Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#60401 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

https://www.euronews.com/2022/01/06/are ... accination

Lista država za obvazno cijepljenje.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44881
Joined: 29/12/2005 01:20

#60402 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

sime_cipol wrote: 21/01/2022 16:31
Mi imamo preko 92 posto umrlih koji nisu vakcinisani. Većinom je riječ o godištima 1927. pa do 1938.", kazao je Vranić.
:shock:
Optrilike cetvrtina svih umrlih su 85+ godina. Jos jedna cetvrtina 75-85 godina. Nesto manji postotak otpada na grupu 65-74 i na grupu 50-64. Ukupno na 50+ godina je preko 93% umrlih. To je skoro isti odnos smrti po starosnim skupinama kao i u normalnim, pre-covid vremenima. (ovako je barem u americi)
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#60403 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ¤ jelena ¤ »

Dead Man Walking wrote: 21/01/2022 01:00
Trappist wrote: 20/01/2022 22:29

Kao u VB, Svedskoj i Izraelu a ? Nema vece gluposti nego misliti da vakcinisani ne sire virus. Ja vakcinisan u augustu, prebolio u oktobru 2020, evo me sjedim zarazen u izolaciji. Sta sam se ja tacno razlikovao od nekog nevakcinisanog ?
Ko misli da ne sire?
Ovo i mene zanima.

Niko iole razuman ne tvrdi da vakcina protiv kovida štiti od mogućnosti zaraze, pobogu.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#60404 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

jeza u ledja wrote: 21/01/2022 16:54
sime_cipol wrote: 21/01/2022 16:31
:shock:
Optrilike cetvrtina svih umrlih su 85+ godina. Jos jedna cetvrtina 75-85 godina. Nesto manji postotak otpada na grupu 65-74 i na grupu 50-64. Ukupno na 50+ godina je preko 93% umrlih. To je skoro isti odnos smrti po starosnim skupinama kao i u normalnim, pre-covid vremenima. (ovako je barem u americi)
65+ umrlih 81%.
Trappist
Posts: 4240
Joined: 12/09/2020 08:52

#60405 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

jeza u ledja wrote: 21/01/2022 16:45 Hajd na stranu razlicite strane, kako vi vidite izlaz iz ovog? Kraj. Sta bi to definisalo kraj po vama i kako mislite da ce do njega doci?

I kad, naravno? :skoljka:
Kad se vakcinise 70% stanovništva :D :D
Trappist
Posts: 4240
Joined: 12/09/2020 08:52

#60406 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

¤ jelena ¤ wrote: 21/01/2022 16:57
Dead Man Walking wrote: 21/01/2022 01:00

Ko misli da ne sire?
Ovo i mene zanima.

Niko iole razuman ne tvrdi da vakcina protiv kovida štiti od mogućnosti zaraze, pobogu.
U Francuskoj ne mozes uci u restoran ako nisi vakcinisan. Zašto?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#60407 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ¤ jelena ¤ »

Trappist wrote: 21/01/2022 17:28
¤ jelena ¤ wrote: 21/01/2022 16:57

Ovo i mene zanima.

Niko iole razuman ne tvrdi da vakcina protiv kovida štiti od mogućnosti zaraze, pobogu.
U Francuskoj ne mozes uci u restoran ako nisi vakcinisan. Zašto?
Ne pratim situaciju u Francuskoj, ali vjerovatno zato što je pandemija još uvijek u toku.

Koliko je ljudi na bolničkom liječenju od kovida i koliko je umrlih od posljedica kovida u posljednja 24h u Francuskoj?
RtrnOfSalisbury
Posts: 3575
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#60408 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by RtrnOfSalisbury »

sta forumski mislijoci misle o novom trendu: idem se namjerno zarazit sa ovim bezopasnim virusom, nemere naskodit, svakako od viska imuniteta glooova ne boli :?:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#60409 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by black_adrian »

Ja u teretanu od septembra nisam išao baš zbog povećanja broja slučajeva, eto čuvao se. Krenem u teretanu početkom januara i izgleda da sam odmah fasov'o. Nek i to prođe haj :mrgreen:
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#60411 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

¤ jelena ¤ wrote: 21/01/2022 17:49
Trappist wrote: 21/01/2022 17:28

U Francuskoj ne mozes uci u restoran ako nisi vakcinisan. Zašto?
Ne pratim situaciju u Francuskoj, ali vjerovatno zato što je pandemija još uvijek u toku.

Koliko je ljudi na bolničkom liječenju od kovida i koliko je umrlih od posljedica kovida u posljednja 24h u Francuskoj?
Koja je dob umrlih? Imaju li komorbiditeta?
Koja je dob onih koji leže?
Koliko je u bolnici zbog kovida, a koliko je tzv. accidental finds?

To su prava pitanja?
Da bi znali ko je ugrožen pa da ga se zaštiti?

Ako vakcina ne štiti od zaraze i transmisije, onda je ona individualni lijek, a ne sredstvo za rukovođenje pandemijom.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#60412 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

https://www.nytimes.com/2022/01/21/heal ... icron.html
Booster shots are instrumental in protecting against Omicron, new C.D.C. data suggest.

The extra doses are 90 percent effective against hospitalization with the variant, the agency reported.

On Thursday night, the C.D.C. published additional data showing that in December, unvaccinated Americans 50 years and older were about 45 times more likely to be hospitalized than those who were vaccinated and got a third shot.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#60413 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

Ti procenti su smiješni. Sjetimo se tvrdnji od početka vakcinacije.
Šanse da od omicrona nevakcinisan završiš u bolnici su manje od 1%. Kako oni računaju te procente niko živ ne zna.
Nisu džaba trazili 75 godina zabrane objave podataka o istraživanju.
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#60414 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

hladan.preminger wrote: 21/01/2022 09:40 Trebalo je dvije godine da izađu stvarni podaci i brojke o covidu.

Ako ikoga zanimaju činjenice od UK saveza za statistiku, neka pogleda.
Pogledaj i ti ljubitelju dječijih serijala, a ne da mi dociraš sa visoka, a šupalj si ko ribarska mreža.

Gluposti. Svi znamo da bas ljudi koji imaju druge bolesti su najvise umirali od covida. Lik otkrio toplu vodu. Ako neko ima npr srcanu bolest i zivio bi jos 10 godina, dovije covid i umre, normalno da je umro od covida a ne od srcane bolesti.
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#60415 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

Trappist wrote: 21/01/2022 11:14 "Idemo u pravcu kolektivnog imuniteta, omicron će zahvatiti svakog od nas ali je sreća da ne izaziva povećan mortalitet, kazao je na današnjoj press konferenciji ministar zdravstva KS Haris Vranić.

"Omicron je dominantan soj, što se može zaključiti prema kliničkim slikama. Treći talas je bio smrtonosan, sada je ovaj virus toliko mutirao, nije bezazlen da se razumijemo. Mi imamo preko 92 posto umrlih koji nisu vakcinisani. Većinom je riječ o godištima 1927. pa do 1938.", kazao je Vranić.
Dodao je da Krizni štab već sada planira da počne sa popuštanjem mjera. Na pitanje koje konkretne mjere, Vranić je rekao "sve, potpuna sloboda".

Nakon 2 godine ludila, panike, histerije, najava pomora, suludih mjera, prvi put recena realna situacija od strane nekog našeg stručnjaka. Samo naprijed :thumbup:
Realna situacija u zadnjih mjesec dana. Sta je tako tesko shvatit da je virus mutirao i izaziva laksu bolest. Sto znaci da je dosada izazivao TEZU bolest.

Sva sreca pa su se pitali likovi kao on kakve mjere treba uvoditi, a ne kao ti. Vidis da je normalan, kada je dosla situacija da se moze popustiti mjere, to ce i uradit.
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#60416 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

namiami wrote: 21/01/2022 14:58
aerodinamika wrote: 21/01/2022 14:40 zato sto imunitet slabi sa vremenom
Moja antitijela ista kao i nakon vakcinacije drugom dozom. Opet te pitam, zašto će mi treća doza?
Treca doza ti treba kad ti ne budu ista antitijela
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#60417 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

jeza u ledja wrote: 21/01/2022 16:45 Hajd na stranu razlicite strane, kako vi vidite izlaz iz ovog? Kraj. Sta bi to definisalo kraj po vama i kako mislite da ce do njega doci?

I kad, naravno? :skoljka:
Nek nastavi virus putem kojim je krenuo i normalno da nece biti pandemije, mjere niti ce ikoga biti briga za sesti koronavirus koji izaziva prehladu ( dosada ih je bilo 5 )
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#60418 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

hladan.preminger wrote: 21/01/2022 19:42 Ti procenti su smiješni. Sjetimo se tvrdnji od početka vakcinacije.
Šanse da od omicrona nevakcinisan završiš u bolnici su manje od 1%. Kako oni računaju te procente niko živ ne zna.
Nisu džaba trazili 75 godina zabrane objave podataka o istraživanju.
Ako su ti sanse 1%, a vakcina stiti 90% onda su ti sanse sa vakcinom 0.1%
Trappist
Posts: 4240
Joined: 12/09/2020 08:52

#60419 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Prije godinu:
"U časopisu Nature je objavljena nova studija koja sugeriše kako je moguće da vakcine protiv COVID-19 koja su napravile kompanije Pfizer i Moderna pružaju doživotnu zaštitu od te bolesti, piše New York Times.

Naučnici su otkrili kako su osobe koje su primile obje doze bilo kojeg od tih vakcina razvile snažan i trajan postojan imunološki odgovor na covid, prenosi Jutarnji list.

Uz to, pokazalo se da su neutralizirajuća antitijela koja proizvode učinkovita u borbi protiv dvije varijante koronavirusa SARS-CoV-2.

To znači da bi primatelji tih vakcina mogli imati dugotrajan imunitet, višegodišnji pa čak i doživotni, te da se neće morati revakcinisati, čak ni u slučaju da koronavirus dodatno mutira u nove varijante. "

Danas:
" Ovo su prvi stvarni podaci koji govore o učinku boostera na omikron, koji sada čini više od 99 posto slučajeva koronavirusa u Sjedinjenim Državama. Studije, objavljene u petak, postavljaju pitanje treba li se ljudi sa samo dvije doze vakcine i dalje smatrati potpuno vakcinisanim.

"Mislim da moramo redefinirati potpuno vakcinisanje kao tri doze", rekao je dr. William Schaffner, dugogodišnji savjetnik za vakcine CDC-a koji nije bio uključen u studije."

Ali bitno se ovdje praviti pametan i postavljati kojekakve izjave i statistike. Neko je nesto dobro zajebao, a ko i koliko, ko zna kad ce se i ako ce se otkriti. Nece biti prvi put svakako
Trappist
Posts: 4240
Joined: 12/09/2020 08:52

#60420 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

gamer4ever wrote: 21/01/2022 20:53
hladan.preminger wrote: 21/01/2022 19:42 Ti procenti su smiješni. Sjetimo se tvrdnji od početka vakcinacije.
Šanse da od omicrona nevakcinisan završiš u bolnici su manje od 1%. Kako oni računaju te procente niko živ ne zna.
Nisu džaba trazili 75 godina zabrane objave podataka o istraživanju.
Ako su ti sanse 1%, a vakcina stiti 90% onda su ti sanse sa vakcinom 0.1%
Trenutno na svijetu je 0.2% teških slučajeva. Prije omikrona ih je bilo 0.4%.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#60421 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by belfy »

hladan.preminger wrote: 21/01/2022 13:16
belfy wrote: 21/01/2022 13:06

za pocetak da te upoznam sa necim. kada se nekome obracas i/ili zelis da taj neko to vidi, onda ga citiras ili tagujes, a ne pises postove i proizvas ispod radara. to je neka osnovna kultura forumske komunikacije.

upravo zato tebi izgleda da ti ja dociram sa visoka, dok ja komuniciram sasvim normalno. to sto necu da se spustam na tvoj nivo i da se valjam u blatu sa ljepljenjem epiteta je sasvim razumljivo. dakle, za tebe "gospodin supalj kao ribarska mreza".

i, za kraj, opet savjet. ako si propustio takve u mladosti, pa da naucis nesto pozitivno, nije ni sada kasno da pogledas. bit ce ti svakako poucno.
to ti sebi umuslio da si bitan, pa sad se neko treba prema tebi posebno ophoditi da tvom budnom okancu nešto ne bi promaklo, kao npr. život dok je gledao serije za konzumnete aknecina.
ti imas problem ili sa citanjem ili sa razumijevanjem napisanog. prvi put jeste bila slicica sa tekstom, ali ovaj put je cisti tekst. mogu da razumijem da te slicica odvratila od citanja teksta i eventualnog razumijevanja istog kao odgovor na ono sto si napisao, ali ovo sada je vec nivo nize...

ja nigdje nisam napisao da sam bitan, niti da se prema meni treba posebno ophoditi. ne znam zasto izmisljas. ja sam samo ukazao na osnove kulture forumskog komuniciranja. drago mi je da si ih poceo primjenjivati (evo recimo sa ovim citiranjem) i nadam se da ces tako i nastaviti. to je, zaista, korak naprijed.

sljedeci dobar korak bi bio da ne prozivas sugovornike pogrdno i da im ne ljepis epitete, da bi se komunikacija svela na neki normalni nivo. ili, drugim rijecima - ne budi Dodik. moze se sasvim normalno razgovarati i bez pljuvanja i valjanja po blatu. ti, kao da si mene zamislio kao nekog neprijatelja, pa se njemu obracas, a ja sam uveliko suprotno od toga... :kakoste:
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#60422 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

belfy wrote: 21/01/2022 21:08
hladan.preminger wrote: 21/01/2022 13:16

to ti sebi umuslio da si bitan, pa sad se neko treba prema tebi posebno ophoditi da tvom budnom okancu nešto ne bi promaklo, kao npr. život dok je gledao serije za konzumnete aknecina.
ti imas problem ili sa citanjem ili sa razumijevanjem napisanog. prvi put jeste bila slicica sa tekstom, ali ovaj put je cisti tekst. mogu da razumijem da te slicica odvratila od citanja teksta i eventualnog razumijevanja istog kao odgovor na ono sto si napisao, ali ovo sada je vec nivo nize...

ja nigdje nisam napisao da sam bitan, niti da se prema meni treba posebno ophoditi. ne znam zasto izmisljas. ja sam samo ukazao na osnove kulture forumskog komuniciranja. drago mi je da si ih poceo primjenjivati (evo recimo sa ovim citiranjem) i nadam se da ces tako i nastaviti. to je, zaista, korak naprijed.

sljedeci dobar korak bi bio da ne prozivas sugovornike pogrdno i da im ne ljepis epitete, da bi se komunikacija svela na neki normalni nivo. ili, drugim rijecima - ne budi Dodik. moze se sasvim normalno razgovarati i bez pljuvanja i valjanja po blatu. ti, kao da si mene zamislio kao nekog neprijatelja, pa se njemu obracas, a ja sam uveliko suprotno od toga... :kakoste:
De bolan aknecin mani me se. Ne čitaju mi se tvoje umotvorine.
Šta si se nakačio? Ako misliš da sam glup, možeš da kontra-argumentuješ ili da me zaobiđeš.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#60423 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

gamer4ever wrote: 21/01/2022 20:53
hladan.preminger wrote: 21/01/2022 19:42 Ti procenti su smiješni. Sjetimo se tvrdnji od početka vakcinacije.
Šanse da od omicrona nevakcinisan završiš u bolnici su manje od 1%. Kako oni računaju te procente niko živ ne zna.
Nisu džaba trazili 75 godina zabrane objave podataka o istraživanju.
Ako su ti sanse 1%, a vakcina stiti 90% onda su ti sanse sa vakcinom 0.1%
Pa ti ništa ne kontaš.
Ne možeš utvrditi efikasnost ako su ti isti rezultati u kontrolnoj i blind grupi.
Trappist
Posts: 4240
Joined: 12/09/2020 08:52

#60424 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

""Ja bih željela istaknuti da je i omikron vrlo opasna i ozbiljna varijanta velikog potencijala uzrokovanja teškog kliničkog oblika", kazala je Slavuljica i pozvala građane koji su primili samo dvije doze na primanje booster doze jer ona pruža visoku razinu zaštite protiv omikrona."

Eto sefica rijecke infektivne klinike vas pobi argumentovano da omikron nije blazi oblik :lol: :lol:
RtrnOfSalisbury
Posts: 3575
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#60425 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by RtrnOfSalisbury »

... samo da ne ispane kak je korona ne samo bezopasna nego i produzava zivot, ono ko biva ovi sto su poumirali bi zivjeli krace bez korone :? :cry:
Locked