Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Edin H.

#33851 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Edin H. » 19/10/2020 15:34

laik1981 wrote:
19/10/2020 15:27
Jasno je kao dan da su teske restriktivne mjere dobrim dijelom odgovorne za viskove smrtnih slucajeva u martu i aprilu.. Restrikcijama se nanio ogroman zlocin prema ljudima i kratkorocno i dugorocno i to u svim zivotnim aspektima..
Upravo suprotno, spaseni su mnogi zivoti i sprijecena prebukiranost kapaciteta i data je mogucnost zdravstvenom sistemu da se organizuje i u krajnjoj liniji izvuce pouke kako da se nose sa virusom.

Trappist

#33852 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist » 19/10/2020 15:37

Edin H. wrote:
19/10/2020 15:34
laik1981 wrote:
Jasno je kao dan da su teske restriktivne mjere dobrim dijelom odgovorne za viskove smrtnih slucajeva u martu i aprilu.. Restrikcijama se nanio ogroman zlocin prema ljudima i kratkorocno i dugorocno i to u svim zivotnim aspektima..
Upravo suprotno, spaseni su mnogi zivoti i sprijecena prebukiranost kapaciteta i data je mogucnost zdravstvenom sistemu da se organizuje i u krajnjoj liniji izvuce pouke kako da se nose sa virusom.
I zbog toga se opet uvodi provjerena epidemioloska mjera zvana policijski sat ?

biglebovski

#33853 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski » 19/10/2020 15:39

Trappist wrote:
19/10/2020 15:22
biglebovski wrote:
19/10/2020 15:08
Najmanje 26.000 ljudi više nego inače umrlo je kod kuće tokom pandemije koronavirusa u Engleskoj i Walesu potencijalno jer nisu mogli ili nisu željeli ići u bolnicu, prema službenim statistikama.

Između 20. marta, kada je počelo zaključavanje, i 11. septembra, ukupno 86.000 ljudi umrlo je u privatnim kućama, a ne u bolnicama ili domovima za njegu, otkriva danas izvještaj Ureda za nacionalnu statistiku.

Broj, što je porast od 43,6 posto u prosjeku za to doba godine, uključuje smrtne slučajeve iz bilo kojeg uzroka, a Covid-19 povezan je samo s 3,3 posto njih.

Smrtni slučajeve u privatnim kućama bili su gotovo dvostruko veći od petogodišnjeg prosjeka između 3. aprila i 7. maja, kada je Britaniju preplavio virus, a oni su od marta ostali 'znatno iznad prosjeka'.

Ipak, u bolnicama i domovima za njegu broj smrtnih slučajeva skliznuo je ispod prosjeka u junu, nakon što je prvi val Covid-19 prohujao. Sada se povećao u domovima za njegu, ali je i dalje nizak u bolnicama. Statističari su rekli da je promjena predstavljala "preraspodjelu" u mjestu gdje ljudi umiru.

Bolesti srca bile su najveći uzrok smrti, praćene karcinomom i demencijom - normalno je da su one glavne ubice.

Stručnjaci nisu sigurni jesu li statistički podaci nužno loši - mnogi ljudi odlučuju umrijeti kod kuće, a ne u bolnici - ali upozoravaju da su ljudi možda propustili odgovarajuću njegu na kraju života, koja uključuje i lijekove protiv bolova, te da su neki ljudi možda zapravo mogli biti spašeni da su bili u bolnici.

https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... ember.html
Ja mislio samo u svedskoj ljudi u kucama umirali...Kao da je to neko rekao na forumu ovdje, neki veliki strucnjak za medicinu :roll:
:thumbup:

Selekcija komentara Engleza na članak:

Dakle, sasvim je prihvatljivo umrijeti zbog nedostatka normalne njege i prevencije, ali Covid mora uzeti presedan. Muka mi je, liječnika opće prakse nema nigdje, A & E prazni u mnogim slučajevima, ali pacijenti sa srčanim popuštanjem, poput mene, to se događa, mogu jednostavno nastaviti s tim. Logika ludnice prevladava.

Moj tast je preminuo u domu za njegu prošlog mjeseca. Stavili su Covid na smrtni list, ali mi smo znali da to nije u redu, jer je upravo imao negativan rezultat. Kad smo to izazvali, promijenili su ga u upalu pluća! Ne zavaravam te. Odvratno!
- Isto se dogodilo kad je moj otac umro u bolnici. Tri negativna testa u tri dana. Pogreb je skuplji ako se kaže Covid, tako da sam siguran da tamo ima prstiju u pitama...

Ovo bi trebao biti naslov ... ljudi se ubijaju "mjerama", a ne od kovida...

Tako smo u 6 mjeseci izgubili preko 20 000 duša koje bi možda mogle biti spašene, da nije bilo zaključavanja i nedostatka pristupa medicinskoj zaštiti. Dakle, pokušavajući spasiti ljude od COVID-a, upravo ste izgubili iste brojeve, ako ne i više negdje drugdje. Koliko je reklo da je lijek gori od bolesti.

Nažalost, naša djeca će se na njih osvrtati kao na dobra stara vremena. Imam 63 godine, pa možda i više rizikujem, ali od srca sam se zasitio cijele ove gužve. Muka mi je od riječi poput ispuštanja, slojeva, prekidača, R-broja, zaštite, socijalnog distanciranja, imuniteta stada, jadnih maski, stope smrtnosti itd. Mora biti puno ljudi koji lagano bubre i spremni su da eksplodiraju. JEDNOM se moramo vratiti normalnom životu. Ako ste zabrinuti zbog virusa, PRIMJENITE mjere predostrožnosti, ostanite kod kuće ili nosite balavku ili pređite cestu, ali pustite nas ostale da nastavimo sa životom. Nose maske u tvornicama hrane, ali su redovito najzaraženije mjesto. OTPADNE MASKE SU OBVEZNE. Ne rade. Nosite jedan ako želite, ali nemojte nas tjerati da ih svi nosimo. Želim da se opet mogu nasmiješiti ljudima. Želim da poljubim najmilije ...

Mama ima 84 godine, u travnju je zaražena i preživjela. Ima demenciju i živi u domu za njegu. Uprkos njenom stanju, čak i ona zna, ili osjeća, da je prošao vijek otkako sam je vidio i nedostaje joj ljudski kontakt s porodicom. Nazvao sam je i ona je zaplakala, to je srceparajuće. Vidjet ćemo je u subotu, po dogovoru, kroz staklenu pregradu. Ne razumije zašto se ne možemo zagrliti. Sve ovo krajnje uništava dušu.

Mogy87

#33854 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 19/10/2020 15:40

Trappist wrote:
19/10/2020 15:22
biglebovski wrote:
19/10/2020 15:08
Najmanje 26.000 ljudi više nego inače umrlo je kod kuće tokom pandemije koronavirusa u Engleskoj i Walesu potencijalno jer nisu mogli ili nisu željeli ići u bolnicu, prema službenim statistikama.

Između 20. marta, kada je počelo zaključavanje, i 11. septembra, ukupno 86.000 ljudi umrlo je u privatnim kućama, a ne u bolnicama ili domovima za njegu, otkriva danas izvještaj Ureda za nacionalnu statistiku.

Broj, što je porast od 43,6 posto u prosjeku za to doba godine, uključuje smrtne slučajeve iz bilo kojeg uzroka, a Covid-19 povezan je samo s 3,3 posto njih.

Smrtni slučajeve u privatnim kućama bili su gotovo dvostruko veći od petogodišnjeg prosjeka između 3. aprila i 7. maja, kada je Britaniju preplavio virus, a oni su od marta ostali 'znatno iznad prosjeka'.

Ipak, u bolnicama i domovima za njegu broj smrtnih slučajeva skliznuo je ispod prosjeka u junu, nakon što je prvi val Covid-19 prohujao. Sada se povećao u domovima za njegu, ali je i dalje nizak u bolnicama. Statističari su rekli da je promjena predstavljala "preraspodjelu" u mjestu gdje ljudi umiru.

Bolesti srca bile su najveći uzrok smrti, praćene karcinomom i demencijom - normalno je da su one glavne ubice.

Stručnjaci nisu sigurni jesu li statistički podaci nužno loši - mnogi ljudi odlučuju umrijeti kod kuće, a ne u bolnici - ali upozoravaju da su ljudi možda propustili odgovarajuću njegu na kraju života, koja uključuje i lijekove protiv bolova, te da su neki ljudi možda zapravo mogli biti spašeni da su bili u bolnici.

https://www.dailymail.co.uk/news/articl ... ember.html
Ja mislio samo u svedskoj ljudi u kucama umirali...Kao da je to neko rekao na forumu ovdje, neki veliki strucnjak za medicinu :roll:
Ti nisi primijetio da se radi o 2 razlicite drzave?

aldinjo

#33855 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo » 19/10/2020 15:46

Edin H. wrote:
laik1981 wrote:
:lol: :lol: :lol: :run:

biglebovski

#33856 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski » 19/10/2020 15:50

laik1981 wrote:
Pobiše luđaci sve živo, i još ima likova koji ih brane. Nevjerovatno.

zubi

#33857 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi » 19/10/2020 16:39

Edin H. wrote:
laik1981 wrote:
Ih dje ces to reci, vidis da je jasno ko dan...

laik1981

#33858 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 » 19/10/2020 16:54

Edin H. wrote:
laik1981 wrote:
Ubili milione bolesnih..
https://www.6yka.com/novosti/zbog-pande ... om-svijeta

Egzistencijalno unistili stotine milona ljudi sto ce dugorocno ubiti nebrojeno vise od covida.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... e-10258243

Po nekim prognozama UN-a u ovoj godini ce biti dodatnih 100 miliona gladnih u svijetu.
https://www.slobodnaevropa.org/a/un-mog ... 72613.html

Proizveli teske psihicke probleme milionima.
https://www.theguardian.com/commentisfr ... ur-support

Da ne pricamo o fasistickom gazenju po najosnovnijim ljudskim pravima.. Uvodili policijske casove i zatvarali ljude u kuce kao zivotinje.. Stitili bolnice od pacijenata..

Nevidjeni zlocin nad obicnim covjekom..

Trappist

#33859 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist » 19/10/2020 17:11

laik1981 wrote:
19/10/2020 16:54
Edin H. wrote:
laik1981 wrote:
Ubili milione bolesnih..
https://www.6yka.com/novosti/zbog-pande ... om-svijeta

Egzistencijalno unistili stotine milona ljudi sto ce dugorocno ubiti nebrojeno vise od covida.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... e-10258243

Po nekim prognozama UN-a u ovoj godini ce biti dodatnih 100 miliona gladnih u svijetu.
https://www.slobodnaevropa.org/a/un-mog ... 72613.html

Proizveli teske psihicke probleme milionima.
https://www.theguardian.com/commentisfr ... ur-support

Da ne pricamo o fasistickom gazenju po najosnovnijim ljudskim pravima.. Uvodili policijske casove i zatvarali ljude u kuce kao zivotinje.. Stitili bolnice od pacijenata..

Nevidjeni zlocin nad obicnim covjekom..
To je to :thumbup:

stakasa

#33860 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by stakasa » 19/10/2020 18:03

Mogy87 wrote:
19/10/2020 14:30
@stakasa
Ja ne tvrdim da je bilo sta novo osim mozda ove formulacije:

Bitte Brastad, the chief legal officer at Sweden's public-health agency, said the rules were "something in between regulations and recommendations."

Mislim da je do sada vecina stvari bila na bazi preporuke osim ogranicenja broja ljudi u zatvorenom prostoru.
Iskreno, mislim da previse paznje posvecujes i koroni a o nebitnoj zemlji na kraju svijeta da i ne pricamo.
Bitte Brastad je toliko bitna da je u haustoru ne znaju.
Ovde ti se nista dramaticno ne desava. Pojaca se zaraza u jednom gradu ili regiji, tu malo poostre, povuci potegni ali nista spektakularno. I svijet se je pomirio da ce tako biti jos jedno godinu dana. I u tome je snaga svedske strategije - sto je provodiva, sto niko ne misli da je smak svijeta. Znas na cemu si i prostres se koliko si dug.
Odmori bona malo. Bogami

Mogy87

#33861 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 19/10/2020 18:05

splinter wrote:
16/10/2020 23:22
Pročitao sam zadnji kao i raniju verziju ove studije, a mislim da je bilo još par studija na istu temu u proteklom periodu.
Pohvalno je raditi studije poput ove i sve pohvale za uloženi trud.
Ipak boljka ove studije a nažalost kao i kod nekolicine drugih je princip švedskog stola.
U nauci se ne mogu uzimati samo one činjenice koje bi mogle u tom trenutku ići na ruku određenom željenom rezultatu,
Nema favorizovanja i simpatija, nema navijačkog pristupa. Uzimaju se sve dostupne činjenice i izvode zaključci.
Doduše sam autor se ogradio, činjenica je:
"Ograničenje ove analize je da nekoliko uključenih studija još uvijek nije u potpunosti pregledano, a neke su još uvijek u toku. Štoviše, unatoč naporima uloženim u studije o seroprevalenciji generirati procjene primjenjive na opću populaciju, reprezentativnost je teško osigurati"
Neki od nedostataka studije koje sam uočio su:
Pomalo nejasan modeling studije. Uključen je broj zvanično potvrđenih smrtnih slučajeva od Covida s jedne strane i broj dokazanih plus broj pretpostavljenih slučajeva s druge strane.
Ok analizirana je seroprevalenca, pa je na osnovu dobijenog broja napravljena projekcija koliko bi moglo biti ukupno oboljelih. Ali to je samo projekcija, ne i dokazani broj.
S druge strane opšte je poznato da je u početku zbog ograničenja u testovima bio rađen manji broj testiranja.
Zanimljivo je da su u pojedinim regijama širom svijeta zabilježena velika povećanja smrtnih sliučajeva u periodima mart-juni npr, ali ti ljudi nisu testirani i oni nisu zvanično umrli od Covida. Ok, možda i nisu ali možda i jesu.
E sad da neko napravi studiju, recimo u različitih 5 regija širom svijeta sa ukupno 15 000 pozitivnih na Covida i zvanično 700 umrlih,
Međutim imamo situaciju da je istovremeno bilo još nekih 700 smrtnih slučajeva više nego inače, neuboičajenih za taj dio godine, npr sa simptomima Covida ali nisu testirani i nije ništa dokazano.
Zvanično je stopa smrtnosti 4,6%, ok to je jasno ali u studiji dodamo i ovih 700 umrlih te dobijemo broj od preptostavljenih 1400 umrlih od Covida. Istovremeno ostavimo onaj broj od 15.000 pozitivnih koliko je zvanično dokazano. Sad dobijamo stopu smrtnosti od 9,3%.
Otprilike tako nešto je bilo i u ovoj studiji. S jedne strane potvrđeni broj smrtnih slučajeva, s druge strane pretpostavljeni broj oboljelih.
Primjer prethodno navedenog je npr slučaj iz Rusije, kada je državna agencija za statistiku izrazila sumnje u zvanične cifre i saopćila da je zapravo gotovo duplo više umrlih od Covida nego zvanično prijavljenih.
https://www.themoscowtimes.com/2020/10/ ... ncy-a71651
Ali bilo je slično i u Srbji
http://rs.n1info.com/Vesti/a654558/Poli ... vreme.html
i mnogim drugim zemljama širom svijeta.
Nadalje sam autor kaže da je za broj umrlih od COVID-19 broj smrtnih slučajeva akumuliranih do datuma koji je sedam dana nakon sredine razdoblja ispitivanja. Ali zašto je uzeo taj period, zašto ga nije proširio na još sedam dana?
U pregledima istraživanja nisu uključene neke zemlje koje cijelo ovo vrijeme imaju izrazito visoku stopu smrtnosti, dakle od početka do danas, poput Meksika, Jemena, Bolivije, Perua, Ekvadora, Rumunije, . . .
U studiji se daje akcenat na stopu smrtnosti potencirajući populaciju < 70 godina, kao da ta populacija a koja jeste najugroženija sama po sebi nema toliki značaj za procjenu javno zdravstvenog problema, što je pomalo neetički.
Ovo je onako nešto što mi je na prvu palo na pamet.
Mislim studija kao studija, rezultate je moguće frizirati u jednom ili drugom pravcu, ali običan svijet ne bi smio ostati uskraćen za stvarnu istinu i realnu situaciju.
U svakom slučaju vrijeme će pokazati gdje smo i dokle smo.
@Freelancer

Mogy87

#33863 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 19/10/2020 18:10

stakasa wrote:
19/10/2020 18:03
Mogy87 wrote:
19/10/2020 14:30
@stakasa
Ja ne tvrdim da je bilo sta novo osim mozda ove formulacije:

Bitte Brastad, the chief legal officer at Sweden's public-health agency, said the rules were "something in between regulations and recommendations."

Mislim da je do sada vecina stvari bila na bazi preporuke osim ogranicenja broja ljudi u zatvorenom prostoru.
Iskreno, mislim da previse paznje posvecujes i koroni a o nebitnoj zemlji na kraju svijeta da i ne pricamo.
Bitte Brastad je toliko bitna da je u haustoru ne znaju.
Ovde ti se nista dramaticno ne desava. Pojaca se zaraza u jednom gradu ili regiji, tu malo poostre, povuci potegni ali nista spektakularno. I svijet se je pomirio da ce tako biti jos jedno godinu dana. I u tome je snaga svedske strategije - sto je provodiva, sto niko ne misli da je smak svijeta. Znas na cemu si i prostres se koliko si dug.
Odmori bona malo. Bogami
Ja bas juce pisem. Niti je Svedska najbolja niti najgora. Niti imaju najstrozije niti najmanje stroge mjere.
U epidemioloskom smislu nista spektakularno.
Samo ovdje na forumu zivi vjecna rasprava o Svedskoj (cemu sam ja znacajno pridonijela, priznajem :D )

Naslovnica

#33864 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica » 19/10/2020 18:15

Apelujem na sve vas da umjesto pojma "socijalna distanca" koristite pojam "fizička distanca".
Dosta je više ubijanja u mozak krajnje netačnim i tendencioznim korištenjem označavanja distance nazivom socijalna. Nema potrebe držati socijalnu distancu, dapače!

laik1981

#33865 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 » 19/10/2020 18:16

0,05% od broja zarazenih.. Sta reci nego nezapacena katastrofa..

Mogy87

#33866 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 19/10/2020 18:20

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Sve neki borci za prava i slobode, ko misice spominju glad u svijetu, zabrinuli se oko glavnih uzroka smrti pa ih guglaju prvi put u zivotu, znaju koliko je gripa odnijela zivota u covjeka, a do juce je nisu znali razaznati od sezonske viroze, znaju tacan broj otkazanih elektivnih operacija, a u stvari teski konformisti i bolikurci kojim je tesko osnovne mjere ispostovati:

"Zato ne mogu shvatiti kukavičluk bahatih običnih građana kojima je strašno što moraju prati ruke, nositi maske, poštivati socijalnu distancu da bi zaštitili svoje zdravlje i život, kao i zdravlje i život drugih."

Naslovnica

#33867 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica » 19/10/2020 18:23

Mogy87 wrote:
19/10/2020 18:20

Sve neki borci za prava i slobode, ko misice spominju glad u svijetu, zabrinuli se oko glavnih uzroka smrti pa ih guglaju prvi put u zivotu, znaju koliko je gripa odnijela zivota u covjeka, a do juce je nisu znali razaznati od sezonske viroze, znaju tacan broj otkazanih elektivnih operacija, a u stvari teski konformisti i bolikurci kojim je tesko osnovne mjere ispostovati:

"Zato ne mogu shvatiti kukavičluk bahatih običnih građana kojima je strašno što moraju prati ruke, nositi maske, poštivati socijalnu distancu da bi zaštitili svoje zdravlje i život, kao i zdravlje i život drugih."
Vrijedi i obrnuto, zar ne?
8-)

Mogy87

#33868 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 19/10/2020 18:24

Naslovnica wrote:
19/10/2020 18:23
Mogy87 wrote:
19/10/2020 18:20

Vrijedi i obrnuto, zar ne?
8-)
Nisam bas razumjela na sta konkretno mislis

Naslovnica

#33869 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica » 19/10/2020 18:36

Ne postoji niti jedna tema na forumu o pranju ruku, o gladi u svijetu, o gripi, itd...
Ali zato postoji o COVID-19, 50 tema.
Naravo, koga od nas što visimo po temi boli Q za sve to, za ljude koji umru od zbog gladi, nedostatka vode, bilo kakve zdravstvene zaštite, nedostatka vakcinisanja, od kojih pojedinačno godišnje umre vjerovatno više jadnika nego od COVID-19.
Nikoga, puca nam neka stvar.
Pogledajte i svoje kese za smeće, pola kese je vjerovatno jestivih otpadaka kojo se nisu pojeli, a koji bi spasili nekog jadnika.
Puno je licemjerja.
Realno, sve se srelo na osuđivanje onih koji ne nose maske i ne drže "socijalnu distancu".
Kao da ništa drugo više nije bitno.
Možeš biti ratni zločinac ali to je manje stigmatizirajuće od i same pomisli da ne nosiš masku jer si tada najgori od sve djece.
Strašno je u kakvim od odnosima živimo.
Kada prođe covid-19, imam osjećaj da će biti kao da je konačno prošao rat i nadam se da će opet doći U2. 8-)

Trappist

#33870 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist » 19/10/2020 18:41

Zao mi je lika, vjerujem da mu je tesko, ali sta hoce reci, da svi trebamo živjeti kao on? Nije to samo distanca, pranje ruku i maska kako on kaze, vec smo nabrajali koliko se stvari promijenilo i koliko je ljudi tesko pogodjenom mjerama a ne virusom. Da sam ja teze bolestan, zelio bih da niko drugi nije i da ljudi zive normalno, a ne da svi zive kao ja...

GAU8

#33871 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 » 19/10/2020 18:42

laik1981 wrote:
Ja ne vidim kako je to "jasno kao dan".

kakavdanakneiskustvu

#33872 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kakavdanakneiskustvu » 19/10/2020 18:42

ali zar je tako teško držati distancu,pa i nositi masku u zatorenom prostoru?

konektovan

#33873 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by konektovan » 19/10/2020 18:45

Naslovnica wrote:
19/10/2020 18:15
Apelujem na sve vas da umjesto pojma "socijalna distanca" koristite pojam "fizička distanca".
Dosta je više ubijanja u mozak krajnje netačnim i tendencioznim korištenjem označavanja distance nazivom socijalna. Nema potrebe držati socijalnu distancu, dapače!
Da da da...moram priznati da je to paralo bukvalno mozak i još uvijek se to radi,.. :thumbup:

Mogy87

#33874 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 19/10/2020 18:48

@Naslovnica To je bio najbolji koncert ikad :D valjda sto sam bila mala :D hvala za podsjecanje.
Naravno da smo licemjerni i naravno da zivot u Evropi vrijedi vise nego u Africi.
Kad ovo sve prodje svi cemo se vratiti svom lagodnom nacinu zivota i uzivati u blagodatima modernog vremena.
A koliko ce ljudi nastaviti "zivot pod maskama" jer ih i najbezvezniji virus moze ubiti? Kad bi svako od nas odvojio bilo vrijeme bilo novac za neki od problema koji su vidjeli da ih tiste (mene zdravlje ljudi, nekog drugog glad i bijeda) i da to ne ostane mrtvo slovo na forumu :D svijet bi itekako bio bolje mjesto.

Naslovnica

#33875 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica » 19/10/2020 18:50

Trappist wrote:
19/10/2020 18:41
Zao mi je lika, vjerujem da mu je tesko, ali sta hoce reci, da svi trebamo živjeti kao on? Nije to samo distanca, pranje ruku i maska kako on kaze, vec smo nabrajali koliko se stvari promijenilo i koliko je ljudi tesko pogodjenom mjerama a ne virusom. Da sam ja teze bolestan, zelio bih da niko drugi nije i da ljudi zive normalno, a ne da svi zive kao ja...
Evo i ja pokušavam da skontam šta je poenta?
On 34 godine živi pod restrikcijama zbog Chronove bolesti pa eto, zašto bi onda mnogima trebao biti problem da drže "socijalnu distancu" i da nose maske, čak i na otvorenom?
:?

Post Reply