Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1185
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
120
9%
 
Total votes: 1305

User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#12276 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Grean »

Image

Tek poceo. Umjereno interesantna na pocetku. Ekavica, mora se u glavi "prevoditi". Ne znam je li tako za druge ali meni trazi dodatni napor kad nije ije.
User avatar
mufa1
Posts: 2132
Joined: 03/03/2014 19:26

#12277 Re: Šta trenutno čitate?

Post by mufa1 »

Odličan Falkones, cito sam od njeg Fatimina ruka, a sa katedralom se valjda proslavio.. a na zalost samo srbijanski izdavači ga prevode, i meni je ekavica i njihov pravopis vlastitih imenica takav smor da ti zna ogadit knjigu.. Majkl Šumaher je posjetio Garmiš-Partenkirhen :lol:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#12278 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ¤ jelena ¤ »

A kad neki Kinez il Arapin nešt posjeti....
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#12279 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Ommadawn »

Čitam jednu knjigu koju je napisao i nedavno izdao jedan prijatelj.
Čovjek sa sjevera Švedske koji odjednom odluči da ode u Indiju i provede godine tamo izučavajući njihovu kulturu i onda poredi sa svojim odrastanjem na Sjeveru i sličnosti sa istom.

Ima tu malo i meditacije i duhovnih tema i raznih običaja ali ja to vidim samo kao začin.
nesporazum
Posts: 36
Joined: 16/05/2022 12:06

#12280 Re: Šta trenutno čitate?

Post by nesporazum »

Meša Selimović
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#12281 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ¤ jelena ¤ »

Mark Tven, Avanture Toma Sojera.

Dić spomenik ovoj tetki Poli. :D
User avatar
n+1
Posts: 6920
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#12282 Re: Šta trenutno čitate?

Post by n+1 »

Dovoljno je što smo salamu imenovali po njoj.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18052
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#12283 Re: Šta trenutno čitate?

Post by GandalfSivi »

Samo da se sjetim familije Patrick Rothfussu.

Eto, sad mi je lakse.
User avatar
Praetorious
Posts: 1525
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12284 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Praetorious »

Više ni ne znam šta sam sve pročitao. Al onako na prvu loptu, idemo redom na preskok:

Lynette Noni - Zatvorska vidarica - prvi dio trilogije. Fantastika, akcija, nije loša knjiga. Ima da se otelim dok dočekam da ex-yu izdavači izdaju ostatak trilogije...
Mary Burton - Montana 1 - Spali je dvaput - Dobar triler. Knjiga pisana u provjerenom žanru detektivskih/akcionih serijala.
Donato Carrisi - Kuća glasova - Psihološki triler. Ko se usuđuje zaći u (mračne) kutke ljudskog uma?
Gregg Olsen - Košnica - Još jedan krimić, na žalost, po meni vrlo spore (čitaj: nikakve) radnje. Puno hodanja, puno priče, malo akcije. No, ne kažem da je loša knjiga, samo volim dinamičnije radnje.
Hans Rosenfeldt - Ljeto vukova - Knjiga švedskog autora, krimić. Ima tu svega, ponajmanje vukova, ponajviše ubistava. Dobra knjiga. BTW u zadnje vrijeme je poplava 'sjevernjačkih' autora krimića, ne znam šta je u pitanju, možda neka zaraza knjigoautorstva? Hm!

Od Mire Morovića ide preporuka za dvije knjige, međusobno labavo povezane: Djeca Slijepoga Kovača i druga: Voštani princ. Triler, akcija, policijsko istraživanje, smrtonosne igre psihopatskih ličnosti i dosta mrtvih.

Još sam toga propustio kroz ruke, navodim samo one najsvježije koje sam i pročitao i obradio i koje mogu preporučiti. Knjige su dostupne online na knjiškim forumima.
Nadam se da će ove preporuke koristiti u ove duge tople dane. Ako ne, onda navucite zalihe za duge zimske noći.
Ugodno čitanje :thumbup:

EDIT

A genijalac ne napisa šta trenutno čita:
V. E. Schwab - Gallant - Čudna knjiga, horror, psihološka drama, svega tu ima. Imam još 60-tak stanica do kraja, da vidim šta će se još zapetljati i otpetljati.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18052
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#12285 Re: Šta trenutno čitate?

Post by GandalfSivi »

mufa1 wrote: 27/06/2022 21:49 Image

Malo se bilo u nabavci danas :izet: :izet:
Procitah Kradljivicu knjiga prije par sedmica, zanimljiva knjiga. Nisam jos nacisto sa stilom pisanja, ali sve u svemu zadovoljan sam…
User avatar
mufa1
Posts: 2132
Joined: 03/03/2014 19:26

#12286 Re: Šta trenutno čitate?

Post by mufa1 »

GandalfSivi wrote: 14/07/2022 06:09

Procitah Kradljivicu knjiga prije par sedmica, zanimljiva knjiga. Nisam jos nacisto sa stilom pisanja, ali sve u svemu zadovoljan sam…

Čitam je upravo, prešao sam pola... Sta znam, nisam nesto posebno oduševljen, u jednu ruku zbog stila pisanja, kao sto si naveo, a u drugu valjda zbog prevelikog "hipe" oko te knjige, pa sam mozda i previše očekivao.. Vidjecemo do kraja.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#12287 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ¤ jelena ¤ »

n+1 wrote: 14/07/2022 03:32 Dovoljno je što smo salamu imenovali po njoj.
:lol: :lol:
User avatar
Praetorious
Posts: 1525
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12288 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Praetorious »

Dovršio V. E. Schwab - Gallant, kraj je mogao biti... bolji? definitvniji? određeniji? no obzirom na sadržaj i strukturu knjige nije se moglo ništa drugo očekivati.
Iz recenzija knjige:
"Jeziva priča koja spaja gotički horor Shirley Jackson i tankoćutnu, mračnu maštu Neila Gaimana." - Publishers Weekly
"Autoričin spoj gotike, fantastike i horora utjelovljenje je svih pučkih predaja o opasnostima što vrebaju iz sjena." - School Library Journal

Trenutno još čitam (obično čitam bar 2 istovremeno, ako me ni jedna ne okupira 100%) Tana French - Tragač. Drama, triler, lagana radnja smještena u Irsku vukojeb... ahm!... u idiličnu irsku prirodu omanjeg brdskog seoceta... Nestali tinejdžer, penzionirani policajac iz Čikaga, selo koje čuva tajne, ma znate već. Opis atmosfere je odličan, stil je pitak uz odmjerenu dozu humora. Kakva će biti druga polovina knjige i sam završetak - ostaje da vidim.

Nakanjujem se da počenm s radom (i čitanjem, naravno) Karen M. Mcmanus - Najgori dan u životu. Javim utiske kad pročitam
sikstinajn
Posts: 1428
Joined: 15/01/2017 19:21

#12289 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

Grean wrote: 10/07/2022 20:57 Image

Tek poceo. Umjereno interesantna na pocetku. Ekavica, mora se u glavi "prevoditi". Ne znam je li tako za druge ali meni trazi dodatni napor kad nije ije.
ima već i desetljeće kako sam čitao ovu knjigu

Image

huh, kako vrijeme leti.
bio je to hrvacki prijevod iz edicije zlatka crnkovića.
i on je u međuvremenu umro, mislim zlatko, a sve što je on objavio u svojoj ediciji je vrijedno čitanja.
hrvatski su prijevodi najposvećeniji, dakle najbolji.
knjiga je sjajna, ali baš ono ....sjaji :)
kad dođeš do zadnje rečenice i poželiš da ima još...e to je dobra knjiga.
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12290 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

Citam turske sultane od fajfrica

Fini neki ljudi :mrgreen: barem prva 3 :thumbup:
sikstinajn
Posts: 1428
Joined: 15/01/2017 19:21

#12291 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

Black swan wrote: 16/07/2022 22:31 Citam turske sultane od fajfrica

Fini neki ljudi :mrgreen: barem prva 3 :thumbup:
Osman je bio prvi.
e sad...mislim da je Orhan bio drugi.
za trećeg nisam siguran ali bi sigurno pogodio kad bi mi dao ponuđene odgovore i 5 feninga kao nagradu. :D
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12292 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

Pikam i osmanovog oca :mrgreen:

Ja sam na faksu znao sve bosanske banove i kraljeve od do s godinama vladanja...pa unazad :mrgreen:
sikstinajn
Posts: 1428
Joined: 15/01/2017 19:21

#12293 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

e da, da
osman
orhan
murat prvi zvani kvasac
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12294 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

Naravno u cara murata armija :mrgreen:
Moj na kosovu

Imam i Vizantijske careve od Fajfrica

Puno tiskarskih gresaka kao i Krstaski ratovi
Ali lijepo napisano
User avatar
fortaleza
Posts: 5561
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#12295 Re: Šta trenutno čitate?

Post by fortaleza »

Autobiografija Ignacija Loyole.
User avatar
Praetorious
Posts: 1525
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12296 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Praetorious »

Praetorious wrote: 14/07/2022 20:48Trenutno još čitam (...) Tana French - Tragač. Drama, triler, lagana radnja smještena u Irsku vukojeb... ahm!... u idiličnu irsku prirodu omanjeg brdskog seoceta... Nestali tinejdžer, penzionirani policajac iz Čikaga, selo koje čuva tajne, ma znate već. Opis atmosfere je odličan, stil je pitak uz odmjerenu dozu humora. Kakva će biti druga polovina knjige i sam završetak - ostaje da vidim.
Dovršio sam knjigu, radnja se ubrzava pred kraj. Iako se sudbina nestalog tinejdžera mogla i pretpostaviti, sada se vidi kako su se stvari odvijale. Oni za koje se mislo da su krivci to baš i nisu, no postavlja se pitanje: Koliko dobro poznajete prvog komšiju? Ako je knjiga trebala odgovoriti na pitanje sudbine nestalog momka, to je i uradila, no ipak, radnja i život likova se samo prekidaju, kao da gledate film o životima nekoliko ljudi i onda dođe kraj u sred običnog dana, bez nagovještaja šta budućnost donosi. Mrzim knjige koje namju koliko-toliko definiran završetak, nekim smislenim trenutkom u radnji :sad:

No idemo dalje, preporuka za čitanje svim ljubiteljima fantastike: Laura Sebastian - Princeza od pepela i Gospa od dima, dva dijela trilogije. Treći dio se još nije ukazao preveden od ex-YU izdavača. Prva knjiga nije loša, velike akcije nema, no svašta se dešava. No, kad počne onda se sve zahuktava i usijava. Riječ ima dublje značenje, pročitaćete u knjizi. Na redu mi je čitanje druge dijela trilogije, nadam se da je na visini prethodnog. Treći dio... biće je'nom a možda ni tad... :D
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12297 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

https://znanje.hr/product/krvnikova-kci/203937

"Neokrunjeni njemački kralj povijesnih romana." Die Welt
Schongau, Bavarska, XVII. st.
Nedugo nakon Tridesetogodišnjeg rata iz rijeke je izvučen polumrtav dječak. Na ramenu je imao tetovirani simbol, navodno vještičje djelo. Stanovnici Schongaua krivnju za dječakovu smrt svaljuju na primalju Marthu Stechlin kod koje je dječak, zajedno s ostalom gradskom siročadi, često zalazio. Gradski vijećnici žele što prije pogubiti primalju kako bi obuzdali nemir građana. Krvnik Jakob Kuisl dobiva zadatak izvući iz nje priznanje, no on je uvjeren u primaljinu nedužnost. Sluti da se pogubljenjem navodne vještice samo želi zataškati zločin i prikriti stvarni krivac. Krvnik, njegova lijepa kći Magdalena i naočiti sin gradskog medikusa, Simon, odlučuju zajedno istražiti okolnosti ubojstva. S vremenom nestaje još djece, a kada je u gradu otkriven leš još jednog dječaka, također siročeta, Schongauom zavlada prava histerija…

:mrgreen:
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#12298 Re: Šta trenutno čitate?

Post by crveni_makovi »

“Personally, I think inheritance shouldn’t exist. I think we should give everything to the people we love while we’re alive. Our time and our money. Inheritances were invented by the Devil, to make families tear hemselves apart. I only believe in donations while one is alive. Not in the promises of death.”
Čitam Valérie Perin i Svjezu vodu za cvijece. Jako zanimljiva knjiga i puno zanimljivih zivota i smrti. Ovaj dio mi se posebno svidja. Uvijek davati sve sto imamo da damo ljudima koje volimo dok smo zivi.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71165
Joined: 03/10/2011 20:11

#12299 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Chloe »

crveni_makovi wrote: 22/07/2022 14:45
“Personally, I think inheritance shouldn’t exist. I think we should give everything to the people we love while we’re alive. Our time and our money. Inheritances were invented by the Devil, to make families tear hemselves apart. I only believe in donations while one is alive. Not in the promises of death.”
Čitam Valérie Perin i Svjezu vodu za cvijece. Jako zanimljiva knjiga i puno zanimljivih zivota i smrti. Ovaj dio mi se posebno svidja. Uvijek davati sve sto imamo da damo ljudima koje volimo dok smo zivi.
:thumbup:
User avatar
mufa1
Posts: 2132
Joined: 03/03/2014 19:26

#12300 Re: Šta trenutno čitate?

Post by mufa1 »

Image

Ratna tematika, Podrinje, Srebrenica.. Strasno dobra knjiga. Procitao sam je u dahu..
Post Reply