Muzicka scena bivse Jugoslavije

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1201 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

Škobo Habu wrote: 06/08/2022 00:44 Punk je stvar momenta. Razvio se iz otpora ondašnjoj hippy zabludi i komformističkim iluzijama.

Društva na Zapadu, u tom razdoblju, kriziraju, prolaze kroz turbulentne društvene procese a takvo što se prvo reflektuje na muzičku scenu.

Jedina stvar kod punk rocka, koja se meni sviđa, jeste da je brutalno iskren, no, sa druge strane, poklič "kill all Hippies", po kojem će devedesetih Primal Scream nazvati svoj antologijski album, vazda mi je bio sadistički pretenciozan , jer je hippy kultura, na polju umjetnosti, izrodila više brilijantni filmski i muzički djela nego li sam punk, koji je daleko siromašniji duhom.

U određenom kontkstu, 1968. godine je prekretnica za mnogo šta, ali i preduslov za mnoge kasnije muzičke pokrete. Nisu političke ideologije i sindikalne budnice uveli u modu punkeri, već Neil Young, Jonh Lennon i Bob Dilan. Punk tu dolazi kao treća smijena radničke svijesti.

Druga bitna stvar, koja meni ide na ganglije kao ocvalom metalcu, jeste ta promašena teza kako korijene metala treba tražiti u punku!?
Pa je l' mlađi Black Sabbath i Deep Parple od The Clasha ili Ramonesa?

Ono što razdvaja i tematski, ali i u muzičkom smislu, punk od metala jeste atmosfera. Sa muzičkog aspekta - tehnika sviranja. Sabbath uvodi poovsku atmosferu u hard rock i stvara mračnu i tešku sliku svijeta oko sebe. Horrori su bitan dio tog muzičkog žanra od samog početka. Fascinacija okultnim, paranormalnim, magičnim ili paganskim - to je rani metal.
:thumbup:
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1202 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1203 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Bloo »

Škobo Habu wrote: 06/08/2022 00:44 Jedina stvar kod punk rocka, koja se meni sviđa, jeste da je brutalno iskren,
Iskren, političan, pokretački, disruptivan...narodski da kažem. :D

Nećeš napasti zgradu Ministarstva istine dok slušaš Rhapsody of Fire, već Dead Kennedys na primjer.
User avatar
vaučer
Posts: 9119
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#1204 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by vaučer »

Iako su već spomenuti više puta, moje mišljenje je da je punk kao zaokružen koncept, embrio iz kojeg će izrasti nebrojene varijacije, rođen na debut albumu Stoogesa.

I dan danas je skoro neshvatljivo koliko je svjež i moderan taj album koji i sad neprekinuto širi utjecaj na nove bendove. Jednostavno remek djelo, prst Boga i neponovljiv događaj u povijesti rock glazbe.
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1205 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by radostan dan »

Tema je Tisa, a ne Temza.
Tema su domaći drogaši masni, a ne neurotični zihernadlaši sa krijestom na glavi.
Dakle, Bambinosi und co.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1206 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Bloo »

radostan dan wrote: 06/08/2022 11:24 Tema je Tisa, a ne Temza.
Tema su domaći drogaši masni, a ne neurotični zihernadlaši sa krijestom na glavi.
Dakle, Bambinosi und co.
znači neurotični zihernadlaši sa krijestom na glavi, al domaći :D

Pančevo rules!

Piaty
Posts: 5673
Joined: 01/12/2020 00:58

#1207 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Piaty »

Bloo wrote: 06/08/2022 10:02
Škobo Habu wrote: 06/08/2022 00:44 Jedina stvar kod punk rocka, koja se meni sviđa, jeste da je brutalno iskren,
Iskren, političan, pokretački, disruptivan...narodski da kažem. :D

Nećeš napasti zgradu Ministarstva istine dok slušaš Rhapsody of Fire, već Dead Kennedys na primjer.
Pa to je kvaka. Zašto bih razmišljao o zgradi i predsjedniku dok slušam muziku? Na kraju krajeva, niko nije preko Punk-a naštetio nikome. Ako ga je isključivo takva tematika privlačila toj muzici onda je samo izgubio vrijeme dok ovaj što sluša ROF i dalje gOnja zmajOve i lijepo mu je.
Ako je to opet neka divlja energija koju osjeti zbog Punk-a, onda je to meni o.k.

Uglavnom, da dođe opet neka devdesetdruga, ne bi bilo nijednog. Doduše, Satan Panonski je, u tom pogledu druga priča, on je pokazao i u tim najtežim vremenima da je pravi panker.

Spominjala si Oi Punk, ja sam nalijetao na neke bendove iz Švedske i tu su me privukle neke balade i tematika iz mitologije. Grupe Mjolnir, Ultima Thule i slično. Možda si slušala neke od njih? Ali kada počnu o politici sa druge strane političkog spektra u odnosu na ljevičarske pankere, odmah se tu ubrza ritam, riffovi se uproste, vokal se još više zaguli i to prestaje da mi bude ugodno.

Eeej ja, sjetih se...jmao sam prijatelja što je volio one Patarene. Pjesma traje pola minute :)

Ja najviše volim Offspring :)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1208 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

Piaty wrote: 06/08/2022 12:27
Bloo wrote: 06/08/2022 10:02

Iskren, političan, pokretački, disruptivan...narodski da kažem. :D

Nećeš napasti zgradu Ministarstva istine dok slušaš Rhapsody of Fire, već Dead Kennedys na primjer.
Pa to je kvaka. Zašto bih razmišljao o zgradi i predsjedniku dok slušam muziku? Na kraju krajeva, niko nije preko Punk-a naštetio nikome. Ako ga je isključivo takva tematika privlačila toj muzici onda je samo izgubio vrijeme dok ovaj što sluša ROF i dalje gOnja zmajOve i lijepo mu je.
Ako je to opet neka divlja energija koju osjeti zbog Punk-a, onda je to meni o.k.

Uglavnom, da dođe opet neka devdesetdruga, ne bi bilo nijednog. Doduše, Satan Panonski je, u tom pogledu druga priča, on je pokazao i u tim najtežim vremenima da je pravi panker.

Spominjala si Oi Punk, ja sam nalijetao na neke bendove iz Švedske i tu su me privukle neke balade i tematika iz mitologije. Grupe Mjolnir, Ultima Thule i slično. Možda si slušala neke od njih? Ali kada počnu o politici sa druge strane političkog spektra u odnosu na ljevičarske pankere, odmah se tu ubrza ritam, riffovi se uproste, vokal se još više zaguli i to prestaje da mi bude ugodno.

Eeej ja, sjetih se...jmao sam prijatelja što je volio one Patarene. Pjesma traje pola minute :)

Ja najviše volim Offspring :)
Ultima Thule je iznjedrio ekstemnu desnicu.
Pretvrdi da bi bili punk, preloši kao muzičari da bi ih se shvatalo ozbiljno.
Ali su ih neki shvatili previše ozbiljno. Pomiješaj tu hektolitre pravo lošeg piva i jeftine svinjetine i nova desnica se etablirala.

Ultima Thule su ti nešto kao što je u Hrvatskoj Thompson ili Zečić a u Srbiji Beogradski Sindikat.
User avatar
dale cooper
Posts: 28457
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1209 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by dale cooper »

vaučer wrote: 06/08/2022 11:16 Iako su već spomenuti više puta, moje mišljenje je da je punk kao zaokružen koncept, embrio iz kojeg će izrasti nebrojene varijacije, rođen na debut albumu Stoogesa.

I dan danas je skoro neshvatljivo koliko je svjež i moderan taj album koji i sad neprekinuto širi utjecaj na nove bendove. Jednostavno remek djelo, prst Boga i neponovljiv događaj u povijesti rock glazbe.
Fun House je još bolji album, a ni Raw Power nije daleko.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1210 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

Čistim danas neke singlice što sam dobio i naletim na Elipse.

Tamo između ostalih Bojan Hreljac i Vladimir Furduj.

Ostavili traga u prog-rocku, ostavili i u Južnom Vetru.

A Južni Vetar među narodnjacima je ono što je punk rocku.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1211 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Bloo »

Ommadawn wrote: 06/08/2022 15:24 Ultima Thule je iznjedrio ekstemnu desnicu.
Pretvrdi da bi bili punk, preloši kao muzičari da bi ih se shvatalo ozbiljno.
Ali su ih neki shvatili previše ozbiljno. Pomiješaj tu hektolitre pravo lošeg piva i jeftine svinjetine i nova desnica se etablirala.

Ultima Thule su ti nešto kao što je u Hrvatskoj Thompson ili Zečić a u Srbiji Beogradski Sindikat.
Od čitavog Oi! pokreta on naletio na kaljugu :lol:

Piaty
Posts: 5673
Joined: 01/12/2020 00:58

#1212 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Piaty »

Ommadawn wrote: 06/08/2022 15:24
Piaty wrote: 06/08/2022 12:27

Pa to je kvaka. Zašto bih razmišljao o zgradi i predsjedniku dok slušam muziku? Na kraju krajeva, niko nije preko Punk-a naštetio nikome. Ako ga je isključivo takva tematika privlačila toj muzici onda je samo izgubio vrijeme dok ovaj što sluša ROF i dalje gOnja zmajOve i lijepo mu je.
Ako je to opet neka divlja energija koju osjeti zbog Punk-a, onda je to meni o.k.

Uglavnom, da dođe opet neka devdesetdruga, ne bi bilo nijednog. Doduše, Satan Panonski je, u tom pogledu druga priča, on je pokazao i u tim najtežim vremenima da je pravi panker.

Spominjala si Oi Punk, ja sam nalijetao na neke bendove iz Švedske i tu su me privukle neke balade i tematika iz mitologije. Grupe Mjolnir, Ultima Thule i slično. Možda si slušala neke od njih? Ali kada počnu o politici sa druge strane političkog spektra u odnosu na ljevičarske pankere, odmah se tu ubrza ritam, riffovi se uproste, vokal se još više zaguli i to prestaje da mi bude ugodno.

Eeej ja, sjetih se...jmao sam prijatelja što je volio one Patarene. Pjesma traje pola minute :)

Ja najviše volim Offspring :)
Ultima Thule je iznjedrio ekstemnu desnicu.
Pretvrdi da bi bili punk, preloši kao muzičari da bi ih se shvatalo ozbiljno.
Ali su ih neki shvatili previše ozbiljno. Pomiješaj tu hektolitre pravo lošeg piva i jeftine svinjetine i nova desnica se etablirala.

Ultima Thule su ti nešto kao što je u Hrvatskoj Thompson ili Zečić a u Srbiji Beogradski Sindikat.
@Bloo

Eh opet dođemo do nečega što ja nikako ne shvatam, a to je ovo "preloši kao muzičari".
Obzirom da pričamo o punk-u, ne shvatam kakve visoke standarde treba neko zadovoljiti da bi bio DOBAR punk muzičar jer ako je neko loš punk muzičar onda on faktički svirat ne zna. I sami cijelo vrijeme pričate da je akcenat na nekakvom brljanju koje je lišeno lijepe melodije, zar ne?
Zato se meni sviđaju rock ili pop-rock pjesme od punk muzičara tipa Ultima Thule. Kada čuješ takve pjesme onda vidiš da ni teme nisu one koje su aktuelne zadnjih 70 godina.
Da postoji punk band koji se fura na Crvene brigade ili šta ti ja znam, a koji zna usporiti i odsvirati baladu ili neku sporu rock pjesmu - pa slušao bih i to.

Uglavnom, stvar je da ja ne mogu razlučiti zašto je neko jako ime tipa Exploited bolji od nekog Ultramana (koji je isto tako odličan)?

Mi, koji slušamo Stargazer od Rainbow, Seventh Son... od Maiden-a, One od Metallica, Sentient 6 od Nevermore, High Hopes od Pink F. itd, se ne možemo previše oduševiti Ramonesom ili njima sličnima.

Svjestan sam koliko ne znam o tome, svjestan sam da postoji kriterij ali ga ne kužim zato bih volio čuti još nešto o tome.
Do tada, uživam u Offspringu :)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1213 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

@Piaty Ultima Thule su u Švedskoj svi muzički kritičari proglasili kao muzički loš bend a oni onda okrenuli patetiku kako ih se mrzi samo zato što su oni patriote koje vole svoju zemlju.
I onda je švedski trešeraj popušio tu priču pa su im namjerno kupovali cedeove i išli na njihove koncerte gdje si devedesetih nerijetko mogao vidjeti skinheadse sve sa nacističkim simbolima, da je Herman Gering ust’o iz groba, ponosan bi bio.
Kasnije su oni počeli da se peru od toga pa bi se znalo desiti da prekinu pjesmu ukoliko neko digne desnu ruku u znak “Sieg Heil” ili ukoliko vide da neko digne neku zastavu ili znak što ima simbol vezan za nacizam. Al’ slabo to više pije vode.

Nemoj mi života ti pričati o (ne)kvalitetu Ultima Thule kad sam živio tu i znam kakva bagra ih je slušala i još uvijek sluša i o čemu su pjevali prije a o čemu su pjevali kasnije, i kako su nastali i gdje su danas.

Ništa njihovi tekstovi nisu manje patriotski od Marka Perkovića Thompsona.
John Cleese
Posts: 37040
Joined: 25/05/2010 18:30

#1214 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by John Cleese »

guruguru95 wrote: 06/08/2022 01:28
John Cleese wrote: 06/08/2022 00:50 Nije to pank, samo je los snimak :D
Evo jedan čisti proto-punk iz 1962. :thumbup: :mrgreen:

https://www.youtube.com/watch?v=DyiZN-QmP8U
:lol: :D
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1215 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »



User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1216 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

guruguru95 wrote: 07/08/2022 01:04

:thumbup:

Drug iz osnovne škole, rođen s patrljkom (da li bi desni ili lijevi), svirao gitaru i svirao bubnjeve. Ovo zadnje je svirao tako što bi palicu vezao sa kanafom za ruku.

Par put smo svirali u školi zajedno na nekim priredbama.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1217 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

Ovu sam jučer čitav dan pičio na gramofonu, dok komšija nije popizdio pa pustio Rammstein.
Jedino ga je jebalo to što ja imam malo jaču opremu :D
Ostale komšije se nisu oglašavale.

[youtube]https://youtu.be/UvDhjIYehm4[/youtube]
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1218 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by radostan dan »

Ommadawn wrote: 07/08/2022 10:23 Ovu sam jučer čitav dan pičio na gramofonu, dok komšija nije popizdio pa pustio Rammstein.
Jedino ga je jebalo to što ja imam malo jaču opremu :D
Ostale komšije se nisu oglašavale.

[youtube]https://youtu.be/UvDhjIYehm4[/youtube]
Vuče na borisa i smak... Sto dalje vuče na stojadine, tristaće, pezejce... Što dalje vuče na koktu i jupi.... Što dalje vuče na opstanak, nedeljni zabavnik, nedeljno popodne... Što dalje vuče na puma, adidas i startas patike koje nisi mogao razbucati kad poželiš nove sve i da kamenje šutaš a ne onu gumenu fudbalsku koptu zvanu specijalka... Što dalje vuče na bazooku, supermint, razna lizala....

Nemoj mi ovo pušćati, sjebem se odmah... daj mi one neurotičare od pola minuta, minut pjesma..
trocadero
Posts: 2427
Joined: 14/03/2013 13:57

#1219 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by trocadero »

Samo tekst...zbog sjebade ne puštamo sliku i zvuk. :D


"Prolazi zivot k'o djavo da ga tjera
u nepoznato odnosi nas
k'o autobus bez volana, bez sofera
a nikog nema, gdje su vrata, gdje je spas

Smjenjuju se price, ljudi ipak zive
puno me toga sve manje dotice
otkad tebe nema, prate me boje sive
slusam kako zivot u meni tiho otice
za novo sjutra k'o da nemam plan
ja samo kopnim iz dana u dan...."
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1220 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by radostan dan »

trocadero wrote: 07/08/2022 13:25 Samo tekst...zbog sjebade ne puštamo sliku i zvuk. :D


"Prolazi zivot k'o djavo da ga tjera
u nepoznato odnosi nas
k'o autobus bez volana, bez sofera
a nikog nema, gdje su vrata, gdje je spas

Smjenjuju se price, ljudi ipak zive
puno me toga sve manje dotice
otkad tebe nema, prate me boje sive
slusam kako zivot u meni tiho otice
za novo sjutra k'o da nemam plan
ja samo kopnim iz dana u dan...."
Da nijesi u tazbinu, rodžak...?
trocadero
Posts: 2427
Joined: 14/03/2013 13:57

#1221 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by trocadero »

radostan dan wrote: 07/08/2022 13:35

Da nijesi u tazbinu, rodžak...?
:lol: :lol: :lol: .... :-x
Na slobodnoj teritoriji, pobjegao nedavno....samo rezimiram utiske. :D

Inače sem autora tog teksta tazbina je obilovala mnoštvom poznatih muzičara i grupa vezano za temu.
Pa da se prisjetimo....
Ček samo malo da razmislim još...
Ne računamo guslare jelde?
Aha...kako ono biješe ime onih nekih , jel Makadam?
radostan dan
Posts: 27089
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1222 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by radostan dan »

Jes, nije teško zapamtiti, za 45 godina bile dvije grupe - Perper i Makadam.
I ka sam mislio oformiti jednu, zvala bi se - Tucanik.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1223 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

Perper i The Books Of Knjige.
A tek Šobić…

Nije tu bilo masa pop/rock bendova kao u ostalim republikama. Ali zato što je bilo - valjalo je, al’ baš!
User avatar
zerkalo
Posts: 33
Joined: 23/02/2012 12:53

#1224 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by zerkalo »

ImageImage

super biografija benda 😊
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1225 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

:thumbup:

Post Reply