Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1185
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
120
9%
 
Total votes: 1305

User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#11876 Re: Šta trenutno čitate?

Post by -Chesterfield- »

Image
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#11877 Re: Šta trenutno čitate?

Post by FunkyzeitGames »

Trenutno čitam jednu knjigu koju sam slučajno pronašao online. Knjiga se zove "Vizier" a autor se predstavlja kao Dentes Leo. Teorija moći i uticaja, kroz primjere iz antičkih ratova i kako su elementi moći evoluirali do današnjeg dana, a opet u samoj srži ostali isti. Nije štivo za svakoga jer prolazi i kroz diskusiju o smrtnim grijehovima, egu, prljavim taktikama propagande i manipulacije i u početku sam mislio da je u pitanju neka ubleha i jeftino kopiranje Roberta Greena, ali se, s obzirom da dolazi od Twitteraša iz Maroka sa pomalo opsesivnim poznavanjem antičkog svijeta, ispostavila kao jako kvalitetna knjiga. ;-)
Last edited by FunkyzeitGames on 01/11/2021 16:13, edited 1 time in total.
merk030
Posts: 669
Joined: 30/06/2018 18:31

#11878 Re: Šta trenutno čitate?

Post by merk030 »

Trenutno na "Ko sam ti ja" od Damira Ovčine, "hodža" je bio dobar, nastavak mi je malo naporan, ali izgurat ću.
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#11879 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Zoya »

merk030 wrote: 01/11/2021 16:10 Trenutno na "Ko sam ti ja" od Damira Ovčine, "hodža" je bio dobar, nastavak mi je malo naporan, ali izgurat ću.

Ja se psihički pripremam za drugi dio knjige @hadziničinog hodže ❤️ Kako ovo dobro zvuči 😍

Na prvu sam more suza isplakala. Za drugi ću morati bolovanje da otvorim :sad:
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4384
Joined: 01/05/2010 19:03

#11880 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Digla_da_kreci »

Ja jos nisam pocela citati Hodzu od Ovcine, trebam biti u posebnom raspolozenju za odredjenu knjigu.

Cituckam price iz knjige Kod kuce je najgore od Kishona. Humora nikad naodmet.
merk030
Posts: 669
Joined: 30/06/2018 18:31

#11881 Re: Šta trenutno čitate?

Post by merk030 »

Meni je jedna od boljih knjiga, treba malo više koncentracije prilikom čitanja, ali vrijedi se fokusirati.
User avatar
Garak
Posts: 188
Joined: 06/10/2007 16:59

#11882 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Garak »

doktor78 wrote: 31/10/2021 08:44
Garak wrote: 29/10/2021 20:39 Nova Bakmanova knjiga ''Mi protiv vas'', nastavak ''Medvedgrada''.
Kakav je "Medvedgrad"?
Izvanredan, preporuka za pročitati obavezno. Ne znam jesi li čitao druge Bakmanove knjige, ali sa ovom je dostigao spisateljsku zrelost. Zabavna i potresna u isto vrijeme.
doktor78
Posts: 2987
Joined: 14/09/2006 11:02

#11883 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

Garak wrote: 07/11/2021 18:21
doktor78 wrote: 31/10/2021 08:44
Kakav je "Medvedgrad"?
Izvanredan, preporuka za pročitati obavezno. Ne znam jesi li čitao druge Bakmanove knjige, ali sa ovom je dostigao spisateljsku zrelost. Zabavna i potresna u isto vrijeme.
Jesam, skoro sve. I "Medvedgrad" mi je u planu, pa pitam. Thanx.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#11884 Re: Šta trenutno čitate?

Post by kox »

Dobar je Medvedgrad.
Trenutno Roberto Bolano - 2666
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#11885 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Nierika »

Na 4. poglavlju Bastašić i ja, šta ću. :D
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#11886 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Nierika »

Super mi je ova igra citata koja se provlači kroz narativ:
..jedna od nas bi ispljunula zaboravljeni citat iz neke od knjiga koje bi nam se našle u vidokrugu u tom trenutku, a druga bi morala da pogodi naslov.
(Bastašić)

Sumnjam da bih se ijednog citata sjetila da ovo pokušam. Al' korisnozabavno. :D
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#11887 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Chloe »

Krivični zakon BiH :mrgreen:
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#11888 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Nierika »

Bilo bi super da je u stihu napisan. :D
Šalim se, ne bi. :oops:
User avatar
janje_
Posts: 2227
Joined: 05/04/2007 14:05

#11889 Re: Šta trenutno čitate?

Post by janje_ »

trenutno citam neku titinu biografiju, ali koju je pisala stranjkinja.. ima poprilican emotivni otklon u odnosu na "domace" biografije i do sad je isplivalo (trenutno sam u periodu nakon desanta na drvar) mnostvo detalja koje se u bivsoj jugoslaviji ni spominjali nisu, da ne govorimo o izucavanja u skolama.

znam kakav je kraj, ali vidjecemo kako ce doci do njega.

u pajpu ceka druga knjiga od lane bastasic, mlijecni zubi. prva je bila ok..
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#11890 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ExNihilo »

janje_ wrote: 11/11/2021 10:26 trenutno citam neku titinu biografiju, ali koju je pisala stranjkinja.. ima poprilican emotivni otklon u odnosu na "domace" biografije i do sad je isplivalo (trenutno sam u periodu nakon desanta na drvar) mnostvo detalja koje se u bivsoj jugoslaviji ni spominjali nisu, da ne govorimo o izucavanja u skolama.
Naprimjer?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#11891 Re: Šta trenutno čitate?

Post by _BataZiv_0809 »

janje_ wrote: 11/11/2021 10:26 trenutno citam neku titinu biografiju, ali koju je pisala stranjkinja.. ima poprilican emotivni otklon u odnosu na "domace" biografije i do sad je isplivalo (trenutno sam u periodu nakon desanta na drvar) mnostvo detalja koje se u bivsoj jugoslaviji ni spominjali nisu, da ne govorimo o izucavanja u skolama.

znam kakav je kraj, ali vidjecemo kako ce doci do njega.

u pajpu ceka druga knjiga od lane bastasic, mlijecni zubi. prva je bila ok..
Je li to romansirana biografija :D
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11892 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

tako sam ja čitao staljinovu biografiju na 650+ stranica gdje titovo famozno NE zauzima ravno pola (1/2) stranice

hehehe eto koliko mu je to bilo bitno za staljina i ta bibliografa DEUTSCHERA
važnija mu je bila situacija u koreji i mandžuriji i aziji itd

otprilike isto prostora zauzima susret s nekim popom iz springfilda :D (nije homer simpson)

a razgovor u vrijeme staljingradske bitke o tome koga prvo napasti paulusa ili onog izvan obruča je trajao ravno 15 minuta i opisan je na 1.4 stranice

šokantno je to kad skontaš nešto što je definiralo jugoslaviju od 1948...u drugim zemljama i biografijama je nebitan događaj
User avatar
janje_
Posts: 2227
Joined: 05/04/2007 14:05

#11893 Re: Šta trenutno čitate?

Post by janje_ »

ExNihilo wrote: 11/11/2021 10:27
janje_ wrote: 11/11/2021 10:26 trenutno citam neku titinu biografiju, ali koju je pisala stranjkinja.. ima poprilican emotivni otklon u odnosu na "domace" biografije i do sad je isplivalo (trenutno sam u periodu nakon desanta na drvar) mnostvo detalja koje se u bivsoj jugoslaviji ni spominjali nisu, da ne govorimo o izucavanja u skolama.
Naprimjer?
npr. kako je tito odmah poslije desanta na drvar avionom (nekako su se provukli do neke poljane na kupreskoj visoravni) odletio u Italiju.. to se kod nas nigdje nije spominjalo.. gdje ce tito ostavit narodnooslobodilacku borbu u po frke.. ;)
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11894 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

Vis da to sam ja nedavno isto cuo
User avatar
janje_
Posts: 2227
Joined: 05/04/2007 14:05

#11895 Re: Šta trenutno čitate?

Post by janje_ »

Black swan wrote: 11/11/2021 10:37 tako sam ja čitao staljinovu biografiju na 650+ stranica gdje titovo famozno NE zauzima ravno pola (1/2) stranice

hehehe eto koliko mu je to bilo bitno za staljina i ta bibliografa DEUTSCHERA
važnija mu je bila situacija u koreji i mandžuriji i aziji itd

otprilike isto prostora zauzima susret s nekim popom iz springfilda :D (nije homer simpson)

a razgovor u vrijeme staljingradske bitke o tome koga prvo napasti paulusa ili onog izvan obruča je trajao ravno 15 minuta i opisan je na 1.4 stranice

šokantno je to kad skontaš nešto što je definiralo jugoslaviju od 1948...u drugim zemljama i biografijama je nebitan događaj
jel isaac deutscher? ja sam donekle doso, pa cu nastavit.. golema jbg..
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11896 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

da... GOLEMA...skupa ALI dobra i BETON knjiga
znači armirnjača beton... ako se mogu izraziti ovim građevinskim vokabularom
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#11897 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Nierika »

janje_ wrote: 11/11/2021 10:26 u pajpu ceka druga knjiga od lane bastasic, mlijecni zubi. prva je bila ok..
Ja sam otprilike na polovini prve knjige. Girl road trip ne može biti dosadan. :D Trenutno sam preokupirana mišlju da li je
Spoiler
Show
Armin uopšte živ. :|
User avatar
janje_
Posts: 2227
Joined: 05/04/2007 14:05

#11898 Re: Šta trenutno čitate?

Post by janje_ »

Nierika wrote: 11/11/2021 11:12 Ja sam otprilike na polovini prve knjige. Girl road trip ne može biti dosadan. :D Trenutno sam preokupirana mišlju da li je..
to je manje bitan detalj. znas kako je moja 12 godisnja djevojcica dozivjela knjigu, veli, babo, ovo se ona svadja sama sa sobom..
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#11899 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ExNihilo »

janje_ wrote: 11/11/2021 10:43
ExNihilo wrote: 11/11/2021 10:27

Naprimjer?
npr. kako je tito odmah poslije desanta na drvar avionom (nekako su se provukli do neke poljane na kupreskoj visoravni) odletio u Italiju.. to se kod nas nigdje nije spominjalo.. gdje ce tito ostavit narodnooslobodilacku borbu u po frke.. ;)
Ne, nisi u pravu. To je bila dobro poznata informacija u jugoslavenskoj historiografiji. NKOJ je imao štab u Bariju, gdje je Tito sletio. Evo upravo se referiram na Sabrana djela Josipa Broza Tita, tom XX, koja zapravo predstavljaju zbirku ratne korespondencije, gdje se taj podatak uredno navodi. Naravno, štampana su za vrijeme SFRJ. Citat sa stranice 12:
Iako je ova operacija u suštini imala osvetničko-teroristički karakter i odražavala hitlerovsku nemoć, ipak je prinudila Tita i rukovodstvo NOP-a da napuste Drvar i da se pod veoma teškim okolnostima, u toku desetak dana, često premiještaju s jednoga na drugo mjesto. To je otežavalo svaki sistematski i sređeni rad rukovodstva NOP-a sve dok se najzad nisu uoči 4. juna s Kupreškog polja avionima prebacili u Bari, a odatle 7. juna došli na Vis.
Eh sad, ako je neko partizanske westerne tipa Desant na Drvar (1963) uzimao kao mjeru historije, to je druga stvar. :D

Kada je riječ o Desantu na Drvar, dva su podatka zapravo šokantna i neispričana. Prvi je taj da je Christopher Lee učestvovao u Desantu na Drvar i primao direktna naređenja od Tita. :lol:
"U to vrijeme viđao sam ga svaki dan, naravno, ali nisam ga dobro poznavao. Nije mu se moglo prići zbog onog njegova psa Tigra, a i jako su ga dobro čuvali, Stalno je bio u društvu svojih ljudi, a njih je bilo iz cijele zemlje. Ujedinio je zemlju unatoč Nijemcima. Osim Hrvatske, koja je tada bila nacistička država. Strašne su stvari radili tamo, ali ostatak zemlje je kontrolirao. Naša je zadaća bila da nam kaže koje mostove želi da srušimo iz zraka, i slično", rekao je Lee i dodao kako je Tito imao “moćnu osobnost”. "Kad sam ga upoznao bio je jako mršav i vrlo snažan. Ujedinio je sve, Slovence, Srbe, Hrvate, Bosance, Crnogorce, sve protiv Nijemaca. Bio je jako hrabar i jak čovjek, kao i ljudi oko njega. Na njemu se vidjelo da zna što želi. Bio je velik čovjek i vođa. Bio je komunist, a ja nikada nisam imao takva uvjerenja. Međutim ujedinio je državu, a to je velika stvar", kazao je Lee.
A druga je da prvi video snimak Tita potiče upravo iz Drvara, neposredno pred desant, i otkriva da je Tito haman...bio krezav. :run: :lol:

Image
User avatar
janje_
Posts: 2227
Joined: 05/04/2007 14:05

#11900 Re: Šta trenutno čitate?

Post by janje_ »

ExNihilo wrote: 11/11/2021 11:35
janje_ wrote: 11/11/2021 10:43

npr. kako je tito odmah poslije desanta na drvar avionom (nekako su se provukli do neke poljane na kupreskoj visoravni) odletio u Italiju.. to se kod nas nigdje nije spominjalo.. gdje ce tito ostavit narodnooslobodilacku borbu u po frke.. ;)
Ne, nisi u pravu. To je bila dobro poznata informacija u jugoslavenskoj historiografiji. NKOJ je imao štab u Bariju, gdje je Tito sletio. Evo upravo se referiram na Sabrana djela Josipa Broza Tita, tom XX, koja zapravo predstavljaju zbirku ratne korespondencije, gdje se taj podatak uredno navodi. Naravno, štampana su za vrijeme SFRJ. Citat sa stranice 12:
Iako je ova operacija u suštini imala osvetničko-teroristički karakter i odražavala hitlerovsku nemoć, ipak je prinudila Tita i rukovodstvo NOP-a da napuste Drvar i da se pod veoma teškim okolnostima, u toku desetak dana, često premiještaju s jednoga na drugo mjesto. To je otežavalo svaki sistematski i sređeni rad rukovodstva NOP-a sve dok se najzad nisu uoči 4. juna s Kupreškog polja avionima prebacili u Bari, a odatle 7. juna došli na Vis.
Eh sad, ako je neko partizanske westerne tipa Desant na Drvar (1963) uzimao kao mjeru historije, to je druga stvar. :D
ma ja ti govorim iz ugla prosjecnog titovog pionira, koji je ucio o tome kako je titu na sutjesci spasao rex, a on onako ranjen vidio pticicu kojoj je ista avionska bomba koja je titu ranila - odbila nogu.. ja taj podatak o bjezaniji u italiju nisam znao.. taj se trip u titovim stazama revolucije nije pominjo, samo da se nekako odjednom ukazo na ostrvu vis..

a ovdje na slici fakat izgleda ko da je krezav, sto ne bi bilo zacudo, s obzirom da je u vrijeme desanta na drvar vec godinama zivio u ilegali.. kakvi zubari, kakvi bakraci..
Post Reply