Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
Point.
Posts: 27749
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#57101 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Point. »

Get a job.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45212
Joined: 29/12/2005 01:20

#57102 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

KraljicaIzJajca wrote: 08/12/2021 11:03
jeza u ledja wrote: 08/12/2021 10:57 Zar je BiH u EU? :?
Tema o svim državama. :)

Netko je negdje ipak drugaćije tretiran, i ne bi se trebala svaka metoda zabrana primjnjenjivati.
Ali je moje pitanje upuceno covjeku koji zivi u BiH.
biglebovski
Posts: 3162
Joined: 02/11/2005 16:43

#57103 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Point. wrote: 08/12/2021 11:56Get a job.
Imam druže job, sam sebi kreirao job, sam sebi plaćam internet, pa mogu da pišem povazdan. Nego, jesi vidio kako spajk na n-proteinu luduje?
KraljicaIzJajca
Posts: 3988
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#57104 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

@Capljina74 zašto je bolje klasično cijepivo evo još razloga (proćitaj moj dodatni današnji upis na temi o cijepivima) :


SARS-CoV-2 mutira zapravo relativno sporo, uspoređujući s drugim virusima, na što se oni koji govore o tome da virus ne mutira brzo pozivaju. Međutim, ono što ignoriraju je fitness cost mutacije. Još prije pojave delte se otkrilo da virus ima nizak fitness cost mutacija na spike proteinu, pa je bilo očekivano da će se pojaviti jedna ili čak više mutacija koje zaobilaze cjepivo.


U prijevodu za one lošije potkovane, brzina mutacija govori koliko će mutacija nastati, a fitness cost je vrijednost obrnuto proporcionalna vjerojatnosti opstanka nastale mutacije. Dakle, virus koji ima nižu stopu mutacija, ali i nizak fitness cost istih može generirati više varijanti od virusa koji mutira većom stopom, ali ima visoki fitness cost pa će većina njegovih mutacija jednostavno izumrijeti
KraljicaIzJajca
Posts: 3988
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#57105 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

jeza u ledja wrote: 08/12/2021 11:56
KraljicaIzJajca wrote: 08/12/2021 11:03

Tema o svim državama. :)

Netko je negdje ipak drugaćije tretiran, i ne bi se trebala svaka metoda zabrana primjnjenjivati.
Ali je moje pitanje upuceno covjeku koji zivi u BiH.
Dobro, ali pandemija je globalni problem, ipak, nije u redu tvrditi da su neke metoda necijepljenima zabrana prihvatljive. Sad se d3šavaju zabrane ili kazne cijepljenima, u vezi boostera.
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#57106 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ateista »

biglebovski wrote: 08/12/2021 11:39
KraljicaIzJajca wrote: 08/12/2021 11:21

Pišeš gluposti



What Is the Difference Between Influenza and COVID-19?

Influenza and the coronavirus disease COVID-19 appear to be very similar. After all, both are respiratory diseases, and they are transmitted via contact with infectious respiratory droplets. Beyond that, however, they differ in important ways. What are some of these differences, and why do they matter?


Causative agent
A more obvious difference between influenza and COVID-19 is in their causative agents. Influenza viruses belong to a virus family known as Orthomyxoviridae. COVID-19 is caused by a coronavirus named SARS-CoV-2, which is classified in the family Coronaviridae. Both families consist of RNA viruses, but they differ particularly with regard to the protein layer that encapsulates the RNA.

More specifically, influenza viruses express two surface antigens (foreign proteins)—hemagglutinin (H) and neuraminidase (N)—which trigger an immune response. The exact form of these antigens changes every now and then, resulting in the periodic emergence of new, more virulent influenza viruses with the potential to cause a pandemic. The surface of SARS-CoV-2 does not have these antigens. Rather, similar to other types of coronaviruses, its outer surface is studded with glycoprotein spikes, which give such viruses a crownlike, or coronal, appearance. Spike glycoproteins are responsible for triggering the immune response, and they carry out the critical function of enabling the coronavirus particle to enter cells, where it then replicates.
Te naučne razlike me ne interesuju. Šta običnog čovjeka ima da interesuje dalje od toga kako se može zaraziti, kako može proći ako se zarazi, i kako se može liječiti. Priče o šimišima i nauci zaslužuju posebnu temu pa opletite sa naukom i spajkovima i razlikama u nekoj naučnoj raspravi, ja vam se neću miješati. Uostalom i u prvom pasusu kažu da izgledaju dosta slično, respiratorne su bolesti, isto se šire, dalje, ista grupa ljudi je ugrožena, imaju iste i vakcine protiv njih, i jedan i drugi mutiraju, svake godine nova vakcina. Vidjeli smo da ima preko 200 virusa koji izazivaju prehladu pa je još uvijek zovemo prehladom.
Uz napomenu da je gripa dosta opasnija od covida za djecu...
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#57107 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ateista »

jeza u ledja wrote: 08/12/2021 11:56
KraljicaIzJajca wrote: 08/12/2021 11:03

Tema o svim državama. :)

Netko je negdje ipak drugaćije tretiran, i ne bi se trebala svaka metoda zabrana primjnjenjivati.
Ali je moje pitanje upuceno covjeku koji zivi u BiH.
Kod nas se sa svim kasni, ali kopiramo druge pa sve sto se sad desava u svijetu ce doci vremenom i kod nas. To sto neko zivi u BiH ne znaci da ne putuje oo EU, neko poslovno a neko onako iki oboje, sve to utice na zivot. Moj posao je jednim dijelom vezan za par EU drzava i sad imam veliki problem sa tim.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45212
Joined: 29/12/2005 01:20

#57108 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

KraljicaIzJajca wrote: 08/12/2021 11:04
jeza u ledja wrote: 08/12/2021 11:03 Usput, gdje se prisilno placa kazna za necijepljenje? Nisam upratio.

I koja su tacno pravila oko javnog prijevoza i gdje? Svakakvih smo se nvih pravila naslusali pa je tesko upratiti.
1. Austrija, i za booster

2.Italija
Austrija od februara. Vidjecemo hoce li se sta promjeniti.

Italija za javni prijevoz ( uz druge stvari tipa kino).

Znaci nije cijela EU, nije UK, nije USA, nije BiH.

Inace ja sam protiv ovih gorespomeuntih mjera, ali mene se ne pita.
KraljicaIzJajca
Posts: 3988
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#57109 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

jeza u ledja wrote: 08/12/2021 12:31
KraljicaIzJajca wrote: 08/12/2021 11:04

1. Austrija, i za booster

2.Italija
Austrija od februara. Vidjecemo hoce li se sta promjeniti.

Italija za javni prijevoz ( uz druge stvari tipa kino).

Znaci nije cijela EU, nije UK, nije USA, nije BiH.

Inace ja sam protiv ovih gorespomeuntih mjera, ali mene se ne pita.
Gdje sam napisala 'cijela EU"?

Da smo od početka imali klasićna cijepiva ne bi imali problem ponovljenoh infekcija i potrebu za boosterima. (pročitaj moj prethodni post). :)
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#57110 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

Point. wrote: 08/12/2021 11:56Get a job.

U tim sam godinama kada čovjek polako dođe na svoje i drugi obavljaju posao, a njegovo je da pazi.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#57111 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

KraljicaIzJajca wrote: 08/12/2021 12:02
jeza u ledja wrote: 08/12/2021 11:56

Ali je moje pitanje upuceno covjeku koji zivi u BiH.
Dobro, ali pandemija je globalni problem, ipak, nije u redu tvrditi da su neke metoda necijepljenima zabrana prihvatljive. Sad se d3šavaju zabrane ili kazne cijepljenima, u vezi boostera.
Loše je sve odrađeno.

Ne ideš u gašenje epizootije sa eksperimentalnim vakcInama.

Politika spriječila kombinovanje. U Srbiji tek sada onima što su primili Kineza kao buster daju mRNK.

Profit je bio iznad gašenja zaraze, smije moralo tako.

Evo primjera,
Poslije rata, onog velikog, vladao je haos i gomile zoonoza.

Ljudi su pravili tkz. stajske vakcine. Imaš tehnologiju, uzmeš soj koji izaziva kuršlus i kraj.

Mnogo je stručnjaka pomrlo u toj borbi, ali za šest do deset godina su istrijebili one najopasnije.

Imali su državu, svoju državu, iza sebe i znanje.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#57112 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ja71 »

biglebovski wrote: 08/12/2021 11:30
ja71 wrote: 08/12/2021 08:53

... i pune bolnice pacijenata na respiratorima
Jeste se svi izredali, momački. Argumentovano kao i obično, maestralno. Mora da su se potpisali produžeci ugovora za influencing. Je li produžetak na šest mjeseci ili je na godinu?
hahahaha .... pa ne visim ja 24/7 na ovom forumu.
KraljicaIzJajca
Posts: 3988
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#57113 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

Capljina74 wrote: 08/12/2021 12:43
KraljicaIzJajca wrote: 08/12/2021 12:02

Dobro, ali pandemija je globalni problem, ipak, nije u redu tvrditi da su neke metoda necijepljenima zabrana prihvatljive. Sad se d3šavaju zabrane ili kazne cijepljenima, u vezi boostera.
Loše je sve odrađeno.

Ne ideš u gašenje epizootije sa eksperimentalnim vakcInama.

Politika spriječila kombinovanje. U Srbiji tek sada onima što su primili Kineza kao buster daju mRNK.

Profit je bio iznad gašenja zaraze, smije moralo tako.

Evo primjera,
Poslije rata, onog velikog, vladao je haos i gomile zoonoza.

Ljudi su pravili tkz. stajske vakcine. Imaš tehnologiju, uzmeš soj koji izaziva kuršlus i kraj.

Mnogo je stručnjaka pomrlo u toj borbi, ali za šest do deset godina su istrijebili one najopasnije.

Imali su državu, svoju državu, iza sebe i znanje.
:thumbup:

Isuse Kriste, daju im mRNA boostere nakon SinoVac :shock: :-) :cry:

Eh, to me podsjeti na jedan moj rad tokom škol9vanja u vezi inovacija vezanih za sigurnost letenja. Kažem profesoru, ne moraš biti genije, pa impementirati promjene i sl. Njegov odgovor je bio, ali nije profitabilno. Znači profit iznad ljudskog života. To je bilo prije ih ha ha godina. Lekcija naučena, hvala mu za iskrenost. :)

Tako je sad sa cijepivima. Strašno sam razočarana izjavama stručnjaka, iako sam svijesna, da su mnogu ućutkani, ili nisu progovorili iz straha. Danas, uskoro, imamo eto u Francuskoj prvu klasićno cijepivo, a isto, mnogi će ga rado primiti, ja prva. :) Kina nije profitirala, ali halalit ću Francuzima. Rukav sam zavrnula. :-D
biglebovski
Posts: 3162
Joined: 02/11/2005 16:43

#57117 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

ja71 wrote: 08/12/2021 12:57
biglebovski wrote: 08/12/2021 11:30

Jeste se svi izredali, momački. Argumentovano kao i obično, maestralno. Mora da su se potpisali produžeci ugovora za influencing. Je li produžetak na šest mjeseci ili je na godinu?
hahahaha .... pa ne visim ja 24/7 na ovom forumu.
Pa mogao si i ovaj put preskočiti. :D
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7297
Joined: 12/03/2012 18:04

#57118 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

Hendrix wrote: 07/12/2021 08:06
cvrčak_na_hedonizmu wrote: 07/12/2021 07:27 Nacrtam ti, ali doslovno, priču o UN-u naftašima i "borbi" protiv klimatskih promjena, ne sporeći pritom zagađenje, ti samo preskočiš i nastaviš po svom. Nacrtao sam ti i ovo. Nećeš da se zamaraš ? Poštujem, ali ne pravi mene budalom zbog toga :-D Pusti šuplje priče i fraze, hajmo konkretno, jer po ovome što ti tvrdiš postoje samo dva načina na koji se može objasniti svijet i dešavanja oko nas, prvi je putem zvaničnog narativa aka teorija spontanog razvoja događaja i sve ostalo aka teorija zavjere. Već sam ti ranije pisao da si zapeo ko hrčak u onom krugu i da se vrtiš u toj isključivosti i podjeli na samo dva moguća ishoda kao jedinim mogućim objašnjenjima dešavanja bilo u prošlosti, sadašnjosti ili budućnosti.

To je, naravno, potpuno pogrešno.

Opet haman referat, jebem mu miša..... :D
Oj Cvrcak misha mu… volis referate ali si me razocarao generalno. Vrtis se okolo te neke podjele i velikog reseta a na kraju ti religiozan kao i nosioci tvog velikog reseta. Najveca zavjera svih vremena, religije i veliki brat na nebu koji nas je sve eto stvorio. Ne mogu da vjerujem da si na to pao? Nemoj se naci uvrijedjen ako zaboravim da napisem odgovor, ulijecem na temu tu i tamo i kad nisam logovan ne vidim odgovore.

Sto ti je Darwin problem, to je naucnik sa teorijama starim preko 150 godina sada i naravno da neke stvari koje je govorio se cine prejednostavnim i naivnim. To je kao poredjivati modernu fiziku sa snagom mega racunara i modela… i tamo nekim likom iz srednjeg vijeka koji je nagadjao, ali i pogodio dosta stvari. Medjutim mi danas imamo antropologiju i nepobitne dokaze razvoja vrsta, nije to neka izmisljotina postoje dokazi i nalazi po citavom svijetu. Ti kako napisa to od te kiseline do danasnjeg covjeka zacas to bi… a nidje veze. Milijarde godina su prosle otkako je nastala ova planeta… milijarde… to su hiljade, miliona… godina. Nas mozak ima vrlo slabu percepciju velikih vremenskih razdoblja i ti to savrseno prikazujes na svom primjeru. Moderni Homo Sapiens se pojavio prije par stotina hiljada godina… sto je na vremenskoj skali evolucije ono tracak vremena, sekunda. Industrijsko doba u kojem smo sada i koje nam omogucuje da utjecemo prvi put na tok evolucije direktno, recimo kroz napredak medicine i produzenje zivota… pa to nije ni nano sekunda u nekom globalnom evolucijskom rasponu.

To sto ti pricas je nesto poznato kao “human exceptionalism” kao da smo mi specijalni i nastali jer je nesto tjeralo bas nas da postanemo najinteligetniji… a ko drugi nego bog jel. Citava evolucija je splet propalih slucajeva i zacetih varijanti vrsta od kojih vecina nije uspjela prezivjeti par stotina hiljada godina. Pazi opet, par … stotina… hiljada… nama je u Bosni stajati u redu 10 minuta peglanje, sad zamisli raspon vremenski koji ti pokusavas da pojednostavis ubacivanjem inteligentnog dizajna. Nije evolucija ona slika od pognutog majmuna do nas sa par strelica izmedju… to je kao objasnjenje kvantne fizike pomocu 1+1. Ne ide to tako, milioni vrsta su nestale i nestaju i dan danas. Genomi se granaju i izumiru. Mi smo svjesni ovoga i same nauke zadnjih par stotina godina… to je apsolutno beznacajan vremenski raspon da ti vidis nastajanje nove vrste… da primjetis uopste. Kao da sjedis i promatras cvijet kako raste, nema fast forward u stvarnom zivotu.

Uostalom i dan danas imas u sebi mitohodnriju, potomka prastare bakterije koja je evoluirala s nama i zivi u simbiozi sa nasim tijelima a ima DNK koja je potpuno drugaciji od nase. Milioni, stotine miliona godina druze… a ne otkako je nastao internet i raspravljanje na istom. Nemoj mi jos samo rec i da ne vjerujes u dinosaure kao oni Americki teski krscani. :)
Mozemo ovako do prekosutra, efekta neJma :D

Nisam religiozan, ali jednostavno ne vjerujem da iz necega nezivog moze nastati zivot. Problem je to si i ti zapravo religiozan, jer vjerujes u pricu da je iz nicega nastao zivot, za to dokaza nema i takva tvrdnja nema apsolutno nikakav naucni dokaz.

Napisao sam i argumentovao zasto je majmunologija stetna, a posljedice zivimo u svim segmentima i aspektima zivota. Opstanak najjacih i prorodna selekcija, da ne granam dalje, su dali racionalizaciju i naucnu podlogu raznoraznim stetnim i opasnim idejama, ideologijama i sistemima koji ce nas na kraju balade odvesti u pizdu materinu.

Ovo nece prestati, a to pricam od Maja prosle godine, sa tendencijom da bude jos gore. Samo gledaj. Volio bih da nisam u pravu, al' dabogda.

Sve ukazuje na to da je doslo vrijeme da se prestanemo igrati demokratije i slobode. Korona je samo razlog i opravdanje za promjene.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45212
Joined: 29/12/2005 01:20

#57119 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

KraljicaIzJajca wrote: 08/12/2021 12:02
jeza u ledja wrote: 08/12/2021 11:56

Ali je moje pitanje upuceno covjeku koji zivi u BiH.
Dobro, ali pandemija je globalni problem, ipak, nije u redu tvrditi da su neke metoda necijepljenima zabrana prihvatljive. Sad se d3šavaju zabrane ili kazne cijepljenima, u vezi boostera.
Pandemija jeste globalni problem, no ja njega licno pitam jer je on govorio licno o sebi i svom iskustvu.

No mozemo globalno, kao sto vidis radi se o pojedinim drzavama koje nesto pokusavaju. To definitivno nije pravilo u svijetu.
Govorim za propusnice za osnovne stvari.

Sto se tice restorana, odlaska na utakmicu u dvorani ili tako neke manje bitne stvari, to itekako podrzavam. Ili to ili test.

Isto vazi za neka radna mjesta, te generalno podrzavam privatnike da odlucuju o tome. Kad mogu testirati jel se drogiras mogu i ovo.

Ma mislim, za sve ovo odgovori su komplikovani i bilo kakve mjere trebaju biti dobro razradjene jer kod bilo kakvih propusnica uvijek postoje problemi. U svakom slucaju mislim da suvise generalizovane mjere sa vrha cesto vode u pogresnom smjeru. S druge strane neke od ovih mjera su pomogle da se neki kojima je jednostavno bilo mrsko napokon odu i prime vakcinu.

Helem, propusnice za neke stvari su mi ok, dok god ne ogranicava prava ljudi na osnovne stvari. U svakom slucaju mjere su privremene, nece trajati dovijeka.

Al ono….ovoliko price o jebenoj boci koja ti samo moze pomoci, e to mi ne ide u glavu nikako.
KraljicaIzJajca
Posts: 3988
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#57120 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

jeza u ledja wrote: 08/12/2021 17:22
KraljicaIzJajca wrote: 08/12/2021 12:02

Dobro, ali pandemija je globalni problem, ipak, nije u redu tvrditi da su neke metoda necijepljenima zabrana prihvatljive. Sad se d3šavaju zabrane ili kazne cijepljenima, u vezi boostera.
Pandemija jeste globalni problem, no ja njega licno pitam jer je on govorio licno o sebi i svom iskustvu.

No mozemo globalno, kao sto vidis radi se o pojedinim drzavama koje nesto pokusavaju. To definitivno nije pravilo u svijetu.
Govorim za propusnice za osnovne stvari.

Sto se tice restorana, odlaska na utakmicu u dvorani ili tako neke manje bitne stvari, to itekako podrzavam. Ili to ili test.

Isto vazi za neka radna mjesta, te generalno podrzavam privatnike da odlucuju o tome. Kad mogu testirati jel se drogiras mogu i ovo.

Ma mislim, za sve ovo odgovori su komplikovani i bilo kakve mjere trebaju biti dobro razradjene jer kod bilo kakvih propusnica uvijek postoje problemi. U svakom slucaju mislim da suvise generalizovane mjere sa vrha cesto vode u pogresnom smjeru. S druge strane neke od ovih mjera su pomogle da se neki kojima je jednostavno bilo mrsko napokon odu i prime vakcinu.

Helem, propusnice za neke stvari su mi ok, dok god ne ogranicava prava ljudi na osnovne stvari. U svakom slucaju mjere su privremene, nece trajati dovijeka.

Al ono….ovoliko price o jebenoj boci koja ti samo moze pomoci, e to mi ne ide u glavu nikako.
Pa nije jedna boca, već niz bockanja u vrlo kratkom periodu i to svih osoba boosterima.

Bocanje djece jeste diskutabilno.

Naučnici su izgubljeni jer nemaju predstavu o daljnjem toku pandemije i cijepiva, svijet je prestrašen neizvjesnošću.

Najviše problema su uradili odgovorni sa razvijanjem toka ove pandemije.

Sad bih trebali biti ravnodušni?
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#57121 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

biglebovski wrote: 07/12/2021 14:02 Čovjek definitivno ima pravo da bude zabrinut, i da se ponaša u skladu sa tim. Ali teško da ima pravo da svojom zabrinutosti poziva na ograničavanja prava drugih ljudi koji ne dijele takvu zabrinutost te im, konstantnim širenjem zabrinutosti, ugrožava opstanak.
Sto ljudi sto cudi. Zato se takve odluke ne prepustaju pojedincu, nego vlade i zdravstvene organizacije donose odluke koje nisu bazirane na tome koliko je ko zabrinut, informisan i kakvo je njegovo misljenje o virusu, nego na tome kakve je trenutna situacija i sta treba preduzeti. Ako je nekome krivo sto su mu nekada ogranicena prava, moze samo se zaliti po forumu ili ako hoce nek ide na ili organizuje proteste.
Trappist
Posts: 4277
Joined: 12/09/2020 08:52

#57122 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

gamer4ever wrote: 08/12/2021 17:33
biglebovski wrote: 07/12/2021 14:02 Čovjek definitivno ima pravo da bude zabrinut, i da se ponaša u skladu sa tim. Ali teško da ima pravo da svojom zabrinutosti poziva na ograničavanja prava drugih ljudi koji ne dijele takvu zabrinutost te im, konstantnim širenjem zabrinutosti, ugrožava opstanak.
Sto ljudi sto cudi. Zato se takve odluke ne prepustaju pojedincu, nego vlade i zdravstvene organizacije donose odluke koje nisu bazirane na tome koliko je ko zabrinut, informisan i kakvo je njegovo misljenje o virusu, nego na tome kakve je trenutna situacija i sta treba preduzeti. Ako je nekome krivo sto su mu nekada ogranicena prava, moze samo se zaliti po forumu ili ako hoce nek ide na ili organizuje proteste.
Pa kakva je situacija? Kakva je situacija bila u martu i aprilu 2020 godine da stariji i mladji nisu smjeli izaci iz kuce mjesec dana? Da je skoro sve zatvoreno bilo dva mjeseca? Situacija je bila takva da je umiralo puno manje ljudi u tih par mjeseci nego ikad. I je li iko odgovarao zbog pogresnih i ishitrenih odluka?
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55625
Joined: 15/12/2008 16:53

#57123 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ultima_palabra »

Trappist wrote: 08/12/2021 17:36
gamer4ever wrote: 08/12/2021 17:33

Sto ljudi sto cudi. Zato se takve odluke ne prepustaju pojedincu, nego vlade i zdravstvene organizacije donose odluke koje nisu bazirane na tome koliko je ko zabrinut, informisan i kakvo je njegovo misljenje o virusu, nego na tome kakve je trenutna situacija i sta treba preduzeti. Ako je nekome krivo sto su mu nekada ogranicena prava, moze samo se zaliti po forumu ili ako hoce nek ide na ili organizuje proteste.
Pa kakva je situacija? Kakva je situacija bila u martu i aprilu 2020 godine da stariji i mladji nisu smjeli izaci iz kuce mjesec dana? Da je skoro sve zatvoreno bilo dva mjeseca? Situacija je bila takva da je umiralo puno manje ljudi u tih par mjeseci nego ikad. I je li iko odgovarao zbog pogresnih i ishitrenih odluka?
To nigdje nije bilo osim u BiH. A u BiH svakako niko ne odgovara ni zbog cega.
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#57124 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

biglebovski wrote: 07/12/2021 18:08 Na žalost, ovo moje se događa u jako velikom broju širom Bosne i svijeta, samo što te tvoji mediji ne obavještavaju o tome. Kad se tebi desi, iako to iskreno ne želim, shvatit ćeš, nadam se, koliko te ovaj tvoj komentar predstavlja kao izuzetno ograničenu osobu.
Desava se da ljudi umiru i zavrsavaju u bolnici na kisiku zbog covida ? Nego sta nego da se desava. Ispade ipak nije prehlada ?
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#57125 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

Trappist wrote: 08/12/2021 17:36
Pa kakva je situacija? Kakva je situacija bila u martu i aprilu 2020 godine da stariji i mladji nisu smjeli izaci iz kuce mjesec dana? Da je skoro sve zatvoreno bilo dva mjeseca? Situacija je bila takva da je umiralo puno manje ljudi u tih par mjeseci nego ikad. I je li iko odgovarao zbog pogresnih i ishitrenih odluka?
Mislio sam generalno ne samo za nasu vlast za koju se ne zna ni ko pije ni ko placa. Ta odluka nije imala veze sa mozgom to se slazem.
Locked