Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#62926 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

ja71 wrote: 26/07/2022 17:44
aldinjo wrote: 26/07/2022 15:12
Još jedan izašao iz "rupe". :lol: Kako je bilo prethodnih četiri mjeseci kada je bila normalna situacija? Je li bilo nervoze? :lol:
Zašto si se ti ovdje prepoznao?
Samoidentifikacija.
Seljačke fore na djelu. :lol:
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#62927 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

BadBoy wrote: 26/07/2022 17:48
aldinjo wrote: 26/07/2022 15:51
Samo se ti smij i dalje.
Vidi se da ste odrasli na mobitelim i tabletima. Nikakve koristi od vas.
Fali ti navodnika, de ti to još malo prouči
Samo se ti smij ublehaš i dalje. :lol: Evo se i ja grohotom smijem. :lol:
User avatar
Ateista
Posts: 46524
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#62928 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ateista »

gamer4ever wrote: 26/07/2022 16:35
biglebovski wrote: 26/07/2022 14:53 [
1. Da li je širenje virusa suzbijeno igdje na planeti nošenjem maski?
2. Da li je vakcinacija protiv kovida spriječila teža oboljenja i umiranje?
Kako ce maske suzbit virus kada nigdje na planeti nema zemlje gdje svi ili vecina barem stanovnistva postuje pravila i nosi maske ? Mozda u Kini, i da, kod njih je suzbijen virus
Ni u kini nine suzbijen virus, maskama i strogim mjerama usporavaju njegovo sirenje, ali ga niko nije uspio niti ce uspjeti suzbiti maskama, mjerama ni vakcinama.
Ovo zatisje koje je bilo je pitanje prirodnih mutacija i nista vise.
biglebovski
Posts: 3162
Joined: 02/11/2005 16:43

#62929 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

gamer4ever wrote: 26/07/2022 16:35
Eto odgovorio kolega Ateista. Hvala kolega.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#62930 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ja71 »

Zemlje koje su nosile masku i sprovele vakcinaciju imaju daleko nižu smrtnost od korone.

A BiH je treća na svijetu po smrtnosti.

Pa vi slušajte botove i trolove umjesto nauke.

I zamalo da zaboravim dodati: ''''"'"
Trappist
Posts: 4277
Joined: 12/09/2020 08:52

#62931 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

ja71 wrote: 26/07/2022 18:23 Zemlje koje su nosile masku i sprovele vakcinaciju imaju daleko nižu smrtnost od korone.

A BiH je treća na svijetu po smrtnosti.

Pa vi slušajte botove i trolove umjesto nauke.

I zamalo da zaboravim dodati: ''''"'"
Pametnice na toj listi je Peru prvi po smrtnosti a imaju 84.5% populacije vakcinisano.
:run:
User avatar
TojoOptics
Posts: 648
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#62932 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TojoOptics »

Ne postoje dvije strane "debate" o vakcini. Podaci sugeriraju ono što sugeriraju, a to je da vakcinacija drži većinu ljudi van bolnice. Mišljenja su za ukuse sladoleda. Vaše mišljenje nije važno u ovome. Kao ni "mišljenje" doktora iz mahale , ili snahe vašeg rođaka koja je medicinska sestra. Podaci govore ono što podaci govore. Sada imamo nepolitičan, nepolitičan konglomerat rezultata vakcinacije stotina miliona ljudi širom sveta. Rezultati iz stvarnog svijeta.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#62933 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ja71 »

Trappist wrote: 26/07/2022 18:27
ja71 wrote: 26/07/2022 18:23 Zemlje koje su nosile masku i sprovele vakcinaciju imaju daleko nižu smrtnost od korone.

A BiH je treća na svijetu po smrtnosti.

Pa vi slušajte botove i trolove umjesto nauke.

I zamalo da zaboravim dodati: ''''"'"
Pametnice na toj listi je Peru prvi po smrtnosti a imaju 84.5% populacije vakcinisano.
:run:
Fasovali prije vakcinacije.
I za tvoju informaciju, oni nisu vodili statistiku kao ostale zemlje nego su ustanovili koliko im je ljudi umrlo više u odnosu na prethodne godine. Smrtnost od korone je vjerojatno veća nego što je statistika prikazuje
Trappist
Posts: 4277
Joined: 12/09/2020 08:52

#62934 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

ja71 wrote: 26/07/2022 18:33
Trappist wrote: 26/07/2022 18:27

Pametnice na toj listi je Peru prvi po smrtnosti a imaju 84.5% populacije vakcinisano.
:run:
Fasovali prije vakcinacije.
I za tvoju informaciju, oni nisu vodili statistiku kao ostale zemlje nego su ustanovili koliko im je ljudi umrlo više u odnosu na prethodne godine. Smrtnost od korone je vjerojatno veća nego što je statistika prikazuje
E nek smo mi vodili odlicnu statistiku eto, jebote ministar zdravstva KS ti sam kaze da je broj umrlih pretjeran i da su se ubacivali u tu statistiku svi koji su imali covid bez obzira na to kako su i od cega umrli.
User avatar
Ateista
Posts: 46524
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#62935 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ateista »

ja71 wrote: 26/07/2022 18:23 Zemlje koje su nosile masku i sprovele vakcinaciju imaju daleko nižu smrtnost od korone.

A BiH je treća na svijetu po smrtnosti.

Pa vi slušajte botove i trolove umjesto nauke.

I zamalo da zaboravim dodati: ''''"'"
Mozda imaju nizu smrtnost, ali nisu suzbili pandemiju, to je ono o cemu ja govorim, da vakcine i maske mogu pomoci na individualnom nivou da nekog zastite u manjoj ili vecoj mjeri, ali ne mogu suzbiti pandemiju i zaustaviti virus kao sto su nas uvjeravali.
Zbog toga, kao sto sam uvijek i govorio - maska i vakcina trebaju biti iskljucivo individualna odluka, ni slucajno nametanje.
User avatar
Ateista
Posts: 46524
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#62936 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ateista »

TojoOptics wrote: 26/07/2022 18:32 Ne postoje dvije strane "debate" o vakcini. Podaci sugeriraju ono što sugeriraju, a to je da vakcinacija drži većinu ljudi van bolnice. Mišljenja su za ukuse sladoleda. Vaše mišljenje nije važno u ovome. Kao ni "mišljenje" doktora iz mahale , ili snahe vašeg rođaka koja je medicinska sestra. Podaci govore ono što podaci govore. Sada imamo nepolitičan, nepolitičan konglomerat rezultata vakcinacije stotina miliona ljudi širom sveta. Rezultati iz stvarnog svijeta.
Govorimo o virusu koji ima smrtnost 1-2% a hospitalizaciju cini mi se ispod oko 10%, govorimo o statistici bez vakcina.
To sto kazes "vecinu" se mozda moze odnositi na vecinu iz grupe onih koji bi zaglavili u bolnici, nikako na vecinu populacije jer vecina i sa vakcinom i bez nje ovo preboluje kao prehladu ili bez simptoma.
BadBoy
Posts: 8076
Joined: 01/11/2005 21:55

#62937 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

aldinjo wrote: 26/07/2022 17:52
BadBoy wrote: 26/07/2022 17:48

Fali ti navodnika, de ti to još malo prouči
Samo se ti smij ublehaš i dalje. :lol: Evo se i ja grohotom smijem. :lol:
" :lol: :lol: :lol: "
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#62938 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

Ateista wrote: 26/07/2022 17:53
gamer4ever wrote: 26/07/2022 16:35

Kako ce maske suzbit virus kada nigdje na planeti nema zemlje gdje svi ili vecina barem stanovnistva postuje pravila i nosi maske ? Mozda u Kini, i da, kod njih je suzbijen virus
Ni u kini nine suzbijen virus, maskama i strogim mjerama usporavaju njegovo sirenje, ali ga niko nije uspio niti ce uspjeti suzbiti maskama, mjerama ni vakcinama.
Ovo zatisje koje je bilo je pitanje prirodnih mutacija i nista vise.
Suzbiti znaci svesti na manju mjeru, kontrolisati, sto su uspjeli u Kini. Imaju daleko manje slucajeva nego bilo koja druga zemlja na svijetu
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#62939 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

aldinjo wrote: 26/07/2022 17:51 Veze ti nemaš.
Čim ih grlo zaboli idu se testirati. Mjesecima prije jula stotine se ljudi testiralo a pozitivnih skoro nije ni bilo.
A sada je pozitivno pola. Znaci neko naredio virusu da se siri u Bosni ? Kako su to uspjeli ? Kako kontrolisu virus ?
User avatar
TojoOptics
Posts: 648
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#62940 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TojoOptics »

"0"
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#62941 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

BadBoy wrote: 26/07/2022 19:06
aldinjo wrote: 26/07/2022 17:52
Samo se ti smij ublehaš i dalje. :lol: Evo se i ja grohotom smijem. :lol:
" :lol: :lol: :lol: "
Idi ublehaš forumski na Bjelašnicu pa se slikaj gore pa nam postavi ovdje fotku, da nam pokažeš kako ti možeš vikendom ići gore dok su drugi bili bez posla. Kao i svaki "uhljeb".
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#62942 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cassius »

Kakav smrad lazljivi .
Maxxtro
Posts: 866
Joined: 13/09/2012 00:45

#62943 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Maxxtro »

biglebovski wrote: 26/07/2022 14:53 1. Da li je širenje virusa suzbijeno igdje na planeti nošenjem maski?
2. Da li je vakcinacija protiv kovida spriječila teža oboljenja i umiranje?
Postoji dva nacina na koja mogu intepretirat ova pitanja, narocito ove rijeci "suzbijeno" i "spreceno".

Prvo, ako zelim poci od pretpostavke da si priglup i/ili zlonamjeran sa ovim pitanjem, ono sto zapravo pitas da li je ijedna drzava bukvalno okoncala u epidemiju iskljucivo nosenjem maski ili vakcinacijom? Mislim da ne (ne znam koliko bih se pouzdao u izvjestaje iz Kine s obzirom na njihov rezim, pa bih ovdje ipak naginjao ka ne). Ali prateci tu imbecilnu logiku, pod pretpostavkom da ti ovo jest bila namjera sa pitanjem, onda se namece zakljucak da se ta hipoteticka, priglupa/zlonamjerna verzija tebe takodje zalaze za ukidanje saobracajnih propisa poput nosenja pojasa. Da li je igdje na svijetu nosenje pojasa sprijecilo smrtne saobracajne nesrece (interpretirajuci ovo pitanje na isti imbecilno apsolutisticki nacin kao ovo za maske)? Da li su ogranicenja brzina igdje sprijecila saobracajne nesrece? Znaci treba ukinuti te propise. Zapravo, sve zakone. Jesu li zakoni protiv ubistva igdje okoncali ubistva?

Medjutim, posto ja ne zelim vjerovati da si toliko glup i/ili zlonamjeran, ja cu prvo da se pozovem na jednu od definicija rijeci "suzbiti" (1. svesti na manju mjeru, dovesti pod kontrolu [suzbiti epidemiju], 2.potisnuti, stišati, prikriti [suzbiti osjećaje; suzbiti neprijatelja]), pa interpretirati ovo tvoje pitanje u smislu da li su ove mjere igdje svele epidemiju na manju mjeru od one koja bi bila da nema tih mjera? U tom slucaju odgovor je - apsolutno, da. Ako zelis, potrudicu se da pronadjem nekoliko studija koje su ovo ispitale i potvrdile, pa zalijepiti ovdje. Jednu sam vec postavio u prethodnim postovima. Ali, sad cu ja biti malcice zlonamjeran pa reci da cisto sumnjam da si tip osobe koja je naklonjena nauci, tako da ne vjerujem da cu trebati ista traziti.
User avatar
Ateista
Posts: 46524
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#62944 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ateista »

gamer4ever wrote: 26/07/2022 20:49
Ateista wrote: 26/07/2022 17:53

Ni u kini nine suzbijen virus, maskama i strogim mjerama usporavaju njegovo sirenje, ali ga niko nije uspio niti ce uspjeti suzbiti maskama, mjerama ni vakcinama.
Ovo zatisje koje je bilo je pitanje prirodnih mutacija i nista vise.
Suzbiti znaci svesti na manju mjeru, kontrolisati, sto su uspjeli u Kini. Imaju daleko manje slucajeva nego bilo koja druga zemlja na svijetu
Ali cemu sve to ako to traje dok traju mjere? Cim se popuste mjere vraca se na staro, a ne moze se stalno tako zivjeti. Hajd ok da je to privremena mjera koja ce dati dugorocne rezultate, ili da je to bilo dok ne dodju vakcine, ali vidimo da nije bas tako.
Maxxtro
Posts: 866
Joined: 13/09/2012 00:45

#62945 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Maxxtro »

aldinjo wrote: 26/07/2022 15:04
Trappist wrote: 26/07/2022 13:58

Joj humora, na nivou kao i prethodni postovi :lol:
A jesi li primijetio kako mijenja profile? Malo je TojoOptics, pa onda Matrixxx, pa onda opet TojoOptics. :lol: :lol: :lol:
Ma bravo. Ne znam samo kako si uspio provaliti moj dijabolicki plan na duge staze da prvo 2012. otvorim ovaj profil, pa zatim u Nov 2021. otvorim novi profil kako bih vas mogao zajebavati 8 mjeseci kasnije na ovoj temi a u tih 8 mjeseci nijednom ne komentarisem na istim temama kako ne bih izazvao sumnju. Cekao sam ovaj trenutak i ovu temu, konacno se sve uklopilo i mislio sam da imam jak alibi, ali nazalost nisam racunao na 200+ IQ genijalca poput tebe.
biglebovski
Posts: 3162
Joined: 02/11/2005 16:43

#62946 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Maxxtro wrote: 27/07/2022 10:50
biglebovski wrote: 26/07/2022 14:53 1. Da li je širenje virusa suzbijeno igdje na planeti nošenjem maski?
2. Da li je vakcinacija protiv kovida spriječila teža oboljenja i umiranje?
Postoji dva nacina na koja mogu intepretirat ova pitanja, narocito ove rijeci "suzbijeno" i "spreceno".

Prvo, ako zelim poci od pretpostavke da si priglup i/ili zlonamjeran sa ovim pitanjem, ono sto zapravo pitas da li je ijedna drzava bukvalno okoncala u epidemiju iskljucivo nosenjem maski ili vakcinacijom? Mislim da ne (ne znam koliko bih se pouzdao u izvjestaje iz Kine s obzirom na njihov rezim, pa bih ovdje ipak naginjao ka ne). Ali prateci tu imbecilnu logiku, pod pretpostavkom da ti ovo jest bila namjera sa pitanjem, onda se namece zakljucak da se ta hipoteticka, priglupa/zlonamjerna verzija tebe takodje zalaze za ukidanje saobracajnih propisa poput nosenja pojasa. Da li je igdje na svijetu nosenje pojasa sprijecilo smrtne saobracajne nesrece (interpretirajuci ovo pitanje na isti imbecilno apsolutisticki nacin kao ovo za maske)? Da li su ogranicenja brzina igdje sprijecila saobracajne nesrece? Znaci treba ukinuti te propise. Zapravo, sve zakone. Jesu li zakoni protiv ubistva igdje okoncali ubistva?

Medjutim, posto ja ne zelim vjerovati da si toliko glup i/ili zlonamjeran, ja cu prvo da se pozovem na jednu od definicija rijeci "suzbiti" (1. svesti na manju mjeru, dovesti pod kontrolu [suzbiti epidemiju], 2.potisnuti, stišati, prikriti [suzbiti osjećaje; suzbiti neprijatelja]), pa interpretirati ovo tvoje pitanje u smislu da li su ove mjere igdje svele epidemiju na manju mjeru od one koja bi bila da nema tih mjera? U tom slucaju odgovor je - apsolutno, da. Ako zelis, potrudicu se da pronadjem nekoliko studija koje su ovo ispitale i potvrdile, pa zalijepiti ovdje. Jednu sam vec postavio u prethodnim postovima. Ali, sad cu ja biti malcice zlonamjeran pa reci da cisto sumnjam da si tip osobe koja je naklonjena nauci, tako da ne vjerujem da cu trebati ista traziti.
OMG, opet ovo smaranje sa pojasom. :thumbup:

Dakle, da sažmem ova tvoja dubokoumna promišljanja: maske ne sprječavaju širenje zaraze i vakcinacija protiv korone nije garancija da se neko neće zaraziti, biti hospitalizovan ili umrijeti od korone. Pomoći mogu, ali ne moraju. Pomaže i prirodni imunitet, pranje ruku te kašljanje i kihanje u dlan. Pomažu i lockdown-i, usporavaju širenje, ali se virus vrati kao što se vraća milionima godina, mutira malo, i idemo dalje, jedne godine slabiji, sljedeće jači, i tako.

Lijepi slobodno studije i linkove i analize umjesto što palamudiš. Ima ih svakakvih, novijih, i o maskama, i o vakcinama, i o mjerama.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#62947 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

biglebovski wrote: 27/07/2022 13:51
Maxxtro wrote: 27/07/2022 10:50

Postoji dva nacina na koja mogu intepretirat ova pitanja, narocito ove rijeci "suzbijeno" i "spreceno".

Prvo, ako zelim poci od pretpostavke da si priglup i/ili zlonamjeran sa ovim pitanjem, ono sto zapravo pitas da li je ijedna drzava bukvalno okoncala u epidemiju iskljucivo nosenjem maski ili vakcinacijom? Mislim da ne (ne znam koliko bih se pouzdao u izvjestaje iz Kine s obzirom na njihov rezim, pa bih ovdje ipak naginjao ka ne). Ali prateci tu imbecilnu logiku, pod pretpostavkom da ti ovo jest bila namjera sa pitanjem, onda se namece zakljucak da se ta hipoteticka, priglupa/zlonamjerna verzija tebe takodje zalaze za ukidanje saobracajnih propisa poput nosenja pojasa. Da li je igdje na svijetu nosenje pojasa sprijecilo smrtne saobracajne nesrece (interpretirajuci ovo pitanje na isti imbecilno apsolutisticki nacin kao ovo za maske)? Da li su ogranicenja brzina igdje sprijecila saobracajne nesrece? Znaci treba ukinuti te propise. Zapravo, sve zakone. Jesu li zakoni protiv ubistva igdje okoncali ubistva?

Medjutim, posto ja ne zelim vjerovati da si toliko glup i/ili zlonamjeran, ja cu prvo da se pozovem na jednu od definicija rijeci "suzbiti" (1. svesti na manju mjeru, dovesti pod kontrolu [suzbiti epidemiju], 2.potisnuti, stišati, prikriti [suzbiti osjećaje; suzbiti neprijatelja]), pa interpretirati ovo tvoje pitanje u smislu da li su ove mjere igdje svele epidemiju na manju mjeru od one koja bi bila da nema tih mjera? U tom slucaju odgovor je - apsolutno, da. Ako zelis, potrudicu se da pronadjem nekoliko studija koje su ovo ispitale i potvrdile, pa zalijepiti ovdje. Jednu sam vec postavio u prethodnim postovima. Ali, sad cu ja biti malcice zlonamjeran pa reci da cisto sumnjam da si tip osobe koja je naklonjena nauci, tako da ne vjerujem da cu trebati ista traziti.
OMG, opet ovo smaranje sa pojasom. :thumbup:

Dakle, da sažmem ova tvoja dubokoumna promišljanja: maske ne sprječavaju širenje zaraze i vakcinacija protiv korone nije garancija da se neko neće zaraziti, biti hospitalizovan ili umrijeti od korone. Pomoći mogu, ali ne moraju. Pomaže i prirodni imunitet, pranje ruku te kašljanje i kihanje u dlan. Pomažu i lockdown-i, usporavaju širenje, ali se virus vrati kao što se vraća milionima godina, mutira malo, i idemo dalje, jedne godine slabiji, sljedeće jači, i tako.

Lijepi slobodno studije i linkove i analize umjesto što palamudiš. Ima ih svakakvih, novijih, i o maskama, i o vakcinama, i o mjerama.
Kako vam se da raspravljati s trolom?
biglebovski
Posts: 3162
Joined: 02/11/2005 16:43

#62948 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

aldinjo wrote: 27/07/2022 15:40 Kako vam se da raspravljati s trolom?
Šta da ti kažem druže :-D Samo opušteno :thumbup:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23231
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#62949 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Sanjarko »

govorio moj rahmetli stari da treba nesto ovako da bude da nas prorijedi jer ima zlotvora puno ali nazalost po obicnom ce covjeku najvise, a ne po njima
User avatar
TojoOptics
Posts: 648
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#62950 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TojoOptics »

Maxxtro wrote: 27/07/2022 10:50
biglebovski wrote: 26/07/2022 14:53 1. Da li je širenje virusa suzbijeno igdje na planeti nošenjem maski?
2. Da li je vakcinacija protiv kovida spriječila teža oboljenja i umiranje?
Postoji dva nacina na koja mogu intepretirat ova pitanja, narocito ove rijeci "suzbijeno" i "spreceno".

Prvo, ako zelim poci od pretpostavke da si priglup i/ili zlonamjeran sa ovim pitanjem, ono sto zapravo pitas da li je ijedna drzava bukvalno okoncala u epidemiju iskljucivo nosenjem maski ili vakcinacijom? Mislim da ne (ne znam koliko bih se pouzdao u izvjestaje iz Kine s obzirom na njihov rezim, pa bih ovdje ipak naginjao ka ne). Ali prateci tu imbecilnu logiku, pod pretpostavkom da ti ovo jest bila namjera sa pitanjem, onda se namece zakljucak da se ta hipoteticka, priglupa/zlonamjerna verzija tebe takodje zalaze za ukidanje saobracajnih propisa poput nosenja pojasa. Da li je igdje na svijetu nosenje pojasa sprijecilo smrtne saobracajne nesrece (interpretirajuci ovo pitanje na isti imbecilno apsolutisticki nacin kao ovo za maske)? Da li su ogranicenja brzina igdje sprijecila saobracajne nesrece? Znaci treba ukinuti te propise. Zapravo, sve zakone. Jesu li zakoni protiv ubistva igdje okoncali ubistva?

Medjutim, posto ja ne zelim vjerovati da si toliko glup i/ili zlonamjeran, ja cu prvo da se pozovem na jednu od definicija rijeci "suzbiti" (1. svesti na manju mjeru, dovesti pod kontrolu [suzbiti epidemiju], 2.potisnuti, stišati, prikriti [suzbiti osjećaje; suzbiti neprijatelja]), pa interpretirati ovo tvoje pitanje u smislu da li su ove mjere igdje svele epidemiju na manju mjeru od one koja bi bila da nema tih mjera? U tom slucaju odgovor je - apsolutno, da. Ako zelis, potrudicu se da pronadjem nekoliko studija koje su ovo ispitale i potvrdile, pa zalijepiti ovdje. Jednu sam vec postavio u prethodnim postovima. Ali, sad cu ja biti malcice zlonamjeran pa reci da cisto sumnjam da si tip osobe koja je naklonjena nauci, tako da ne vjerujem da cu trebati ista traziti.
Odlično rečeno.
Locked