Muzicka scena bivse Jugoslavije

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#1101 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Osmi Socrates »

Neko je gore spomenuo sliku Bosne koju su Novoprimitivci poslali u ostatak Jugoslavije.

Kakvu je sliku Bregović prije njih poslao? Ovo ozbiljno pitam.

Da ne spominjemo sada druge bosanske bendove. Mislim da u tom vremenu jedino Indexi mogu i biti spomenuti? Indexi su u svakom slučaju pravili odlične pjesme. I Modra Rijeka je odličan album.

Ko je još tu bio značajan sa bosanske scene u to doba, da bi se moglo pričati o slanju slike u ostale dijelove Jugoslavije?
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1102 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by GandalfSivi »

Naletjeh da vidim sta ima na temi, vidim raspisalo se zadnja dva dana i imam sta vidjeti. Nije bas internet za svakoga. Ali hajde da ne trolamo.

Prije par dana cuh jednu jako finu, davno zaboravljenu pjesmu (ima sigurno 20+ godina da je nisam cuo), pa rekoh da podijelim...

guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1103 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

GandalfSivi wrote: 05/08/2022 03:58 Naletjeh da vidim sta ima na temi, vidim raspisalo se zadnja dva dana i imam sta vidjeti. Nije bas internet za svakoga. Ali hajde da ne trolamo.

Prije par dana cuh jednu jako finu, davno zaboravljenu pjesmu (ima sigurno 20+ godina da je nisam cuo), pa rekoh da podijelim...

Legendarna Zorica Kondža :thumbup: Jedna od najboljih vokalnih izvedbi svih vremena sa naših prostora.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1104 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by GandalfSivi »

Kad smo kod kradje pjesama (opet mali off, izvinjavam se, a u sustini mozda i nije, vezano je za ex-yu muziku), nedavno skontah da je i Miso Kovac ukrao jedan od svojih najvecih hitova...

snijeg_led
Posts: 6748
Joined: 08/12/2019 21:35

#1105 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by snijeg_led »

ukro fakat

jesi ti neki tragac plagijata :D
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1106 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

GandalfSivi wrote: 05/08/2022 04:15 Kad smo kod kradje pjesama (opet mali off, izvinjavam se, a u sustini mozda i nije, vezano je za ex-yu muziku), nedavno skontah da je i Miso Kovac ukrao jedan od svojih najvecih hitova...

Ti si pjesma moje duše jedan kroz jedan :thumbup: :gunjastajl:
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1107 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

:thumbup:
Last edited by guruguru95 on 05/08/2022 05:19, edited 1 time in total.
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1108 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

Romanista 101% wrote: 05/08/2022 00:01


Kakav zvuk, kao da je juce snimano.
Konačno pravi snimak :thumbup:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1109 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

Soldatski Bal shvatati ozbiljno?
Oh dear…
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#1110 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Osmi Socrates »

Pa mora se shvatati nekako kad je najprodavaniji debitantski album u Jugoslaviji. Čak i neki strani muzički posmatrači koji se bave muzikom širom svijeta su zbog toga Plavi Orkestar označili svojevrsnim kulturološkim fenomenom osamdesetih u Jugoslaviji.

Dakle, zbog nečega se to desilo. Nekoga to uopšte nikako ne interesuje, ali neki ljudi su zainteresirani da komentarišu zašto se društvo ponaša ovako ili onako. Nije baš da je falilo takvih grupica u Jugoslaviji, ali samo Plavi Orkestar je zabilježio takvu prodaju.

Inače, igra sudbine kaže da su Saša Lošić i Vlatko Stefanovski sarađivali valjda na pravljenju muzike za neki film. :lol:

Nije me interesiralo dalje, ali, eto. Kao i uvijek, muzičari se pronalaze bez obzira na žanrove. Jedino je ponekad njihova publika ekstremna.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1111 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

A koji su to strani muzički posmatrači?
ST11
Posts: 677
Joined: 09/03/2015 12:24

#1112 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by ST11 »

SLO Heavy metal iz osamdesetih. Pomaranča.







Last edited by ST11 on 05/08/2022 06:41, edited 1 time in total.
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#1113 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Osmi Socrates »

To je podatak iz neke od knjiga sa naših prostora koje su se bavile muzikom u bivšoj Jugoslaviji. Par njih sam pročitao, ali ništa drugo nisam zabilježio.

Tata mi je rekao da je bila neka kraća reportaža o njima na MTV Europe krajem osamdesetih.

To je jednostavno podatak koji se ne može izbjeći. To da su izdali najprodavaniji debitantski album u Jugoslaviji.

Ako Brena proda, lupam, 100 miliona ploča naravno da me interesira zašto se to desilo. Mada, ne vjerujem da bih poslušao Breninu ploču.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1114 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

Aha.
A ko je napisao te knjige u kojima postoji ta tvrdnja da su neki strani muzički posmatrači se bavili tim, kako kažeš, fenomenom Soldatski Bal?

Ja ne vidim neke razlike između Lepe Brene i Plavog Orkestra. Oboje su svojevremeno prodavali šećerleme narodu. Ista je publika slušala i Plavi Orkestar i Lepu Brenu.
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#1115 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Osmi Socrates »

Inače, ne bih da razbijam ničije iluzije, ali mi je interesantna ova rasprava o plagijatima.

Svjetska muzička scena je puna takvih primjera, tako da ne znam zašto bih naše muzičare drugačije gledao.

Led Zeppelin je najvažniji primjer. Ni manje ni više nego su, valjda sedam puta bili u sudskoj proceduri zbog plagijata koje su uradili. Sve veliki hitovi u pitanju. Šest puta su uredili stvar prije presude, dakle, dali odštetu oštećenoj strani, jedino su nakon dvije decenije sudskom odlukom zadržali potpuna prava na Stairway to Heaven, jer je Vrhovni Sud Amerike odbio da primi slučaj koji su Zeppelini dobijali na nižim sudovima.

Inače, osim davanja odštete (uglavnom van suda) sud može presuditi i da dijeliš autorska prava. Creep od Radiohead, recimo, ima takvu sudbinu.

Na sudu je bio i George Harrison (My Sweet Lord). Ova je presuda imala najveće posljedice poslije, jer je definirala neke stvari za buduće parnice. Presuđeno je da je Harrison vjerovatno nesvjesno kopirao tuđu pjesmu, ali, to ga ne oslobađa odgovornosti. Nakon ovoga, Harrison je dugo izbjegavao praviti pjesme.

Lennon je bio na sudu za Come Together, Cobain za Come As You Are, Metallica za Enter Sandman.

The Verve su potpuno izgubili od Stonesa parnicu za Bitter Sweet Symphony. Poslije toga, Stonesi su dvije decenije bili vlasnici pjesme, samim tim i kupili svu zaradu. Na kraju, Jagger je dobrom voljom odlučio da vrati sva prava The Verve.

Stotine ovakvih primjera.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1116 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

Ja ba.
I Plavi Orkestar sa svojim “Ljubi se Istok i Zapad” što su maznuli od Flitvud Meka. Ustvari nije Flitvud Mek nego ono bi Mame i Babe, pjesma “Kalifornija sanja”.

Sva sreća pa nisu uvrstili u svoj prvijenac album, inače bi ih ovi strani posmatrači prijavili i završili bi na sudu.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#1117 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Haris.ba »

Da pojednostavim ono sto me zanima.

Zasto ovo ne funkcionise kada se ode na drugi jezik.

User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1118 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

ST11 wrote: 05/08/2022 06:20 SLO Heavy metal iz osamdesetih. Pomaranča.







Jedne večeri ja izašao u neki rock klub i naletim na neku raju, slušaju ploče. Tad još ploče nisu bile kao danas, odnosno pale su skroz u popularnosti. I priča po priča, uhvatim se ja jugoslovenskog hard rocka jer naravno, predstavio sam se da sam iz Bosne, kad par likova, Šveđana, malo starijih od mene počeše i Divljim Jagodama, Atomskom Skloništu i Pomoranči.
Navodno bili kod nas, kupovali ploče i pitali ako ima kakvih jugoslovenskih hard rock bendova i trgovac im ponudio to.
Čini mi se da rekoše da su bili u Puli.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1119 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by radostan dan »

Svaki album u kom je učestvovala Nada Obrić smatra se antologijskim...
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1120 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by broj dva »

Tanka linija između inspiracije i plagijata. Kako rekoše Simpsons kada su Itchy and Scratchy završili na sudu radi plagiranja

Your honor, you take away our right to steal ideas, where are
they gonna come from? 
John Cleese
Posts: 37281
Joined: 25/05/2010 18:30

#1121 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by John Cleese »

Osmi Socrates wrote: 05/08/2022 03:29
John Cleese wrote: 05/08/2022 03:04

Losi je, za razliku od Vlatka, bilo potpuno jasno za kakvu stoku svira i sta im moze prodati, a posto nije bio ni najmanje gadljiv, upravo to je i uradio - prodao sta je mogao, pa sta god to bilo :D
(Nada Obric... Sta ce nama soferima kuca... pa ljudi moji, sta jos treba reci... :lol: )
Mislim da mu je najbolje sto je u zivotu uradio - muzika za seriju Vratice se rode, ozbiljno :D

A Zvaljo nikad nije bio panker nego folirant, kao i kompletna njegova s-koca-i-konopca ekipa, ali mu je fol iz nekog razloga prolazio, a i tajming je bio skoro idealan i bi sta bi :D
Pa gledaj, to sa Pušenjem je klasična priča naše verzije u odnosu na ono što se dešavalo na Zapadu. Ima tu dubljih stvari da se raspravi, jer je Zabranjeno Pušenje bilo odgovor na nešto. Uglavnom, muzika koja se pravi je skoro uvijek reakcija na neka društvena događanja. Ako je to društvo slobodno, u pravom smislu te riječi. Ugrubo rečeno, osamdesetih je počela liberalizacija jugoslovenskog društva, iz više razloga. I tu se onda može vidjeti liberalizacija i muzike. I objelodanjuju se razni uticaji sa svih strana svijeta, koji do tada uglavnom i nisu mogli biti vidljivi jer društvo nije bilo potpuno slobodno.

Ne možeš ti u jednom soc-realnom društvu ni imati neki mainstream koji bi mogao biti usporediv sa tadašnjim zapadnim mainstreamom, niti bi odgovor na takav mainstream mogao u potpunosti biti punk koji je usporediv sa zapadnim punkom. To zahtjeva malo dublju i suptilniju analizu jugoslovenskog društva.

Pa tako, recimo, i imamo slučaj da se Karajlić (ili bilo ko drugi iz New Primitivsa) ne uklapaju u ideju o prosječnom punkeru sa Zapada. Ovo, naravno, znam nakon sporadičnog čitanja o njihovim životima.

Sad, ja volim pričati o društvenim promjenama koje rađaju ovaj ili onaj muzički ili bilo koji drugi pokret. Mene društvena dinamika, dinamika odnosa među ljudima, fascinira. Ništa ne nastaje slučajno. Zato nemam problema ni raspravljati o bilo kojem muzičkom fenomenu, pa ni o tom Plavom Orkestru, zbog čega me ovdje napadoše. :lol: Meni je u kući Plavi Orkestar zabranjen bio kad sam bio dijete, jer nisu ispunjavali minimum estetike koji su moji roditelji zahtijevali, u namjeri da me zaštite od smeća. :lol:

Zato mi je i Bregović fascinantan, jer je on valjda bio jedina istinska muzička zvijezda sa tih prostora. Zašto to i po čijem odobrenju? :lol:
Ma nije Pusenje (ni ostatak te ekipe) bilo odgovor ni na sta osim na njhovu osobnu potrebu da privuku paznju iz razloga iz kojih bi vec neko te starosne dobi osjetio takvu potrebu, a nakon sto su paznju zaista dobili, ukazala se prilika da, bez prevelikog truda (jer zapravo i nisu bili muzicari) uzmu i nekakve pare.
A "za sve je kriv" Monti Pajton, kojim su bili fascinirani, pa su pokusavali oponasati u izvjesnoj, vrlo popularnoj, radijskoj (a kasnije i televizijskoj) emisiji i tako je njihova prica pocela.
Eh onda su razni pametnjakovici u svemu tome pronasli ne znam ti kakav smisao, po principu: https://www.youtube.com/watch?v=eTPTVbysxQ8 i proglasili ih genijalcima :D
Bilo je poslije i zaludjenika koji su isli tako daleko da u njima vide ni manje ni vise nego proroke - prorekli ljudi rat i podjelu Sarajeva, da ne nabrajam dalje :|
Helem, nema tu nicega istinski bitnog.

Liberalizacija drustva je pocela mnogo prije, ali je bila zaustavljena '68 - privatizacija inicijalno studentskim protestima, a demokratizacija prijetecim nacionalizmom, zatim je uslijedila decentralizacija. Pocetkom osamdesetih je drzava bankrotirala i to su godine sloma i dezintegracije kad su se kojekakve sluzbe bavile jedne drugima i odredjeni politicki krugovi uveliko planirali dalji tok zbivanja, raspad i rat, pa su sitnoj buraniji nekaznjeno prolazili nestasluci, manji i veci - nekaznjeno, ali ne i neopazeno, u kolektivnom sjecanju cesto neopravdano napuhani do razine herojstva.

Lijepo je sto te svasta zanima, ali ne bih ti preporucio da trazis u pojavama nesto cega u njima nema.
I da, bravo za roditelje i muzicku cenzuru, najozbiljnije :thumbup: :D

Bregovic?
Premalen je to prostor bio da bi iko bio istinska muzicka zvijezda :D
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1122 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by radostan dan »

Ja sam mislio da je najprodavaniji debi album u sfrj - bio sam naivan, danijel popović.... Al eto, kažu neki ljudi, u nekim knjigama, da nije.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1123 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Chmoljo »

radostan dan wrote: 05/08/2022 13:02 Ja sam mislio da je najprodavaniji debi album u sfrj - bio sam naivan, danijel popović.... Al eto, kažu neki ljudi, u nekim knjigama, da nije.
pa koji je?
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1124 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by radostan dan »

Kažu ovaj sa nadom obrić i jurom stublić kao gostima.
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#1125 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by trocadero »

guruguru95 wrote: 05/08/2022 03:00

Evo naprimjer, taj New Primitives, koji se smatra jednim od najoriginalnijih izričaja i najreprezentativnijih primjera ex yu pop rock scene, u suštini je lokalnog karaktera i nema nikakvu artističku vrijednost i značaj na svjetskoj pop rock sceni. New Primitives ustvari može da razumije samo prava sarajevska gradska raja, zbog originalnih i duhovitih tekstova, dok nam je čak i u jugoslovenskim okvirima napravio priličnu štetu stereotipno prikazujući tadašnje Sarajevo kao grad pun šanera i papaka koji pričaju šatrovački i krevelje se po čitav dan.

Apsolutno...Pušenje, Elvis J. Kurtović, Bombaj štampa...Nadrealiste, Audiciju...Trebala je te primitivce UDBA satrati od kurca u samom startu. Ja se i danas zbog njih moram stiditi i crveniti širom bivše nam Juge koliku su neprocjenjivu štetu nama sarajlijama napravili.
Post Reply