Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#56351 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by nosara »

:lol: :lol: :lol:
splinter
Posts: 7334
Joined: 08/10/2011 12:28

#56352 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

@KraljicaIzJajca Nas nekoliko je prošle godine dok su se cjepiva još razvijala iznijelo svoj stav de će imunizacija biti učinkovita jedino ( mada je i tada pitanje) ako se globalno krene gotovo istovremeno, inače bi mogli imati kontraefekat.
Nažalost desilo se to što se desilo.
Na kraju, jedan je proces razviti djelotvorno cjepivo, drugi je isporučiti ga širom svijeta u kratkom vremenu a treći je sprovesti imunizaciju na terenu.

@Capljina74 Ima jedna vrlo vrlo zanimljiva stvar za mačiji koronavirus FCoV. Ovo je jedini Koronavirus pored Sars-CoV-2 koji ima aminokiselinski insercije na FCS mjestu vezivanja sličnom Furinu i brojne mutacije na Spike proteinu. Kod mački se razvijaju dviije različite bolesti, od istog virusa. Mačji enterični koronavirus (FECV) od nemutiranog soja i mačji infektivni peritonitis virus (FIPV) od mutiranog soja.
Holanđani su čak radili jedno istraživanje gdje su pokušali koristiti ovaj mačiji koronavirus kako bi s njim ciljali ćelije raka kod ljudi. Ne znam št je kasnije bilo s tim. Svojevremeno sam pojedine autore širom svijeta pitao da li je možda isti obrazac bio i kod ljudi. Da li je neki manje patogeni HCoV koji je vremeno cirkulisao na ljudima mutriaro u Sars CoV 2 uz neke procese rekombinacije.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#56353 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

Capljina74 wrote: 28/11/2021 15:52
KraljicaIzJajca wrote: 28/11/2021 15:06

On je moj kralj, ne dam ga nijednoj. :evil:
"Oš ga, bona, pušćat s jaranima na fuka?" :-D :thumbup:
Hoću, ovo je upozorenje ženama. :lol:
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#56354 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by nosara »

Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#56355 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

nosara wrote: 28/11/2021 16:31
Šta ti imaš protiv privatne inicijative? Privatnog poduzetništva?
Trappist
Posts: 4223
Joined: 12/09/2020 08:52

#56356 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Postavljam ovo samo zbog onih jebivjetara koji su tvrdili "znam nekog ko je umro od korone a nikog ko je umro od gladi" i ostalih uhljebskih prica kako mjere nisu napravile nista toliko strasno:

"Građani BiH sve više se nalaze u teškoj ekonomskoj situaciji, zbog čega, nažalost i ne čudi da je red u Dječijoj javnoj kuhinji u Lukavcu sve duži. Vlast je nijema na ovu pojavu, zbog čega je tim ljudi koji gladnima omogućava jedan obrok dnevno, prepušten sam sebi.

Dječija javna kuhinja u Lukavcu, kao prva ovakve vrste u Bosni i Hercegovini, otvorena je prije pet godina. Danas je stanje znatno usloženije nego u vrijeme samog osnivanja, broj korisnika je sve veći, a trenutno se na listi čekanja za jedan obrok dnevno nalazi više od 80 građana u stanju socijalne potrebe.

"Mi iz dana u dan imamo sve veći broj korisnika, ali nažalost nemamo dovoljno hrane kako bismo svima osigurali obroke. Trenutno se sami finansiramo jer nemamo bilo kakve pomoći od lokalne, kantonalne, federalne ili državne vlasti. Borit ćemo se koliko možemo, ali ni sami ne znamo dokad ćemo moći funkcionirati na ovakav način", kaže za Klix.ba Selma Zukić, potpredsjednica Udruženja altruista Ruke prijateljstva."
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#56357 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by nosara »

Capljina74 wrote: 28/11/2021 16:36
nosara wrote: 28/11/2021 16:31
Šta ti imaš protiv privatne inicijative? Privatnog poduzetništva?
Image
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#56358 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

splinter wrote: 28/11/2021 16:13 @KraljicaIzJajca Nas nekoliko je prošle godine dok su se cjepiva još razvijala iznijelo svoj stav de će imunizacija biti učinkovita jedino ( mada je i tada pitanje) ako se globalno krene gotovo istovremeno, inače bi mogli imati kontraefekat.
Nažalost desilo se to što se desilo.
Na kraju, jedan je proces razviti djelotvorno cjepivo, drugi je isporučiti ga širom svijeta u kratkom vremenu a treći je sprovesti imunizaciju na terenu.

@Capljina74 Ima jedna vrlo vrlo zanimljiva stvar za mačiji koronavirus FCoV. Ovo je jedini Koronavirus pored Sars-CoV-2 koji ima aminokiselinski insercije na FCS mjestu vezivanja sličnom Furinu i brojne mutacije na Spike proteinu. Kod mački se razvijaju dviije različite bolesti, od istog virusa. Mačji enterični koronavirus (FECV) od nemutiranog soja i mačji infektivni peritonitis virus (FIPV) od mutiranog soja.
Holanđani su čak radili jedno istraživanje gdje su pokušali koristiti ovaj mačiji koronavirus kako bi s njim ciljali ćelije raka kod ljudi. Ne znam št je kasnije bilo s tim. Svojevremeno sam pojedine autore širom svijeta pitao da li je možda isti obrazac bio i kod ljudi. Da li je neki manje patogeni HCoV koji je vremeno cirkulisao na ljudima mutriaro u Sars CoV 2 uz neke procese rekombinacije.
Da, sjećam se priče o tome, ali, ovo nije normalno, umjesto da šalju doze potrebnim društvima, oni cijepe trećom na drugoj strani svijeta. Vremena je bilo dovoljno, avionskim putem, sve je bilo mogće uraditi.

Ljuta sam. :twisted:

Naravno, na tebe nikad. :lol: :kiss:
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#56359 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

splinter wrote: 28/11/2021 16:13 @KraljicaIzJajca Nas nekoliko je prošle godine dok su se cjepiva još razvijala iznijelo svoj stav de će imunizacija biti učinkovita jedino ( mada je i tada pitanje) ako se globalno krene gotovo istovremeno, inače bi mogli imati kontraefekat.
Nažalost desilo se to što se desilo.
Na kraju, jedan je proces razviti djelotvorno cjepivo, drugi je isporučiti ga širom svijeta u kratkom vremenu a treći je sprovesti imunizaciju na terenu.

@Capljina74 Ima jedna vrlo vrlo zanimljiva stvar za mačiji koronavirus FCoV. Ovo je jedini Koronavirus pored Sars-CoV-2 koji ima aminokiselinski insercije na FCS mjestu vezivanja sličnom Furinu i brojne mutacije na Spike proteinu. Kod mački se razvijaju dviije različite bolesti, od istog virusa. Mačji enterični koronavirus (FECV) od nemutiranog soja i mačji infektivni peritonitis virus (FIPV) od mutiranog soja.
Holanđani su čak radili jedno istraživanje gdje su pokušali koristiti ovaj mačiji koronavirus kako bi s njim ciljali ćelije raka kod ljudi. Ne znam št je kasnije bilo s tim. Svojevremeno sam pojedine autore širom svijeta pitao da li je možda isti obrazac bio i kod ljudi. Da li je neki manje patogeni HCoV koji je vremeno cirkulisao na ljudima mutriaro u Sars CoV 2 uz neke procese rekombinacije.
Hvala na info. Prva liga.

Smatra se da je 80% mačaka bilo u nekom kontaktu sa ovim virusom.

Za furin-proteazu...

Ne smijem spomenuti RetroMAD1, oće Sivonja da svisne ako čuje da se "stočni" lijek testira za Kovid i humanu medicinu.
Last edited by Capljina74 on 28/11/2021 17:49, edited 3 times in total.
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#56360 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by red evil »

Valja skontat diskusiju između @Capljina74 i @splinter , previše stručnih riječi. :mrgreen:
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#56361 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

red evil wrote: 28/11/2021 17:04 Valja skontat diskusiju između @Capljina74 i @splinter , previše stručnih riječi. :mrgreen:
Daleko sam ja od @splinter ovog nivoa. Više dok sam za bravima da navijem forum i napišem koju.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#56362 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

Capljina74 wrote: 28/11/2021 17:43
red evil wrote: 28/11/2021 17:04 Valja skontat diskusiju između @Capljina74 i @splinter , previše stručnih riječi. :mrgreen:
Daleko sam ja od @splinter ovog nivoa. Više dok sam za bravima da navijem forum i napišem koju.
Da li kučni ljubimci mogu prenjeti covid virus na osobu? :shock:
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#56363 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

gamer4ever wrote: 28/11/2021 16:08
biglebovski wrote: 28/11/2021 12:12 Respiratorni virusi nisu nit će ikada prestati biti opasni. Tačno se zna za koga su opasni. Mnogo pametniji i pošteniji ljudi, pravi naučnici, su godinama podizali znanje i utvrdili osnovne postulate virologije, infektologije i imunologije te liječenja.

Pandemija virusa koji u dvije godine nije zarazio ni 5% svjetske populacije, nije pandemija, nego plandemija.
Ne znam sta se pravis budala. Ovaj specificni respiratorni virus je vise opasan od drugih respiratornih virusa koji su dosada kruzili ljudskom populacijom. U tome je stvar, to je razlog svih mjera, masovnih vakcinacija i sl.
Znam, znam, a tek ovaj omikom soj što je opasan, lele. A koliko je tek brz, skoro ko proizvođaći vakcina.
homer2go
Posts: 544
Joined: 19/06/2018 22:45

#56364 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by homer2go »

Capljina74 wrote: 28/11/2021 17:00
splinter wrote: 28/11/2021 16:13 @KraljicaIzJajca Nas nekoliko je prošle godine dok su se cjepiva još razvijala iznijelo svoj stav de će imunizacija biti učinkovita jedino ( mada je i tada pitanje) ako se globalno krene gotovo istovremeno, inače bi mogli imati kontraefekat.
Nažalost desilo se to što se desilo.
Na kraju, jedan je proces razviti djelotvorno cjepivo, drugi je isporučiti ga širom svijeta u kratkom vremenu a treći je sprovesti imunizaciju na terenu.

@Capljina74 Ima jedna vrlo vrlo zanimljiva stvar za mačiji koronavirus FCoV. Ovo je jedini Koronavirus pored Sars-CoV-2 koji ima aminokiselinski insercije na FCS mjestu vezivanja sličnom Furinu i brojne mutacije na Spike proteinu. Kod mački se razvijaju dviije različite bolesti, od istog virusa. Mačji enterični koronavirus (FECV) od nemutiranog soja i mačji infektivni peritonitis virus (FIPV) od mutiranog soja.
Holanđani su čak radili jedno istraživanje gdje su pokušali koristiti ovaj mačiji koronavirus kako bi s njim ciljali ćelije raka kod ljudi. Ne znam št je kasnije bilo s tim. Svojevremeno sam pojedine autore širom svijeta pitao da li je možda isti obrazac bio i kod ljudi. Da li je neki manje patogeni HCoV koji je vremeno cirkulisao na ljudima mutriaro u Sars CoV 2 uz neke procese rekombinacije.
Hvala na info. Prva liga.

Smatra se da je 80% mačaka bilo u nekom kontaktu sa ovim virusom.

Za furin-proteazu...

Ne smijem spomenuti RetroMAD1, oće Sivonja da svisne ako čuje da se "stočni" lijek testira za Kovid i humanu medicinu.
@Capljina74 i @splinter

Hvala velika na trudu i što niste odustali od ovog pdf/a

Pravo je zadovoljstvo naučiti nešta novo i imati normalnu diskusiju. Pa makar sutra svi Omicron contractovali :thumbup:
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#56365 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

Image

Žena pukla u australijskom kovid karantinu sa tri obroka i zapalila ga.
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1941
Joined: 13/07/2016 11:10

#56366 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by sve_ovo_ja »

Čisto update za ono što neko napisa Švicarska kao primjer demokratije, her su pitali ljude na referendumu da li žele Covid pass i slične mjere.

Za sada prvi rezultati, 63% se izjasnilo sa DA.
User avatar
Point.
Posts: 27507
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#56367 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Point. »

sve_ovo_ja wrote: 28/11/2021 19:56 Čisto update za ono što neko napisa Švicarska kao primjer demokratije, her su pitali ljude na referendumu da li žele Covid pass i slične mjere.

Za sada prvi rezultati, 63% se izjasnilo sa DA.
Sve su to ovce, kako ono kažu mislioci svojom glavom.
laik1981
Posts: 12895
Joined: 05/12/2012 13:04

#56368 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

sve_ovo_ja wrote: 28/11/2021 19:56 Čisto update za ono što neko napisa Švicarska kao primjer demokratije, her su pitali ljude na referendumu da li žele Covid pass i slične mjere.

Za sada prvi rezultati, 63% se izjasnilo sa DA.
Pa to je posteno. Neka slicne referendume provode i kod nas i neka na osnovu toga uvode pravila :thumbup:
User avatar
JohnnyS
Posts: 13390
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#56369 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by JohnnyS »

User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7220
Joined: 12/03/2012 18:04

#56370 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

sve_ovo_ja wrote: 28/11/2021 19:56 Čisto update za ono što neko napisa Švicarska kao primjer demokratije, her su pitali ljude na referendumu da li žele Covid pass i slične mjere.

Za sada prvi rezultati, 63% se izjasnilo sa DA.
30% australaca misli da ce umrijeti ako dobije koronu, sve što je Hitler radio je bilo po zakonu sto samo po sebi ne znaci nista.

Sloboda se ne dobija ili gubi na referendumu. Valjda.

Da postavimo stvari u perspektivu, 60 miliona ljudi umre godišnje na svijetu, od korone je umrlo 5.2 miliona, neka su 3 miliona umrla ove godine, to mu ga dodje 5% smrti na svijetu. I zbog toga, "demokratski", na referendunu ( pod uslovom da nije namješten, što nije nemoguće )ljudi sami sebi jebu mater i uvaljuju ograničenja koja se više neće moći tek tako sknuti sa tendencijom uvođenja još više ogranicenja u buducnosti.

Ma hajde.....
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#56371 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

JohnnyS wrote: 28/11/2021 20:27 https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... i_ostalo_m

Zajebali i u Hrvatskoj 2017.godinu
Kad bi samo Index čitao, zaražen ne zaražen, možeš završiti na kisiku.

Čitajući ove članke, o zaraženim i umrlim po Hrvatskoj, čovjek ne može da se ne upita a koga su oni uopšte vakcinisali po Hrvatskoj i hoće li i jednoga spasiti, hoće li iko ostati živ?
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#56372 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

sve_ovo_ja wrote: 28/11/2021 19:56 Čisto update za ono što neko napisa Švicarska kao primjer demokratije, her su pitali ljude na referendumu da li žele Covid pass i slične mjere.

Za sada prvi rezultati, 63% se izjasnilo sa DA.
Pa sta ce dugo bit kad ljudima 2 godine svakodnevno ispiras mozak i siris paniku...

Bas je prije par mjeseci neko stavio istrazivanje iz Australije gddje je 70% ispitanika mislilo da je smrtnost od korone 40% (il tako nesto)... Halo 40%.... I naravno da ce ti ljudi biti za bilo kakvu glupost kad su ih isprepadali!!!

Uz sve to ljudi su ucjenjeni... Govori im se svakodnevno da ce biti samo gore ako ne urade ovo ili ono...

A istina je da 99.999% zarazenih prezivi!!!

Ovdje bi neki sutra gkasali da se nevakcinisanim zabrani izlazak na ulicu... Neki jer su mentalno bolesni, a drugi jer su isprepadani i misle da je to fakat rjesenje...
Trappist
Posts: 4223
Joined: 12/09/2020 08:52

#56373 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

biglebovski wrote: 28/11/2021 20:59
JohnnyS wrote: 28/11/2021 20:27 https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... i_ostalo_m

Zajebali i u Hrvatskoj 2017.godinu
Kad bi samo Index čitao, zaražen ne zaražen, možeš završiti na kisiku.

Čitajući ove članke, o zaraženim i umrlim po Hrvatskoj, čovjek ne može da se ne upita a koga su oni uopšte vakcinisali po Hrvatskoj i hoće li i jednoga spasiti, hoće li iko ostati živ?
Nema veze sto index svaki dan objavi oficijalni podatak da je prosjek umrlih 70 godina sa vise udruzenih bolesti. Jebiga, ne pise to u naslovu, u naslovu pise katastrofa, samo je to bitno
Hendrix
Posts: 4074
Joined: 27/02/2004 00:00

#56374 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hendrix »

Ironija ove pandemije je kad se bosanski levat sprda sa Fauccijem, likom koji ima preko 1300 naucnih radova bukvalno na temu virusa i pandemije... jedan od najcitiranijih naucnika moderne nauke... ali dodje balkanac i sprda se, stavlja ga pod navodnike u "struku" i poredi sa nekakvih Cerkezom i ostalim kretenima u nasoj vlasti.

Bukvalno se vracamo u srednji vijek kada je crkva palila naucnike... sad vi isto radite samo preko foruma. A ako Trump opet dodje na vlast mislim da ce ih javno i spaljivati, fasizam se vraca u stilu. Ostacete upamceni u istoriji kao levati koji su podrzavali fasistu Trumpa, seoskog varalicu i nasljednika tatinog bogatstva koji se ''borio'' za narod... ironija u pm.
Last edited by Hendrix on 28/11/2021 23:05, edited 2 times in total.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#56375 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

Trappist wrote: 28/11/2021 16:36 Postavljam ovo samo zbog onih jebivjetara koji su tvrdili "znam nekog ko je umro od korone a nikog ko je umro od gladi" i ostalih uhljebskih prica kako mjere nisu napravile nista toliko strasno:

"Građani BiH sve više se nalaze u teškoj ekonomskoj situaciji, zbog čega, nažalost i ne čudi da je red u Dječijoj javnoj kuhinji u Lukavcu sve duži. Vlast je nijema na ovu pojavu, zbog čega je tim ljudi koji gladnima omogućava jedan obrok dnevno, prepušten sam sebi.

Dječija javna kuhinja u Lukavcu, kao prva ovakve vrste u Bosni i Hercegovini, otvorena je prije pet godina. Danas je stanje znatno usloženije nego u vrijeme samog osnivanja, broj korisnika je sve veći, a trenutno se na listi čekanja za jedan obrok dnevno nalazi više od 80 građana u stanju socijalne potrebe.

"Mi iz dana u dan imamo sve veći broj korisnika, ali nažalost nemamo dovoljno hrane kako bismo svima osigurali obroke. Trenutno se sami finansiramo jer nemamo bilo kakve pomoći od lokalne, kantonalne, federalne ili državne vlasti. Borit ćemo se koliko možemo, ali ni sami ne znamo dokad ćemo moći funkcionirati na ovakav način", kaže za Klix.ba Selma Zukić, potpredsjednica Udruženja altruista Ruke prijateljstva."
"Uvijek se mogu isprositi dvije ili tri KM za užinu djetetu", reče jedan forumaš u novembru prošle godine. :lol: :skoljka: :run:
Last edited by aldinjo on 29/11/2021 02:16, edited 1 time in total.
Locked