Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1185
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
120
9%
 
Total votes: 1305

User avatar
SmokingMan
Posts: 18703
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#12401 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

Iskreno, nasmijao sam se na par mjesta. Pogotovo kada je prije odlaska na fornt u Huescu umalo izgubio glavu od saboraca. Spotakneš se u grmlju i ispod linije, a ovi odmah kontaju eto fašista :mrgreen: . Ili kada ih je pokušao fotografisati. :mrgreen:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18703
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#12402 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

Benjaminsky wrote: 26/10/2022 14:01
SmokingMan wrote: 25/10/2022 13:49 Image
Moja česta preokupacija; Španjolski građanski rat.
Ovo mi je podsjećanje da najzad pročitam tu knjigu.
Čovjek zaboravi šta sve nije pročitao, a trebao bi...
Iskreno hvala.
Uživaj, i meni je posebno draga.

Samo da mi je još naći od Ortege y Gasset.a "Pobuna masa".

Izgleda da ću morati tražiti na Limndo.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12403 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

SmokingMan wrote: 26/10/2022 15:39 Samo da mi je još naći od Ortege y Gasset.a "Pobuna masa".
Imam ga u PDF-u. Ali kako da ga pošaljem?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18703
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#12404 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

Benjaminsky wrote: 26/10/2022 20:40
SmokingMan wrote: 26/10/2022 15:39 Samo da mi je još naći od Ortege y Gasset.a "Pobuna masa".
Imam ga u PDF-u. Ali kako da ga pošaljem?
Hvala ti, ali ja samo preferiram miris papira. :bih: :thumbup:
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12405 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

SmokingMan wrote: 26/10/2022 20:48 Hvala ti, ali ja samo preferiram miris papira. :bih: :thumbup:
I ja preferiram knjige. Ali ako se ne može kupiti, skinem je s interneta i ispintam i ukoričim s onim koricama koje također skinem s neta.
I to je neka knjiga. Šta se može...
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#12406 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Grean »

Evo taman zavrsio ovu od Elif Shafak "Otok nestalih stabala" gdje se uglavnom radi o posljedicama gradjanskog rata na Kipru, tuzi i bremenu onih koji su ostrvo napustili.

Na kraju knjige je lista referenci i izvora koje je koristila za svoju knjigu i jedna od njih je i ova. Probat cu je naci.

Interesuje me je li neko citao?

Image
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#12407 Re: Šta trenutno čitate?

Post by shmizlica »

Image
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#12408 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Nierika »

Otok nestalih stabala mi se čini da je forumašica Crveni_makovi pominjala negdje na ovoj temi.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#12409 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Digla_da_kreci »

sikstinajn wrote: 08/10/2022 23:30 ovo je najbolja knjiga koju sam pročitao u zadnjih 700 godina.
ozbiljan sam.
ova knjiga trgne za kragnu čitaoca i vodi ga na mjesto događaja.
toliko je detaljna da , znam, nećeš vjerovati, možeš osjetiti i vonj i zvuk istanbulskih mračnih ulica.
u knjizi se pojavljuje mnogo likova i svaki od njih ne samo da nešto kaže nego i ima šta za reći.
i svako od njih temeljito i uvjerljivo obrazlaže svoj stav.

Kostur:
Naša muška gimnazija Ataturk je osnovana kako bi djeca službenika, advokata i doktora iz modernih državnih zgrada u evropskom stilu stekla dobro državno obrazovanje.

Mladoženja:
''Kada mi je jednom neki mangup prislonio nos na vrat kao da sam peder , opalio sam ga šakom u bradu tako da sam stekao poštovanje siledžija iz zadnje klupe''

Mustafa:
''Naredne jeseni, dok je bio u drugom razredu, Mevluda je bilo stid da na ulici izvikuje ''jogurt!'', ali se već bio navikao da na leđima nosi tevsije jogurta i boze...''

Sulejman:
''Nije tačno! Mevlud zna da je ta gradnja ostala napola dovršena zato što je amidža Mustafa novac koji je zaradio u Istanbulu odnio na selo''


ako želiš pročitati savršeno književno djelo pročitaj čudne misli u mojoj glavi.


Image
Jesi li citao ovu novu od Pamuka, Noći kuge?

Ako neko jeste neka napise utiske. :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18703
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#12410 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

Benjaminsky wrote: 26/10/2022 23:39
SmokingMan wrote: 26/10/2022 20:48 Hvala ti, ali ja samo preferiram miris papira. :bih: :thumbup:
I ja preferiram knjige. Ali ako se ne može kupiti, skinem je s interneta i ispintam i ukoričim s onim koricama koje također skinem s neta.
I to je neka knjiga. Šta se može...
Vala ću je nekako iskopati, ako ne sada, već u dogledno vrijeme.
Malo mi je slaba koncentracija, pa sam usporio sa čitanjem. :mrgreen:

Nes tigoh onomad pregledati u Narodnom pozorištu do kraja "Snijeg" od Pamuka, pa ću vjerovatno pročitati knjigu. Samo sam jedan dio predstave, koja je trajala haman 3 sata, uspio pregledati, sa guštom.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12411 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

SmokingMan wrote: 27/10/2022 18:38 Samo sam jedan dio predstave, koja je trajala haman 3 sata, uspio pregledati, sa guštom.
Svaka čast Pamuku, ali ne mogu...
Nekad sam imao živaca i koncentracije da gledam duge predstave. Ali više nemam. Vrijeme čini svoje.
Kad su igrali moje predstave ni njih nisam gledao. Doduše, bio sam nervozan, mada sam imao samo 28 godina.
(Kasnije sam pogledao te predstave na kazetama.)
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#12412 Re: Šta trenutno čitate?

Post by crveni_makovi »

Nierika wrote: 27/10/2022 18:09 Otok nestalih stabala mi se čini da je forumašica Crveni_makovi pominjala negdje na ovoj temi.
Počela sam je čitati i bila mi je zanimljiva na mnogo nivoa. Spominjala sam sigurno detalj o zimskom sahranjivanju stabla smokve da preživi u hladnijim krajevima koji se opisuje u knjizi. Mi smo imali naše smokve. Jednu koju smo posebno uživali jesti. Tih dana kad sam čitala tu knjigu, jeli smo zadnji put te smokve sretni. Onda, preko noći, kako na našoj smokvi požuti teško debelo lišće i samo spadne, mi više trajno nismo bili sretni i ja sam prestala čitati tu knjigu. Umjesto zimske sahrane smokve, desile su se neke druge zimske sahrane i ja ne mogu da se vratim čitanju te knjige.
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#12413 Re: Šta trenutno čitate?

Post by mufa1 »

Takodjer i na mene je ta knjiga ostavila jak utisak na temu cuvanja smokve preko zime, i generalno jos pregršt informacija o drveću, biljkama... Zato i volim citat Elif, uvijek uz fikciju obradi jos neku, ili vise tema paralalno u jednoj knjizi..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66204
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#12414 Re: Šta trenutno čitate?

Post by _BataZiv_0809 »

Image

Preporuka ide za @n+1 :kiss:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#12415 Re: Šta trenutno čitate?

Post by n+1 »

_BataZiv_0809 wrote: 28/10/2022 16:36 Image

Preporuka ide za @n+1 :kiss:
Čekirat ću. :kiss:
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#12416 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Nierika »

crveni_makovi wrote: 27/10/2022 23:33
Nierika wrote: 27/10/2022 18:09 Otok nestalih stabala mi se čini da je forumašica Crveni_makovi pominjala negdje na ovoj temi.
Počela sam je čitati i bila mi je zanimljiva na mnogo nivoa. Spominjala sam sigurno detalj o zimskom sahranjivanju stabla smokve da preživi u hladnijim krajevima koji se opisuje u knjizi. Mi smo imali naše smokve. Jednu koju smo posebno uživali jesti. Tih dana kad sam čitala tu knjigu, jeli smo zadnji put te smokve sretni. Onda, preko noći, kako na našoj smokvi požuti teško debelo lišće i samo spadne, mi više trajno nismo bili sretni i ja sam prestala čitati tu knjigu. Umjesto zimske sahrane smokve, desile su se neke druge zimske sahrane i ja ne mogu da se vratim čitanju te knjige.
Jeste, sjećam se tog opisa više nego naziva knjige, pa me sad ovaj gore post podsjetio.
sikstinajn
Posts: 1438
Joined: 15/01/2017 19:21

#12417 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

Digla_da_kreci wrote: 27/10/2022 18:34 Jesi li citao ovu novu od Pamuka, Noći kuge?

Ako neko jeste neka napise utiske. :D
čitao sam čitao.
(to je u stvari prednova, jer je ''čudne misli....) najnovija.
pisao sam o toj knjizi na nekoj od prethodnih stranica.
debela je.

na izmišljenom ostrvu izbija epidemija, ostrvo se blokira, ide u ovaj, da mu ne spominjem ime , i stasnovnici ostrva počinju intenzivnije doživljavati sebe i pojave oko sebe.

među stanovnicima ostrva, koje je pod otomanskom upravom , postoji duboka podjela na turke i grke, pa uz to ide jelte i sukob civilizacija koji se natovari na sveopštu nevolju.

dešava se i ubistvo, pa roman postaje i detektivski (radnja romana se dešava u vrijeme vladavine abdulhamida koji je bio veliki fan šerloka holmsa).



knjiga je :-)
fenomenalna, vrvi informacijama.
uzima 30 sati od života(bar meni)
vrijedi toga.

ko je čitao ''kugu'' od kamija sigurno će uporediti te dvije knjige koje imaju istu temui i ideju.
meni su obje odlične, ozbiljne i vješto napisane.
imaju magiju


interesantno je da je pamuk ovu knjigu napisao netom prije ovog što se desilo i još uvijek se dešava.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12418 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

sikstinajn wrote: 29/10/2022 21:55 uzima 30 sati od života(bar meni)
Meni ni jedna knjiga nije uzela od života ni sekund, a kamo li nekoliko sati.
Uvijek mi je dala još više vremena, prostora i volje da čitam i pišem nove knjige.

Sikstinajn, nemoj ovo molim te shvatiti previše osobno. Sve je stvar formulacije. Znam da si mislio kako ti je trebalo 30 sati da pročitaš knjigu, ali eto, izrazio si se kao da ti je knjiga uzela vrijeme, a ni jedna knjiga ne uzima vrijeme, ona poklanja ljepotu, zabavu, učenje...
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12419 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

Simon Sebag Montefiore: J E R U Z A L E M
Image
Mislio sam da znam dovoljno o tom „pupku svijeta“. Ali kad sam pročitao knjigu shvatio sam da sam znao
samo osnovne stvari kao o gradu tri svjetske religije. Knjiga je monumentalna kronika svetog grada kojeg
uvažavaju tri abrahamske religije ispričana kroz živote ljudi koji su rođeni ili su živjeli u Jeruzalemu. To je relativno novi rod dokumentarne proze koja se zove „biografija grada“. Zato je podnaslov knjige upravo takav jer kroz živote ljudi koji su živjeli ili posjetili Jeruzalem ispričana je povijest grada koji je 43 puta opsjedan od raznih osvajača. Tako kroz roman paradiraju povijesni likovi: David i Salomon, Pompej Veliki, Herod I., Isus, Car Vespazijan, Muhammed, čuvar Kristovog groba Godefried Bouillonski, Saladin, Ričard Lavljeg Srca, Sulejman Kanuni, Sabbatai Zevi, Elvija Čelebija, Napoleon, Chateaubriand, Disraeli, Theodore Herzl, Lawrence od Arabije, Moše Dajan itd. itd…
Naravno najviše je biografija Židova koji su zaslužni za osnivanje svoje države. Osim znanstvenika tu su i nobelovci. 8% nobelovaca iz svih domena su Židovi koji čine tek neki promil svjetskog stanovništva. I ako su „odabrani narod“ – po tom kriteriju zaslužuju svoje ime. Ali ga zvanična politika Izraela zbog Palestinaca užasno negira. Što je najinteresantnije po stilu pisanja i po humanističkom pristupu prema Arapima i kršćanima nikad se ne bi reklo da je autor također Židov čija obitelj živi u Davidovom gradu od zadnjeg križarskog rata.
I mada se užasavam obimnih knjiga (oduvijek) 638 stranica sam pročitao u pet dana. Ljudi, tko voli povijest i biografije – neće se pokajati.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#12420 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ¤ jelena ¤ »

Benjaminsky wrote: 30/10/2022 06:29
sikstinajn wrote: 29/10/2022 21:55 uzima 30 sati od života(bar meni)
Meni ni jedna knjiga nije uzela od života ni sekund, a kamo li nekoliko sati.
Uvijek mi je dala još više vremena, prostora i volje da čitam i pišem nove knjige.

Sikstinajn, nemoj ovo molim te shvatiti previše osobno. Sve je stvar formulacije. Znam da si mislio kako ti je trebalo 30 sati da pročitaš knjigu, ali eto, izrazio si se kao da ti je knjiga uzela vrijeme, a ni jedna knjiga ne uzima vrijeme, ona poklanja ljepotu, zabavu, učenje...
Ne može nikako "sve" biti "stvar formulacije" teksta koji je postavljen na uvid velikom broju ljudi. Uvijek je nešto i u ličnosti onog ko čita ili njegovoj sposobnosti recepcije pročitanog - u cjelini.

U tom postu piše i da je knjiga fenomenalna i da vrvi informacijama i da je vrijedna tih sati provedenih nad njenim stranicama. To će vidjeti svako ko pročita cijeli post iz kojeg je otrgnut dio o satima života...
i primiti k znanju ako čita pažljivo.

Knjiga i uzima i daje - mnogo.
Nema pogrešnog u jasno izraženoj svijesti o uzetom vremenu i dobijenoj vrijednosti u procesu čitanja.

on topic:
"Mimezis", E. Auerbah.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12421 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

¤ jelena ¤ wrote: 05/11/2022 13:17 sposobnosti recepcije pročitanog - u cjelini.

Misliš - percepciji?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#12422 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ¤ jelena ¤ »

Ono što napišem - to i mislim.

Dakle, recepcija i sposobnost recepcije.

on topic:

Uvod u estetiku, bilo kojeg autora :lol: :D
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12423 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

¤ jelena ¤ wrote: 05/11/2022 16:13 :lol: :D
Čemu ovi smajliji?
Studirao sam estetiku, prije 40 godina, doduše samo Hegelovu. I kasnije Ivana Fochta...
Ali, možda se nešto i promijenilo.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18703
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#12424 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

Image
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#12425 Re: Šta trenutno čitate?

Post by crveni_makovi »

Od svih Pamukovih romana koje sam probala čitati do objave Snijega, jedino sam imala ovu Jeleninu sposobnost recepcije za taj njegov roman. Prije toga sam uspjela pročitati samo Novi život. Za sve druge romane nisam imala sposobnost da tako polako čitam.
Post Reply