Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

aldinjo

#35551 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo » 21/11/2020 14:59

adsubzero wrote:
20/11/2020 14:11
Cime li ti onda razmisljas ako ti situacija nije da se zabrines :-)
Moraju li svi biti paničari kao? Kako vam ne dosadi iste stvari pisati osam mjeseci?

adsubzero

#35552 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by adsubzero » 21/11/2020 15:15

aldinjo wrote:
21/11/2020 14:59
adsubzero wrote:
Moraju li svi biti paničari kao? Kako vam ne dosadi iste stvari pisati osam mjeseci?
Pa ne mora i ne zelim da svi panice niti zelim da nas potpuno zatvore, ali isto ne zelim da se svi opuste jer razloga za zabrinutost ima. I koji ti je to argument sa 8 mjeseci? I "vi" isto pricate isto 8 mjeseci kako je ovo gripica, kako su na vlasti fasisti koji nam stavljaju brnjice i oduzimaju slobodu. Kako vama to ne dosadi? Zelite da ste slobodni kao ptice i da svako za sebe odlucuje? To je nemoguce, a zato i postoje struke koje se bave procjenom rizika. Ako vam savjest nije proradila ni nakon 2000 zarazenih dnevno, ne znam onda sta je potrebno. Besmisleno je vise bilo sta reci. Kada cete shvatiti da je situacija ozbiljna?

AmirBaa

#35553 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by AmirBaa » 21/11/2020 16:01

https://www.klix.ba/vijesti/regija/dost ... 201121027
To su te epidemioloske mjere i maltretiranje naroda. Trebali su odmah metak u celo momku, cuj usudio se sjesti sam i jesti, bioterorista!

swanfilter

#35554 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by swanfilter » 21/11/2020 16:05

Ne trcite pred rudu u vezi ovog slucaja. Momce je kaznjen jer nije imao masku. Jeo mozda jeste prije dolaska policije, ali u tom trenutku bilo je pitanje maske. Navodno, upozoren je prije kazne, al nije pristao istu koristiti i digla se hajka, a Olimipija malo reklame ...

biglebovski

#35555 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski » 21/11/2020 16:26

Listam neki stari časopis iz lipnja 2020 dok sam kod frizera i pročitam ovo dolje… Nikada nisam vjerovala u lockdown, odnosno možda na samom početku ove pandemije, dok još nismo znali o kakvom se virusu radi. Nakon mjesec dana lockdowna shvatila sam koliko je on štete nanio svim segmentima društva. I na vlastitoj sam koži to osjetila, vrativši se u lab zbog svojih EU projekata, na kojima više ne mogu dobiti predujam što je inače uobičajeno i potrebno da bih normalno funkcionirala, pa sada jedva spajam kraj s krajem. Da ne kažem da je preko tih projekata zaposlena većina mojih doktoranada i poslijedoktoranada i da se u travnju nisam vratila u lab i nastavila raditi (dok su drugi na Sveučilištu deklarirali rad od kuće…) ti ljudi bi ostali bez plaća. Zbog toga razumijem i suosjećam s privatnicima koji svaki mjesec moraju isplatiti plaće svojim zaposlenicima i ne mogu spavati zbog neizvjesne poslovne budućnosti…
Osim toga, zato zaista ne razumijem one koji iz udobnosti svojih ureda ili domova, u bogatim članicama EU, ali i u HR, s plaćom koja uredno dolazi svaki mjesec, pišu o tome kako „jedino lockdown funkcionira“ u pandemiji i kako je to jedino rješenje. Pogotovo ne razumijem biologe koji takve stvari iznose jer bi oni trebali znati da virus neće nestati time što ćemo se privremeno zatvoriti u kuće. To je kao da te napada 100tinu stršljenova pa zaroniš u jezero, no čim izroniš evo ih opet na tvojoj glavi. Čekati cjepivo 6 mjeseci u lockdownu ravno je samoubojstvu. Oni koji sebično razmišljaju na taj način iz udobnosti država koje mogu nadoknaditi štetu od lockdowna morali bi se ipak sjetiti da 25 najbogatijih imaju koliko i 3.8 milijardi najsiromašnijih na ovoj planeti, te da žive nevjerojatno udobno i ušuškano u najrazvijenijem dijelu svijeta, stoga im je daleko i zapravo nepojmljivo kao 100 svjetlosnih godina da „negdje tamo daleko“ djeca i ljudi umiru od gladi. Svi mi to kažemo sa zabrinutošću u glasu, no zaista ne možemo pojmiti da se isto i događa. Zabrinuti smo samo za sebe u malo dijelu razvijenog svijeta... E pa, sjetimo se dok zabrinuto razmišljamo kako bismo se trebali zatvoriti u kuće zbog virusa, koji kod većine ljudi izazove tek blažu virozu, toga da će svijet otići u gadnu recesiju u godinama koje slijede i zapitajmo se što zapravo radimo. Nezadovoljstvo u državama s lockdownom svakodnevno raste… Više od ovog virusa bojim se svega što nam možda slijedi zbog ove masovne histerije….
P.S. I sada kada me zagovarači lockdowna počnu napadati u komentarima "zar ja nemam nikoga starijeg koji je ugrožen" odmah odgovaram: Da, imam stare roditelje, i tatu od 81 godinu i s 3 teške dijagnoze, i da, oni su u lockdownu, i tako bi se trebali ponašati svi koji su ugroženi ovim virusom. Ovo društvo bi se trebalo ponašati kritičnije i pametnije da zaštiti ugrožene, a da ostali izvuku gospodarstvo kako bismo mogli živjeti dalje u godinama koje slijede.

Mogy87

#35556 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 21/11/2020 17:13

biglebovski wrote:
21/11/2020 16:26

Listam neki stari časopis iz lipnja 2020 dok sam kod frizera i pročitam ovo dolje… Nikada nisam vjerovala u lockdown, odnosno možda na samom početku ove pandemije, dok još nismo znali o kakvom se virusu radi. Nakon mjesec dana lockdowna shvatila sam koliko je on štete nanio svim segmentima društva. I na vlastitoj sam koži to osjetila, vrativši se u lab zbog svojih EU projekata, na kojima više ne mogu dobiti predujam što je inače uobičajeno i potrebno da bih normalno funkcionirala, pa sada jedva spajam kraj s krajem. Da ne kažem da je preko tih projekata zaposlena većina mojih doktoranada i poslijedoktoranada i da se u travnju nisam vratila u lab i nastavila raditi (dok su drugi na Sveučilištu deklarirali rad od kuće…) ti ljudi bi ostali bez plaća. Zbog toga razumijem i suosjećam s privatnicima koji svaki mjesec moraju isplatiti plaće svojim zaposlenicima i ne mogu spavati zbog neizvjesne poslovne budućnosti…
Osim toga, zato zaista ne razumijem one koji iz udobnosti svojih ureda ili domova, u bogatim članicama EU, ali i u HR, s plaćom koja uredno dolazi svaki mjesec, pišu o tome kako „jedino lockdown funkcionira“ u pandemiji i kako je to jedino rješenje. Pogotovo ne razumijem biologe koji takve stvari iznose jer bi oni trebali znati da virus neće nestati time što ćemo se privremeno zatvoriti u kuće. To je kao da te napada 100tinu stršljenova pa zaroniš u jezero, no čim izroniš evo ih opet na tvojoj glavi. Čekati cjepivo 6 mjeseci u lockdownu ravno je samoubojstvu. Oni koji sebično razmišljaju na taj način iz udobnosti država koje mogu nadoknaditi štetu od lockdowna morali bi se ipak sjetiti da 25 najbogatijih imaju koliko i 3.8 milijardi najsiromašnijih na ovoj planeti, te da žive nevjerojatno udobno i ušuškano u najrazvijenijem dijelu svijeta, stoga im je daleko i zapravo nepojmljivo kao 100 svjetlosnih godina da „negdje tamo daleko“ djeca i ljudi umiru od gladi. Svi mi to kažemo sa zabrinutošću u glasu, no zaista ne možemo pojmiti da se isto i događa. Zabrinuti smo samo za sebe u malo dijelu razvijenog svijeta... E pa, sjetimo se dok zabrinuto razmišljamo kako bismo se trebali zatvoriti u kuće zbog virusa, koji kod većine ljudi izazove tek blažu virozu, toga da će svijet otići u gadnu recesiju u godinama koje slijede i zapitajmo se što zapravo radimo. Nezadovoljstvo u državama s lockdownom svakodnevno raste… Više od ovog virusa bojim se svega što nam možda slijedi zbog ove masovne histerije….
P.S. I sada kada me zagovarači lockdowna počnu napadati u komentarima "zar ja nemam nikoga starijeg koji je ugrožen" odmah odgovaram: Da, imam stare roditelje, i tatu od 81 godinu i s 3 teške dijagnoze, i da, oni su u lockdownu, i tako bi se trebali ponašati svi koji su ugroženi ovim virusom. Ovo društvo bi se trebalo ponašati kritičnije i pametnije da zaštiti ugrožene, a da ostali izvuku gospodarstvo kako bismo mogli živjeti dalje u godinama koje slijede.
I opet, Boris Lenhard dominira. Steta sto dr. Lauc nije imao hrabrosti ostaviti otkljucane komentare na svom zidu.

Image

Koga zanima ostatak rasprave moze procitati ovdje:

GAU8

#35557 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 » 21/11/2020 17:50

aldinjo wrote:
21/11/2020 14:59
adsubzero wrote:
Sta bi ti radio bez nas panicara..

BadBoy

#35558 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy » 21/11/2020 18:13

laik1981 wrote:
21/11/2020 12:03

I haj molim te procitaj sta ovdje pise.. I molim te prestani da pametujes kad izgleda ne znas sta citas.. Ovdje ti pise crno na bijelo da je od 162 uzorka iz septembra njih 23 ili 14,2% imalo antitijela. Iz septembarskog uzorka je 14,2% onih koji su ovo cudo prebolovali, na ovaj ili onaj nacin.. A onda pogledaj fino sta sam ja rekao. Covjece ispravljas me onim sto sam vec napisao.. Ja napisem da je 14 posto ljudi u septembru imalo antitijela , a ti napises da se radi o 11%, a onda postavis tabelu u kojoj pise 14,2% u septembru :-) Tita mi nisi mi jasan nikako..
Ja sam oduvijek znao šta sam čitao i šta je pisalo. Ti nisi:
laik1981 wrote:
21/11/2020 09:48
Kolao u Italiji i prije septembra 2019. i to u toj mjeri da je 14% ljudi iz tog uzorka imalo antitijela i da niko u tom periodu nije nista posebno primjecivao.
Zato što konstantno pokušavaš ekstrapolirati neke zaključke iz samo jednog malog uzorka, jer si ti ubijeđen da je ovaj virus ranije kružio svijetom i sve činjenice tumačiš na način da ih prilagodiš svom unaprijed formiranom stavu.

laik1981

#35559 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 » 21/11/2020 18:37

BadBoy wrote:
21/11/2020 18:13
laik1981 wrote:

I haj molim te procitaj sta ovdje pise.. I molim te prestani da pametujes kad izgleda ne znas sta citas.. Ovdje ti pise crno na bijelo da je od 162 uzorka iz septembra njih 23 ili 14,2% imalo antitijela. Iz septembarskog uzorka je 14,2% onih koji su ovo cudo prebolovali, na ovaj ili onaj nacin.. A onda pogledaj fino sta sam ja rekao. Covjece ispravljas me onim sto sam vec napisao.. Ja napisem da je 14 posto ljudi u septembru imalo antitijela , a ti napises da se radi o 11%, a onda postavis tabelu u kojoj pise 14,2% u septembru :-) Tita mi nisi mi jasan nikako..
laik1981 wrote:
Kolao u Italiji i prije septembra 2019. i to u toj mjeri da je 14% ljudi iz tog uzorka imalo antitijela i da niko u tom periodu nije nista posebno primjecivao.
Zato što konstantno pokušavaš ekstrapolirati neke zaključke iz samo jednog malog uzorka, jer si ti ubijeđen da je ovaj virus ranije kružio svijetom i sve činjenice tumačiš na način da ih prilagodiš svom unaprijed formiranom stavu.
Ne bih ja rekao da ti znas citati cim ne vidis da se 14,2% odnosi na uzorke iz septembra. Sam si postavio tabelu u kojoj ti to pise crno na bijelo. Ili je problem sa citanjem ili sa neshvatanjem. Nadoci ces. Imas potencijala..

Ja sam pretpostavljao da je virus kolao ranije. Sada znamo da je kolao. Italijani dokazali.

I ovdje jedino ti imas unaprijed formiran stav. I ovim udaranjem glavom u zid samo to potvrdjujes. Vjeruj ti u mit o kinezu i sismisu. U mit koji je tebi formirao stav. Nemam ja nista protiv, niti mi tvoji stavovi igraju neku ulogu..

adsubzero

#35560 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by adsubzero » 21/11/2020 18:42

laik1981 wrote:
21/11/2020 18:37
BadBoy wrote:
laik1981 wrote:

laik1981 wrote:
Ne bih ja rekao da ti znas citati cim ne vidis da se 14,2% odnosi na uzorke iz septembra. Sam si postavio tabelu u kojoj ti to pise crno na bijelo. Ili je problem sa citanjem ili sa neshvatanjem. Nadoci ces. Imas potencijala..

Ja sam pretpostavljao da je virus kolao ranije. Sada znamo da je kolao. Italijani dokazali.

I ovdje jedino ti imas unaprijed formiran stav. I ovim udaranjem glavom u zid samo to potvrdjujes. Vjeruj ti u mit o kinezu i sismisu. U mit koji je tebi formirao stav. Nemam ja nista protiv, niti mi tvoji stavovi igraju neku ulogu..
Ima li gdje dokaza da je to tacno ovaj SARS-CoV-2, ili je samo jedan od slicnih virusa iz ove grupacije? Ozbiljno pitam, posto nisam vidio informaciju.

GAU8

#35561 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 » 21/11/2020 18:44

laik1981 wrote:
BadBoy wrote:
laik1981 wrote:

laik1981 wrote:

Treba traziti smislene odgovore.
Kina kao izvor je imala smisla, sve dok se nije pojavila italijanska prica. To se mora nekako moci objasniti.
Da li ne neko htio da "uvali virus" Kini, ili je virus istovremeno "skocio" u Italiji i Kini

GAU8

#35562 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 » 21/11/2020 18:45

adsubzero wrote:
21/11/2020 18:42
laik1981 wrote:
BadBoy wrote:

Ima li gdje dokaza da je to tacno ovaj SARS-CoV-2, ili je samo jedan od slicnih virusa iz ove grupacije? Ozbiljno pitam, posto nisam vidio informaciju.
To je treca moguca varijanta...

laik1981

#35563 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 » 21/11/2020 18:52

GAU8 wrote:
21/11/2020 18:45
adsubzero wrote:
laik1981 wrote:

Radi se o antitijelima koja su specificna za covid 19 tako da to nije moguca treca varijanta.

GAU8

#35565 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 » 21/11/2020 20:23

laik1981 wrote:
21/11/2020 18:52
GAU8 wrote:
21/11/2020 18:45
adsubzero wrote:

Radi se o antitijelima koja su specificna za covid 19 tako da to nije moguca treca varijanta.
Sad sam evo našao objavu na journals.sagepub.com

Better Man

#35566 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Better Man » 21/11/2020 21:43

dorkcic wrote:
21/11/2020 13:16
Mislim da bi bilo super u ovakvim okolnostima (a i inače) dio zdravstva prebaciti online, znači sve što se može riješiti kroz razgovor s doktorom, bez pregleda - uputnice, recepti, psihološko savjetovanje, itd. da ide preko Zooma, emaila i sl.
Bi, ali ima problem što nemaju svi pristup internetu, niti se znaju služiti istim. To prvenstveno mislim na stariju populaciju.

daddy-kool

#35567 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool » 22/11/2020 00:29

GAU8 wrote:
21/11/2020 18:44

Treba traziti smislene odgovore.
Kina kao izvor je imala smisla, sve dok se nije pojavila italijanska prica. To se mora nekako moci objasniti.
Da li ne neko htio da "uvali virus" Kini, ili je virus istovremeno "skocio" u Italiji i Kini
https://journals.sagepub.com/doi/10.117 ... 1620974755
SARS-CoV-2 RBD-specific antibodies were detected in 111 of 959 (11.6%) individuals, starting from September 2019 (14%), with a cluster of positive cases (>30%) in the second week of February 2020 and the highest number (53.2%) in Lombardy. This study shows an unexpected very early circulation of SARS-CoV-2 among asymptomatic individuals in Italy several months before the first patient was identified, and clarifies the onset and spread of the coronavirus disease 2019 (COVID-19) pandemic. Finding SARS-CoV-2 antibodies in asymptomatic people before the COVID-19 outbreak in Italy may reshape the history of pandemic.
Ovo bi značilo (14% populacije je ogromno) da je već toliko bio raširen virus u Italiji da se moralo manifestovati kroz opterećenje na bolnice i povećan broj smrti koji nije detektovan. Nije zabilježeno širenje virusa prema ostatku Evrope u ovom periodu. Test koji je korišten u ovoj studiji je lokalno razvijen i nije verifikovan da znamo njegovu specifičnost ili senzitivnost, a ovi rezultati bi mogli biti potvrđeni ako neka druga laboratorija uradi dokazane testove na drugim uzorcima iz to perioda. Od ukupno 111 pozitivnih testova njih 6 je verifikovano sa mikroneutralizacijskim testom, ali to ne garantuje ništa u potpunosti jer je poznato da antitijela od drugih korona virusa daju određen imunitet na SARS COV 2 virus.

(čitam šta pišu talijani o ovome: publicirano u žurnalu koji nema veze sa virusima, časopis izdaje institucija u kojoj autor radi, peer reviewed za 1 dan, autor radi sa urednikom ovog časopisa, 'paid to publish',...)

Ovo je jednostvno greška u metodi/testu.

dorkcic

#35568 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dorkcic » 22/11/2020 01:26

Better Man wrote:
21/11/2020 21:43
dorkcic wrote:
21/11/2020 13:16
Mislim da bi bilo super u ovakvim okolnostima (a i inače) dio zdravstva prebaciti online, znači sve što se može riješiti kroz razgovor s doktorom, bez pregleda - uputnice, recepti, psihološko savjetovanje, itd. da ide preko Zooma, emaila i sl.
Bi, ali ima problem što nemaju svi pristup internetu, niti se znaju služiti istim. To prvenstveno mislim na stariju populaciju.
Da, da, jasno. Ali eto, barem ko koristi internet da ima i tu mogućnost ako želi, mislim da bi se bar malo smanjile gužve i izlaganje virusima, mada daleko smo mi od toga još

kakavdanakneiskustvu

#35569 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kakavdanakneiskustvu » 22/11/2020 11:25

u hrvatskoj 49 umrlih na 3308 novozaraženih

Lao Ce

#35570 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lao Ce » 22/11/2020 12:04

Nova studija pokrenula raspravu o maskama: Koliko štite osobe koje ih nose?
Oko 4.860 sudionika završilo je studiju. Istraživači su se nadali da će maske smanjiti stopu zaraze za polovicu među onima koji su nosili maske. Međutim, 42 osobe koje su nosile masku su se ipak zarazile, što je 1,8 posto. Među onima koji nisu nosili maske zarazile su se 53 osobe, odnosno 2,1 posto. Razlika nije bila statistički značajna.
http://hr.n1info.com/Znanost/a577105/Ko ... e6gi9_l8Nw

Mogy87

#35571 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 22/11/2020 12:15

Lao Ce wrote:
22/11/2020 12:04
Oko 4.860 sudionika završilo je studiju. Istraživači su se nadali da će maske smanjiti stopu zaraze za polovicu među onima koji su nosili maske. Međutim, 42 osobe koje su nosile masku su se ipak zarazile, što je 1,8 posto. Među onima koji nisu nosili maske zarazile su se 53 osobe, odnosno 2,1 posto. Razlika nije bila statistički značajna.
Evo da ponovim svoj komentar. Pokusaj pratiti malo.

Ova studija ima jako velike nedostatke. Prije svega u periodu kad je studija napravljena imali su jako malu cirkulaciju virusa. Svega 1% populacije se zarazilo u periodu od mjesec dana. Kako testirati da li maske pomažu u državi u kojoj je prisustvo virusa malo?

To se naravno odrazilo i na rezultate.

Praktično su imali dvije grupe: grupa A nosi masku, grupa B ne nosi. Izračunali su broj zaraženih u grupi A i grupi B. S obzirom na to da je cirkulacija virusa jako mala u populaciji ova dva broja su bila jako blizu. Premala je razlika da bi se mogli izvući bilo kakvi značajni zaključci, a sve zbog činjenice da je transmisija virusa bila vrlo rijetka. Kako su stavili da smanjenje od 50% i više bi bilo statistički značajno tako su "dokazali" svoju hipotezu.

sinuhe

#35572 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by sinuhe » 22/11/2020 12:22

Lao Ce wrote:
22/11/2020 12:04
Ma to je ispolitizovano najvise zbog izbora u Americi. Nazalost i epidemiolozi su popustili pod pritiskom javnosti od Seranica do Faucija.
Porodicni klasteri i boravak u skucenom zatvorenom prostoru.

laik1981

#35573 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 » 22/11/2020 12:31

Ove obicne maske nikad nisu ni bile namijenjene za zastitu onog ko je nosi vec za zastitu dugih od strane onog ko je nosi. KN95 i ostale kvalitetne maske mogu pruziti odredjenu zastitu i onom ko je nosi. Te bi maske trebali koristiti i u uslovima kada je velika zagadjenost zraka da, koliko toliko, zastitimo pluca. Hirurske maske su ok, ali samo kada se nose ispravno i mijenjaju kako je deklarisano. Ove platnene maske nikakvu svrhu nemaju osim sto stite od dobijanja kazne. Posebno se ovo odnosi kod asimptomatskih slucajeva.

Mogy87

#35574 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 22/11/2020 12:41

laik1981 wrote:
22/11/2020 12:31
Ove obicne maske nikad nisu ni bile namijenjene za zastitu onog ko je nosi vec za zastitu dugih od strane onog ko je nosi. KN95 i ostale kvalitetne maske mogu pruziti odredjenu zastitu i onom ko je nosi. Te bi maske trebali koristiti i u uslovima kada je velika zagadjenost zraka da, koliko toliko, zastitimo pluca. Hirurske maske su ok, ali samo kada se nose ispravno i mijenjaju kako je deklarisano. Ove platnene maske nikakvu svrhu nemaju osim sto stite od dobijanja kazne. Posebno se ovo odnosi kod asimptomatskih slucajeva.
Brojne studije te demantuju u dijelu koji se odnosi na platnene maske.

Sa stranice Mayo klinike:

Cloth masks

A cloth mask is intended to trap droplets that are released when the wearer talks, coughs or sneezes. Asking everyone to wear cloth masks can help reduce the spread of the virus by people who have COVID-19 but don't realize it.

Cloth face coverings are most likely to reduce the spread of the COVID-19 virus when they are widely used by people in public settings. And countries that required face masks, testing, isolation and social distancing early in the pandemic have successfully slowed the spread of the virus.

https://www.mayoclinic.org/diseases-con ... t-20485449

laik1981

#35575 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 » 22/11/2020 12:48

"most likely"? Nema cvrstih dokaza za ucinkovitost tih maski. Finci nikada nisu zvanicno preporucivali i naredjivali nosenje maski upravo iz razloga sto nema medicinskih dokaza da stite od virusa..

Post Reply