Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Naslovnica

#34576 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica » 27/10/2020 13:18

TESLA_EDISON wrote:
27/10/2020 13:15
Naslovnica wrote:
27/10/2020 13:07
TESLA_EDISON wrote:
27/10/2020 13:04
Možete vi pisati šta hoćete, ali glavu dajem da ova Mogy, kada bi postavila svoju sliku, svi bi zanijemili. Niti bi je ko napadao niti bilo šta loše rekao, već naprotiv, počeli bi je ukivati u zvijezde (mislim na muški dio forumske populacije) :D

Pretpostavljam da znam o kome se radi i ko je iza nicka Mogy, ali neću to pisati. Svakako bi bilo irelevantno jer je ne poznajete lično i ime vam ništa i ne znači. ;) :D
Boli me briga ko je, ja samo oženjen čo'ek.
8-)
:lol: :lol: :lol:
Al si čo'ek, nisi kamen :D
Ma ja sam ba poravnio.
Nikada nisam volio ići na autosajmove i gledati automobile koje nikada neću voziti ni one top-modele uz njih koje nikada neću j"bati.
Ha ja!
:lol:

TESLA_EDISON

#34577 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TESLA_EDISON » 27/10/2020 13:21

Mogy87 wrote:
27/10/2020 13:16
TESLA_EDISON wrote:
27/10/2020 13:04
Možete vi pisati šta hoćete, ali glavu dajem da ova Mogy, kada bi postavila svoju sliku, svi bi zanijemili. Niti bi je ko napadao niti bilo šta loše rekao, već naprotiv, počeli bi je ukivati u zvijezde (mislim na muški dio forumske populacije) :D

Pretpostavljam da znam o kome se radi i ko je iza nicka Mogy, ali neću to pisati. Svakako bi bilo irelevantno jer je ne poznajete lično i ime vam ništa i ne znači. ;) :D
Joj Tesla kako bacas udice :D nisam ja toliko tašta da se na njih upecam :)
Ne brini moja draga Mogy, od ovog momenta si mi među najdražim na forumu. Piši šta god želiš, sve podržavam ;)

P.S. Nema veze što si udata, i ja sam oženjen, nije velika frka dati kompliment :D

zubi

#34578 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi » 27/10/2020 13:50

TESLA_EDISON wrote:
27/10/2020 13:21
Ne brini moja draga Mogy, od ovog momenta si mi među najdražim na forumu. Piši šta god želiš, sve podržavam ;)

P.S. Nema veze što si udata, i ja sam oženjen, nije velika frka dati kompliment :D
Nadam se da ti zena ne prati temu :lol:

Mogy87

#34579 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 27/10/2020 13:59

zubi wrote:
27/10/2020 13:50
TESLA_EDISON wrote:

Ama baca bombe, ne bi mu bio prvi put :D

TESLA_EDISON

#34580 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TESLA_EDISON » 27/10/2020 14:00

zubi wrote:
TESLA_EDISON wrote:

Ne srećom ;)

A i da prati ne zna ko sam :D

TESLA_EDISON

#34581 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TESLA_EDISON » 27/10/2020 14:06

Mogy87 wrote:
27/10/2020 13:59
zubi wrote:
TESLA_EDISON wrote:

Ama baca bombe, ne bi mu bio prvi put :D
Ma misli šta hoćeš, od danas si rahat što se mene tiče :D :mrgreen:

moa

#34582 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by moa » 27/10/2020 14:16

zubi wrote:
TESLA_EDISON wrote:

i zeljo ima golmana pa ga primi :D

TESLA_EDISON

#34583 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TESLA_EDISON » 27/10/2020 14:26

moa wrote:
27/10/2020 14:16
zubi wrote:
TESLA_EDISON wrote:

i zeljo ima golmana pa ga primi :D
:lol: :lol: :lol:

GAU8

#34584 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 » 27/10/2020 14:27

Mogy87 wrote:
27/10/2020 12:20
BadBoy wrote:
27/10/2020 12:17
Jbg Mogy, uvukla si se u asasinaciju lika i djela Radmana i sad je to rupa iz koje ćeš se teško izvući.
Meni je samo sega kako ljudi brane "eliksir mladosti" po cijeni od 200 eura koji se sastoji od "vina, paradajza i zelenog caja".

A u stvari je tuzno da ovakav naucnik svjetskog glasa podrzava i promovise ovakve bezobrazno skupe buckurise.
Bilo sta pod imenom "eliksir mladosti" :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)

splinter

#34585 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter » 27/10/2020 15:56

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/hr ... inkerhanza
- Ne slažem se s Radmanom. Ovaj virus, s obzirom na sve što znamo o njegovoj biologiji, ne radi greške tako često kao drugi RNA virusi. Nema znaka da bi virus usporavao, u bilo kojem smislu. Istina je da koji put širenjem virusa može doći do akumulacije grešaka i virus izgubi potentnost. To je u ovom trenu hipoteza koja nije znanstveno potvrđena i nema pokazatelja - što se tiče svih eksperimenata - da bi to bio realan scenarij - objašnjava.

Ovakve izjave smatra problemom.

- Nitko nije zainteresiran čuti da je koronavirus opasan, da nije stvar samo u tome kolika je stopa smrtnosti, nego upravo u toj stopi ljudi koji moraju primiti bolničku pomoć. Ako netko ima hipotezu koja odstupa od trenutačnog uvriježenog mišljenja epidemiologa, ona će se brzo proširiti. Mislim da je to veliki problem jer zbunjuje ljude.

https://en.wikipedia.org/wiki/Nenad_Ban

Evo šta sam ja jutros napisao a kunem se sam tek maloprije vidio i pročitao ovaj članak za koji sam postavio link:
"Virus nije oslabio, niti je ojačao jer bi mu za tako nešto bila potrebna mutacija koja bi prije ili kasnije analizom i sekvenciranjem gena bila dokaziva i vidljiva. Barem do danas nema takvih saznanja. Nije isključeno da se to može desiti, nekad u budućnosti, ali to se nije desilo u periodu neposredno iza nas. Promjene koje su se desile su bile isključivo faktori klimatskih, mikroklimatskih i mikroambijentalnih uslova ( ljeto i blagi pad slučajeva, jesen i nagli skok), Potom djelomično prilagođavanje našeg imunog sistema ( još nedovoljno) te uznapredovali protokoli liječenja oboljelih kao i starosna struktura oboljelih ( najviše mlađa populacija )".

biglebovski

#34586 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski » 27/10/2020 16:21

Corona Vs. Švedska? Jer bi život trebao biti nešto više od pukog preživljavanja?

Švedska labavi Covid pravila o zaključavanju za starije i ranjive zbog utjecaja zaključavanja na mentalno zdravlje

https://www.telegraph.co.uk/news/2020/1 ... ue-mental/

Stariji ljudi u Švedskoj više se ne trebaju izolirati, izjavila je vlada u četvrtak, ukazujući na niže stope zaraze Covidom nego u proljeće i sve veći udar na mentalno zdravlje starijih osoba, što stoji iza nove preporuke.

Potez za ublažavanje tereta za starije osobe dolazi dok mnoge zemlje u Europi ponovno uvode ograničenja kako bi se uhvatile u koštac s infekcijama koje rastu, ali zdravstvena agencija je rekla da ne vidi dokaze o drugom valu u Švedskoj.

Švedska je zauzela drugačiji pristup u odnosu na većinu drugih evropskih zemalja u borbi protiv pandemije, oslanjajući se na dobrovoljne mjere za promicanje socijalnog distanciranja, iako je izolirala staračke domove nakon visokog nivoa smrtnosti među stanovnicima.

Broj novih slučajeva u nordijskoj zemlji kontinuirano raste posljednjih sedmica, iako ostaju na nižim nivoima u odnosu na veličinu stanovništva nego u mnogim zemljama Evrope, gdje se svakodnevno postavljaju novi rekordi.

Švedska je ukupno zabilježila oko 107.000 slučajeva i oko 5.900 smrtnih slučajeva. Registrirala je 975 novih slučajeva u srijedu i sedam dodatnih smrtnih slučajeva, daleko nižih nego tokom proljetnog vrhunca, ali i dalje znatno iznad opterećenja slučaja tokom ljeta.

"Agencija za javno zdravstvo odlučila je da će starije osobe i osobe u posebnim rizičnim skupinama biti podvrgnute istim preporukama kao i ostatak populacije," rekla je novinarima ministrica zdravlja Lena Hallengren.

Image

Sveukupno, smrtnost od Covid-19 bila je višestruko veća nego kod njenih nordijskih susjeda, ali niža nego u nekim zemljama koje su usvojile stroža ograničenja, poput Španije i Britanije.

Do sada je starijima od 70 godina rečeno da izbjegavaju fizički kontakt i javni prijevoz te da se drže podalje od trgovina i drugih javnih mjesta, mjere koje zvaničnici kažu srušili su stopu zaraze, ali su također imale značajan negativan utjecaj na dobrobit mnogih starijih osoba.

Agencija je rekla da bi stari ljudi trebali slijediti opće savjete svim Šveđanima, s nižim stopama zaraze, boljim znanjem o postupanju s bolešću i zdravstvenim sistemom koji više nije pod istim pritiskom kao tijekom proljeća.

To uključuje izbjegavanje velikih okupljanja, boravak kod kuće kod prvih znakova bolesti i održavanje socijalne distanciranosti.

Ali gospođa Hallengren upozorila je da to ne znači povratak u normalu.

"Svakodnevni život ne može biti onakav kakav je bio prije pandemije," rekla je. "Ali postoji mnogo načina življenja koji nisu samo preživljavanje."

daddy-kool

#34587 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool » 27/10/2020 18:22

Dr. Trobonjača ‘okrznuo‘ kolege: ‘Ovo je ključan parametar i dokaz da ova bolest nije bezazlena‘
‘Mislim da nam talijanski scenarij ne treba i da ga moramo izbjeći. Stoga apeliram na kolege da razmisle prije nego daju izjave‘

...
Koji bi parametar ozbiljnosti situacije trebalo koristiti?

- Smrtnost ne jer nam je zdravstveni sustav za sada funkcionalan, ali hospitalizacije, teške kliničke slike - da. Dovoljno je reći da oko 13 posto (10-15%) od potvrđeno zaraženih na kraju ima takvu kliničku sliku da trebaju hospitalizaciju. Mnogi razviju upalu pluća i druge komplikacije, neki trebaju i pomoć respiratora. A znamo kakav je ishod za veći dio onih koji završe na mehaničkoj ventilaciji. Tih 13 posto nije mala brojka. Dakle, od 1000 zaraženih njih 130 će biti hospitalizirano.

Prema tome, ako kapaciteti bolnica ne budu mogli primiti sve one koji budu trebali pomoć, postotak umrlih sigurno će rasti. Primjeri Bergama i Italije nisu nam daleko, čudim se stoga izjavama pojedinih znanstvenika, liječnika, jer sada se i puno više zna o toj bolesti nego što je to bio slučaj u proljeće. Zaista nije teško zbrojiti dva i dva. Ponavljam: Ako je krivulja zaraženih niska, bolnički sustav može raditi i dati punu pažnju bolesnima, a ako dođe do eksponencijalnog rasta i velikog broja oboljelih, jednostavno nećemo mati dovoljno kadra i prostora da sve bolesne zbrinemo. Imate nešto poput začaranog kruga jer više inficiranih daje i više inficiranih zdravstvenih djelatnika pa je i zdravstvena pažnja prema bolesnima manja, što onda dodatno daje zamah epidemiji.

A da ne govorim o drugim kroničnim i akutnim bolesnicima koji neće moći dobiti adekvatnu skrb ako se epidemija rasplamsa. Dakle, imat ćemo dvostruku štetu. To je jednostavna računica, stoga omalovažanje ove bolesti i uspoređivanje s gripicom i karijesom nije pametno.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... a-15028219
odličan tekst :thumbup:

biglebovski

#34588 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski » 27/10/2020 18:57

daddy-kool wrote:
27/10/2020 18:22
Dr. Trobonjača ‘okrznuo‘ kolege: ‘Ovo je ključan parametar i dokaz da ova bolest nije bezazlena‘
‘Mislim da nam talijanski scenarij ne treba i da ga moramo izbjeći. Stoga apeliram na kolege da razmisle prije nego daju izjave‘

...
Koji bi parametar ozbiljnosti situacije trebalo koristiti?

- Smrtnost ne jer nam je zdravstveni sustav za sada funkcionalan, ali hospitalizacije, teške kliničke slike - da. Dovoljno je reći da oko 13 posto (10-15%) od potvrđeno zaraženih na kraju ima takvu kliničku sliku da trebaju hospitalizaciju. Mnogi razviju upalu pluća i druge komplikacije, neki trebaju i pomoć respiratora. A znamo kakav je ishod za veći dio onih koji završe na mehaničkoj ventilaciji. Tih 13 posto nije mala brojka. Dakle, od 1000 zaraženih njih 130 će biti hospitalizirano.

Prema tome, ako kapaciteti bolnica ne budu mogli primiti sve one koji budu trebali pomoć, postotak umrlih sigurno će rasti. Primjeri Bergama i Italije nisu nam daleko, čudim se stoga izjavama pojedinih znanstvenika, liječnika, jer sada se i puno više zna o toj bolesti nego što je to bio slučaj u proljeće. Zaista nije teško zbrojiti dva i dva. Ponavljam: Ako je krivulja zaraženih niska, bolnički sustav može raditi i dati punu pažnju bolesnima, a ako dođe do eksponencijalnog rasta i velikog broja oboljelih, jednostavno nećemo mati dovoljno kadra i prostora da sve bolesne zbrinemo. Imate nešto poput začaranog kruga jer više inficiranih daje i više inficiranih zdravstvenih djelatnika pa je i zdravstvena pažnja prema bolesnima manja, što onda dodatno daje zamah epidemiji.

A da ne govorim o drugim kroničnim i akutnim bolesnicima koji neće moći dobiti adekvatnu skrb ako se epidemija rasplamsa. Dakle, imat ćemo dvostruku štetu. To je jednostavna računica, stoga omalovažanje ove bolesti i uspoređivanje s gripicom i karijesom nije pametno.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... a-15028219
odličan tekst :thumbup:
I ovaj iz marta mu je dobar:

"Teoretski gledano na globalnoj razini zoonotski virusi mogu ugroziti veliki broj ljudi s drastičnim posljedicama na čovječanstvo. Da budemo jasni COVID-19 nije takav virus.

On je gotovo pa bezopasan gledajući na ljudsku populaciju općenito. Na ove trenutačne epidemiološke mjere, reakcije zdravstvenih službi i država, osobno više gledam kao na jedan globalni trening za slučaj da se pojavi širenje nekog puno opasnijeg zoonotskog virusa, nego na potrebu da se zaustavi ova epidemija."

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... VrYLxTQj0I

daddy-kool

#34589 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool » 27/10/2020 19:03

Možda je čovjek evoluirao sa novim saznanjima, mnogo se desilo i saznalo od tada.
Ovaj gore tekst kojim sam postavio je odličan.

Naslovnica

#34590 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica » 27/10/2020 19:07

Ja se ne sjećam da je @daddy-kool ikada postavio bilo kakvu optimističnu objavu.
Sve su crnjaci, pesimizam, ubijanje u pojam.
Tačno kao da se sadistički naslađuje ovakvim vijestima i obožava da copy-paste šta god nađe a da se svodi na psihozu maski, distance, lockdowna, brojeva i crnjaka.
Ne kažem to u odnosu na ovu gore vijest nego općenito.
Šteta za jedno ljudsko biće da uživa u plasiranju ovakvih vrsta informacija.

biglebovski

#34591 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski » 27/10/2020 19:07

daddy-kool wrote:
27/10/2020 19:03
Možda je čovjek evoluirao sa novim saznanjima, mnogo se desilo i saznalo od tada.
Ovaj gore tekst kojim sam postavio je odličan.
Sve je moguće.

biglebovski

#34592 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski » 27/10/2020 19:24

Naslovnica wrote:
27/10/2020 19:07
Ja se ne sjećam da je @daddy-kool ikada postavio bilo kakvu optimističnu objavu.
Tačno kao da se sadistički naslađuje ovakvim vijestima i obožava da copy-paste šta god nađe a da se svodi na psihozu maski, distance, lockdowna, brojeva i crnjaka.
Izbor za Kralja crnjaka 2020:

Kandidati:

1. T.A.G. of WHO
Image

2. daddy-kool of the world famous Klix Forum (no image available)

daddy-kool

#34593 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool » 27/10/2020 19:53

Trebate razlučiti crnjak od realizma.

Trappist

#34594 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist » 27/10/2020 19:54

Naslovnica wrote:
Da mi je znati sta se to u glavi mota...

Mogy87

#34595 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 27/10/2020 19:58

daddy-kool wrote:
27/10/2020 19:53
Trebate razlučiti crnjak od realizma.
:thumbup:
Nasa zivotna filozofija "rijesice se" sto neko napisa na drugoj temi. Ja bi dodala i "samo misli pozitivno"

daddy-kool

#34596 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool » 27/10/2020 20:12

Francuska i Holandija razmatraju potpuni lockdown.

Trappist

#34597 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist » 27/10/2020 20:21

daddy-kool wrote:
27/10/2020 20:12

Francuska i Holandija razmatraju potpuni lockdown.
u julu-augustu se nisi vidio na temi. Nije bilo losih vijesit pa nisi imao sta podijeliti sa rajom

palermo

#34598 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by palermo » 27/10/2020 20:33

Naslovnica wrote:
Ozbiljno sad pitam, gdje ti vidiš u ovom tekstu crnjak.nema ovdje nikakvog crnjaka, nego se samo upozorava na stvari koje su tu i koje trebamo uvažiti.
Ovdje se zdravstevni sistem pljuje iz sve snage, ali zamisli, pljuje se najviše od onih koji, evo sad već mjesecima, šire priče o nepotrebnoj panici, o malo jačoj gripi, o nepotrebnosti bilokakvih mjera.....i onda im zdravstevni sistem kriv. Pobogu, za šta će onda biti kriv.

Pa jel ti misliš da se mogu operacije raditi ako nemaš anesteziologa,a kako ćeš ga imati ako imaš deset ljudi na respiratoru. Znaš li ko njih održava na životu, znam da znaš, anesteziolozi. Jel misliš da možeš poslati na magnet Covid pacijenta i onda poslije nejga turnuti nekoga koga bole leđa......jok, jok, ne ide to tako, ima čitava procedura.....

I onda nakon svega, čovjek koji kaže, zagušit će se bolnički sistem prosipa crnjake....ne prosipa, štaviše ulijeva nadu....jedino što kaže, de bolan pripazimo svi...jer ako očuvamo zdravstvenio sistem očuvat ćemo i ljude....

Mogy87

#34599 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 27/10/2020 20:36

Sve iznad potpunog ignorisanja virusa na svjetskom nivou je pojedincima "duzanje panike", "preuvelicavanje" "crnjaci" i slicno.

Trappist

#34600 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist » 27/10/2020 20:37

palermo wrote:
27/10/2020 20:33
Naslovnica wrote:
Ozbiljno sad pitam, gdje ti vidiš u ovom tekstu crnjak.nema ovdje nikakvog crnjaka, nego se samo upozorava na stvari koje su tu i koje trebamo uvažiti.
Ovdje se zdravstevni sistem pljuje iz sve snage, ali zamisli, pljuje se najviše od onih koji, evo sad već mjesecima, šire priče o nepotrebnoj panici, o malo jačoj gripi, o nepotrebnosti bilokakvih mjera.....i onda im zdravstevni sistem kriv. Pobogu, za šta će onda biti kriv.

Pa jel ti misliš da se mogu operacije raditi ako nemaš anesteziologa,a kako ćeš ga imati ako imaš deset ljudi na respiratoru. Znaš li ko njih održava na životu, znam da znaš, anesteziolozi. Jel misliš da možeš poslati na magnet Covid pacijenta i onda poslije nejga turnuti nekoga koga bole leđa......jok, jok, ne ide to tako, ima čitava procedura.....

I onda nakon svega, čovjek koji kaže, zagušit će se bolnički sistem prosipa crnjake....ne prosipa, štaviše ulijeva nadu....jedino što kaže, de bolan pripazimo svi...jer ako očuvamo zdravstvenio sistem očuvat ćemo i ljude....
Joj patetike, bljucnuo sam malo :(

Post Reply