Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
konektovan
Posts: 40641
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#34226 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by konektovan »

armin071 wrote: 24/10/2020 13:50 “Epidemiolog” iz Švedske Zihar Džambić :lol: Ima 12 prijatelja inače je iz Zarajeva i ima jako inteligentan pogled u prazno :thumbup:
Nemoj tako, ima on svoje fanove na ovoj temi, eto ih iznad.... :lol:
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#34227 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lincoln-Burrows »

Možda je Švedska imala "krivi" pristup u početku ali danas izgleda kao da su riješili problem,
moje je mišljenje da su ispravno postupili kada nisu uveli mjeru samoizolacije i zabrane kretanja.

Zbog te dvije mjere je ostalima u Europi (za ostale ne govorim) dobrano pao osobni imunitet pa
su znatno podložniji da dožive smrtni ishod. Ujedno povećanju smrtnosti i doprinosi i blookada
zdravstvenog sustava gdje se ne liječe ostali bolesnici koji trebaju lječničku pomoć a onemogućena
im je zbog Covid bolesti i pristupu ustanovama. Gdje će čovjek s srčanim problemima čekat satima
ispred zgrade i još ne smije biti sam.
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#34228 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Ko god kaze "pa jedina mjera je maska i distanca" taj je asocijalni podrumaš koji pojma nema o zivotu i nema dodira sa stvarnim svijetom. I ko god govori "novo normalnO" je takodjer isti asocijalni podrumas, i niko imalo dobar u glavi nece prihvatiti da je ovo normalno stanje.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34229 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Lincoln-Burrows wrote: 24/10/2020 17:43 Možda je Švedska imala "krivi" pristup u početku ali danas izgleda kao da su riješili problem,
moje je mišljenje da su ispravno postupili kada nisu uveli mjeru samoizolacije i zabrane kretanja.

Zbog te dvije mjere je ostalima u Europi (za ostale ne govorim) dobrano pao osobni imunitet pa
su znatno podložniji da dožive smrtni ishod. Ujedno povećanju smrtnosti i doprinosi i blookada
zdravstvenog sustava gdje se ne liječe ostali bolesnici koji trebaju lječničku pomoć a onemogućena
im je zbog Covid bolesti i pristupu ustanovama. Gdje će čovjek s srčanim problemima čekat satima
ispred zgrade i još ne smije biti sam.
Nisu ti se Svedjani bas proslavili sto se tice pristupa zdravstvenom sistemu. Zakljucali su se kao i ostali:

Chronically ill people have to wait longer for care: "Much has been paused”

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/orebr ... eItHXdTlYA

Bolnice u Stokholmu tek pocetkom septembra su se vratile na normalan rezim rada

https://sverigesradio.se/sida/artikel.a ... T7uYyhf7nE

U junu su imali zaostatak od 70.000 operacija koji nisu nadoknadili

70,000 canceled operations - and the queues continue to grow

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/70-0 ... 8vTLBKiIq0
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#34230 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lincoln-Burrows »

Mogy87 wrote: 24/10/2020 18:28
Lincoln-Burrows wrote: 24/10/2020 17:43 Možda je Švedska imala "krivi" pristup u početku ali danas izgleda kao da su riješili problem,
moje je mišljenje da su ispravno postupili kada nisu uveli mjeru samoizolacije i zabrane kretanja.

Zbog te dvije mjere je ostalima u Europi (za ostale ne govorim) dobrano pao osobni imunitet pa
su znatno podložniji da dožive smrtni ishod. Ujedno povećanju smrtnosti i doprinosi i blookada
zdravstvenog sustava gdje se ne liječe ostali bolesnici koji trebaju lječničku pomoć a onemogućena
im je zbog Covid bolesti i pristupu ustanovama. Gdje će čovjek s srčanim problemima čekat satima
ispred zgrade i još ne smije biti sam.
Nisu ti se Svedjani bas proslavili sto se tice pristupa zdravstvenom sistemu. Zakljucali su se kao i ostali:

Chronically ill people have to wait longer for care: "Much has been paused”

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/orebr ... eItHXdTlYA

Bolnice u Stokholmu tek pocetkom septembra su se vratile na normalan rezim rada

https://sverigesradio.se/sida/artikel.a ... T7uYyhf7nE

U junu su imali zaostatak od 70.000 operacija koji nisu nadoknadili

70,000 canceled operations - and the queues continue to grow

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/70-0 ... 8vTLBKiIq0
Nisam ni napisao da su se proslavili što se tiče zdrastvenog sustava čak sam i napisao to
o posljedicama ne liječenja. i naravno napisao sam i zbog čega mislim da su danas u boljem položaju od drugih.
Čak je i Bjelorusija danas bolja od svojih susjeda iz istih razloga (pretpostavljam).
Pristup je bio bolji sa psihološke strane, kažu da stres uzrokuje mnoga oboljenja ili ih pospješuje.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34231 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Lincoln-Burrows wrote: 24/10/2020 18:35
Mogy87 wrote: 24/10/2020 18:28
Lincoln-Burrows wrote: 24/10/2020 17:43 Možda je Švedska imala "krivi" pristup u početku ali danas izgleda kao da su riješili problem,
moje je mišljenje da su ispravno postupili kada nisu uveli mjeru samoizolacije i zabrane kretanja.

Zbog te dvije mjere je ostalima u Europi (za ostale ne govorim) dobrano pao osobni imunitet pa
su znatno podložniji da dožive smrtni ishod. Ujedno povećanju smrtnosti i doprinosi i blookada
zdravstvenog sustava gdje se ne liječe ostali bolesnici koji trebaju lječničku pomoć a onemogućena
im je zbog Covid bolesti i pristupu ustanovama. Gdje će čovjek s srčanim problemima čekat satima
ispred zgrade i još ne smije biti sam.
Nisu ti se Svedjani bas proslavili sto se tice pristupa zdravstvenom sistemu. Zakljucali su se kao i ostali:

Chronically ill people have to wait longer for care: "Much has been paused”

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/orebr ... eItHXdTlYA

Bolnice u Stokholmu tek pocetkom septembra su se vratile na normalan rezim rada

https://sverigesradio.se/sida/artikel.a ... T7uYyhf7nE

U junu su imali zaostatak od 70.000 operacija koji nisu nadoknadili

70,000 canceled operations - and the queues continue to grow

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/70-0 ... 8vTLBKiIq0
Nisam ni napisao da su se proslavili što se tiče zdrastvenog sustava čak sam i napisao to
o posljedicama ne liječenja. i naravno napisao sam i zbog čega mislim da su danas u boljem položaju od drugih.
Čak je i Bjelorusija danas bolja od svojih susjeda iz istih razloga (pretpostavljam).
Pristup je bio bolji sa psihološke strane, kažu da stres uzrokuje mnoga oboljenja ili ih pospješuje.
Osvrnula sam se na dio da kod njih bolesnici ne cekaju na bolnicke tretmane (redovne kontrole i elektivne operacije mimo COVIDA).
Bjelorusiju zaista ne bi komentarisala jer mislim da iko od nas nema pouzdane podatke sta se tamo desava.

Svedska ima veliku prednost-povjerenje naroda u institucije i jako dobru komunikaciju izmedju institucija i naroda sto im omogucava da mjere koje donesu budu u formi preporuka. Kod nas ako izdas preporuku kao da nista nisi ni uradio.
pyrocool1
Posts: 310
Joined: 21/07/2020 09:08

#34232 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by pyrocool1 »

armin071 wrote: 24/10/2020 13:50 “Epidemiolog” iz Švedske Zihar Džambić :lol: Ima 12 prijatelja inače je iz Zarajeva i ima jako inteligentan pogled u prazno :thumbup:
E sad dobro razmisli ko je uticao na formiranje tvog stava da je virus..ne znam sta ali nije stvarna opasnost.
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#34233 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lincoln-Burrows »

Mogy87 wrote: 24/10/2020 18:42 Osvrnula sam se na dio da kod njih bolesnici ne cekaju na bolnicke tretmane (redovne kontrole i elektivne operacije mimo COVIDA).
Bjelorusiju zaista ne bi komentarisala jer ne mislim da iko od nas ima pouzdane podatke sta se tamo desava.

Svedska ima veliku prednost-povjerenje naroda u institucije i jako dobru komunikaciju izmedju institucija i naroda sto im omogucava da mjere koje donesu budu u formi preporuka. Kod nas ako izdas preporuku kao da nista nisi ni uradio.
Što se tiče discipline tu si vjerojatno u pravu,
dok za mjere poput policijskog sata ili propisivanja samoizolacije koje su imunitetski jako štetne
nema baš nekog opravdanog razloga osim maltretiranja ljudi. Edukacija je bitna i pravilno odabrane mjere.

p.s.
Pošto je mnogo nepoznanica i nakon 6 dugih mjeseci zaključke se
može donositi samo iz rezultata svake pojedine države, znači iskustveno.
Isto tako i opravdanost neke mjere je za sada iz iskustva,
jer kakva je to mjera koja ne daje rezultate ili ih pogoršava.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34234 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Lincoln-Burrows wrote: 24/10/2020 18:50
Mogy87 wrote: 24/10/2020 18:42 Osvrnula sam se na dio da kod njih bolesnici ne cekaju na bolnicke tretmane (redovne kontrole i elektivne operacije mimo COVIDA).
Bjelorusiju zaista ne bi komentarisala jer ne mislim da iko od nas ima pouzdane podatke sta se tamo desava.

Svedska ima veliku prednost-povjerenje naroda u institucije i jako dobru komunikaciju izmedju institucija i naroda sto im omogucava da mjere koje donesu budu u formi preporuka. Kod nas ako izdas preporuku kao da nista nisi ni uradio.
Što se tiče discipline tu si vjerojatno u pravu,
dok za mjere poput policijskog sata ili propisivanja samoizolacije koje su imunitetski jako štetne
nema baš nekog opravdanog razloga osim maltretiranja ljudi. Edukacija je bitna i pravilno odabrane mjere.

p.s.
Pošto je mnogo nepoznanica i nakon 6 dugih mjeseci zaključke se
može donositi samo iz rezultata svake pojedine države, znači iskustveno.
Isto tako i opravdanost neke mjere je za sada iz iskustva,
jer kakva je to mjera koja ne daje rezultate ili ih pogoršava.
Pisala sam ja danas za policijski sat u Parizu. Kazne drakonske, ali narod u kuci organizuje partyje.
Upravo to. Ponovicu vrlo bitnu cinjenicu "Epidemija je 50% psihologija. Jer nije bitno kako se ponasa virus vec kako se ponasa covjek".
Apsolutno ne podrzavam lockdown niti policijski sat. Jer su neke druge mjere sigurno dugorocno ucinkovitije upravo jer ih se lakse pridrzavati na duze staze.
Svedi za sada rade od kuce (velika prednost jer ne koriste javni prevoz, a i vecina poslova im je digitalizirana), i imaju zabranu okupljanja do 50 ljudi.
pyrocool1
Posts: 310
Joined: 21/07/2020 09:08

#34235 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by pyrocool1 »

Mogy87 wrote: 24/10/2020 18:56
Lincoln-Burrows wrote: 24/10/2020 18:50
Mogy87 wrote: 24/10/2020 18:42 Osvrnula sam se na dio da kod njih bolesnici ne cekaju na bolnicke tretmane (redovne kontrole i elektivne operacije mimo COVIDA).
Bjelorusiju zaista ne bi komentarisala jer ne mislim da iko od nas ima pouzdane podatke sta se tamo desava.

Svedska ima veliku prednost-povjerenje naroda u institucije i jako dobru komunikaciju izmedju institucija i naroda sto im omogucava da mjere koje donesu budu u formi preporuka. Kod nas ako izdas preporuku kao da nista nisi ni uradio.
Što se tiče discipline tu si vjerojatno u pravu,
dok za mjere poput policijskog sata ili propisivanja samoizolacije koje su imunitetski jako štetne
nema baš nekog opravdanog razloga osim maltretiranja ljudi. Edukacija je bitna i pravilno odabrane mjere.

p.s.
Pošto je mnogo nepoznanica i nakon 6 dugih mjeseci zaključke se
može donositi samo iz rezultata svake pojedine države, znači iskustveno.
Isto tako i opravdanost neke mjere je za sada iz iskustva,
jer kakva je to mjera koja ne daje rezultate ili ih pogoršava.
Pisala sam ja danas za policijski sat u Parizu. Kazne drakonske, ali narod u kuci organizuje partyje.
Upravo to. Ponovicu vrlo bitnu cinjenicu "Epidemija je 50% psihologija. Jer nije bitno kako se ponasa virus vec kako se ponasa covjek".
Apsolutno ne podrzavam lockdown niti policijski sat. Jer su neke druge mjere sigurno dugorocno ucinkovitije upravo jer ih se lakse pridrzavati na duze staze.
Svedi za sada rade od kuce (velika prednost jer ne koriste javni prevoz, a i vecina poslova im je digitalizirana), i imaju zabranu okupljanja do 50 ljudi.
Boldovano, apsolutno protiv tj slazem se sa napisanim.
Maske na otvorenom u principu ne. Samo ako je u pitanju okupljanje koje se ne moze izbjeci i podrzao bih. U zatvorenom svakako.
Meni je posebno iritantna prica o maskama kao brnjicama. New age proseravanje. Jel zgodno? Nije, brate i nervira i sve ali je mrva napora koju gotovo svako moze ucinit. Jel dodijalo?
Ja ga je**m kome nije! Ali usporava sirenje. A to je i cilj.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34236 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

pyrocool1 wrote: 24/10/2020 19:14
Mogy87 wrote: 24/10/2020 18:56
Lincoln-Burrows wrote: 24/10/2020 18:50

Što se tiče discipline tu si vjerojatno u pravu,
dok za mjere poput policijskog sata ili propisivanja samoizolacije koje su imunitetski jako štetne
nema baš nekog opravdanog razloga osim maltretiranja ljudi. Edukacija je bitna i pravilno odabrane mjere.

p.s.
Pošto je mnogo nepoznanica i nakon 6 dugih mjeseci zaključke se
može donositi samo iz rezultata svake pojedine države, znači iskustveno.
Isto tako i opravdanost neke mjere je za sada iz iskustva,
jer kakva je to mjera koja ne daje rezultate ili ih pogoršava.
Pisala sam ja danas za policijski sat u Parizu. Kazne drakonske, ali narod u kuci organizuje partyje.
Upravo to. Ponovicu vrlo bitnu cinjenicu "Epidemija je 50% psihologija. Jer nije bitno kako se ponasa virus vec kako se ponasa covjek".
Apsolutno ne podrzavam lockdown niti policijski sat. Jer su neke druge mjere sigurno dugorocno ucinkovitije upravo jer ih se lakse pridrzavati na duze staze.
Svedi za sada rade od kuce (velika prednost jer ne koriste javni prevoz, a i vecina poslova im je digitalizirana), i imaju zabranu okupljanja do 50 ljudi.
Boldovano, apsolutno protiv tj slazem se sa napisanim.
Maske na otvorenom u principu ne. Samo ako je u pitanju okupljanje koje se ne moze izbjeci i podrzao bih. U zatvorenom svakako.
Meni je posebno iritantna prica o maskama kao brnjicama. New age proseravanje. Jel zgodno? Nije, brate i nervira i sve ali je mrva napora koju gotovo svako moze ucinit. Jel dodijalo?
Ja ga je**m kome nije! Ali usporava sirenje. A to je i cilj.
:thumbup:
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#34237 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Trappist wrote: 24/10/2020 18:10 Ko god kaze "pa jedina mjera je maska i distanca" taj je asocijalni podrumaš koji pojma nema o zivotu i nema dodira sa stvarnim svijetom. I ko god govori "novo normalnO" je takodjer isti asocijalni podrumas, i niko imalo dobar u glavi nece prihvatiti da je ovo normalno stanje.
Poricanje je čest mehanizam odbrane ljudske psihe od stresa koji izaziva nova situacija.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#34238 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Nešto zanimljivo o reinfekcijama pošto su se spominjale prije par strana:

Lauc: Dvije vijesti bude nadu da će pandemija usporiti i kod nas


GORDAN LAUC, hrvatski znanstvenik, napisao je status na Fejsu u kojem citira Tima Spectora, profesora genetičke epidemiologije na Kings Collegeu u Londonu.

Spector, jedan od najcitiranijih svjetskih znanstvenika, u razgovoru za British Medical Journal kaže dvije stvari o koroni koje bude nadu, navodi Lauc.

Njegov status prenosimo u cijelosti.

"Tim Spector je profesor genetičke epidemiologije na Kings College London i jedan je od najcitiranijih svjetskih znanstvenika, a ima i više podataka o ljudima oboljelim od COVID-19, no bilo tko drugi na svijetu. U razgovoru za British Medical Journal, jedan od najuglednijih znanstvenih časopisa kaže sljedeće:

1) Velik broj ljudi u Londonu su COVID-19 preboljeli u prvom valu i danas su zaštićeni te zato London ima puno manji rast od ostataka UK

'I think many of the people out on the streets must be immune by now. That’s why all the outbreaks are in the north, not London. You go to Soho, it’s all pedestrianised streets, crowded restaurants, a mass of people every night.'

2) Reinfekcije su rijetke

'...reinfection is rare. He says, The good news is that, even with several million people using the app, we aren’t seeing any more than a couple who have been reinfected—which hopefully means immunity for the majority of people who’ve had covid.'

To su jako dobre vijesti koje bude nadu da bi i kod nas pandemija uskoro mogla usporiti.

Još će neko vrijeme biti gore, no trend usporavanja brzine rasta se već nazire što znači da smo vrlo blizu vrhunca pandemije. No brojevi hospitaliziranih i umrlih će sigurno rasti sljedeća najmanje dva tjedna. Dakle trebamo se pripremiti na najmanje 30 mrtvih u Hrvatskoj dnevno, jer su ti ljudi već zaraženi i tu ništa ne možemo učiniti. Jedino što sada možemo je truditi se da se sami sada ne zarazimo, jer sada doista nije trenutak za zaraziti se. U Zagrebu se približavamo brojci od 100,000 zaraženih (** izračun je dolje). Trenutno ne možete prošetati gradom da ne naletite na nekoga tko je zaražen - jedino što možete je držati se što dalje od ljudi, često prati ruke, sprejati nos izotoničnom tekućinom i paziti da vam vlažnost zraka u stanovima i uredima ne padne ispod 40%. I ne zazivati stroge državne mjere, jer to naprosto ne funkcionira. Ljudima ne možete nametnuti oprez. Oprezan može biti samo svatko sam za sebe.

**800 danas potvrđenih puta 14 dana koliko je netko zaražen je cca 11,000; 40% ljudi je asimptomatsko, puno ljudi s blagim simptomima se ne testira, tako da je stvarni broj zaraženih sigurno veći od broja potvrđenih. Omjeri potvrđenih i stvarno zaraženih u različitim studijama se kretao od 5 do 50. Osobno mislim da je u Hrvatskoj taj omjer najmanje 10 x", napisao je Lauc
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#34239 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

GAU8 wrote: 24/10/2020 19:21
Trappist wrote: 24/10/2020 18:10 Ko god kaze "pa jedina mjera je maska i distanca" taj je asocijalni podrumaš koji pojma nema o zivotu i nema dodira sa stvarnim svijetom. I ko god govori "novo normalnO" je takodjer isti asocijalni podrumas, i niko imalo dobar u glavi nece prihvatiti da je ovo normalno stanje.
Poricanje je čest mehanizam odbrane ljudske psihe od stresa koji izaziva nova situacija.
Slazem se, ali ne znam na koji dio mislis.
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#34240 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

kox wrote: 24/10/2020 19:57 Dakle trebamo se pripremiti na najmanje 30 mrtvih u Hrvatskoj dnevno, jer su ti ljudi već zaraženi i tu ništa ne možemo učiniti.
:shock:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#34241 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... a-15027462

Reportaža Jutarnjeg iz srca epidemije: Ako nešto hitno ne učinimo, mrtve ćemo brojati u tisućama
Češka je najpogođenija zemlja u Europi. Protekli je tjedan bilo i dana kada je dnevno umiralo više od 100 ljudi

Već sada bivši ministar zdravstva Roman Prymula, epidemiolog, izjavio je da prijeti kolaps sustava oko 7. studenoga ako se broj novozaraženih ne smanji jer je, prema njegovim riječima, više od 80 posto kapaciteta bolnica već popunjeno. Na bolničkom liječenju trenutačno se nalazi gotovo 4800 građana, četiri puta više nego početkom listopada, a njih 657, prema posljednjim podacima, u kritičnom je stanju. Od covida-19 je umrlo 1845 ljudi, od kojih samo u listopadu više nego ukupno od ožujka do rujna.

Najgora je situacija u Zlinskoj županiji gdje je u posljednjih sedam dana na 100 tisuća stanovnika zabilježeno 924 novih pozitivnih, a slijedi Kralovehradecka s njih 892. U Pragu ih je 650. Nijemci zovu na uzbunu kad brojka novozaraženih u sedam dana na 100 tisuća prijeđe 50.

Ovih dana i sljedećih tjedana određuje se budućnost Češke na desetke godina, smatra Štěpán Jurajda, ekonomist iz instituta CERGE-EI i član savjetodavnog tijela vlade, NERV-a. Ljudi moraju promijeniti ponašanje ili će ih u to uvjeriti drastične scene u bolnicama koje će nastati za dva tjedna. Upozorava da je svaki dan bitan i da se tek prije Božića može očekivati popuštanje mjera, ali pod uvjetom velikih odricanja svih građana.

Pitali smo Jurajdu što se dogodilo sa zemljom koja je proljetos bila jedna od najuspješnijih u borbi s pandemijom covida-19, kako se od najboljeg postaje najgori za samo nekoliko mjeseci.

"Tijekom ljeta smo na televizijskim ekranima i društvenim mrežama gledali i slušali lažne vijesti o tome da je virus oslabio i da su maske štetne. Ukinuli smo zaštitne mjere koje su cijelo vrijeme bile na snazi, na primjer u susjednoj Njemačkoj. Nedovoljno smo investirali u testiranje i trasiranje kontakata", istaknuo je Jurajda. Smatra da je sadašnje stanje rezultat niza pogrešnih poteza i ponašanja na svim razinama društva, kako vlade tako i medija, stručnjaka i građana. "Jedan od osnovnih problema je komunikacija vrha prema građanima koja se mora razantno poboljšati. Sada je ona od životne važnosti", ističe Jurajda.

Češka je u ožujku među prvima uvela striktni lockdown i jedna je od rijetkih zemalja koja je zatvorila i granice prema van.

"Društvo, čiji je nezanemariv dio prije 1989. navikao na razne vrste restrikcija, nije imalo velik problem s uvedenim mjerama, zatvorenim granicama i vladavinom čvrste ruke", primijetio je naš drugi sugovornik, politolog Jiří Pehe.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#34242 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

zubi wrote: 24/10/2020 21:35
kox wrote: 24/10/2020 19:57 Dakle trebamo se pripremiti na najmanje 30 mrtvih u Hrvatskoj dnevno, jer su ti ljudi već zaraženi i tu ništa ne možemo učiniti.
:shock:
Lauc je i svojim kolegama počeo ići na živce.
daddy-kool wrote: 21/10/2020 08:34
Zamoljena je da komentira izjave Šostara i Lauca. Zvonimir Šostar, ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Andrija Štampar, rekao je da bi s obzirom na broj ljudi u samoizolaciji u Zagrebu za dva tjedna možemo očekivati do 2.500 dnevno zaraženih. Član Znanstvenog savjeta Vlade Gordan Lauc je pak rekao da u ovom trenutku u Zagrebu ima 50 do 100 tisuća zaraženih.

- Kolega Šostar je neurokirurg, ja sam infektolog, kolega Lauc je molekularni biolog. Mi možemo imati neku svoju ideju o nečemu, a najbolje da se ovo prepusti struci koja je za to pozvana da to radi, a to je epidemiološka struka. Svatko može od nas pogoditi neku brojku, ja sam pogodila dan kada je bilo 0 zaraženih. Ali ne zato što nešto znam, nego zato što sam to pogodila. Ne možemo na taj način razgovarati, svatko sa strane svoje struke treba davati informacije o onome o čemu je on najpozvaniji. Potrebne su nam različite informacije oko liječenja, razvoja cjepiva..., poručuje profesorica Markotić.

Naši se epidemiolozi svakodnevno čuju s kolegama iz Europe i svijeta, dodaje Markotić, ističući da relevantne podatke imaju epidemiolozi.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... i-15026700
User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#34244 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by mayab »

Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#34245 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Nesto razmišljam u ove kasne sate, nigdje nisam pročitao objašnjenje simptoma gubitka cula i mirisa. Razumijem kad imas upalu sinusa pa ne osjetis nista, ali da neko sa covidom nema zacepljen nos ni nista, a izgubio culo mirisa (znam barem 3 takva primjera).
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#34247 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by DEMONIKA »

Trappist wrote: 25/10/2020 00:23 Nesto razmišljam u ove kasne sate, nigdje nisam pročitao objašnjenje simptoma gubitka cula i mirisa. Razumijem kad imas upalu sinusa pa ne osjetis nista, ali da neko sa covidom nema zacepljen nos ni nista, a izgubio culo mirisa (znam barem 3 takva primjera).
isti simptomi gripe
na koje nitko nije pažnju obraćao do pojave ovog virusa
gubitak čula mirisa i okusa je uvijek pratilo gripu, ali nikoga nije bilo briga do ove pandemije
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#34248 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by DEMONIKA »

daddy-kool wrote: 24/10/2020 22:04
zubi wrote: 24/10/2020 21:35
kox wrote: 24/10/2020 19:57 Dakle trebamo se pripremiti na najmanje 30 mrtvih u Hrvatskoj dnevno, jer su ti ljudi već zaraženi i tu ništa ne možemo učiniti.
:shock:
Lauc je i svojim kolegama počeo ići na živce.
daddy-kool wrote: 21/10/2020 08:34
Zamoljena je da komentira izjave Šostara i Lauca. Zvonimir Šostar, ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Andrija Štampar, rekao je da bi s obzirom na broj ljudi u samoizolaciji u Zagrebu za dva tjedna možemo očekivati do 2.500 dnevno zaraženih. Član Znanstvenog savjeta Vlade Gordan Lauc je pak rekao da u ovom trenutku u Zagrebu ima 50 do 100 tisuća zaraženih.

- Kolega Šostar je neurokirurg, ja sam infektolog, kolega Lauc je molekularni biolog. Mi možemo imati neku svoju ideju o nečemu, a najbolje da se ovo prepusti struci koja je za to pozvana da to radi, a to je epidemiološka struka. Svatko može od nas pogoditi neku brojku, ja sam pogodila dan kada je bilo 0 zaraženih. Ali ne zato što nešto znam, nego zato što sam to pogodila. Ne možemo na taj način razgovarati, svatko sa strane svoje struke treba davati informacije o onome o čemu je on najpozvaniji. Potrebne su nam različite informacije oko liječenja, razvoja cjepiva..., poručuje profesorica Markotić.

Naši se epidemiolozi svakodnevno čuju s kolegama iz Europe i svijeta, dodaje Markotić, ističući da relevantne podatke imaju epidemiolozi.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... i-15026700
moš si mislit koliko si ti kao lauc
ovdje :mrgreen:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23290
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#34249 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Sanjarko »

Ovdje nekom momku napisali da ima Koronu i da je pozitivan na istu na policiji nakon sto mu je stara bila pozitivna na Koronu. Isao da se zali ali nevrijedi. Valjda. Navrla mu stara da ide doktoru iako je samo grlo malo zezalo, a on joj govorio nemoj majko sad doktoru, ne ide se sad za tako nesto.

Stara mu je stara zena pravo. Staro pa ko dijete. Luckasto.
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#34250 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Sanjarko wrote: 25/10/2020 07:33 Ovdje nekom momku napisali da ima Koronu i da je pozitivan na istu na policiji nakon sto mu je stara bila pozitivna na Koronu. Isao da se zali ali nevrijedi. Valjda. Navrla mu stara da ide doktoru iako je samo grlo malo zezalo, a on joj govorio nemoj majko sad doktoru, ne ide se sad za tako nesto.

Stara mu je stara zena pravo. Staro pa ko dijete. Luckasto.
Gdje je "ovdje"
Locked