Antikviteti

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#1 Antikviteti

Post by Simply_Red »

Pozdrav svima

Već neko vrijeme me uzbuđuje pomisao da se počnem baviti skupljanjem starina. Od djetinjstva me prožimalo neko uzbuđenje kada bih ugledao nešto staro, odmah pomislim na sve što je taj predmet mogao "vidjeti" i "čuti", i kojoj historiji je mogao posvjedočiti, kakvim beznačajnim i značajnim događajima.

Da li se neko bavi ovim hobijem i koje su smjernice za početnika?

Čuo sam za jedan slučaj kad je neki kupio na autopijaci Stradivari violinu od nekog cige za dvadesetak maraka. Naravno bila je gotovo uništena ali on je kupio i restaurirao i prodao na kraju za grdne neke pare :D
User avatar
ima´l_zime_Marinko
Posts: 116
Joined: 28/05/2010 13:28
Location: Sarajevo

#2 Re: Antikviteti

Post by ima´l_zime_Marinko »

Aaaa grdne pare tebe privlace :D ! Kontas nest vrijedno skupiti :) ! Neg,meni tako vec jedno 10 godina stoje neke slike koje nisam zelio kaciti na zid, jer staro izgledaju :D , i nedavno saznam da jedna vrijedi oko 2000 eura ! Slike su uljane iz 1856.godine sa potpisom ! to bi prica ukratko, mada sam mogao pisati kak sam se obradovao itd :D ! :bih:
Last edited by ima´l_zime_Marinko on 06/12/2010 01:18, edited 1 time in total.
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#3 Re: Antikviteti

Post by Simply_Red »

:D pa ne mogu reći da me i taj aspekt svega toga ne privlači :D i šta bi sa slikom, jesi li dao kome da je pogleda? Ko je naslikao?
User avatar
black
Posts: 17166
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#4 Re: Antikviteti

Post by black »

to bi bio super posao, lijep i zanimljiv, samo treba puno strpljenja i bar donekle nekog poznavanja rariteta, love da otkupljujes i puno hodanja..
eno kad krenes prema jugu u bradini ima jedna kao radnjica sa kamarom starina, poceo sa nekim sitnim stvarima i eno ga sad kazu da prilicno dobro radi
User avatar
ima´l_zime_Marinko
Posts: 116
Joined: 28/05/2010 13:28
Location: Sarajevo

#5 Re: Antikviteti

Post by ima´l_zime_Marinko »

Simply_Red wrote::D pa ne mogu reći da me i taj aspekt svega toga ne privlači :D i šta bi sa slikom, jesi li dao kome da je pogleda? Ko je naslikao?
Dvije slike u pitanju ! Giovanni Polli naslikao ! Pa malo sam se raspitao,frajer iz Trsta ,rodjen 1826. a umro 1861. godine. Eh sad kada bih znao gdje bih to mogao najbolje unovciti, kod nas su mi rekli da i ne pokusavam , valjda ne moram razloge navoditi :-) :-D !
User avatar
Priorat
Posts: 1451
Joined: 07/04/2009 09:43
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#6 Re: Antikviteti

Post by Priorat »

ima´l_zime_Marinko wrote:
Simply_Red wrote::D pa ne mogu reći da me i taj aspekt svega toga ne privlači :D i šta bi sa slikom, jesi li dao kome da je pogleda? Ko je naslikao?
Dvije slike u pitanju ! Giovanni Polli naslikao ! Pa malo sam se raspitao,frajer iz Trsta ,rodjen 1826. a umro 1861. godine. Eh sad kada bih znao gdje bih to mogao najbolje unovciti, kod nas su mi rekli da i ne pokusavam , valjda ne moram razloge navoditi :-) :-D !
napisi ime slike, kad je naslikana i sa cim pa cu ja pokusati pogledati.
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#7 Re: Antikviteti

Post by Simply_Red »

black wrote:to bi bio super posao, lijep i zanimljiv, samo treba puno strpljenja i bar donekle nekog poznavanja rariteta, love da otkupljujes i puno hodanja..
eno kad krenes prema jugu u bradini ima jedna kao radnjica sa kamarom starina, poceo sa nekim sitnim stvarima i eno ga sad kazu da prilicno dobro radi
Veoma si to lijepo rekao, nevjerovatno uzbudljiv, totalno nevin, i posao sa veoma malo stresa (u poređenju sa današnjim prosječnim uredskim poslom), a sa druge strane pun ljubavi. Naravno da bi to postalo posao puno truda se treba uložiti, da transcedentira obični hobi :D

@ Marinko da li bi mogao uslikati te slike pa nam dati da vidimo. Siguran sam da ovdje ima puno historičara umjetnosti i ljudi koji bi ti mogli pomoći sa procjenom
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#8 Re: Antikviteti

Post by Eborg »

U BiH sigurno ima svega, pogotovo što nemamo tradiciju da cijenimo antikvitete pa i ne obraćamo pažnju na neke stvari koje su nam možda pod nosom. :)

Najljepše su priče kada se nešto prenosi iz generacije u generaciju i ostane u porodici. :)
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#9 Re: Antikviteti

Post by Fair Life »

Imam nesto od ovog Hackera i Herrmanna...

http://www.ascasonline.org/windowAPRIL59.html

Kad uhvatim vremena prilozicu i fotografije.
User avatar
Priorat
Posts: 1451
Joined: 07/04/2009 09:43
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#10 Re: Antikviteti

Post by Priorat »

usput da napisem. ako iko ima ili "naleti" na na stara vina (sva dolaze u obzir osim sa naseg podrucaj) ili vina sa dobrom reputaciom a da nezna sta ce sa njima "drito" na pp javit. odmah odkupljujem.

P.S. dobro placam!! :D
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#11 Re: Antikviteti

Post by Fair Life »

Fair Life wrote:Imam nesto od ovog Hackera i Herrmanna...

http://www.ascasonline.org/windowAPRIL59.html

Kad uhvatim vremena prilozicu i fotografije.
Image

Image
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#12 Re: Antikviteti

Post by Suzie Q »

Eborg wrote:U BiH sigurno ima svega, pogotovo što nemamo tradiciju da cijenimo antikvitete pa i ne obraćamo pažnju na neke stvari koje su nam možda pod nosom. :)

Najljepše su priče kada se nešto prenosi iz generacije u generaciju i ostane u porodici. :)
baš tako. ja sam kupila fenomenalan masivan 4-krilni regal puno drvo, super izrada, od lika koji je htio kao renovirati staru naninu kuću i to mu smetalo, htio se riješiti pošto-poto. dobila sam ga za 200KM a nisam imala srca da se cjenkam za niže mada sam mogla. nana samo tužno gledala kako ga iznosim i šutila. mislim da tip ni danas nije svjestan šta mi je prodao a ja samo malo išmirglala, prelakirala i eno ga kao nov. ne vjeruje nitko da sam za te pare kupila.
User avatar
cico x
Posts: 1042
Joined: 31/12/2002 00:00
Location: Nikad zeljo,nikad avaz...

#13 Re: Antikviteti

Post by cico x »

gdje se moze saznati cijena starih novcanica,kovanica?
User avatar
dinoo1898
Posts: 382
Joined: 02/10/2011 16:35
Location: Mostar

#14 Re: Antikviteti

Post by dinoo1898 »

cico x wrote:gdje se moze saznati cijena starih novcanica,kovanica?
ima na piku nesto tih kovanica za sitne se pare prodaju...
Post Reply