Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#56326 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

BadBoy wrote: 28/11/2021 14:21
JohnnyS wrote: 28/11/2021 14:05 Višak smrtnosti je isključivo vezan uz koronu, to sam rekao već sto puta, između onoga tko ima rak i tko će sigurno umrijeti za pola godine i onoga tko ima koronu i treba mu kisik da možda ne umre danas, svaka bolnica na svijetu će primiti onoga s koronom. To se zove trijaža. Nema ljudi da pokrije "plandemiju" i redovan rad zdravstvenog sustava. Nigdje na svijetu. Nije nas Soros dovoljno zaposlio
Zalijepiti ovo za prvi post i natjerati sve da pročitaju prije postanja ovdje. :thumbup:
:lol: :lol: :lol: :lol: Eto ljudi kad idu na pregled, prvo bolnica sastavi konzilijum, pa dodijele dva anesteziologa i četiri infektologa, jednog pulmologa, tri medicinske sestre, kardiologa, hirurga, dvojicu internista, endrokriniloga i dijabetologa, kako bi čovjeku uradili CT.
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#56327 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by tindbe »

Ivermectin lobi na forumu smori s glupošću. :-)
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55408
Joined: 15/12/2008 16:53

#56328 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ultima_palabra »

ZyzzSar wrote: 28/11/2021 10:08
ultima_palabra wrote: 28/11/2021 03:22

Dokaz za to je? Ali nemoj da je meme :D
cuj ovog daj dokaz :-)
daj ti dokaz da nije, moze li tako
pa ni svi oni silni takozvani strucnjaci poslije 2 godine nemaju dokaz da je pandemija pocela u kini, imaju samo indiciju i pretpostavku, tako da mozes zapravo skontati koliko ti je odgovor kritican
mozda jest, mozda nije
jedina stvar koja je sigurna, koja je ocita, je da trenutne vakcine nisu rjesenje, ma koliko oni/politicari uvjetovali ljude da se vakcinisu
Ako neko nesto tvrdi, na njemu je teret dokazivanja.

Jel Delta nastala u Indiji u koju tada nije nijedna vakcina usla?
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#56329 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

homer2go wrote: 28/11/2021 14:25
BadBoy wrote: 28/11/2021 13:36

Pa valjda bi se baš zbog toga trebali malo više pozabaviti prevencijom pandemije. Kakav je to rezon, znači neko ti je sjebo kočnice na autu i sada ti trebaš voziti 190 km/h jer jebiga, nisi ti kriv nisi ih ti sjebo? Valjda nećeš voziti nikako ili ćeš barem biti 100x oprezniji dok ne dođeš do majstora?
Pa bilo je preventivnih aktivnosti, sjeti se samo magičnih bilborda ohrabrenja i pozitivne enrgije u Sarajevu sa porukama istaknute profesorice. U Banja Luci su preventivno pravili i napravili podzemni parking za bolnicu.

preventivno je formiran i Respiratorni centar na KCUS-u koji je nakon neviđenog debakla u toku 48 sati rasformiran i prepušten zaboravu. Pazi to se dešava u gradu koji ima Univerzitet sa fakultetima, stručne i osposobljene kompanije iz mnogih potrebnih oblasti itd.

Korona traje skoro dvije godine i nijedna jača saradnja, obuka pomoć sa med. institucijama izvan BiH nije uspostavljena, toliko privatnog sektora u BiH, ništa se nije uradilo na uvezivanju i boljoj organizaciji.

Da ne pričam da nitko nije radio na prevenciji, samo je Direktor Solak nešta probao ali na kraju ni on nije dobio podršku.

Da zaključimo mantru,

Najopasniji virus na svijetu
Neodgovorna krezuba rulja koja se odaziva na ime "stanovnici BiH"

su jedini krivci za sve nedaće, ostalo je bilo sve super i na nivou zadatka. :D :D
Jarane ne kontam te šta pričaš. Sve je tačno šta si napisao od-do. I šta sad ja trebam zbog toga još luđe da se ponašam? Haj mi samo objasni koji je to rezon molim te i odmah ću krenuti tako da se ponašam, izvadit ću ovaj chip iz sebe momentalno.
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#56330 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

biglebovski wrote: 28/11/2021 14:30
BadBoy wrote: 28/11/2021 14:21

Zalijepiti ovo za prvi post i natjerati sve da pročitaju prije postanja ovdje. :thumbup:
:lol: :lol: :lol: :lol: Eto ljudi kad idu na pregled, prvo bolnica sastavi konzilijum, pa dodijele dva anesteziologa i četiri infektologa, jednog pulmologa, tri medicinske sestre, kardiologa, hirurga, dvojicu internista, endrokriniloga i dijabetologa, kako bi čovjeku uradili CT.
Hahaha šta priča bolan, JohnnyS priča o jednoj stvari ti uletiš sa desetom stvari i sad kao ti isp'o pametan?

Bukvalno cijela ova tema se svodi na ovaj klip:



I sad je kao on njemu zapečio usta, rek'o mu :lol: :lol:
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#56331 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

homer2go wrote: 28/11/2021 14:25
BadBoy wrote: 28/11/2021 13:36

Pa valjda bi se baš zbog toga trebali malo više pozabaviti prevencijom pandemije. Kakav je to rezon, znači neko ti je sjebo kočnice na autu i sada ti trebaš voziti 190 km/h jer jebiga, nisi ti kriv nisi ih ti sjebo? Valjda nećeš voziti nikako ili ćeš barem biti 100x oprezniji dok ne dođeš do majstora?
Pa bilo je preventivnih aktivnosti, sjeti se samo magičnih bilborda ohrabrenja i pozitivne enrgije u Sarajevu sa porukama istaknute profesorice. U Banja Luci su preventivno pravili i napravili podzemni parking za bolnicu.

preventivno je formiran i Respiratorni centar na KCUS-u koji je nakon neviđenog debakla u toku 48 sati rasformiran i prepušten zaboravu. Pazi to se dešava u gradu koji ima Univerzitet sa fakultetima, stručne i osposobljene kompanije iz mnogih potrebnih oblasti itd.

Korona traje skoro dvije godine i nijedna jača saradnja, obuka pomoć sa med. institucijama izvan BiH nije uspostavljena, toliko privatnog sektora u BiH, ništa se nije uradilo na uvezivanju i boljoj organizaciji.

Da ne pričam da nitko nije radio na prevenciji, samo je Direktor Solak nešta probao ali na kraju ni on nije dobio podršku.

Da zaključimo mantru,

Najopasniji virus na svijetu
Neodgovorna krezuba rulja koja se odaziva na ime "stanovnici BiH"

su jedini krivci za sve nedaće, ostalo je bilo sve super i na nivou zadatka. :D :D
:thumbup:

Nije im bio profitabilan biznis, tko će bacati pare u zdrastvo.

Ovjde i ostatak svijeta upravo doživljavaju posljedice toga.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55408
Joined: 15/12/2008 16:53

#56332 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ultima_palabra »

biglebovski wrote: 28/11/2021 11:58
Zoya wrote: 28/11/2021 11:50 Ovome se nigdje kraj ne vidi i ovo je to 'novo normalno' ja mislim. Samo se treba navići na život sa maskama, držati se preporuka, pa se valjda preživi. Sve je više ljudi zaraženo oko mene, a sve vakcinisani sa obje doze, neko i sa trećom. Izgleda ćemo se svi zaraziti prije ili kasnije.
Zarazujem se ja evo četrdeset i kusur godina, redovno. Dijete isto tako, svake godine, žena mi je bila dobra prošle godine bez zaraza, dok ne primi vakcinu, pa se zarazi nakon mjesec i po.
Dok nije primila vakcinu, bojala se, postovala sve mjere, poslije vakcine se opustila. Ispravi me ako nisam u pravu.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#56333 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

tindbe wrote: 28/11/2021 14:34 Ivermectin lobi na forumu smori s glupošću. :-)
Nisam ja nikakav Ivermectin lobista. Protiv ove covid gripe i prehlade ga ne bih ni uzeo, kao što neću da uzimam ni vakcinu, sve dok ne budem na nekim terapijama. Ali zašto se ne bi davao, pogotovo što je dostupan i jeftin. Zašto nije ni isproban na dobrovoljcima?
Ovdje se radi o forsiranju izuzetno skupih terapija i jeftinom pokušaju prikrivanja ogromne pljačke koja se provodi preko zdravstva. Evo ih pričaju kako su se radi ovoga morale trijaže praviti, opasnost, a da vidimo promete privatnih medicinskih ustanova, sve bi ti se samo kazalo. Odgađaj preglede koje pokriva javno zdravstvo i lagano preusmjeravaj pacijente na privatnike, koji uglavnom sjede na dvije stolice istovremeno. Pa nije to od jučer tako.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#56334 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

BadBoy wrote: 28/11/2021 14:36
biglebovski wrote: 28/11/2021 14:30

:lol: :lol: :lol: :lol: Eto ljudi kad idu na pregled, prvo bolnica sastavi konzilijum, pa dodijele dva anesteziologa i četiri infektologa, jednog pulmologa, tri medicinske sestre, kardiologa, hirurga, dvojicu internista, endrokriniloga i dijabetologa, kako bi čovjeku uradili CT.
Hahaha šta priča bolan, JohnnyS priča o jednoj stvari ti uletiš sa desetom stvari i sad kao ti isp'o pametan?

Johny priča o trijažama i kako je kovid isključivi krivac za povečanje smrtnosti dok ja pričam da se kamara preventivnih pregleda otkazala, ne hitnih operacija, nego pregleda običnih koji nemaju veze nikakve sa intenzivnim jedinicama. A kad ti zakasniš sa rakom ili drugom bolesti, jedno godinu dana, znamo šta slijedi. A taj isti Johny te zovne na viber i kaže ajde dođi kod mene privatno za 400 maraka ćemo to odraditi, znaš bro, vamo je kovid, kriza, preopterećeni smo.
homer2go
Posts: 544
Joined: 19/06/2018 22:45

#56335 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by homer2go »

BadBoy wrote: 28/11/2021 14:34
homer2go wrote: 28/11/2021 14:25

Pa bilo je preventivnih aktivnosti, sjeti se samo magičnih bilborda ohrabrenja i pozitivne enrgije u Sarajevu sa porukama istaknute profesorice. U Banja Luci su preventivno pravili i napravili podzemni parking za bolnicu.

preventivno je formiran i Respiratorni centar na KCUS-u koji je nakon neviđenog debakla u toku 48 sati rasformiran i prepušten zaboravu. Pazi to se dešava u gradu koji ima Univerzitet sa fakultetima, stručne i osposobljene kompanije iz mnogih potrebnih oblasti itd.

Korona traje skoro dvije godine i nijedna jača saradnja, obuka pomoć sa med. institucijama izvan BiH nije uspostavljena, toliko privatnog sektora u BiH, ništa se nije uradilo na uvezivanju i boljoj organizaciji.

Da ne pričam da nitko nije radio na prevenciji, samo je Direktor Solak nešta probao ali na kraju ni on nije dobio podršku.

Da zaključimo mantru,

Najopasniji virus na svijetu
Neodgovorna krezuba rulja koja se odaziva na ime "stanovnici BiH"

su jedini krivci za sve nedaće, ostalo je bilo sve super i na nivou zadatka. :D :D
Jarane ne kontam te šta pričaš. Sve je tačno šta si napisao od-do. I šta sad ja trebam zbog toga još luđe da se ponašam? Haj mi samo objasni koji je to rezon molim te i odmah ću krenuti tako da se ponašam, izvadit ću ovaj chip iz sebe momentalno.
Naravno da se nećeš ni ti, a niti ja prestati ponašati odgovorno. Ali za razliku od dosadašnjeg nastupa koji se svodio na "pišanje po krezuboj sirotinji i forumskim antivaxerima", mogao bi priznati sebi da su tvoje obrazovanje, stručnost i odgovornost "privilegija" i da ukažeš na prave krivce i njih kritikuješ i tražiš promjenu.

Ko je autoritet u balkanskim zemljama zemljama zadužen za ova pitanja? Vjerske institucije na prvom mjestu. To nitko na forumu ne spominje koliko su one doprinjele ovako katastrofalnom reagovanju na epidemiju. Papu ne slušaju a ne nekog drugog, o SPC-u da ne pričam. IZ dala "non objection" ali se nije nešta pretrgla da promoviše vakcinaciju i slično. Pa Aco pokupovao vakcina da sve pelcuje 4 puta i bude heroj Balkana, ali mu sve propade.

Sa druge strane u "krizni štabovi" napunjeni podkapacitiranim uhljebima nesposobnim da osmisle išta iole inteligentno i razumno.

Trebali da nastavljam sa pričom. Najlakše je po krezuboj gomili i piljarima. :D :D
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#56336 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

splinter wrote: 28/11/2021 10:22
KraljicaIzJajca wrote: 28/11/2021 09:30

Hvala na obrazloženju, a čekam svog kralja @splinter :-D

@hadzinicasa dobro si ti rekla, neki dan, nema splinteru spavanja. :lol:

Dodajem ovo:

Netherlands: You may notice the 61 in the table above. There were two flights from South Africa that landed in Amsterdam late last night. Upon arrival, all 600 passengers were tested on the tarmac and 61 tests came back positive. A 10% prevalence rate on a flight is unbelievably high. Like defies imagination (as Bergstrom said). Especially given all passengers were negative before take off. With these positive cases we need to know a few things:
Možeš i ti Čapljina odgovoriti
:-D
Hint je vakcina za Marekovu bolest kod peradi i početni neuspjeh kod iste.
Mislim da je i sa vakcinama za Koronaviruse kod životinja zanimljiva situacija. Nisu se pokazale nešto pretjrano efikasne osim možda kod teladi. Kod pasa je u upotrebi nekoliko njih ali izgleda da ne spriječavaju širenje zaraze već uglavnom umanjuju simptome, dosta ih je i povučeno zbog nus pojava, kod mački nikada nisu puštene u upotrebu, kod svinja isto polovičan rezultat itd . .
Ma vole te cure. Traže te. Valjda skontale da sam oženjen pa bježe od mene.

Gdje me nađe za Mareka?

Nekako me uvijek to zaobilazilo. Nisam ljubitelj peradi. Frka mi je kokoš u ruci držati. Neka odbojnost.

Ali ono što mogu da ti kažem da je kod Transmisivnog gastroenterotisa svinja vakcina podbacila van svakog pojma.

Veću ulogu imaju sekretorna IgA maternalnog porjekla dobijena mljezivom (naša stara riječ koju zamjenjujemo kolostrumom) u odbrani. Veoma lako adheriraju za epitel crijeva.

Druga stvar je ta cirkulacija limfocita krmače između crijeva i mliječne žlijezde.

Sistemska, parenteralna imunizacija ne dovodi do zaštite jer specifična At u serumu prije svega IgG nisu efikasna.

Inače,
Kao i svaki Korona virus ima S protein, protein membrane M, omotača E i nukleokapsidni N. Mutant koji izaziva enteralne promjene od normalnog virusa koji izaziva respiratorne, se Ag razlikuje samo u sekvenci E2 virusnog proteina.

Nastaviću kod mačaka.
Last edited by Capljina74 on 28/11/2021 14:56, edited 1 time in total.
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#56337 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

homer2go wrote: 28/11/2021 14:50
BadBoy wrote: 28/11/2021 14:34

Jarane ne kontam te šta pričaš. Sve je tačno šta si napisao od-do. I šta sad ja trebam zbog toga još luđe da se ponašam? Haj mi samo objasni koji je to rezon molim te i odmah ću krenuti tako da se ponašam, izvadit ću ovaj chip iz sebe momentalno.
Naravno da se nećeš ni ti, a niti ja prestati ponašati odgovorno. Ali za razliku od dosadašnjeg nastupa koji se svodio na "pišanje po krezuboj sirotinji i forumskim antivaxerima", mogao bi priznati sebi da su tvoje obrazovanje, stručnost i odgovornost "privilegija" i da ukažeš na prave krivce i njih kritikuješ i tražiš promjenu.

Ko je autoritet u balkanskim zemljama zemljama zadužen za ova pitanja? Vjerske institucije na prvom mjestu. To nitko na forumu ne spominje koliko su one doprinjele ovako katastrofalnom reagovanju na epidemiju. Papu ne slušaju a ne nekog drugog, o SPC-u da ne pričam. IZ dala "non objection" ali se nije nešta pretrgla da promoviše vakcinaciju i slično. Pa Aco pokupovao vakcina da sve pelcuje 4 puta i bude heroj Balkana, ali mu sve propade.

Sa druge strane u "krizni štabovi" napunjeni podkapacitiranim uhljebima nesposobnim da osmisle išta iole inteligentno i razumno.

Trebali da nastavljam sa pričom. Najlakše je po krezuboj gomili i piljarima. :D :D
Treba. Sve je to dio šire priče koju je stvorila ta krezuba gomila i piljari. Sve je to dio klero-fašističke hobotnice u kojoj svaki taj krezubi piljar želi samo da sebe uhljebi a ne da istinski promijeni sistem.

Nije mi žao ovog naroda i zaslužujemo svi da propadnemo. Ali to nema veze sa koronom, tako nam je 25 godina prije korone bilo, a nastavit će biti i narednih 50 dok lagano ne nestanemo. Zasluženo.

Treba li dalje da pričamo ali da se prebacimo na, za to, adekvatnu temu?
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#56338 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

ultima_palabra wrote: 28/11/2021 14:40
biglebovski wrote: 28/11/2021 11:58

Zarazujem se ja evo četrdeset i kusur godina, redovno. Dijete isto tako, svake godine, žena mi je bila dobra prošle godine bez zaraza, dok ne primi vakcinu, pa se zarazi nakon mjesec i po.
Dok nije primila vakcinu, bojala se, postovala sve mjere, poslije vakcine se opustila. Ispravi me ako nisam u pravu.
Nikakve razlike u ponašanju nije bilo prije i poslije vakcine. Opušteni smo još od prošlog ljeta, osim prema roditeljima kojima smo smanjili posjete, gdje traže nosimo masku, porodični smo ljudi sa uskim krugom prijatelja i kolega. Zarazila je mati, najvjerovatnije, preko majstora koji su nešto mašinu montirali. Ona se vakcinisala jer je mislila da ne može da zarazi ostale, prije svega da bi mogla na miru s roditeljima više vremena provoditi.
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#56339 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

biglebovski wrote: 28/11/2021 14:47
BadBoy wrote: 28/11/2021 14:36

Hahaha šta priča bolan, JohnnyS priča o jednoj stvari ti uletiš sa desetom stvari i sad kao ti isp'o pametan?

Johny priča o trijažama i kako je kovid isključivi krivac za povečanje smrtnosti dok ja pričam da se kamara preventivnih pregleda otkazala, ne hitnih operacija, nego pregleda običnih koji nemaju veze nikakve sa intenzivnim jedinicama. A kad ti zakasniš sa rakom ili drugom bolesti, jedno godinu dana, znamo šta slijedi. A taj isti Johny te zovne na viber i kaže ajde dođi kod mene privatno za 400 maraka ćemo to odraditi, znaš bro, vamo je kovid, kriza, preopterećeni smo.
1. To skretanje na privatne prakse je postojalo i prije korone i totalno je drugi problem od korone. Naravno, nastavit će biti problem i nakon korone jer mi nećemo ništa uraditi po tom pitanju.

2. Sve se to što si ti napisao dešava i u drugim zemljama sa daleko manjim stopama korupcije. Dakle, Jonny je opet u pravu.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#56340 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

BadBoy wrote: 28/11/2021 14:59
biglebovski wrote: 28/11/2021 14:47

Johny priča o trijažama i kako je kovid isključivi krivac za povečanje smrtnosti dok ja pričam da se kamara preventivnih pregleda otkazala, ne hitnih operacija, nego pregleda običnih koji nemaju veze nikakve sa intenzivnim jedinicama. A kad ti zakasniš sa rakom ili drugom bolesti, jedno godinu dana, znamo šta slijedi. A taj isti Johny te zovne na viber i kaže ajde dođi kod mene privatno za 400 maraka ćemo to odraditi, znaš bro, vamo je kovid, kriza, preopterećeni smo.
1. To skretanje na privatne prakse je postojalo i prije korone i totalno je drugi problem od korone. Naravno, nastavit će biti problem i nakon korone jer mi nećemo ništa uraditi po tom pitanju.

2. Sve se to što si ti napisao dešava i u drugim zemljama sa daleko manjim stopama korupcije. Dakle, Jonny je opet u pravu.
Ma vidim ja da vi što ste u pravu pravo dobro vodite ovu situaciju, još samo malo, pa ćete proglasiti pobjedu! Samo naprijed! Plješćem vam večeras sa balkona u 20:00h!
homer2go
Posts: 544
Joined: 19/06/2018 22:45

#56341 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by homer2go »

BadBoy wrote: 28/11/2021 14:55
homer2go wrote: 28/11/2021 14:50

Naravno da se nećeš ni ti, a niti ja prestati ponašati odgovorno. Ali za razliku od dosadašnjeg nastupa koji se svodio na "pišanje po krezuboj sirotinji i forumskim antivaxerima", mogao bi priznati sebi da su tvoje obrazovanje, stručnost i odgovornost "privilegija" i da ukažeš na prave krivce i njih kritikuješ i tražiš promjenu.

Ko je autoritet u balkanskim zemljama zemljama zadužen za ova pitanja? Vjerske institucije na prvom mjestu. To nitko na forumu ne spominje koliko su one doprinjele ovako katastrofalnom reagovanju na epidemiju. Papu ne slušaju a ne nekog drugog, o SPC-u da ne pričam. IZ dala "non objection" ali se nije nešta pretrgla da promoviše vakcinaciju i slično. Pa Aco pokupovao vakcina da sve pelcuje 4 puta i bude heroj Balkana, ali mu sve propade.

Sa druge strane u "krizni štabovi" napunjeni podkapacitiranim uhljebima nesposobnim da osmisle išta iole inteligentno i razumno.

Trebali da nastavljam sa pričom. Najlakše je po krezuboj gomili i piljarima. :D :D
Treba. Sve je to dio šire priče koju je stvorila ta krezuba gomila i piljari. Sve je to dio klero-fašističke hobotnice u kojoj svaki taj krezubi piljar želi samo da sebe uhljebi a ne da istinski promijeni sistem.

Nije mi žao ovog naroda i zaslužujemo svi da propadnemo. Ali to nema veze sa koronom, tako nam je 25 godina prije korone bilo, a nastavit će biti i narednih 50 dok lagano ne nestanemo. Zasluženo.

Treba li dalje da pričamo ali da se prebacimo na, za to, adekvatnu temu?
Ma neću drug :thumbup: mi slično mislimo samo su nam metodi rješavanja problema različiti. Ja sam naivac koji misli da ako promjenimo elite da će povesti bazu prema nekom napretku :D :D
Sa druge strane koliko vidim ti si prešao stepenicu više i zalažeš se da se baza potopi i demolira :D :D

Meni Covid tema interesantna kao društveni eksperiment bez presedana u ljudskoj istoriji.
Last edited by homer2go on 28/11/2021 15:05, edited 1 time in total.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#56343 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

Capljina74 wrote: 28/11/2021 14:55
splinter wrote: 28/11/2021 10:22

Možeš i ti Čapljina odgovoriti
:-D
Hint je vakcina za Marekovu bolest kod peradi i početni neuspjeh kod iste.
Mislim da je i sa vakcinama za Koronaviruse kod životinja zanimljiva situacija. Nisu se pokazale nešto pretjrano efikasne osim možda kod teladi. Kod pasa je u upotrebi nekoliko njih ali izgleda da ne spriječavaju širenje zaraze već uglavnom umanjuju simptome, dosta ih je i povučeno zbog nus pojava, kod mački nikada nisu puštene u upotrebu, kod svinja isto polovičan rezultat itd . .
Ma vole te cure. Traže te. Valjda skontale da sam oženjen pa bježe od mene.

Gdje me nađe za Mareka?

Nekako me uvijek to zaobilazilo. Nisam ljubitelj peradi. Frka mi je kokoš u ruci držati. Neka odbojnost.

Ali ono što mogu da ti kažem da je kod Transmisivnog gastroenterotisa svinja vakcina podbacila van svakog pojma.

Veću ulogu imaju sekretorna IgA maternalnog porjekla dobijena mljezivom (naša stara riječ koju zamjenjujemo kolostrumom) u odbrani. Veoma lako adheriraju za epitel crijeva.

Druga stvar je ta cirkulacija limfocita krmače između crijeva i mliječne žlijezde.

Sistemska, parenteralna imunizacija ne dovodi do zaštite jer specifična At u serumu prije svega IgG nisu efikasna.

Inače,
Kao i svaki Korona virus ima S protein, protein membrane M, omotača E i nukleokapsidni N. Mutant koji izaziva enteralne promjene od normalnog virusa koji izaziva respiratorne, se Ag razlikuje samo u sekvenci E2 virusnog proteina.

Nastaviću kod mačaka.
On je moj kralj, ne dam ga nijednoj. :evil:
User avatar
JohnnyS
Posts: 13390
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#56344 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by JohnnyS »

biglebovski wrote: 28/11/2021 15:03
BadBoy wrote: 28/11/2021 14:59

1. To skretanje na privatne prakse je postojalo i prije korone i totalno je drugi problem od korone. Naravno, nastavit će biti problem i nakon korone jer mi nećemo ništa uraditi po tom pitanju.

2. Sve se to što si ti napisao dešava i u drugim zemljama sa daleko manjim stopama korupcije. Dakle, Jonny je opet u pravu.
Ma vidim ja da vi što ste u pravu pravo dobro vodite ovu situaciju, još samo malo, pa ćete proglasiti pobjedu! Samo naprijed! Plješćem vam večeras sa balkona u 20:00h!

Ja razumijem tvoje ogorčenje situacijom, nisi jedini koji je isfrustriran, i ja sam, i sve mi ide na kurac, ali treba razlučiti nelogične mjere, upitnu logiku covid potvrda, medijsko ispiranje mozga, loš zdravstveni sustav i postojanje bolesti koje nije prije bilo i koja paralizira zdravstveni sustav kao nijedna u zadnjih sto godina. Jer nije samo u nas tako gdje zdravstvo ima sto mana i vode nas idioti, već je tako u skoro svim zemljama svijeta.
BadBoy
Posts: 8041
Joined: 01/11/2005 21:55

#56345 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

homer2go wrote: 28/11/2021 15:03
BadBoy wrote: 28/11/2021 14:55

Treba. Sve je to dio šire priče koju je stvorila ta krezuba gomila i piljari. Sve je to dio klero-fašističke hobotnice u kojoj svaki taj krezubi piljar želi samo da sebe uhljebi a ne da istinski promijeni sistem.

Nije mi žao ovog naroda i zaslužujemo svi da propadnemo. Ali to nema veze sa koronom, tako nam je 25 godina prije korone bilo, a nastavit će biti i narednih 50 dok lagano ne nestanemo. Zasluženo.

Treba li dalje da pričamo ali da se prebacimo na, za to, adekvatnu temu?
Ma neću drug :thumbup: mi slično mislimo samo su nam metodi rješavanja problema različiti. Ja sam naivac koji misli da ako promjenimo elite da će povesti bazu prema nekom napretku :D :D
Sa druge strane koliko vidim ti si prešao stepenicu više i zalažeš se da se baza potopi i demolira :D :D

Meni Covid tema interesantna kao društveni eksperiment bez presedana u ljudskoj istoriji.
Haha ubiVen je i posljednji tračak optimizma u meni. Ovako ćemo tavoriti još koje desetljeće dok se naprosto ne ugasimo i to je to :D
User avatar
zabac kermit
Posts: 528
Joined: 30/09/2021 14:49
Location: zivot,sve u i oko njega

#56346 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zabac kermit »

https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/3818 ... za-starije

DOKTOR KON OTKRIO ŠOKANTAN PODATAK: Svaka treća osoba u bolnici je vakicnisana, mlade je baš briga za starije!
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#56347 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

splinter wrote: 28/11/2021 10:22
KraljicaIzJajca wrote: 28/11/2021 09:30

Hvala na obrazloženju, a čekam svog kralja @splinter :-D

@hadzinicasa dobro si ti rekla, neki dan, nema splinteru spavanja. :lol:

Dodajem ovo:

Netherlands: You may notice the 61 in the table above. There were two flights from South Africa that landed in Amsterdam late last night. Upon arrival, all 600 passengers were tested on the tarmac and 61 tests came back positive. A 10% prevalence rate on a flight is unbelievably high. Like defies imagination (as Bergstrom said). Especially given all passengers were negative before take off. With these positive cases we need to know a few things:
Možeš i ti Čapljina odgovoriti
:-D
Hint je vakcina za Marekovu bolest kod peradi i početni neuspjeh kod iste.
Mislim da je i sa vakcinama za Koronaviruse kod životinja zanimljiva situacija. Nisu se pokazale nešto pretjrano efikasne osim možda kod teladi. Kod pasa je u upotrebi nekoliko njih ali izgleda da ne spriječavaju širenje zaraze već uglavnom umanjuju simptome, dosta ih je i povučeno zbog nus pojava, kod mački nikada nisu puštene u upotrebu, kod svinja isto polovičan rezultat itd . .
Vakcinacijom mačaka se pojačavaju simptomi oboljenja, skraćuje inkubacioni period i ubrzo ide fatalni ishod bolesti.

Već sam pisao - Kod infektivnog peritonitisa felida inficirane ćelije vrše ekspresiju virusnih proteina, ali u prisustvu specifičnih At dolazi do njihovog stapanja sa plazma membranom i čine da ćelije imunom sistemu budu ok. Tu nastaje kijamet.

Ta anti-S i anti-M antitjela su problem pa je jedina komercijalna vakcina ona od mutiranog soja koji se usporeno umnožava u nosnoj sluzokoži poslije intranazalne inokulacije. Tako se izbjegava sistemski humoralna odgovor. Senzibilisani T limfociti pružaju djelimičnu zaštitu od divljeg virusa.

Išlo se u stvaranje DNK vakcine, ali nisu uspjeli.

Za Mareka ne mogu da dokučim nikako.
Znam da je najnoviji sistem in ovo. Da su se radile rekombinantne DNK vakcine.

Da se išlo na sinergetski zaštitni efekat sa dva, tri soja u vakcini.

Da se one vakcine sa slobodnim virusom ne daju pilićima pasivno zaštićenim materalnim imunitetom, dok se vakcine gdje je virus vezan za ćelije daje.

Opet,
Daleko sam od peradi pa ne znam. Iskreno ni ne pratim.
Last edited by Capljina74 on 28/11/2021 15:55, edited 2 times in total.
KraljicaIzJajca
Posts: 3978
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#56348 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by KraljicaIzJajca »

Capljina74 wrote: 28/11/2021 15:24
splinter wrote: 28/11/2021 10:22

Možeš i ti Čapljina odgovoriti
:-D
Hint je vakcina za Marekovu bolest kod peradi i početni neuspjeh kod iste.
Mislim da je i sa vakcinama za Koronaviruse kod životinja zanimljiva situacija. Nisu se pokazale nešto pretjrano efikasne osim možda kod teladi. Kod pasa je u upotrebi nekoliko njih ali izgleda da ne spriječavaju širenje zaraze već uglavnom umanjuju simptome, dosta ih je i povučeno zbog nus pojava, kod mački nikada nisu puštene u upotrebu, kod svinja isto polovičan rezultat itd . .
Vakcinacijom mačaka se pojačavaju simptomi oboljenja, skraćuje inkubacioni period i ubrzo ide fatalni ishod bolesti.

Već sam pisao - Kod infektivnog peritonitisa felida inficirane ćelije vrše ekspresiju virusnih proteina, ali u prisustvu specifičnih At dolazi do njihovog stapanja sa plazma membranom i čine da ćelije imunom sistemu budu ok. Tu nastaje kijamet.

Ta anti-S i anti-M antitjela su problem pa je jedina komercijalna vakcina ona od mutiranog soja koji se usporeno umnožava u nosnoj sluzokoži poslije intranazalne implikacije. Tako se izbjegava sistemski humoralna odgovor. Senzibilisani T limfociti pružaju djelimičnu zaštitu od divljeg virusa.

Išlo se u stvaranje DNK vakcine, ali nisu uspjeli.
Capljina, @splinter , pokušalo se napraviti i mRNA cijepivo protiv gripe, ali ne funkcionira, nije uspjelo.

@homer2go

Na početku pandemije se pričalo, uraditi brzu globalno cijepljene. To se nije desilo. Prije cijepiva smo imali dvije opasne mutacije na evropskom tlu. Danas imamo treću dozu, ca Afrika ju je nema, zato imamo i dalje ovakve opasne mutacije. Zašto je ovako disproporcionalno cijepljenje u siromašnijim državama? Tko me je teško dati cijepiva siromašnima? Branko Rihtman je rekao:100%. Vakcinišemo djecu i treće doze, i onda nas sjebe novi soj iz zemalja koje nemaju dovoljno vakcina ni za prvu dozu.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#56349 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Capljina74 »

KraljicaIzJajca wrote: 28/11/2021 15:06
Capljina74 wrote: 28/11/2021 14:55

Ma vole te cure. Traže te. Valjda skontale da sam oženjen pa bježe od mene.

Gdje me nađe za Mareka?

Nekako me uvijek to zaobilazilo. Nisam ljubitelj peradi. Frka mi je kokoš u ruci držati. Neka odbojnost.

Ali ono što mogu da ti kažem da je kod Transmisivnog gastroenterotisa svinja vakcina podbacila van svakog pojma.

Veću ulogu imaju sekretorna IgA maternalnog porjekla dobijena mljezivom (naša stara riječ koju zamjenjujemo kolostrumom) u odbrani. Veoma lako adheriraju za epitel crijeva.

Druga stvar je ta cirkulacija limfocita krmače između crijeva i mliječne žlijezde.

Sistemska, parenteralna imunizacija ne dovodi do zaštite jer specifična At u serumu prije svega IgG nisu efikasna.

Inače,
Kao i svaki Korona virus ima S protein, protein membrane M, omotača E i nukleokapsidni N. Mutant koji izaziva enteralne promjene od normalnog virusa koji izaziva respiratorne, se Ag razlikuje samo u sekvenci E2 virusnog proteina.

Nastaviću kod mačaka.
On je moj kralj, ne dam ga nijednoj. :evil:
"Oš ga, bona, pušćat s jaranima na fuka?" :-D :thumbup:
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#56350 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

biglebovski wrote: 28/11/2021 12:12 Respiratorni virusi nisu nit će ikada prestati biti opasni. Tačno se zna za koga su opasni. Mnogo pametniji i pošteniji ljudi, pravi naučnici, su godinama podizali znanje i utvrdili osnovne postulate virologije, infektologije i imunologije te liječenja.

Pandemija virusa koji u dvije godine nije zarazio ni 5% svjetske populacije, nije pandemija, nego plandemija.
Ne znam sta se pravis budala. Ovaj specificni respiratorni virus je vise opasan od drugih respiratornih virusa koji su dosada kruzili ljudskom populacijom. U tome je stvar, to je razlog svih mjera, masovnih vakcinacija i sl.
Locked