A Song of Ice & Fire

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...
zlo zlo
Has thanked: 83 times
Been thanked: 88 times

#476 Re: A Song of Ice & Fire

Post by zlo zlo » 20/06/2013 17:05

ima se ima ... i pdf i tiskane :D

dinao
Has thanked: 8 times

#477 Re: A Song of Ice & Fire

Post by dinao » 20/06/2013 21:09

A koje su bolje tiskane, od Algoritma ili Lagune?

Black swan

#478 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Black swan » 20/06/2013 21:24

pa naravno algoritam

ali ja imam lagunu i sasvim sam zadovoljan

zlo zlo

#479 Re: A Song of Ice & Fire

Post by zlo zlo » 21/06/2013 23:28

algoritam bez dileme.. prekrasna izdanja :) ... idem im odma tepat kako su divne malo.. nisam dugo :D

dorkcic
Has thanked: 74 times
Been thanked: 4 times

#480 Re: A Song of Ice & Fire

Post by dorkcic » 22/06/2013 00:18

Koliko koštaju od Algoritma?

Black swan

#481 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Black swan » 22/06/2013 00:33

oko 50 maraka
imaš ih u svjetlosti

seoBIH
Has thanked: 13 times
Been thanked: 102 times

#482 Re: A Song of Ice & Fire

Post by seoBIH » 22/06/2013 00:45

zlo zlo wrote:algoritam bez dileme.. prekrasna izdanja :) ... idem im odma tepat kako su divne malo.. nisam dugo :D
:shock: i cijena im je prekrasna, a prevod da ne govorim :run: Pravac Laguna u Merkatoru u Lozionickoj i kupuj knjige po cijeni od 10 do 25KM. Ako se uclanis u klub citalaca imas nekih 30% popusta :)

bierkof

#483 Re: A Song of Ice & Fire

Post by bierkof » 22/06/2013 00:59

1. Vidim da mnogi traze opravdanje zbog cega je Rob ubijen.
U SoI&F ima jedno univerzalno pravilo. Ako pogazis zakletvu kazna je ogromna.
Rob nije ispostovao svoje obecanje pa je umro.
Catelyn je prekrsila obecanje da ce priznati Jon-a za sina, zbog toga je izgubila muza i sina.
Theon je izdao Rob-a zbog toga je sad zivi mrtvac. Sansa takodjer.

Na kraju ce najbolje proci oni koji su pragmaticni idealisti, kao Arya, Tyrion ili Jon.

2.
Mrzim Daenerys. Ne volim kako su je prikazali u seriji. U seriji je ona pozitivan lik, dok je u knjigama neutralan ili povremeno negativan.
U seriji je Deanerys postuje ljude, oslobadja robove, i biva voljena od strane svih, dok u knjizi ona se ponasa vise kao razmazeno deriste koje samo zeli moc.
Recimo Deanerys ne zeli uopste da zna istinu o vladavini Targaryens-a i vidi sve one koji su bili protiv ludog kralja kao izdajnike, i uopste nece da cuje o tome koliko je on ljudi mucio i misli da je tada sve bilo sjajno. Ona zeli ponovo da porobi citav Westeros.

U svakom slucaju mislim da je Jon pola Targaryen-pola Stark i da ce on da preuzme iron thron i da postane Asor Ahai . :)

Malo offtopic, ali zamrzio sam Martina...
Poceo je da razvodnjava knjige, hiljade i hiljade strana i nista se ne desava. Osjecam se kao da radi to vise za novac nego sto zeli zaista da napravi work of art. Ovo je pravi milking serijala.
4 i 5 knjiga su manje vise beskorisne, nakon par hiljada strana jednostavno se teleportira u Dorne, i pise o hrani i picu, i nekim likovima koji uopste nisu bitni za bilo koji aspekt price koja se gradila vec 20 godina.
Osjecam se kao da je pljunuo u lice svim svojim fanovima.
Ako si ulozio 4000 strana, i cekanja par godina na sljedeci roman da vidis sta je bilo sa aryom i Tyrion-om nakon odlaska iz King's Landing, i osim toga dobijes na 20 strana opis neke hrane, recept i upustvo za kuhanje, ili 50 strana o tome kako neki frajer pisa u sumi... Meni je to krajnji bezobrazluk. Do sada sam kupio sve knjige na Engleskom sa amazona, sta god bude novo izbacio samo cu da pirateriziram, od mene nece dobiti ni fening. Pravi je douchebag, i sto je najgore nije da ne moze nego jednostavno nece, a slava mu je pomalo udarila u glavu.

zlo zlo

#484 Re: A Song of Ice & Fire

Post by zlo zlo » 22/06/2013 15:29

123456789 wrote:
zlo zlo wrote:algoritam bez dileme.. prekrasna izdanja :) ... idem im odma tepat kako su divne malo.. nisam dugo :D
:shock: i cijena im je prekrasna, a prevod da ne govorim :run: Pravac Laguna u Merkatoru u Lozionickoj i kupuj knjige po cijeni od 10 do 25KM. Ako se uclanis u klub citalaca imas nekih 30% popusta :)
nema sanse :D

samo ti kupuj.. ja ih imam sve algoritmove odavno.. samo dokupim kako izlaze.. za dobru knjigu se isplati dat malo više.. jer je nesto sto cuvas :) barem meni tako:) plus nisam iz bih, nego tu zivim cca 3god, ..tako da srpski nikad nisam ucila, i nezamislivo mi u knjizi citat Džordž umjesto George itd, meni je to cisto sakacenje,ko i svakome kome stran jezik :) takvo nešto nebi nikad kupila.

Mišo_Kovač

#485 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Mišo_Kovač » 22/06/2013 16:10

123456789 wrote:
Srpski prijevodi fantasy knjiga (znači Lagunini ćitabi) su silovanje intelekta i ne vrijede popišanog feninga.
S druge strane, algoritmova izdanja imaju kvalitetan uvez, štampana su na kvalitetnom papiru, i prijevod je zadovoljavajuće dobar (što je najvažnije nema usrane transkripcije imena). Naravno, engleski originali su bez premca, al et... :evil:

Riddle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

#486 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Riddle » 22/06/2013 16:28

Kako je samo dobro odrađena engleska PDF verzija prve 4 knjige. Savrsenstvo. Nesto najbolje sto sam ikad nasao na netu. Nema nijedne pisane greske, prelijepo sve izgleda, a navigacija je vrlo jednostavna. Kad god mi nesto zatreba, tacno znam gdje to naci.

Zmijuga loma

#487 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Zmijuga loma » 22/06/2013 17:00

Sjećam se da sam nekad paralelno čitao onu Tower of Joy scenu (poglavlje 39, Eddard), pdf original i Lagunin prijevod, kad ono kod Lagune fale 2 reda:

"Then or now," said Ser Arthur. He donned his helm.
"We swore a vow," explained old Ser Gerold.

Knjiga. Prozor. :D

dinao
Has thanked: 8 times

#488 Re: A Song of Ice & Fire

Post by dinao » 22/06/2013 17:43

Okej. Hvala na odgovorima. Kupio sam sve knjige od Algoritma. I jos na rate. Ispred BBI ima neki sajam..

rise against

#489 Re: A Song of Ice & Fire

Post by rise against » 26/06/2013 20:49

Imajul se gdje na netu narucit ove knjige(svi dijelovi) i kolika bi im cijena bila?

seoBIH
Has thanked: 13 times
Been thanked: 102 times

#490 Re: A Song of Ice & Fire

Post by seoBIH » 26/06/2013 20:56

rise against wrote:Imajul se gdje na netu narucit ove knjige(svi dijelovi) i kolika bi im cijena bila?
http://www.laguna.rs/n100_knjiga_igra_p ... aguna.html

rise against

#491 Re: A Song of Ice & Fire

Post by rise against » 26/06/2013 20:59

123456789 wrote:
rise against wrote:Imajul se gdje na netu narucit ove knjige(svi dijelovi) i kolika bi im cijena bila?
http://www.laguna.rs/n100_knjiga_igra_p ... aguna.html
Hvala.

AleksoMKD
Has thanked: 15 times
Been thanked: 18 times

#492 Re: A Song of Ice & Fire

Post by AleksoMKD » 28/06/2013 15:59

bierkof wrote: dobijes na 20 strana opis neke hrane, recept i upustvo za kuhanje,
Dobro, ovo mu ne mogu zameriti, covek je bucko i hrana mu je bitna.
Image
bierkof wrote:
ili 50 strana o tome kako neki frajer pisa u sumi... Meni je to krajnji bezobrazluk.
Za ovo se slazem 100%

ANAKIN

#493 Re: A Song of Ice & Fire

Post by ANAKIN » 06/07/2013 23:26

bierkof wrote:1. Vidim da mnogi traze opravdanje zbog cega je Rob ubijen.
U SoI&F ima jedno univerzalno pravilo. Ako pogazis zakletvu kazna je ogromna.
Rob nije ispostovao svoje obecanje pa je umro.
Catelyn je prekrsila obecanje da ce priznati Jon-a za sina, zbog toga je izgubila muza i sina.
Theon je izdao Rob-a zbog toga je sad zivi mrtvac. Sansa takodjer.

Na kraju ce najbolje proci oni koji su pragmaticni idealisti, kao Arya, Tyrion ili Jon.

2.
Mrzim Daenerys. Ne volim kako su je prikazali u seriji. U seriji je ona pozitivan lik, dok je u knjigama neutralan ili povremeno negativan.
U seriji je Deanerys postuje ljude, oslobadja robove, i biva voljena od strane svih, dok u knjizi ona se ponasa vise kao razmazeno deriste koje samo zeli moc.
Recimo Deanerys ne zeli uopste da zna istinu o vladavini Targaryens-a i vidi sve one koji su bili protiv ludog kralja kao izdajnike, i uopste nece da cuje o tome koliko je on ljudi mucio i misli da je tada sve bilo sjajno. Ona zeli ponovo da porobi citav Westeros.

U svakom slucaju mislim da je Jon pola Targaryen-pola Stark i da ce on da preuzme iron thron i da postane Asor Ahai . :)

Malo offtopic, ali zamrzio sam Martina...
Poceo je da razvodnjava knjige, hiljade i hiljade strana i nista se ne desava. Osjecam se kao da radi to vise za novac nego sto zeli zaista da napravi work of art. Ovo je pravi milking serijala.
4 i 5 knjiga su manje vise beskorisne, nakon par hiljada strana jednostavno se teleportira u Dorne, i pise o hrani i picu, i nekim likovima koji uopste nisu bitni za bilo koji aspekt price koja se gradila vec 20 godina.
Osjecam se kao da je pljunuo u lice svim svojim fanovima.
Ako si ulozio 4000 strana, i cekanja par godina na sljedeci roman da vidis sta je bilo sa aryom i Tyrion-om nakon odlaska iz King's Landing, i osim toga dobijes na 20 strana opis neke hrane, recept i upustvo za kuhanje, ili 50 strana o tome kako neki frajer pisa u sumi... Meni je to krajnji bezobrazluk. Do sada sam kupio sve knjige na Engleskom sa amazona, sta god bude novo izbacio samo cu da pirateriziram, od mene nece dobiti ni fening. Pravi je douchebag, i sto je najgore nije da ne moze nego jednostavno nece, a slava mu je pomalo udarila u glavu.
sve si promašio... Deni ne zna ništa o svojoj porodici i Ludilu koje je bilo porodična odlika nekih od vladara.... ona ne zna zašto su se pobunili protiv njenog oca... ne voli ih, i želi da ih kazni... a ko ne bi.... ona zna da su joj ubili oca, brata, snahu, bratiće, da su nju i Viserisa gonili i prezali na svakom koraku... živjela je život straha, od ubica, od ludog brata, od svijeta života... ipak ona je pravi zmaj, obećani princ(paradoks ili loše tumačenje proročanstva), i tek kada sretne Baristana ona počinje da uviđa da ništa nije kako se činilo... Ima srce i ima milost... da joj je stalo samo do moći, sklonila bi se negdje sa tri zmaja i 8 000 Neokaljanih, sačekala da zmajevi porastu, napala jedan od pomorskih gradova, uzela brodova i došla da se svima nahebe mame u Vesterosu... ali ne ona ipak bira druge ljude, ona bira biti humana, bira ispravljati krive Drine, i nepravde... da je takva kakvom si je opisao ona bi rekla Vozdra raja robovska, odoh ja, a vi se hebite....

bierkof

#494 Re: A Song of Ice & Fire

Post by bierkof » 07/07/2013 01:44

ANAKIN wrote: sve si promašio... Deni ne zna ništa o svojoj porodici i Ludilu koje je bilo porodična odlika nekih od vladara.... ona ne zna zašto su se pobunili protiv njenog oca... ne voli ih, i želi da ih kazni... a ko ne bi.... ona zna da su joj ubili oca, brata, snahu, bratiće, da su nju i Viserisa gonili i prezali na svakom koraku... živjela je život straha, od ubica, od ludog brata, od svijeta života... ipak ona je pravi zmaj, obećani princ(paradoks ili loše tumačenje proročanstva), i tek kada sretne Baristana ona počinje da uviđa da ništa nije kako se činilo... Ima srce i ima milost... da joj je stalo samo do moći, sklonila bi se negdje sa tri zmaja i 8 000 Neokaljanih, sačekala da zmajevi porastu, napala jedan od pomorskih gradova, uzela brodova i došla da se svima nahebe mame u Vesterosu... ali ne ona ipak bira druge ljude, ona bira biti humana, bira ispravljati krive Drine, i nepravde... da je takva kakvom si je opisao ona bi rekla Vozdra raja robovska, odoh ja, a vi se hebite....
:D Jesam li sve promasio ?

1)Da si procitao pazljivo, nasao bi na par mjesta u knjigama gdje Jorah Mormont zeli da joj kaze sta je njena porodica radila,ona ga napadne, ne vjeruje i ne zeli da cuje. Cesto zna da kaze da su Targaryensi jedini casni i imaju pravo da vladaju, a svi ostali su usurpers, kako ona kaze.
Ima jedna scena u knjizi gdje i Jorah kaze za Ned Stark-a da je castan i pravedan iako ga je osudio na smrt, Deni ga napadne.

2) Daenerys oslobadja robove jer pravi vojsku, i sprema se za napad. Osim toga nije mogla napasti westeros jer joj zmajevi nisu narasli, da jesu vjerovatno bi to vec uradila.

ANAKIN

#495 Re: A Song of Ice & Fire

Post by ANAKIN » 07/07/2013 01:58

ne, ne i ne... ona prvi put istinu čuje od Semlija... skuplja vojsku od oslobođenih robova??? ma hajde nije ti to bolan retorika bh partija.... njoj su ti robovi teret, svi kažu riješite ih se, ona neće nema srca.... da je tako zla kako je opisa pa ona bi zmajeve hranila robovima da što prije porastu... ja joj najviše zamjeran što je počela da zanemaruje svoju zmajsku prirodu... okovala je zmajeve zbog djecijih kostiju, odvojila ih od sebe... sjeti se šta se dešavalo Starkovim kada su se odvajali od vukova...

bierkof

#496 Re: A Song of Ice & Fire

Post by bierkof » 07/07/2013 02:34

Slazem se da su joj robovi teret, tj. ona ih je oslobodila a oni su odlucili da krenu sa njom. Ona ih takodjer kasnije trenira za borbu.
Nisam ja nju opisao kao zlu. Ona nije zao lik, ja sam samo zelio da kazem da mi se ne svidja nacin na koji su je prikazali u TV seriji.
Sve sto sam ja rekao je da lik u TV seriji nije vjerni prikaz lika u knjigama.

U tv seriji je ona prikazana mozda kao najpozitivniji lik, zrela za svoje godine, jako brizljiva prema drugima, hrabra i cvrsta.
U knjigama je prikazana dosta drugacije.

Recimo poredi deni u seriji i u knjizi u periodu gdje se radnja desava u Quarth-u. Pogledaj koliko je u knjigama nestripljiva i zedna za osvetom, ide od vrata do vrata i moli za brodove, a istovremeno istresa svoje frustracije na Jorah-u.
Ima stav kao da joj svijet sve duguje, i da svi treba da udovoljavaju njenim zeljama.Takodjer mnoge savjete koje je dobila nista nije slusala.
Opet kazem, nije ona zao lik, samo nije ni toliko lovable kao sto to prikazuju u TV seriji. Njen POV me cesto isfrustrira kada ih citam.

Sto se tice zmajeva i vukova, i meni je na pamet pala ista veza :)

Chmoljo
Administrativni siledžija
Has thanked: 95 times
Been thanked: 458 times

#497 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo » 07/07/2013 05:09

jes', ali dvije su stvari koje su uzrok malo drugačijeg prikaza likova u seriji i knjigama:

prvi je šira publika, koja ne bi imala razumijevanje za takve slojevite karaktere.

a to je ujedno i drugi razlog, jer serija ne daje dovoljno prostora da se ta slojevitost i prikaže. moralo bi se to uraditi sa svima. Jaime, koji od nemilosrdnog snoba postaje neko ko sagledava svoje postupke iz drugog ugla, Sanse koja od preplašene curice koja mašta o princu na bijelom konju (bukvalno), postaje igrač igre tronova, Arya, od malene prznice, u hladnokrvnog ubicu... Sam, od kukavice u ubicu Drugih... Cersei... u bespomoćnu ženu, koje će mladalački kompleksi koštati svega što je u startu imala.

puno likova koji prolaze kroz transformaciju, koji će odigrati svaki bitnu ulogu u nečemu. a jako malo vremena da se uklopi u programsku šemu.

ali zato će stradati prašume Amazona, dok nam Martin to sve napiše :D

bierkof

#498 Re: A Song of Ice & Fire

Post by bierkof » 07/07/2013 09:16

Ima jos jedan razlog, a to je zato sto Martin u knjigama moze da nam pokaze intimne misli karaktera, osjecanja i sve sto im prolazi kroz glavu a ne kaznu na glas. A to je jako tesko prenjeti na ekran jer ustvari mozemo samo da vidimo radnju, dijaloge i nacin na koji glumci odglume scenu. Ali nema nacina da cujemo njihove misli.

shmizlica
Has thanked: 19 times
Been thanked: 9 times

#499 Re: A Song of Ice & Fire

Post by shmizlica » 07/07/2013 09:19

i zato su knjige moj prvi izbor uvijek :-D

Praetorious

#500 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Praetorious » 07/07/2013 10:17

Knjige! Naravno da su bolje i potpunije za razumijevanje radnje. Serija me nije pretjerano oduševila.
Ako nekome treba PDF kolekcija George R. R. Martin - A song of Ice and Fire - Hrvatsko Algoritam izdanje, može ga pronaći na linku. Imam i Srpski prijevod, koji se razlikuje u broju knjiga i raspodjeli materije u njima, ali odlučio sam se za HR verziju i nju sam ranije čitao kao 'papirne knjige', ove PDF tek trebaju doći na red za čitanje.

Post Reply