Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#34776 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Edin H. »

escobar__ wrote: 31/10/2020 20:45 Nakon lockdowna, policijskih satova i zatvaranja svega i svačega Evropa više nema nikakvo pravo držat bilo kakva predavanja Kini na temu ovih ili onih prava.
Poredis ono sto se ne moze porediti, premda je kineski striktni lockdown sa kovanjem vrata i hvatanjem ljudi koji krse pravila u mrezu pokazao kudikamo efikasnijim.

Problem sa evropskim lockdown-ima je da se ne provode dovoljno striktono, pa stoga u cjelosti i ne postizu cilj, a to je maksmimalno smanjiti broj infekcija, a onda kroz sistem testiranja i pracenja kontakata koje je zarazena osoba imala gasiti nove clustere..
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#34777 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

Trappist wrote: 31/10/2020 20:54 Sad ce biti napada, ali moram ovo prokomentarisati:
"Naši ljekari su vrlo pametni ljudi. Ono što govore jeste da im je žao i da svi umiru od COVID-a. Međutim, dok ljekari iz drugih zemalja navode osnovne bolesti kao uzroke smrti pacijenata, američki ljekari odabiru koronavirus. Kod nas kad postoji sumnja, bira se COVID. Sada će oni reći kako je strašno što sam ovo rekao, ali to je istina. Tako dobivaju više novca i profitiraju", rekao je Trump na skupu u Michiganu."

Ako Trump pobijedi u utorak, je li to onda znaci da imamo vise ljudi koji sumnjaju u" jacinu" ovog virusa nego onih moji misle da je opravdan sav ovaj strah i panika? Laicko pitanje :D
Jasta, narandzasti idiot vazda pametno zbori :thumbup:
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#34778 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

zubi wrote: 31/10/2020 21:14
Trappist wrote: 31/10/2020 20:54 Sad ce biti napada, ali moram ovo prokomentarisati:
"Naši ljekari su vrlo pametni ljudi. Ono što govore jeste da im je žao i da svi umiru od COVID-a. Međutim, dok ljekari iz drugih zemalja navode osnovne bolesti kao uzroke smrti pacijenata, američki ljekari odabiru koronavirus. Kod nas kad postoji sumnja, bira se COVID. Sada će oni reći kako je strašno što sam ovo rekao, ali to je istina. Tako dobivaju više novca i profitiraju", rekao je Trump na skupu u Michiganu."

Ako Trump pobijedi u utorak, je li to onda znaci da imamo vise ljudi koji sumnjaju u" jacinu" ovog virusa nego onih moji misle da je opravdan sav ovaj strah i panika? Laicko pitanje :D
Jasta, narandzasti idiot vazda pametno zbori :thumbup:
Pa ne znam jel pametno zbori, ali koliko ja znam nije bas lagano postati predsjednik najmocnije drzave na svijetu tako lako da svaki idiot to moze. Znaci da ima vecinsku podrsku naroda koji podrzava njegove izjave. Hmm.
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#34779 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

Trappist wrote: 31/10/2020 21:28 Pa ne znam jel pametno zbori, ali koliko ja znam nije bas lagano postati predsjednik najmocnije drzave na svijetu tako lako da svaki idiot to moze. Znaci da ima vecinsku podrsku naroda koji podrzava njegove izjave. Hmm.
E on je dokaz da bas svaki idiot moze :lol:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#34780 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#34781 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

zubi wrote: 31/10/2020 21:43
Trappist wrote: 31/10/2020 21:28 Pa ne znam jel pametno zbori, ali koliko ja znam nije bas lagano postati predsjednik najmocnije drzave na svijetu tako lako da svaki idiot to moze. Znaci da ima vecinsku podrsku naroda koji podrzava njegove izjave. Hmm.
E on je dokaz da bas svaki idiot moze :lol:
Bravo, svaka cast, odavno nesto pametnije nisam procitao.
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#34782 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/ugle ... /201031083

Jebo sta strucnjak kaze, bolje zna krizni stab sastavljen od jednog doktora i 10 politicara :thumbup:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34783 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

@Trappist vjerujes da svijetom upravlja tajna grupa pedofila koji se skupljaju da muce djecu i od njihove krvi prave eliksir koji piju? Protiv njih se bori, a ko bi drugi nego “borac protiv establishmenta” Donald Trump. E to on tvrdi i njegovi glasaci mu vjeruju.
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#34784 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Mogy87 wrote: 31/10/2020 22:02 @Trappist vjerujes da svijetom upravlja tajna grupa pedofila koji se skupljaju da muce djecu i od njihove krvi prave eliksir koji piju? Protiv njih se bori, a ko bi drugi nego “borac protiv establishmenta” Donald Trump. E to on tvrdi i njegovi glasaci mu vjeruju.
Je li CNN izvor? Isti onaj CNN koji je sahranio Trumpa kad je dobio koronu :lol:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34785 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Trappist wrote: 31/10/2020 22:56
Mogy87 wrote: 31/10/2020 22:02 @Trappist vjerujes da svijetom upravlja tajna grupa pedofila koji se skupljaju da muce djecu i od njihove krvi prave eliksir koji piju? Protiv njih se bori, a ko bi drugi nego “borac protiv establishmenta” Donald Trump. E to on tvrdi i njegovi glasaci mu vjeruju.
Je li CNN izvor? Isti onaj CNN koji je sahranio Trumpa kad je dobio koronu :lol:
Ne. Vec Trump licno

On Saturday night, Fox News host Jesse Watters said in an interview with President Donald Trump's son, Eric Trump, that followers of the far-right conspiracy theory movement QAnon had "uncovered" some "great stuff."

"Q can do some crazy stuff with the pizza stuff and the Wayfair stuff," Watters said, referencing the debunked Pizzagate and Wayfair QAnon conspiracy theories, "but they've also uncovered a lot of great stuff when it comes to [Jeffrey] Epstein and when it comes to the Deep State."

https://www.google.com/amp/s/www.inside ... 20-7%3Famp
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#34786 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Trappist wrote: 31/10/2020 21:28
zubi wrote: 31/10/2020 21:14
Trappist wrote: 31/10/2020 20:54 Sad ce biti napada, ali moram ovo prokomentarisati:
"Naši ljekari su vrlo pametni ljudi. Ono što govore jeste da im je žao i da svi umiru od COVID-a. Međutim, dok ljekari iz drugih zemalja navode osnovne bolesti kao uzroke smrti pacijenata, američki ljekari odabiru koronavirus. Kod nas kad postoji sumnja, bira se COVID. Sada će oni reći kako je strašno što sam ovo rekao, ali to je istina. Tako dobivaju više novca i profitiraju", rekao je Trump na skupu u Michiganu."

Ako Trump pobijedi u utorak, je li to onda znaci da imamo vise ljudi koji sumnjaju u" jacinu" ovog virusa nego onih moji misle da je opravdan sav ovaj strah i panika? Laicko pitanje :D
Jasta, narandzasti idiot vazda pametno zbori :thumbup:
Pa ne znam jel pametno zbori, ali koliko ja znam nije bas lagano postati predsjednik najmocnije drzave na svijetu tako lako da svaki idiot to moze. Znaci da ima vecinsku podrsku naroda koji podrzava njegove izjave. Hmm.
Izvini druže ali sada zalaziš u moj domene. Trump nije pobijedio na osnovu volje naroda (popular vote) nego na osnovu ćarlama sa elektorskim koledžom. Drugim riječima, Trump apsolutno nema većinski podršku naroda.
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#34787 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

BadBoy wrote: 01/11/2020 00:15
Trappist wrote: 31/10/2020 21:28
zubi wrote: 31/10/2020 21:14
Jasta, narandzasti idiot vazda pametno zbori :thumbup:
Pa ne znam jel pametno zbori, ali koliko ja znam nije bas lagano postati predsjednik najmocnije drzave na svijetu tako lako da svaki idiot to moze. Znaci da ima vecinsku podrsku naroda koji podrzava njegove izjave. Hmm.
Izvini druže ali sada zalaziš u moj domene. Trump nije pobijedio na osnovu volje naroda (popular vote) nego na osnovu ćarlama sa elektorskim koledžom. Drugim riječima, Trump apsolutno nema većinski podršku naroda.
Nema tu moj tvoj domen. Nije sigurno pobijedio na izborima kao Lukasenko ili Putin. Ali totalno odosmo od teme
toska
Posts: 2988
Joined: 26/09/2016 14:08

#34788 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by toska »

Trappist wrote: 31/10/2020 20:54 Sad ce biti napada, ali moram ovo prokomentarisati:
"Naši ljekari su vrlo pametni ljudi. Ono što govore jeste da im je žao i da svi umiru od COVID-a. Međutim, dok ljekari iz drugih zemalja navode osnovne bolesti kao uzroke smrti pacijenata, američki ljekari odabiru koronavirus. Kod nas kad postoji sumnja, bira se COVID. Sada će oni reći kako je strašno što sam ovo rekao, ali to je istina. Tako dobivaju više novca i profitiraju", rekao je Trump na skupu u Michiganu."

Ako Trump pobijedi u utorak, je li to onda znaci da imamo vise ljudi koji sumnjaju u" jacinu" ovog virusa nego onih moji misle da je opravdan sav ovaj strah i panika? Laicko pitanje :D
zašto bi te napadao iko?

ovdje je Tump izrekao lako provjerljivu laž.
broja zaraženih i umrlih u USA: 9.110.000 zaraženih vs. 230.000 umrlih, smrtnosti oko 2.5%
Europa sa UK : 7 162 575 zaraženih vs 219 228 umrlih, smrtnosti oko 3%
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72884
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#34789 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Velkoski »

Trappist wrote: 31/10/2020 21:52 https://www.klix.ba/vijesti/svijet/ugle ... /201031083

Jebo sta strucnjak kaze, bolje zna krizni stab sastavljen od jednog doktora i 10 politicara :thumbup:
Realno, nalazimo se u 'luz-luz' situaciji i vjerovatno će ubrzo doći vrijeme da se bira manje zlo.

Lockdown je apsolutno pogrešan i u to nema dileme. Ako ga uvedemo sahranit ćemo sve u ovoj državi osim Sarajeva, siromaštvo će jednostavno ubiti više ljudi nego covid. Uostalom, covid možda i nestane u bliskoj budućnosti, ali od "ekonomije" ćemo se oporavljati deset i više godina.

Da smo razumniji kao civilizacija vjerovatno se sve ovo moglo ublažiti u proteklih par mjeseci, ali nismo i zbog toga smo najebali kako god.
piking
Posts: 44
Joined: 30/01/2020 09:44

#34790 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by piking »

Broj umrlih u prvih 8 mjeseci 2015.-2020. godine u FBiH
Image

Prosjecan broj umrlih mjesecno za prvih 8 mjeseci 2015.-2020. godine u FBiH
Image

Graf barovi su slozeni po godinama (od 2020. lijevo prema 2015. desno) a ne po brojkama.

Podaci su preuzeti iz mjesecnih biltena Federalnog zavoda za statistiku. Oni podatke prikupljaju, sortiraju i objavljuju sredinom mjeseca za predzadnji mjesec tako da su iz tog razloga uracunati podaci samo do 8. mjeseca. Sredinom 11. mjeseca ce izaci i podaci za 09/20 pa cu i to uracunati.

PS. Podaci Drzavnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske kazu da oni trenutno imaju 1000 umrlih manje nego za isti period prosle godine. U FBiH je trenutno "samo" ~300 manje umrlih :)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23289
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#34791 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Sanjarko »

Zar ne bi masovne grobnice trebale bit?
User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#34792 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by mayab »

laik1981
Posts: 13010
Joined: 05/12/2012 13:04

#34793 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Restriktivne mjere protiv koronavirusa uništavaju živote ljudi, ekonomiju, civilizaciju i društvo u cijelosti, upozorava grčki epidemiolog John Ioannidis u svom istraživanju "Global perspective of COVID‐19 epidemiology for a full‐cycle pandemic".
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10. ... ce=Klix.ba
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#34794 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

laik1981 wrote: 01/11/2020 08:25
Restriktivne mjere protiv koronavirusa uništavaju živote ljudi, ekonomiju, civilizaciju i društvo u cijelosti, upozorava grčki epidemiolog John Ioannidis u svom istraživanju "Global perspective of COVID‐19 epidemiology for a full‐cycle pandemic".
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10. ... ce=Klix.ba
Čuli smo ovo na temi već bezbroj puta. Obično je istina negdje u sredini. Inače bi civilizacija davno nestala
armin071
Posts: 5291
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#34795 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by armin071 »



E ako nakon ovoga ne bude armagedon u C. Gori onda je korona u CG podbacila totalno....
laik1981
Posts: 13010
Joined: 05/12/2012 13:04

#34796 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

GAU8 wrote: 01/11/2020 08:39
laik1981 wrote: 01/11/2020 08:25
Restriktivne mjere protiv koronavirusa uništavaju živote ljudi, ekonomiju, civilizaciju i društvo u cijelosti, upozorava grčki epidemiolog John Ioannidis u svom istraživanju "Global perspective of COVID‐19 epidemiology for a full‐cycle pandemic".
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10. ... ce=Klix.ba
Čuli smo ovo na temi već bezbroj puta. Obično je istina negdje u sredini. Inače bi civilizacija davno nestala
Nismo imali bas puno istrazivanja..
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34797 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

splinter wrote: 16/10/2020 23:22 Pročitao sam zadnji kao i raniju verziju ove studije, a mislim da je bilo još par studija na istu temu u proteklom periodu.
Pohvalno je raditi studije poput ove i sve pohvale za uloženi trud.
Ipak boljka ove studije a nažalost kao i kod nekolicine drugih je princip švedskog stola.
U nauci se ne mogu uzimati samo one činjenice koje bi mogle u tom trenutku ići na ruku određenom željenom rezultatu,
Nema favorizovanja i simpatija, nema navijačkog pristupa. Uzimaju se sve dostupne činjenice i izvode zaključci.
Doduše sam autor se ogradio, činjenica je:
"Ograničenje ove analize je da nekoliko uključenih studija još uvijek nije u potpunosti pregledano, a neke su još uvijek u toku. Štoviše, unatoč naporima uloženim u studije o seroprevalenciji generirati procjene primjenjive na opću populaciju, reprezentativnost je teško osigurati"
Neki od nedostataka studije koje sam uočio su:
Pomalo nejasan modeling studije. Uključen je broj zvanično potvrđenih smrtnih slučajeva od Covida s jedne strane i broj dokazanih plus broj pretpostavljenih slučajeva s druge strane.
Ok analizirana je seroprevalenca, pa je na osnovu dobijenog broja napravljena projekcija koliko bi moglo biti ukupno oboljelih. Ali to je samo projekcija, ne i dokazani broj.
S druge strane opšte je poznato da je u početku zbog ograničenja u testovima bio rađen manji broj testiranja.
Zanimljivo je da su u pojedinim regijama širom svijeta zabilježena velika povećanja smrtnih sliučajeva u periodima mart-juni npr, ali ti ljudi nisu testirani i oni nisu zvanično umrli od Covida. Ok, možda i nisu ali možda i jesu.
E sad da neko napravi studiju, recimo u različitih 5 regija širom svijeta sa ukupno 15 000 pozitivnih na Covida i zvanično 700 umrlih,
Međutim imamo situaciju da je istovremeno bilo još nekih 700 smrtnih slučajeva više nego inače, neuboičajenih za taj dio godine, npr sa simptomima Covida ali nisu testirani i nije ništa dokazano.
Zvanično je stopa smrtnosti 4,6%, ok to je jasno ali u studiji dodamo i ovih 700 umrlih te dobijemo broj od preptostavljenih 1400 umrlih od Covida. Istovremeno ostavimo onaj broj od 15.000 pozitivnih koliko je zvanično dokazano. Sad dobijamo stopu smrtnosti od 9,3%.
Otprilike tako nešto je bilo i u ovoj studiji. S jedne strane potvrđeni broj smrtnih slučajeva, s druge strane pretpostavljeni broj oboljelih.
Primjer prethodno navedenog je npr slučaj iz Rusije, kada je državna agencija za statistiku izrazila sumnje u zvanične cifre i saopćila da je zapravo gotovo duplo više umrlih od Covida nego zvanično prijavljenih.
https://www.themoscowtimes.com/2020/10/ ... ncy-a71651
Ali bilo je slično i u Srbji
http://rs.n1info.com/Vesti/a654558/Poli ... vreme.html
i mnogim drugim zemljama širom svijeta.
Nadalje sam autor kaže da je za broj umrlih od COVID-19 broj smrtnih slučajeva akumuliranih do datuma koji je sedam dana nakon sredine razdoblja ispitivanja. Ali zašto je uzeo taj period, zašto ga nije proširio na još sedam dana?
U pregledima istraživanja nisu uključene neke zemlje koje cijelo ovo vrijeme imaju izrazito visoku stopu smrtnosti, dakle od početka do danas, poput Meksika, Jemena, Bolivije, Perua, Ekvadora, Rumunije, . . .
U studiji se daje akcenat na stopu smrtnosti potencirajući populaciju < 70 godina, kao da ta populacija a koja jeste najugroženija sama po sebi nema toliki značaj za procjenu javno zdravstvenog problema, što je pomalo neetički.
Ovo je onako nešto što mi je na prvu palo na pamet.
Mislim studija kao studija, rezultate je moguće frizirati u jednom ili drugom pravcu, ali običan svijet ne bi smio ostati uskraćen za stvarnu istinu i realnu situaciju.
U svakom slučaju vrijeme će pokazati gdje smo i dokle smo.
@laik1981 Samo sto su polazne postavke lose jer pocivaju na njegovoj studiji koja je navedena u referecama, a lose je uradjenja sa brojnim manjkavostima.

Konkretno ova studija Ioannidis JPA. The infection fatality rate of COVID‐19 inferred from seroprevalence data. Bulletin of the WHO. 2020 (in press).

Takodjer, za jednu od studija koje cine gore navedenu meta-analizu, a ciji je autor ovaj covjek, izbio je veliki skandal u naucnim krugovima jer je tu studiju finansirala avio kompanija. A svi znamo ko je najvise pogodjen ovom krizom.
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1332
Joined: 20/11/2018 16:45

#34798 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MarshalDodik »

piking wrote: 01/11/2020 02:47 Broj umrlih u prvih 8 mjeseci 2015.-2020. godine u FBiH
Image

Prosjecan broj umrlih mjesecno za prvih 8 mjeseci 2015.-2020. godine u FBiH
Image

Graf barovi su slozeni po godinama (od 2020. lijevo prema 2015. desno) a ne po brojkama.

Podaci su preuzeti iz mjesecnih biltena Federalnog zavoda za statistiku. Oni podatke prikupljaju, sortiraju i objavljuju sredinom mjeseca za predzadnji mjesec tako da su iz tog razloga uracunati podaci samo do 8. mjeseca. Sredinom 11. mjeseca ce izaci i podaci za 09/20 pa cu i to uracunati.

PS. Podaci Drzavnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske kazu da oni trenutno imaju 1000 umrlih manje nego za isti period prosle godine. U FBiH je trenutno "samo" ~300 manje umrlih :)
Mozda zvuci kontradiktorno ali sva fama oko novog virusa, pandemije i mjere koje su donesene zbog iste ucinile su da nemamo mnogo mrtvih.
Skoro cijela rizicna kategorija ljudi pocela je da zivi nikad zdravije, da se cuvaju bespotrebnih okupljanja i mahalanja ( mahom po bolnicama i domovima zdravlja vrlo cesto zbog navike i vrlo cesto i suvisnih stvari), da svoje terapije kojima su kad-kad i nerednovno pristupali pocnu da hirurski tacno unose, obogate svoju ishranu namirnicama i dodacima vitama za koje prethodno nisu ni znali itd...


Druga stvar ne znam da li u ovu statiskitku ulaze i tragicno preminulipoginuli ljudi. Ako idu razumnjivo je zasto je i njih manje.

Treca stvar, ova dva mjeseca koja nisu uzeta u statistiku zasigurno ce je i pokvariti. Svjedok sam posljednjih 20-tak dana povecan broj umrlih lica i znatno povecan broj starijih i srednje starijih ljudi koje djeca i unuci dovode u teskim stanjima do zdravstvenih ustanova.
User avatar
mk ultra
Posts: 19527
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#34799 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by mk ultra »

Pa onda nikome ne mozes vjerovati jer svako ima svoje finansijere i interese
laik1981
Posts: 13010
Joined: 05/12/2012 13:04

#34800 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 01/11/2020 09:10
splinter wrote: 16/10/2020 23:22 Pročitao sam zadnji kao i raniju verziju ove studije, a mislim da je bilo još par studija na istu temu u proteklom periodu.
Pohvalno je raditi studije poput ove i sve pohvale za uloženi trud.
Ipak boljka ove studije a nažalost kao i kod nekolicine drugih je princip švedskog stola.
U nauci se ne mogu uzimati samo one činjenice koje bi mogle u tom trenutku ići na ruku određenom željenom rezultatu,
Nema favorizovanja i simpatija, nema navijačkog pristupa. Uzimaju se sve dostupne činjenice i izvode zaključci.
Doduše sam autor se ogradio, činjenica je:
"Ograničenje ove analize je da nekoliko uključenih studija još uvijek nije u potpunosti pregledano, a neke su još uvijek u toku. Štoviše, unatoč naporima uloženim u studije o seroprevalenciji generirati procjene primjenjive na opću populaciju, reprezentativnost je teško osigurati"
Neki od nedostataka studije koje sam uočio su:
Pomalo nejasan modeling studije. Uključen je broj zvanično potvrđenih smrtnih slučajeva od Covida s jedne strane i broj dokazanih plus broj pretpostavljenih slučajeva s druge strane.
Ok analizirana je seroprevalenca, pa je na osnovu dobijenog broja napravljena projekcija koliko bi moglo biti ukupno oboljelih. Ali to je samo projekcija, ne i dokazani broj.
S druge strane opšte je poznato da je u početku zbog ograničenja u testovima bio rađen manji broj testiranja.
Zanimljivo je da su u pojedinim regijama širom svijeta zabilježena velika povećanja smrtnih sliučajeva u periodima mart-juni npr, ali ti ljudi nisu testirani i oni nisu zvanično umrli od Covida. Ok, možda i nisu ali možda i jesu.
E sad da neko napravi studiju, recimo u različitih 5 regija širom svijeta sa ukupno 15 000 pozitivnih na Covida i zvanično 700 umrlih,
Međutim imamo situaciju da je istovremeno bilo još nekih 700 smrtnih slučajeva više nego inače, neuboičajenih za taj dio godine, npr sa simptomima Covida ali nisu testirani i nije ništa dokazano.
Zvanično je stopa smrtnosti 4,6%, ok to je jasno ali u studiji dodamo i ovih 700 umrlih te dobijemo broj od preptostavljenih 1400 umrlih od Covida. Istovremeno ostavimo onaj broj od 15.000 pozitivnih koliko je zvanično dokazano. Sad dobijamo stopu smrtnosti od 9,3%.
Otprilike tako nešto je bilo i u ovoj studiji. S jedne strane potvrđeni broj smrtnih slučajeva, s druge strane pretpostavljeni broj oboljelih.
Primjer prethodno navedenog je npr slučaj iz Rusije, kada je državna agencija za statistiku izrazila sumnje u zvanične cifre i saopćila da je zapravo gotovo duplo više umrlih od Covida nego zvanično prijavljenih.
https://www.themoscowtimes.com/2020/10/ ... ncy-a71651
Ali bilo je slično i u Srbji
http://rs.n1info.com/Vesti/a654558/Poli ... vreme.html
i mnogim drugim zemljama širom svijeta.
Nadalje sam autor kaže da je za broj umrlih od COVID-19 broj smrtnih slučajeva akumuliranih do datuma koji je sedam dana nakon sredine razdoblja ispitivanja. Ali zašto je uzeo taj period, zašto ga nije proširio na još sedam dana?
U pregledima istraživanja nisu uključene neke zemlje koje cijelo ovo vrijeme imaju izrazito visoku stopu smrtnosti, dakle od početka do danas, poput Meksika, Jemena, Bolivije, Perua, Ekvadora, Rumunije, . . .
U studiji se daje akcenat na stopu smrtnosti potencirajući populaciju < 70 godina, kao da ta populacija a koja jeste najugroženija sama po sebi nema toliki značaj za procjenu javno zdravstvenog problema, što je pomalo neetički.
Ovo je onako nešto što mi je na prvu palo na pamet.
Mislim studija kao studija, rezultate je moguće frizirati u jednom ili drugom pravcu, ali običan svijet ne bi smio ostati uskraćen za stvarnu istinu i realnu situaciju.
U svakom slučaju vrijeme će pokazati gdje smo i dokle smo.
@laik1981 Samo sto su polazne postavke lose jer pocivaju na njegovoj studiji koja je navedena u referecama, a lose je uradjenja sa brojnim manjkavostima.

Konkretno ova studija Ioannidis JPA. The infection fatality rate of COVID‐19 inferred from seroprevalence data. Bulletin of the WHO. 2020 (in press).

Takodjer, za jednu od studija koje cine gore navedenu meta-analizu, a ciji je autor ovaj covjek, izbio je veliki skandal u naucnim krugovima jer je tu studiju finansirala avio kompanija. A svi znamo ko je najvise pogodjen ovom krizom.
Nauka je nazavisna. To su tvoje rijeci. Svaku studiju neko finansira. I ne kontam sto postavljas miljsenja splintera? Da nesto dokazes?
Locked