imaju neku svijest izgrađenu, za početak. Pazi se na to, postoji neka disciplina.

Kao drugo, procenat vakcinisanosti je na daleko većem nivou. I kao treće, je li imaju ovakvav procenat smrtnosti kakav mi imamo? I da li imaju ovakav zdravstveni sistem kakav mi imamo? Ovdje je stvar transmisije i kapaciteta, ne školovanja.
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#60617 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

canvra888 wrote: 26/01/2022 16:14
Naslovnica wrote: 26/01/2022 16:09
Tako što se u svim državama gdje su trenutno rekordni brojevi zaraženih - nastava odvija u školama a ne online.
Tako će i ostati.
Nema više online, gotovo.
:thumbup:
Samo što je svijest stanovnika tih država koje spominješ na skroz nekom drugom nivou. Prije svega, nošenje maske im ne predstavlja bauk i za razliku od Balkana, imaju neku svijest izgrađenu, za početak. Pazi se na to, postoji neka disciplina.

Kao drugo, procenat vakcinisanosti je na daleko većem nivou. I kao treće, je li imaju ovakvav procenat smrtnosti kakav mi imamo? I da li imaju ovakav zdravstveni sistem kakav mi imamo? Ovdje je stvar transmisije i kapaciteta, ne školovanja.
Šta predlažeš?
User avatar
canvra888
Posts: 4094
Joined: 09/07/2021 15:03

#60618 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by canvra888 »

Naslovnica wrote: 26/01/2022 16:16
canvra888 wrote: 26/01/2022 16:14

Samo što je svijest stanovnika tih država koje spominješ na skroz nekom drugom nivou. Prije svega, nošenje maske im ne predstavlja bauk i za razliku od Balkana, imaju neku svijest izgrađenu, za početak. Pazi se na to, postoji neka disciplina.

Kao drugo, procenat vakcinisanosti je na daleko većem nivou. I kao treće, je li imaju ovakvav procenat smrtnosti kakav mi imamo? I da li imaju ovakav zdravstveni sistem kakav mi imamo? Ovdje je stvar transmisije i kapaciteta, ne školovanja.
Šta predlažeš?
Pratiti za sva područja individualno situacije i na osnovu toga donositi zaključke, mslim što ostala mjesta već i rade. Strpiti se barem još neko vrijeme, barem dok ove brojke od 2000+ (ili specifično cifre od oko 1000 za Sarajevo) ne prođu, nema ništa loše u fleksibilnom sistemu. Mislim da bi se opet većina školske godine provela u učionicama, uživo, samo dok se ovaj sad period malo smiri.
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#60619 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

U nekim su kantonima djeca odavno krenula na nastavu.
Tako je i u državama u okruženju.
Nema se šta više individualno pratiti nakon dvije epidemijske godine.
Vakcine, boosteri, mjere zaštite, terapije, sve je tu, ko se boji za zdravlje i ko se htio zaštiti, to je odavno mogao učiniti.
Naš sistem je takav kakav je i školovanje djece ne smije ispaštati zbog toga.
Gotovo, nema više online. :thumbup:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44870
Joined: 29/12/2005 01:20

#60620 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

Ateista wrote: 26/01/2022 15:14
adsubzero wrote: 26/01/2022 14:59

A sta ocekujes? Da je bilo odmah smrtonosno, tj da su po cesti ljudi umirali, imali bismo u novembru lockdown, a ne u martu. Dalje slijedi da je omicron manje smrtonosan od delte. Tako su tekle mutacije virusa. Tvoja greska je sto mislis da smo trebali biti vidoviti, jednostavno se nije znalo sta nas ocekuje. Detektujes novi virus i razradjujes moguce scenarije, pa na osnovu toga slijed djelovanja. Bolje i taj lockdown iz predostroznosti zbog 100 ljudi, nego ne uciniti nista i pustiti da nas pokosi.
Problem je sto je lockdown uvodjen na pamet, bez analize koliko je stete a koliko koristi.
Problem je sto za takvo nesto nije bilo vremena.
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#60621 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by adsubzero »

Ne mogu ljudi da shvate da nije to - sjedi i pametuj. Treba reagovati sto prije u takvoj situaciji.
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#60622 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by megaribi1 »

canvra888 wrote: 26/01/2022 16:20
Naslovnica wrote: 26/01/2022 16:16

Šta predlažeš?
Pratiti za sva područja individualno situacije i na osnovu toga donositi zaključke, mslim što ostala mjesta već i rade. Strpiti se barem još neko vrijeme, barem dok ove brojke od 2000+ (ili specifično cifre od oko 1000 za Sarajevo) ne prođu, nema ništa loše u fleksibilnom sistemu. Mislim da bi se opet većina školske godine provela u učionicama, uživo, samo dok se ovaj sad period malo smiri.
Iako bi ovaj odgovor bio prikladniji za temu "Korona u kantonu Sarajevo", mislim da gori period za odluku da nastava krene u učionicama, nije bio od početka pandemije. Moja kćerka (koja je završila sa fazom temperature i sad je u fazi gubitka okusa) kaže da je pet njenih prijateljica trenutno u izolaciji, a još dvanaest naših rođaka razne starosti iz Sarajeva i Zagreba je fasovalo koronu u zadnje tri sedmice. Neko bez simptoma, neko sa trodnevnom temperaturom, a dajdžinica je umrla dva dana nakon što je korona dijagnosticirana uz sedmodnevno čekanje da dođe na red da bude sahranjena (takva je, izgleda situacija u Zagrebu trenutno). Ja sam trenutno negativan na virus, vjerovatno zbog tri doze vakcine.
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#60623 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

megaribi1 wrote: 26/01/2022 17:03
canvra888 wrote: 26/01/2022 16:20

Pratiti za sva područja individualno situacije i na osnovu toga donositi zaključke, mslim što ostala mjesta već i rade. Strpiti se barem još neko vrijeme, barem dok ove brojke od 2000+ (ili specifično cifre od oko 1000 za Sarajevo) ne prođu, nema ništa loše u fleksibilnom sistemu. Mislim da bi se opet većina školske godine provela u učionicama, uživo, samo dok se ovaj sad period malo smiri.
Iako bi ovaj odgovor bio prikladniji za temu "Korona u kantonu Sarajevo", mislim da gori period za odluku da nastava krene u učionicama, nije bio od početka pandemije. Moja kćerka (koja je završila sa fazom temperature i sad je u fazi gubitka okusa) kaže da je pet njenih prijateljica trenutno u izolaciji, a još dvanaest naših rođaka razne starosti iz Sarajeva i Zagreba je fasovalo koronu u zadnje tri sedmice. Neko bez simptoma, neko sa trodnevnom temperaturom, a dajdžinica je umrla dva dana nakon što je korona dijagnosticirana uz sedmodnevno čekanje da dođe na red da bude sahranjena (takva je, izgleda situacija u Zagrebu trenutno). Ja sam trenutno negativan na virus, vjerovatno zbog tri doze vakcine.
Ima tema covid i škola. :thumbup:
Ko dobije covid-19 ostaje u izolaciji, ostatak razreda ide redovno. Isto kao i sa svim ostalim epidemijama gripe i ostalim prehladama koje su znale desetkovati razrede, pa se na kraju sva djeca opet živa i zdrava vrate u klupe.
User avatar
canvra888
Posts: 4094
Joined: 09/07/2021 15:03

#60624 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by canvra888 »

Jest, samo što od odavno ustaljene i imunitetom prihvaćene gripe, roditelji te djece pa čak i starija braća/sestre nisu završavali bolnice/tragičnog ishoda, ili barem je to bilo u daleko daleko manjem procentu.
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#60625 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

canvra888 wrote: 26/01/2022 17:17 Jest, samo što od odavno ustaljene i imunitetom prihvaćene gripe, roditelji te djece pa čak i starija braća/sestre nisu završavali bolnice/tragičnog ishoda, ili barem je to bilo u daleko daleko manjem procentu.
Svi se mogu vakcinisati i zaštiti, ima već godina dana.
Ljudi će završavati u bolnicama i umirati od covid-19 držali mi djecu zatvorenu ili ne, došlo je vrijeme da se počne živjeti sa njime i prestane sa većinom mjera koje su se primjenjivale dok nismo imali način da se zaštitimo.
Idemo dalje
:thumbup:

Image
Locked