Muzicka scena bivse Jugoslavije

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1176 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

Piaty wrote: 05/08/2022 22:42 Ma šta će se pankeri groziti Heavy Metala kada su oni svoje muzičke nedostatke prekrivali njihovim političkim stavovima, a opet koga je bolio k.... za njihove političke stavove. Šta su oni praktično značili nekome? Ništa.

Heavy Metal je jedna sasvim druga dimenzija za njih, pozitivnija u svakom pogledu, pa samim tim i u pogledu politike.
Pa punk je išao na provociranje društva i društvenih normi ali ni sami nisu imali nikakvu ideju kakvo bi društvo zapravo trebalo izgledati. Krili su se iza anarhije ali mislim da ni sami nisu znali previše o njoj.

Heavy Metal nikada nije bio politički nastrojen, ne bar da su imali neku jaku poruku koja bi uticala na svijest puka.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1177 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Bloo »

Osmi Socrates wrote: 05/08/2022 22:58 Mislim na koga misli većina komentatora sa obje strane velike bare. Iggy Pop je, ne bez razloga, dobio nadimak Kum Punka.
Ne bih zanemarila the sonicse...
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1178 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by John Cleese »

guruguru95 wrote: 05/08/2022 22:32 Nego, kad smo već spomenuli Lou Reeda, a pošto znamo da nam je jedna od najomiljenijih tema detektovanje plagijata Gorana Bregovića :mrgreen:

Da li vas ova stvar podsjeća na nešto? :?: :skoljka: :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=JcqB__1jffw
Nije to losa stvar.
Inace, posto Redzic to nije znao odsvirati, pozvali su ozbiljnog muzicara, makedonskog basistu Blagoja Marotova - pretpostavljam da ga je Stefanovski preporucio, jer je i on bio tu kad su snimali album :D
Lik se prije par godina pojavio u emisiji Nikad nije kasno, pa je spomenuo i to iskustvo :D

Usputna svirka sa sinom (ako se ne varam) i bendom: https://www.youtube.com/watch?v=4i2NRMgtp18
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1179 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

Ommadawn wrote: 05/08/2022 22:59
Piaty wrote: 05/08/2022 22:42 Ma šta će se pankeri groziti Heavy Metala kada su oni svoje muzičke nedostatke prekrivali njihovim političkim stavovima, a opet koga je bolio k.... za njihove političke stavove. Šta su oni praktično značili nekome? Ništa.

Heavy Metal je jedna sasvim druga dimenzija za njih, pozitivnija u svakom pogledu, pa samim tim i u pogledu politike.
Pa punk je išao na provociranje društva i društvenih normi ali ni sami nisu imali nikakvu ideju kakvo bi društvo zapravo trebalo izgledati. Krili su se iza anarhije ali mislim da ni sami nisu znali previše o njoj.

Heavy Metal nikada nije bio politički nastrojen, ne bar da su imali neku jaku poruku koja bi uticala na svijest puka.
A Pušenje se krilo iza anarhije All Over Baščaršija :gunjastajl: :bih:

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1180 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Bloo »

Piaty wrote: 05/08/2022 22:42 Ma šta će se pankeri groziti Heavy Metala kada su oni svoje muzičke nedostatke prekrivali njihovim političkim stavovima, a opet koga je bolio k.... za njihove političke stavove. Šta su oni praktično značili nekome? Ništa.

Heavy Metal je jedna sasvim druga dimenzija za njih, pozitivnija u svakom pogledu, pa samim tim i u pogledu politike.
:shock:
hajd srecom si stavio heavy, a ne samo metal....

A prva rečenica...pripisat ću je nedovoljnom broju godina u tvojoj gujci. Jello Biafra is disappointed.
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#1181 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Osmi Socrates »

Jasno je političko lutanje punka, ugrubo rečeno, ali ne znam zašto je to neophodno loša stvar.

Iggy Pop je, recimo, pričao kako ga je Morrison inspirirao. Morrison je pjevao, tako tužno ponekad, o tragičnoj neizbježnosti i bijedi of the human condition (ne znam kako bih to preveo na naš jezik). Morrison je bio potpuno apolitičan.

Dakle, Iggy je pomiješao to Morrisonovo sa žestinom punka (ili proto-punka, i kako već sve to ne zovu) protiv ustajalih normi i dobili smo senzacionalno sagorijevanje jedne tako predivne pojave kao što je ljudsko biće, sa svim njenim vrlinama i manama.

Ništa inherentno loše u tome. Niko na ovom svijetu ne zna šta bi bilo idealno društvo.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#1182 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Piaty »

Bloo wrote: 05/08/2022 23:06
Piaty wrote: 05/08/2022 22:42 Ma šta će se pankeri groziti Heavy Metala kada su oni svoje muzičke nedostatke prekrivali njihovim političkim stavovima, a opet koga je bolio k.... za njihove političke stavove. Šta su oni praktično značili nekome? Ništa.

Heavy Metal je jedna sasvim druga dimenzija za njih, pozitivnija u svakom pogledu, pa samim tim i u pogledu politike.
:shock:
hajd srecom si stavio heavy, a ne samo metal....

A prva rečenica...pripisat ću je nedovoljnom broju godina u tvojoj gujci. Jello Biafra is disappointed.
Pa vidi. Sa mnom se slažu i Phil Anselmo i Bruce Dickinson po ovom pitanju, a ja ti se kunem da sam ovaj isti stav o Punk-u imao i prije nego što sam pročitao o šta su oni rekli o tome. Uglavnom, oni imaju dovoljno godina za stav o tome, da ne kažem i kompetencije.

Kada sam rekao Heavy Metal, mislio sam na žanr sa svim svojim podžanrovima. Danas se češće kaže samo Metal.

Pročitao sam šta Đelo veli o svemu tome :)

Ja cijenim Punk samo zbog toga što je donekle utjecao na HM i to je dobro. Mogu ga samo zbog toga cijeniti. Rani Maiden ima Punk elemente i šta ja znam šta još, dok je protometal mogao doći iz polja Hard Rock-a ili Porogressive Rock-a.

Ti sada sigurno vidiš šta ja ne znam Punk-u, ali šta god da mi kažeš novo - to me sigurno neće zabezeknuti.

Metalci ne vole Punk i obrnuto i neka to tako ostane.

Ne znam da li ima iko od vas da je prvo slušao Prog Rock, Hard Rock ili Metal i da je nakon toga mogao da zavoli Punk?
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1183 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by dale cooper »

Piaty wrote: 05/08/2022 23:22
Bloo wrote: 05/08/2022 23:06

:shock:
hajd srecom si stavio heavy, a ne samo metal....

A prva rečenica...pripisat ću je nedovoljnom broju godina u tvojoj gujci. Jello Biafra is disappointed.
Pa vidi. Sa mnom se slažu i Phil Anselmo i Bruce Dickinson po ovom pitanju, a ja ti se kunem da sam ovaj isti stav o Punk-u imao i prije nego što sam pročitao o šta su oni rekli o tome. Uglavnom, oni imaju dovoljno godina za stav o tome, da ne kažem i kompetencije.

Kada sam rekao Heavy Metal, mislio sam na žanr sa svim svojim podžanrovima. Danas se češće kaže samo Metal.

Pročitao sam šta Đelo veli o svemu tome :)

Ja cijenim Punk samo zbog toga što je donekle utjecao na HM i to je dobro. Mogu ga samo zbog toga cijeniti. Rani Maiden ima Punk elemente i šta ja znam šta još, dok je protometal mogao doći iz polja Hard Rock-a ili Porogressive Rock-a.

Ti sada sigurno vidiš šta ja ne znam Punk-u, ali šta god da mi kažeš novo - to me sigurno neće zabezeknuti.

Metalci ne vole Punk i obrnuto i neka to tako ostane.

Ne znam da li ima iko od vas da je prvo slušao Prog Rock, Hard Rock ili Metal i da je nakon toga mogao da zavoli Punk?
Ja sam startao sa ovim prvim, a kasnije prešao i na ovo drugo, između gomile ostalih stvari. I jedno ne isključuje drugo, ne cijenim
ništa manje odličan metal od odličnog punka. Odlična muzika je odlična muzika...pure and simple. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1184 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Bloo »

Piaty wrote: 05/08/2022 23:22
Bloo wrote: 05/08/2022 23:06

:shock:
hajd srecom si stavio heavy, a ne samo metal....

A prva rečenica...pripisat ću je nedovoljnom broju godina u tvojoj gujci. Jello Biafra is disappointed.
Pa vidi. Sa mnom se slažu i Phil Anselmo i Bruce Dickinson po ovom pitanju, a ja ti se kunem da sam ovaj isti stav o Punk-u imao i prije nego što sam pročitao o šta su oni rekli o tome. Uglavnom, oni imaju dovoljno godina za stav o tome, da ne kažem i kompetencije.

Kada sam rekao Heavy Metal, mislio sam na žanr sa svim svojim podžanrovima. Danas se češće kaže samo Metal.

Pročitao sam šta Đelo veli o svemu tome :)

Ja cijenim Punk samo zbog toga što je donekle utjecao na HM i to je dobro. Mogu ga samo zbog toga cijeniti. Rani Maiden ima Punk elemente i šta ja znam šta još, dok je protometal mogao doći iz polja Hard Rock-a ili Porogressive Rock-a.

Ti sada sigurno vidiš šta ja ne znam Punk-u, ali šta god da mi kažeš novo - to me sigurno neće zabezeknuti.

Metalci ne vole Punk i obrnuto i neka to tako ostane.

Ne znam da li ima iko od vas da je prvo slušao Prog Rock, Hard Rock ili Metal i da je nakon toga mogao da zavoli Punk?
Ne znam da u metalu ima išta slično Oi! punku.
Voljem Bruceta, ali ako ćemo o razlikama između metala i punka, punk je narodskiji (vidi komentar o Oi!/skinheads), a ne može Bruce "obraditi" neke teme kao što su mogli punk (Oi!) bandovi koji za pozadinu imaju radničku klasu.

Heavy metal je za mene jedno, a npr. Exhumed, Cattle decapitation i Regurgitate ili još gore cephalotripsywhateversepiše i Torsofuck i ta sranja ne bih baš svrstala pod "jedna sasvim druga dimenzija za njih, pozitivnija u svakom pogledu". Druga dimenzija jesu. :D
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#1185 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Osmi Socrates »

Ja se ne mogu računati u metalca, ali mi je The Number of the Beast jedan od omiljenih albuma.

Ne volim ni ja striktno dijeljenje publike po žanrovima.
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1186 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

John Cleese wrote: 05/08/2022 23:03
guruguru95 wrote: 05/08/2022 22:32 Nego, kad smo već spomenuli Lou Reeda, a pošto znamo da nam je jedna od najomiljenijih tema detektovanje plagijata Gorana Bregovića :mrgreen:

Da li vas ova stvar podsjeća na nešto? :?: :skoljka: :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=JcqB__1jffw
Nije to losa stvar.
Inace, posto Redzic to nije znao odsvirati, pozvali su ozbiljnog muzicara, makedonskog basistu Blagoja Marotova - pretpostavljam da ga je Stefanovski preporucio, jer je i on bio tu kad su snimali album :D
Lik se prije par godina pojavio u emisiji Nikad nije kasno, pa je spomenuo i to iskustvo :D

Usputna svirka sa sinom (ako se ne varam) i bendom: https://www.youtube.com/watch?v=4i2NRMgtp18
Kad je u pitanju ovaj album, evo jedna zanimljiva komparacija. Virtuoz vs originalni autor. Baš me zanima vaše mišljenje :D



Last edited by guruguru95 on 05/08/2022 23:46, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1187 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Bloo »

dale cooper wrote: 05/08/2022 23:30 Ja sam startao sa ovim prvim, a kasnije prešao i na ovo drugo, između gomile ostalih stvari. I jedno ne isključuje drugo, ne cijenim
ništa manje odličan metal od odličnog punka. Odlična muzika je odlična muzika...pure and simple.
Ja sa zadnjim. :D Ako ćemo se vraćati baš u djetinjstvo, počeci su bili Tereza Kesovija, Nedeljne promenade (klasika), BOA, Bajaga...kad ti je 7 godina slušašp šta ima na raspolaganju od roditeljskih kaseta. :D

Ali najbitnije je:
Odlična muzika je odlična muzika...pure and simple.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1188 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Bloo »

@Piaty
nemoj kojim slučajem guglat ove bendove što sam navela, ne bih si nikad halalia ako dobiješ traume :kiss:
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1189 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by dale cooper »

Bloo wrote: 05/08/2022 23:47 @Piaty
nemoj kojim slučajem guglat ove bendove što sam navela, ne bih si nikad halalia ako dobiješ traume :kiss:
Meni su Carcass bili carevi sa tim medicinskim gore pizdarijama. :mrgreen: Ali jasno je bilo da je to više tongue in cheek zajebancija. :D
Necroticism je klasik.
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1190 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

Bloo wrote: 05/08/2022 23:46
dale cooper wrote: 05/08/2022 23:30 Ja sam startao sa ovim prvim, a kasnije prešao i na ovo drugo, između gomile ostalih stvari. I jedno ne isključuje drugo, ne cijenim
ništa manje odličan metal od odličnog punka. Odlična muzika je odlična muzika...pure and simple.
Ja sa zadnjim. :D Ako ćemo se vraćati baš u djetinjstvo, počeci su bili Tereza Kesovija, Nedeljne promenade (klasika), BOA, Bajaga...kad ti je 7 godina slušašp šta ima na raspolaganju od roditeljskih kaseta. :D

Ali najbitnije je:
Odlična muzika je odlična muzika...pure and simple.
Ja sam imao sreću da su se u kući slušali isključivo Creedence, Doors, Pink Floyd, King Crimson, Led Zeppelin, Jimi Hendrix i slična bižuterija :izet:

Valjda mi je zato šega raspravljati o muzičkim konceptima i idejama Plavog orkestra i Zabranjenog pušenja. :mrgreen:
Last edited by guruguru95 on 06/08/2022 08:57, edited 2 times in total.
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1191 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by John Cleese »

guruguru95 wrote: 05/08/2022 23:44
John Cleese wrote: 05/08/2022 23:03

Nije to losa stvar.
Inace, posto Redzic to nije znao odsvirati, pozvali su ozbiljnog muzicara, makedonskog basistu Blagoja Marotova - pretpostavljam da ga je Stefanovski preporucio, jer je i on bio tu kad su snimali album :D
Lik se prije par godina pojavio u emisiji Nikad nije kasno, pa je spomenuo i to iskustvo :D

Usputna svirka sa sinom (ako se ne varam) i bendom: https://www.youtube.com/watch?v=4i2NRMgtp18
Kad je u pitanju ovaj album, evo jedna zanimljiva komparacija. Virtuoz vs originalni autor. Baš me zanima vaše mišljenje :D

https://www.youtube.com/watch?v=0DCWZZahmQU

https://www.youtube.com/watch?v=uM6CnFGxnrU
Ne valja ni jedna ni druga izvedba :D :lol:
Vlatko svira besprijekorno, ali je cesto, pa tako i ovdje nepodnosljiv kad padne u (centro)trans i uhvati se improvizacije :D
A onaj nesretnik je izgleda zaboravio svirati tu stvar, a i nastimati gitaru - previse puta ponavlja osnovnu temu u pocetku, mnostvo tonova je u pokusaju ostalo neodsvirano, uz povremenu disonancu...

Evo, za oporavak slusnog aparata: https://www.youtube.com/watch?v=lsFaB_zJ4OA :D
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1192 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

John Cleese wrote: 06/08/2022 00:07
guruguru95 wrote: 05/08/2022 23:44

Kad je u pitanju ovaj album, evo jedna zanimljiva komparacija. Virtuoz vs originalni autor. Baš me zanima vaše mišljenje :D

https://www.youtube.com/watch?v=0DCWZZahmQU

https://www.youtube.com/watch?v=uM6CnFGxnrU
Ne valja ni jedna ni druga izvedba :D :lol:
Vlatko svira besprijekorno, ali je cesto, pa tako i ovdje nepodnosljiv kad padne u (centro)trans i uhvati se improvizacije :D
A onaj nesretnik je izgleda zaboravio svirati tu stvar, a i nastimati gitaru - previse puta ponavlja osnovnu temu u pocetku, mnostvo tonova je u pokusaju ostalo neodsvirano, uz povremenu disonancu...

Evo, za oporavak slusnog aparata: https://www.youtube.com/watch?v=lsFaB_zJ4OA :D
Slažem se otprilike :thumbup: :lol:
Zastozato
Posts: 1002
Joined: 27/09/2014 23:18

#1193 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Zastozato »

Bitlsi su svirali punk mnogo prije nego što je punk nastao.

Ako ovo nije punk prije punk-a kada govorimo o samom zvuku onda ne znam šta je. Ovo je bilo 1962. u Hamburgu.

Škobo Habu
Posts: 9046
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1194 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Škobo Habu »

Punk je stvar momenta. Razvio se iz otpora ondašnjoj hippy zabludi i komformističkim iluzijama.

Društva na Zapadu, u tom razdoblju, kriziraju, prolaze kroz turbulentne društvene procese a takvo što se prvo reflektuje na muzičku scenu.

Jedina stvar kod punk rocka, koja se meni sviđa, jeste da je brutalno iskren, no, sa druge strane, poklič "kill all Hippies", po kojem će devedesetih Primal Scream nazvati svoj antologijski album, vazda mi je bio sadistički pretenciozan , jer je hippy kultura, na polju umjetnosti, izrodila više brilijantni filmski i muzički djela nego li sam punk, koji je daleko siromašniji duhom.

U određenom kontkstu, 1968. godine je prekretnica za mnogo šta, ali i preduslov za mnoge kasnije muzičke pokrete. Nisu političke ideologije i sindikalne budnice uveli u modu punkeri, već Neil Young, Jonh Lennon i Bob Dilan. Punk tu dolazi kao treća smijena radničke svijesti.

Druga bitna stvar, koja meni ide na ganglije kao ocvalom metalcu, jeste ta promašena teza kako korijene metala treba tražiti u punku!?
Pa je l' mlađi Black Sabbath i Deep Parple od The Clasha ili Ramonesa?

Ono što razdvaja i tematski, ali i u muzičkom smislu, punk od metala jeste atmosfera. Sa muzičkog aspekta - tehnika sviranja. Sabbath uvodi poovsku atmosferu u hard rock i stvara mračnu i tešku sliku svijeta oko sebe. Horrori su bitan dio tog muzičkog žanra od samog početka. Fascinacija okultnim, paranormalnim, magičnim ili paganskim - to je rani metal.
Škobo Habu
Posts: 9046
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1195 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Škobo Habu »

Zastozato wrote: 06/08/2022 00:35 Bitlsi su svirali punk mnogo prije nego što je punk nastao.

Ako ovo nije punk prije punk-a kada govorimo o samom zvuku onda ne znam šta je. Ovo je bilo 1962. u Hamburgu.

Ima muzikologa koji tvrde da se korijeni punka trebaju tražiti u srednjovjekovnoj uličnoj glazbi.

No, realno, ako Lenonn i ekipa nisu imali svijest o tome da je to što sviraju punk, onda kako to može biti punk?
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1196 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by John Cleese »

Nije to pank, samo je los snimak :D
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1197 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

John Cleese wrote: 06/08/2022 00:50 Nije to pank, samo je los snimak :D
Evo jedan čisti proto-punk iz 1962. :thumbup: :mrgreen:

trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#1198 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by trocadero »

guruguru95 wrote: 05/08/2022 23:05

A Pušenje se krilo iza anarhije All Over Baščaršija :gunjastajl: :bih:

Ne baš da su se krili ili kopirali Pistolse, Clash...već više bili odgovor na tadašnji punk što je Brega i rekao a Nele dopunio da su to radili oni koji su punk uzimali zdravo za gotovo po Beogradu, Zagrebu, Puli...
Sarajevski primitivci su to više uzimali sa rezervom , lagano sažvakali, prilagodili sebi i na kraju "šatrovačko-šanerski" ispljunili ....puneći pozorišta i koncertne dvorane.
Ostaje mi samo enigma kako su se za nas koji smo tad prosipali njihove seljačke folove lijepile i padale jedre gradske cure beogradske, zagrebačke... :D

Jel ko primjetio omot albuma? Planine prelaze u pješćane dine a građevine u bliskoistočne....Aha , znao sam, znaooooo... :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1199 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by dale cooper »

Pa ako ćemo tražiti korijene punka još ranije onda, muzički gledano, je to rani rock'n'roll. Chuck Berry i ostala ekipa. Ista "tri" akorda
odsvirana brže i žešče. Sva filozofija Pistolsa, Ramonesa, Clasha i ekipe iz tog perioda je back to basics pristup rock'n'rollu za kojeg
su smatrali da je u rukama stadijumskih rock zvijezda 70-tih postao pompozan, samozadovoljan i komplikovan.
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1200 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

:thumbup:
Last edited by guruguru95 on 06/08/2022 08:52, edited 2 times in total.
Post Reply