Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
laik1981
Posts: 13008
Joined: 05/12/2012 13:04

#37801 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

S obzirom kako se cuvaju i u kakvim uslovima zive svi bi trebali biti zarazeni, a vjerovatno se lijece onim maramicama sto tuse na semaforima..
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#37802 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Industrialyzer »

Ono kad se neuki udruze i krene objasnjavanje kompleksnih stvari.

Pred granapom se skupi 6 ljudi, ukupno 17 zuba i isto toliko skolovanja i krene rjesavati svjetske zavjere kojih niko osim njih nije svjestan :lol:
Trappist
Posts: 4295
Joined: 12/09/2020 08:52

#37803 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Industrialyzer wrote: 05/01/2021 20:00 Ono kad se neuki udruze i krene objasnjavanje kompleksnih stvari.

Pred granapom se skupi 6 ljudi, ukupno 17 zuba i isto toliko skolovanja i krene rjesavati svjetske zavjere kojih niko osim njih nije svjestan :lol:
De nam ti veliki intelektualac pojasni. Mozemo li tvoje reference negdje vidjeti s obzirom da se volis toliko s visoka postavljati ovdje kao da si doktor nauka koji ima 100 stručnih radova iza sebe.
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#37804 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hellhammer »

biglebovski wrote: 05/01/2021 16:47 Novo normalno i novi standardi u cenzurisanju sadržaja? Da li je Odjel za informisanje Komunističke partije Kine konačno dobio ravnopravnog protivnika?

TalkRadio hitno traži odgovore od Googlea nakon što je njegov YouTube kanal ugašen zbog tvrdnji da je 'prekršio' 'smjernice zajednice' emitirajući kritike vlasti zbog zaključavanja uslijed koronavirusa

Google je danas ugasio YouTube kanal TalkRADIO-a usred tvrdnji da je emiter "prekršio" "smjernice zajednice" web-lokacije emitirajući kritiku zaključavanja koronavirusa.

News UK, koja je vlasnik radio stanice, sada hitno traži potpuno objašnjenje od tehnološkog giganta o "prirodi kršenja koja je dovela do toga da naš kanal bude uklonjen sa svoje platforme".

U nečemu što se čini izvanrednim, Google je ukinuo YouTube kanal stanice oko 1 sat ujutro, navodno zbog kršenja njegovih "smjernica zajednice", prema Guidu Fawkesu.

Google nije objasnio zašto je izbrisao račun TalkRADIO i nije odgovorio na zahtjeve za komentarom u vrijeme objavljivanja.

Ovaj potez izazvao je reakciju slobode govora koju su predvodili ministar kabineta Michael Gove i glumac Laurence Fox, dok su grupe za građanske slobode aktivnost nazvale 'napadom na slobodu štampe'.

Voditeljica TalkRADIO-a Julia Hartley-Brewer danas je negirala da se emiter oglušio na YouTube-ove smjernice zajednice, tweetujući: 'Jednostavno osporavamo dokaze da su zaključavanja proporcionalan odgovor na virus Covid. To se zove sloboda govora. '

Stanica je intervjuirala skeptike zaključavanja tokom pandemije koji sumnjaju da masovna ograničenja javnog života koja provode zapadne vlade mogu suzbiti bolest.

Suprotstavljeni stručnjaci koji su osporili politiku zaključavanja uključuju oksfordskog epidemiologa profesora Sunetru Guptu, koji je koautor Velike Barringtonove deklaracije protiv zaključavanja, i irskog inženjera Ivora Cumminsa.

Neki od voditelja stanice, uključujući gospođu Hartley-Brewer, Mike Graham i Dan Wootton, kritizirali su vladine mjere za usporavanje širenja koronavirusa kao prekomjerne ili loše ciljane.

https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... olicy.html
Cenzura totalna, evo jucer znam da su neki doktori protestovali u frankfurtu ali to nigdje ne mozes naci na internetu, u Beču svake subote demonstracije i svaki put sve vise naroda i sa youtube ekspresno skidaju svaki video koji se ubaci, moze se naci samo neki video od prije par mjeseci koji polazuje mali broj ljudi, od zadnjih protesta nista se ne moze naci
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#37805 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Industrialyzer »

Trappist wrote: 05/01/2021 20:07
Industrialyzer wrote: 05/01/2021 20:00 Ono kad se neuki udruze i krene objasnjavanje kompleksnih stvari.

Pred granapom se skupi 6 ljudi, ukupno 17 zuba i isto toliko skolovanja i krene rjesavati svjetske zavjere kojih niko osim njih nije svjestan :lol:
De nam ti veliki intelektualac pojasni. Mozemo li tvoje reference negdje vidjeti s obzirom da se volis toliko s visoka postavljati ovdje kao da si doktor nauka koji ima 100 stručnih radova iza sebe.

Ne treba biti veliki intelektualac, samo poznavati osnove biologije i vidjeti koliko vecina ovdje nema elementarno poznavanje materije.

Mene su godinama ucili majstori, a vas google, pa ti skontaj ko je kredibilniji izvor znanja.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#37806 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

https://globalnews.ca/news/7553824/coro ... cientists/
COVID-19 variant found in South Africa might be a problem for vaccines, experts warn

Simon Clarke, an associate professor in cellular microbiology at the University of Reading, said that while both variants had some new features in common, the one found in South Africa “has a number additional mutations … which are concerning.” He said these included more extensive alterations to a key part of the virus known as the spike protein — which the virus uses to infect human cells — and “may make the virus less susceptible to the immune response triggered by the vaccines.”

Lawrence Young, a virologist and professor of molecular oncology at Warwick University, also noted that the South African variant has “multiple spike mutations.” “The accumulation of more spike mutations in the South African variant are more of a concern and could lead to some escape from immune protection,” he said.

Oxford’s Bell, who advises the UK government’s vaccine task force, said on Sunday he thought vaccines would work on the British variant but said there was a “big question mark” as to whether they would work on the South African variant.
homer2go
Posts: 544
Joined: 19/06/2018 22:45

#37807 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by homer2go »

Industrialyzer wrote: 05/01/2021 20:14
Trappist wrote: 05/01/2021 20:07
Industrialyzer wrote: 05/01/2021 20:00 Ono kad se neuki udruze i krene objasnjavanje kompleksnih stvari.

Pred granapom se skupi 6 ljudi, ukupno 17 zuba i isto toliko skolovanja i krene rjesavati svjetske zavjere kojih niko osim njih nije svjestan :lol:
De nam ti veliki intelektualac pojasni. Mozemo li tvoje reference negdje vidjeti s obzirom da se volis toliko s visoka postavljati ovdje kao da si doktor nauka koji ima 100 stručnih radova iza sebe.

Ne treba biti veliki intelektualac, samo poznavati osnove biologije i vidjeti koliko vecina ovdje nema elementarno poznavanje materije.

Mene su godinama ucili majstori, a vas google, pa ti skontaj ko je kredibilniji izvor znanja.
Možda je tvoje znanje asimptomatsko, tu je ali se ne vidi
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#37808 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Industrialyzer »

Naucio se novi termin, bravo :)

A pretrazi malo ove teme, a mozes i odmah pitati nesto, tu sam da odgovorim sve sto znam.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#37809 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Nivelacija »

Zanimljiva mi je ova propaganda, udari te avion ides na testiranje pozitivan hopa umro sa koronom u 95 godini.

Uradis vakcinaciju umres hopa to je od druge bolesti srcani, nema veze sa koronom i vakcinom.
homer2go
Posts: 544
Joined: 19/06/2018 22:45

#37810 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by homer2go »

Industrialyzer wrote: 05/01/2021 20:27 Naucio se novi termin, bravo :)

A pretrazi malo ove teme, a mozes i odmah pitati nesto, tu sam da odgovorim sve sto znam.
Hvala najljepša, nakon godinu dana Covida mislim da svatko ko je htio, mogao je dosta toga saznati.

Meni lično bi bilo interesantno vidjeti usporedbu broja umrlih po pojedinim zemljama i tzv. višak smrti uspoređen, ne sa prosjekom zadnjih 5 godina već sa najgorom godinom tokom zadnjih 10 - 15 godina. Da se vidi stvarna magnituda ove pandemije.

Takođe pitanje Indije je veoma interesantno, bili su najavljivani kao katastrofa u najavi a na kraju se ništa nije desilo. Mora postojati racionalno pojašnjenje.
laik1981
Posts: 13008
Joined: 05/12/2012 13:04

#37811 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

homer2go wrote: 05/01/2021 20:36
Industrialyzer wrote: 05/01/2021 20:27 Naucio se novi termin, bravo :)

A pretrazi malo ove teme, a mozes i odmah pitati nesto, tu sam da odgovorim sve sto znam.
Hvala najljepša, nakon godinu dana Covida mislim da svatko ko je htio, mogao je dosta toga saznati.

Meni lično bi bilo interesantno vidjeti usporedbu broja umrlih po pojedinim zemljama i tzv. višak smrti uspoređen, ne sa prosjekom zadnjih 5 godina već sa najgorom godinom tokom zadnjih 10 - 15 godina. Da se vidi stvarna magnituda ove pandemije.

Takođe pitanje Indije je veoma interesantno, bili su najavljivani kao katastrofa u najavi a na kraju se ništa nije desilo. Mora postojati racionalno pojašnjenje.
Moras prvo reci da si strucnjak i da su te ucili majstori da bi mogao raspravljati sa ovim samoprozvanim naucnicima..
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#37812 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Industrialyzer »

homer2go wrote: 05/01/2021 20:36
Industrialyzer wrote: 05/01/2021 20:27 Naucio se novi termin, bravo :)

A pretrazi malo ove teme, a mozes i odmah pitati nesto, tu sam da odgovorim sve sto znam.
Hvala najljepša, nakon godinu dana Covida mislim da svatko ko je htio, mogao je dosta toga saznati.

Meni lično bi bilo interesantno vidjeti usporedbu broja umrlih po pojedinim zemljama i tzv. višak smrti uspoređen, ne sa prosjekom zadnjih 5 godina već sa najgorom godinom tokom zadnjih 10 - 15 godina. Da se vidi stvarna magnituda ove pandemije.

Takođe pitanje Indije je veoma interesantno, bili su najavljivani kao katastrofa u najavi a na kraju se ništa nije desilo. Mora postojati racionalno pojašnjenje.
Slazem se, samo su mnogi izabrali pogresne izvore informacija. A, realno je da se ne moze pricati o mutiranju virusa, a ne poznavati osnove o mutacijama. To je samo jedan primjer, nadam se da razumijes o cemu pricam.
Dino79
Posts: 803
Joined: 05/02/2017 13:41

#37813 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dino79 »

Šta je sa sezonskom gripom ?
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#37815 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

apsidejzi wrote: 05/01/2021 19:23 To se 100% slazem. Mjere koje su uvedene su u najmanju ruku neprimjerne situaciji. Cilj je sacuvati zdravstveni sistem i mjere trebaju biti prilagodjene opterecenosti zdravstvenog sistema.
Blago rečeno. Eto vidimo kako je ta Švedska prošla, sa kakvim mjerama.

Opet, ovo drugo, meni počinje ličiti na neki mit o borbi za očuvanje zdravstvenog sistema.
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#37816 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ketronsd1 »

Nivelacija wrote: 05/01/2021 20:35 Zanimljiva mi je ova propaganda, udari te avion ides na testiranje pozitivan hopa umro sa koronom u 95 godini.

Uradis vakcinaciju umres hopa to je od druge bolesti srcani, nema veze sa koronom i vakcinom.
Ovako je baš bio slučaj u blizini mene. Čovjek na licu mjesta u saobraćajnoj poginuo. Ispostavi se da je imao covid. Ušao u statistiku umrlih od covid.
Švedska je u pitanju
Trappist
Posts: 4295
Joined: 12/09/2020 08:52

#37817 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Industrialyzer wrote: 05/01/2021 20:14
Trappist wrote: 05/01/2021 20:07
Industrialyzer wrote: 05/01/2021 20:00 Ono kad se neuki udruze i krene objasnjavanje kompleksnih stvari.

Pred granapom se skupi 6 ljudi, ukupno 17 zuba i isto toliko skolovanja i krene rjesavati svjetske zavjere kojih niko osim njih nije svjestan :lol:
De nam ti veliki intelektualac pojasni. Mozemo li tvoje reference negdje vidjeti s obzirom da se volis toliko s visoka postavljati ovdje kao da si doktor nauka koji ima 100 stručnih radova iza sebe.

Ne treba biti veliki intelektualac, samo poznavati osnove biologije i vidjeti koliko vecina ovdje nema elementarno poznavanje materije.

Mene su godinama ucili majstori, a vas google, pa ti skontaj ko je kredibilniji izvor znanja.
Ponavljam, de da vidimo te reference.
homer2go
Posts: 544
Joined: 19/06/2018 22:45

#37818 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by homer2go »

boy_zelenski wrote: 05/01/2021 21:28
Industrialyzer wrote: 05/01/2021 20:00 Ono kad se neuki udruze i krene objasnjavanje kompleksnih stvari.

Pred granapom se skupi 6 ljudi, ukupno 17 zuba i isto toliko skolovanja i krene rjesavati svjetske zavjere kojih niko osim njih nije svjestan :lol:
Gorenavedeni citat pravi je primjer kako komuniciraju intelektualci, akademski gradjani. :thumbup:
Moraš shvatiti kolege, teško je priznati da je naučna disciplina kojom se baviš još uvijek skoro pa čista empirija. Realno gledajući, medicina i bliske biološke nauke u svojoj suštini još uvijek nisu egzaktne naučne discipline, već dugotrajni niz proba i nesupjeha. A kad se nešto i pronađe i napravi napredak, često se zna kako ali veoma rijetko i zašto.
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#37819 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Medobrundo25 »

homer2go wrote: 05/01/2021 22:20
boy_zelenski wrote: 05/01/2021 21:28
Industrialyzer wrote: 05/01/2021 20:00 Ono kad se neuki udruze i krene objasnjavanje kompleksnih stvari.

Pred granapom se skupi 6 ljudi, ukupno 17 zuba i isto toliko skolovanja i krene rjesavati svjetske zavjere kojih niko osim njih nije svjestan :lol:
Gorenavedeni citat pravi je primjer kako komuniciraju intelektualci, akademski gradjani. :thumbup:
Moraš shvatiti kolege, teško je priznati da je naučna disciplina kojom se baviš još uvijek skoro pa čista empirija. Realno gledajući, medicina i bliske biološke nauke u svojoj suštini još uvijek nisu egzaktne naučne discipline, već dugotrajni niz proba i nesupjeha. A kad se nešto i pronađe i napravi napredak, često se zna kako ali veoma rijetko i zašto.
Naravno, ali gdje ces to "hobby" naucnicima govoriti, pa njima je studija sve. Iako ne znaju sta je ista i kako se na iste gleda ali jok, samo tvrdoglavo. Mislim da je vecini do sada jasno da se pretjeruje sa mjerama zarad ko zna kojih interesa, virus je tu ali s njim se savrseno normalno da zivjeti kao i sa milion drugih. Ovo prelazi u politikanstvo, fasizam i idiotizam, tj vec je davno preslo.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#37820 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Industrialyzer »

homer2go wrote: 05/01/2021 22:20
boy_zelenski wrote: 05/01/2021 21:28
Industrialyzer wrote: 05/01/2021 20:00 Ono kad se neuki udruze i krene objasnjavanje kompleksnih stvari.

Pred granapom se skupi 6 ljudi, ukupno 17 zuba i isto toliko skolovanja i krene rjesavati svjetske zavjere kojih niko osim njih nije svjestan :lol:
Gorenavedeni citat pravi je primjer kako komuniciraju intelektualci, akademski gradjani. :thumbup:
Moraš shvatiti kolege, teško je priznati da je naučna disciplina kojom se baviš još uvijek skoro pa čista empirija. Realno gledajući, medicina i bliske biološke nauke u svojoj suštini još uvijek nisu egzaktne naučne discipline, već dugotrajni niz proba i nesupjeha. A kad se nešto i pronađe i napravi napredak, često se zna kako ali veoma rijetko i zašto.
Molim te obrazlozi ovo, jer vec sada vazi za jednu od najvecih gluposti koje sam u zivotu procitao.
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#37821 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by megaribi1 »

Industrialyzer wrote: 05/01/2021 22:47
homer2go wrote: 05/01/2021 22:20
boy_zelenski wrote: 05/01/2021 21:28

Gorenavedeni citat pravi je primjer kako komuniciraju intelektualci, akademski gradjani. :thumbup:
Moraš shvatiti kolege, teško je priznati da je naučna disciplina kojom se baviš još uvijek skoro pa čista empirija. Realno gledajući, medicina i bliske biološke nauke u svojoj suštini još uvijek nisu egzaktne naučne discipline, već dugotrajni niz proba i nesupjeha. A kad se nešto i pronađe i napravi napredak, često se zna kako ali veoma rijetko i zašto.
Molim te obrazlozi ovo, jer vec sada vazi za jednu od najvecih gluposti koje sam u zivotu procitao.
Mislim da je htio da kaže da su istraživanja u tim oblastima uglavnom statističke prirode. Nisu kao u matematici, gdje se objavljuju dokazi teorema koji moraju biti savršeno tačni. Niti kao u fizici gdje eksperiment mora ponovljiv da daje iste rezultate. U medicini se analiziraju uzorci koji nikada ne daju 100% jednak rezultat. Nekada istraživanje ne možemo reprodukovati. Tipa: u ovoj populaciji uočeno je da pušači imaju u prosjeku kraći životni vijek. Složićemo se sa tom tvrdnjom, iako ćemo naći kontra-primjere kao što je George Burns, koji je živio 100 godina pušeći ne cigarete nego velike cigare.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#37822 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

https://www.nytimes.com/2021/01/05/worl ... virus.html
As the coronavirus rages in California, L.A. medics are told to ration oxygen.

https://www.nytimes.com/2021/01/05/worl ... s-say.html
The virus has recently infected one in 50 people in England, officials say.
Trappist
Posts: 4295
Joined: 12/09/2020 08:52

#37823 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

https://radiosarajevo.ba/vijesti/svijet ... nja/402392

"Norveška: Dvije starije osobe preminule nakon cijepljenja"

Najzanimljiviji dio: "Moramo utvrditi je li cjepivo možda uzrok smrti ili je riječ o slučajnosti da se to dogodilo nedugo nakon primanja cjepiva", poručio je Steiner Madsen, direktor navedene agencije, a prenosi zimo.dnevnik.hr.
Dodao je da zbog toga što osobe u odmakloj dobi dobivaju cjepivo prve vrlo lako može biti riječ upravo o slučajnosti. U Norveškoj svake sedmice u domovima za starije osobe umire 400 osoba."

Vidi vidi, sad je odjednom normalno da umire 400 osoba svake sedmice u starackim domovima. Sto tu informaciju ovako usput nisu dali kad su objavljivali umrle od korone ?
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#37824 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Industrialyzer »

megaribi1 wrote: 06/01/2021 02:13
Industrialyzer wrote: 05/01/2021 22:47
homer2go wrote: 05/01/2021 22:20

Moraš shvatiti kolege, teško je priznati da je naučna disciplina kojom se baviš još uvijek skoro pa čista empirija. Realno gledajući, medicina i bliske biološke nauke u svojoj suštini još uvijek nisu egzaktne naučne discipline, već dugotrajni niz proba i nesupjeha. A kad se nešto i pronađe i napravi napredak, često se zna kako ali veoma rijetko i zašto.
Molim te obrazlozi ovo, jer vec sada vazi za jednu od najvecih gluposti koje sam u zivotu procitao.
Mislim da je htio da kaže da su istraživanja u tim oblastima uglavnom statističke prirode. Nisu kao u matematici, gdje se objavljuju dokazi teorema koji moraju biti savršeno tačni. Niti kao u fizici gdje eksperiment mora ponovljiv da daje iste rezultate. U medicini se analiziraju uzorci koji nikada ne daju 100% jednak rezultat. Nekada istraživanje ne možemo reprodukovati. Tipa: u ovoj populaciji uočeno je da pušači imaju u prosjeku kraći životni vijek. Složićemo se sa tom tvrdnjom, iako ćemo naći kontra-primjere kao što je George Burns, koji je živio 100 godina pušeći ne cigarete nego velike cigare.
Pa sta znaci ovo Jos uvijek? To nece biti primjera koji izlaze iz okvira pravila? :D
homer2go
Posts: 544
Joined: 19/06/2018 22:45

#37825 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by homer2go »

megaribi1 wrote: 06/01/2021 02:13
Industrialyzer wrote: 05/01/2021 22:47
homer2go wrote: 05/01/2021 22:20

Moraš shvatiti kolege, teško je priznati da je naučna disciplina kojom se baviš još uvijek skoro pa čista empirija. Realno gledajući, medicina i bliske biološke nauke u svojoj suštini još uvijek nisu egzaktne naučne discipline, već dugotrajni niz proba i nesupjeha. A kad se nešto i pronađe i napravi napredak, često se zna kako ali veoma rijetko i zašto.
Molim te obrazlozi ovo, jer vec sada vazi za jednu od najvecih gluposti koje sam u zivotu procitao.
Mislim da je htio da kaže da su istraživanja u tim oblastima uglavnom statističke prirode. Nisu kao u matematici, gdje se objavljuju dokazi teorema koji moraju biti savršeno tačni. Niti kao u fizici gdje eksperiment mora ponovljiv da daje iste rezultate. U medicini se analiziraju uzorci koji nikada ne daju 100% jednak rezultat. Nekada istraživanje ne možemo reprodukovati. Tipa: u ovoj populaciji uočeno je da pušači imaju u prosjeku kraći životni vijek. Složićemo se sa tom tvrdnjom, iako ćemo naći kontra-primjere kao što je George Burns, koji je živio 100 godina pušeći ne cigarete nego velike cigare.
Da pojasnim, nisam samo mislio na statistička istraživanja, koja po prirodi stvari nikad ne daju jednoznačne rezultate, već sam se više referirao na činjenicu da se tehnološki napredak, kroz razvoj novih instrumenata, aparatura, metoda često zamjenjuje i predstavlja kao fundamentalni naučni napredak.
Locked