Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Mogy87

#35351 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 17/11/2020 12:00

@laik1981 ja ti napisem da ne negiram zakljucke, da je studija napravljena postujuci naucne postulate, da je otvorila neka vrlo vazna pitanja i ti mi napises ovakav odgovor? Citas li ti uopste sta ti neko napise?

Gdje tacno ja negiram bilo kakav zakljucak?
I gdje tacno je iko od nas "panicara" zagovarao lockdown?

NelsonM

#35352 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by NelsonM » 17/11/2020 12:06

jos nisu napisali za onog covjeka sto se ubio danas u izolatoriju ovdje u sarajevu? ok zvanicno je da su ljudi poceli pucati po savovima

kox

#35353 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox » 17/11/2020 12:11

Pa vidjeli smo u Hrvatskoj šta se dešavalo, napad na Markotićku tokom intervjua, tuče oko nošenja maske po tramvajima i sl. Obzirom da su kod nas traume iz ratnog perioda puno veće i kompletna situacija daleko stresnija zadnjih 25 godina iskreno me čudi da kod nas nije puno, puno gore.

Mogy87

#35354 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 17/11/2020 12:13

NelsonM wrote:
17/11/2020 12:06
jos nisu napisali za onog covjeka sto se ubio danas u izolatoriju ovdje u sarajevu? ok zvanicno je da su ljudi poceli pucati po savovima
Strasno :sad:

Uzasan je pritisak, svi bi zeljeli zivjeti kao ranije. Ja se najiskrenije nadam da cemo od proljeca imati neke ozbiljnije pomake ka normalizaciji stanja.

laik1981

#35355 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 » 17/11/2020 12:19

Mogy87 wrote:
17/11/2020 12:00
@laik1981 ja ti napisem da ne negiram zakljucke, da je studija napravljena postujuci naucne postulate, da je otvorila neka vrlo vazna pitanja i ti mi napises ovakav odgovor? Citas li ti uopste sta ti neko napise?

Kazes da implicira. Ovo nije imlikacija nego dokaz o cirkulaciji virusa u avgustu 2019. Ismijavala si i negirala takve hipoteze. Neki lockdown zagovaraju i danas. Mozes prelistati postove najveceg panicara na temi.. Ne vidim nesto da se takvim idejama suprostavljate. Vidim da, manje vise, podrzavate bilo kakvu mjeru ogranicavanja..

Meni je zao sto cak ni na forumu ne mozemo raspravljati o hipotezama. Sto citavo vrijeme unistavate pokusaje takvih rasprava. I sama si ih toliko puta banalizovanjem unistavala.. Pokusavala diskreditovati svjetski priznate naucnike linkovima cije sadrzaje ni sama ne razumijes, ali si iz nekog razloga umislila da ih razumijes i da u punom smislu znas o cemu pricas.. Trpate ljude u neke torove, u neke teoreticare.

Ponavljam, ovo gore nisu implikacije nego dokazi.. Cvrsti materijalni dokazi da je bruku izrecenih informacija zasnovana na lazima..

Histerija i metode straha su zlo. Kompletan pristup je pogresan i nanio je i nanosi nepopravljivu stetu. Nismo ni svjesni sta nas ceka i koje ce sve posljedice biti, prije svega po mentalno zdravlje svakog od nas.. Napravili smo od virusa azbahu biblijskih proporcija..

"Novo normalno" nije smjelo postati normalno. Sami smo pristali na to.

A sad nastavite po starom. Moram bjezati..

Mogy87

#35356 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 17/11/2020 12:26

@laik1981 ovo je prvi put da si postavio naucno istrazivanje koje zadovoljava naucne postulate. Vidis kako odmah razgovaramo na drugaciji nacin? Jos da pocnes citati to sto postavis gdje bi nam bio kraj.

Razumijes da neces dobiti isti odgovor kad postavis clanak koji ima za osnovu neku naucnu studiju ili neko "misljenje" nekog ko se specijalizirao za "nauku" putem youtubea.

Lao Ce

#35357 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lao Ce » 17/11/2020 12:30

laik1981 wrote:
17/11/2020 12:19
Mogy87 wrote:
17/11/2020 12:00

Kazes da implicira. Ovo nije imlikacija nego dokaz o cirkulaciji virusa u avgustu 2019. Ismijavala si i negirala takve hipoteze. Neki lockdown zagovaraju i danas. Mozes prelistati postove najveceg panicara na temi.. Ne vidim nesto da se takvim idejama suprostavljate. Vidim da, manje vise, podrzavate bilo kakvu mjeru ogranicavanja..

Meni je zao sto cak ni na forumu ne mozemo raspravljati o hipotezama. Sto citavo vrijeme unistavate pokusaje takvih rasprava. I sama si ih toliko puta banalizovanjem unistavala.. Pokusavala diskreditovati svjetski priznate naucnike linkovima cije sadrzaje ni sama ne razumijes, ali si iz nekog razloga umislila da ih razumijes i da u punom smislu znas o cemu pricas.. Trpate ljude u neke torove, u neke teoreticare.

Ponavljam, ovo gore nisu implikacije nego dokazi.. Cvrsti materijalni dokazi da je bruku izrecenih informacija zasnovana na lazima..

Histerija i metode straha su zlo. Kompletan pristup je pogresan i nanio je i nanosi nepopravljivu stetu. Nismo ni svjesni sta nas ceka i koje ce sve posljedice biti, prije svega po mentalno zdravlje svakog od nas.. Napravili smo od virusa azbahu biblijskih proporcija..

"Novo normalno" nije smjelo postati normalno. Sami smo pristali na to.

A sad nastavite po starom. Moram bjezati..

Bravo za cijeli post. Nema mogućnosti pristupa nekim ljudima i približavanja gledišta zbog uspostavljenje nepisane diktature forumskog klera. Tako je uvijek bilo svugdje i nije ništa novo.

BadBoy

#35358 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy » 17/11/2020 12:31

laik1981 wrote:
17/11/2020 11:15
BadBoy wrote:
17/11/2020 10:29
@laik1981

Jarane, nemoj molim te toliko nedokazan biti. Ovo je samo jedan "data point" jedan mali komadić sveukupne puzle. Normalno da će i ovo uzeti u obzir i dalje nastaviti istraživanje. Niko ne osporava istraživanje, ali to je samo jedan mali putokaz u kojem smjeru se može dalje ići.

Ali ti uzmeš samo jednu jedinu stvari i ekstrapoliraš na milion drugih načina. Ne može se to tako raditi.

Nemoj da te napominjemo koliko si bio u krivu za ostale svoje prognoze i najave.

EDIT: evo samo jedna greška u tvom navodu. Nije 14% ljudi od ukupne populacije imalo virus nego 14% od 959 ljudi iz uzorka...
A sta mislis kako se rade istrazivanja o prokuzenosti virusa? Ne govori o greskama ako ne znas sta pricas. Istrazivanja serologijom se i rade tako sto se testira neki slucajni uzorak i prenese na neku vecu statistiku..

Ismijavajte, izigravajte i dalje neke forumske "autoritete", budite ono sto ste vec.. Meni to nije nikakav problem.. Imas gore fakt. 14% zarazenih iz uzorka jos u avgustu 2019. Gledaj u taj podatak kako godi ti zelis. Vjeruj da je sve krenulo onda kada ti je WHO rekla. Ovaj podatak je materijalni dokaz da se lagalo o tako puno stvari. A ti vjeruj da je sve bila istina. Do tebe je..
Ti si pogrešno napisao da je 14% zaraženih ludi. To nije tačno. Studija je pokazala da je 14% od 959 ljudi (koji nisu SLUČAJAN UZORAK nego uzorak ljudi koji su išli na testove za karcinom pluća).

Niko ne ismijava i ne izigrava autoritete samo normalno razgovaramo sa nekim ko ne želi uopšte da imalo promijeni svoj stav. Mi svi ovdje koji zagovaramo racionalno razmišljanje ćemo odreda promijeniti mišljenje kada masa dokaza budu neupitno ukazivala na nešto. Do tada, ovo su sve super početna istraživanja KOJA MOGU ALI I NE MORAJU ZNAČITI NIŠTA.

Jedna studija nije dokaz ničega već samo početak dokazivanja, implikacija.

Lao Ce

#35359 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lao Ce » 17/11/2020 12:31

Even a Military-Enforced Quarantine Can’t Stop the Virus, Study Reveals

https://www.aier.org/article/even-a-mil ... jAXMJrVk6c

armin071

#35360 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by armin071 » 17/11/2020 12:41

Austrija ide u potpuni lockdown a sljedeće sedmice vjerovatno i Njemačka. Novo je da će policija moći updati u privatne posjede samo na osnovu sumnje da se tu sastaje više članova od dvije familije. Naravno ti isti članovi u neograničenom broju mogu da se sastaju na radnom mjestu do mile volje tu nema ograničenja. Znači rad ide dalje sasvim normalno dok privatni život više ne postoji. Dobro došli u novo normalno. Mislim da je već sad kasno za neke ustanke protiv ovoga. Narod je ovo progutao.... Samo je pitanje i nadam se da će nekad i oni reći, e dosta je sad da ne pretjeramo.....

laik1981

#35361 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 » 17/11/2020 12:47

BadBoy wrote:
17/11/2020 12:31
laik1981 wrote:
17/11/2020 11:15
BadBoy wrote:
17/11/2020 10:29
@laik1981

Jarane, nemoj molim te toliko nedokazan biti. Ovo je samo jedan "data point" jedan mali komadić sveukupne puzle. Normalno da će i ovo uzeti u obzir i dalje nastaviti istraživanje. Niko ne osporava istraživanje, ali to je samo jedan mali putokaz u kojem smjeru se može dalje ići.

Ali ti uzmeš samo jednu jedinu stvari i ekstrapoliraš na milion drugih načina. Ne može se to tako raditi.

Nemoj da te napominjemo koliko si bio u krivu za ostale svoje prognoze i najave.

EDIT: evo samo jedna greška u tvom navodu. Nije 14% ljudi od ukupne populacije imalo virus nego 14% od 959 ljudi iz uzorka...
A sta mislis kako se rade istrazivanja o prokuzenosti virusa? Ne govori o greskama ako ne znas sta pricas. Istrazivanja serologijom se i rade tako sto se testira neki slucajni uzorak i prenese na neku vecu statistiku..

Ismijavajte, izigravajte i dalje neke forumske "autoritete", budite ono sto ste vec.. Meni to nije nikakav problem.. Imas gore fakt. 14% zarazenih iz uzorka jos u avgustu 2019. Gledaj u taj podatak kako godi ti zelis. Vjeruj da je sve krenulo onda kada ti je WHO rekla. Ovaj podatak je materijalni dokaz da se lagalo o tako puno stvari. A ti vjeruj da je sve bila istina. Do tebe je..
Ti si pogrešno napisao da je 14% zaraženih ludi. To nije tačno. Studija je pokazala da je 14% od 959 ljudi (koji nisu SLUČAJAN UZORAK nego uzorak ljudi koji su išli na testove za karcinom pluća).

Niko ne ismijava i ne izigrava autoritete samo normalno razgovaramo sa nekim ko ne želi uopšte da imalo promijeni svoj stav. Mi svi ovdje koji zagovaramo racionalno razmišljanje ćemo odreda promijeniti mišljenje kada masa dokaza budu neupitno ukazivala na nešto. Do tada, ovo su sve super početna istraživanja KOJA MOGU ALI I NE MORAJU ZNAČITI NIŠTA.

Jedna studija nije dokaz ničega već samo početak dokazivanja, implikacija.
I sta dalje reci? Kako razgovarati? Ljudi dokazali, da dokazali, prisustvo i cirkulaciju virusa u avgustu 2019., a ti pricas o implikacijama. Zato ja i kazem da ne vrijedi. Dzaba kad je paraliza uzela pod svoje..

I da, to je slucajan uzorak ako ga koristimo u kontekstu istrazivanja vezanog za covid 19. Slucajan da slucajniji ne moze biti.. I nije uopste mali. I da, moze se primjeniti na komplertnu populaciju u tim regijama gdje je otkriven.. Na takvim istrazivanjima se zasniva pola raznoraznih statistika..

NelsonM

#35362 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by NelsonM » 17/11/2020 12:51

armin071 wrote:
17/11/2020 12:41
Austrija ide u potpuni lockdown a sljedeće sedmice vjerovatno i Njemačka. Novo je da će policija moći updati u privatne posjede samo na osnovu sumnje da se tu sastaje više članova od dvije familije. Naravno ti isti članovi u neograničenom broju mogu da se sastaju na radnom mjestu do mile volje tu nema ograničenja. Znači rad ide dalje sasvim normalno dok privatni život više ne postoji. Dobro došli u novo normalno. Mislim da je već sad kasno za neke ustanke protiv ovoga. Narod je ovo progutao.... Samo je pitanje i nadam se da će nekad i oni reći, e dosta je sad da ne pretjeramo.....
to u njemackoj nece proci nikada 100% ovdje i kad si u samoizolaciji i nemas simptoma zovnu te maksimalno 2x da vide imas li simptome. ljudi su vec nezadovoljni ovim mjerama, jer je u odnosu na njihov broj smrtnih slucajeva ovo preostro (a tehnicki jedino su zatvoreni restorani). Nakon gestapa i istocne njemacke gdje niko nije imao privatnost, njemacka je sigurna zadnja zemlja na svijetu koja bi to dopustila.

BadBoy

#35363 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy » 17/11/2020 13:16

laik1981 wrote:
17/11/2020 12:47
I sta dalje reci? Kako razgovarati? Ljudi dokazali, da dokazali, prisustvo i cirkulaciju virusa u avgustu 2019., a ti pricas o implikacijama. Zato ja i kazem da ne vrijedi. Dzaba kad je paraliza uzela pod svoje..

I da, to je slucajan uzorak ako ga koristimo u kontekstu istrazivanja vezanog za covid 19. Slucajan da slucajniji ne moze biti.. I nije uopste mali. I da, moze se primjeniti na komplertnu populaciju u tim regijama gdje je otkriven.. Na takvim istrazivanjima se zasniva pola raznoraznih statistika..
Upravo tako, kako razgovarati kad ti uzmeš samo jednu jedinu stvar koja ide u korist tvom unaprijed formiranom stavu i onda guraš tu mantru i vrijeđaš druge sagovornike. Jedini koji je ovdje nedokazan van svake razumne granice si ti.

Jesi li ti lično pročitao studiju? Autori sami u zaključku kažu (str. 5):
Our results indicate that SARS-CoV-2 circulated in Italy earlier than the first official COVID-19 cases were diagnosed in Lombardy, even long before the first official reports from the Chinese authorities, casting new light on the onset and spread of the COVID-19 pandemic.
Indiciraju, ukazuju, upućuju, ne DOKAZUJU. Niti jedan pošten naučnik neće na osnovu jednog istraživanja tvrditi da je nešto dokazano, pogotovo ne ovako krupna stvar.

Ne znamo još uvijek ništa.

laik1981

#35364 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 » 17/11/2020 13:24

BadBoy wrote:
17/11/2020 13:16
laik1981 wrote:
17/11/2020 12:47

Upravo tako, kako razgovarati kad ti uzmeš samo jednu jedinu stvar koja ide u korist tvom unaprijed formiranom stavu i onda guraš tu mantru i vrijeđaš druge sagovornike. Jedini koji je ovdje nedokazan van svake razumne granice si ti.

Jesi li ti lično pročitao studiju? Autori sami u zaključku kažu (str. 5):
Our results indicate that SARS-CoV-2 circulated in Italy earlier than the first official COVID-19 cases were diagnosed in Lombardy, even long before the first official reports from the Chinese authorities, casting new light on the onset and spread of the COVID-19 pandemic.
Indiciraju, ukazuju, upućuju, ne DOKAZUJU. Niti jedan pošten naučnik neće na osnovu jednog istraživanja tvrditi da je nešto dokazano, pogotovo ne ovako krupna stvar.

Ne znamo još uvijek ništa.
Pa covjece jel ti uopste ista razumijes sto procitas? Istazivanje ukazuje da je virus cirkulisao prije nego sto se zvanicno tvrdilo da je otkriven. Ljudi sa antitijelima su pronadjeni u periodu septembra. To je fakt. To je dokazano. Nema tu vise neke sive zone. Sad je crno na bijelo. Prostor za polemiku kada je ovo u pitanju vise ne postoji.

Mogy87

#35365 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 17/11/2020 13:26

@laik1981 shvatas li da je jedan od prijevoda rijeci "indicates" rijec "implicira" koju si meni prebacivao?

BadBoy

#35366 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy » 17/11/2020 13:28

Pa to i govorim, ukazuju ili upućuju ali nikako ne dokazuju nepobitno van svake sumnje!

Ovo je studija na samo 959 ljudi koji su došli na "lung cancer screening" od čega ih je ukupno 111 (dakle 11,6% a ne 14% kako ti pišeš) imalo antitijela.
To nije dovoljno da se sa sigurnošću izvede bilo kakav zaključak, samo da se uputi da tu ima nečega.

Apsolutno se ne može reći da je to "relevantno u kontekstu koronavirusa" kako ti to tako lako kažeš.

Cijela ova studija može biti i greška. Šta ćemo onda?

Ironmen

#35367 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ironmen » 17/11/2020 14:02

kox wrote:
17/11/2020 12:11
Pa vidjeli smo u Hrvatskoj šta se dešavalo, napad na Markotićku tokom intervjua, tuče oko nošenja maske po tramvajima i sl. Obzirom da su kod nas traume iz ratnog perioda puno veće i kompletna situacija daleko stresnija zadnjih 25 godina iskreno me čudi da kod nas nije puno, puno gore.
Ma pola stanovnistva ima PTSP ne treba zamjeriti evo sada malu iz bolnice vodio, procedure su ogromne mjerenje temperatura maske distance i sve ostalo radi se sporo, dvojica starijih ljudi popizdili hoce da udaraju osoblje, psovanje galama normlano je da u ovakovm sistemu kod nas ljudi pucaju po savovima i bez korone i svega ovoga sto nas je zadesilo..

tandmand

#35368 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by tandmand » 17/11/2020 14:17

armin071 wrote:
Šta je tu loše? Navodno, ako je na proslavi više od 10 osoba, svi trebaju biti iz max. dva domaćinstva ili da su svi međusobno rođaci.

Samo kod nas na Balkanu je svaki dan Đurđevdan.

armin071

#35369 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by armin071 » 17/11/2020 14:52

tandmand wrote:
Šta je tu loše? Navodno, ako je na proslavi više od 10 osoba, svi trebaju biti iz max. dva domaćinstva ili da su svi međusobno rođaci.

Samo kod nas na Balkanu je svaki dan Đurđevdan.
To je bio lagani lockdown. Po novom je samo po jedno iz dva domaćinstva.. Ali pošto ti ne voliš balkanski način života probaj sa S. Korejom, Kinom i sl. Tamo nema “Đurđevdana”. Šteta je da gubiš najbolje godine života sa ljudima koji hoće samo da žive umjesto da uživaju u karanteni ko ti i sl. tebi.

pici

#35370 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by pici » 17/11/2020 15:25

u rusiji KATASTROFA... uznemirujuci snimci... strasno

espn

#35371 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by espn » 17/11/2020 16:13

Virus sličan eboli prenosi se sa čovjeka na čovjeka, ubija tri od pet zaraženih pacijenata

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/viru ... /201117089

zubi

#35372 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi » 17/11/2020 17:32

pici wrote:
17/11/2020 15:25
:shock:

Ocaj...

GAU8

#35373 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 » 17/11/2020 18:39

armin071 wrote:
Bitno je da ne panicimo.... :lol: :lol: :lol: :lol:

Lao Ce

#35374 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lao Ce » 17/11/2020 18:44

pici wrote:
17/11/2020 15:25

Ovako je bilo i u martu i aprilu. Umiru ljudi po ulicama.

escobar__

#35375 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by escobar__ » 17/11/2020 18:47

Kakve to jebene mjere Tajvan ima kad 200 dana nisu prijavili nijedan novi slučaj ove bolesti dok se svijet raspada? :lol:

Post Reply