Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Q_Line
Posts: 452
Joined: 29/04/2004 09:48
Location: Zenica

#41076 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Q_Line »

swanfilter wrote: 16/03/2021 17:55
Casual's wrote: 16/03/2021 17:44
Q_Line wrote: 15/03/2021 16:53 Nimalo dobre vijesti... :?

Istraživanje britanskih naučnika sprovedeno je na višemilionskom uzorku i u posmatranom periodu od 6 mjeseci

Analize pokazale: Britanski soj koronavirusa smrtonosniji za čak 61 posto
De banujte ovog lika što promovira svoj kvazi portal

Kakvih 6 mjeseci ako se soj pojavio prije dva mjeseca??
Pa piše da su analizirali uzorke unutar tih šest mjeseci, a naučni rad je objavljen kada i prva informacija o novom soju. Zato...
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#41077 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

BadBoy wrote: 16/03/2021 19:09

Detektovan u Novembru 2020 u uzorku uzetom u Septembru 2020. Ne zna šta da mislim o svemu ovome, fakat nismo na tom stepenu vakcinacije da stvara takav pritisak na evoluciju virusa u tom smjeru. Treba vidjeti šta i drugi stručnjaci kažu, baš zbog ovoga imamo peer review.
Nije bilo vakcinacije, ali jeste bilo prirodno stečenog imuniteta koji može da emulira upravo situaciju nedovoljnog broja inokuliranih da zaustavi epidemiju. Imali smo značajan bazen zaraženih i mnogo potencijalnih (onih koji su preboljeli a imaju nizak nivo antitijela) čije odbrane treba zaobići. To stvara prilike i evolucijski pritisak da se zaobiđu ta stvorena antitijela kod dijela populacije, i po svoj prilici to se dešava prebrzo - južnoafrički i brazilski soj su se pojavili unutar nekoliko mjeseci od ovih gorenavedenih pretpostavki.

Sad, kod vakcinacije imaćemo u najboljem slučaju dobar dio populacije koji će biti zaštićen antitijelima (zbog vakcine + prebolovana infekcija), ali takođe i značajan broj onih kod koji vakcina nije efikasna (možda štiti od teže bolesti i smrti, ali kada vakcina nije efikasna virusu se daje prilika da se razmnožava i ovo je još jedna manjkavosti npr AZ), ne ulaze oni koji odbiju vakcinu (biće i njih značajan broj), ne ulaze djeca i ne ulaze osobe koje se nisu mogle vakcinisati. Znači u najboljem slučaju veliki dio populacije će biti prirodni rezervoar virusa sa mnogobrojnim prilikama za mutaciju i stalnim potencijalnim metama u vidu onih koji imaju nizak nivo antitijela. Kada još dodamo životinje koje se mogu zaraziti ovim virusom i prenijeti ga ponovo na čovjeka situacija je dodatno komplikuje.

Znači Svijet se igra, cilj treba biti što prije vakcinisati što više ljudi te sa tim medicinskim vatrogasnim šmrkom ugasiti pandemijsku vatru. Neće biti dovljno vakcinisati samo svoju zemlju (npr USA jer šta ako se u Meksiku desi mutacija koja potpuno zaobilazi imunitet od vakcine?), tu je WHO potpuno upravu i zato to oni stalno napominju.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#41078 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

daddy-kool wrote: 16/03/2021 23:11
BadBoy wrote: 16/03/2021 19:09

Detektovan u Novembru 2020 u uzorku uzetom u Septembru 2020. Ne zna šta da mislim o svemu ovome, fakat nismo na tom stepenu vakcinacije da stvara takav pritisak na evoluciju virusa u tom smjeru. Treba vidjeti šta i drugi stručnjaci kažu, baš zbog ovoga imamo peer review.
Nije bilo vakcinacije, ali jeste bilo prirodno stečenog imuniteta koji može da emulira upravo situaciju nedovoljnog broja inokuliranih da zaustavi epidemiju. Imali smo značajan bazen zaraženih i mnogo potencijalnih (onih koji su preboljeli a imaju nizak nivo antitijela) čije odbrane treba zaobići. To stvara prilike i evolucijski pritisak da se zaobiđu ta stvorena antitijela kod dijela populacije, i po svoj prilici to se dešava prebrzo - južnoafrički i brazilski soj su se pojavili unutar nekoliko mjeseci od ovih gorenavedenih pretpostavki.

Sad, kod vakcinacije imaćemo u najboljem slučaju dobar dio populacije koji će biti zaštićen antitijelima (zbog vakcine + prebolovana infekcija), ali takođe i značajan broj onih kod koji vakcina nije efikasna (možda štiti od teže bolesti i smrti, ali kada vakcina nije efikasna virusu se daje prilika da se razmnožava i ovo je još jedna manjkavosti npr AZ), ne ulaze oni koji odbiju vakcinu (biće i njih značajan broj), ne ulaze djeca i ne ulaze osobe koje se nisu mogle vakcinisati. Znači u najboljem slučaju veliki dio populacije će biti prirodni rezervoar virusa sa mnogobrojnim prilikama za mutaciju i stalnim potencijalnim metama u vidu onih koji imaju nizak nivo antitijela. Kada još dodamo životinje koje se mogu zaraziti ovim virusom i prenijeti ga ponovo na čovjeka situacija je dodatno komplikuje.

Znači Svijet se igra, cilj treba biti što prije vakcinisati što više ljudi te sa tim medicinskim vatrogasnim šmrkom ugasiti pandemijsku vatru. Neće biti dovljno vakcinisati samo svoju zemlju (npr USA jer šta ako se u Meksiku desi mutacija koja potpuno zaobilazi imunitet od vakcine?), tu je WHO potpuno upravu i zato to oni stalno napominju.
To mi je jasno :thumbup:

Al mi nije jasno što ljudi iz ovoga izvlače drugu pouku - da se treba prestati vakcinisati skroz, a ne da treba što prije vakcinisati što veći broj ljudi?
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#41079 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

Nemam pojma, vakcinacija nam je najbolja šansa. Druga opcija je ostaviti da se prirodnim putem stiče imunitet krda, ali to samo ostavlja više vremena za nepoželjne mutacije?!
DonerKebab
Posts: 66
Joined: 22/08/2020 13:58

#41080 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by DonerKebab »

daddy-kool wrote: 17/03/2021 09:10 Nemam pojma, vakcinacija nam je najbolja šansa. Druga opcija je ostaviti da se prirodnim putem stiče imunitet krda, ali to samo ostavlja više vremena za nepoželjne mutacije?!
Tako su u brazilskom gradu Manausu mislili da imaju imunitet krda jer su do ljeta bili zaista pogodjeni pa je prije mjesec dana opet bilo haoticno stanje. Doduse ne znam kakva je sad situacija tamo.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8272
Joined: 25/05/2013 23:49

#41081 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by apsidejzi »

Koliko je ovaj virus "malo jaca sezonska gripa" pokazuje statistika slucajeva "obicne gripe" u SAD. Ovi trokutici na dnu su ovosezonska gripa i broj slucajeva. Primjeticete kako je virus "obicne sezonske gripe" totalno potisnut od strane korona virusa. Eto koliko je korona "malo jaca sezonska gripa". Klinko moj. Mnogo veca sezonska gripa. Citavu vrstu virusa je potisnula iz populacije i izvrsila evolucijski pritisak na nju. Sad mozemo ocekivati neocekivane mutacije kod virusa gripe, jer se mora prilagoditi novonastaloj situaciji...

Image
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#41082 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

DonerKebab wrote: 17/03/2021 10:17
daddy-kool wrote: 17/03/2021 09:10 Nemam pojma, vakcinacija nam je najbolja šansa. Druga opcija je ostaviti da se prirodnim putem stiče imunitet krda, ali to samo ostavlja više vremena za nepoželjne mutacije?!
Tako su u brazilskom gradu Manausu mislili da imaju imunitet krda jer su do ljeta bili zaista pogodjeni pa je prije mjesec dana opet bilo haoticno stanje. Doduse ne znam kakva je sad situacija tamo.


ENo bagerima ih kupe po plazi...
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#41083 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

DonerKebab wrote: 17/03/2021 10:17
daddy-kool wrote: 17/03/2021 09:10 Nemam pojma, vakcinacija nam je najbolja šansa. Druga opcija je ostaviti da se prirodnim putem stiče imunitet krda, ali to samo ostavlja više vremena za nepoželjne mutacije?!
Tako su u brazilskom gradu Manausu mislili da imaju imunitet krda jer su do ljeta bili zaista pogodjeni pa je prije mjesec dana opet bilo haoticno stanje. Doduse ne znam kakva je sad situacija tamo.
Meni je zabrinjavajuće da su se ove nove varijante sa mutacijama koje zaobilaze prethodni imunitet prebrzo pojavile - bukvalno za par mjeseci.
Last edited by daddy-kool on 17/03/2021 10:40, edited 1 time in total.
adsubzero
Posts: 3004
Joined: 08/02/2013 15:52

#41084 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by adsubzero »

Trappist wrote: 17/03/2021 10:27
DonerKebab wrote: 17/03/2021 10:17
daddy-kool wrote: 17/03/2021 09:10 Nemam pojma, vakcinacija nam je najbolja šansa. Druga opcija je ostaviti da se prirodnim putem stiče imunitet krda, ali to samo ostavlja više vremena za nepoželjne mutacije?!
Tako su u brazilskom gradu Manausu mislili da imaju imunitet krda jer su do ljeta bili zaista pogodjeni pa je prije mjesec dana opet bilo haoticno stanje. Doduse ne znam kakva je sad situacija tamo.


ENo bagerima ih kupe po plazi...
Znamo mi dobro sto si ti bas taj klip stavio :D
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#41085 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

Trappist wrote: 17/03/2021 10:27
ENo bagerima ih kupe po plazi...
Opet bageri. :roll:

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... i-15058410
Postali rasadnik opasnih sojeva: Razbolijevaju se i oni koji su Covid-19 već preboljeli
Brazil obara sve negativne rekorde, umire čak 2000 ljudi dnevno, gori od njih je jedino SAD
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#41086 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

adsubzero wrote: 17/03/2021 10:38
Trappist wrote: 17/03/2021 10:27
DonerKebab wrote: 17/03/2021 10:17

Tako su u brazilskom gradu Manausu mislili da imaju imunitet krda jer su do ljeta bili zaista pogodjeni pa je prije mjesec dana opet bilo haoticno stanje. Doduse ne znam kakva je sad situacija tamo.


ENo bagerima ih kupe po plazi...
Znamo mi dobro sto si ti bas taj klip stavio :D
:D

thumbnail sve govori :lol:
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#41088 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

Nešto sam pratio kad su se pojavili ovi novi sojevi, odnosno prije bih ih nazavao genetskim varijacijama, odnsono mjesta na kojm se pojavljiju i pod kojim uslovima.
Prvobitno sam mislio da su određene životinje možda uključene u čitav proces što bi se moglo objasniti na primjeru Danske kod varijante Cluster 5 koja sa ljudi prešla na kune, na njima mutirala pa se ponovo vratila na ljude. Oni su to brzo presjekli tamo, na način da su eutanazirali veliki broj žvotnja. Ali su se kasnije pojavile sumnje da je sa mjesta masovnih ukopa mrtvih životinja mogle da se kontaminira voda koja je mogla doći do ljudi.
Također nekad u avgustu pojavila se i mutirana varijanta kod farmera na sjeveroistoku Španije a odatle se putem engleskih turista ta varijanta proširila u UK. Govorimo o varijanti 20A.EU1 koja je nakon vremena postala dominatna u UK. sad ne znam da li je 20A.EU1 zapravo B.1.1.7 odnosno britanski soj ili je učestvovala u stvaranju istog.
Koja je bila farma u pitanju i koja vrsta životinja nije nikad objelodanjeno ali neformalno i ovdje se radilo o kunama.
Bunila me i pojava novih sojeva odnosno genetskih varijanti u Južnoj Africi i Brazilu. Obzirom na sličnost ACE2 receptora sa humanim, prvo su mi pali na pamet morski sisari poput delfina npr koji su mogli doprinjeti pojavi mutacija.
Kako su na svim ovim lokacijama rađena su i masovna testiranja cijepiva, pomislio sam su ta testiranja mogla doprinjeti povećanju broja mutacija, ali je u konačnici jako teško definisati tačan put nastanka novih varijanti.
Međutim zanimmljiva je i vijest od prije par dana i pojava "francuskog soja" koji se pojavio u Bretanji na zapadu Francuske.
Zanimljivo da je krajem novembra bila detektovana pojava slučajeva oboljelih kuna na farmi u Eure-et-Loire regiji, gdje su testovi pokazali prisustvo virusa na životinjama.
22. decembra 17-godišnji dječak iz Eure-et-Loira u Francuskoj bio je pozitivan kako su u tom trenutku detektovali na "britanski" soj virusa. Ali on nije imao nikakvog kontakta sa osobama koje su bile u UK niti sa bilo kim ko je bio pozitivan na taj soj virusa. Da li je ovaj mladić zapravo bio nulti pacijent novog francuskog soja, za sada je samo sumnja.
U to vrijeme nije bio još skvenciran francuski soj pa je moguće da su ga zaveli kao britanski soj, haj ga znaj. U konačnici ove dvije regije i nisu toliko udaljene, geografski su zapravo isti dio Francuske.
Ovo je neko moje razmišljanje o mogućem načinu nastanka novih varijacija.
RandomAndCasual
Posts: 361
Joined: 02/06/2020 22:39

#41089 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by RandomAndCasual »

daddy-kool wrote: 17/03/2021 10:39
Trappist wrote: 17/03/2021 10:27
ENo bagerima ih kupe po plazi...
Opet bageri. :roll:

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... i-15058410
Postali rasadnik opasnih sojeva: Razbolijevaju se i oni koji su Covid-19 već preboljeli
Brazil obara sve negativne rekorde, umire čak 2000 ljudi dnevno, gori od njih je jedino SAD
Idu izbori u brazilu, hoce skinuti bolsanara koji je brazilska verzija trumpa
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#41090 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Better Man »

splinter wrote: 17/03/2021 12:02 Nešto sam pratio kad su se pojavili ovi novi sojevi, odnosno prije bih ih nazavao genetskim varijacijama, odnsono mjesta na kojm se pojavljiju i pod kojim uslovima.
Prvobitno sam mislio da su određene životinje možda uključene u čitav proces što bi se moglo objasniti na primjeru Danske kod varijante Cluster 5 koja sa ljudi prešla na kune, na njima mutirala pa se ponovo vratila na ljude. Oni su to brzo presjekli tamo, na način da su eutanazirali veliki broj žvotnja. Ali su se kasnije pojavile sumnje da je sa mjesta masovnih ukopa mrtvih životinja mogle da se kontaminira voda koja je mogla doći do ljudi.
Također nekad u avgustu pojavila se i mutirana varijanta kod farmera na sjeveroistoku Španije a odatle se putem engleskih turista ta varijanta proširila u UK. Govorimo o varijanti 20A.EU1 koja je nakon vremena postala dominatna u UK. sad ne znam da li je 20A.EU1 zapravo B.1.1.7 odnosno britanski soj ili je učestvovala u stvaranju istog.
Koja je bila farma u pitanju i koja vrsta životinja nije nikad objelodanjeno ali neformalno i ovdje se radilo o kunama.
Bunila me i pojava novih sojeva odnosno genetskih varijanti u Južnoj Africi i Brazilu. Obzirom na sličnost ACE2 receptora sa humanim, prvo su mi pali na pamet morski sisari poput delfina npr koji su mogli doprinjeti pojavi mutacija.
Kako su na svim ovim lokacijama rađena su i masovna testiranja cijepiva, pomislio sam su ta testiranja mogla doprinjeti povećanju broja mutacija, ali je u konačnici jako teško definisati tačan put nastanka novih varijanti.
Međutim zanimmljiva je i vijest od prije par dana i pojava "francuskog soja" koji se pojavio u Bretanji na zapadu Francuske.
Zanimljivo da je krajem novembra bila detektovana pojava slučajeva oboljelih kuna na farmi u Eure-et-Loire regiji, gdje su testovi pokazali prisustvo virusa na životinjama.
22. decembra 17-godišnji dječak iz Eure-et-Loira u Francuskoj bio je pozitivan kako su u tom trenutku detektovali na "britanski" soj virusa. Ali on nije imao nikakvog kontakta sa osobama koje su bile u UK niti sa bilo kim ko je bio pozitivan na taj soj virusa. Da li je ovaj mladić zapravo bio nulti pacijent novog francuskog soja, za sada je samo sumnja.
U to vrijeme nije bio još skvenciran francuski soj pa je moguće da su ga zaveli kao britanski soj, haj ga znaj. U konačnici ove dvije regije i nisu toliko udaljene, geografski su zapravo isti dio Francuske.
Ovo je neko moje razmišljanje o mogućem načinu nastanka novih varijacija.
Zašto su ukopavali te životinje? Trebali su ih spaliti.
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#41091 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

Zato sto se radi o hiljadama jadnih životinja koje su vjerojatno ubijane nekim gasom a onda su ukopavane nedaleko od samih farmi.
Ljudska okrutnost nekada nema granica.
clowerine
Posts: 51
Joined: 10/10/2016 19:48

#41092 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by clowerine »

Zapadne države ne zakopavaju životinje u jame i groblja, to je zastarjela metoda zbrinjavanja leševa i animalnog otpada. Nešto ne vjerujem se taj propust desio u Danskoj, oni odavno koriste tehnološki savremene kafilerije.
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#41093 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

clowerine wrote: 17/03/2021 12:32 Zapadne države ne zakopavaju životinje u jame i groblja, to je zastarjela metoda zbrinjavanja leševa i animalnog otpada. Nešto ne vjerujem se taj propust desio u Danskoj, oni odavno koriste tehnološki savremene kafilerije.
Ok šefe

https://www.google.com/search?q=mink+ma ... 96&bih=686

https://www.abc.net.au/news/2020-12-11/ ... r/12973200
laik1981
Posts: 13011
Joined: 05/12/2012 13:04

#41094 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Braca hrvati su najebali. Oni kune nose u dzepovima..

Btw zna li neko koje mjere su na snazi u Madjarskoj?
laik1981
Posts: 13011
Joined: 05/12/2012 13:04

#41095 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

daddy-kool wrote: 17/03/2021 10:38
DonerKebab wrote: 17/03/2021 10:17
daddy-kool wrote: 17/03/2021 09:10 Nemam pojma, vakcinacija nam je najbolja šansa. Druga opcija je ostaviti da se prirodnim putem stiče imunitet krda, ali to samo ostavlja više vremena za nepoželjne mutacije?!
Tako su u brazilskom gradu Manausu mislili da imaju imunitet krda jer su do ljeta bili zaista pogodjeni pa je prije mjesec dana opet bilo haoticno stanje. Doduse ne znam kakva je sad situacija tamo.
Meni je zabrinjavajuće da su se ove nove varijante sa mutacijama koje zaobilaze prethodni imunitet prebrzo pojavile - bukvalno za par mjeseci.
Ima li kakvih podataka o klinickim slikama onih koji su po drugi put inficirani?
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#41096 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by cassius »

Trappist wrote: 17/03/2021 10:27
DonerKebab wrote: 17/03/2021 10:17
daddy-kool wrote: 17/03/2021 09:10 Nemam pojma, vakcinacija nam je najbolja šansa. Druga opcija je ostaviti da se prirodnim putem stiče imunitet krda, ali to samo ostavlja više vremena za nepoželjne mutacije?!
Tako su u brazilskom gradu Manausu mislili da imaju imunitet krda jer su do ljeta bili zaista pogodjeni pa je prije mjesec dana opet bilo haoticno stanje. Doduse ne znam kakva je sad situacija tamo.


ENo bagerima ih kupe po plazi...
Treba bager da ovu sa thumbnail pokupi definitivno :lol:
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#41097 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

laik1981 wrote: 17/03/2021 12:58 Braca hrvati su najebali. Oni kune nose u dzepovima..

Btw zna li neko koje mjere su na snazi u Madjarskoj?
Sve zatvoreno, policijski sat od 20:00.

"Mađarska je u srijedu objavila rekordan broj preminulih od COVID-19 u iznimno jakom trećem valu pandemije koji je izvršio pritisak bez presedana na mađaraki sistem zdravstvene zaštite.
Uz više od 50.000 vakcinacija u utorak, skoro 1,4 miliona ljudi primilo je barem jednu dozu vakcine, što je druga najviša stopa vakcinacije u EU, prenosi Associated Press."

Ne ide nikako...
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#41098 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

laik1981 wrote: 17/03/2021 13:04
Ima li kakvih podataka o klinickim slikama onih koji su po drugi put inficirani?
Nisam našao, ja vjerujem da su blaže slike ali i one daju dosta long covid problema.

a opet i ne mora biti:
https://www.imperial.ac.uk/news/217093/ ... -covid-19/
The findings come from an analysis of 33 cases of recurrent COVID-19 in Brazil, who were primarily female healthcare workers. Recurrence was often more severe compared to initial infection with the SARS-CoV-2 virus and resulted in one death.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#41099 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ?

Post by Industrialyzer »

amar1994 wrote: 25/01/2020 09:19
jOFLA wrote: 25/01/2020 00:37
amar1994 wrote: 25/01/2020 00:00 Vjestacki virus ;-) ,kakve zabe kakvi sismisi :-)


PS.za par sedmica krece vakcina i obrcu se milioni u farmaceutskim industrijama..
Zaista je bezobrazno napraviti vakcinu ili lijek za neku bolest. Trebalo bi pustiti da bez lijekova i vakcina bolest ide svojim tokom.
Inače, jedini ispravan pokazatelj je li virus vještački ili nije vještački je da pogledamo postoji li za njega lijek ili vakcina. Ako postoji, znači da je vještački. Ha ja...
Ja vjerujem da je spremno vec,trenutno je na snazi panika kod ljudi oa ce iduca faza biti lijek :)

Jbg kinezi su jeli a jest ce sve i svasta uvijek,tako da mi prica o zabama,zmijama i sismisima ne drzi vodu..nadam se da sam u pravu i da nije stanje bas onakvo kako pisu mediji razni..
Malo komentara sa pocetka pandemije, januar 2020. :)
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#41100 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Najapametniji narod na dunjaluku
Locked