Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1185
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
120
9%
 
Total votes: 1305

User avatar
Filter
Posts: 7966
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#12176 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Filter »

funeral blues wrote: 21/05/2022 20:45 Sinhronizacija mi radi super, bez obzira na koji uređaj skidam, samo šaljem na svoju kindle mail adresu.
Ako neće, probaj promijeniti ekstenziju fajla ili u subject maila staviš convert i on sam konvertuje u readable opciju.

E, da, ima i calibre app za desktop, probaj i s njom, ako ovo gore ne upali
svakako konvertujem knjige preko maila, ali djubre nece da sera izmedju kindle aplikacija na telefonu, kompjuteru i samog kindla. palio/gasio whispersync... dzaba
nisam jedini, dosta raje kuburi sa ovim, mozda popeglaju nekad
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#12177 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Sara03 »

sikstinajn wrote: 09/05/2022 10:05 ...
Vezano za našu diskusiju o preferencijama u književnosti: Jesi li čitao išta od Modiana? :)

A od domaćih pisaca, čija djela imaju neku historijsku komponentu, svakako treba čitati Derviša Sušića. Vjerujem da si upoznat sa njegovim opusom. Šteta što je suviše marginaliziran, to možda ima veze sa društveno-političkom klimom njegovog vremena. :cry:
funeral blues
Posts: 1763
Joined: 08/02/2011 11:15

#12178 Re: Šta trenutno čitate?

Post by funeral blues »

Filter wrote: 22/05/2022 12:01
funeral blues wrote: 21/05/2022 20:45 Sinhronizacija mi radi super, bez obzira na koji uređaj skidam, samo šaljem na svoju kindle mail adresu.
Ako neće, probaj promijeniti ekstenziju fajla ili u subject maila staviš convert i on sam konvertuje u readable opciju.

E, da, ima i calibre app za desktop, probaj i s njom, ako ovo gore ne upali
svakako konvertujem knjige preko maila, ali djubre nece da sera izmedju kindle aplikacija na telefonu, kompjuteru i samog kindla. palio/gasio whispersync... dzaba
nisam jedini, dosta raje kuburi sa ovim, mozda popeglaju nekad
Ne znam, nisam se s tim, srećom, susretala. Nadam se da će se srediti. Dotad, probaj na USB pa pješke.

On topic, završila Uznemirene ljude. Onako, srednja žalost. Ostale su mnogo bolje. Odmorit ću malo od Backmana, uzela Stovarište kao kontru.
User avatar
mufa1
Posts: 2132
Joined: 03/03/2014 19:26

#12179 Re: Šta trenutno čitate?

Post by mufa1 »

Ja evo privodim kraju Uve-a. Svi smo mi pomalo Uve :D :D
Tu mi je negdje sa uznemirenim ljudima, mozda za nijansicu bolja..
funeral blues
Posts: 1763
Joined: 08/02/2011 11:15

#12180 Re: Šta trenutno čitate?

Post by funeral blues »

Uve je beton 😁
Brit Mari isto jako dobra, Baka također, Medvedgrad dobar.
Al, ova mi eto nešto meh.
Možda mi je previše Backmana, zaredom sam pročitala 5 njegovih. A malo sam i nadrndana ovih dana, možda je i do mene :D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#12181 Re: Šta trenutno čitate?

Post by hadzinicasa »

Nierika wrote: 20/05/2022 20:29 Ne čitam ali mi se čita Borhesova Knjiga o izmišljenim bićima, kao enciklopedija. Ima i drugih autora tu, Kafka, CS Lewis itd:
Na stranicama ove knjige nalaze se sljedeća stvorenja: A Bao A Qu, Abtu i Anet, Amfizbena, Anamitski tigrovi, Bahamut, Baldanders, Banši, Bazilisk, Behemot, Boramec, Burak, Češirska mačka i Kilkenijeve mačke, Čudovište Aheron, Demoni judaizma, Dvije metafizičke životinje, Dvojnik, Elfi, Eloji i Morloci, Fastitokalon, Fauna ogledala, Fauna SAD, Garuda, Gmizavac kojeg je usnio K. S. Luis, Golem, Grifon, Gnomi, Hanijel, Kafzijel, Azrijel i Anijel, Haokah, bog groma, Harpije, Hidra iz Lerne, Himera, Hipogrifon, Hočigan, Hronos ili Herkul, Ihtiokentauri, Jednorog, Džini, Juvorki, Kami, Katopleba, Kentaur, Kerber, Kineska lisica, Kineska fauna, Kineski feniks, Kineski jednorog, Kineski zmaj, Kraken, Krokote i leukrokote, Kudrava zver iz La Ferte-Bernara, Kuglaste životinje, Kujata, Kumbaba, Lamed-Vufniksi, Lamije, Lemuri, Levijatanov sin, Lilit, Majka svih kornjača, Majmun koji pije tuš, Mandragora, Mantikora, Mesečev divlji zec, Mješanac, Minotaur, Monokli, Morski konj, Mravlav, Nabijač, Nage, Nebeski jelen, Nebeski pijetao, Nesnas, Nimfe, Norme, Odradek, Ognjeni kralj i njegov konj, Okovana krmača, Osmokraka zmija, Panter, Pelikan, Peritoni, Pigmeji, Ptica feniks, Ptica koja izaziva kišu, Ptica rok, Remora, Salamander, Satiri, Scila, Senijed, Sfinga, Silfi, Simurg, Sirene, Skvonk, Slon koji je prorekao Budino rođenje, Stoglavac, Surići, Svedenborgovi anđeli, Svedenborgovi demoni, Šestonoge antilope, Talos, T’ao-T’ieh, Toplotna bića, Trolovi, Tronogi magarac, Uroboros, Valkire, Vile, Zaratan, Zmaj, Zmaj na zapadu, Životinja koju je usnio Kafka, Životinja koju je usnio K. S. Luis i Životinja koju je usnio Po.
Baš volim ovu knjigu.
*izmišljena ili čudesna bića, kako ko doživljava :D
Imam. Hoces da ti skeniram? :D
User avatar
garankich2013
Posts: 325
Joined: 22/05/2013 12:09

#12182 Re: Šta trenutno čitate?

Post by garankich2013 »

Image

Pozz ekipa
Gdje u Sarajevu mogu kupiti ovu knjigu
sikstinajn
Posts: 1428
Joined: 15/01/2017 19:21

#12183 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

Sara03 wrote: 22/05/2022 13:34
Vezano za našu diskusiju o preferencijama u književnosti: Jesi li čitao išta od Modiana? :)

A od domaćih pisaca, čija djela imaju neku historijsku komponentu, svakako treba čitati Derviša Sušića. Vjerujem da si upoznat sa njegovim opusom. Šteta što je suviše marginaliziran, to možda ima veze sa društveno-političkom klimom njegovog vremena. :cry:
Patrik Modian?
Iskreno, jedva da Sam cuo za njega.
Znam da je nobelovac.
Preporucujes?

Slazem se da je dervo susic vrlo dobar pisac I citao Sam njegove romane Ali mi se dok Sam citao njegov roman Uhode ,prije nekoliko godina, desio jedan odvratan dogadjaj pa ga izbjegavam od tad. O.pamuk Ima dobar still pisanja I planiram citati uskoro njegov istorijski roman Noc kuge.

Jesi li ti frankofilka?
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#12184 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Sara03 »

@sikstinajn
Da, Patrick Modiano, Nobelovac. Možeš početi sa "U kafeu izgubljene mladosti" ili "Dora Bruder", pa ako ti se dopadne nastaviti dalje. Meni se sviđa njegov stil pisanja, možda tebi neće, ali vrijedi pokušati. Pisao je o njemu i Miljenko Jergović, bio mu je veliko otkriće nakon nagrade. Volim i ja Pamuka, ali nisam odavno nešto njegovo uzela pod ruke, nadam se da ću uskoro početi sa "Čudno je u mojoj glavi".

Jesam, frankofil. Osjećam se ogoljeno ovim pitanjem. :D

Ali, samo u aspektu jezika, kulture i umjetnosti općenito. Što se tiče neke društveno-političke priče, tu i dalje držim sigurnu, racionalnu distancu. Ili pokušavam, ako ništa.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#12185 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Ommadawn »

Mirko Kovač - Vrata od utrobe.
ljubijankic
Posts: 1290
Joined: 20/11/2011 21:38

#12186 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ljubijankic »

Pozdrav, ima li neko da nabavlja knjige direktno iz Srbije, trebao bih par knjiga iz Carobne Knjige :-D
funeral blues
Posts: 1763
Joined: 08/02/2011 11:15

#12187 Re: Šta trenutno čitate?

Post by funeral blues »

Ommadawn wrote: 24/05/2022 19:29 Mirko Kovač - Vrata od utrobe.
Vrh!
doktor78
Posts: 2987
Joined: 14/09/2006 11:02

#12188 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

ljubijankic wrote: 25/05/2022 09:27 Pozdrav, ima li neko da nabavlja knjige direktno iz Srbije, trebao bih par knjiga iz Carobne Knjige :-D
Većinu izdanja Čarobne knjige možeš naći u Laguninim knjižarama. Razlika u cijeni je mislim samo u iznosu PDV-a.
ljubijankic
Posts: 1290
Joined: 20/11/2011 21:38

#12189 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ljubijankic »

doktor78 wrote: 25/05/2022 16:16
ljubijankic wrote: 25/05/2022 09:27 Pozdrav, ima li neko da nabavlja knjige direktno iz Srbije, trebao bih par knjiga iz Carobne Knjige :-D
Većinu izdanja Čarobne knjige možeš naći u Laguninim knjižarama. Razlika u cijeni je mislim samo u iznosu PDV-a.
Znam, ima ih i u knjizarama Kultura, al danas je izisao HIperion i na akciji je, pa da odmah to rjesim prije nego poskupi :D
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#12190 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Piaty »

garankich2013 wrote: 23/05/2022 19:23 Image

Pozz ekipa
Gdje u Sarajevu mogu kupiti ovu knjigu
Svaka cast svakome ali ne znam zasto ljude privlace ovakvi likovi poput ove Olivere. Nece se niko duhovno detoksicirati niti ce se prosvijetliti citajuci ovo.
Nista licno tebi nego iskoristavam ti post da se osvrnem na ovaj fenomen u knjizevnosti
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#12191 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Piaty »

Sara03 wrote: 22/05/2022 13:34
sikstinajn wrote: 09/05/2022 10:05 ...
Vezano za našu diskusiju o preferencijama u književnosti: Jesi li čitao išta od Modiana? :)

A od domaćih pisaca, čija djela imaju neku historijsku komponentu, svakako treba čitati Derviša Sušića. Vjerujem da si upoznat sa njegovim opusom. Šteta što je suviše marginaliziran, to možda ima veze sa društveno-političkom klimom njegovog vremena. :cry:
Pa nije bilo marginaliziran za 40 godina onog rezima vec bas suprotno.
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12192 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

Piaty wrote: 25/05/2022 21:00
garankich2013 wrote: 23/05/2022 19:23 Image

Pozz ekipa
Gdje u Sarajevu mogu kupiti ovu knjigu
Svaka cast svakome ali ne znam zasto ljude privlace ovakvi likovi poput ove Olivere. Nece se niko duhovno detoksicirati niti ce se prosvijetliti citajuci ovo.
Nista licno tebi nego iskoristavam ti post da se osvrnem na ovaj fenomen u knjizevnosti
Ni ja nista nisam htio pisati

Sad citam cedo draza izmedju britanaca i nemaca :mrgreen:
User avatar
mufa1
Posts: 2132
Joined: 03/03/2014 19:26

#12193 Re: Šta trenutno čitate?

Post by mufa1 »

Piaty wrote: 25/05/2022 21:00
garankich2013 wrote: 23/05/2022 19:23 Image

Pozz ekipa
Gdje u Sarajevu mogu kupiti ovu knjigu
Svaka cast svakome ali ne znam zasto ljude privlace ovakvi likovi poput ove Olivere. Nece se niko duhovno detoksicirati niti ce se prosvijetliti citajuci ovo.
Nista licno tebi nego iskoristavam ti post da se osvrnem na ovaj fenomen u knjizevnosti

Suti ima i gore, jbt vidim ljudi se satraše da dodju do knjige Ace Lukasa.. Fakat ne kontam što to ljudima treba, da istresaju fekalije u glavu.. :D
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#12194 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Piaty »

mufa1 wrote: 25/05/2022 22:40
Piaty wrote: 25/05/2022 21:00

Svaka cast svakome ali ne znam zasto ljude privlace ovakvi likovi poput ove Olivere. Nece se niko duhovno detoksicirati niti ce se prosvijetliti citajuci ovo.
Nista licno tebi nego iskoristavam ti post da se osvrnem na ovaj fenomen u knjizevnosti

Suti ima i gore, jbt vidim ljudi se satraše da dodju do knjige Ace Lukasa.. Fakat ne kontam što to ljudima treba, da istresaju fekalije u glavu.. :D
Pa sta je on pisao u toj knjizi (ako je on uopce i pisao)?
Kako mu se povario mikrofon ili kako mu ozvucenje nije valjalo?
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#12195 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Nierika »

hadzinicasa wrote: 23/05/2022 18:00
Imam. Hoces da ti skeniram? :D
Imam i ja nego je knjiga bila na drugoj lokaciji, ali hvala na ponudi za skeniranje. :D Ne znam da sam puno knjiga listala kao ovu, često se baš sjetim ovih bića.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#12196 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Sara03 »

Piaty wrote: 25/05/2022 21:02
Sara03 wrote: 22/05/2022 13:34 Vezano za našu diskusiju o preferencijama u književnosti: Jesi li čitao išta od Modiana? :)

A od domaćih pisaca, čija djela imaju neku historijsku komponentu, svakako treba čitati Derviša Sušića. Vjerujem da si upoznat sa njegovim opusom. Šteta što je suviše marginaliziran, to možda ima veze sa društveno-političkom klimom njegovog vremena. :cry:
Pa nije bio marginaliziran za 40 godina onog rezima vec bas suprotno.
Je marginaliziran, prezent, vrijeme sadašnje. Čitati sa razumijevanjem.

Jeste, imao je turbulentan odnos sa političkim i religijskim autoritetima Bošnjaka u SR BiH. O tome je pisao u jednom djelu, kojeg još nisam čitala. Neki ga smatraju socrealističkim piscem, ali prepuštam ljudima od struke, književnim teoretičarima, da daju konačan sud. Likovi u Sušićevim djelima nisu naročito pohvalni prema određenim aspektima našeg identiteta i mentaliteta. U konačnici, prethodno mogu biti razlozi zašto je kao pisac i intelektualac na margini i dalje.

Jednu od meni dražih opaski na našu kolektivnu svijest i stanje, parafraziram po sjećanju: zato je Bosna propala, od posla se sijela prave. :) :cry:
sikstinajn
Posts: 1428
Joined: 15/01/2017 19:21

#12197 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

Sara03 wrote: 23/05/2022 20:58
Da, Patrick Modiano, Nobelovac. Možeš početi sa "U kafeu izgubljene mladosti" ili "Dora Bruder", pa ako ti se dopadne nastaviti dalje. Meni se sviđa njegov stil pisanja, možda tebi neće, ali vrijedi pokušati.
isuviše si pametna za moje podneblje ali osjećam da će mi se svidjeti-kad dođe na red. :)
od francuza sam čitao mutivodu, čiča goria (triput)-hey triput, pierre la mure-mjesečinu, kugu, i stranca koji mi je među pet top knjiga koje sam pročitao....i još neke.i prevodi su mogu ti reć' bili dobri.
hvala na preporuci.
mersi. :)
User avatar
DeNiro
Posts: 10573
Joined: 12/03/2007 10:31

#12198 Re: Šta trenutno čitate?

Post by DeNiro »

Image
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#12199 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Sara03 »

sikstinajn wrote: 29/05/2022 01:04
Sara03 wrote: 23/05/2022 20:58
Da, Patrick Modiano, Nobelovac. Možeš početi sa "U kafeu izgubljene mladosti" ili "Dora Bruder", pa ako ti se dopadne nastaviti dalje. Meni se sviđa njegov stil pisanja, možda tebi neće, ali vrijedi pokušati.
isuviše si pametna za moje podneblje ali osjećam da će mi se svidjeti-kad dođe na red. :)
od francuza sam čitao mutivodu, čiča goria (triput)-hey triput, pierre la mure-mjesečinu, kugu, i stranca koji mi je među pet top knjiga koje sam pročitao...i još neke i prevodi su mogu ti reć' bili dobri.
hvala na preporuci.
mersi. :)
Hvala, ali nemojmo pretjerivati.

Ima knjiga, koje zaslužuju drugo i treće čitanje, ali gdje ubaciti one za prvo. Uh, kratak je život. Sjećam se izjave profesorice bosanskog jezika i književnosti u srednjoj školi, kada je rekla da bi cijeli život provela čitajući. Tada sam mislila, pa dobro, volim i ja čitati, ali baš stalno? Sada, nakon toliko godina, definitivno razumijem njen stav i žudnju. :|

De rien. :)
sikstinajn
Posts: 1428
Joined: 15/01/2017 19:21

#12200 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

Sara03 wrote: 30/05/2022 16:22




Sjećam se izjave profesorice bosanskog jezika i književnosti u srednjoj školi, kada je rekla da bi cijeli život provela čitajući.
Meni su interesantniji likovi Koji su strastveni citaci a bave se poslovima Koji nemaju veze Sa knjizevnoscu.
Tako Sam sretao sljakere, vojnike, kurve, poljoprivrednike, konobare....Kojima je citanje bitan Dio zivota

I nije nuzno da su ljudi Koji citaju uvijek I dobri ljudi...oh,naprotiv:)
Produhovljeniji uvijek Jesu.

Jelte Sara?
Post Reply