Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Dead Man Walking
Posts: 6360
Joined: 28/05/2004 21:49

#53301 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dead Man Walking »

Rox_Anne wrote: 19/10/2021 09:05
Dead Man Walking wrote: 19/10/2021 00:30 Haha cuj demantiraj VAERS: :lol: :lol:
Kako se fino krevelji djetetu koje je preminulo.

Neka se, od smeća kojem se klanjate, nešto desi frendaćima sa kojima ste sada u rovu i sve odobravate jedan drugom, isto ovako ćete se kreveljiti kada se vas upiše u neki bosanski vaers.

I nitko se za vama neće ni počešat po guzici, ali to je valjda neka ironična kosmička pravda.


Odabrao si odličan nick, samo bih ja ispred dodala "brain".
Kaj se nerviras?
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#53302 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cassius »

Rox_Anne wrote: 19/10/2021 09:05
Dead Man Walking wrote: 19/10/2021 00:30 Haha cuj demantiraj VAERS: :lol: :lol:
Kako se fino krevelji djetetu koje je preminulo.

Neka se, od smeća kojem se klanjate, nešto desi frendaćima sa kojima ste sada u rovu i sve odobravate jedan drugom, isto ovako ćete se kreveljiti kada se vas upiše u neki bosanski vaers.

I nitko se za vama neće ni počešat po guzici, ali to je valjda neka ironična kosmička pravda.


Odabrao si odličan nick, samo bih ja ispred dodala "brain".
:lol: :lol:

:run:

Jedan booster ce sve popraviti
armin071
Posts: 5283
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#53303 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by armin071 »

hladan.preminger wrote: 19/10/2021 07:02 :skoljka:
armin071 wrote: 18/10/2021 18:20
Jel' ja ovo dobro kontam medije oko Powella.
Ako umreš pozitivan u terminalnoj fazi raka, a nisi vakcinisan, onda si umro od covida.

Ako, ipak, umreš pozitivan u terminalnoj fazi raka, a jesi u potpunosti vakcinisan, onda si umro od raka.

Jel' vako?
Ovako je to išlo otprilike. Čovjek je imao leukemiju ako sam dobro opazio. E sad ovi “stručnjaci” kažu ako imaš leukemiju ne možeš razviti antitijela sa vakcinom. E zato su oni i odlučili da ga vakcinišu iako to u njegovom slučaju nije imalo nikakve koristi. Ali bitan je primjer drugima valjda jebo korist. E sad iako je čovjek već umirao od leukemije daj da ga testiramo i na covid pa ako bude pozitivan zauhar je jer dobro zvuči kad neko poznatiji umre od covida. Znači kraj bi bio, umro je iznenada u cvijetu mladosti od covida. Imao je tu neku leukemiju ali to uopšte nije doprinijelo njegovoj smrti već samo tome da vakcine koje inače djeluju 100% u ovom slučaju nisu djelovale. To je neka zvanična verzija…..
Dead Man Walking
Posts: 6360
Joined: 28/05/2004 21:49

#53304 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dead Man Walking »

Rox_Anne wrote: 19/10/2021 09:34
Dead Man Walking wrote: 19/10/2021 09:21 Kaj se nerviras?
Nemam zbog čega. Ja se ne kreveljim preminulima, ni necijepljenim ni vama cijepljenim.
Samo upirem prstom u licemjerje, niskost i odličan odabir nicka.

Karma je zajebana kučka, (brain)dead man walking.
Dobro razmisli što radiš - u protivnom, ono ti je slika kako će se tebi kreveljiti tvoji cijepljeni.
Opusti se, vodit ce te Rafaelo na mljevenike kad se cjepite.
Dead Man Walking
Posts: 6360
Joined: 28/05/2004 21:49

#53305 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dead Man Walking »

Rox_Anne wrote: 19/10/2021 09:53
Dead Man Walking wrote: 19/10/2021 09:37 Opusti se, vodit ce te Rafaelo na mljevenike kad se cjepite.
Ne misli o meni, (brain)dead, jer nisi tu da misliš, nego da zavrneš rukav i klečiš pred "strukom". :)
Ne mogu da ne mislim o tebi, naprosto sam opcinjen. Ne srece se takvo nesto svaki dan.
Sid the sloth
Posts: 2782
Joined: 30/01/2013 15:56

#53306 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Sid the sloth »

Ko je sad ova? Pustili je ranije sa lijecenja i ona direkt na forum? Pu jebo te.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18219
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#53307 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GandalfSivi »

hladan.preminger wrote: 19/10/2021 07:02 :skoljka:
armin071 wrote: 18/10/2021 18:20
Jel' ja ovo dobro kontam medije oko Powella.
Ako umreš pozitivan u terminalnoj fazi raka, a nisi vakcinisan, onda si umro od covida.

Ako, ipak, umreš pozitivan u terminalnoj fazi raka, a jesi u potpunosti vakcinisan, onda si umro od raka.

Jel' vako?
Ja ba, sve naslovi bilo “Powell umro od raka” pa onda negdje na dnu teksta pisalo kako je usput imao i covid. Jebote, likovi regularno paranoje zive…
Dead Man Walking
Posts: 6360
Joined: 28/05/2004 21:49

#53308 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dead Man Walking »

Rox_Anne wrote: 19/10/2021 10:12
Dead Man Walking wrote: 19/10/2021 10:02

Ne mogu da ne mislim o tebi, naprosto sam opcinjen. Ne srece se takvo nesto svaki dan.
(brain)dead, stavljanje mišljenja/razmišljanja u istu rečenicu sa tobom je oksimoron.

Aj sad, razguli, nezanimljiv si.
Oh ne. A da ponovis jos 5-6 puta, mozda shvatis konacno koliko me dodiruju tvoji pokusaji uvrede. :lol: A mozda se i Rafaelo opet zakaci da te nagradi aplauzom. Al oce to kad si toliko pametna da ti mozak iz usiju izbija polako, a i nejebica u tim godinama zna biti problem. Razmisli ti jos jednom o onim mljevenicima.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18219
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#53309 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GandalfSivi »

Situacija je bas teska svega mi. Sta reci, kakvu posluku porati…
Dead Man Walking
Posts: 6360
Joined: 28/05/2004 21:49

#53310 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dead Man Walking »

Rox_Anne wrote: 19/10/2021 10:31
Dead Man Walking wrote: 19/10/2021 10:18

Oh ne. A da ponovis jos 5-6 puta, mozda shvatis konacno koliko me dodiruju tvoji pokusaji uvrede. :lol:
(Brain)dead, ne pokušavaj mislit, skurit će ti licne.

Otresam te s noge jer si nezanimljiv, ravnocrtan i dosadan, potup, em moralno nakazan (smijanje mrtvima).
Ne vrijeđam te ja, uvreda si sam sebi.

Ostatak izljeva iZmozga nisam čitala.
Aj sad, crta.

:D :D Ma ja, vakcina ne moze, a krema za bubuljice ide.
User avatar
Point.
Posts: 27738
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#53311 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Point. »

Još jedan "otvarač očiju" sa adresom stanovanja na jugoistoku Evrope. A nikakav komentar na činjenicu da najviše oboljelih i preminulih u odnosu na broj stanovništva upravo na istoku i jugoistoku Evrope. A procentualno najmanje vakcinisanih. Što li Bože?

Ono, otvoriš oči, vidiš stvari iz više uglova, prostudiraš po YouTube i twitteru, sabereš dva i dva i odgovor ti se sam nameće. Što bi reko ovaj jedan "otvarač očiju", slijepi pored očiju.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18219
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#53312 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GandalfSivi »

Point. wrote: 19/10/2021 10:41 Još jedan "otvarač očiju" sa adresom stanovanja na jugoistoku Evrope. A nikakav komentar na činjenicu da najviše oboljelih i preminulih u odnosu na broj stanovništva upravo na istoku i jugoistoku Evrope. A procentualno najmanje vakcinisanih. Što li Bože?

Ono, otvoriš oči, vidiš stvari iz više uglova, prostudiraš po YouTube i twitteru, sabereš dva i dva i odgovor ti se sam nameće. Što bi reko ovaj jedan "otvarač očiju", slijepi pored očiju.
Ovo i tebe nocna smjena kaci? :D
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#53313 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cassius »

To je to, saberes dva i dva i rijesis ovako kompleksnu situaciju. Vakcine popile mozak :D
User avatar
Point.
Posts: 27738
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#53314 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Point. »

GandalfSivi wrote: 19/10/2021 10:48
Point. wrote: 19/10/2021 10:41 Još jedan "otvarač očiju" sa adresom stanovanja na jugoistoku Evrope. A nikakav komentar na činjenicu da najviše oboljelih i preminulih u odnosu na broj stanovništva upravo na istoku i jugoistoku Evrope. A procentualno najmanje vakcinisanih. Što li Bože?

Ono, otvoriš oči, vidiš stvari iz više uglova, prostudiraš po YouTube i twitteru, sabereš dva i dva i odgovor ti se sam nameće. Što bi reko ovaj jedan "otvarač očiju", slijepi pored očiju.
Ovo i tebe nocna smjena kaci? :D
Jebiga, prekovremeno :)
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#53315 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by spinel_ »

GandalfSivi wrote: 19/10/2021 10:48
Point. wrote: 19/10/2021 10:41 Još jedan "otvarač očiju" sa adresom stanovanja na jugoistoku Evrope. A nikakav komentar na činjenicu da najviše oboljelih i preminulih u odnosu na broj stanovništva upravo na istoku i jugoistoku Evrope. A procentualno najmanje vakcinisanih. Što li Bože?

Ono, otvoriš oči, vidiš stvari iz više uglova, prostudiraš po YouTube i twitteru, sabereš dva i dva i odgovor ti se sam nameće. Što bi reko ovaj jedan "otvarač očiju", slijepi pored očiju.
Ovo i tebe nocna smjena kaci? :D

Nakon sto vas je oprala da valja ostaje vam samo da se tako tapsete po ramenu.
Ali budite sigurni. Bolje gorka i bolna istina bez obzira i koliko god bi mi svi voljeli da nije tako nego slatka laz.
A vi svakako i dalje nastavite tako ako cete se bolje osjecati.
I ja bih volio da sam na vasem mjestu.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#53316 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Bloo »

Dead Man Walking wrote: 19/10/2021 01:48 Do sad su nam oci otvarale istocne komsjje, ali dodje red i na zapadne susjede izgleda. Mirade zovi pojacanje.
Ova je nasa. :mrgreen:
User avatar
Point.
Posts: 27738
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#53317 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Point. »

spinel_ wrote: 19/10/2021 11:25
GandalfSivi wrote: 19/10/2021 10:48

Ovo i tebe nocna smjena kaci? :D

Nakon sto vas je oprala da valja ostaje vam samo da se tako tapsete po ramenu.
Ali budite sigurni. Bolje gorka i bolna istina bez obzira i koliko god bi mi svi voljeli da nije tako nego slatka laz.
A vi svakako i dalje nastavite tako ako cete se bolje osjecati.
I ja bih volio da sam na vasem mjestu.
Reci nam Spinele :lol:
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#53318 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by saint_mirad »

Bloo wrote: 19/10/2021 12:05
Dead Man Walking wrote: 19/10/2021 01:48 Do sad su nam oci otvarale istocne komsjje, ali dodje red i na zapadne susjede izgleda. Mirade zovi pojacanje.
Ova je nasa. :mrgreen:
ko bi rekao da je nasa bivša moderatorka sad u ovom ruhu. masallah, uvek mi je simpatična bila. :D
Sid the sloth
Posts: 2782
Joined: 30/01/2013 15:56

#53319 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Sid the sloth »

Rox_Anne wrote: 19/10/2021 10:20
Sid the sloth wrote: 19/10/2021 10:04 Ko je sad ova? Pustili je ranije sa lijecenja i ona direkt na forum? Pu jebo te.
Jebate, ne znam kako vi pelcovani ovdje razlikujete jedan drugog.
Ko vojska zombi klonova.
Dolazite u čoporima i ravna crta. 0 bodova.

Ne može se čovjek pošteno ni pofajtat.
Steški mi se ko da mlatim djecu.
Ako nista drugo, vas ravnozemljase/antivaxere/stovaoce Jelene Karleuse je uvijek lako razaznati. Tu bar nema nikakvih dilema :lol:
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#53321 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

GandalfSivi wrote: 19/10/2021 10:16
hladan.preminger wrote: 19/10/2021 07:02 :skoljka:

Jel' ja ovo dobro kontam medije oko Powella.
Ako umreš pozitivan u terminalnoj fazi raka, a nisi vakcinisan, onda si umro od covida.

Ako, ipak, umreš pozitivan u terminalnoj fazi raka, a jesi u potpunosti vakcinisan, onda si umro od raka.

Jel' vako?
Ja ba, sve naslovi bilo “Powell umro od raka” pa onda negdje na dnu teksta pisalo kako je usput imao i covid. Jebote, likovi regularno paranoje zive…
fati se shovel i pravi concrete
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55617
Joined: 15/12/2008 16:53

#53322 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ultima_palabra »

Razori ova argumentima, valja se povuci u centralu po instrukcije…
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7297
Joined: 12/03/2012 18:04

#53323 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

Sto bi Goran Bare rekao, "Ja sam Buducnost" ( da li ti svidjam ) :hmpf:
wrote: 19/10/2021 13:44
Poskupljenja nam govore da je počelo novo vrijeme: Svakodnevnica više neće biti ista

Čovječanstvo je počelo živjeti u novom vremenu. To se desilo i prije nego što su mnogi mislili. Poskupljenje energenata je jedan od pokazatelja da će svijet biti puno drugačiji.

Dugo je upozoravano da život zasnovan na korištenju fosilnih goriva nije održiv, tj. da znači samouništenje. Pozivalo se na promjene - korištenje obnovljivih izvora energije i pravednu raspodjelu bogatstva. Promjene postoje, ali nisu velike.
Sve učestalije prirodne katastrofe ili život iz jednog klimatskog ekstrema u drugi klimatski ekstrem su uvjetovali da te promjene budu velike. Prisjetimo se samo Bosne i Hercegovine u prethodnoj deceniji. U 2012. godini palo je više od metar snijega i temperature zraka bile su izrazito niske. Ljeto spomenute godine bilo je iznimno toplo. Dvije godine kasnije desile su se razorne poplave, a tri godine poslije još jedno vrlo toplo ljeto. Ove godine bilo je još jedno ljeto kada su temperature iz dana u dan dosezale 40 stepeni celzija.

Pandemija koronavirusa, tokom koje nisu izostale ni prirodne katastrofe, je označena kao globalna prekretnica koja će značiti dugo traženu promjenu koja će se odraziti i u svakodnevnom životu. Katastrofe su posljedica hipereksploatacije resursa, a postoje i oni koji sumnjaju da je ovakva eksploatacija uzrokovala pandemiju.

Znatno poskupljenje potrepština u cijelom svijetu je potvrda da su velike promjene počele. Visoke cijene nisu samo posljedica velike promjene kroz energetsku tranziciju ka obnovljivim izvorima energije, već i povećanja potražnje za energijom, potrebe da se resursi koriste mnogo racionalnije, kao i same pandemije.

Cijena energetske tranzicije

Da će energetska tranzicija značiti poskupljenje energenata ukazao je i profesor na Fakultetu za elektrotehniku u Tuzli Mirza Kušljugić.

"Sa socijalnog aspekta poseban izazov predstavlja strah od ugroženih kategorija stanovništva i u industriji (posebno u malim i srednjim preduzećima) da će tranzicija izazvati značajan rast (regulisanih) cijena električne energije", napisao je Kušljugić, koji je i predsjednik Upravnog odbora ReSETa - Centra za održivu energetsku tranziciju, u publikaciji "Energetska tranzicija u Bosni i Hercegovini: Analiza stanja, prilika i izazova".

Energetska tranzicija ne podrazumijeva samo dominantno korištenje obnovljivih izvora energije, već i znatno veće oporezivanje korištenja fosilnih goriva. Sve je više država koje se odlučuju na to, što uzrokuje poskupljenje fosilnih goriva.

Zbog toga struja, proizvedena iz fosilnih goriva poput uglja i nafte, biva još skuplja. Struja je neizostavna u proizvodnji, pa je i proizvodnja skuplja. Troškovi proizvodnje su utoliko veći ako se fosilno gorivo koristi kao resurs u samoj proizvodnji - primjera radi nafta se koristi za proizvodnju plastike. Pri tome, transport resursa i robe vrši se prijevoznim sredstvima uglavnom pokretanim naftom.

Shodno prethodno navedenom, neizbježno je poskupljenje robe.

Ključno će biti da ova tranzicija bude pravedna. Denis Žiško iz Centra za ekologiju i energiju je ranije u razgovoru za Klix.ba napomenuo da to znači pomoć onima koji ne mogu platiti višu cijenu struje. Osim toga, profesor Kušljugić je podsjetio na važnost toga da postoje domaćinstva i firme koji će racionalno trošiti energiju.

"Mjere povećanja energetske efikasnosti u domaćinstvima i malim i srednjim preduzećima mogu amortizovati utjecaj očekivanog rasta cijena električne energije", istakao je Kušljugić.

Pravedna tranzicija značit će i zbrinjavanje radnika koji rade u djelatnostima povezanim s fosilnim gorivima, a koji će ostati bez posla zbog same tranzicije. To će se odnositi i na rudare u Bosni i Hercegovini. Međutim, i Kušljugić i Žiško naglasili su da će tranzicija značiti stvaranje novih radnih mjesta.

Potražnja za resursima sve veća, a njih sve manje

Cijene su znatno više i zbog toga što je potražnja za prirodnim resursima sve veća, a resursa je sve manje. Primjera radi, u Svjetskom ekonomskom forumu (WEF) ukazali su na veliku potražnju za plinom u Evropi.

Petina ukupne električne energije proizvedena je korištenjem plina. To je znatno u odnosu na druge resurse koji se koriste za proizvodnju struje, a izuzetak je nafta. Evropska unija uvozi 90 posto plina i to dominantno iz Rusije i Norveške.


Prema podacima WEF-a, poskupljenje iznosi 500 posto u odnosu na prošlu godinu. Samo tokom proljeća ove godine poskupljenje je bilo 300 posto. Potražnja je porasla nakon što je završen lockdown ili zatvaranje zbog pandemije.

Pandemija znači veće troškove za kompanije - veći su troškovi za zdravstveno zbrinjavanje radnika. To su troškovi liječenja onih koji se zaraze koronavirusom i troškovi reorganizacije rada zbog smanjivanja rizika od zaraze. Ti troškovi znače i više cijene usluga i robe.

"Ovo mijenja sve"

Energetska tranzicija bit će mnogo dalekosežnija od istaknutog. Bit će ono kako je Naomi Klein nazvala svoju knjigu o klimatskim promjenama i zaštiti okoliša "Ovo mijenja sve" (This changes everything). Riječ je o promjeni poretka u kojem bi raspodjela bogatstva trebala biti znatno pravednija.

U oktobru prošle godine predsjednik WEF-a Klaus Schwab pozvao je na preispitivanje kapitalizma.


"Moramo preispitati našu kolektivnu posvećenost kapitalizmu kakav danas poznajemo. Jasno je da ne smijemo isključiti motore ekonomskog razvoja. Značajan dio društvenog napretka je posljedica poduzetništva i stvaranja bogatstva, a što je podrazumijevalo preuzimanje rizika i inovativno poslovanje. Treba nam tržište u kojem ćemo učinkovito raspodijeliti resurse i u kojem ćemo učinkovito proizvoditi, a to se prvenstveno odnosi na suočavanje s klimatskim promjenama", obrazložio je Schwab.

Nedugo kasnije su iz Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) poručili da države moraju razmotriti oporezivanje bogatih kako bi mogle otplaćivati svoje dugove.

Šta će se promijeniti

Promjene će biti nužne u svakodnevnom životu, jer će prirodni resursi biti sve važniji. Koliko su važni i koliko će biti još važniji pokazuje ono što nema novčanu vrijednost - voda. Prema podacima Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu, voda se, između ostalog, troši ovako:

Da bismo imali kilogram govedine, potroši se 15.415 litara vode;

Da bismo imali jednu prosječnu šoljicu kafe, potroši se 140 litara vode;

Da bismo imali jednu čašu soka od narandže, potroši se 190 litara vode;

Da bismo imali jednu majicu, potroši se 2.720 litara vode;

Da bismo imali farmerice, potroši se 10.000 litara vode.

Sve manje vode i drugih resursa primorat će svakog čovjeka da što racionalnije konzumira hranu i piće te da što racionalnije koristi materijalna dobra. Bolje će razmisliti o tome da li baciti višak hrane, odnosno kako je iskoristiti.

Jednoj osobi nepotrebni predmeti, poput spomenutih majica i farmerica, bit će upotrebljivi drugoj kroz cirkularnu ekonomiju koja je sve izraženija. Second hand trgovine upravo su manifestacija takve ekonomije. Podaci WEF-a kazuju da se prodaja second hand odjeće u Velikoj Britaniji u posljednjih pet godina povećala za 15 posto.

Novo vrijeme za čovječanstvo podrazumijevat će i promjenu u načinu transporta. U velikom broju država privatni automobili su još okosnica transporta. Ali, automobili su sve skuplji. Troškovi njihove proizvodnje su veliki, gorivo je sve skuplje i njihovo održavanje je sve skuplje. Osim toga, zagađuju okoliš i zauzimaju mnogo prostora, što generiše dodatne troškove. Jedan takav dodatni trošak jeste liječenje zdravstvenih poteškoća koje su posljedica zagađenja zraka.

Otuda, posebno u razvijenim državama, mnogo novca troši se na razvoj biciklizma, javnog prijevoza i željeznice. Svi su ekološki prihvatljiviji nego prijevoz automobilom.

Pojedini očekuju da u ne tako dalekoj budućnosti neće biti veliki broj privatnih automobila, već da će dominirati koncept dijeljenja automobila, kao što je to trenutno slučaj s biciklima ili električnim romobilima. Pretpostavlja se da će ovaj koncept biti još više izražen autonomnim, samovozećim automobilima.

Između ostalog, zbog prethodno navedenog je bitan razvoj 5G mreže. I njome će mijenjati, odnosno već se mijenja način života. Doprinosi mnogo optimalnijem korištenju energije, što je uvijek bio imperativ.
https://www.klix.ba/biznis/privreda/pos ... /211018025

Jesu dosadne ove zavjere :hmpf:

Inace, krave prde i zagadjuju okolinu, trose puno vode = treba jest' kukce, biti energetski efikasan i samoodrziv putem obnovljivih izvora uz obaveznu dekarbonizaciju :D

Sad malo ozbiljnije, gore napisano, odnosno prevedeno, klixovi retardi ovo ne mogu smisliti, je uvod u tehnokratiju koja se naravno ne naziva tehnokratija nego briga za ljude i planetu :D

New Normal, nema vise nazad. Po n-ti put da ponovim. Kerberi ce da pravdaju i opravdavaju dok i sami ne podlete, to je barem satisfakcija cijele price :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45209
Joined: 29/12/2005 01:20

#53324 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

Rox_Anne wrote: 19/10/2021 09:14 Dakle, postaviti članak i navest nešto što nužno nije u članku, a istina je, znači da lažeš? :D

Nigdje nisam napisala da je ona preporučila, nego da je panel koji je donio negativno mišljenje o bisterima, panel CDC-a, dakle, panel kojem je ona šefica - NJEN PANEL, i nigdje nisam specificirala poslove, već dob.
I jedno i drugo mišljenje je donio NJEN panel stručnjaka i oba su odbijena (osim slaganja oko bustera za ljude iznad 65) - ona ih je odbila, tj. napravila kako joj je naredila FDA.

Stari moj, nemaš ti čime ni isprocesuirat napisano. :D
Napisala si da je doticna isla kontra necega sto je panel izglasao 16:2, sto nije tacno. Dakle - slagala. :wink:
Locked