Koja vas je literatura oblikovala...

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#101

Post by Bea_Trix »

patrius wrote:
basta sljezove boje wrote:
isfahan wrote: izvini ...
nemas se na cemu izvinjavati, Carl je latinizirana :) Winnetou & Old Shatterhand, jesam se nagledala tih filmova :D

je li neko citao dobar dan, tugo i volite li brahmsa :D
Shutterhand ;-)
a Winnetou ga je zvao Charlie (u starijim hrvatskim izdanjima pisalo je Sharlie :D)
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#102

Post by mamica papucarka »

dawn_upon_dawn wrote:
danas wrote:
dawn_upon_dawn wrote: da, gordana kuic :)
Image

noooo, to moja mama voli :D :D :lol:
:lol: :lol: mojoj jaranici najdraza knjiga, i njenoj mami :D
sjecam se da je bila pomama za tim knjigama :D U redu se stajalo za knjigu :oops:
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#103

Post by mamica papucarka »

Dawn, a ko si ti??? Jesi li imala neki drugi nick, ili... :-)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#104

Post by danas »

Nancy Drew wrote:basta, danas, sve isto, valjda smo generacija :D, a bila je već slična tema ...

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... sc&start=0

koliko se sjećam dinchy84 je imala komplet četiri knjige (plava, crvena, zelena i žuta) na prodaju :D

@ basta mislim da su četiri sestre bile Male žene (Louisa May Alcott)
@ danas jest me bacilo kad sam vidjela da se d. todorović 'premetnuo', sve njegove pjesme uz koje nije plesao kao da sam ih sama složila sve po redu, a saša stojanović (pisma iz londona) je umro prije par godina ...
ma da, to mi je onako bio zesci udar, al' eto, prezivjelo se... :roll:

i bile su one "reci kako", "reci zasto", "reci gdje" i tako neka serija obrazovnih knjiga... sa kao pitanjima i odgovorima... i to sam gutala :-)

PS a ko je koja generacija :D :D -- neka, drugi put :lol:
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#105

Post by danas »

Ahmmed wrote:"Djevojčica sa šibicama" me uništavala :(
joooj... ma ima i ona jedna gora, iz iste zbirke mislim... kad neki slavuj valjda probode svoje srce da bi bijeloj ruzi dao crvenu boju... za prijatelja, da pokloni djevojci koju voli... a onda ona samo otpuhne i baci ruzu... aj majko mila, kako sam samo plakala, nije me mama nikako mogla utjesit (mislim da se i sa starim posvadjala sto je djetetu kupio tu knjigu), ma evo i sad mi cvor u stomaku kad se toga sjetim... :roll: :-? :-?
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#106

Post by Bea_Trix »

joj to je oscar wilde, "slavuj i ruza"...
rikardoreis
Posts: 1957
Joined: 03/08/2006 00:01
Location: ulica san martin, buenos aires

#107

Post by rikardoreis »

[quote="lady midnightriki: shuti, ja sam ti jedno vrijeme bila zaljubljena u doc-a :lol: :lol: :lol: htjela i ja jednog onakvog :lol: :lol: :lol: i bila ubijedjena da mene nikad ne bi ostavio kao sve one druge zhene :D shto ti je mladost i naivnost :oops: :D: iako mi je u glavi uvijek odzvanjala zadnja rechenica jednog romana, rijechi jedne od tih napushtenih nesretnica "holideje, nitkove, nitkove, nitkove..." :D:D:D:D[/quote]


mislim da je to Laura rekla 8-) :D ona kockarka :D
peljesila raju u "Cristal Pallasu", Tombstone :D :D

@ahmmede, to je to, pogodio si u sridu :D samo necu da citiram ono smece :D
Last edited by rikardoreis on 20/09/2007 19:46, edited 2 times in total.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#108

Post by danas »

dawn_upon_dawn wrote:joj to je oscar wilde, "slavuj i ruza"...
bjezi ba, ko to daje djeci da citaju... :roll:


PS evo nadjoh je... o majko.... :roll: :roll: :roll:


SLAVUJ I RUŽA



Rekla mije da će plesati sa mnom ako joj donesem crvenih ruža – kliknuo student – ali u svem mojem vrtu nema crvene ruže.

Iz svojega gnijezda na hrastu ljutiku čuo ga slavuj i izvirio između lišća i čudio se.

– Nema crvene ruže u svem mojem vrtu! – uzvikivao i krasne mu se oči napunile suzama. – Ah, do kakvih sitnica stoji sreća! Pročitao sam sve što su napisali mudraci i znam filozofiji sve tajne, ali mi je život bijedan jer mi nedostaje crvena ruža.

– Evo napokon vjerna ljubavnika – reče slavuj. – Noć po noć pjevao sam o njemu, iako ga nisam znao: noć po noć pričao sam njegovu zgodu zvijezdama, a sada ga vidim. Kosa mu je tamna kao zumbulov cvijet, a usne mu rumene kao ruža koju želi; ali lice mu je od ljubavi poblijedjelo kao bjelokost i jad mu se ubilježio na čelu.

– Sutra uvečer priređuje vladar ples – mrmljao je mladi student – a moja će ljubav biti na plesu. Ako joj donesem crvenu ružu, plesat će sa mnom sve do jutra. Ako joj donesem crvenu ružu, držat ću je u zagrljaju i ona će mi nasloniti glavu na rame, i stezat ću ruku njezinu u svojoj. Ali nema crvene ruže u mojem vrtu, pa ću sjediti sam a ona će proći mimo mene. Neće ni mariti za mene i srce će mi pući.

– To je zaista pravi ljubavnik – reče slavuj. – O čemu ja pjevam, to on trpi: što je meni radost, njemu je jad. Ljubav je zaista divota. Vrednija je od smaragda i skupocjenija od finih opala. Biser i mogranj ne mogu je kupiti niti se prodaje na tržištu. Ne stječu je trgovci niti se može zamijeniti na vagi za zlato.

– Glazbenici će sjediti na svojoj galeriji – reče mladi student – i svirat će na svojim instrumentima, a moja će ljubav plesati uz glas harfe i gusala. Plesat će tako lako da se nogama neće dodirivati poda, a dvorani će se u šarenim haljinama zgrtati oko nje. Ali sa mnom neće plesati jer nemam crvenu ružu da joj dam – i on se bacio u travu, pokrio lice rukama i zaplakao.

– Zašto on plače? – zapita mali zeleni gušter kad je protrčao kraj njega, a rep napeo uvis.

– Zbilja, zašto? – reče leptir koji je lepršao za sunčanom zrakom.

– Zbilja, zašto? – šapne svojemu susjedu tratinčica nježnim, tihim glasom.

– Plače zbog crvene ruže – reče slavuj.

– Zbog crvene ruže! – zaviču oni – jako je smiješno!

A mali gušterčić, koji je bio cinik, nasmije se na sav glas.

Ali slavuj je razumio tajnu studentova jada te je šuteći sjedio na hrastu i promišljao o tajnoj ljubavi.

Odjednom on raširi smeđa krila za let i ustrijemi se u zrak. Proleti gajem kao sjena i kao sjena proleti vrtom.

Usred tratine stajala je krasna ruža pa kad ju je slavuj spazio, poleti k njoj i spusti joj se na grančicu.

– Daj mi crvenu ružu – dovikne joj – a ja ću ti otpjevati svoju najslađu pjesmu. No ruža odmahne glavom.

– Moje su ruže bijele – odgovori ona – bijele kao pjena morska i bjelje nego snijeg na planini. Ali otiđi mojoj sestri koja se plete oko staroga sunčanika i možda će ti ona dati što ti želiš.

Odleti slavuj k ruži što se plete oko staroga sunčanika.

– Daj mi crvenu ružu – dovikne joj a ja ću ti otpjevati svoju najslađu pjesmu. Ali ruža odmahne glavom.

– Moje su ruže žute – odgovori ona – žute kao kosa morske vile što sjedi na jantarovu prijestolju i žuće nego sunovrat što cvate na livadi dok je kosac ne pokosi. Ali otiđi mojoj sestri koja raste pod studentovim prozorom i možda će ti ona dati što želiš.

Odleti slavuj k ruži što raste pod studentovim prozorom.

– Daj mi crvenu ružu – dovikne joj – a ja ću ti otpjevati svoju najslađu pjesmu. Ali ruža odmahne glavom.

– Moje su ruže crvene – odgovori ona – crvene kao golubove noge i crvenije nego silni koralj što se vije po oceanskoj spilji. Ali zima je sledila moje žile, mraz je oprljio moje pupoljke, bura je slomila moje grančice i ja neću imati ruža cijele ove godine.

– Samo jednu jedinu crvenu ružu želim ja – uzvikne slavuj – jednu jedinu crvenu ružu! Zar nema nikakav način kako bih je dobio?

– Ima način – odgovori ruža – ali je tako strahovit te se ne usuđujem da ti ga kažem.

– Reci mi – reče slavuj – ja se ne plašim.

– Ako želiš crvenu ružu – reče ruža – moraš je stvoriti pjesmom po mjesečini i obojiti je krvlju iz svojega srca. Moraš prsa nabosti na trn i pjevati mi. Cijele cjelcate noći moraš mi pjevati, a trn ti se mora zabadati u srce, tvoja živa krv mora teći u moje žile da postane mojom.

– Smrt je velika cijena za crvenu ružu – reče slavuj – a život je svakomu jako drag. Radost je sjediti u zelenoj šumi, motriti Sunce u zlatnim kolima i gledati Mjesec u bisernim kolima. Sladak je glogov miris, slatki su zvončići što se kriju u dolini i crnica što cvate na brijegu. Ali ljubav je bolja nego život, a što je ptičje srce prema ljudskome srcu?

Raskrilio on smeđa svoja krila za let i uzvio se u zrak. Preletio vrtom kao sjena i kao sjena projurio gajem.

Mladi je student još ležao u travi gdje ga je slavuj ostavio i još mu se nisu bile osušile suze u krasnim očima.

– Veseli se – dovikne mu slavuj – veseli se, dobit ćeš svoju crvenu ružu. Stvorit ću je pjesmom na mjesečini i obojit ću je krvlju iz srca svojega. Za uzvrat tražim jedino da budeš vjeran ljubavnik jer ljubav je mudrija od filozofije, koliko god bila filozofija mudra, i moćnija od vlasti, koliko god vlast bila moćna. Krilima joj je boja kao plamen, a plamene je boje tijelo njeno. Usne su joj slatke kao med, a dah joj je kao tamjan.

Student pogleda iz trave i oslušne, ali nije razumio što mu slavuj veli jer je znao jedino ono što piše u knjigama.

No hrast je razumio i rastužio se jer je jako volio maloga slavuja koji je sagradio gnijezdo u njegovim granama.

– Otpjevaj mi posljednju pjesmu – šapne mu – ostat ću sam samcat kad tebe ne bude.

Tako je slavuj otpjevao hrastu pjesmu i glas mu je bio kao voda što klokoće iz srebrna vrča.

Kad je on otpjevao pjesmu svoju, ustane student i izvadi iz džepa bilježnicu i olovku.

– On ima formu – govorio je sam sebi, odlazeći gajem – to mu se ne može poreći, ali ima li čuvstva? Čini mi se da nema. Zaista je poput većine umjetnika; sasvim je stil, a nema nikakve iskrenosti. Ne bi se žrtvovao za druge. Misli jedino na glazbu, a svak zna da su umjetnosti sebične. Ali mora se priznati da ima u glasu nekih krasnih zvukova. Žalost je što ti zvuci ne kazuju ništa i nisu od nikakve praktične koristi.

I ode u svoju sobu, legne na svoj slamnati krevetac i stane misliti o ljubavi; a nakon časka zaspi.

A kad je Mjesec zasjao na nebu, odleti slavuj k ruži i nabode prsa na trn. Cijele cjelcate noći pjevao je grudi nabodenih na trn, a hladni kristalni Mjesec nagnuo se i slušao. Cijele je noći pjevao slavuj, a trn mu se zabadao sve dublje i dublje u grudi i živa mu je krv istjecala.

Pjevao je najprije kako se ljubav rodi u srcu mladića i djevojke. A navrh ruže procvjetala je divna ruža, latica za laticom redala se kao što se pjesma redala za pjesmom. Bila je isprva blijeda kao magla nad rijekom, blijeda kao prvo jutro i srebrna poput krila zorinih. Kao sjena nizina u srebrnu zrcalu, kao sjena ružina u ribnjaku, takva je bila ruža što je procvala na najvišoj grančici.

Ali ružino stablo dovikne slavuju neka se jače pritisne uz trn. – Pritisni jače, mali slavuju – doviknulo mu ružino stablo – jer će svanuti dan dok još nije dokončana ruža.

Slavuj pritisne jače uz trn, a sve glasnije i glasnije orila mu je pjesma jer je pjevao kako se rađa strast u duši muškarčevoj i djevojčinoj.

A nježna rumen sunula u ružine latice, kao rumen na mladoženjinu licu kad nevjesti poljubi usta. Ali trn se još nije bio zabo u srce i ružino je srce bilo još bijelo jer jedino krv iz slavujeva srca može zacrveniti ružino srce.

A stablo dovikne slavuju neka pritisne jače na trn. – Pritisni jače, mali slavuju – doviknulo mu stablo – jer će svanuti dan prije no što je dokončana ruža.

Pritisnuo slavuj jače na trn i trn mu dopro do srca i ljuta ga bol probola. Gorka je, gorka bila bol, a sve uznositija i uznositija bila je njegova pjesma jer je pjevao o ljubavi što se usavršuje u srcu, što ne umire u grobu.

A divna se ruža zarumenila kao rumen na istočnom nebu. Crvenio se rub laticama, a kao rubin crvenjelo se srce.

Ali slavuju je sve slabio glas i krilašca mu lepršala, a oči se zamaglile. Pjesma mu je slabila te slabila i on je osjećao da mu nešto guši grlo.

A zatim ispjeva posljednji pjev. Bijeli ga je Mjesec čuo te zaboravio na svanuće i zastao na nebu. Crvena ga je ruža čula, sva zadrhtala od zanosa i rastvorila latice hladnomu jutarnjemu vjetriću. Jeka ga je odnijela u svoju purpurnu spilju u brdima i probudila ovčare iz sna. Preletio je preko trske kraj rijeke i ona je javila moru glas.

– Gledaj, gledaj! – uzvikne ružino stablo – ruža je sada savršena – ali slavuj mu nije odgovorio jer je ležao mrtav u visokoj travi, s trnom u srcu.

A o podne otvorio student prozor i pogledao – Divna li slučaja! – uzviknuo – evo crvene ruže! Otkad živim, nikad nisam vidio ovakvu ružu. Tako je krasna da zacijelo ima dugačko latinsko ime – i on se nagnuo i otrgnuo je.

Nataknuo zatim šešir i pohrlio k profesorovoj kući s ružom u ruci.

Profesorova je kći sjedila na vratima i motala na vitao modru svilu, a pseto joj ležalo do nogu.

– Rekli ste da ćete plesati sa mnom ako vam donesem crvenu ružu – reče student. – Evo najcrvenije ruže na svijetu. Večeras ćete je nositi kraj srca, a kad budemo plesali, pričat će vam ona kako vas ljubim.

Ali djevojka se namršti.

– Bojim se da mi neće pristajati uz haljinu – odgovori ona – osim toga, kancelarov mi je nećak poslao pravih dragulja, a svatko zna da su dragulji vredniji nego cvijeće.

– Kunem se doista, vi ste jako nezahvalni – reče student zlovoljan i baci ružu na cestu gdje je pala u jarak i kola je pregazila kotačem.

– Nezahvalna! – reče djevojka. – Reći ću vam nešto, vi ste jako surovi; a napokon, tko ste vi? Samo student. Mislim da vi nemate ni srebrne kopče na cipelama kao što ih ima kancelarov nećak – i ona ustade i ode u kuću.

– Kako je ljubav glupa – reče student odlazeći. – Nije ni napola toliko korisna kao logika jer ne dokazuje ništa i uvijek kazuje ono što se ne zbiva i navodi te da vjeruješ što nije istina. Zaista je sasvim nepraktična, a kako je u naše doba glavno biti praktičan, vratit ću se ja k filozofiji i učit ću metafiziku.

Vratio se dakle u svoju sobu, izvadio veliku prašnu knjižurinu i uzeo čitati.
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#109

Post by FFK as Lucy01 »

Ja plakala nisam kad sam citala knjige (nisam ko ove piiide iznad :lol: ), vise sam vizuelana...pa sam tako plakala kad sam gledala E.T.-a :D :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#110

Post by danas »

Lucy01 wrote:Ja plakala nisam kad sam citala knjige (nisam ko ove piiide iznad :lol: ), vise sam vizuelana...pa sam tako plakala kad sam gledala E.T.-a :D :D
dobro ba, znamo da nisi znala citat do 8-og osnovne :D :D :D
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#111

Post by Bea_Trix »

ih, da da, na kraju slavuj strada zbog hirovite mladezi ...

inace, oscar wilde je mucitelj svoje vrste :D sentimentalno cudoviste, fuj ... meni je bila jako tuzna ona "Infantin rodjendan", ako se ko sjeca, patuljku pukne srce od tuge jer mu se ona valja od smijeha (krava :D) a ima ona scena sa ogledalima... kad on zapravo otkrije kako izgleda :D

ccc... joj jel neko nesto veselo citao :D:D

ja sam seksualni odgoj veoma rano otpocela sa onim vrazijim nindja knjigama. ne mogu da se sjetim autora :D uglavnom, sex i odsijecanje glava :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#112

Post by danas »

dawn_upon_dawn wrote:ih, da da, na kraju slavuj strada zbog hirovite mladezi ...

inace, oscar wilde je mucitelj svoje vrste :D sentimentalno cudoviste, fuj ... meni je bila jako tuzna ona "Infantin rodjendan", ako se ko sjeca, patuljku pukne srce od tuge jer mu se ona valja od smijeha (krava :D) a ima ona scena sa ogledalima... kad on zapravo otkrije kako izgleda :D
jeste, to, to -- to je ta jebena zbirka 'bajki', uhh... :roll: :x
dawn_upon_dawn wrote: ccc... joj jel neko nesto veselo citao :D:D
vesela sveska? :? :D :D
dawn_upon_dawn wrote: ja sam seksualni odgoj veoma rano otpocela sa onim vrazijim nindja knjigama. ne mogu da se sjetim autora :D uglavnom, sex i odsijecanje glava :D
e to nisam citala, ali sam sve svejedno cula od firauna sa gorushe :lol: :lol: :lol:
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#113

Post by Bea_Trix »

Vesela Veska :D bila je malkice dosadna :D

:lol: :lol: :lol: joj a trebalo bi posebnu temu otvoriti o tome kako smo sticali prva seksualna saznanja :D:D:D
Princess Fiona
Posts: 313
Joined: 16/03/2007 20:45
Location: far far away

#114

Post by Princess Fiona »

black wrote:pored ovih stripova koje danasica pomenu :thumbup: (a bilo ih je jos), i navedenih knjiga jos bi dodao "Patuljak vam prica" :D i jos svasta nesta..:D
Isto tako, a "Patuljak vam prica" sam cak kupila negdje pocetkom rata... :D

I meni ruske bajke bile najdraze, Zar-ptica jedna od omiljenih.

Junaci Pavlove ulice, Druzba Pere Kvrzice, Put u srediste zemlje… sestre Bronte, uglavnom sve sto je vec navedeno…
Taras Buljba... pa Grof Monte Kristo... joj to sam procitala za dan mislim.

A poslije... sve i svasta. :D
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#115

Post by FFK as Lucy01 »

Princess Fiona wrote:
black wrote:pored ovih stripova koje danasica pomenu :thumbup: (a bilo ih je jos), i navedenih knjiga jos bi dodao "Patuljak vam prica" :D i jos svasta nesta..:D
Isto tako, a "Patuljak vam prica" sam cak kupila negdje pocetkom rata... :D

I meni ruske bajke bile najdraze, Zar-ptica jedna od omiljenih.

Junaci Pavlove ulice, Druzba Pere Kvrzice, Put u srediste zemlje… sestre Bronte, uglavnom sve sto je vec navedeno…
Taras Buljba... pa Grof Monte Kristo... joj to sam procitala za dan mislim.

A poslije... sve i svasta. :D
Joooj, zar-ptica...imala sam knjigu sa fenomenalnim ilustracijama, i danas se sjecam slika....pa Ledena Kraljica....Boze jest lijepo biti dijete :)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#116

Post by danas »

Princess Fiona wrote:
black wrote:pored ovih stripova koje danasica pomenu :thumbup: (a bilo ih je jos), i navedenih knjiga jos bi dodao "Patuljak vam prica" :D i jos svasta nesta..:D
Isto tako, a "Patuljak vam prica" sam cak kupila negdje pocetkom rata... :D

I meni ruske bajke bile najdraze, Zar-ptica jedna od omiljenih.

Junaci Pavlove ulice, Druzba Pere Kvrzice, Put u srediste zemlje… sestre Bronte, uglavnom sve sto je vec navedeno…
Taras Buljba... pa Grof Monte Kristo... joj to sam procitala za dan mislim.

A poslije... sve i svasta. :D
kako ti je to poslo za rukom -- pa ima brat bratu 1000 strana :-) :D

ja sam to jednom slucajno nasla kod majke (majkine maajke :D :D ) u nekoj ladici, ostalo valjda od tetke, sta li... jao, nisu me mogli odlijepit; ono jedem rucak a knjiga pored mene... :-) :-) i uzmem je ponovo ovdje, na engleskom... za prekookeanski let, da imam sta citat -- i sljustim ponovo sve sa 10-ak sati :lol: :lol: :lol:
anamo 'vamo
Posts: 190
Joined: 10/09/2007 22:20
Location: anamo 'tamo

#117

Post by anamo 'vamo »

vruci kaj :D :-) :-)
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#118

Post by mamica papucarka »

zaboravih Eriku Jong sa 15 :roll: :roll: :roll:
User avatar
Faust
Posts: 1162
Joined: 20/10/2005 23:38
Location: Ni pakao ni raj

#119

Post by Faust »

dawn_upon_dawn wrote: ja sam seksualni odgoj veoma rano otpocela sa onim vrazijim nindja knjigama. ne mogu da se sjetim autora :D uglavnom, sex i odsijecanje glava :D
Eric van Lustbader :-)
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#120

Post by pitt »

uhhh i ja sam.....francuski poljubac.....bilo ih je jos par. :-)
User avatar
Faust
Posts: 1162
Joined: 20/10/2005 23:38
Location: Ni pakao ni raj

#121

Post by Faust »

pitt wrote:uhhh i ja sam.....francuski poljubac.....bilo ih je jos par. :-)
"Bijeli ninja"...
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#122

Post by pitt »

da....i miko ....i jian. tih se sjecam. :-)
Princess Fiona
Posts: 313
Joined: 16/03/2007 20:45
Location: far far away

#123

Post by Princess Fiona »

danas wrote:
Princess Fiona wrote:
black wrote:pored ovih stripova koje danasica pomenu :thumbup: (a bilo ih je jos), i navedenih knjiga jos bi dodao "Patuljak vam prica" :D i jos svasta nesta..:D
Isto tako, a "Patuljak vam prica" sam cak kupila negdje pocetkom rata... :D

I meni ruske bajke bile najdraze, Zar-ptica jedna od omiljenih.

Junaci Pavlove ulice, Druzba Pere Kvrzice, Put u srediste zemlje… sestre Bronte, uglavnom sve sto je vec navedeno…
Taras Buljba... pa Grof Monte Kristo... joj to sam procitala za dan mislim.

A poslije... sve i svasta. :D
kako ti je to poslo za rukom -- pa ima brat bratu 1000 strana :-) :D

ja sam to jednom slucajno nasla kod majke (majkine maajke :D :D ) u nekoj ladici, ostalo valjda od tetke, sta li... jao, nisu me mogli odlijepit; ono jedem rucak a knjiga pored mene... :-) :-) i uzmem je ponovo ovdje, na engleskom... za prekookeanski let, da imam sta citat -- i sljustim ponovo sve sa 10-ak sati :lol: :lol: :lol:
Ma nisam ni spavala tu noc, i rucak i vecera sto kazes sa knjigom pored... :D ima jos knjiga koje nisam ispustila dok nisam procitala, i dan-danas tako… pa i sama znas... po Harry-ju :D :P
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#124

Post by danas »

Princess Fiona wrote:
danas wrote:
Princess Fiona wrote: Isto tako, a "Patuljak vam prica" sam cak kupila negdje pocetkom rata... :D

I meni ruske bajke bile najdraze, Zar-ptica jedna od omiljenih.

Junaci Pavlove ulice, Druzba Pere Kvrzice, Put u srediste zemlje… sestre Bronte, uglavnom sve sto je vec navedeno…
Taras Buljba... pa Grof Monte Kristo... joj to sam procitala za dan mislim.

A poslije... sve i svasta. :D
kako ti je to poslo za rukom -- pa ima brat bratu 1000 strana :-) :D

ja sam to jednom slucajno nasla kod majke (majkine maajke :D :D ) u nekoj ladici, ostalo valjda od tetke, sta li... jao, nisu me mogli odlijepit; ono jedem rucak a knjiga pored mene... :-) :-) i uzmem je ponovo ovdje, na engleskom... za prekookeanski let, da imam sta citat -- i sljustim ponovo sve sa 10-ak sati :lol: :lol: :lol:
Ma nisam ni spavala tu noc, i rucak i vecera sto kazes sa knjigom pored... :D ima jos knjiga koje nisam ispustila dok nisam procitala, i dan-danas tako… pa i sama znas... po Harry-ju :D :P
:D :D :P

ja inace moram sve da procitam odjednom, ne mogu da rasparcham...
to mi nekako ko da gledam film po 15 minuta svaki dan... :D
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#125

Post by Saian »

ja sam sa 12 nasao Kama Sutru u regalu na redovnim providurskim ekspedicijama kroz kucu, prochito fino kulturno sve :oops: :oops: :oops:
Post Reply