Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#60301 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Edin H. »

biglebovski wrote: 19/01/2022 19:32 Nemoj olajavat čovjeka, kako te nije sramota, radiš, živiš tamo a takva doza nepoštovanja prema demokratski izabranom lideru koji hrabro vodi svoj narod u nove pobjede. Na izborima, ako imaš pravo glasa, da si glasao za Borisa, nemoj vrludat bespućima engleske političke scene nego zaokruži Boška Vizionara.
Imam je neke prijatelje u BiH koji ga iz milja zovu Boki :D :shock:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44874
Joined: 29/12/2005 01:20

#60302 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

biglebovski wrote: 19/01/2022 18:46
jeza u ledja wrote: 19/01/2022 18:12 E ako ovaj levat o necemu odlucuje evo moje glave...

Konkretno ovo pitanje iznad valjda interpretira sud na osnovu zakona.
On je glavni u instituciji koja donosi protokole i odluke koji su svetinja medicinskim radnicima. Isto tako, WHO je preporučivao lockdown-e kao mjeru borbe protiv virusa. I onda pročitamo kako na osnovu preporuke WHO-a, lokalna politika odluči tako i tako ili ministar zdravstva naredi to i to. Nigdje tu zakona ni sudova nije bilo.

Sudovi nisu imali nikakvu ulogu vezanu za lockdown-e i kršenje prava ljudi na rad i kretanje. Iskorištena je situacija koja je stvorena medijskim terorizmom (mediji u privatnom vlasništvu su od početka dominirali strašenjem i dizanjem panike) te su odluke donosili krizni štabovi, a neke njihove odluke su bile u suprotnosti sa zakonima. Prije svega, niti jedan zakon nema definisano šta je to konkretno bila opasnost za jednu državu ili svijet? Virus koji u dvije godine zarazi 5% svjetske populacije i od kojeg probleme može očekivati 5-10% ljudi iz tačno određene kategorije, radno-pasivno stanovništvo bez ikakvog značaja za egzistenciju i reprodukciju društva. To, do pojave privatizovane nauke, niti jednom naučniku nije padalo na pamet.
Pa spomines Gabreselasija i istovremeno neke ljude iza zavjese....on tu moze samo biti marioneta, jel tako?

Sudovi nemaju nikakvu ulogu tamo gdje se ne krsi zakon. Tamo gdje se (potencijalno) krsi, kao u primjeru SAD i vakcina, onda sudovi ulijecu. Karantine i lockdowni nisu krsenje zakona niti se protive konvencijama.

Znaci po tebi postoji procenat koji utvrdjuje da li su ovakve intervencije drzave dozvoljene. Koji je to po tebi procenat i ko to po tebi utvrdjuje?
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#60303 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

belfy wrote: 19/01/2022 19:54
hladan.preminger wrote: 19/01/2022 08:17 Ideologija kolektiviteta koja gazi individualna ljudska prava je otac i majka svih totalitarnih režima, koji su na kraju porobili i/ili pobili baš one u ime čije zaštite su zagovarali primat grupe nad pojedincem.

Samo je to teško prihvatiti, naročito kada ti jedno vrijeme taj narativ ide u prilog ili čak direktnu korist.
Image
Još memova od fanova dječijih serija.
gamer4ever
Posts: 684
Joined: 11/12/2012 12:52

#60304 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by gamer4ever »

laik1981 wrote: 19/01/2022 19:10
Ljudska prava su bila regulisana upravo na nacin da ih kojekakvi politicari i strucnjaci ne mogu mijenjati kako je njima cejf.. Bar smo imali takvu predstavu do korone.. Korona je demaskirala svu tu sarenu lazu..
Niko nije mjenjao nikakva prava. Sve je to odavno definisano kako se ponasa u slucaju pandemije. E sad sto odavno nismo imali pandemiju pa vecina ljudi nisu upoznati sa zakonima u vezi toga, to je druga stvar.
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#60305 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

gamer4ever wrote: 19/01/2022 21:06
laik1981 wrote: 19/01/2022 19:10
Ljudska prava su bila regulisana upravo na nacin da ih kojekakvi politicari i strucnjaci ne mogu mijenjati kako je njima cejf.. Bar smo imali takvu predstavu do korone.. Korona je demaskirala svu tu sarenu lazu..
Niko nije mjenjao nikakva prava. Sve je to odavno definisano kako se ponasa u slucaju pandemije. E sad sto odavno nismo imali pandemiju pa vecina ljudi nisu upoznati sa zakonima u vezi toga, to je druga stvar.
Da, naravno.. Zato su pravila drugacija od drzave do drzave.. Zato negdje neke vakcine ne vaze, a negdje vaze, a who ih sve odobrio.. Sve je to ranije definisano. Nema politike nikako..

Definisano je vjerovatno i ovo da skole rade online, dok kafane ferceraju uveliko.. Da se zatvore prodavnice obuce dok prodavnice kozmetike mogu raditi.. Da ne mozes prosetati sa djetetom na planini. Da te kaznjavaju dok setas sam bez maske.. Policijski casovi. Sve je to davno definisano..
Last edited by laik1981 on 19/01/2022 21:18, edited 1 time in total.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#60306 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

jeza u ledja wrote: 19/01/2022 20:08
biglebovski wrote: 19/01/2022 18:46

On je glavni u instituciji koja donosi protokole i odluke koji su svetinja medicinskim radnicima. Isto tako, WHO je preporučivao lockdown-e kao mjeru borbe protiv virusa. I onda pročitamo kako na osnovu preporuke WHO-a, lokalna politika odluči tako i tako ili ministar zdravstva naredi to i to. Nigdje tu zakona ni sudova nije bilo.

Sudovi nisu imali nikakvu ulogu vezanu za lockdown-e i kršenje prava ljudi na rad i kretanje. Iskorištena je situacija koja je stvorena medijskim terorizmom (mediji u privatnom vlasništvu su od početka dominirali strašenjem i dizanjem panike) te su odluke donosili krizni štabovi, a neke njihove odluke su bile u suprotnosti sa zakonima. Prije svega, niti jedan zakon nema definisano šta je to konkretno bila opasnost za jednu državu ili svijet? Virus koji u dvije godine zarazi 5% svjetske populacije i od kojeg probleme može očekivati 5-10% ljudi iz tačno određene kategorije, radno-pasivno stanovništvo bez ikakvog značaja za egzistenciju i reprodukciju društva. To, do pojave privatizovane nauke, niti jednom naučniku nije padalo na pamet.
Pa spomines Gabreselasija i istovremeno neke ljude iza zavjese....on tu moze samo biti marioneta, jel tako?

Sudovi nemaju nikakvu ulogu tamo gdje se ne krsi zakon. Tamo gdje se (potencijalno) krsi, kao u primjeru SAD i vakcina, onda sudovi ulijecu. Karantine i lockdowni nisu krsenje zakona niti se protive konvencijama.

Znaci po tebi postoji procenat koji utvrdjuje da li su ovakve intervencije drzave dozvoljene. Koji je to po tebi procenat i ko to po tebi utvrdjuje?
Davno sam ja rekao da ovo sve meni izgleda kao da je neki oskarovac režirao. Award winning director of mega-hit Covid-19 motion picture. A Gabreselasije je odigrao, i još uvijek igra, svoju ulogu za koju je nagrađen.

On je fotogenični simbol pandemije i još jedan u nizu dokaza da se te svjetske organizacije trebaju duboko reorganizirati.

Po meni, ovakve mjere su potrebne ukoliko je u opasnosti kompletna zajednica, pogotovo radno-sposobno reproduktivno stanovništvo što ovdje nije slučaj, i to se znalo od početka. Problem je, čini mi se, nedostatak tj, nedorečena regulacija koja je iskorištena da se određena grupa stanovništva diskriminiše dok druga grupa prosperira, preko leđa kompletne zajednice. I niti jedni, niti drugi nisu bili u opasnosti nego treći, debela manjina, koju na kraju i nismo uspjeli nešto zaštititi jer smo se fokusirali na zaštitu onih kojima nije trebala nikakva posebna zaštita osim preporuka i mjera koje vrijede destljećima i duže za sve viruse ove vrste. Zaštita populacije od virusa se svela na smišljanje načina kako što je moguće više stresirati stanovništvo.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#60307 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 »

Ali_G wrote: 19/01/2022 17:33
Eh zato u KS ostaje preporuka izolacije 14dana koja se moze skratiti na 10 tek ako 3 dana zaredom nemate temp
I za vakcinisane/bustane?
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#60308 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

biglebovski wrote: 19/01/2022 21:18
jeza u ledja wrote: 19/01/2022 20:08

Pa spomines Gabreselasija i istovremeno neke ljude iza zavjese....on tu moze samo biti marioneta, jel tako?

Sudovi nemaju nikakvu ulogu tamo gdje se ne krsi zakon. Tamo gdje se (potencijalno) krsi, kao u primjeru SAD i vakcina, onda sudovi ulijecu. Karantine i lockdowni nisu krsenje zakona niti se protive konvencijama.

Znaci po tebi postoji procenat koji utvrdjuje da li su ovakve intervencije drzave dozvoljene. Koji je to po tebi procenat i ko to po tebi utvrdjuje?
Davno sam ja rekao da ovo sve meni izgleda kao da je neki oskarovac režirao. Award winning director of mega-hit Covid-19 motion picture. A Gabreselasije je odigrao, i još uvijek igra, svoju ulogu za koju je nagrađen.

On je fotogenični simbol pandemije i još jedan u nizu dokaza da se te svjetske organizacije trebaju duboko reorganizirati.

Po meni, ovakve mjere su potrebne ukoliko je u opasnosti kompletna zajednica, pogotovo radno-sposobno reproduktivno stanovništvo što ovdje nije slučaj, i to se znalo od početka. Problem je, čini mi se, nedostatak tj, nedorečena regulacija koja je iskorištena da se određena grupa stanovništva diskriminiše dok druga grupa prosperira, preko leđa kompletne zajednice. I niti jedni, niti drugi nisu bili u opasnosti nego treći, debela manjina, koju na kraju i nismo uspjeli nešto zaštititi jer smo se fokusirali na zaštitu onih kojima nije trebala nikakva posebna zaštita osim preporuka i mjera koje vrijede destljećima i duže za sve viruse ove vrste. Zaštita populacije od virusa se svela na smišljanje načina kako što je moguće više stresirati stanovništvo.
Kako ti to da objasnis kovid idiotima koji na rijec lockdown dozivljavaju ekstazu.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#60309 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

MUNAFIK wrote: 19/01/2022 21:32
biglebovski wrote: 19/01/2022 21:18

Davno sam ja rekao da ovo sve meni izgleda kao da je neki oskarovac režirao. Award winning director of mega-hit Covid-19 motion picture. A Gabreselasije je odigrao, i još uvijek igra, svoju ulogu za koju je nagrađen.

On je fotogenični simbol pandemije i još jedan u nizu dokaza da se te svjetske organizacije trebaju duboko reorganizirati.

Po meni, ovakve mjere su potrebne ukoliko je u opasnosti kompletna zajednica, pogotovo radno-sposobno reproduktivno stanovništvo što ovdje nije slučaj, i to se znalo od početka. Problem je, čini mi se, nedostatak tj, nedorečena regulacija koja je iskorištena da se određena grupa stanovništva diskriminiše dok druga grupa prosperira, preko leđa kompletne zajednice. I niti jedni, niti drugi nisu bili u opasnosti nego treći, debela manjina, koju na kraju i nismo uspjeli nešto zaštititi jer smo se fokusirali na zaštitu onih kojima nije trebala nikakva posebna zaštita osim preporuka i mjera koje vrijede destljećima i duže za sve viruse ove vrste. Zaštita populacije od virusa se svela na smišljanje načina kako što je moguće više stresirati stanovništvo.
Kako ti to da objasnis kovid idiotima koji na rijec lockdown dozivljavaju ekstazu.
To mi nikada neće biti jasno, iako vjerujem da je i ovdje bilo glumaca iz istog mega-hita.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44874
Joined: 29/12/2005 01:20

#60310 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

biglebovski wrote: 19/01/2022 21:18
jeza u ledja wrote: 19/01/2022 20:08

Pa spomines Gabreselasija i istovremeno neke ljude iza zavjese....on tu moze samo biti marioneta, jel tako?

Sudovi nemaju nikakvu ulogu tamo gdje se ne krsi zakon. Tamo gdje se (potencijalno) krsi, kao u primjeru SAD i vakcina, onda sudovi ulijecu. Karantine i lockdowni nisu krsenje zakona niti se protive konvencijama.

Znaci po tebi postoji procenat koji utvrdjuje da li su ovakve intervencije drzave dozvoljene. Koji je to po tebi procenat i ko to po tebi utvrdjuje?
Davno sam ja rekao da ovo sve meni izgleda kao da je neki oskarovac režirao. Award winning director of mega-hit Covid-19 motion picture. A Gabreselasije je odigrao, i još uvijek igra, svoju ulogu za koju je nagrađen.

On je fotogenični simbol pandemije i još jedan u nizu dokaza da se te svjetske organizacije trebaju duboko reorganizirati.

Po meni, ovakve mjere su potrebne ukoliko je u opasnosti kompletna zajednica, pogotovo radno-sposobno reproduktivno stanovništvo što ovdje nije slučaj, i to se znalo od početka. Problem je, čini mi se, nedostatak tj, nedorečena regulacija koja je iskorištena da se određena grupa stanovništva diskriminiše dok druga grupa prosperira, preko leđa kompletne zajednice. I niti jedni, niti drugi nisu bili u opasnosti nego treći, debela manjina, koju na kraju i nismo uspjeli nešto zaštititi jer smo se fokusirali na zaštitu onih kojima nije trebala nikakva posebna zaštita osim preporuka i mjera koje vrijede destljećima i duže za sve viruse ove vrste. Zaštita populacije od virusa se svela na smišljanje načina kako što je moguće više stresirati stanovništvo.
Gledas previse filmova jbg. :D

Btw ne kontam sto ti je ovaj Haile Selasije fotogenican? :-)

Nego, mozes li objasniti kako je nedorecena regulacija iskoristena da se odredjena grupa diskriminise? O kojoj grupi se radi?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44874
Joined: 29/12/2005 01:20

#60311 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

Usput u Americi ce ja mislim za dan-dva ova sedmodnevna krivulja krenuti na dole. Za mjesec dana cemo opet biti na dnu vala....i onda cekati novi. :skoljka: :run:
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#60312 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

jeza u ledja wrote: 19/01/2022 21:53 Usput u Americi ce ja mislim za dan-dva ova sedmodnevna krivulja krenuti na dole. Za mjesec dana cemo opet biti na dnu vala....i onda cekati novi. :skoljka: :run:
Trebal ic kupovat tariguz?

Kazu ovi da u drzava gdje su republikanci glavni korona kao da ne postiji jel to tacno?
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#60313 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

jeza u ledja wrote: 19/01/2022 21:51 Gledas previse filmova jbg. :D

Btw ne kontam sto ti je ovaj Haile Selasije fotogenican? :-)

Nego, mozes li objasniti kako je nedorecena regulacija iskoristena da se odredjena grupa diskriminise? O kojoj grupi se radi?
Film je nastao po izvanrednom scenariju tj. case study sa jednog privatnog univerziteta.

Ima li igdje zakon, odluka koja stipuliše ko je to esencijalan i zašto a zašto drugi nije esencijalan i u kakvim se uslovima državni organ može pozivati na esencijalnost i koja su prava i obaveze svih u takvoj jednoj situaciji?

Najviše su diskriminisani najugroženiji jer očigledno nisu bili u fokusu nego su se sredstva i vrijeme rasipali na cjelokupnu zajednicu. Škole nisu trebale biti zatvorene, po meni, što se lako moglo uočiti na primjeru Švedske. Diskriminisana je, bar u BiH, a i u drugim državama je tako, čitava jedna grupa samostalnih i malih privrednika. To je još s početka pa se i nastavilo negdje. Nadalje, nastavilo se sa diskriminacijom ljudi koji se nisu odlučili za vakcinaciju te se poticala mržnja i netrpeljivost među građanima. I nikom ništa.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#60314 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

MUNAFIK wrote: 19/01/2022 22:01
jeza u ledja wrote: 19/01/2022 21:53 Usput u Americi ce ja mislim za dan-dva ova sedmodnevna krivulja krenuti na dole. Za mjesec dana cemo opet biti na dnu vala....i onda cekati novi. :skoljka: :run:
Trebal ic kupovat tariguz?

Kazu ovi da u drzava gdje su republikanci glavni korona kao da ne postiji jel to tacno?
Florida, Teksas, Arizona itd.
Hendrix
Posts: 4083
Joined: 27/02/2004 00:00

#60315 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hendrix »

cvrčak_na_hedonizmu wrote: 18/01/2022 23:33
Fulas teren, po obicaju. Lopta je otisla preko stadiona :D
Da ne kvotam sve ponovo... ja fakat imam problem s tobom, ono realno slazem se sa 99% stvari koje pises ali mislim da me smatras kretenom koji gleda vijesti i igra igrice sa ugasenim mozgom 24h. Nije bas sve zavjera. :D

Jedino se ne slazem da je i Covid zli plan porobljavanja ljudi iz vise razloga a jedan od najvaznijih je sto je ekonomija stala zbog njega. To niko na zapadu ne moze priustiti... firme i vlasnici nekrentina u poslovnim centrima vriste da se ljudi vrate i rente pocnu ponovo placati. Zapadna ekonomija pa i ekonomija centara tipa Sarajevo zive od toga da se ljudi krecu i piju kafice i uopste kupuju nepotrebne stvari. Trosenje novca u gluposti je osnova ekonomije danas. I sad neko mi kaze to je sve baceno niz vodu da bi se kao ljudi porobili u totalitarni rezim? To jednostavno nema smisla.

Takodjer drugi pokazatelj ozbiljnosti epidemije je nacin na koji je Izrael bukvalno uzurpirao i pokupovao sve vakcine cim su postale dostupne. Od svih nacija na svijetu ja mozda jedino vjerujem da Izraelska vlada radi aktivno na ocuvanju svog naroda, ti ljudi ma kakvi god bili sto vec znamo svi naravno... imaju jedan cilj, opstanak zidovske nacije po svaku cijenu. Uletili sa svojim lobijima i parama... i vakcinisase populaciju dok citav ostatak svijeta ono konta sta da radi. Uopste ne ulazim u efikasnost vakcine ili tu raspravu, samo cinjenica da se Izrael usro i uradio sve u svojoj moci da vakcinise stanovistvo u rekordnom roku meni govori da ovo nije neka tamo zavjera i totalitarizam nego realna prijetnja.

Sto se tvog ostatka posta tice, ja se apsolutno slazem... takodjer ti mogu reci da je Covid apsolutno nepotreban da se uspostavi totalitarizam, to se uvijek moze uraditi bez problema. Smijesno mi je kako se ljudi na ovom forumu cude mjerama na zapadu... samo neko ko nije zivio na zapadu moze pomisliti da su to stvarno zemlje slobode govora. Da, mozes se sprdati sa predsjednikom na TV ili hodati u gacama na ulici bez problema... ali usudi se napraviti bilo kakav protest javni i onda vidis kako te uniste. Znas li recimo da su dosta javnih trgova u Londonu ustvari privatna svojina? Pa kad su dosli ljudi da protestuju protiv Brexita policija ih nogirala... nemate pravo protestovati na zemlji ciji je vlasnik, pazi sad... Mitsubishi Holding iz Japana. Vlasnici trga u londonu!

Usudi se kritikovati sistem javno ili pokusati mijenjati nesto i onda vidis kako zapad postaje Sjeverna Koreja preko noci. Citav zapad je baziran na zaglupljivanju, vijesti su strateski razvodnjene i lokalizirane da se narodu servira samo ono sto je vazno njima licno. Svjetske vijesti na zapadu niko ne prati... stvari kao sto tu TV Kalendar sto je kod nas normalna stvar tamo ne postoje. Nemas ti sta da znas sta se desilo u Njemackoj prije 150 godina, tvoje je da radis, kupis nekretninu i otplacujes tu nekretninu 30 godina kao pravi poslusni gradjanin. Diktatura gluposti je odavno uvedena i pogotova Amerika je bas super primjer... das im slobodu biranja da kupuju sta hoce, da nose puske ko kauboji i to je to. Nista im vise ne das a oni kontaju da imaju sve. Od malena ih ucis samo onoliko koliko trebaju da znaju da pocnu da rade i to je to... kakva istorija, geografija i folovi. To je nepotrebno.

I ovo sto Munafik opisuje kao konformizam i prica kao da je Holokaust u Sarajevu... smijesno stvarno. Vecina ljudi zeli da doprinese smanjenju sirenja zaraze sa svoje strane i pokusa izaci iz ovoga sto prije. Nije niko sadista da uziva u lockdownu i vakcinama... jednostavno neki vide malo dalje od svojih interesa i vlastite komocije a ne padaju po svaku boziju teoriju zavjere na internetu. I ovakve price kad dodju iz naroda koji je 4 godine proveo pod granatama i sada mu je problem obicna maska me stvarno deprimiraju. Mislim da smo mi fast tracked da postanemo gluplji od Amerike ovim tempom. Buba... Jala... Zadruga... Omcho... idemo lagano ka tome.
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#60316 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Dvije godine ovog stanja i isti likovi, sada hinjski odustali od pojedinih teorija, ali u biti i dalje kontriraju svemu. Onaj forum stvarno nema smisla nikakvog.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#60317 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

Podaci državnog zavoda za statistiku Velike Britanije.

Za vrijeme pandemije 17.000 ljudi koji su umrli i bili pozitivni na covid nisu imali prijavljenih drugih komorbiditeta. Svake godine 700.000 hiljada ljudi umre u Britaniji.

Prosječna dob umrlih je 82.5 godina, sto je više od očekivane životne dobi.

Procjena je da će zbog zatvorenosti zdravstvenih ustanova 50.000 ljudi umrijeti zbog kasne dijagnostike ili odgođenih tretmana u vezi sa karcinomima.


400 milijardi potrošenih sredstava, sa ove distance, izgleda uzalud.

Koliko još indirektne štete zbog lockdowna, niko ne zna.
Dead Man Walking
Posts: 6339
Joined: 28/05/2004 21:49

#60318 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dead Man Walking »

biglebovski wrote: 19/01/2022 21:48
MUNAFIK wrote: 19/01/2022 21:32

Kako ti to da objasnis kovid idiotima koji na rijec lockdown dozivljavaju ekstazu.
To mi nikada neće biti jasno, iako vjerujem da je i ovdje bilo glumaca iz istog mega-hita.
Mozda zato sto je opet @MUNAFIK upalio bujnu mastu, a ti se zalijepio. Ko dozivljava ekstazu? Ko priziva lockdown? Naravno niko, al haj sta fali malo slagat, nije prvi put.
breba
Posts: 1696
Joined: 19/01/2005 04:37

#60319 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by breba »

hladan.preminger wrote: 19/01/2022 22:48
MUNAFIK wrote: 19/01/2022 22:01

Trebal ic kupovat tariguz?

Kazu ovi da u drzava gdje su republikanci glavni korona kao da ne postiji jel to tacno?
Florida, Teksas, Arizona itd.
Iz dubine Trumpove zemlje, odgovor je da i ne. Mjere ne postoje. Dosta ljudi sami od sebe drže se nekih mjera kada udari talas, kao sada. Više se nose maske u zatvorenom, firme koje mogu se prebace na rad od kuće, povećaju se redovi za take-out iz restorana, te neke predstave i događaji recimo su trenutno odgođeni, i tako.
Ništa drastično, neko common sense ponašanje, pa kako ko želi. Kad navali talas, malo i ljudi stisnu, kad prođe, sve po starom.
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#60320 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Edin H. »

57-ogodišnja češka pjevačica se namjerno zarazila koronom da bi mogla da dobije potvrdu da je preboljela i da može nastupa, a nije željela da se vakciniše, preminula od korone.

https://amp.theguardian.com/world/2022/ ... ting-covid
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44874
Joined: 29/12/2005 01:20

#60321 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

biglebovski wrote: 19/01/2022 21:18
jeza u ledja wrote: 19/01/2022 20:08

Pa spomines Gabreselasija i istovremeno neke ljude iza zavjese....on tu moze samo biti marioneta, jel tako?

Sudovi nemaju nikakvu ulogu tamo gdje se ne krsi zakon. Tamo gdje se (potencijalno) krsi, kao u primjeru SAD i vakcina, onda sudovi ulijecu. Karantine i lockdowni nisu krsenje zakona niti se protive konvencijama.

Znaci po tebi postoji procenat koji utvrdjuje da li su ovakve intervencije drzave dozvoljene. Koji je to po tebi procenat i ko to po tebi utvrdjuje?
Davno sam ja rekao da ovo sve meni izgleda kao da je neki oskarovac režirao. Award winning director of mega-hit Covid-19 motion picture. A Gabreselasije je odigrao, i još uvijek igra, svoju ulogu za koju je nagrađen.

On je fotogenični simbol pandemije i još jedan u nizu dokaza da se te svjetske organizacije trebaju duboko reorganizirati.

Po meni, ovakve mjere su potrebne ukoliko je u opasnosti kompletna zajednica, pogotovo radno-sposobno reproduktivno stanovništvo što ovdje nije slučaj, i to se znalo od početka. Problem je, čini mi se, nedostatak tj, nedorečena regulacija koja je iskorištena da se određena grupa stanovništva diskriminiše dok druga grupa prosperira, preko leđa kompletne zajednice. I niti jedni, niti drugi nisu bili u opasnosti nego treći, debela manjina, koju na kraju i nismo uspjeli nešto zaštititi jer smo se fokusirali na zaštitu onih kojima nije trebala nikakva posebna zaštita osim preporuka i mjera koje vrijede destljećima i duže za sve viruse ove vrste. Zaštita populacije od virusa se svela na smišljanje načina kako što je moguće više stresirati stanovništvo.
biglebovski wrote: 19/01/2022 22:13
jeza u ledja wrote: 19/01/2022 21:51 Gledas previse filmova jbg. :D

Btw ne kontam sto ti je ovaj Haile Selasije fotogenican? :-)

Nego, mozes li objasniti kako je nedorecena regulacija iskoristena da se odredjena grupa diskriminise? O kojoj grupi se radi?
Film je nastao po izvanrednom scenariju tj. case study sa jednog privatnog univerziteta.

Ima li igdje zakon, odluka koja stipuliše ko je to esencijalan i zašto a zašto drugi nije esencijalan i u kakvim se uslovima državni organ može pozivati na esencijalnost i koja su prava i obaveze svih u takvoj jednoj situaciji?

Najviše su diskriminisani najugroženiji jer očigledno nisu bili u fokusu nego su se sredstva i vrijeme rasipali na cjelokupnu zajednicu. Škole nisu trebale biti zatvorene, po meni, što se lako moglo uočiti na primjeru Švedske. Diskriminisana je, bar u BiH, a i u drugim državama je tako, čitava jedna grupa samostalnih i malih privrednika. To je još s početka pa se i nastavilo negdje. Nadalje, nastavilo se sa diskriminacijom ljudi koji se nisu odlučili za vakcinaciju te se poticala mržnja i netrpeljivost među građanima. I nikom ništa.
Iz ova dva posta meni nije jasno ko je ugrozen (cime?) i ko je diskriminisan na kraju? Prvo kazes diskriminisana je jedna grupa u odnosu na drugu, a u stvari trecoj (valjda starijima?) je trebala stvarna pomoc. Onda kazes da su u stvari ti treci bili diskriminisani (stariji su valjda najugrozeniji?) jer su se resursi rasipali na cijelu zajednicu.
Ko je na kraju tu bio diskriminisan, a ko ne? :-)

Ono sto ste vi cijelo ovo vrijeme predlagali je upravo diskriminacija ugrozenih (starijih) na racun ostalih. Ili ih pozatvaraj ili pustiti virus, oni ce svakako uskoro umrijeti.

"Diskriminacija" onih koji ne zele da se vakcinisu je otprilike ko "diskriminacija" pusaca na javnim mjestima.

Diskriminacija se obicno odnosi na nesto gdje nemas izbora.

Za male privrednike se slazem, no tako je i u mnogim drugim segmentima rada drzave.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44874
Joined: 29/12/2005 01:20

#60322 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

MUNAFIK wrote: 19/01/2022 22:01
jeza u ledja wrote: 19/01/2022 21:53 Usput u Americi ce ja mislim za dan-dva ova sedmodnevna krivulja krenuti na dole. Za mjesec dana cemo opet biti na dnu vala....i onda cekati novi. :skoljka: :run:
Trebal ic kupovat tariguz?

Kazu ovi da u drzava gdje su republikanci glavni korona kao da ne postiji jel to tacno?
Trenutno je najvece povecanje u sljedecim drzavama:

Wisconsin
Oklahoma
Alaska
North Dakota
South Carolina
Wyoming
New Mexico
Montana
Arizona
Oregon
.....

Najveci broj smrti po glavi stanovnika, ukupno tokom cijele pandemije, drze sljedece drzave:

Mississippi
Arizona
Alabama
New Jersey
Louisiana
New York
Tennessee
Arkansas
West Virginia
Michigan

Najveci postotak vakcinisanih (stagod da to znacilo) su sljedece drzave:

Vermont
Rhode Island
Maine
Connecticut
Massachussetts
Hawaii
New York
Maryland
New Jersey
Virginia

Zakljucke izvlaci sam.

https://www.nytimes.com/interactive/202 ... cases.html
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#60323 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

Evo jos jednog primjera jako glupih pravila....

Ako zelite zastititi drzavu od unošenja virusa to sigurno necete uraditi ako dopustite ulazak samo onima sa 3 doze...

Mada je svima jasno da je besmisleno procati o zastiti od unosenja virusa jer u istoj drzavi virus uveliko se siri.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/od-pone ... /220120020
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#60324 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

jeza u ledja wrote: 20/01/2022 05:04
MUNAFIK wrote: 19/01/2022 22:01

Trebal ic kupovat tariguz?

Kazu ovi da u drzava gdje su republikanci glavni korona kao da ne postiji jel to tacno?
Trenutno je najvece povecanje u sljedecim drzavama:

Wisconsin
Oklahoma
Alaska
North Dakota
South Carolina
Wyoming
New Mexico
Montana
Arizona
Oregon
.....

Najveci broj smrti po glavi stanovnika, ukupno tokom cijele pandemije, drze sljedece drzave:

Mississippi
Arizona
Alabama
New Jersey
Louisiana
New York
Tennessee
Arkansas
West Virginia
Michigan

Najveci postotak vakcinisanih (stagod da to znacilo) su sljedece drzave:

Vermont
Rhode Island
Maine
Connecticut
Massachussetts
Hawaii
New York
Maryland
New Jersey
Virginia

Zakljucke izvlaci sam.

https://www.nytimes.com/interactive/202 ... cases.html
Ma nemam sta izvlacit, ne znam ni koja je od ovih drzava republikanska a koja demokratska ne da mi se tim peglat sad sa tim...

Nego pricam sa rajom iz USA i oni govore kako nema nikakvih mjera gdje su republikanci, a gdje su demokrate peglaju ih sa svime ali da i tamo dosta raje ne postuje i da su neka pravila samo na papiru a u stvarnosti raja ne gleda ni potvede ni nista.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#60325 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Dead Man Walking wrote: 20/01/2022 00:09
biglebovski wrote: 19/01/2022 21:48

To mi nikada neće biti jasno, iako vjerujem da je i ovdje bilo glumaca iz istog mega-hita.
Mozda zato sto je opet @MUNAFIK upalio bujnu mastu, a ti se zalijepio. Ko dozivljava ekstazu? Ko priziva lockdown? Naravno niko, al haj sta fali malo slagat, nije prvi put.
Dedi kul, Gero, Modži i Zuba! :lol: :lol: :lol:
Locked