Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#37201 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

Trappist wrote: 28/12/2020 19:03
Nista se ne zna, a-a. Zna se samo da korona ubija sviju redom, da se siri 1000 puta brze od gripe, i da maske i represivne mjere jedino pomazu. Ostalo se nista ne zna. Ili se pravite da se ne zna ?
Kako se odmah vidi nervoza kad vas se uhvati u sirenju laznih informacija i panike :lol:
:izet:
E to :thumbup:

Vidis kako si ti pametan...
Naslovnica
Posts: 27932
Joined: 20/03/2013 15:38

#37202 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

BadBoy wrote: 28/12/2020 18:52
Naslovnica wrote: 28/12/2020 18:47 Meni je nevjerojatno da ni nakon desetina miliona oboljelih ne postoji javna zvanična informacija koji je raspon vremena u kojem imamo antitijela?!
Recimo, da li ih oni koji su preboljeli COVID-19 u martu - još uvijek imaju?
Možda ta informacija i postoji negdje, ali to izgleda zvaničnom narativu uopšte nije bitno. Bitnije je izgleda da se istraživanjem utvrdilo da se covid-19 prenosi i prdežom.
Pa kad neko ovdje postavi neku vijest o reinfekcijama odmah ide drvlje i kamenje aaaj nemoj strašiti narod negativnim vijestima.
Obzirom da se vodi vrlo pedantna statistika vezano za oboljele, umrle, ovakve-onakve, hiljade grafikona, tabela...bilo bi zgodno vidjeti nešto slično i za reinfekcije, čisto da vidimo na čemu smo i o kojim to ciframa govorimo.
Na desetine miliona onih koji su se do sada zarazili, siguran sam da je taj broj reinfekcija nezanemarljiv? Ili ne?
Imamo li podatke?
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#37203 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by spinel_ »

laik1981 wrote: 28/12/2020 18:59
swanfilter wrote: 28/12/2020 18:52 Ma, neka rade sta hoce, al ovo je apdejtovan nacin obiljezavanja bijelim trakama ...
Fasizam je novo normalno.. Sa ljudskim pravima i slobodama se mozemo pozdraviti.. Pokrovitelj ovog konkretnog projekta je svjetski ekonomski forum, a dovoljno je malo pretraziti sponzore svjetskog ekonomskog foruma i lako otkriti da se ovdje radi i o klasicnom sukobu interesa, ali to je u novom normalnom sasvim legalno..

Ovdje se mogu pretraziti sponzori WEF-a:
https://www.weforum.org/partners/#search
Sada bi valjda trebalo svima da bude konacno jasno zbog cega je sve ovo i napravljeno od pocetka. Ali djaba to pisati ovim slijepcima na forumu. To ne vidi dalje od nosa ili maske.
vatreni__poljubac
Posts: 334
Joined: 02/12/2020 14:12

#37204 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by vatreni__poljubac »

laik1981 wrote: 28/12/2020 19:08
vatreni__poljubac wrote: 28/12/2020 19:01
laik1981 wrote: 28/12/2020 18:59
Fasizam je novo normalno.. Sa ljudskim pravima i slobodama se mozemo pozdraviti.. Pokrovitelj ovog konkretnog projekta je svjetski ekonomski forum, a dovoljno je malo pretraziti sponzore svjetskog ekonomskog foruma i lako otkriti da se ovdje radi i o klasicnom sukobu interesa, ali to je u novom normalnom sasvim legalno..

Ovdje se mogu pretraziti sponzori WEF-a:
https://www.weforum.org/partners/#search
Nazalost vecina se vec priklonila novom normalnom. Razvoj uma ne prati razvoj tehnologije.
Ne bih ja rekao da se vecina priklonila. Naprotiv, ja mislim da se samo mala manjina priklonila i samo ta manjina opravdava "novo normalno".. Samo se zeli prezentovati da se vecina priklonila..
Vecina mozda i dalje diskutuje protivi se ali ce se na kraju prepustiti. Narod prica protiv vlasti drzave uhljeba pa opet placa poreze glada za iste jer mu je tako lakse. Sta elite zamisle to ce i biti. Nikog nece siliti ni nasta narod ce sam popustiti neko prije neko kasnije. To je sistem unazad hiljadama godina. Mnogi nisu htjeli smartphone fb i sl. Pa danas silom prilika svi su primorani iste koristiti.
laik1981
Posts: 13010
Joined: 05/12/2012 13:04

#37205 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

vatreni__poljubac wrote: 28/12/2020 19:12
laik1981 wrote: 28/12/2020 19:08
vatreni__poljubac wrote: 28/12/2020 19:01

Nazalost vecina se vec priklonila novom normalnom. Razvoj uma ne prati razvoj tehnologije.
Ne bih ja rekao da se vecina priklonila. Naprotiv, ja mislim da se samo mala manjina priklonila i samo ta manjina opravdava "novo normalno".. Samo se zeli prezentovati da se vecina priklonila..
Vecina mozda i dalje diskutuje protivi se ali ce se na kraju prepustiti. Narod prica protiv vlasti drzave uhljeba pa opet placa poreze glada za iste jer mu je tako lakse. Sta elite zamisle to ce i biti. Nikog nece siliti ni nasta narod ce sam popustiti neko prije neko kasnije. To je sistem unazad hiljadama godina. Mnogi nisu htjeli smartphone fb i sl. Pa danas silom prilika svi su primorani iste koristiti.
Vidjecemo sta buducnost nosi.. Svako sebi bira prioritete i odgovoran je za sebe.. Sve ostalo su samo opravdanja..
swanfilter
Posts: 7918
Joined: 06/06/2008 18:52

#37206 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by swanfilter »

U Slo nevrijeme tesko, svejedno, cekaju ko ovce na brzo testiranje po nekoliko sati. Ocaj za vidjeti, kao kakav futuristicki film novog poretka ...
Naslovnica
Posts: 27932
Joined: 20/03/2013 15:38

#37207 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

zubi wrote: 28/12/2020 18:59
Naslovnica wrote: 28/12/2020 18:47 Meni je nevjerojatno da ni nakon desetina miliona oboljelih ne postoji javna zvanična informacija koji je raspon vremena u kojem imamo antitijela?!
Recimo, da li ih oni koji su preboljeli COVID-19 u martu - još uvijek imaju?
Možda ta informacija i postoji negdje, ali to izgleda zvaničnom narativu uopšte nije bitno. Bitnije je izgleda da se istraživanjem utvrdilo da se covid-19 prenosi i prdežom.
Kkao nije bitno? I to se istrazuje, naravno... definitivnog odgovora za sad nema, zna se samo da ce antitijela relativno brzo nestati,,,

https://www.dw.com/bs/koliko-dugo-smo-i ... a-55445699
Antitijela će relativno brzo nestati?
Šta znači to relativno brzo? Mjesec, dva, 6, 8...?
Ne znaju, naravno. I ne mogu ni znati, jer definitivnog odgovora nema.
Isto tako kao što ne znaju koliko ćemo se često morati vakcinisati ako želimo u kino ili preko granice...jer niko ne zna koliko antitijela traju.
Ali, bez obzira na to što se ne zna, uvešće se covid-19 pasoši?
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#37208 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

Naslovnica wrote: 28/12/2020 19:20
Antitijela će relativno brzo nestati?
Šta znači to relativno brzo? Mjesec, dva, 6, 8...?
Ne znaju, naravno. I ne mogu ni znati, jer definitivnog odgovora nema.
Isto tako kao što ne znaju koliko ćemo se često morati vakcinisati ako želimo u kino ili preko granice...jer niko ne zna koliko antitijela traju.
Ali, bez obzira na to što se ne zna, uvešće se covid-19 pasoši?
Alternativa je da su zatvorene granice, pa biraj... (ne ti, nego drzave :-D )
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#37209 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Naslovnica wrote: 28/12/2020 19:20
zubi wrote: 28/12/2020 18:59
Naslovnica wrote: 28/12/2020 18:47 Meni je nevjerojatno da ni nakon desetina miliona oboljelih ne postoji javna zvanična informacija koji je raspon vremena u kojem imamo antitijela?!
Recimo, da li ih oni koji su preboljeli COVID-19 u martu - još uvijek imaju?
Možda ta informacija i postoji negdje, ali to izgleda zvaničnom narativu uopšte nije bitno. Bitnije je izgleda da se istraživanjem utvrdilo da se covid-19 prenosi i prdežom.
Kkao nije bitno? I to se istrazuje, naravno... definitivnog odgovora za sad nema, zna se samo da ce antitijela relativno brzo nestati,,,

https://www.dw.com/bs/koliko-dugo-smo-i ... a-55445699
Antitijela će relativno brzo nestati?
Šta znači to relativno brzo? Mjesec, dva, 6, 8...?
Ne znaju, naravno. I ne mogu ni znati, jer definitivnog odgovora nema.
Isto tako kao što ne znaju koliko ćemo se često morati vakcinisati ako želimo u kino ili preko granice...jer niko ne zna koliko antitijela traju.
Ali, bez obzira na to što se ne zna, uvešće se covid-19 pasoši?
Ma vidis da se provaljuju ovi hobi naucnici, cuj mjesec dana antitijela traju...Pogledaj clanak noviji od dw. Vise ni oni ne znaju sta sve lupaju
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#37210 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

vatreni__poljubac wrote: 28/12/2020 19:12
Vecina mozda i dalje diskutuje protivi se ali ce se na kraju prepustiti. Narod prica protiv vlasti drzave uhljeba pa opet placa poreze glada za iste jer mu je tako lakse. Sta elite zamisle to ce i biti. Nikog nece siliti ni nasta narod ce sam popustiti neko prije neko kasnije. To je sistem unazad hiljadama godina. Mnogi nisu htjeli smartphone fb i sl. Pa danas silom prilika svi su primorani iste koristiti.
:lol:

Jest, kazne za nekoristenje istih su rigorozne, covjek htio-ne htio, mora....
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#37211 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by spinel_ »

Naslovnica wrote: 28/12/2020 19:20
zubi wrote: 28/12/2020 18:59
Naslovnica wrote: 28/12/2020 18:47 Meni je nevjerojatno da ni nakon desetina miliona oboljelih ne postoji javna zvanična informacija koji je raspon vremena u kojem imamo antitijela?!
Recimo, da li ih oni koji su preboljeli COVID-19 u martu - još uvijek imaju?
Možda ta informacija i postoji negdje, ali to izgleda zvaničnom narativu uopšte nije bitno. Bitnije je izgleda da se istraživanjem utvrdilo da se covid-19 prenosi i prdežom.
Kkao nije bitno? I to se istrazuje, naravno... definitivnog odgovora za sad nema, zna se samo da ce antitijela relativno brzo nestati,,,

https://www.dw.com/bs/koliko-dugo-smo-i ... a-55445699
Antitijela će relativno brzo nestati?
Šta znači to relativno brzo? Mjesec, dva, 6, 8...?
Ne znaju, naravno. I ne mogu ni znati, jer definitivnog odgovora nema.
Isto tako kao što ne znaju koliko ćemo se često morati vakcinisati ako želimo u kino ili preko granice...jer niko ne zna koliko antitijela traju.
Ali, bez obzira na to što se ne zna, uvešće se covid-19 pasoši?
Svake godine vakcinacija zbog toga ovaj i covid pasos.
Naslovnica
Posts: 27932
Joined: 20/03/2013 15:38

#37212 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

zubi wrote: 28/12/2020 19:21
Naslovnica wrote: 28/12/2020 19:20
Antitijela će relativno brzo nestati?
Šta znači to relativno brzo? Mjesec, dva, 6, 8...?
Ne znaju, naravno. I ne mogu ni znati, jer definitivnog odgovora nema.
Isto tako kao što ne znaju koliko ćemo se često morati vakcinisati ako želimo u kino ili preko granice...jer niko ne zna koliko antitijela traju.
Ali, bez obzira na to što se ne zna, uvešće se covid-19 pasoši?
Alternativa je da su zatvorene granice, pa biraj... (ne ti, nego drzave :-D )
A zašto bi to bila jedina alternativa?!
Ako si prebolovao covid-19 i imaš antitijela, zašto bi trebalo da budeš diskriminisan u odnosu na onoga koji se vakcinisao?
:shock:
Da ne govorimo o tome da, ako si se vakcinisao, trebalo bi da si zaštićen? Ili nisi zaštićen? Ovdje nije riječ da se vakcinišemo svi da bi stvorili imunitet krda i zaštitili one koji ne mogu biti vakcinisani iz raznoraznih razloga. Ovdje se vakcinišemo kao kada se vakcinišemo protiv gripe, da bi zaštitili sebe.
Na stranu to što me baš interesuje kako zamišljaju uvesti ograničenja unutar država za one koji odluče da se ne vakcinišu. Njemačka, Franciska i UK zajedno imaju preko 200 miliona stanovnika. U najboljem (idealnom) slučaju, da se vakciniše 95% populacije, to je još uvijek 10-20 miliona ljudi koji se neće vakcinisati. Kontaš 10-20 miliona držati u nekoj vrsti represije? Zabraniti im da idu u pozorište, da gledaju utakmicu, itd?
vatreni__poljubac
Posts: 334
Joined: 02/12/2020 14:12

#37213 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by vatreni__poljubac »

zubi wrote: 28/12/2020 19:24
vatreni__poljubac wrote: 28/12/2020 19:12
Vecina mozda i dalje diskutuje protivi se ali ce se na kraju prepustiti. Narod prica protiv vlasti drzave uhljeba pa opet placa poreze glada za iste jer mu je tako lakse. Sta elite zamisle to ce i biti. Nikog nece siliti ni nasta narod ce sam popustiti neko prije neko kasnije. To je sistem unazad hiljadama godina. Mnogi nisu htjeli smartphone fb i sl. Pa danas silom prilika svi su primorani iste koristiti.
:lol:

Jest, kazne za nekoristenje istih su rigorozne, covjek htio-ne htio, mora....
Evo ja prvi da mi nije neophodno za posao ne bih imao potrebu za istim. Ovako sam primoran
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#37214 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

Naslovnica wrote: 28/12/2020 19:33 A zašto bi to bila jedina alternativa?!
Ako si prebolovao covid-19 i imaš antitijela, zašto bi trebalo da budeš diskriminisan u odnosu na onoga koji se vakcinisao?
:shock:
Da ne govorimo o tome da, ako si se vakcinisao, trebalo bi da si zaštićen? Ili nisi zaštićen? Ovdje nije riječ da se vakcinišemo svi da bi stvorili imunitet krda i zaštitili one koji ne mogu biti vakcinisani iz raznoraznih razloga. Ovdje se vakcinišemo kao kada se vakcinišemo protiv gripe, da bi zaštitili sebe.
Na stranu to što me baš interesuje kako zamišljaju uvesti ograničenja unutar država za one koji odluče da se ne vakcinišu. Njemačka, Franciska i UK zajedno imaju preko 200 miliona stanovnika. U najboljem (idealnom) slučaju, da se vakciniše 95% populacije, to je još uvijek 10-20 miliona ljudi koji se neće vakcinisati. Kontaš 10-20 miliona držati u nekoj vrsti represije? Zabraniti im da idu u pozorište, da gledaju utakmicu, itd?
Kako nije? Vakcinisemo se upravo iz tog razloga, da prekinemo sirenje virusa, dakle famozni imunitet krda i svedemo koronu na gripu, da ga stavimo pod kontrolu... to koliko ce se ljudi vakcinisati niko ne zna, ali ako vakcinises dovoljno, cini mi se da su rekli 70%, postigao si cilj...
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#37215 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by spinel_ »

Kome jos nije jasno da je od samog pocetka ovo bio projekat taj je ili lud ili slijep. Nema trece.
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#37216 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Edin H. »

A gdje su te vakcine koje ovi sto su prebolovali hoce ili nece primiti? :D

Kako je krenulo vi govorite o necemu sto ce se mozda desavati za godinu dana.
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#37217 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

Edin H. wrote: 28/12/2020 19:43 A gdje su te vakcine koje ovi sto su prebolovali hoce ili nece primiti? :D

Kako je krenulo vi govorite o necemu sto ce se mozda desavati za godinu dana.
Pa to, ko god danas ima antitijela, dok dodje na red za vakcinu nece ih imati... :D
Naslovnica
Posts: 27932
Joined: 20/03/2013 15:38

#37218 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

zubi wrote: 28/12/2020 19:38
Naslovnica wrote: 28/12/2020 19:33 A zašto bi to bila jedina alternativa?!
Ako si prebolovao covid-19 i imaš antitijela, zašto bi trebalo da budeš diskriminisan u odnosu na onoga koji se vakcinisao?
:shock:
Da ne govorimo o tome da, ako si se vakcinisao, trebalo bi da si zaštićen? Ili nisi zaštićen? Ovdje nije riječ da se vakcinišemo svi da bi stvorili imunitet krda i zaštitili one koji ne mogu biti vakcinisani iz raznoraznih razloga. Ovdje se vakcinišemo kao kada se vakcinišemo protiv gripe, da bi zaštitili sebe.
Na stranu to što me baš interesuje kako zamišljaju uvesti ograničenja unutar država za one koji odluče da se ne vakcinišu. Njemačka, Franciska i UK zajedno imaju preko 200 miliona stanovnika. U najboljem (idealnom) slučaju, da se vakciniše 95% populacije, to je još uvijek 10-20 miliona ljudi koji se neće vakcinisati. Kontaš 10-20 miliona držati u nekoj vrsti represije? Zabraniti im da idu u pozorište, da gledaju utakmicu, itd?
Kako nije? Vakcinisemo se upravo iz tog razloga, da prekinemo sirenje virusa, dakle famozni imunitet krda i svedemo koronu na gripu, da ga stavimo pod kontrolu... to koliko ce se ljudi vakcinisati niko ne zna, ali ako vakcinises dovoljno, cini mi se da su rekli 70%, postigao si cilj...
Gripa nikada nije stavljena pod kontrolu, pogotovu ne zbog onih koji se vakcinišu. Gripe ima taman toliko koliko je ima, vakcinisali se mi ili ne, a vakcinacijom protiv gripe štitimo jedino sebe (donekle). Vakcinacijom protiv gripe ne stvara se imunitet krda.
Dalje, 70% vakcinisati, 30% u hapsanu? :-)
Slušaj, ja se iskreno nadam da je ovo oko COVID-19 pasoša samo nekakav hoax i da će ostati u domenu nagađanja.
Iskreno, ako će me neko uslovljavati da se moram vakcinisati (iako dokažem da imam antitijela), onda ne moram tamo ni putovati.
Evo u CRO se može bez PCR testa, ako imaš dokaz o prebolovanom covid-19 ne stariji od 3 mjeseca. I to je neki napredak, iskreno. :thumbup:
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#37219 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Edin H. »

zubi wrote: 28/12/2020 19:47
Edin H. wrote: 28/12/2020 19:43 A gdje su te vakcine koje ovi sto su prebolovali hoce ili nece primiti? :D

Kako je krenulo vi govorite o necemu sto ce se mozda desavati za godinu dana.
Pa to, ko god danas ima antitijela, dok dodje na red za vakcinu nece ih imati... :D
I onda pojedinci kazu vlasti ne rase nista, a oni sprijecili sirenje nedoumica :skoljka:
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#37220 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

Naslovnica wrote: 28/12/2020 19:47 Gripa nikada nije stavljena pod kontrolu, pogotovu ne zbog onih koji se vakcinišu. Gripe ima taman toliko koliko je ima, vakcinisali se mi ili ne, a vakcinacijom protiv gripe štitimo jedino sebe (donekle). Vakcinacijom protiv gripe ne stvara se imunitet krda.
Dalje, 70% vakcinisati, 30% u hapsanu? :-)
Slušaj, ja se iskreno nadam da je ovo oko COVID-19 pasoša samo nekakav hoax i da će ostati u domenu nagađanja.
Iskreno, ako će me neko uslovljavati da se moram vakcinisati (iako dokažem da imam antitijela), onda ne moram tamo ni putovati.
Evo u CRO se može bez PCR testa, ako imaš dokaz o prebolovanom covid-19 ne stariji od 3 mjeseca. I to je neki napredak, iskreno. :thumbup:
Sta se sekiras, evo falsifikujemo PCR testove a da necemo sutra Covid pasose :D

Ovo ostalo, mislim da nisi u pravu.
Naslovnica
Posts: 27932
Joined: 20/03/2013 15:38

#37221 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

zubi wrote: 28/12/2020 19:47
Edin H. wrote: 28/12/2020 19:43 A gdje su te vakcine koje ovi sto su prebolovali hoce ili nece primiti? :D

Kako je krenulo vi govorite o necemu sto ce se mozda desavati za godinu dana.
Pa to, ko god danas ima antitijela, dok dodje na red za vakcinu nece ih imati... :D
To ne znaju ni svi naučnici svijeta, a kamoli ti. :lol:
A ovi naši što već čekaju u redu na vakcinaciju i traže štelu, taman dok dođe red na nas u zadnjim redovima - njima će opet biti vakat da stanu u red. :wink:
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#37222 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Edin H. »

zubi wrote: 28/12/2020 19:50 Sta se sekiras, evo falsifikujemo PCR testove a da necemo sutra Covid pasose :D
:D

I meni ovo pade na pamet
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#37223 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by spinel_ »

zubi wrote: 28/12/2020 19:50
Naslovnica wrote: 28/12/2020 19:47 Gripa nikada nije stavljena pod kontrolu, pogotovu ne zbog onih koji se vakcinišu. Gripe ima taman toliko koliko je ima, vakcinisali se mi ili ne, a vakcinacijom protiv gripe štitimo jedino sebe (donekle). Vakcinacijom protiv gripe ne stvara se imunitet krda.
Dalje, 70% vakcinisati, 30% u hapsanu? :-)
Slušaj, ja se iskreno nadam da je ovo oko COVID-19 pasoša samo nekakav hoax i da će ostati u domenu nagađanja.
Iskreno, ako će me neko uslovljavati da se moram vakcinisati (iako dokažem da imam antitijela), onda ne moram tamo ni putovati.
Evo u CRO se može bez PCR testa, ako imaš dokaz o prebolovanom covid-19 ne stariji od 3 mjeseca. I to je neki napredak, iskreno. :thumbup:
Sta se sekiras, evo falsifikujemo PCR testove a da necemo sutra Covid pasose :D

Ovo ostalo, mislim da nisi u pravu.
Genijalno :thumbup:

Znaci ima nade da sutra bez vakcine imam prava kao sto sam i do sada imao :) :P :izet:
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#37224 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

Naslovnica wrote: 28/12/2020 19:50
To ne znaju ni svi naučnici svijeta, a kamoli ti. :lol:
A ovi naši što već čekaju u redu na vakcinaciju i traže štelu, taman dok dođe red na nas u zadnjim redovima - njima će opet biti vakat da stanu u red. :wink:
Bosna i Hercegovina je kroz program COVAX naručila 1.232.000 doza cjepiva protiv COVID-19, a cijena po dozi je 10,55 američkih dolara (8,65 eura). Kako navode iz Ministarstva civilnih poslova BiH ta količina dovoljna je za vakcinalnu pokrivenost 20 posto stanovništva BiH. Još uvijek nije poznato koje vakcine BiH može očekivati.

"Realno je očekivati u prvom kvartalu naredne godine prvu isporuku", navode iz MCP BiH.

U pitanju su prve narudžbine koje su nadležne zdravstvene institucije zatražile u skladu sa instrukcijama COVAX-a, a postoje najave da će biti moguće iskazati i dalje potrebe.

Glavno ravnateljstvo za susjedsku politiku i pregovore o proširenju EK (DG NEAR), putem izaslanstva EU u BiH, pozvalo je BiH da iskaže svoje potrebe za količinom cjepiva. Ovim pozivom, pored COVAX mehanizma, BiH se otvorila mogućnost da bude dio i EU mehanizma.

Kada je u pitanju raspodjela vakcina naručenih preko MCP Federacija BiH je preko COVAX mehanizma osigurala 800.000 doza.

"Još uvijek nemamo informacije o tome koje cjepivo ćemo dobiti, s obzirom na to da je za sada samo jedan proizvođač dobio dozvolu u Evropi, za očekivati je da je upravo to cjepivo koje ćemo dobiti u prvom kontigentu - Pfizer/BioNTech. Kantoni su upoznati sa planom za cijepljenje, timovi za cijepljenje će biti formirani u narednom periodu, nabavljaju se dodatni kapaciteti za hladni lanac, a u toku su i pripreme za potrebe ultra hladnog lanca. Javnost će biti blagovremeno upoznata sa detaljima. Prema do sada raspoloživim informacijama, cjepiva bi bilo realno očekivati u prvom kvartalu naredne godine", kažu iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

Navode da s obzirom na to da sva cjepiva neće stići odjednom, prvi kontigent je predviđen za zdravstvene radnike, osobe smještene u centre za zbrinjavanje starih i iznemoglih lica, kao i osoblje uposleno u istim.

"Kako cjepiva budu pristizala, tako će se cijepiti i ostale prioritetne skupine u koje spadaju osobe starije od 60 godina, hronični bolesnici i esencijalni radnici", rekli su iz ZZJZ-a FBiH.


Znas kad ce tebe ili mene upitati hocemo li vakcinu? I 2021. je upitna :P
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#37225 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Edin H. »

spinel_ wrote: 28/12/2020 19:59
zubi wrote: 28/12/2020 19:50
Naslovnica wrote: 28/12/2020 19:47 Gripa nikada nije stavljena pod kontrolu, pogotovu ne zbog onih koji se vakcinišu. Gripe ima taman toliko koliko je ima, vakcinisali se mi ili ne, a vakcinacijom protiv gripe štitimo jedino sebe (donekle). Vakcinacijom protiv gripe ne stvara se imunitet krda.
Dalje, 70% vakcinisati, 30% u hapsanu? :-)
Slušaj, ja se iskreno nadam da je ovo oko COVID-19 pasoša samo nekakav hoax i da će ostati u domenu nagađanja.
Iskreno, ako će me neko uslovljavati da se moram vakcinisati (iako dokažem da imam antitijela), onda ne moram tamo ni putovati.
Evo u CRO se može bez PCR testa, ako imaš dokaz o prebolovanom covid-19 ne stariji od 3 mjeseca. I to je neki napredak, iskreno. :thumbup:
Sta se sekiras, evo falsifikujemo PCR testove a da necemo sutra Covid pasose :D

Ovo ostalo, mislim da nisi u pravu.
Genijalno :thumbup:

Znaci ima nade da sutra bez vakcine imam prava kao sto sam i do sada imao :) :P :izet:
Zato se i zalazem za cipovanje uz vakcinu. :izet:
Locked