Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1185
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
120
9%
 
Total votes: 1305

User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#12426 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Grean »

SmokingMan wrote: 05/11/2022 20:43 Image
Predobra, mada nakon nje se izradim i probam neku drugu njegovu knjigu, ne sjecam se je li Crna knjiga ili tako nesto i po prvi put stanem na pola od dosade. Nisam je dovrsio.

Ali "Snijeg" je vrh za svakog ko voli tu tematiku, putovanje kako svijetom tako i vremenom te sociologija odredjene sredine. U ovom slucaju su u pitanju Kemalisti, islamisti, Kurdi, Armeni kojih vise nema ali njihovi tragovi su jos tu, dotice se vremena dok je taj dio Turske bio pod ruskom okupacijom.
Last edited by Grean on 05/11/2022 21:25, edited 3 times in total.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#12427 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ¤ jelena ¤ »

Benjaminsky wrote: 05/11/2022 20:00
¤ jelena ¤ wrote: 05/11/2022 16:13 :lol: :D
Čemu ovi smajliji?
Studirao sam estetiku, prije 40 godina, doduše samo Hegelovu. I kasnije Ivana Fochta...
Ali, možda se nešto i promijenilo.
Smajliji su, prosto, odraz moje vesele prirode. :D

Uopšte ne kontam čemu ovo nabrajanje zvučnih imena iz oblasti filozofije.

Ne pitam - da ne bude zabune - samo konstatujem svoju nesposobnost da skontam značaj navedenog. :cry:

on topic:

E'o, trenutno čitam forum kao formu savremene književnosti. :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#12428 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

Grean wrote: 05/11/2022 21:18
SmokingMan wrote: 05/11/2022 20:43 Image
Predobra, mada nakon nje se izradim i probam neku drugu njegovu knjigu, ne sjecam se je li Crna knjiga ili tako nesto i po prvi put stanem na pola od dosade. Nisam je dovrsio.

Ali "Snijeg" je vrh za svakog ko voli tu tematiku, putovanje kako svijetom tako i vremenom te sociologija odredjene sredine. U ovom slucaju su u pitanju Kemalisti, islamisti, Kurdi, Armeni kojih vise nema ali njihovi tragovi su jos tu, dotice se vremena dok je taj dio Turske bio pod ruskom okupacijom.
Ja obično prelazim sa jednog autora na drugog, sa jedne tematike na drugu. Volim sinergiju politike, sociologije i distopije. Najradije bi poslije pročitao punu kartonsku kutiju dobre distopijske mange, nešto što bi me zadovoljilo kao Metro svojevremeno, mada mi je od dostupnih knjiga za pročitati od Glukovskog ostala samo ona posljednja koja je prevedena "Budućnost". Vjerovatno ću njom zaokružiti ovu godinu, gdje sam drastično usprio sa čitanjem. Prošle godine sam pročitao 24 ili 30 knjiga, ne mogu se više ni sjetiti. :mrgreen:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#12429 Re: Šta trenutno čitate?

Post by GandalfSivi »

Zavrsio Jonathan Strange and Mr. Norrell od Susanna Clarke, kvalitetno napisano ali meni licno nije nesto sjelo, sada citam The Clifton Chronicles of Jeffrey Archer-a, jako fine knjige, i leze mi skroz…
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12430 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

Charles Bukowski: PJESME
Image
S Hernyjem Kinaskim (piščev alter-ego) prvi put sam se sreo čitajući „Zapise starog pokvarenjaka“ prije nekih četrdesetak godina i to djelo me je oduševilo svojom iskrenošću i neposrednošću. Odmah sam se bacio i za godinu-dvije pročitao sve njegove knjige. Na kraju su na red došle i njegove pjesme jer su one bile manje cijenjene (kod nas) od njegove proze. I shvatio sam da su mu pjesme jednako dobre, zanimljive, eksplozivne kao i njegova proza. Čak bih rekao da se u prozi na neki način zeza, a poezija mu je puno ozbiljnija jer su motivi pjesama uglavnom socijalne i psihološke prirode. Vrijedi ih pročitati jer su one odraz čovjeka koji je prošao u životu „mahovo i grahovo“… Evo jedne karakteristične
pjesme:

Bez vođa, molim!

Obnovi se i preobnovi,
ne plivaj vječno u istoj bljuzgi.
Obnovi se i preobnovi
i kloni se račjih kliješta osrednjosti.

Obnovi se i preobnovi,
mijenjaj često ton i oblik
da te ne dospiju ukalupiti.

Ojačaj i prihvati to što jeste
ali samo pod uvjetima
što si ih sam sebi zadao i osmislio.

Budi samouk.

I stalno obnavljaj svoj život
jer naprosto moraš;
To je tvoj život
i njegova prošlost
i sadašnjost
pripadaju samo tebi.
sikstinajn
Posts: 1438
Joined: 15/01/2017 19:21

#12431 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

Benjaminsky wrote: 30/10/2022 06:29

ni jedna knjiga ne uzima vrijeme, ona poklanja ljepotu, zabavu, učenje...


lijepo je biti optimista i pozitivno razmišljati.
i pichke to vole.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12432 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

sikstinajn wrote: 06/11/2022 20:22i pichke to vole.
Znači i organi to vole.
Zanimljivo.
Bolonjeze
Posts: 214
Joined: 08/01/2018 19:19

#12433 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Bolonjeze »

Slučajno, surfajući bibliotekom, u nekoj brzini, ugledam ovaj roman i oduševim se. Poslije "Kad sam bio hodža" jedan od boljih koje sam pročitao. Preporuka.

Image
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12434 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

Odabrana djela Zuke Džumhura:

1. Hodoljublja,
2. Stogodišnje priče,
3. Adakale,
4. Pisma iz Afrike i Evrope i
5. Putovanje bijelom lađom

Kupio sam te knjige prvog dana posjete Sajma knjiga u Sarajevu 2015. godine.
Za pet dana sam pročitao svih pet knjiga i oduševile su me. Naravno jer sam od ranije čitao Nekrolog jednoj čaršiji i gledao njegova Hodoljublja iz Evrope, Azije i Afrike.
Javio sam prijatelju telefonom i zamolio me je da i njemu kupim. Kupio sam i njemu. Onda me je zvao drugi prijatelj i zamolio me je i on, te sam kupio i njemu.
Mislim da još uvijek ima šanse da se nađu te knjige pa vam ih svrsrdno preporučujem. Nećete se pokajati. Njegov stil, pristup temama, crteži uz tekst, elokvencija i duhovitost zaista su nešto najljepše što se može pročitati u putopisnim djelima.

Image

Usput vam preporučujem da pročitate jednu njegovu antologijsku, doista genijalnu pripovijetku:

VISOKA ŠKOLA MARIFETLUKA

Podaci za scenografa: Kafana u kasabi. Vrijeme jesenje. Džezve, ljudi, opušci. Sat, jedna metla, jedan kalendar. Godina 1958. Broj lica proizvoljan.
Ovu priču ispričao je kafedžija.
Davno i davno za turskog vakta i zemana, bilo nekakvo momče. Dobro se vladalo i dobro školu učilo. Skupiše para i poslaše ga u Stambol na najviše škole. Tamo je i dalje učio kod čuvenih hodža i uleme. Učio je godinu, tri, pet i izučio. Bio je najbolji džak. Dadoše mu diplomu. Bilo je vrijeme da se vrati u svoj daleki vilajet i među svoje neuke ljude. Oprosti se od svojih jarana i od svojih učitelja. Kad se oprastao od najmilijeg učitelja, učitelj mu reče:
- Dobro bi bilo, o Sulejmane, da ostaneš još tri godine kod mene.
- Zar nisam bio tvoj najbolji đak i zar nisam sve izučio?
- Bio si najbolji đak i sve si izučio. Naučio si Kur‘an, koliko i ja, i izučio si sve molitve... To je mnogo, ali nije dosta, o Sulejmane, ostani još tri godine, drag si mi, hteo bih da naučiš još i marifetluke. Sve sam te učio, samo te marifetluke nisam naučio.
- Kakve marifetluke! Zar poslije nauke marifetluci! – planu momče, naljuti se i ode od svoga učitelja.
- Kajaćeš se, o Sulejmane. – isprati ga učitelj.
Putovao je dugo i dugo. Zaboravio je i na Stambol i na učitelja. Jednoga dana osvanuo je u nekoj kasabi, možda baš i u ovoj. Bio je skromna izgleda i odijela kao i svi pametni i učeni ljudi. Niko ga nije ni primjećivao. Njegovo bogatstvo bilo je u njegovom znanju.
Bio je petak i ljudi su išli u džamiju da se pomole. Pošao je i on. Stao je na molitvu sa ostalima.
Hodža što ih je u molitvi predvodio bio je prost i neuk čovjek i sve molitve je pogrešno izgovarao i pokrete pri molitvi pogrešno činio. Naše momče se odmah izdvoji, ode na sasvim drugi kraj džamije, i poče se moliti odvojeno od ostalih. Tako skrenu pažnju na sebe.
Kada su izlazili iz džamije, priđe mu jedan čovjek:
- Zašto si se maloprije izdvojio na molitvi i otišao od nas?
- Vaš hodža je neznalica i pogrešno čita molitve. Zašto da moja duša pati u džehenemu! –odgovara Sulejman.
Onda mu pristupiše još četvorica-petorica i isto ga upitaše. On svima isto odgovori. Najkrupniji među njima opali mu šamar, jedan, pa drugi, i reče:
- Mi se ovako dvadeset godina molimo i nama je dobro. Ko si ti da kažeš da nam je sve to bilo uzalud! Ko si ti da možeš da kažeš da su naše molbe i molitve propale?!
Poslije ga istukoše i ostali. Hodža se smješkao.
Kada je ležao sam u jarku iza džamije, sjeti se Stambola, svoje škole i svoga najmilijeg učitelja. Odluči da se vrati. Opet je dugo putovao.
Učitelj mu se obradovao. I on nastavi školovanje. Tri godine je učio marifetluke. Poslije tri godine ponovo je krenuo u svoj daleki vilajet.
Put ga je nanio opet u onaj isti grad. Opet je bio petak. Opet su oni isti ljudi išli u džamiju. Opet je bio onaj isti hodža. Samo je Sulejman sada bio drugi čovjek. Njegova košulja bila je od svile. Njegovo odijelo bilo je od kadife. Njegov tespih bio je od ćilibara. Njegov štap bio je od abonosa. Njegova brada mirisala je na mošus. Na glavi je nosio veliku bijelu čalmu kao kalifa.
Kada primjetiše njegovo odijelo i njegovu čalmu ljudi se pomakoše sa svojih mjesta i ponudiše mu počasno mjesto ispred svih. Počela je molitva i onaj isti hodža je ponavljao one iste greške. Možda je sada bilo i više grešaka, ali mudrom i otmjenom putniku nije ni padalo na um da prekine zajedničku molitvu i da se izdvoji.
Poslije molitve svi pogledi bjehu uprti u otmjenog i pobožnog putnika koji ima veliku bjelu čalmu kao kalifa. Zamoliše ga da ih blagoslovi.
Dostojanstveno se popeo na mimber, dugo je gledao svoju mirišljavu bradu i rekao:
- Čujte me, o dobri ljudi! Neka je blagoslov Božji na vama. Mnogo sam divnih hramova Božjih vidio i u njima se Allahu smjerno klanjao. Ima, zaista, na svijetu i bogatijih, i većih, i ljepših džamija od vaše. Pa ipak, dosad ne naiđoh ni u jednoj kući Božjoj na tako učena čovjeka kao što je ovaj vaš časni hodža. Niti ikada čuh tako uzvišenu molitvu kao ovdje danas. Ako na zemlji još živi iko od Muhammedovih potomaka, to je ovaj sveti čovjek ovdje. Allah mi je uslišio želju i doveo me pred lice Muhammedovog potomka. Neka je ovaj sveti čas nezaboravan.
Maši se poslije za džep, izvuče maramicu i iz maramice komadić čiste vate. Onda nastavi:
- Najveća sreća će biti za mene, ako mi ovaj sveti čovjek dozvoli da uberem jednu dlaku iz njegove brade i ponesem je uz svoje srce. Od nje se ni ja ni moji potomci nećemo razdvajati do kijametskog dana.
Hodža je pristao. Hodži su bile suze u očima. Hodža je bio uzbuđen. Svi su bili uzbuđeni.
Otmjeni putnik je dlaku uzbrao. Dlaku je uvio u namirisanu vatu, vatu je uvio u svilenu maramu, svilenu maramu previo je oko srca.
Prilazili su sada i drugi. Stidljivo i snebivajući moliše i oni hodžu da mu iščupaju dlaku iz brade. Neki su odmah tražili dvije.
Toga dana bilo je u džamiji mnogo svijeta. Hodžina brada nestajaše polako. Hodža se u jednom času usprotivi. Onda mu priđe onaj najsnažniji i reče da je on njihov hodža i da je i njegova brada njihova brada, a ne njegova brada. Kada se hodža ponovo usprotivi oboriše ga na pod i svaki je čupao koliko je htio.
Neki su uzimali i za prijatelje i za daleke rođake. Svako je htio da ima dlaku iz brade Muhammedovog potomka.
***
Prvi gost je rekao: Daj mi sad jednu kafu!
Drugi gost je rekao: Šta je bilo dalje?
Treći gost je rekao: Ovo bi trebalo da neko zapiše.

(Objavljeno u Politici, 29. novembra 1958.)

I za kraj, njegova najpoznatija karikatura iz doba Informbiroa.

Image
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#12435 Re: Šta trenutno čitate?

Post by trocadero »

:hajmooo: Benjaminski :hajmooo:
E sad si me naš'o i tekstom i slikom.
Fenomenalan je bio naš Zuko ...sve što napiše naprosto oživi i progovori.
Ima ona scena iz filma Otac na službenom putu u vezi te karikature...ako nekom nije duhovita u najgorem slučaju pravac Goli otok! :D
sikstinajn
Posts: 1438
Joined: 15/01/2017 19:21

#12436 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

ozbiljno razmišljam da počnem pisati svoj vlastiti roman.
jedno 150 stranica podijeljenih na 10 glava.
žanr, horor.

osmislio sam i prvu rečenicu:


Desilo se to one godine kad je Tajči bila na Evroviziji.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#12437 Re: Šta trenutno čitate?

Post by n+1 »

Po prvoj rečenici se već vidi da će biti sranje. :D
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#12438 Re: Šta trenutno čitate?

Post by trocadero »

Prolog baš naginje na horor! :D
sikstinajn
Posts: 1438
Joined: 15/01/2017 19:21

#12439 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

mnogi su priznati književnici bili u svojim početcima zamlaćivani.


prolog bi išao prije uvodne rečenice

glasio bi

Prolog

''ne moraš biti bogat i lijep,
samo budi dobar i pokloni mi...''


e sad....ide uvodna rečenica,koju sam već naveo i radnja romana se nastavlja na trotačku prologa. 8-)
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#12440 Re: Šta trenutno čitate?

Post by trocadero »

Superiška :thumbup:
Da li ste smislili naslov romana ili ćete ga osmisliti tokom pisanija?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#12441 Re: Šta trenutno čitate?

Post by n+1 »

Zvat će se

Hajde da ludujemo
sikstinajn
Posts: 1438
Joined: 15/01/2017 19:21

#12442 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

...ili će na naslovnoj stranici romana biti Tajči na pozornici bez desne noge?

:D

naslov i korice su nebitni.

prve su glave najvažnije i kulminacija.

ako mi to uspije pritisak je znatno manji.

opustiću se. 8-)

i bitno je pisati pri čistoj svijesti.

lahko je hemingveju , arlandu, tolstoju , sabatu i tako tim pijandurama
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#12443 Re: Šta trenutno čitate?

Post by trocadero »

...to mi se dopadaaa...
Pomno ćemo pratiti i željno iščekivati nastavak( druge rečenice romana)....
Piši, nemoj nas dugo držati na žeravici. :D
sikstinajn
Posts: 1438
Joined: 15/01/2017 19:21

#12444 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

trocadero wrote: 13/11/2022 00:42
Piši, nemoj nas dugo držati na žeravici. :D
Only fans
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12445 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

sikstinajn wrote: 12/11/2022 23:00ozbiljno razmišljam da počnem pisati svoj vlastiti roman.
Ja sam ovaj svoj autobiografski roman (ali nije horor) napisao za 3 tjedna, a nisam ni pio:
Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#12446 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

"Snijeg" sam reciklirao za nepunih 10 dana. Odlučio sam malo da ohladim mozak nečim što je blisko dnevniku kojeg pišem.
Obećao sam sebi da više neću čitati ništa što ima više od 200.stranica, i nikako da se držim vlastitog obećanja. :mrgreen:

Image
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12447 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

SmokingMan wrote: 15/11/2022 18:39 više neću čitati ništa što ima više od 200.stranica
Ja već najmanje 30 godina ne čitam ništa što ima više od 120 stranica. Samo u izuzetnim slučajevima kao što je bio "Jeruzalem"...
Najdraže su mi one duljine kao što je "Prokleta avlija", "Stranac", "Smrt u Veneciji", Ljepota i tuga", Čehovljeve i Maupassantove priče...
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#12448 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

Benjaminsky wrote: 15/11/2022 19:50
SmokingMan wrote: 15/11/2022 18:39 više neću čitati ništa što ima više od 200.stranica
Ja već najmanje 30 godina ne čitam ništa što ima više od 120 stranica. Samo u izuzetnim slučajevima kao što je bio "Jeruzalem"...
Najdraže su mi one duljine kao što je "Prokleta avlija", "Stranac", "Smrt u Veneciji", Ljepota i tuga", Čehovljeve i Maupassantove priče...
Ja imam ADHD poremećaj, i na početku mi je bilo teško da se adapritram, bilo je situacija da nisam par stranica mogao sastaviti. Čitanje mi dosta pospješuje kontcentraciju, iako nekada osjetim tako velik zamor da ne mogu da čitam. Radije bi sve knjige na hrpu nabacao i zapalio benzinom. To je povremeni osjećaj koji mi se javlja uslijed zasićenosti, kao da mi znanje više nema nikakvu vrijednost, radije bi to sve zamjenio prazninom i spokojem. :mrgreen:
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#12449 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Njanjavi »

epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#12450 Re: Šta trenutno čitate?

Post by epik »

Da Vincijev kod Dan Brown
Post Reply