Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72443
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#43626 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Velkoski »

Challenger_ wrote: 16/07/2021 18:42 Posebna je priča ovoliki broj novozaraženih u GB koja ima izuzetno vrlo visok stepen vakcinisanih.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#43628 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hladan.preminger »

Zarazice ce u Engleskoj 10 milijardi ljudi.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#43629 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Challenger_ »

salik79 wrote: 16/07/2021 18:48 :oops: 8-)

Pfizer like significant ubleha.


:lol: :lol: :lol:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#43630 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by salik79 »

Challenger_ wrote: 16/07/2021 18:52
salik79 wrote: 16/07/2021 18:48 :oops: 8-)

Pfizer like significant ubleha.


:lol: :lol: :lol:
A tek cemo vidjeti koje ce sve dugorocne posljedice po vakcinisane ostaviti.

Money for nothin' and chicks for free....
User avatar
escobar__
Posts: 8850
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#43631 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by escobar__ »

Challenger_ wrote: 16/07/2021 17:52 Danas, ako je vjerovati info, 51.5 k novozaraženih.
Ljudi se bukvalno zajebavaju s građanima... Kad su imali daleko manje novooboljelih dnevno razmatrali su hoće li uopće ukidat bilo kakve mjere, a onda krivulja naglo krenula ka gore i oni skontali da bi mogli ukinut sve mjere. :lol:
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#43632 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Challenger_ »

escobar__ wrote: 16/07/2021 19:01
Challenger_ wrote: 16/07/2021 17:52 Danas, ako je vjerovati info, 51.5 k novozaraženih.
Ljudi se bukvalno zajebavaju s građanima... Kad su imali daleko manje novooboljelih dnevno razmatrali su hoće li uopće ukidat bilo kakve mjere, a onda krivulja naglo krenula ka gore i oni skontali da bi mogli ukinut sve mjere. :lol:

Tuzlak moj lijepi, oni ne znaju kako da se iz ovoga izvuku. Idu iz grešeke u grešku, sve gore od goreg. Prekucali su i ove naše nesposobne mamlaze.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#43633 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Challenger_ »

salik79 wrote: 16/07/2021 18:58A tek cemo vidjeti koje ce sve dugorocne posljedice po vakcinisane ostaviti.

Money for nothin' and chicks for free....
Da,da...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44789
Joined: 29/12/2005 01:20

#43634 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote: 16/07/2021 18:48 :oops: 8-)

Sta bi mi bez naseg dopisnika iz Izraela na forumu. :thumbup:


Mislis 8) a ne 8-) ? Napravimo se slijepi sta fali.

U istom tekstu pise:
While the spike in daily cases continues, the increase in serious morbidity has remained limited.
Of those infected, 52 were in serious condition, two less than the day before. A week earlier, there were 41. In April, with about 5,900 active cases, a similar number as now, more than 340 patients were in serious condition.
Broj umrlih u Izraelu u zadnjih mjesec dana, od kad je broj zarazenih u porastu - je 14. Sedmicno umire oko 2 ljudi, sto je otprilike isto kao i prije 3 mjeseca.

Od ukupnog broja pozitivno testiranih, skoro pola su <20 godina. Od ovih u bolnicama, njih 50, nesto vise od pola su vakcinisani.

U UK broj zarazenih je otprilike isti kao pocetkom novembra prosle godine, te u naglom usponu, ne u silaznoj putanji - znaci ista situacija. Medjutim prosjek umrlih je 10 puta manji nego u novembru.

Pametnom dosta.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72443
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#43635 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Velkoski »

opet ti sa faktima umjesto da se spremaš za evoluciju u x-men mutanta nakon što mRna proradi u tebi :-?
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#43636 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote: 16/07/2021 19:15
salik79 wrote: 16/07/2021 18:48 :oops: 8-)

Sta bi mi bez naseg dopisnika iz Izraela na forumu. :thumbup:


Mislis 8) a ne 8-) ? Napravimo se slijepi sta fali.

U istom tekstu pise:
While the spike in daily cases continues, the increase in serious morbidity has remained limited.
Of those infected, 52 were in serious condition, two less than the day before. A week earlier, there were 41. In April, with about 5,900 active cases, a similar number as now, more than 340 patients were in serious condition.
Broj umrlih u Izraelu u zadnjih mjesec dana, od kad je broj zarazenih u porastu - je 14. Sedmicno umire oko 2 ljudi, sto je otprilike isto kao i prije 3 mjeseca.

Od ukupnog broja pozitivno testiranih, skoro pola su <20 godina. Od ovih u bolnicama, njih 50, nesto vise od pola su vakcinisani.

U UK broj zarazenih je otprilike isti kao pocetkom novembra prosle godine, te u naglom usponu, ne u silaznoj putanji - znaci ista situacija. Medjutim prosjek umrlih je 10 puta manji nego u novembru.

Pametnom dosta.
Kod nas, bez vakcine, manje. Pametnom dosta.

Uglavnom, naslov sve govori.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44789
Joined: 29/12/2005 01:20

#43637 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

Naslov gotovo nikad ne govori sve i problem je sto ljudi ne citaju tekstove koje postavljaju.

Svakome ovdje, ukljucujuci i tebi, je potpuno jasno da je kod nas samo zatisje. Sva sreca pa ga iskoristavamo da vakcinisemo sto vise ljudi, tako da i kad dodje novi val brojevi nece biti stravicni.

Naravno kad dodje novi val zaraza, ti i slicni cete govoriti kako vakcine u stvari ne funkcionisu, jel tako? :wink:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#43639 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote: 16/07/2021 19:23 Naslov gotovo nikad ne govori sve i problem je sto ljudi ne citaju tekstove koje postavljaju.

Svakome ovdje, ukljucujuci i tebi, je potpuno jasno da je kod nas samo zatisje. Sva sreca pa ga iskoristavamo da vakcinisemo sto vise ljudi, tako da i kad dodje novi val brojevi nece biti stravicni.

Naravno kad dodje novi val zaraza, ti i slicni cete govoriti kako vakcine u stvari ne funkcionisu, jel tako? :wink:
Otkud u Izraelu taj famozni "cetvrti val" prije nego kod nas?! U Izraelu u kojem je apsolutno sve restriktivnije nego ovdje. Ustvari, mi ni nemamo restrikcija, hvala Bogu. A oni su, uz sve to, najpelcovanijana nacija na svijetu, a mi smo na samom svjetskom dnu po tom pitanju. Mozes lamentirati do sutra, ali ovo su fakti koje nicim ne mozes pobiti, niti relativizirati.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#43640 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Bobi »

Ma nas vecina je prebolila a nije testirana :D.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44789
Joined: 29/12/2005 01:20

#43641 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

escobar__ wrote: 16/07/2021 19:24 Četvrti val mubarek olsun
A u tekstu izmedju ostalog kaze:
Passing 50,000 cases a day feels like a worrying landmark, but is it?

We were last at those levels around the peak of the second wave in January, when it took a tough lockdown to prevent hospitals buckling.

But now more fuel is being thrown on the fire as restrictions ease in England and Scotland on Monday, and Wales on Saturday.

Cases will go even higher. How high? Nobody knows for sure.

Letting this happen is possible only because vaccines have transformed the danger posed by a summer wave. Without them, we'd be debating locking down.


Yet vaccines have not eliminated the Covid threat.

Letting the virus spread could still put pressure on hospitals, leave people with long Covid and be hugely disruptive as large numbers of people need to isolate.

Reaching 50,000 daily cases doesn't mean the same as it did six months ago, but doesn't mean it will be smooth sailing.
....

The number of people being admitted to hospital with Covid is also rising - but at a much lower rate than during previous waves because of the impact of vaccinations.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#43642 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Challenger_ »

Jedna digresija, povodom nevremena u Evropi:
Mogućnost novih poplava najavljena je za Njemačku i Belgiju, a više od 1 000 ljudi se vode kao nestali. U Njemačkoj je za sad potvrđeno ukupno 103 smrtna slučaja, no strahuje se da će ukupan broj biti znatno veći. Velike kiše očekuju se tijekom vikenda i južnije, na prostoru Balkana.

Više od 1000 nestalih ljudi u najorganizovanijoj državi svijeta. Ko u ovom, onom što je prethodilo i onom što slijedi, ne vidi opomenu Boga čovječanstvu, ništa ne vidi.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44789
Joined: 29/12/2005 01:20

#43643 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote: 16/07/2021 19:28
jeza u ledja wrote: 16/07/2021 19:23 Naslov gotovo nikad ne govori sve i problem je sto ljudi ne citaju tekstove koje postavljaju.

Svakome ovdje, ukljucujuci i tebi, je potpuno jasno da je kod nas samo zatisje. Sva sreca pa ga iskoristavamo da vakcinisemo sto vise ljudi, tako da i kad dodje novi val brojevi nece biti stravicni.

Naravno kad dodje novi val zaraza, ti i slicni cete govoriti kako vakcine u stvari ne funkcionisu, jel tako? :wink:
Otkud u Izraelu taj famozni "cetvrti val" prije nego kod nas?! U Izraelu u kojem je apsolutno sve restriktivnije nego ovdje. Ustvari, mi ni nemamo restrikcija, hvala Bogu. A oni su, uz sve to, najpelcovanijana nacija na svijetu, a mi smo na samom svjetskom dnu po tom pitanju. Mozes lamentirati do sutra, ali ovo su fakti koje nicim ne mozes pobiti, niti relativizirati.
Jos u martu smo gledali slike kojekakvih partija i punih barova u Izraelu. Od tuda cetvrti val prije nego kod nas. Kakve bolan restrikcije?

Kod nas je prije 3 mjeseca umiralo po 50 ljudi sedmicno, u Izraelu 10. Vakcine spasavaju zivote.

Mi smo na svjetskom vrhu po pitanju umrlih od Covida. Izrael nije. To je jedini fakat koji je ovdje bitan. Ovo sto ti pricas je supljiranje i ti to znas. Kad bude i kod nas novi val ti ces pricati neku drugu pricu.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#43644 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote: 16/07/2021 19:41
salik79 wrote: 16/07/2021 19:28

Otkud u Izraelu taj famozni "cetvrti val" prije nego kod nas?! U Izraelu u kojem je apsolutno sve restriktivnije nego ovdje. Ustvari, mi ni nemamo restrikcija, hvala Bogu. A oni su, uz sve to, najpelcovanijana nacija na svijetu, a mi smo na samom svjetskom dnu po tom pitanju. Mozes lamentirati do sutra, ali ovo su fakti koje nicim ne mozes pobiti, niti relativizirati.
Jos u martu smo gledali slike kojekakvih partija i punih barova u Izraelu. Od tuda cetvrti val prije nego kod nas. Kakve bolan restrikcije?

Kod nas je prije 3 mjeseca umiralo po 50 ljudi sedmicno, u Izraelu 10. Vakcine spasavaju zivote.

Mi smo na svjetskom vrhu po pitanju umrlih od Covida. Izrael nije. To je jedini fakat koji je ovdje bitan. Ovo sto ti pricas je supljiranje i ti to znas. Kad bude i kod nas novi val ti ces pricati neku drugu pricu.
Puni barovi i partiji iskljcivo za potpuno vakcinisane, a i to je ubrzo ukinuto. I, cini mi se da nije bilo u martu nego kasnije. Kod nas su ti partiji i puni klubovi mjesecima, bez ikakvih restricija i sta?!

Mi smo u tom vrhu zbog malina respiratora i "strucnjaka" poput sebije, a ne zbog vakcinacije i nevakcinacije.
Pitam te, kako to da kod nas mjesecima nema apsolutno nikakvih restrikcija (osim na papiru), a da skoro da i nemamo oboljelih, dok u Izraelu taj broj konstantno raste i pored pelcovanja?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#43645 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by apsidejzi »

jeza u ledja wrote: 16/07/2021 19:23 Naslov gotovo nikad ne govori sve i problem je sto ljudi ne citaju tekstove koje postavljaju.

Svakome ovdje, ukljucujuci i tebi, je potpuno jasno da je kod nas samo zatisje. Sva sreca pa ga iskoristavamo da vakcinisemo sto vise ljudi, tako da i kad dodje novi val brojevi nece biti stravicni.

Naravno kad dodje novi val zaraza, ti i slicni cete govoriti kako vakcine u stvari ne funkcionisu, jel tako? :wink:
Naravno da je kod nas zatisje. Tacnije, mi smo samo u drugom stadiju pandemije. Englezi imaju najvise kontakta sa Indijom gdje je pocela delta varijanta, zato su sada uvezli kamaru virusa i imaju mnogo klastera. Ljudi su odatle putovali dosta po spaniji i portugalu i sad oni slijede po broju zarazenih, mnogi iz evrope putuju u spaniju na ljetovanje i sace se vratiti sa virusom u svoje drzave i onda ce poceti tu da raste broj slucajeva. Istovremeno, delta ce umanjiti u Engleskoj. Onda ce ljudi opet putovati iz tih drzava u druge drzave sve dok ne dodje i do nas. To su valovi koji se sire iz podrucja u podrucja. Mi smo samo u drugom stadiju od njih, a da ce doci i kod nas... hoce. Ja vjerujem krajem ljeta. Sad upravo pocinje rasti broj zarazenih u italiji (uefa 2020 finale u engleskoj....) i za dvije sedmice cemo gledati velike brojeve odatle. Posto je hrvatska blizu to ce se samo preliti a odatle i do nas...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44789
Joined: 29/12/2005 01:20

#43646 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote: 16/07/2021 19:52
jeza u ledja wrote: 16/07/2021 19:41

Jos u martu smo gledali slike kojekakvih partija i punih barova u Izraelu. Od tuda cetvrti val prije nego kod nas. Kakve bolan restrikcije?

Kod nas je prije 3 mjeseca umiralo po 50 ljudi sedmicno, u Izraelu 10. Vakcine spasavaju zivote.

Mi smo na svjetskom vrhu po pitanju umrlih od Covida. Izrael nije. To je jedini fakat koji je ovdje bitan. Ovo sto ti pricas je supljiranje i ti to znas. Kad bude i kod nas novi val ti ces pricati neku drugu pricu.
Puni barovi i partiji iskljcivo za potpuno vakcinisane, a i to je ubrzo ukinuto. I, cini mi se da nije bilo u martu nego kasnije. Kod nas su ti partiji i puni klubovi mjesecima, bez ikakvih restricija i sta?!

Mi smo u tom vrhu zbog malina respiratora i "strucnjaka" poput sebije, a ne zbog vakcinacije i nevakcinacije.
Pitam te, kako to da kod nas mjesecima nema apsolutno nikakvih restrikcija (osim na papiru), a da skoro da i nemamo oboljelih, dok u Izraelu taj broj konstantno raste i pored pelcovanja?
To sto pises jednostavno nije tacno.

Vec krajem februara u Izraelu su poceli skracivati restrikcije, a pocetkom marta su vec pootvarani restorani (vani si mogao sjediti i bez tzv. Green Pass).
https://www.timesofisrael.com/cabinet-g ... -and-more/

Od pocetka juna ukinute su sve restrikcije i nisi morao biti ni vakcinisan
https://www.nytimes.com/2021/06/01/worl ... tions.html

Kod nas je u aprilu, znaci prije manje od 3 mjeseca, bio najgori val coronavirusa, pitam se sto li.

Ovo sto pises je tragicno koliko je besmisleno.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44789
Joined: 29/12/2005 01:20

#43647 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

apsidejzi wrote: 16/07/2021 20:01
jeza u ledja wrote: 16/07/2021 19:23 Naslov gotovo nikad ne govori sve i problem je sto ljudi ne citaju tekstove koje postavljaju.

Svakome ovdje, ukljucujuci i tebi, je potpuno jasno da je kod nas samo zatisje. Sva sreca pa ga iskoristavamo da vakcinisemo sto vise ljudi, tako da i kad dodje novi val brojevi nece biti stravicni.

Naravno kad dodje novi val zaraza, ti i slicni cete govoriti kako vakcine u stvari ne funkcionisu, jel tako? :wink:
Naravno da je kod nas zatisje. Tacnije, mi smo samo u drugom stadiju pandemije. Englezi imaju najvise kontakta sa Indijom gdje je pocela delta varijanta, zato su sada uvezli kamaru virusa i imaju mnogo klastera. Ljudi su odatle putovali dosta po spaniji i portugalu i sad oni slijede po broju zarazenih, mnogi iz evrope putuju u spaniju na ljetovanje i sace se vratiti sa virusom u svoje drzave i onda ce poceti tu da raste broj slucajeva. Istovremeno, delta ce umanjiti u Engleskoj. Onda ce ljudi opet putovati iz tih drzava u druge drzave sve dok ne dodje i do nas. To su valovi koji se sire iz podrucja u podrucja. Mi smo samo u drugom stadiju od njih, a da ce doci i kod nas... hoce. Ja vjerujem krajem ljeta. Sad upravo pocinje rasti broj zarazenih u italiji (uefa 2020 finale u engleskoj....) i za dvije sedmice cemo gledati velike brojeve odatle. Posto je hrvatska blizu to ce se samo preliti a odatle i do nas...
Upravo tako, i brzina dolaska virusa ovisi od toga koliko je zemlja spojena sa ostatkom svijeta, sto se tice putovanja i trgovine. Brze virus dolazi u UK, nego u BiH. Takodje, ocigledno je da tok infekcije ovisi i od prethodnih valova. Ako je neko imao jako visoke rate infekcije, par mjeseci poslije ce vjerovatni imati zatisje, i obratno, ako negdje nije bilo virusa uopste, u jednom trenutku moze doci do velikog porasta. Sve ovisi od toga koliko je ljudi ranije bilo inficirano.

Na kraju dosta ovisi od jednostavno spleta okolnosti. Dovoljan je, karikiram, jedan zarazeni na "strateskom mjestu" da krene novi val.

Ljudi se trebaju vakcinisati, pa makar iranskom vakcinom. A ovi teoreticari nek palamude u prazno jos 5 godina.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#43648 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote: 16/07/2021 20:05
salik79 wrote: 16/07/2021 19:52

Puni barovi i partiji iskljcivo za potpuno vakcinisane, a i to je ubrzo ukinuto. I, cini mi se da nije bilo u martu nego kasnije. Kod nas su ti partiji i puni klubovi mjesecima, bez ikakvih restricija i sta?!

Mi smo u tom vrhu zbog malina respiratora i "strucnjaka" poput sebije, a ne zbog vakcinacije i nevakcinacije.
Pitam te, kako to da kod nas mjesecima nema apsolutno nikakvih restrikcija (osim na papiru), a da skoro da i nemamo oboljelih, dok u Izraelu taj broj konstantno raste i pored pelcovanja?
To sto pises jednostavno nije tacno.

Vec krajem februara u Izraelu su poceli skracivati restrikcije, a pocetkom marta su vec pootvarani restorani (vani si mogao sjediti i bez tzv. Green Pass).
https://www.timesofisrael.com/cabinet-g ... -and-more/

Od pocetka juna ukinute su sve restrikcije i nisi morao biti ni vakcinisan
https://www.nytimes.com/2021/06/01/worl ... tions.html

Kod nas je u aprilu, znaci prije manje od 3 mjeseca, bio najgori val coronavirusa, pitam se sto li.

Ovo sto pises je tragicno koliko je besmisleno.
O cemu, ba, ti?! Kod nas je od aprila pocelo otvaranje kafica:
https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... ici/413146

Mislim, izlisno je uopce porediti mjere kod nas i u Izraelu, za koje su se mnogi Izraelci zalili kao na cisti fasizam.

Ovaj link od nytimesa ne otvara, odnosno moras biti pretplacen/registrovan da bi ga citao. Mozes li nam citirati taj dio u kojem stoji da su "ukinute sve restrikcije" i da "nisi morao biti ni vakcinisan".

Napominjem da smo mi u junu vec uveliko disali punim plucima.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44789
Joined: 29/12/2005 01:20

#43649 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote: 16/07/2021 20:21
jeza u ledja wrote: 16/07/2021 20:05

To sto pises jednostavno nije tacno.

Vec krajem februara u Izraelu su poceli skracivati restrikcije, a pocetkom marta su vec pootvarani restorani (vani si mogao sjediti i bez tzv. Green Pass).
https://www.timesofisrael.com/cabinet-g ... -and-more/

Od pocetka juna ukinute su sve restrikcije i nisi morao biti ni vakcinisan
https://www.nytimes.com/2021/06/01/worl ... tions.html

Kod nas je u aprilu, znaci prije manje od 3 mjeseca, bio najgori val coronavirusa, pitam se sto li.

Ovo sto pises je tragicno koliko je besmisleno.
O cemu, ba, ti?! Kod nas je od aprila pocelo otvaranje kafica:
https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... ici/413146

Mislim, izlisno je uopce porediti mjere kod nas i u Izraelu, za koje su se mnogi Izraelci zalili kao na cisti fasizam.

Ovaj link od nytimesa ne otvara, odnosno moras biti pretplacen/registrovan da bi ga citao. Mozes li nam citirati taj dio u kojem stoji da su "ukinute sve restrikcije" i da "nisi morao biti ni vakcinisan".

Napominjem da smo mi u junu vec uveliko disali punim plucima.
Govorim da smo u aprilu imali najveci val smrti od Covida. (Po tvojoj nakaradnoj logici gledanja statistike samo u jednom trenutku bi ispalo da je dizanje tih mjera povezano sa brojem smrti, ali nije). Sa tog linka mi se mjere cine tezim od ovih u Izraelu u junu.
With new coronavirus cases dropping to below 20 a day, Israel on Tuesday retired its Green Pass system and will now allow equal access to restaurants, sports events, cultural activities and the like to vaccinated and unvaccinated citizens.
Pise doduse ispod da su se jos morale nosati maske u zatvorenim prostorima.
For now, the only remaining pandemic restriction inside the country is a requirement to wear masks in closed public spaces, although that, too, is under discussion by health officials. The main efforts to control the coronavirus are now centered on restrictions for travel in and out of Israel, based on testing and quarantine. Strict limitations remain on the entry of people who are not Israeli citizens.
Ali evo onda vijest dvije sedmice poslije (15. juni), gdje kazu da je i to s maskama dignuto:

https://www.nytimes.com/2021/06/15/worl ... 20Tuesday.
Israel ends its indoor mask mandate after a robust vaccination campaign.
I sad ti pitas sjoo eto kako kod njih novi val. Pa bukvalno se moze povezati linija izmedju smanjenja restrikcija i vala. U Izraelu.


Inace kao sto kazes ako se mjere ne postuju tesko je praviti paralele izmedju njih i toka pandemije. To je sto se tice kod nas.

Na kraju - posljedice jednog u odnosu na drugo se vide nakon odredjenog vremenskog roka, ne u istom trenutku. To je valjda jasno.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#43650 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote: 16/07/2021 20:36
salik79 wrote: 16/07/2021 20:21

O cemu, ba, ti?! Kod nas je od aprila pocelo otvaranje kafica:
https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... ici/413146

Mislim, izlisno je uopce porediti mjere kod nas i u Izraelu, za koje su se mnogi Izraelci zalili kao na cisti fasizam.

Ovaj link od nytimesa ne otvara, odnosno moras biti pretplacen/registrovan da bi ga citao. Mozes li nam citirati taj dio u kojem stoji da su "ukinute sve restrikcije" i da "nisi morao biti ni vakcinisan".

Napominjem da smo mi u junu vec uveliko disali punim plucima.
Govorim da smo u aprilu imali najveci val smrti od Covida. (Po tvojoj nakaradnoj logici gledanja statistike samo u jednom trenutku bi ispalo da je dizanje tih mjera povezano sa brojem smrti, ali nije). Sa tog linka mi se mjere cine tezim od ovih u Izraelu u junu.
With new coronavirus cases dropping to below 20 a day, Israel on Tuesday retired its Green Pass system and will now allow equal access to restaurants, sports events, cultural activities and the like to vaccinated and unvaccinated citizens.
Pise doduse ispod da su se jos morale nosati maske u zatvorenim prostorima.
For now, the only remaining pandemic restriction inside the country is a requirement to wear masks in closed public spaces, although that, too, is under discussion by health officials. The main efforts to control the coronavirus are now centered on restrictions for travel in and out of Israel, based on testing and quarantine. Strict limitations remain on the entry of people who are not Israeli citizens.
Ali evo onda vijest dvije sedmice poslije (15. juni), gdje kazu da je i to s maskama dignuto:

https://www.nytimes.com/2021/06/15/worl ... 20Tuesday.
Israel ends its indoor mask mandate after a robust vaccination campaign.
I sad ti pitas sjoo eto kako kod njih novi val. Pa bukvalno se moze povezati linija izmedju smanjenja restrikcija i vala. U Izraelu.


Inace kao sto kazes ako se mjere ne postuju tesko je praviti paralele izmedju njih i toka pandemije. To je sto se tice kod nas.

Na kraju - posljedice jednog u odnosu na drugo se vide nakon odredjenog vremenskog roka, ne u istom trenutku. To je valjda jasno.
Kako to da je otvaranje kafica uslijedilo pocetkom aprila ako smo imali najveci val smrti od kovida?!

Dakle, kod nas se puno ranije hodalo i sjedilo bez maski u zatvorenom.

Evo kod nas mjesecima imamo potpunu slobodu kretanja i druzenja, a nista se ne desava. Zar nije inkubacija unutar 14 dana?!

I dalje stoji fakt da su ovi izvakcinisani, da strogo primjenjuju i prilagodjavaju mjere, a broj zarazenih raste, dok kod nas niti ima vakcinisanih, niti mjera, a broj zarazenih je smijesan (doslovno je vise onih s toplotnim udarom nego zarazenih koronom, a i ti zarazeni su, uglavnom, statistika - bez izrazenih simptoma i posljedica).
Locked