Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#51576 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Milenkov buraz wrote: 25/09/2021 20:39 Zar nije bolje biti bolestan 5 dana nego mjesec ili dva bolnica i post bolnički oporavak? Čisto sa aspekta ekonomije koju oni toliko štite i na koju se pozivaju i za koju toliko brinu? Fakat ne razumijem.
Uzmimo za primjer Bingo, rade ljudi cijelo vrijeme, i sekjuritiji sa njima, frontline radnici što bi moderno rekli. Kako je korona kao simptomatska bolest utjecala na radne procese u Bingu i u zaštitarskoj agenciji? Koliko je prodavnica i u kojem razdoblju moralo raditi skraćeno ili biti zatvoreno zbog bolovanja? Nula. Sve radilo punom parom. I sekjuriti sa njima. Evo ih sve na broju, hvala bogu, lete, bar ovdje kod mene.

O čemu mi pričamo onda? Da nije možda u pitanju bespotrebna intervencija države, izvršne vlasti prije svega, koja je ugrozila radne procese ili se radi o bolesti zbog koje radnici odsustvuju s posla? Radnici ne odsustvuju s posla niti se firme zatvaraju zbog toga što nema ko da radi zbog bolesti, iz jednostavnog razloga što radno-sposobno stanovništvo nije u opasnosti od ovog virusa, zato što ga ogromna večina prehoda i iskašlje, a više od pola ni ne zna da ima isti virus u sebi.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#51577 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Milenkov buraz »

biglebovski wrote: 25/09/2021 22:54
Milenkov buraz wrote: 25/09/2021 20:39 Zar nije bolje biti bolestan 5 dana nego mjesec ili dva bolnica i post bolnički oporavak? Čisto sa aspekta ekonomije koju oni toliko štite i na koju se pozivaju i za koju toliko brinu? Fakat ne razumijem.
Uzmimo za primjer Bingo, rade ljudi cijelo vrijeme, i sekjuritiji sa njima, frontline radnici što bi moderno rekli. Kako je korona kao simptomatska bolest utjecala na radne procese u Bingu i u zaštitarskoj agenciji? Koliko je prodavnica i u kojem razdoblju moralo raditi skraćeno ili biti zatvoreno zbog bolovanja? Nula. Sve radilo punom parom. I sekjuriti sa njima. Evo ih sve na broju, hvala bogu, lete, bar ovdje kod mene.

O čemu mi pričamo onda? Da nije možda u pitanju bespotrebna intervencija države, izvršne vlasti prije svega, koja je ugrozila radne procese ili se radi o bolesti zbog koje radnici odsustvuju s posla? Radnici ne odsustvuju s posla niti se firme zatvaraju zbog toga što nema ko da radi zbog bolesti, iz jednostavnog razloga što radno-sposobno stanovništvo nije u opasnosti od ovog virusa, zato što ga ogromna večina prehoda i iskašlje, a više od pola ni ne zna da ima isti virus u sebi.
Radim u firmi u realnom sekturu, zapošljavamo oko 180 ljudi u cijeloj BiH u oba eniteta. Imamo kompletnu statistiku bolovanja, evidentno je povećanje bolovanja uzrokovano raznim oblicima "prehlada" "gripa" od kraja 2019. godine (početak 2020.), 40% ljudi je bolovalo koronu dokazano, u određenim trenucima manjako vozača i drugih radnika što od skladišta do operative, neke ljude preraspodijelili na druge poslove i sl. primalo nove na određeni period da bi održali određene procese. Znam u BINGu da je dosta radnika bolovalo, to što ti vidiš kao kupac je 1% onoga što se dešava u pozadini. Naravno da nije toliko dramatično bilo ali kada govoriš o radno-sposobnom stanovništvu znam iz drugih firmi troje preminulo, početak 40-tih godina osobe, jedna preko 45. Ranije se to nije dešavalo, odnosno jeste ono srce ili moždani iznenada neko u deset godina od tih radno-sposobnih ali ne od posljedica akutnog raspiratornog sindroma. Znam isto tako dvoje koje iza korone imaju ozbiljne posljedice tipa poremećaje srčanog ritma i sl., trenutno na terapiji i ljekarskim nadzorom. Naravno bilo je i prije takvih stvari da ljudi obole od srca i sl. ali ovo se poklapa sa korona virusom, naravno ne znači da je sve posljedica korone kao što ni svi negativni ekonomski pokazatelji nisu posljedica korone. Dakle ja ne govorim na pamet, govorim iz firme u kojoj radim, iz realnog sektora, običnih radnika, od skladištara, vozača, komercijalista do menadžmenta.

Vakcinacija je tu jedina opcija i za ekonomiju da koliko toliko ublaži negativne efekte. Svaki poslodavac će ti reći da je bolje da radnik bude bolestan 5 ili 10 dana nego da zaglavi u bolnici mjesec ili dva i da onda iza ima akutne probleme što opet često zahtijeva bolovanje, odlaske ljekaru, kontrolne preglede...itd. To ti je čista logika koju ne možeš pomaknuti ni milimetar nekim djetinjastim pričama i ljudi koji nemaju dvije godine radnog staža. Vidiš im po pitanjima koja postavljaju da to nema blage veze sa životom, realnim sektorom, poslovima organizacije i sl. a htjeli bi raspravljati o pandemiji.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#51578 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Milenkov buraz wrote: 25/09/2021 23:19
biglebovski wrote: 25/09/2021 22:54

Uzmimo za primjer Bingo, rade ljudi cijelo vrijeme, i sekjuritiji sa njima, frontline radnici što bi moderno rekli. Kako je korona kao simptomatska bolest utjecala na radne procese u Bingu i u zaštitarskoj agenciji? Koliko je prodavnica i u kojem razdoblju moralo raditi skraćeno ili biti zatvoreno zbog bolovanja? Nula. Sve radilo punom parom. I sekjuriti sa njima. Evo ih sve na broju, hvala bogu, lete, bar ovdje kod mene.

O čemu mi pričamo onda? Da nije možda u pitanju bespotrebna intervencija države, izvršne vlasti prije svega, koja je ugrozila radne procese ili se radi o bolesti zbog koje radnici odsustvuju s posla? Radnici ne odsustvuju s posla niti se firme zatvaraju zbog toga što nema ko da radi zbog bolesti, iz jednostavnog razloga što radno-sposobno stanovništvo nije u opasnosti od ovog virusa, zato što ga ogromna večina prehoda i iskašlje, a više od pola ni ne zna da ima isti virus u sebi.
Radim u firmi u realnom sekturu, zapošljavamo oko 180 ljudi u cijeloj BiH u oba eniteta. Imamo kompletnu statistiku bolovanja, evidentno je povećanje bolovanja uzrokovano raznim oblicima "prehlada" "gripa" od kraja 2019. godine (početak 2020.), 40% ljudi je bolovalo koronu dokazano, u određenim trenucima manjako vozača i drugih radnika što od skladišta do operative, neke ljude preraspodijelili na druge poslove i sl. primalo nove na određeni period da bi održali određene procese. Znam u BINGu da je dosta radnika bolovalo, to što ti vidiš kao kupac je 1% onoga što se dešava u pozadini. Naravno da nije toliko dramatično bilo ali kada govoriš o radno-sposobnom stanovništvu znam iz drugih firmi troje preminulo, početak 40-tih godina osobe, jedna preko 45. Ranije se to nije dešavalo, odnosno jeste ono srce ili moždani iznenada neko u deset godina od tih radno-sposobnih ali ne od posljedica akutnog raspiratornog sindroma. Znam isto tako dvoje koje iza korone imaju ozbiljne posljedice tipa poremećaje srčanog ritma i sl., trenutno na terapiji i ljekarskim nadzorom. Naravno bilo je i prije takvih stvari da ljudi obole od srca i sl. ali ovo se poklapa sa korona virusom, naravno ne znači da je sve posljedica korone kao što ni svi negativni ekonomski pokazatelji nisu posljedica korone. Dakle ja ne govorim na pamet, govorim iz firme u kojoj radim, iz realnog sektora, običnih radnika, od skladištara, vozača, komercijalista do menadžmenta.

Vakcinacija je tu jedina opcija i za ekonomiju da koliko toliko ublaži negativne efekte. Svaki poslodavac će ti reći da je bolje da radnik bude bolestan 5 ili 10 dana nego da zaglavi u bolnici mjesec ili dva i da onda iza ima akutne probleme što opet često zahtijeva bolovanje, odlaske ljekaru, kontrolne preglede...itd. To ti je čista logika koju ne možeš pomaknuti ni milimetar nekim djetinjastim pričama i ljudi koji nemaju dvije godine radnog staža. Vidiš im po pitanjima koja postavljaju da to nema blage veze sa životom, realnim sektorom, poslovima organizacije i sl. a htjeli bi raspravljati o pandemiji.
Ljudi bili bolesni, zato imamo instrumente bolovanja. Firmu, kako mogu zaključiti, niste zatvarali a čini mi se da ste i svi na broju. I ja govorim iz ličnog iskustva, i svakodnevno gledam i sarađujem i kupujem i prodajem istim ljudima kao i prije korone. Niko ne bi zatvorio firmu ili posao da nije odluka stožera. Čitavi pogoni su zatvarani radi pozitivnih a ne bolesnih ljudi. Zato što je država tako rekla. Bilo je i mahinacija. Vakcinisati pod hitno trebamo stare i ugrožene a sve ostale pustimo da sami odaberu i da se prestane sa prijetnjama i blokadama kojekakvim. Vakcinacija nije jedina opcija za ekonomiju. Druga opcija je da se vratimo u 2019 i da ko je bolestan odboluje, ko nije da ide na posao.
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#51579 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by muhafuca »

jeza u ledja wrote: 25/09/2021 19:20
muhafuca wrote: 25/09/2021 18:57

kako utice ako se roknes boosterom svakih sest mjeseci

po mainstream medijima koje pratis zasticen si u jako dobrom procentu

a cak iako pokupis covid preboljecesh je kao blazu gripu, tj nema hospitalizacije.

Jedino ako nisi ravnozemljas pa ne vjerujes mainstreamu.

mozes cak i masku nositi ako ti treba dodatna zastita, nemam nista protiv.
Govorim generalno o vakcinama i vakcinisanju, ne o boosterima. Ja ne mogu primiti booster, nisam penzioner.

U svakom slucaju vakcina ne pruza totalnu zastitu. Pod jedan, pod dva, ne brinem ja samo o sebi. I pod tri, sto se prije svi vakcinisu, tj. velika vecina, to cemo prije zavrsiti s ovim sranjem. To se tice ekonomije, zdravstva, putovanja, javnog zivota uopste. Tako da itekako vakcinisanje drugih utice na mene. Na mene, na tebe, na sviju.
Tako generalno vakcine funkcionisu, ne samo ove za Covid.
primi koliko mozes i hoces i idemo dalje - to je sve sto mozes uciniti

ne mozes nikog tjerati da primi vakcinu ako nece iz bilo kojeg razloga nebitno je

stavi pritisak na vlasti da se ide dalje - nijedan nevakcinisani se nece protviti

ne brane ti nevakcinisani da se zivot vrati u normalu vec ti brane vlasti

nosi masku ako se ne osjecas sigurno nosi hazmat odjelo ako hoces i to je to

stavljaj pritisak na vlast a ne na sugradjane udruzeno sa tom istom vlasti koja te huska na sugradjane
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#51580 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

Mene interesuje sta ce se desavati u nekoj hipotetickoj sitiaciji da su svi vakcinisani kada i dalje testovi nastave pokazivati pozitivne i kada i dalje ljudi budu umirali po kucama i bolnicama od korone.

To ce se desavati naravno i gdje je ta granica pozitivnih i umrlih od korone koju neki koronapanicari mogu prihvatiti da ne pozivaju na lokdowne i slicne gluposti.

Evo bas pratim tu australiju... Po njihoj logici oni nikad ne bi trebali prestati sa zatvaranjem i izolacijama jer i vakcinisani ce se razboljevati u bilo kojem % i umirat ce od korone u nekom %...

Gdje je ta granica prihvatljivog?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#51581 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by moonca »

Ko je primio Modernu. za sada, ne treba - boost.... :zekzek:

Ko nece da se vakcinishe.. sam treba da snosi troskove lijecenja.. sto je vec i objavljeno.. da osiguravajuce zdrav. kuce, nece pokrivati sve troskove
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#51582 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

moonca wrote: 26/09/2021 01:14 Ko je primio Modernu. za sada, ne treba - boost.... :zekzek:

Ko nece da se vakcinishe.. sam treba da snosi troskove lijecenja.. sto je vec i objavljeno.. da osiguravajuce zdrav. kuce, nece pokrivati sve troskove
Lijecenje cega?

Jel to znaci bilo koji zdravstveni problem da me snadje ako test pokaze da sam pozitivan u bilo kojem trenutku lijecenja treba da snosi troskove lijecenja jer nije vakcinisan?
User avatar
Thorgerson
Posts: 8525
Joined: 15/04/2015 11:26

#51583 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Thorgerson »

Ono sto sam ja primjetio jeste da postoji skupina radnika, ljudi, kojima se praaavo svidjelo da rade od kuce. Rade na takvim poslovima, firmama gdje se ono odrzi tu i tamo neki skype, zoom meeting, posalje se koji mail, odradi malo posla, moze se malo i leci, kafica, dorucak, balkon, basta ko je u kuci. Zavrsis sa poslom i 2 sekunde nakon sto si log out lezis na krevetu.

Znam ovo jer kroz raju svoju vidim koliko ih nervira jer hej bogati moraju nazad i kancelarije. I nece ovo gore da priznaju, barem ne vecina, nego to eto pravdaju koronom itd.

Ja sam obavio svoje. Kad je bilo gusto radili od kuce. I od kuce sam u citavom ovom periodu radio samo mjesec i pol. Da li bih volio sa sam npr mart i april proveo radeci od kuce, kad je bilo 100 mrtvih u Sarajevu samo, pa volio bih, al me niko nije pitao. Dok dodjem do posla saznam za 10 ljudi da je pozitivno.

Nosio masku, prao ruke, dezinfekcija, razmak kolko mozes. Kad je bilo nekih dodira, izoluj se ne idi roditeljima itd. Nekako me zaobislo. Cim su vakcine postale dostupne, odmah se bocno.

Pa ljudi dragi ne mozemo se dovjeka zatvoriti jbt.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8525
Joined: 15/04/2015 11:26

#51584 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Thorgerson »

MUNAFIK wrote: 26/09/2021 01:19
moonca wrote: 26/09/2021 01:14 Ko je primio Modernu. za sada, ne treba - boost.... :zekzek:

Ko nece da se vakcinishe.. sam treba da snosi troskove lijecenja.. sto je vec i objavljeno.. da osiguravajuce zdrav. kuce, nece pokrivati sve troskove
Lijecenje cega?

Jel to znaci bilo koji zdravstveni problem da me snadje ako test pokaze da sam pozitivan u bilo kojem trenutku lijecenja treba da snosi troskove lijecenja jer nije vakcinisan?
Postoji razlika u nece i ne moze.

Dakle. Ako ne mozes da se vakcinises, sto ce procjeniti doktor koji ce te pregledati - ok.

Ako neces da se vakcinises, to je prema mom misljenju vec onda problem.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#51585 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by moonca »

Veliki br ce nastaviti raditi od kuce. jer i vlasnicima odgovara... troskovi rentanja... itd.. mada rad od kuce je postojao i prije pandemije. i funkcionisao ok.. naravno za poslove, koji to mogu izvesti.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#51586 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by moonca »

MUNAFIK wrote: 26/09/2021 01:19
moonca wrote: 26/09/2021 01:14 Ko je primio Modernu. za sada, ne treba - boost.... :zekzek:

Ko nece da se vakcinishe.. sam treba da snosi troskove lijecenja.. sto je vec i objavljeno.. da osiguravajuce zdrav. kuce, nece pokrivati sve troskove
Lijecenje cega?

Jel to znaci bilo koji zdravstveni problem da me snadje ako test pokaze da sam pozitivan u bilo kojem trenutku lijecenja treba da snosi troskove lijecenja jer nije vakcinisan?
Tako nesto su najavili. no. inace.. zavisi od osiguranja kojeg imash. nikad ne znash sta je 'pokriveno' dok se ne razbolish i dodje naplata.

. o, za koronu.... bice interesantno kako ce znati zbilja... iz kog razloga, nije vakcinisan.....
..
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45152
Joined: 29/12/2005 01:20

#51587 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

spinel_ wrote: 25/09/2021 21:23
jeza u ledja wrote: 25/09/2021 21:04

Nisam ni ja nigdje napisao da izmedju ostalog ljudi ne umiru od viska stresa i raznih bolesti prouzrokovanih haosom nastalim zbog zatvaranja i svega ostalog povezanog sa pandemijom. No ja govorim o velikoj vecini ljudi, ne o izuzecima.

Sad objasni, je li ti tvrdis da je taj visak mrtvih (a on sigurno postoji) prouzrokovan uglavnom i u velikoj vecini drugim stvarima, zbog lockdowna, a ne zbog samog Covida?
Ili neadekvatnim i pogresnim lijecenjem?
Da, postoji visak i sta sad. Mnogi su imali milion udruzenih bolesti koje je na kraju samo covid dokrajcio pa se pika da je to bio glavni uzrok. Mislim hajmo reci i jeste ali isto tako nemojmo se lagati za potpuno zdrave i mlade bez bilo kakvih oboljenja ili viska kilograma ovaj virus je u preko 99% slucajeva nesmrtonosan.
Kad se vec vodis tim viskom treba pogledati i starosnu skupinu koje je virus nazalost dokrajcio.
Znaci stariji se ne pikaju? Jel ti kontas da je trecina stanovnistva zemlje starije od 55 godina?
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#51588 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

Thorgerson wrote: 26/09/2021 01:26
MUNAFIK wrote: 26/09/2021 01:19

Lijecenje cega?

Jel to znaci bilo koji zdravstveni problem da me snadje ako test pokaze da sam pozitivan u bilo kojem trenutku lijecenja treba da snosi troskove lijecenja jer nije vakcinisan?
Postoji razlika u nece i ne moze.

Dakle. Ako ne mozes da se vakcinises, sto ce procjeniti doktor koji ce te pregledati - ok.

Ako neces da se vakcinises, to je prema mom misljenju vec onda problem.
Rizik da ce mi zdravlju nastetit vakcina je veci od toga da ce mi zdravlju nastetiti korona sasvim dovoljan razloga da se ne vakcinis, ALI TO NIJE BITNO ZA OVO...

Ja pitam jel to se zagovara stav da se ne lijece ljudi AKO budu pozitivni na koronu, a njihova bolest nema veze sa koronom?

Evo da karikiram...
Jel to znaci slomim nogu, pozitivan sam na covid, nema lijecenja ili desi se upala slijepog crijeva, a pozotovan na covid... Nema lijecenja... Ili imam neke probleme i krenem sa lijecenjem i terapijom ili me ostave u bolnici i onda za dan vide da sam pozitivan, sta onda... Bacit me van jer eto imam pozitivan test...

Sta je to od cega se nevakconksani ne mogu lijeciti ili vi generalno mislite da nevakcinisanim treba zabranit skroz lijekarsku uslugu?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45152
Joined: 29/12/2005 01:20

#51589 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

muhafuca wrote: 26/09/2021 00:39
jeza u ledja wrote: 25/09/2021 19:20

Govorim generalno o vakcinama i vakcinisanju, ne o boosterima. Ja ne mogu primiti booster, nisam penzioner.

U svakom slucaju vakcina ne pruza totalnu zastitu. Pod jedan, pod dva, ne brinem ja samo o sebi. I pod tri, sto se prije svi vakcinisu, tj. velika vecina, to cemo prije zavrsiti s ovim sranjem. To se tice ekonomije, zdravstva, putovanja, javnog zivota uopste. Tako da itekako vakcinisanje drugih utice na mene. Na mene, na tebe, na sviju.
Tako generalno vakcine funkcionisu, ne samo ove za Covid.
primi koliko mozes i hoces i idemo dalje - to je sve sto mozes uciniti

ne mozes nikog tjerati da primi vakcinu ako nece iz bilo kojeg razloga nebitno je

stavi pritisak na vlasti da se ide dalje - nijedan nevakcinisani se nece protviti

ne brane ti nevakcinisani da se zivot vrati u normalu vec ti brane vlasti

nosi masku ako se ne osjecas sigurno nosi hazmat odjelo ako hoces i to je to

stavljaj pritisak na vlast a ne na sugradjane udruzeno sa tom istom vlasti koja te huska na sugradjane
Niko se ni ne tjera na primanje vakcine. Primit vakcinu nije sve sto mogu uciniti. Mogu urgirati da se ucini onoliko moze da se ljudi opamete i prime vakcinu. Meni ne smeta vlast koja radi previse, vec vlast koja radi premalo. Cuj vlast huska na gradjane. :lol:

Inace ne brane mi ni nevakcinisani ni drzava da se zivot vrati u normalu, vec prvenstveno virus koji je i dalje svuda oko nas.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55581
Joined: 15/12/2008 16:53

#51590 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ultima_palabra »

MUNAFIK wrote: 26/09/2021 02:44

Rizik da ce mi zdravlju nastetit vakcina je veci od toga da ce mi zdravlju nastetiti korona sasvim dovoljan razloga da se ne vakcinis, ALI TO NIJE BITNO ZA OVO...
Kako ba, ima li neka podloga za tu izjavu ili samo onako ko maksim po diviziji? Licno 95% ljudi koje znam su vakcinisani, najvece posljedice su 2 dana slabosti i temperature. S druge strane znam ljudi koji su umrli od korone, koji su bili na respiratoru, koji su lezali po 15-20 dana, koji ni dan danas ne mogu povratiti fizicku kondiciju... da ne govorim sada o zvanicnim statistikama.
Dead Man Walking
Posts: 6360
Joined: 28/05/2004 21:49

#51591 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dead Man Walking »

ultima_palabra wrote: 26/09/2021 02:54
MUNAFIK wrote: 26/09/2021 02:44

Rizik da ce mi zdravlju nastetit vakcina je veci od toga da ce mi zdravlju nastetiti korona sasvim dovoljan razloga da se ne vakcinis, ALI TO NIJE BITNO ZA OVO...
Kako ba, ima li neka podloga za tu izjavu ili samo onako ko maksim po diviziji? Licno 95% ljudi koje znam su vakcinisani, najvece posljedice su 2 dana slabosti i temperature. S druge strane znam ljudi koji su umrli od korone, koji su bili na respiratoru, koji su lezali po 15-20 dana, koji ni dan danas ne mogu povratiti fizicku kondiciju... da ne govorim sada o zvanicnim statistikama.
E cuj imal podloga za izjavu, ima, kako nema. Cekamo salika i spinela sa casnom pionirskom da posvjedoce.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#51592 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

ultima_palabra wrote: 26/09/2021 02:54
MUNAFIK wrote: 26/09/2021 02:44

Rizik da ce mi zdravlju nastetit vakcina je veci od toga da ce mi zdravlju nastetiti korona sasvim dovoljan razloga da se ne vakcinis, ALI TO NIJE BITNO ZA OVO...
Kako ba, ima li neka podloga za tu izjavu ili samo onako ko maksim po diviziji? Licno 95% ljudi koje znam su vakcinisani, najvece posljedice su 2 dana slabosti i temperature. S druge strane znam ljudi koji su umrli od korone, koji su bili na respiratoru, koji su lezali po 15-20 dana, koji ni dan danas ne mogu povratiti fizicku kondiciju... da ne govorim sada o zvanicnim statistikama.
Ja govorim o sebi licno... Prebolio koronu bez ikakvih problema, sto bi rekli bez simptoma. Provjerio antitjela 2 puta do sada i imam ih dosta...

Dakle meni korona nije problem i tu nemam rizika, sa druge strane vakcinu nisam primio, a posto postoji sansa za bilo kakve nus pojave onda kazem ne zelim je jer razlog radi kojeg ljudi uzimaju vakcinu za mene nije opasan dakle vakcina mi je nepotrebna.


Ali opet ponavljam mi smo pisali ovdje da se zabrani nevakcinisam lijecenje... Ja pitam lijecenje od cega?

Jel lijecenje od korone ili opcenito lijecenje od svega kad si pozitivan ili generalno da se zabrani nevakcinksanim lijecenje?
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55581
Joined: 15/12/2008 16:53

#51593 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ultima_palabra »

MUNAFIK wrote: 26/09/2021 03:12
ultima_palabra wrote: 26/09/2021 02:54

Kako ba, ima li neka podloga za tu izjavu ili samo onako ko maksim po diviziji? Licno 95% ljudi koje znam su vakcinisani, najvece posljedice su 2 dana slabosti i temperature. S druge strane znam ljudi koji su umrli od korone, koji su bili na respiratoru, koji su lezali po 15-20 dana, koji ni dan danas ne mogu povratiti fizicku kondiciju... da ne govorim sada o zvanicnim statistikama.
Ja govorim o sebi licno... Prebolio koronu bez ikakvih problema, sto bi rekli bez simptoma. Provjerio antitjela 2 puta do sada i imam ih dosta...

Dakle meni korona nije problem i tu nemam rizika, sa druge strane vakcinu nisam primio, a posto postoji sansa za bilo kakve nus pojave onda kazem ne zelim je jer razlog radi kojeg ljudi uzimaju vakcinu za mene nije opasan dakle vakcina mi je nepotrebna.


Ali opet ponavljam mi smo pisali ovdje da se zabrani nevakcinisam lijecenje... Ja pitam lijecenje od cega?

Jel lijecenje od korone ili opcenito lijecenje od svega kad si pozitivan ili generalno da se zabrani nevakcinksanim lijecenje?
Pa dobro, moja stara je tako slicno imala i jos ima antitijela, mada se to smanjuje polako i vakcinisat ce se u narednih mjesec-dva.

Meni je licno nezamislivo da se ikome odbija lijecenje iz bilo kakvih razloga. Pozeljno bi bilo da nevakcinisani placa vise zdravstveno osiguranje kao i pusac, narkoman ili neki trkac auto osiguranje.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4132
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#51594 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

moonca wrote: 26/09/2021 01:14 Ko je primio Modernu. za sada, ne treba - boost.... :zekzek:

Ko nece da se vakcinishe.. sam treba da snosi troskove lijecenja.. sto je vec i objavljeno.. da osiguravajuce zdrav. kuce, nece pokrivati sve troskove
Za ono prvo-taj sam. :D

Za drugo-to zagovaram vec dugo. :izet:
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#51595 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

moonca wrote: 26/09/2021 01:14 Ko je primio Modernu. za sada, ne treba - boost.... :zekzek:

Ko nece da se vakcinishe.. sam treba da snosi troskove lijecenja.. sto je vec i objavljeno.. da osiguravajuce zdrav. kuce, nece pokrivati sve troskove
:lol: :lol: :lol: :skoljka: :run:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45152
Joined: 29/12/2005 01:20

#51600 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

E cuj da se zabrani ljudima lijecenje....pa dze to ima? :-)

Lijece se najgori narkomani a da se zabrani Covidasima. :-)
Locked