Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#39826 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Zanimljivo je gledati kako se opravdava ocigledan terorizam.. Sasvim ocekivano od strane onih koji su sirenje straha i panike, te zatvaranje opravdavali citavo vrijeme..
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#39827 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 11/02/2021 11:22 Zanimljivo je gledati kako se opravdava ocigledan terorizam.. Sasvim ocekivano od strane onih koji su sirenje straha i panike, te zatvaranje opravdavali citavo vrijeme..
Zanimljivo je kako ljudi ne mogu razumjeti da ozbiljne drzave sve stave na papir, pa cak i najgoru mogucu opciju.

Ako nisam 10 puta ponovila da sam sigurna da Merkelica svaki put kad se donose teske odluke (a odluka je preteska jer ekonomski unistava drzavu) ispred sebe ima upravo ovakvu matematiku. I to u novcima.
Koliko bi kostalo da se nista ne radi
Koliko kosta lockdown (djelomicni i totalni).

Valjda ljudi s ovim nasim blesanima od politicara koji spavaju na sjednicama i odluke donose po stranackoj liniji pretpostavljaju da i u inostranstvu niko nista ne radi i odlucuje 'nako.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#39828 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Jedno je staviti sve scenarije na papir, a savim drugo koristiti najgori scenario u propagandne svrhe kako bi se opravdala represija.. To je terorizam po definiciji..

A nisam ni ocekivao da se izmisljotine kojima je svrha dizanje panike i histerije nece braniti od strane onih koji su to opravdavali citavo vrijeme.. Rezultate laganja mozemo vidjeti u citavoj evropi u drugom valu.. Evropljani preko noci postali divljaci poput balkanaca..
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#39829 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 11/02/2021 11:17
Naslovnica wrote: 11/02/2021 11:16
laik1981 wrote: 11/02/2021 11:10 A kroz medije se forsirao worst case scenario.. Nije to samo kod svaba.. Vecina drzava je koristila te predimenzionirane podatke.. Kada su se sve najave pokazale kao laz dobili su otpor i nepovjerenje od strane drustva.. Rezultat izmaisljanja podataka u svrhu dizanja panike vidimo u drugom valu.. Produktivno nema sta..
Pa naravno, ovdje se radi o tome da su političari angažovali naučnike da im daju najgori mogući scenarij, kako bi mogli opravdati drakonske mjere koje su uveli.
Ovdje se radi o tome da su naučnici dali političarima alibi.
Ne. Evo sam dokument koji naravno nisi ni otvorio. 4 su scenarija.

Image

Image
Misliš da ćeš time postići da te neko ozbiljno shvati, misliš da si postigla svoj nekakav cilj opravdavanja državnog terorizma time što si u 17 stranica teksta postavila dvije stranice sitno kucanog teksta na njemačkom, zalijepila ih ovdje i to je to.
I to je sve što imaš da kažeš?
Misliš da će neko to čitati i prevoditi?
Hajde malo da probaš uključiti svoj mozak i nešto svojim riječima da napišeš, zar je toliko teško?
Mogli su im dati 100 scenarija, po želji, samo da bi opravdali to što su uradili.
Dali su im scenarij kakav su političari zahtijevali da bi opravdali svoj terorizam (sijanje straha).
Last edited by Naslovnica on 11/02/2021 11:34, edited 1 time in total.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#39830 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 11/02/2021 11:32 Jedno je staviti sve scenarije na papir, a savim drugo koristiti najgori scenario u propagandne svrhe kako bi se opravdala represija.. To je terorizam po definiciji..

A nisam ni ocekivao da se izmisljotine kojima je svrha dizanje panike i histerije nece braniti od strane onih koji su to opravdavali citavo vrijeme.. Rezultate laganja mozemo vidjeti u citavoj evropi u drugom valu.. Evropljani preko noci postali divljaci poput balkanaca..
Sta se desavalo u Italiji u martu?
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#39831 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 11/02/2021 11:33
Mogy87 wrote: 11/02/2021 11:17
Naslovnica wrote: 11/02/2021 11:16

Pa naravno, ovdje se radi o tome da su političari angažovali naučnike da im daju najgori mogući scenarij, kako bi mogli opravdati drakonske mjere koje su uveli.
Ovdje se radi o tome da su naučnici dali političarima alibi.
Ne. Evo sam dokument koji naravno nisi ni otvorio. 4 su scenarija.

Image

Image
Misliš da ćeš time postići da te neko ozbiljno shvati, misliš da si postigla svoj nekakav cilj opravdavanja državnog terorizma time što si u 17 stranica teksta postavila dvije stranice sitno kucanog teksta na njemačkom, zalijepila ih ovdje i to je to.
I to je sve što imaš da kažeš?
Misliš da će neko to čitati i prevoditi?
Hajde malo da probaš uključiti svoj mozak i nešto svojim riječima da napišeš, zar je toliko teško?
Mogli su im dati 100 scenarija, po želji, samo da bi opravdali to što su uradili.
Dali su im scenarij kakav su političari zahtijevali da bi opravdali svoj terorizam (sijanje straha).
Znaci tebe ne interesuje o cemu se u stvari radi vec ti je dovoljan clanak iz novina? Zasto taj princip ne primijenis za sve. Taj isti Welt objavljuje i podatke o COVIDU. Zasto oni nisu relavantni. Za neke teme se broje krvna zrnca, a ovdje moze clanak?

Ti slobodno misli da strucnjaci s RKI instituta su "napisali sta su politicari htjeli".

Stvarnost je takva da su ljudi radili scenario analizu, napravili 4 scenarija na osnovu dostupnih podataka.

Sta i na koji nacin su politicari koristili takve podatke druga je potpuno tema.

Evo zivis u rahatluku i blagostanju bez ikakvih mjera. Ali to nije dovoljno vas zulja sto drugi imaju mjere.

Samo ignorisanje na svjetskom nivou kako ti kolega @laik1981 zagovara. Ni bolnice prilagoditi, samo ignor.
adsubzero
Posts: 2999
Joined: 08/02/2013 15:52

#39832 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by adsubzero »

Mogy87 wrote: 11/02/2021 11:41 Samo ignorisanje na svjetskom nivou kako ti kolega @laik1981 zagovara. Ni bolnice prilagoditi, samo ignor.
Ma samo ovo treba. Virus je attention-whore, prestanimo mu davati paznju i on ce odustati. :lol:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#39833 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

adsubzero wrote: 11/02/2021 11:50
Mogy87 wrote: 11/02/2021 11:41 Samo ignorisanje na svjetskom nivou kako ti kolega @laik1981 zagovara. Ni bolnice prilagoditi, samo ignor.
Ma samo ovo treba. Virus je attention-whore, prestanimo mu davati paznju i on ce odustati. :lol:
Starleta prava, treba je vratiti na mjesto da opet postane nebitna :mrgreen:
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#39834 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 11/02/2021 11:41
Naslovnica wrote: 11/02/2021 11:33
Mogy87 wrote: 11/02/2021 11:17

Ne. Evo sam dokument koji naravno nisi ni otvorio. 4 su scenarija.

Image

Image
Misliš da ćeš time postići da te neko ozbiljno shvati, misliš da si postigla svoj nekakav cilj opravdavanja državnog terorizma time što si u 17 stranica teksta postavila dvije stranice sitno kucanog teksta na njemačkom, zalijepila ih ovdje i to je to.
I to je sve što imaš da kažeš?
Misliš da će neko to čitati i prevoditi?
Hajde malo da probaš uključiti svoj mozak i nešto svojim riječima da napišeš, zar je toliko teško?
Mogli su im dati 100 scenarija, po želji, samo da bi opravdali to što su uradili.
Dali su im scenarij kakav su političari zahtijevali da bi opravdali svoj terorizam (sijanje straha).
Znaci tebe ne interesuje o cemu se u stvari radi vec ti je dovoljan clanak iz novina? Zasto taj princip ne primijenis za sve. Taj isti Welt objavljuje i podatke o COVIDU. Zasto oni nisu relavantni. Za neke teme se broje krvna zrnca, a ovdje moze clanak?

Ti slobodno misli da strucnjaci s RKI instituta su "napisali sta su politicari htjeli".

Stvarnost je takva da su ljudi radili scenario analizu, napravili 4 scenarija na osnovu dostupnih podataka.

Sta i na koji nacin su politicari koristili takve podatke druga je potpuno tema.

Evo zivis u rahatluku i blagostanju bez ikakvih mjera. Ali to nije dovoljno vas zulja sto drugi imaju mjere.

Samo ignorisanje na svjetskom nivou kako ti kolega @laik1981 zagovara. Ni bolnice prilagoditi, samo ignor.
Dovoljan mi je sažet članak iz novina, nego da prevodim 17 stranica gusto tipkanog teksta na njemačkom.
Relevantne njemačke novine su to već uradile.
Stvarno mislim da su napisali šta su političari htjeli.
Ne žulja me što drugi imaju mjere, žao mi je zbog njih i pretjeranih mjera kojima se građanstvo izlaže, a što se mene tiče ne moraju izlazizi iz podruma do kraja života.
U Austriji neki dan završen lockdown od 6 sedmica, i opet najavljuju novi, a kod frizera samo uz PCR test. :lol: :lol: :lol:
Nego tebe žulja što kod nas nema lockdowna, što se virus širi kroz populaciju i sve više i više ljudi ima antitijela i što se nećemo svi vakcinisati.
Ni približno.
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#39835 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Naslovnica wrote: 11/02/2021 10:55
Naravno da ne vjerujem u svaku informaciju iz novina, dapače.
Pogotovu ne vjerujemu one koje se plasiraju na pf "teorija zavjera", tamo ponekad odem da se nasmijem.
Ali Die Welt nisu novine tipa Treće Oko ili Arka da bi na ovakav način iznosili neistine o ovako ozbiljnim stvarima.
Vjeruješ li ti u ovo što piše?
Evo, otišao sam na originalni članak iz Die Welt-a, kako mi je Mogy savjetovala, preveo preko Google translate i ispadne ovo:

https://www.welt.de/politik/deutschland ... r-ein.html

An extensive correspondence that WELT AM SONNTAG has available shows: In the first high phase of the pandemic, Interior Minister Horst Seehofer's house acted on researchers. Thereupon they provided results for a dramatic "secret paper" of the ministry.
The Federal Ministry of the Interior engaged scientists from several research institutes and universities for political purposes in the first wave of the corona pandemic in March 2020. It commissioned the researchers from the Robert Koch Institute and other institutions to create a calculation model on the basis of which the Ministry of the Interior, Horst Seehofer (CSU), wanted to justify tough corona measures.
This emerges from more than 200 pages of internal correspondence between the management level of the Ministry of the Interior and the researchers, which WELT AM SONNTAG has received. A group of lawyers fought for e-mail in a legal dispute with the Robert Koch Institute that lasted several months.
In an exchange of e-mails, the State Secretary in the Ministry of the Interior, Markus Kerber, asks the researchers who have been contacted to develop a model on the basis of which “preventive and repressive measures” can be planned.
According to the correspondence, the scientists worked in close coordination with the ministry in just four days to develop content for a paper that had been declared secret, which was distributed via various media over the following days.
A worst-case scenario” was calculated according to which more than a million people in Germany could die of the coronavirus if social life were to continue as it was before the pandemic.
Malo sam i ja sam istraživao po netu a i jutros pitao par poznanika i prijatelja koji žive u Njemačkoj. Welt nije najkredibilniji medij u Njemačkoj. Malo je iznad BIld-a koji je smeće, ali je daleko od Spiegela, Zeitunga. Dakle to je prvi problem.

Ali ako i ostavimo po strani ocjenu kredibilnosti samog medijskog izvora, opet mi nije jasno kako biramo koje ćemo vijesti vjerovati a koje osporavati. Evo klasičan primjer:

1. XY medij objavi da se širi novi soj koronavirusa sa XY stopom infektivnosti. Ovo učine na osnovu službenih, državnih i/ili naučnih dokumenata. Ovdje se takav medij razapne, optuži za širenje laži i panike.

2. Isti XY medij objavi ove informacije o "tajnom dokumentu" u kojem naučnici prezentiraju najcrnje scenarije. Ovdje se na forumu takva vijest odmah uzme kao nepobitna istina.

Fakat me iskreno interesuje, zašto se za jednu vijest odmah povjeruje a za drugu ne?
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#39836 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 11/02/2021 11:52
Mogy87 wrote: 11/02/2021 11:41
Naslovnica wrote: 11/02/2021 11:33
Misliš da ćeš time postići da te neko ozbiljno shvati, misliš da si postigla svoj nekakav cilj opravdavanja državnog terorizma time što si u 17 stranica teksta postavila dvije stranice sitno kucanog teksta na njemačkom, zalijepila ih ovdje i to je to.
I to je sve što imaš da kažeš?
Misliš da će neko to čitati i prevoditi?
Hajde malo da probaš uključiti svoj mozak i nešto svojim riječima da napišeš, zar je toliko teško?
Mogli su im dati 100 scenarija, po želji, samo da bi opravdali to što su uradili.
Dali su im scenarij kakav su političari zahtijevali da bi opravdali svoj terorizam (sijanje straha).
Znaci tebe ne interesuje o cemu se u stvari radi vec ti je dovoljan clanak iz novina? Zasto taj princip ne primijenis za sve. Taj isti Welt objavljuje i podatke o COVIDU. Zasto oni nisu relavantni. Za neke teme se broje krvna zrnca, a ovdje moze clanak?

Ti slobodno misli da strucnjaci s RKI instituta su "napisali sta su politicari htjeli".

Stvarnost je takva da su ljudi radili scenario analizu, napravili 4 scenarija na osnovu dostupnih podataka.

Sta i na koji nacin su politicari koristili takve podatke druga je potpuno tema.

Evo zivis u rahatluku i blagostanju bez ikakvih mjera. Ali to nije dovoljno vas zulja sto drugi imaju mjere.

Samo ignorisanje na svjetskom nivou kako ti kolega @laik1981 zagovara. Ni bolnice prilagoditi, samo ignor.
Dovoljan mi je sažet članak iz novina, nego da prevodim 17 stranica gusto tipkanog teksta na njemačkom.
Relevantne njemačke novine su to već uradile.
Stvarno mislim da su napisali šta su političari htjeli.
Ne žulja me što drugi imaju mjere, žao mi je zbog njih i pretjeranih mjera kojima se građanstvo izlaže, a što se mene tiče ne moraju izlazizi iz podruma do kraja života.
U Austriji neki dan završen lockdown od 6 sedmica, i opet najavljuju novi, a kod frizera samo uz PCR test. :lol: :lol: :lol:
Nego tebe žulja što kod nas nema lockdowna, što se virus širi kroz populaciju i sve više i više ljudi ima antitijela i što se nećemo svi vakcinisati.
Ni približno.
Aha, za ovo je dovoljan sazet clanak iz novina. Nije bitno sta u samom tekstu pise. Zasto ta logika nije primjenjena na sve vezano za COVID kod tebe?

Nego mene interesuje sta ti mislis zasto politicari u uredjenjim drzavama uvode nepopularne mjere? Sta bi bilo da se desi neki "middle scenario"? Kako bi njemacka i austrijska javnost reagovala na rast smrtnosti (od bilo kog uzroka) od 88% kakvu smo mi imali u novembru? Kako bi onda stanovnistvo reagovalo?

Daleko od toga da sam za lockdown kod nas. Da prvi put u zivotu se slozim s Fadilom kad kaze da mi to sebi ne mozemo priustiti.
Mene samo zuljaju one price s druge teme: nece jaran da se prijavi da ga ne bi "osudio" na 15 dana u kuci, ljudi znaju da su pozitivni landraju okolo, ide se na posao pozitivan da se ne izgubi topli i slicne stvari koje su svakodnevnica. To nikako ne mogu svariti.
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#39837 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

BadBoy wrote: 11/02/2021 11:58
Naslovnica wrote: 11/02/2021 10:55
Naravno da ne vjerujem u svaku informaciju iz novina, dapače.
Pogotovu ne vjerujemu one koje se plasiraju na pf "teorija zavjera", tamo ponekad odem da se nasmijem.
Ali Die Welt nisu novine tipa Treće Oko ili Arka da bi na ovakav način iznosili neistine o ovako ozbiljnim stvarima.
Vjeruješ li ti u ovo što piše?
Evo, otišao sam na originalni članak iz Die Welt-a, kako mi je Mogy savjetovala, preveo preko Google translate i ispadne ovo:

https://www.welt.de/politik/deutschland ... r-ein.html

An extensive correspondence that WELT AM SONNTAG has available shows: In the first high phase of the pandemic, Interior Minister Horst Seehofer's house acted on researchers. Thereupon they provided results for a dramatic "secret paper" of the ministry.
The Federal Ministry of the Interior engaged scientists from several research institutes and universities for political purposes in the first wave of the corona pandemic in March 2020. It commissioned the researchers from the Robert Koch Institute and other institutions to create a calculation model on the basis of which the Ministry of the Interior, Horst Seehofer (CSU), wanted to justify tough corona measures.
This emerges from more than 200 pages of internal correspondence between the management level of the Ministry of the Interior and the researchers, which WELT AM SONNTAG has received. A group of lawyers fought for e-mail in a legal dispute with the Robert Koch Institute that lasted several months.
In an exchange of e-mails, the State Secretary in the Ministry of the Interior, Markus Kerber, asks the researchers who have been contacted to develop a model on the basis of which “preventive and repressive measures” can be planned.
According to the correspondence, the scientists worked in close coordination with the ministry in just four days to develop content for a paper that had been declared secret, which was distributed via various media over the following days.
A worst-case scenario” was calculated according to which more than a million people in Germany could die of the coronavirus if social life were to continue as it was before the pandemic.
Malo sam i ja sam istraživao po netu a i jutros pitao par poznanika i prijatelja koji žive u Njemačkoj. Welt nije najkredibilniji medij u Njemačkoj. Malo je iznad BIld-a koji je smeće, ali je daleko od Spiegela, Zeitunga. Dakle to je prvi problem.

Ali ako i ostavimo po strani ocjenu kredibilnosti samog medijskog izvora, opet mi nije jasno kako biramo koje ćemo vijesti vjerovati a koje osporavati. Evo klasičan primjer:

1. XY medij objavi da se širi novi soj koronavirusa sa XY stopom ifektivnosti. Ovo učine na osnovu službenih, državnih i/ili naučnih dokumenata. Ovdje se takav medij razapne, optuži za širenje laži i panike.

2. Isti XY medij objavi ove informacije o "tajnom dokumentu" u kojem naučnici prezenticaju najcrnje scenarije. Ovdje se na forumu takva vijest odmah uzme kao nepobitna istina.

Fakat me iskreno intereusje, zašto se za jednu vijest odmah povjeruje a za drugu ne?
Koristiti više izvora, što zavisnih, što nezavisnih, sagledati širu sliku i misliti izvan okvira nametnutih "defaulta".
Između ostalog i zato što je od početka pandemije pa do danas pokazano da je većina mjera koje su preduzeli bila disproporcionalna stvarnoj opasnosti u datom trenutku.
Nikada neću moći zaboraviti cisterne i dezinfekciju ulica, zatvaranje populacije do 18 i od 65.
Padanje na ulici od korone.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#39838 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 11/02/2021 11:34
laik1981 wrote: 11/02/2021 11:32 Jedno je staviti sve scenarije na papir, a savim drugo koristiti najgori scenario u propagandne svrhe kako bi se opravdala represija.. To je terorizam po definiciji..

A nisam ni ocekivao da se izmisljotine kojima je svrha dizanje panike i histerije nece braniti od strane onih koji su to opravdavali citavo vrijeme.. Rezultate laganja mozemo vidjeti u citavoj evropi u drugom valu.. Evropljani preko noci postali divljaci poput balkanaca..
Sta se desavalo u Italiji u martu?
Ono sto se desavalo i u ostatku evrope u novembru.. Dovoljno je pogledati krivulje.. Samo ne znam da su se u ovom drugom valu forsirale fotografije masovnih grobnica i sportskih dvorana koje su pretvarane u mrtvacnice, sto se forsiralo u prvom valu u svrhu dizanja panike i histerije kojom su opravdavali zatvaranja i represiju.. Terorizam od strane drzava prema drustvu.. Sama si citavo vrijeme opravdavala zatvaranje zdravstvenih sistema, oduzimanja ljudskih prava i sloboda, te dizanje panike tako da si se jasno deklarisala i ne vidim svrhu raspravljati sa takvim osobama.. Opravdavaj i dalje, tvoja stvar..
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#39839 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 11/02/2021 11:59
Naslovnica wrote: 11/02/2021 11:52
Mogy87 wrote: 11/02/2021 11:41

Znaci tebe ne interesuje o cemu se u stvari radi vec ti je dovoljan clanak iz novina? Zasto taj princip ne primijenis za sve. Taj isti Welt objavljuje i podatke o COVIDU. Zasto oni nisu relavantni. Za neke teme se broje krvna zrnca, a ovdje moze clanak?

Ti slobodno misli da strucnjaci s RKI instituta su "napisali sta su politicari htjeli".

Stvarnost je takva da su ljudi radili scenario analizu, napravili 4 scenarija na osnovu dostupnih podataka.

Sta i na koji nacin su politicari koristili takve podatke druga je potpuno tema.

Evo zivis u rahatluku i blagostanju bez ikakvih mjera. Ali to nije dovoljno vas zulja sto drugi imaju mjere.

Samo ignorisanje na svjetskom nivou kako ti kolega @laik1981 zagovara. Ni bolnice prilagoditi, samo ignor.
Dovoljan mi je sažet članak iz novina, nego da prevodim 17 stranica gusto tipkanog teksta na njemačkom.
Relevantne njemačke novine su to već uradile.
Stvarno mislim da su napisali šta su političari htjeli.
Ne žulja me što drugi imaju mjere, žao mi je zbog njih i pretjeranih mjera kojima se građanstvo izlaže, a što se mene tiče ne moraju izlazizi iz podruma do kraja života.
U Austriji neki dan završen lockdown od 6 sedmica, i opet najavljuju novi, a kod frizera samo uz PCR test. :lol: :lol: :lol:
Nego tebe žulja što kod nas nema lockdowna, što se virus širi kroz populaciju i sve više i više ljudi ima antitijela i što se nećemo svi vakcinisati.
Ni približno.
Aha, za ovo je dovoljan sazet clanak iz novina. Nije bitno sta u samom tekstu pise. Zasto ta logika nije primjenjena na sve vezano za COVID kod tebe?

Nego mene interesuje sta ti mislis zasto politicari u uredjenjim drzavama uvode nepopularne mjere? Sta bi bilo da se desi neki "middle scenario"? Kako bi njemacka i austrijska javnost reagovala na rast smrtnosti (od bilo kog uzroka) od 88% kakvu smo mi imali u novembru? Kako bi onda stanovnistvo reagovalo?

Daleko od toga da sam za lockdown kod nas. Da prvi put u zivotu se slozim s Fadilom kad kaze da mi to sebi ne mozemo priustiti.
Mene samo zuljaju one price s druge teme: nece jaran da se prijavi da ga ne bi "osudio" na 15 dana u kuci, ljudi znaju da su pozitivni landraju okolo, ide se na posao pozitivan da se ne izgubi topli i slicne stvari koje su svakodnevnica. To nikako ne mogu svariti.
Da, dovoljan je. I apsolutno je logičan.
A tebi je kao bitno šta u tekstu od 17 stanica sitno kucanog teksta na njemačkom piše, ti ga kao pročitala pa zaključila da Die Welt laže da su političari koristili naučnike? AHA :lol:
Ne znam kako bi njemačka i austrijska javnos reagovala na "middle scenario" i rast smrtnosti. Vidim kako reaguju zato što moraju imati negativan PCR za šišanje. :lol: :lol: :lol:
Na kraju krajeva, pravo pitanje je - šta je to javnost?
I mene te papanske priče o jaranima smetaju, ali su mi jasne, obzirom na naš mentalitet.
Nešto da me žuljaju - ne žuljaju. Slabo šta tu mogu da promijenim. Imao sam polemika sa nekim inženjerima koji mi kažu da korona ne postoji, lijepo popričao sa njima i to je to.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#39840 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 11/02/2021 12:13
Mogy87 wrote: 11/02/2021 11:34
laik1981 wrote: 11/02/2021 11:32 Jedno je staviti sve scenarije na papir, a savim drugo koristiti najgori scenario u propagandne svrhe kako bi se opravdala represija.. To je terorizam po definiciji..

A nisam ni ocekivao da se izmisljotine kojima je svrha dizanje panike i histerije nece braniti od strane onih koji su to opravdavali citavo vrijeme.. Rezultate laganja mozemo vidjeti u citavoj evropi u drugom valu.. Evropljani preko noci postali divljaci poput balkanaca..
Sta se desavalo u Italiji u martu?
Ono sto se desavalo i u ostatku evrope u novembru.. Dovoljno je pogledati krivulje.. Samo ne znam da su se u ovom drugom valu forsirale fotografije masovnih grobnica i sportskih dvorana koje su pretvarane u mrtvacnice, sto se forsiralo u prvom valu u svrhu dizanja panike i histerije kojom su opravdavali zatvaranja i represiju.. Terorizam od strane drzava prema drustvu.. Sama si citavo vrijeme opravdavala zatvaranje zdravstvenih sistema, oduzimanja ljudskih prava i sloboda, te dizanje panike tako da si se jasno deklarisala i ne vidim svrhu raspravljati sa takvim osobama.. Opravdavaj i dalje, tvoja stvar..
I evo ga, potvrdjuje da je za totalni ignor. Pa uzivaj u Bosni, kod nas se apsolutno nista ne postuje, ali zasto ti smeta sto je u drugim drzavama drugacije?
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#39841 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 11/02/2021 12:15
laik1981 wrote: 11/02/2021 12:13
Mogy87 wrote: 11/02/2021 11:34
Sta se desavalo u Italiji u martu?
Ono sto se desavalo i u ostatku evrope u novembru.. Dovoljno je pogledati krivulje.. Samo ne znam da su se u ovom drugom valu forsirale fotografije masovnih grobnica i sportskih dvorana koje su pretvarane u mrtvacnice, sto se forsiralo u prvom valu u svrhu dizanja panike i histerije kojom su opravdavali zatvaranja i represiju.. Terorizam od strane drzava prema drustvu.. Sama si citavo vrijeme opravdavala zatvaranje zdravstvenih sistema, oduzimanja ljudskih prava i sloboda, te dizanje panike tako da si se jasno deklarisala i ne vidim svrhu raspravljati sa takvim osobama.. Opravdavaj i dalje, tvoja stvar..
I evo ga, potvrdjuje da je za totalni ignor. Pa uzivaj u Bosni, kod nas se apsolutno nista ne postuje, ali zasto ti smeta sto je u drugim drzavama drugacije?
Ko kaze da mi smeta kada su oni u pitanju? Njihov problem. Smeta mi jer su i nasi na osnovu copy-paste metoda koristili izmisljene i predimenzionirane projekcije kao opravdanje za nase mjere.. Ove danasnje nase mjere su mi sasvim ok.. A ti uzivaj u svojim spinovima.. Kod nekih levata mozda ti spinovi i prodju.. Opravdavaj terorizam.. Sto se mene tice tvoje misljenje je nerelevantno, a i sama si za svoje misljenje to rekla u nekoj od rasprava..
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#39842 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 11/02/2021 12:15
laik1981 wrote: 11/02/2021 12:13
Mogy87 wrote: 11/02/2021 11:34
Sta se desavalo u Italiji u martu?
Ono sto se desavalo i u ostatku evrope u novembru.. Dovoljno je pogledati krivulje.. Samo ne znam da su se u ovom drugom valu forsirale fotografije masovnih grobnica i sportskih dvorana koje su pretvarane u mrtvacnice, sto se forsiralo u prvom valu u svrhu dizanja panike i histerije kojom su opravdavali zatvaranja i represiju.. Terorizam od strane drzava prema drustvu.. Sama si citavo vrijeme opravdavala zatvaranje zdravstvenih sistema, oduzimanja ljudskih prava i sloboda, te dizanje panike tako da si se jasno deklarisala i ne vidim svrhu raspravljati sa takvim osobama.. Opravdavaj i dalje, tvoja stvar..
I evo ga, potvrdjuje da je za totalni ignor. Pa uzivaj u Bosni, kod nas se apsolutno nista ne postuje, ali zasto ti smeta sto je u drugim drzavama drugacije?
Ja mislim da je rijetko ko za totalni ignor, a ovaj iznad sigurno nije jedan od njih. Nisam ni ja.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#39843 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 11/02/2021 12:14
Mogy87 wrote: 11/02/2021 11:59
Naslovnica wrote: 11/02/2021 11:52
Dovoljan mi je sažet članak iz novina, nego da prevodim 17 stranica gusto tipkanog teksta na njemačkom.
Relevantne njemačke novine su to već uradile.
Stvarno mislim da su napisali šta su političari htjeli.
Ne žulja me što drugi imaju mjere, žao mi je zbog njih i pretjeranih mjera kojima se građanstvo izlaže, a što se mene tiče ne moraju izlazizi iz podruma do kraja života.
U Austriji neki dan završen lockdown od 6 sedmica, i opet najavljuju novi, a kod frizera samo uz PCR test. :lol: :lol: :lol:
Nego tebe žulja što kod nas nema lockdowna, što se virus širi kroz populaciju i sve više i više ljudi ima antitijela i što se nećemo svi vakcinisati.
Ni približno.
Aha, za ovo je dovoljan sazet clanak iz novina. Nije bitno sta u samom tekstu pise. Zasto ta logika nije primjenjena na sve vezano za COVID kod tebe?

Nego mene interesuje sta ti mislis zasto politicari u uredjenjim drzavama uvode nepopularne mjere? Sta bi bilo da se desi neki "middle scenario"? Kako bi njemacka i austrijska javnost reagovala na rast smrtnosti (od bilo kog uzroka) od 88% kakvu smo mi imali u novembru? Kako bi onda stanovnistvo reagovalo?

Daleko od toga da sam za lockdown kod nas. Da prvi put u zivotu se slozim s Fadilom kad kaze da mi to sebi ne mozemo priustiti.
Mene samo zuljaju one price s druge teme: nece jaran da se prijavi da ga ne bi "osudio" na 15 dana u kuci, ljudi znaju da su pozitivni landraju okolo, ide se na posao pozitivan da se ne izgubi topli i slicne stvari koje su svakodnevnica. To nikako ne mogu svariti.
Da, dovoljan je. I apsolutno je logičan.
A tebi je kao bitno šta u tekstu od 17 stanica sitno kucanog teksta na njemačkom piše, ti ga kao pročitala pa zaključila da Die Welt laže da su političari koristili naučnike? AHA :lol:
Ne znam kako bi njemačka i austrijska javnos reagovala na "middle scenario" i rast smrtnosti. Vidim kako reaguju zato što moraju imati negativan PCR za šišanje. :lol: :lol: :lol:
Na kraju krajeva, pravo pitanje je - šta je to javnost?
I mene te papanske priče o jaranima smetaju, ali su mi jasne, obzirom na naš mentalitet.
Nešto da me žuljaju - ne žuljaju. Slabo šta tu mogu da promijenim. Imao sam polemika sa nekim inženjerima koji mi kažu da korona ne postoji, lijepo popričao sa njima i to je to.
Znaci ovdje ne treba vise "ovisnih i neovisnih izvora". Cak ni sam dokument nije relavantan.

Nego kad smo vec kod antitijela sta kazes na cinjenicu da sve vise i vise "ovisnih i neovisnih izvora" kaze da ne djeluju na nove sojeve? Jovo nanovo?
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#39844 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Jbte, da li je opravdano da kod frizera možeš ići jedino uz PCR test?!
:lol: :lol: :lol:
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#39845 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by lacrima »

Naslovnica wrote: 11/02/2021 12:24 Jbte, da li je opravdano da kod frizera možeš ići jedino uz PCR test?!
:lol: :lol: :lol:
Antigen ili PCR. Vecina radi antigen, ako ciljas na Austriju. Koji je od novembra besplatan, odes u Screeningstraße, protrljaju ti nos stapicem, dodje ti rezultat SMS porukom nakon pola sata. Austrija je jucer testirala 310.000 ljudi.
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#39846 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 11/02/2021 12:24
Naslovnica wrote: 11/02/2021 12:14
Mogy87 wrote: 11/02/2021 11:59
Aha, za ovo je dovoljan sazet clanak iz novina. Nije bitno sta u samom tekstu pise. Zasto ta logika nije primjenjena na sve vezano za COVID kod tebe?

Nego mene interesuje sta ti mislis zasto politicari u uredjenjim drzavama uvode nepopularne mjere? Sta bi bilo da se desi neki "middle scenario"? Kako bi njemacka i austrijska javnost reagovala na rast smrtnosti (od bilo kog uzroka) od 88% kakvu smo mi imali u novembru? Kako bi onda stanovnistvo reagovalo?

Daleko od toga da sam za lockdown kod nas. Da prvi put u zivotu se slozim s Fadilom kad kaze da mi to sebi ne mozemo priustiti.
Mene samo zuljaju one price s druge teme: nece jaran da se prijavi da ga ne bi "osudio" na 15 dana u kuci, ljudi znaju da su pozitivni landraju okolo, ide se na posao pozitivan da se ne izgubi topli i slicne stvari koje su svakodnevnica. To nikako ne mogu svariti.
Da, dovoljan je. I apsolutno je logičan.
A tebi je kao bitno šta u tekstu od 17 stanica sitno kucanog teksta na njemačkom piše, ti ga kao pročitala pa zaključila da Die Welt laže da su političari koristili naučnike? AHA :lol:
Ne znam kako bi njemačka i austrijska javnos reagovala na "middle scenario" i rast smrtnosti. Vidim kako reaguju zato što moraju imati negativan PCR za šišanje. :lol: :lol: :lol:
Na kraju krajeva, pravo pitanje je - šta je to javnost?
I mene te papanske priče o jaranima smetaju, ali su mi jasne, obzirom na naš mentalitet.
Nešto da me žuljaju - ne žuljaju. Slabo šta tu mogu da promijenim. Imao sam polemika sa nekim inženjerima koji mi kažu da korona ne postoji, lijepo popričao sa njima i to je to.
Znaci ovdje ne treba vise "ovisnih i neovisnih izvora". Cak ni sam dokument nije relavantan.

Nego kad smo vec kod antitijela sta kazes na cinjenicu da sve vise i vise "ovisnih i neovisnih izvora" kaze da ne djeluju na nove sojeve? Jovo nanovo?
Ovdje mi ne treba dodatni ovisni i neovisni izvor, ovaj mi je sasvim dovoljan, nemam nikakve dileme.
No, siguran sam da će kolege iz Raskrinkavanja, Faktografa & co to već i popljuvati ovih dana, taman dobra tema, zar ne? :thumbup:
Što se tiče novih sojeva, ima raznih priča. I raznih sojeva. I biće ih i u budućnosti. Vakcine malo rade, malo ne rade.
Jovo nanovo šta god to predstavljalo?
Hoćemo li Jovo nanovo opet prati ulice i zabranjivati izlaz -18 do 65+?
Što se mene tiče, zaista nemam problem sa tim da li antitijela djeluju ili ne na nove sojeve. Zar imam nekog velikog izbora?
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#39847 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

lacrima wrote: 11/02/2021 12:31
Naslovnica wrote: 11/02/2021 12:24 Jbte, da li je opravdano da kod frizera možeš ići jedino uz PCR test?!
:lol: :lol: :lol:
Antigen ili PCR. Vecina radi antigen, ako ciljas na Austriju. Koji je od novembra besplatan, odes u Screeningstraße, protrljaju ti nos stapicem, dodje ti rezultat SMS porukom nakon pola sata. Austrija je jucer testirala 310.000 ljudi.
:thumbup:
Bravo.
Treba li trljati nos i za "nokte"? :lol:
User avatar
Casual's
Posts: 5726
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#39848 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Casual's »

Dosli ovi lokalni koronasi na svoje. Kada su brojke male, onda ti brojevi nisu mjerodavni, a kada se poveca onda je to novi val, nagli skok. :lol:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#39849 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 11/02/2021 12:22
Mogy87 wrote: 11/02/2021 12:15
laik1981 wrote: 11/02/2021 12:13
Ono sto se desavalo i u ostatku evrope u novembru.. Dovoljno je pogledati krivulje.. Samo ne znam da su se u ovom drugom valu forsirale fotografije masovnih grobnica i sportskih dvorana koje su pretvarane u mrtvacnice, sto se forsiralo u prvom valu u svrhu dizanja panike i histerije kojom su opravdavali zatvaranja i represiju.. Terorizam od strane drzava prema drustvu.. Sama si citavo vrijeme opravdavala zatvaranje zdravstvenih sistema, oduzimanja ljudskih prava i sloboda, te dizanje panike tako da si se jasno deklarisala i ne vidim svrhu raspravljati sa takvim osobama.. Opravdavaj i dalje, tvoja stvar..
I evo ga, potvrdjuje da je za totalni ignor. Pa uzivaj u Bosni, kod nas se apsolutno nista ne postuje, ali zasto ti smeta sto je u drugim drzavama drugacije?
Ja mislim da je rijetko ko za totalni ignor, a ovaj iznad sigurno nije jedan od njih. Nisam ni ja.
Znam da sam ti citirala @laik1981 postove, ali eto to iz nekog razloga zaboravljas:

Potrazi kako je italijansko zdravstvo funkcionisalo u decembru prosle i januaru ove godine. Eto ti odgovor sta bih i kako bih..
Talijanski primjer u "predpandemijskom periodu" ukazuje sta se desava kada virus cirkulise, a kada nema protokola i panike.. Ne znam sto bih ja nesto izmisljao kada imas konkretan primjer. Hronoloski poredano u onom postu na vrhu.. Dakle isto kao u Italiji u mjesecima koje sam naveo i nista drugacije.. Kraj price..
Znaci pustio virus da cirkulise bez ikakvih mjera. Pa to je i nalisao.
Trappist
Posts: 4268
Joined: 12/09/2020 08:52

#39850 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Mogy87 wrote: 11/02/2021 12:36
Naslovnica wrote: 11/02/2021 12:22
Mogy87 wrote: 11/02/2021 12:15
I evo ga, potvrdjuje da je za totalni ignor. Pa uzivaj u Bosni, kod nas se apsolutno nista ne postuje, ali zasto ti smeta sto je u drugim drzavama drugacije?
Ja mislim da je rijetko ko za totalni ignor, a ovaj iznad sigurno nije jedan od njih. Nisam ni ja.
Znam da sam ti citirala @laik1981 postove, ali eto to iz nekog razloga zaboravljas:

Potrazi kako je italijansko zdravstvo funkcionisalo u decembru prosle i januaru ove godine. Eto ti odgovor sta bih i kako bih..
Talijanski primjer u "predpandemijskom periodu" ukazuje sta se desava kada virus cirkulise, a kada nema protokola i panike.. Ne znam sto bih ja nesto izmisljao kada imas konkretan primjer. Hronoloski poredano u onom postu na vrhu.. Dakle isto kao u Italiji u mjesecima koje sam naveo i nista drugacije.. Kraj price..
Znaci pustio virus da cirkulise bez ikakvih mjera. Pa to je i nalisao.
Virus je cirkulisao bez ikakvih mjera od kraja novembra 2019 do marta 2020.
Locked