Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
TomANDJerry
Posts: 1155
Joined: 21/09/2012 18:23

#19451 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TomANDJerry »

GAU8 wrote: 13/04/2020 14:31
TomANDJerry wrote: 13/04/2020 13:11 Nisam nikakav teoreticar zavjere ili bilo sta .... ali da svi svijetski naucnici, racunari, umjetna inteligencija, baze podataka itd itd nisu u stanju evo vec 2 mjeseca da daju odgovore na najobicnija pitanja o ovom virusu pokazuje ili da se namjerno sabotira/skriva ili novinari rade katastrofalan posao.

Pa ne mogu da vjerujem da za cijelo vrijeme od nove godine nisu bili u stanju skontati da li mozes dva puta od ovoga da obolis :? :cry:
Trebamo prvo biti svjesni cinjenice, da je mehanizam virusa (RNA i popratna biohemija) vrlo kompleksan. Mi smo odavno ustanju da kompletno procitamo RNA sekvencu nekog virusa, ali jos nismo ustanju da potpuno razumijemo sve uzrocnoposljedicne veze, jer ih je previse.

Ali s druge strane, vec je odavno, o ovom virusu, SARS Cov 19 poznato sve sto mozemo saznati o nekom virusu sa trenutnim stanjem nauke.
Ova pisanja medija su samo posljedica senzacionalizma i nerazumijevanja materije.

Da bi znali koliko je neki virus opasan ili smrtonosan, treba podjednako sagledati sam virus, kao i to kako covjek reaguje na njega.
Tu vec imamo 2 vrlo komplikovana sistema koja jos ne razumijemo u potpunosti.

Dakle, ne sabotira se nista, vec su novinari standardno gladni klikova, teoreticari zavjera teoretiziraju, a u sustini je samo upitanju novi virus koji je opasniji od prehlade, ali je srecom manje opasan od originalnog SARS virusa.

I naravno da mozes 2x oboljeti od bilo kojeg virusa, pitanje je samo kolika je vjerovatnoca.
Dakle u idealnim okolnostima po ovo bi bio neki scenarij ....

World Health Organization koordinira sa razlicitim strucnjacima iz razlicitih zemalja koji su apsolutno iskreni i nisu u sluzbi svojih vlasti da bi onda WHO izasao sa jasnim uputama koje bi svi mediji prenijeli i znali bi na cemu smo.

Trenutna realnost je da imamo WHO u sluzbi kineskih lopova i vlasti pa joj niko ne vjeruje, a strucnjaci u drugim zemljama ne mogu doci do rijeci od novinara zeljnih klikova.

I 99% obicnih ljudi i onih na vlasti ne znam ni koliko verzija virusa ima (1 ili 3), ni kolika je stvarno smrtnost (2% ili 0.00043% recimo ), ni koja je stvarno opasnost po godinama (umro negdje jedan mlad covjek od korona virusa nije nikakav podatak), ni sta dalje.

Bravno ljudska vrsta :thumbup:
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#19452 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Industrialyzer »

https://www.6yka.com/novosti/do-sada-ni ... OZV-Ko9X0M


Heinsberg istrazivanje :thumbup: :thumbup:

Od pocetka tvrdim da informacije o nacinima prenosenja su vrlo slabe i teoretske te da u skladu sa tim i donesene mjere nisu adekvatne.

Da se virus siri onako lako kako nam to WHO od pocetka govori, pa onda bilo kakva mjera nema smisla. Svi bi se zarazili vrlo lako i to je to. Sve se temelji na pretpostavkama koje su zadale jak udarac mnogim poslovima sto je po meni katastrofalan nacin borbe protiv protivnika kojeg nismo ni upoznali. Ovakvo istrazivanje se moglo napraviti i u Wuhanu i dosad bi imali mnogo informacija. Zasto se nije provelo?!
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#19453 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by AmirBaa »

https://www.klix.ba/lifestyle/putovanja ... /200413114

Barem je lijepo procitati ovako sta jedna drzava moze uciniti za svoje gradjane.
User avatar
eltroxin
Posts: 2060
Joined: 30/08/2009 23:35

#19454 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by eltroxin »

thekupus wrote: 13/04/2020 02:57
eltroxin wrote: 13/04/2020 00:57
salik79 wrote: 12/04/2020 22:38]Daleko je korona od 500000-600000 mrtvih u sezoni, koliko odnese gripa.
A odakle znamo da su svi ovi umrli od gripe?
Kako uopce znamo da su umrli, a da ne zive zapravo u Americi pod laznim imenima?!?!
Vrlo moguce! Ko je god umro stavili mu da je od gripe. Dok se ne urade autopsije, biopsije i druge pm ja ne vjerujem da su umrli od gripe. :run:
armin071
Posts: 5292
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#19455 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by armin071 »

Industrialyzer wrote: 13/04/2020 15:03 https://www.6yka.com/novosti/do-sada-ni ... OZV-Ko9X0M


Heinsberg istrazivanje :thumbup: :thumbup:

Od pocetka tvrdim da informacije o nacinima prenosenja su vrlo slabe i teoretske te da u skladu sa tim i donesene mjere nisu adekvatne.

Da se virus siri onako lako kako nam to WHO od pocetka govori, pa onda bilo kakva mjera nema smisla. Svi bi se zarazili vrlo lako i to je to. Sve se temelji na pretpostavkama koje su zadale jak udarac mnogim poslovima sto je po meni katastrofalan nacin borbe protiv protivnika kojeg nismo ni upoznali. Ovakvo istrazivanje se moglo napraviti i u Wuhanu i dosad bi imali mnogo informacija. Zasto se nije provelo?!
Na ovo se samo može dodati: “Kasno Janko na Kosovo stiže”...


https://m.focus.de/gesundheit/news/path ... 76332.html

Sada se lagano javljaju svi ali kasno sjebaše čitav svijet iz temelja.... A kada im je dr. Wodarg i ostali naučnici sirom svijeta govorili da se ne može politika voditi sa par infektologa i institutu koji se finansiraju iz raznoraznih lobija bio je proglašen teoretičarom zavjere. Niko ali baš niko nije sporio virus i vjerovatno da nije bilo ovoliko panike oko istog puno bi manje ljudi umrlo. Ovako su ko zna koliko ljudi ostavljeni da umru jer su bolnice zaključali zbog “smrtnog virusa”... O WHO ne treba trošiti riječi. Od organizacije koja bi kao trebala da pomogne čovječanstvu sa raznim epidemijama napravili su profitabilno korumpiranu organizaciju.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#19457 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by freelancerBIH »

armin071 wrote: 13/04/2020 15:21
Industrialyzer wrote: 13/04/2020 15:03 https://www.6yka.com/novosti/do-sada-ni ... OZV-Ko9X0M


Heinsberg istrazivanje :thumbup: :thumbup:

Od pocetka tvrdim da informacije o nacinima prenosenja su vrlo slabe i teoretske te da u skladu sa tim i donesene mjere nisu adekvatne.

Da se virus siri onako lako kako nam to WHO od pocetka govori, pa onda bilo kakva mjera nema smisla. Svi bi se zarazili vrlo lako i to je to. Sve se temelji na pretpostavkama koje su zadale jak udarac mnogim poslovima sto je po meni katastrofalan nacin borbe protiv protivnika kojeg nismo ni upoznali. Ovakvo istrazivanje se moglo napraviti i u Wuhanu i dosad bi imali mnogo informacija. Zasto se nije provelo?!
Na ovo se samo može dodati: “Kasno Janko na Kosovo stiže”...


https://m.focus.de/gesundheit/news/path ... 76332.html

Sada se lagano javljaju svi ali kasno sjebaše čitav svijet iz temelja.... A kada im je dr. Wodarg i ostali naučnici sirom svijeta govorili da se ne može politika voditi sa par infektologa i institutu koji se finansiraju iz raznoraznih lobija bio je proglašen teoretičarom zavjere. Niko ali baš niko nije sporio virus i vjerovatno da nije bilo ovoliko panike oko istog puno bi manje ljudi umrlo. Ovako su ko zna koliko ljudi ostavljeni da umru jer su bolnice zaključali zbog “smrtnog virusa”... O WHO ne treba trošiti riječi. Od organizacije koja bi kao trebala da pomogne čovječanstvu sa raznim epidemijama napravili su profitabilno korumpiranu organizaciju.
Ja sam se ova 4 mjeseca nacuo - od pocetka januara - od apokalipticnih najava - do totalnog kraha ekonomije, ta ce 100 miliona ljudi umrijeti...

Haj ok ne prenosi se dodirom sa kontaminiranih povrsina... Pa preko cega se onda prenosi ??
armin071
Posts: 5292
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#19458 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by armin071 »

freelancerBIH wrote: Ja sam se ova 4 mjeseca nacuo - od pocetka januara - od apokalipticnih najava - do totalnog kraha ekonomije, ta ce 100 miliona ljudi umrijeti...

Haj ok ne prenosi se dodirom sa kontaminiranih povrsina... Pa preko cega se onda prenosi ??
Kasno je sada krečiti. Najviše bi volio da nam to objasne apokaliptičari koji su ovdje mezili sve prvih dana. Struka se trebala okupiti dok je virus bio još epidemija u Wuhanu. Svaku zemlju sa izuzetkom Švedske su vodili par epidemiologa i instituta sa sličnim izvorima finansiranja. Plus dodaj na to paniku i haos u medijima. I ja da sam predsjednik a imam toliki pritisak medija ne znam da li bih drugačije postupio. Jedino vikinzi ostaše dosljedni i svaka im čast na tome. Sada nek nam Solak vodi državu gdje smo sretni da dobijemo kredit od MMF-a koji će nam i praunučad vraćati...
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#19459 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Industrialyzer »

freelancerBIH wrote: 13/04/2020 15:33
armin071 wrote: 13/04/2020 15:21
Industrialyzer wrote: 13/04/2020 15:03 https://www.6yka.com/novosti/do-sada-ni ... OZV-Ko9X0M


Heinsberg istrazivanje :thumbup: :thumbup:

Od pocetka tvrdim da informacije o nacinima prenosenja su vrlo slabe i teoretske te da u skladu sa tim i donesene mjere nisu adekvatne.

Da se virus siri onako lako kako nam to WHO od pocetka govori, pa onda bilo kakva mjera nema smisla. Svi bi se zarazili vrlo lako i to je to. Sve se temelji na pretpostavkama koje su zadale jak udarac mnogim poslovima sto je po meni katastrofalan nacin borbe protiv protivnika kojeg nismo ni upoznali. Ovakvo istrazivanje se moglo napraviti i u Wuhanu i dosad bi imali mnogo informacija. Zasto se nije provelo?!
Na ovo se samo može dodati: “Kasno Janko na Kosovo stiže”...


https://m.focus.de/gesundheit/news/path ... 76332.html

Sada se lagano javljaju svi ali kasno sjebaše čitav svijet iz temelja.... A kada im je dr. Wodarg i ostali naučnici sirom svijeta govorili da se ne može politika voditi sa par infektologa i institutu koji se finansiraju iz raznoraznih lobija bio je proglašen teoretičarom zavjere. Niko ali baš niko nije sporio virus i vjerovatno da nije bilo ovoliko panike oko istog puno bi manje ljudi umrlo. Ovako su ko zna koliko ljudi ostavljeni da umru jer su bolnice zaključali zbog “smrtnog virusa”... O WHO ne treba trošiti riječi. Od organizacije koja bi kao trebala da pomogne čovječanstvu sa raznim epidemijama napravili su profitabilno korumpiranu organizaciju.
Ja sam se ova 4 mjeseca nacuo - od pocetka januara - od apokalipticnih najava - do totalnog kraha ekonomije, ta ce 100 miliona ljudi umrijeti...

Haj ok ne prenosi se dodirom sa kontaminiranih povrsina... Pa preko cega se onda prenosi ??
Direktnim i duzim kontaktom.
swanfilter
Posts: 7918
Joined: 06/06/2008 18:52

#19460 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by swanfilter »

Vucic, takve mjere, a rastur ...

Da nece do Soluna ponovo ...
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#19461 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dale cooper »

https://www.index.hr/vijesti/clanak/u-s ... 74607.aspx

Interesantno. Eh sad da li Švedska frizira podatke ili je zaista ovako kako prikazuju teško je reći.
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#19462 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by AmirBaa »

dale cooper wrote: 13/04/2020 18:06 https://www.index.hr/vijesti/clanak/u-s ... 74607.aspx

Interesantno. Eh sad da li Švedska frizira podatke ili je zaista ovako kako prikazuju teško je reći.
"Ne možete uništiti cijelu ekonomiju, zatvoriti sve u kuće, a niste sigurni kako će ta mjera zaista utjecati na epidemiju. Mjera totalne blokade, sigurno je, može uništiti ekonomiju i živote građana te nas pogoditi i gore od virusa. Totalna karantena, vidimo u primjeru nekih zemalja, djeluje, ali pod koju cijenu i do kada bi se trebalo držati takve taktike?
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#19463 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by drag_gost »

freelancerBIH wrote: 13/04/2020 15:33
armin071 wrote: 13/04/2020 15:21

Na ovo se samo može dodati: “Kasno Janko na Kosovo stiže”...


https://m.focus.de/gesundheit/news/path ... 76332.html

Sada se lagano javljaju svi ali kasno sjebaše čitav svijet iz temelja.... A kada im je dr. Wodarg i ostali naučnici sirom svijeta govorili da se ne može politika voditi sa par infektologa i institutu koji se finansiraju iz raznoraznih lobija bio je proglašen teoretičarom zavjere. Niko ali baš niko nije sporio virus i vjerovatno da nije bilo ovoliko panike oko istog puno bi manje ljudi umrlo. Ovako su ko zna koliko ljudi ostavljeni da umru jer su bolnice zaključali zbog “smrtnog virusa”... O WHO ne treba trošiti riječi. Od organizacije koja bi kao trebala da pomogne čovječanstvu sa raznim epidemijama napravili su profitabilno korumpiranu organizaciju.
Ja sam se ova 4 mjeseca nacuo - od pocetka januara - od apokalipticnih najava - do totalnog kraha ekonomije, ta ce 100 miliona ljudi umrijeti...

Haj ok ne prenosi se dodirom sa kontaminiranih povrsina... Pa preko cega se onda prenosi ??
Nisi ti samo "nacuo", nego si na sva zvona na ovom forumu pisao kako ce se takav scenario desiti i samim tim paniku povecavao. Ti i jos nekolicina.
User avatar
manuchao91
Posts: 1374
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#19464 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by manuchao91 »

ITA 130 mrtvih vise nego jucer ali zato 1000 manje zarazenih
swanfilter
Posts: 7918
Joined: 06/06/2008 18:52

#19465 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by swanfilter »

Pisao sam vec, u Ita uopste se ne treba zamarati brojem mrtvih i da je preko hiljadu svaki dan. Stara populacija i zenju sta su sijali na pocetku.

Broj novih pacijenata treba biti pokazatelj kako im uspjeva ....
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#19466 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by King Theoden »

Nijemci pomalo izlaze na ulice i protestuju protiv mjera koje je uvela država.

User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#19467 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Industrialyzer »

AmirBaa wrote: 13/04/2020 18:07
dale cooper wrote: 13/04/2020 18:06 https://www.index.hr/vijesti/clanak/u-s ... 74607.aspx

Interesantno. Eh sad da li Švedska frizira podatke ili je zaista ovako kako prikazuju teško je reći.
"Ne možete uništiti cijelu ekonomiju, zatvoriti sve u kuće, a niste sigurni kako će ta mjera zaista utjecati na epidemiju. Mjera totalne blokade, sigurno je, može uništiti ekonomiju i živote građana te nas pogoditi i gore od virusa. Totalna karantena, vidimo u primjeru nekih zemalja, djeluje, ali pod koju cijenu i do kada bi se trebalo držati takve taktike?
To je to!
User avatar
Vela666
Posts: 487
Joined: 06/04/2020 11:55

#19468 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Vela666 »

dale cooper wrote: 13/04/2020 18:06 https://www.index.hr/vijesti/clanak/u-s ... 74607.aspx

Interesantno. Eh sad da li Švedska frizira podatke ili je zaista ovako kako prikazuju teško je reći.
Sad znači ako je, po nekima, nezadovoljavajući broj mrtvih u zemlji koja ima minimalne rrestrikcije, to je friziranje podataka?
Možda je to jednostavno realnost, gdje mediji ne žive od pompe i paničnih naslova.
u toj zemlji preminulo 17 osoba, dok je danas taj broj još manji - svega 12 osoba.


isto da im je žao pa kažu, svega 12 osoba :roll:
User avatar
moa
Posts: 3631
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#19469 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by moa »

armin071 wrote: 13/04/2020 15:57
freelancerBIH wrote: Ja sam se ova 4 mjeseca nacuo - od pocetka januara - od apokalipticnih najava - do totalnog kraha ekonomije, ta ce 100 miliona ljudi umrijeti...

Haj ok ne prenosi se dodirom sa kontaminiranih povrsina... Pa preko cega se onda prenosi ??
Kasno je sada krečiti. Najviše bi volio da nam to objasne apokaliptičari koji su ovdje mezili sve prvih dana. Struka se trebala okupiti dok je virus bio još epidemija u Wuhanu. Svaku zemlju sa izuzetkom Švedske su vodili par epidemiologa i instituta sa sličnim izvorima finansiranja. Plus dodaj na to paniku i haos u medijima. I ja da sam predsjednik a imam toliki pritisak medija ne znam da li bih drugačije postupio. Jedino vikinzi ostaše dosljedni i svaka im čast na tome. Sada nek nam Solak vodi državu gdje smo sretni da dobijemo kredit od MMF-a koji će nam i praunučad vraćati...
Mene sestra kad je vidjela sa maskom a ona je inace u Frankfurtu pocela cudit u smislu pa nije milion ljudi do sada umrlo.
User avatar
index_box
Posts: 556
Joined: 03/07/2010 22:48

#19470 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by index_box »

Vela666 wrote: 13/04/2020 19:42
dale cooper wrote: 13/04/2020 18:06 https://www.index.hr/vijesti/clanak/u-s ... 74607.aspx

Interesantno. Eh sad da li Švedska frizira podatke ili je zaista ovako kako prikazuju teško je reći.
Sad znači ako je, po nekima, nezadovoljavajući broj mrtvih u zemlji koja ima minimalne rrestrikcije, to je friziranje podataka?
Možda je to jednostavno realnost, gdje mediji ne žive od pompe i paničnih naslova.
u toj zemlji preminulo 17 osoba, dok je danas taj broj još manji - svega 12 osoba.


isto da im je žao pa kažu, svega 12 osoba :roll:
Netačan je podatak u tom članku, umrlo je 12 jučer, a u posljednja 24 sata svega 20 osoba, što bi rekao autor članka :D opet friziraju...
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#19472 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by escobar__ »

Ja stručnjaka i govana, majko moja... Evo ulazimo u peti mjesec epidemije i stručnjaci za virus za kojeg su sami rekli da je jako sličan SARSu iz 2003. godine još ne znaju ni kako se tačno prenosi već naglabaju jel' ide zrakom, vodom, zemljom, kapljicama, slinama, govorom...
User avatar
Vela666
Posts: 487
Joined: 06/04/2020 11:55

#19473 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Vela666 »

index_box wrote: 13/04/2020 20:10
Vela666 wrote: 13/04/2020 19:42
dale cooper wrote: 13/04/2020 18:06 https://www.index.hr/vijesti/clanak/u-s ... 74607.aspx

Interesantno. Eh sad da li Švedska frizira podatke ili je zaista ovako kako prikazuju teško je reći.
Sad znači ako je, po nekima, nezadovoljavajući broj mrtvih u zemlji koja ima minimalne rrestrikcije, to je friziranje podataka?
Možda je to jednostavno realnost, gdje mediji ne žive od pompe i paničnih naslova.
u toj zemlji preminulo 17 osoba, dok je danas taj broj još manji - svega 12 osoba.


isto da im je žao pa kažu, svega 12 osoba :roll:
Netačan je podatak u tom članku, umrlo je 12 jučer, a u posljednja 24 sata svega 20 osoba, što bi rekao autor članka :D opet friziraju...
ja ba sve rođeni frizeri :lol:
jes ti blizanac brat sa ovim index.hr :D
armin071
Posts: 5292
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#19474 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by armin071 »

Ja mislim da nikoga na svijetu više ne interesuje šta ova profiterska kriminogena organizacija misli. Eto im kinezi nek sa njima ganjaju slijepe miševe i izmišljaju nove covide dok se boje ne rastope...
User avatar
Vela666
Posts: 487
Joined: 06/04/2020 11:55

#19475 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Vela666 »

armin071 wrote: 13/04/2020 20:21
Ja mislim da nikoga na svijetu više ne interesuje šta ova profiterska kriminogena organizacija misli. Eto im kinezi nek sa njima ganjaju slijepe miševe i izmišljaju nove covide dok se boje ne rastope...
Image :lol:
Locked