Muzicka scena bivse Jugoslavije

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
be highirly
Posts: 469
Joined: 02/09/2007 10:37

#51 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by be highirly »

Edin H. wrote:Najjbolji album svih vremena :oops:



Dzoni, Miso, Lejner :dance:
:thumbup:


joj i 'ravno do dna' je prziona pomenute trojke...inace najvjerniji su azromani :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#52 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by madner »

Jazz_Junkie wrote:
madner wrote:
Jazz_Junkie wrote:Koliko vas je culo za Tihomira Popa Asanovica, slovenski Begnagrad, Buldozer, beogradski Dah, zagrebacki Drugi nacin, slovenski Izvir, Jutro? Leb i Sol je sigurno bio najjaci na tzv. mainstream sceni. Sjetih se i Mikija Petkovskog. Ima tu bezbroj opasnih bandova, daleko boljih i kvalitetnijih od Stulica i njegove Azre, Zabranjenog pusenja (obicni mainstream, malogradjanski plagijatori kao i Bijelo Dugme), Plavog orkestra, onih dosadnjaka iz Prljavog kazalista i drugih. Sto je sa sarajevskom Teskom industrijom cije je pjesme pisao Dusko Trifunovic? Imamo i Jazz eksport, Duska Gojkovica. I Heavy Metal je valjao, da sad ne nabrajam imena.
Po cemu su bili kvalitetniji od Azre, osim sto su dosta obskurniji?

Ko jebe Buldozer :D
Interesantnija glazba. Ne zelim ponizavati Azru, ali onako cisto muzicki je Azra spram "jebenog" Buldozera i drugih bila obicna nula. Svrha Prog Rock formacija nije da budu opskurni nego kreativni, virtuozni i izraz umjetnosti umjesto puke zabave. Isto se moze reci za Jazz-Fusion i avantgardni Jazz. Radi se donekle o "muzici za muzicare".
To kao stovatelj grupe Buldozer ne znas "Ko jebe Buldozer"? :D
Nije tesko biti interesantiniji glazbeno od Azre, ali Azra je zivjela od tekstova :wink:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#53 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by madner »

Inace mislim da bi Grafit i Bakir harali scenom da nije bilo rata :mrgreen: :skoljka:
User avatar
black
Posts: 17151
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#54 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by black »

Layne wrote:
E generacija je dobra...i animatori...i korni grupa :oops:
Ja volim i Kraljevski Aparetman recimo, osvajače, debelu nensi, igru staklenih perli, ono malo jada :mrgreen: što su uradili major i grafit......
da dobri su i ti pobrojani, kraljevski apartman posebno..
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#55 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by anonimni clan »

Jedan od najkvalitetnijih a mozda i najalbum napravljen na prostorima bivse Yuge.
Image
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#56 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by anonimni clan »

be highirly wrote:
Edin H. wrote:Najjbolji album svih vremena :oops:



Dzoni, Miso, Lejner :dance:
:thumbup:


joj i 'ravno do dna' je prziona pomenute trojke...inace najvjerniji su azromani :D
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:



:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Layne
Posts: 5716
Joined: 24/04/2008 14:12

#57 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Layne »

Moram još reći da mi od onog mirzinog jata nema većeg odrona :mrgreen:
glog
Posts: 361
Joined: 12/10/2007 15:49

#58 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by glog »

EKV, Azra, Lacni Franz, Vjestice, Time, Leb i Sol, Sarlo Akrobata, Atomsko Skloniste ...

SCH, Kongres, Major nisu ostavili dovoljno traga da bi ih se ozbiljno razmatralo.
User avatar
Edin H.
Posts: 46993
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#59 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Edin H. »

Layne wrote:Moram još reći da mi od onog mirzinog jata nema većeg odrona :mrgreen:

Prejaki :oops:

Apsolutno ja sam tvoj,
Apsolutan mi smo spoj :D
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#60 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by felipe kajetano »

Dzibo iz normalnih dana


Zele iz normalnih dana :D


From Dubrovnik


Imam jos par faVorita....ostatak scene je manje vishe talashika oliTi Segunda Division :P
Commando
Posts: 26
Joined: 02/12/2008 22:44

#61 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Commando »

Najjaci bendovi na nekadasnjoj Ex-Yu sceni:

EKV
Azra
Haustor
Riblja Corba
Zabranjeno Pusenje
Indexi
Elektricni Orgazam
Prljavo Kazaliste
Leb i Sol
SMAK
Buldozer
Sarlo Akrobata
KUD Idijoti
Film
Idoli
Rambo Amadeus
Partibrejkers
Pekinska Patka
Time
Divlje Jagode
Lacni Franz
Atomsko Skloniste...

Uz jos neke alternativnije bendove moze tu da se napravi fina lista..., koja se opet moze dopuniti i unakaziti sa pastirskim i ruralnim muzikantima za ruralniju omladinu i kvazi-pop-rock sastavima za mekusce... :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#62 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by madner »

glog wrote:EKV, Azra, Lacni Franz, Vjestice, Time, Leb i Sol, Sarlo Akrobata, Atomsko Skloniste ...

SCH, Kongres, Major nisu ostavili dovoljno traga da bi ih se ozbiljno razmatralo.
Nek je Sarlo ostavio :D
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#63 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by suncica24 »

Ja kontam kakav sam ja idiot kad sam zaboravila Balasa i Josipu, a onda skontam... ipak je bila tema "naj grupa" :D
Ili pak nije? :roll:

PS: A da otvorimo jednu i za solo izvodjace?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#64 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by madner »

Inace Balasa mrzim zbog ubijanja svakog derneka :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#65 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by madner »

Ne vidim da je neko spomeno Obojeni program. Nisu najbolji, ali meni jako dobri. :D

User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#66 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by vox-populi »

madner wrote:
glog wrote:EKV, Azra, Lacni Franz, Vjestice, Time, Leb i Sol, Sarlo Akrobata, Atomsko Skloniste ...

SCH, Kongres, Major nisu ostavili dovoljno traga da bi ih se ozbiljno razmatralo.
Nek je Sarlo ostavio :D
Pa vidi, Sarlo kao jedan od prvih bendova novog talasa, cak i sa jednim albumom je ostavio vise traga nego recimo SCH (koji mi je inace jako drag bend). Nije mjerilo samo broj izdatih albuma, recimo Halid invalid Hari je izdao preko nekoliko albuma, sve na isti kalup.
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#67 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Altsa »

EDIN H.
Moze biti, ali barem imam sluha sto se za tebe ne bi moglo reci, sudeci po bendovima koje spominjes :oops:
Cudi me da Ditku Haberl i Eldu Viler nisi spomenuo :skoljka:
Kakav crni Leibach, cisto komercijalno koketiranje sa nacizmom uz besmislenu, nesuvislu buku pracenu govorima Slobodana Milosevica.
Neka se Slovenci drze popevki, zna se gdje im je mjesto.
Od svega toga sto si spomenuo Buldozer je imao dvije tri slusljive pjesme, sto su vaspitacice pustale u obdanistima :oops: Lacni Fanc i Mizar, come on :lol: :lol: :lol:

Opet ti ponavljam nemoj da se petljaš u nesto sto zaista nemas pojma i nemas informacija. Tvoj ukus koji je ocito nakaradan me zaista ne zanima ali mi ovde prezentujemo grupe kao informaciju, a ne prepiremo se oko toga sta valja ili sta ne valja nekome.Ocito je da ti nemas dovoljno znanja niti informacija o grupama koje nisi spomenuo. Ali da ti pojasnim. Laibach je jedina ex-yu grupa koja je postigla znacajniji uspjeh u svijetu od bivsih ex-yu grupa.Što se tebi ne svidaju to je tvoj proble. Lacni Franz je grupa koja je u bivsoj yu uvijek punila sale i izdali su preko 10 albuma. Ako takva grupa ne zavrijeduje paznju da se spomene onda si stvarno dobro zalutao na ovu temu i bolje ti je da se sto prije izgubis odavde. Vjerojatno si mlad pa i ne znas za 90% grupa koje su egzistirle u ex-yu se jer se nisi ni rodio. A ako nisi mlad onda je to stvarno katastrofalno i sramno koliko si ne informisan. Dovoljan pokazatelj je to sto navodis da Laibach spominje s.milosevica u svojim pjesmama. To je slucaj sa grupom Borghesia sa albuma Resistance za koji ti vjerojatno mozes samo reci :? :? ali staces to je tvoj hendikep. btw. Borghesia je punila sve dvorane u SA kada su svirali.





Mizar je sa svojim koncertima u Sarajevu (ogranicit cu se samo na Sarajevo) takoder uvijek punio dvorane. Bilo da se radi o domu mladih, CDA ili Slozi. Snimili su 5 albuma pa sad ti vidi da li ih treba spomenutu s obzirom da za makedonce nisi nista pametno rekao.



Spominjes Ditku Haberle. Nekome se ona svida i slusa je. Ja ne ali opet kao sto rekoh ne raspravljamo o ukusima. Ti svoje neukus u kombinaciji sa ne znanjem sto je gora stvar pokusavas nama ovdje da nametnes. Zalosno bas.

Evo jos malo makedonaca. Band se zove Kismet obrada od Joy Division pa poslusaj. Mozda nesto naucis.

Last edited by Altsa on 18/04/2022 20:49, edited 2 times in total.
papirolog
Posts: 112
Joined: 26/10/2009 13:58

#68 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by papirolog »

ovo je više od teme. jugoslavija je u jednom periodu bila treće tržište u Evropi po broju prodanih nosača zvuka.
ali zar su muzičari krivi za današnje stanje, valjda glavešine na televizijama i radijima? imamo u regiji odličnih izvođača, tipa fenomena Santos Brothers, samo da ih hoće pustiti ne televiziju.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#69 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by vox-populi »

Zaboravih spomenuti meni jako drag bend, Psihomodopop. Misljenja?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#70 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by madner »

vox-populi wrote:
madner wrote:
glog wrote:EKV, Azra, Lacni Franz, Vjestice, Time, Leb i Sol, Sarlo Akrobata, Atomsko Skloniste ...

SCH, Kongres, Major nisu ostavili dovoljno traga da bi ih se ozbiljno razmatralo.
Nek je Sarlo ostavio :D
Pa vidi, Sarlo kao jedan od prvih bendova novog talasa, cak i sa jednim albumom je ostavio vise traga nego recimo SCH (koji mi je inace jako drag bend). Nije mjerilo samo broj izdatih albuma, recimo Halid invalid Hari je izdao preko nekoliko albuma, sve na isti kalup.
Ne kazem da nije, samo ne ide spominjat ga sa istim grupama koji su bili tu cijelu deceniju...

Da poslje Sarle i paket aranzmana nisu dosle grupe, Sarlo ne bi bio bitan, mada niko i nikad kao on :wink:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#71 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by madner »

vox-populi wrote:Zaboravih spomenuti meni jako drag bend, Psihomodopop. Misljenja?
Kada su bili svjezi i imali sta reci nisu znali svirati, kada su naucili svirat nisu vise imali sta reci. :D

Mada su i meni dragi.
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#72 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Margita81 »

EKV- cisto savrsenstvo u svakom pogledu. Muzika, tekstovi, aranzmani, citava folozofija koju su stvorili milan, magi, vd i bojan..i onda i taj njihov kraj...hamletovski do kraja.
Sve mi drugo zvuci malkice bljutavo nakon EKVa. Zalim sto nisam i nikad necu mocu uzivo osjetiti magiju njihovog zvuka..rodjena sam prekasno...
Sarlo, Elektricni orgazam, Disciplina kicme, Azra-odlicni.
http://www.youtube.com/watch?v=MEpS-rwZDoo

Svirka uzivo im je bila jednostavno...ma nemam rijeci..
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#73 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Margita81 »

E da i preporuka za sve koji nisu gledali, film o EKVu..linkam prvi dio a na utube-u su i svi ostali dijelovi:
http://www.youtube.com/watch?v=uJsa9YvpuvU
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#74 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by atko »

@Margita81 :thumbup:
User avatar
scheph
Posts: 511
Joined: 23/02/2008 20:45

#75 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by scheph »

Divlje Jagode
Vatreni Poljubac
Leb i Sol
Galija
Kerber
Haustor
Zabranjeno Pusenje
Bombaj Stampa
Rambo Amadaeus (Svjetski Mega C.A.R.)
Nervozni Postar :D
Post Reply