Muzicka scena bivse Jugoslavije

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
samsonsam
Posts: 1783
Joined: 18/09/2008 01:19

#1326 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by samsonsam »

guruguru95 wrote: 07/09/2022 00:11
samsonsam wrote: 07/09/2022 00:05 sjetili se ko Terusa ?



http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=16108
Naravno :mrgreen: Tuzlanske legende, Bata Kostić na gitari :thumbup:
:thumbup:
User avatar
samsonsam
Posts: 1783
Joined: 18/09/2008 01:19

#1327 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by samsonsam »

sad mi nesto pade na pamet grupa Soko ...koja steta, samo jedan album :sad:

guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1328 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

samsonsam wrote: 07/09/2022 00:26 sad mi nesto pade na pamet grupa Soko ...koja steta, samo jedan album :sad:

Da, spominjali smo ih ovdje često :thumbup: Ova pjesma neodoljivo vuče na Zamisli od Dugmeta :gunjastajl:
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1329 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

Jedna od najboljih rock balada iz tog perioda :thumbup:

Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#1330 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Osmi Socrates »

Joj ja imam taj album od grupe Soko. :lol:

Vrijeme leti, Lejlo, gdje si ti?
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1331 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

Osmi Socrates wrote: 07/09/2022 01:34 Joj ja imam taj album od grupe Soko. :lol:

Vrijeme leti, Lejlo, gdje si ti?
Lejlo bekrijo dušo ispij me do dna

:mrgreen:
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#1332 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Osmi Socrates »

Hajd' da je i stavimo. Baš interesantna pjesma. :thumbup:

guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1333 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

Osmi Socrates wrote: 07/09/2022 01:40 Hajd' da je i stavimo. Baš interesantna pjesma. :thumbup:

:thumbup:
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#1334 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Osmi Socrates »

Baš sam odgledao neki intervju sa Jasenkom Hourom, i ono što mi je ostavilo utisak je koliko je čvrsto na zemlji taj čovjek.

Ništa bullshit nonsense koji se može vidjeti od ostalih zvijezda i zvjezdica.

Anyway, da nije ništa drugo napravio za čitavu karijeru, ova pjesma je dovoljna. Spot je radila neka dama i nisam siguran na osnovu čega ga je montirala, niti sam istraživao, ali savršeno pogađa duh pjesme. Kalifornija. :izet:



Hvala, Gospodine H.
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1335 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

Ommadawn wrote: 06/09/2022 19:48
guruguru95 wrote: 05/09/2022 21:13

Mislio sam na šeher Banjaluku uopšteno :mrgreen:
Aha.

Inače u Banjaluci ima naselje Gornji Šeher, najstarije naselje u BL a papci ga danas zovu Srpske Toplice.
Iako su nekad davno imali Dom Kulture i KUD “Budućnost”, nekih pop/rock bendova nisu iznjedrili. Mada su imali odlične muzičare, dvojicu braće, koji su mi i rod :) Jedan je ipak više volio raju ali je fenomenalan gitarista i pjevač, drugi i kompozitor.

Potencijala je imao i jedan momak moje generacije ali se kao i otac mu, rano predao alkoholu. Ali kad bi zapjevao, list na grani zadrhti.
Ne znam da li ga je alkohol (a moguće i droga) dotukao, da li je živ.
:thumbup:
Last edited by guruguru95 on 07/09/2022 08:26, edited 3 times in total.
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#1336 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by guruguru95 »

Osmi Socrates wrote: 07/09/2022 01:59 Baš sam odgledao neki intervju sa Jasenkom Hourom, i ono što mi je ostavilo utisak je koliko je čvrsto na zemlji taj čovjek.

Ništa bullshit nonsense koji se može vidjeti od ostalih zvijezda i zvjezdica.

Anyway, da nije ništa drugo napravio za čitavu karijeru, ova pjesma je dovoljna. Spot je radila neka dama i nisam siguran na osnovu čega ga je montirala, niti sam istraživao, ali savršeno pogađa duh pjesme. Kalifornija. :izet:



Hvala, Gospodine H.
:izet: :thumbup:
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#1337 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Osmi Socrates »

Još ću ovdje jednu ili dvije riječi o još jednoj pjesmi Kazališta.

Sklop okolnosti je odlučio da album Heroj Ulice otpjeva Jasenko Houra. I to je jedna od čudnih bogom određenih stvari koji se dese ni iz čega.

Houra to, iz današnje perspektive, prepričava na sasvim ovozemaljski i profesionalan način. Davorin Bogović neće da ide sa njima na snimanje albuma. Već su bukirali studio (u Švedskoj) i nema šanse da snimanje propuste jer nemaju love. Ko zna kad će je imati da opet snimaju album.

I hajde na stranu čitav album. But, a uvijek ima but :lol: ,pjesma Heroj Ulice je savršena, uslovno rečeno, upravo zato što je Houra otpjevao. Čovjek nije pojavom nikakva zvijezda, "mali" neugledan, nikakav pjevač, opet kažem, uslovno rečeno.

Čak i taj nespretni stih "prisiljen da razmišljam" ne spada uopšte na rokenrol album i koncert. Možda ni James ni Bond, ni prokleti tajni agent. :lol: Međutim, kad se uzme u obzir osjećaj pjesme, sve se to uklapa u neku savršeno nesavršenu sliku neuglednog mladića iz Dubrave koji nikad, ali nikad, što je za njega tada vjerovatno najveća životna tragedija, neće imati prelijepu (jer samo prelijepim i nedostižnim djevojkama se pišu ovakve pjesme :lol: ) djevojku kojoj je posvetio pjesmu.

Heroj Ulice je Creep našeg rokenrola. Znam da je nastala prije, ali nisam našao bolji način da je opišem. Nikad prije i nikad poslije pjesma takvog senzibiliteta nije napravljena u našoj muzici. I da se sve savršeno uklopi. Barem ja ne znam. So fuckin' simple, iskrena i savršeno nesavršena.

Nekih skoro četiri decenije kasnije. Fuckin' epic!



Ovakav osjećaj se ne može isfolirati. Ili jesi ili nisi.
Last edited by Osmi Socrates on 07/09/2022 05:26, edited 1 time in total.
User avatar
samsonsam
Posts: 1783
Joined: 18/09/2008 01:19

#1338 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by samsonsam »

„Johnny vrati se, Jajo nas jebe!“ :lol: :lol: :lol:

iz Slobodne Dalmacije 2012

Izvođač: PRLJAVO KAZALIŠTE
Album: Možda dogodine (Croatia records)
Ocjena: ****

Tko još ne zna za onaj podrugljivi zagrebački grafit iz ranih devedesetih „Johnny vrati se, Jajo nas jebe!“. Dvadeset godina kasnije Johnny je i dalje „tamo daleko“ i posve izmješten u prostor nekritičke legende o „dobrim starim vremenima“, a Jajo ovdje. No, što bi bilo da su nekoć davno Jajo i Johnny promijenili uloge?

Da je Houra tamo negdje nakon „Heroja ulice“ – temeljito podcijenjenog albuma – spakirao kofere i odselio u Nizozemsku ili Kanadu, a Johnny ostao u balkanskoj dolini suza? Odgovor je vraški izvjestan. Jer, još i prije početka devedesetih opus Azre je bivao sve opsežniji i opsežniji, a kreativni „izlaz“ sve tanji. Nimalo stoga ne sumnjam da bi nakon kakvog Štulićevog četverodjelnog diskografskog paketa s uglazbljenom „Ilijadom“, „Odisejom“, „Mahabharatom“ ili vikinškim sagama, gomila frikova odgojena na ranom punku i pionirskim danima hrvatskog novog vala uglas zazivala Jajin povratak i Johnnyjevu abdikaciju.

Za Štulića ne znam ni kako je ni što radi – a „pouzdani izvori“ i dalje vele „ništa vrijedno pažnje“ – no Jajo se konačno vratio. „Možda dogodine“ – novi album Kazališta, čije objavljivanje pada na 35 obljetnicu prvog diskografskog oglašavanja tadašnjih punkera iz Dubrave – nije remek djelo koje se može staviti uz bok opjevanog albuma prvijenca s povijesnim Ilićevim omotom, niti pak njegovog „skakutavog“ novovalnog nasljednika, no aposlutno je najbolji komad u diskografiji banda od „Lupi petama...“ naovamo.

Zapravo, „Možda dogodine“ mi se čini najbliži „Heroju ulice“, budući da s njim dijeli „rockerski diskurs“, otvorenu i neprikrivenu fascinaciju Springsteenom te mnoga uspjela citiranja i naslanjanja na „klasičan“ rukopis rock and rolla. Reklo bi se, čistokrvni album „adult oriented rocka“ iliti, kako je to davno preimenovao moj pokojni drug Darko Glavan, „rocka za ugodno starenje“.

Uvodni broj, „Knjiga tajni“, stoga je nimalo slučajna posveta Springsteenovom stadionskom izdanju s prpošnom ritam sekcijom, zanimljivim gitarskim patentima i zavodljivom melodijom, a „Ljubav je“ rasni stadionski brzac s U2-ovsko/britpopovskim gitarama i dramaturgijom broja. „Prgav ili ne“ nastavlja niz no ovoga puta s – također lucidnom – stilskom pozajmicom diskoidnog basa a la Stones iz dana „Some klix“, s nakalemljenim novovalnim orguljama (koje za tren vuku na frazu iz vremešnog hita Paula Younga „Come Back And Stay“) i gitarskim raspašojem.

„Ako ti još jednom“ više je no solidna laganica koja u raspletu teme, gurana odličnim Vorihovim basom, pršti od gitara i energije kao prava „power balada“ koja će na koncertima mobilizirati mase. „Djevojka od milijun dolara“ je mid-tempo broj nošen dojmljivom gitarskom frazom, a „Voli me“ podsjetnik da Jajo – makar u aranžmanu – dobro zna i za Red Hot Chili Peppers. Skladba je ipak više od uvodne stilske pozajmice; naprosto veoma dobra tema s vještom gradacijom atmosfere i raskošnom završnicom. „Sjeti me se“ ima nešto od Stonesa združenih s Edgeovim gitarskim poučcima (brojem opet dominira Vorihov bas) dok simpatična „Viva“ – kolaboracija s Davorinom Bogovićem – djeluje kao izgubljena karika u tranziciji Kazališta od „bogovićevskih“ do „bodalecovskih“ dana.

„Liker zaborava“ otvara riff na tragu klasika iz ranih šezdesetih (poput „Baby Come Back“ Equalsa) te Stonesa s kraja iste dekade što je, za reći pravo, stilski prostor koji Kazalištu sjajno paše. Naslovna tema jednako je uspješan i pametno smišljen ulazak u prostor „coldplayovskih“ stilizacija, a „Iza mog prozora“ sjajna southern rock/southern soul balada s primislima na Stonese, „Kiše jesenje“ i kurentni američki southern-retro zvuk; jedna od najboljih u ukupnom opusu Kazališta. Treća u zaključnom trolistu izvrsnih tema je također balada „Baš kad nije vrijeme“ – broj sa sličnim retro štihom.

„Možda dogodine“ pošten je album banda koji je dokazao da može (o)stariti, a da ne skonča kao groteska. Pače, ne samo da se Jajo s dečkima vratio, već je Kazalište snimilo i jedan od pet najboljih albuma u karijeri. Što, ljudi moji, i nije zanemarivo postignuće!
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1339 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

Od Kazališta je “Heroj ulice” dobra. Ostalo je - ne znam, onako.

Album je snimljen u Švedskoj, mjesto Fjugesta.
To je selendra, što se ono kaže gdje je Bog reko laku noć. Mogu misliti kako je Prljavcima bilo.

Hvala im u svakom slučaju za “Badnje veče”.
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#1340 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Better Man »

Remek djelo ponovo na vinylu. Naravno, Štulić je poludio zbog objave.

https://crorec.net/novosti/live-album-g ... na-vinilu/
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1341 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

Kad smo kod Terusa, sa pjevačem Besimom Smailovićem Beskom sam sjedio i kahvenisao.
Interesantno je bilo slušati kako su snimali prvi singl i poteškoće oko toga.
User avatar
Altsa
Posts: 7345
Joined: 19/03/2004 18:31

#1342 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Altsa »

Better Man wrote: 07/09/2022 11:29 Remek djelo ponovo na vinylu. Naravno, Štulić je poludio zbog objave.

https://crorec.net/novosti/live-album-g ... na-vinilu/
Narucena :D dok ludi Đoni ne izganja na sudu zabranu.
Last edited by Altsa on 07/09/2022 12:24, edited 1 time in total.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#1343 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Piaty »



Evo sjetih se Rezervnog točka i jedine njihove pjesme koju zbam. Grupa iz Olova ili Kladnja.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1344 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

Piaty wrote: 07/09/2022 12:17

Evo sjetih se Rezervnog točka i jedine njihove pjesme koju zbam. Grupa iz Olova ili Kladnja.
Rezervni Točak je koliko ja znam iz Doboja.
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#1345 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Better Man »

Altsa wrote: 07/09/2022 12:12
Better Man wrote: 07/09/2022 11:29 Remek djelo ponovo na vinylu. Naravno, Štulić je poludio zbog objave.

https://crorec.net/novosti/live-album-g ... na-vinilu/
Narucena :D dok ludi Đoni ne izganja na sudu zabranu.

Super. Ja ću je uzeti u prodavnici ploča u Skenderiji. Naručili su i trebali bi je imati u prodavnici do kraja sedmice ili u toku iduće.
RtrnOfSalisbury
Posts: 3603
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#1346 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by RtrnOfSalisbury »

Ommadawn wrote: 07/09/2022 05:56 Od Kazališta je “Heroj ulice” dobra. Ostalo je - ne znam, onako.

Album je snimljen u Švedskoj, mjesto Fjugesta.
To je selendra, što se ono kaže gdje je Bog reko laku noć. Mogu misliti kako je Prljavcima bilo.

Hvala im u svakom slučaju za “Badnje veče”.
jebatga, ko je presluso springstina mora nedze izac, od dobrije roditelja ni djeca nisu kilava. al njesta drugo moram rijet, onomad sam inspektiro to okretiste na dubravi i trebalo je imat malo muda i izac iz zadnjeg trajvana oko ponoci, jos ako se mora dalje prema sesvetama ... ne znam. a nedze s desna, na onoj nekoj zgradi se moglo procitat vimpi :shock: to je (bio) taj cuveni kahvic :idea:

al najmije bolje kad bogovic kae za jajeta: jebomipas, trebal nam je gitarist, jajo nije znal svirat al imo je instrumente, one kanale neke i zice, jebote moral smo ga zeti ne :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1347 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by Ommadawn »

RtrnOfSalisbury wrote: 09/09/2022 17:44
Ommadawn wrote: 07/09/2022 05:56 Od Kazališta je “Heroj ulice” dobra. Ostalo je - ne znam, onako.

Album je snimljen u Švedskoj, mjesto Fjugesta.
To je selendra, što se ono kaže gdje je Bog reko laku noć. Mogu misliti kako je Prljavcima bilo.

Hvala im u svakom slučaju za “Badnje veče”.
jebatga, ko je presluso springstina mora nedze izac, od dobrije roditelja ni djeca nisu kilava. al njesta drugo moram rijet, onomad sam inspektiro to okretiste na dubravi i trebalo je imat malo muda i izac iz zadnjeg trajvana oko ponoci, jos ako se mora dalje prema sesvetama ... ne znam. a nedze s desna, na onoj nekoj zgradi se moglo procitat vimpi :shock: to je (bio) taj cuveni kahvic :idea:

al najmije bolje kad bogovic kae za jajeta: jebomipas, trebal nam je gitarist, jajo nije znal svirat al imo je instrumente, one kanale neke i zice, jebote moral smo ga zeti ne :D
Jaro, Fjugesta je - nigdje. Smještena tamo da joj bude ama baš sve daleko.
To su ona mjesta kroz koja prolaziš što brže možeš i gledaš da ni gorivo ne tankiraš. Ne zato što će te neko opljačkati ili prebiti, za to je rizik najmanji. Nego zato što tu dobiješ depresiju dok udahneš deset puta.
RtrnOfSalisbury
Posts: 3603
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#1348 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by RtrnOfSalisbury »

Ommadawn wrote: 09/09/2022 17:48
RtrnOfSalisbury wrote: 09/09/2022 17:44

jebatga, ko je presluso springstina mora nedze izac, od dobrije roditelja ni djeca nisu kilava. al njesta drugo moram rijet, onomad sam inspektiro to okretiste na dubravi i trebalo je imat malo muda i izac iz zadnjeg trajvana oko ponoci, jos ako se mora dalje prema sesvetama ... ne znam. a nedze s desna, na onoj nekoj zgradi se moglo procitat vimpi :shock: to je (bio) taj cuveni kahvic :idea:

al najmije bolje kad bogovic kae za jajeta: jebomipas, trebal nam je gitarist, jajo nije znal svirat al imo je instrumente, one kanale neke i zice, jebote moral smo ga zeti ne :D
Jaro, Fjugesta je - nigdje. Smještena tamo da joj bude ama baš sve daleko.
To su ona mjesta kroz koja prolaziš što brže možeš i gledaš da ni gorivo ne tankiraš. Ne zato što će te neko opljačkati ili prebiti, za to je rizik najmanji. Nego zato što tu dobiješ depresiju dok udahneš deset puta.
... referiro sam na prvi album i okretiste trajvana u dubravi dze se moglo dobit po picci ako nisi dovoljno brz, sto su opisali u pijesmi :)
RtrnOfSalisbury
Posts: 3603
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#1350 Re: Muzicka scena bivse Jugoslavije

Post by RtrnOfSalisbury »

... mescini da ce se prije dogovorit braca srbi i aljbanci neg djoni i ... ne znam nija ko, ceo svet valjda 8)
Post Reply