Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1185
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
120
9%
 
Total votes: 1305

suspect_zero
Posts: 25826
Joined: 11/10/2008 21:45

#12376 Re: Šta trenutno čitate?

Post by suspect_zero »

Čitala davno, i Martin Misteriju sam gotivila...sada u jednom dijelu regala kod staraca imam neke knjige i romane još od prije rata (ostalo i neki koji su u ratu došli do mene) i sve se kanim pobacati, dati starom da naloži...al' opet nešto mi ne da :oops:
tap3ah75
Posts: 5995
Joined: 07/09/2009 14:14

#12377 Re: Šta trenutno čitate?

Post by tap3ah75 »

suspect_zero wrote: 02/10/2022 00:35 Čitala davno, i Martin Misteriju sam gotivila...sada u jednom dijelu regala kod staraca imam neke knjige i romane još od prije rata (ostalo i neki koji su u ratu došli do mene) i sve se kanim pobacati, dati starom da naloži...al' opet nešto mi ne da :oops:
Ne bacaj
Ne loži
Javi gdje si ... ili starci ... dolazim po stripove.
:lol: je
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#12378 Re: Šta trenutno čitate?

Post by shmizlica »

ljetos na plaži - neka cura čita dilana, kontam otkad ja nisam....sutra na kiosk i kupim za plaže :lol:
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#12379 Re: Šta trenutno čitate?

Post by mufa1 »

Grean wrote: 01/10/2022 13:13 Zadnje dvije knjige koje sam citao jedna je na ekavskom druga hrvatski prevod. Ne znam sta mi vise pravi pomutnju. Ipak je gore hrvatski jer moram u glavi prevoditi rijeci. Dijalekt je lakse "prepravljati" u mislima.
Image
Ma ovo je meni uzas živi, izbjegavam u širokom luku. Jbt kontam ko je Džamejka :lol:
Ili ima gluposti tipa, my Lord oni prevode kao "majlorde" :lol:
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12380 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

Ivo Brešan

P R O K L E T N I C I

Prije nekoliko dana ponovo sam pročitao sjajno djelo svog omiljenog pisca. Tko voli čitati, preporučujem uistinu dobar roman. Autor povezuje prošlost i sadašnjost, te ih uzajamno prožima. Junak romana je kazališni redatelj koji doznaje da mu je daleki predak Markiz de Sade, poznat po svojim
seksualnim ispadima. Propitujući seksualnost na privatnom i društvenom planu, glavni lik pokušava adaptirati za kazalište de Sadeove drame, što ga, na kraju, dovodi do ludila. Ali to nije sve. Nećete se pokajati ako pročitate ovaj roman.
Image
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#12381 Re: Šta trenutno čitate?

Post by BJB »

Grean wrote: 01/10/2022 13:13
Best E-Reader Overall: Amazon Kindle Paperwhite Signature Edition.
Best Budget E-Reader: Amazon Kindle.
Best Barnes & Noble E-Reader: B&N Nook GlowLight 4.
Best E-Reader For Borrowing Library Books: Kobo Libra 2.
Ne znam nista o ebook. Mislim i da cu se tesko navici.

Savjet potreban koji E-reader izabrati.

Je li lakse za nabavku knjiga, pitam ove sa iskustvom? Pogotovo me interesuje je li lakse naci prevode na bosanskom.

Zadnje dvije knjige koje sam citao jedna je na ekavskom druga hrvatski prevod. Ne znam sta mi vise pravi pomutnju. Ipak je gore hrvatski jer moram u glavi prevoditi rijeci. Dijalekt je lakse "prepravljati" u mislima.

Btw citam....ovo hrvatsko izdanje.

Otok vs. ostrvo, stabla vs. drvece :) mozda je do mene ali pomalo ko slobodni prevod. Prvo moze biti pitanje je li hrvatski ili srpski, drugo nikako, obje rijeci su u obje jezicke varijante zapadnoj i istocnoj u upotrebi.

Image

Image
Jediina mana e-readera je što ćeš zanemariti paperbooks kad ga nabaviš..Prevoda na bos ionako malo i slabo ima..Ja ih uglavnom nalazim na balkandownload org .. Bilo šta objavljeno bilo kad na engleskom- na vk.com (u epub formatu, često i mobi),sve besplatno, naravno..
Imam Kindle Paperwhite sa samo 2 GB memorije, i vjeruj i to je previše..Mislim da je najpametnije ne dodavati previše knjiga na Kindle..Dodaš po 10-20.kako koju pročitaš, brišeš, i tek kad sve iščitaš dodaješ nove. NEmoj ko ja...imam 676 knjiga dodatih na KIndle, užasno sporo čitam..Mislim da ću obrisati sve romantično/ljubavne i čitati samo korisne knjige..Istina-više slušam nego što čitam..OD 24.januara sam odslušalaa 214 knjiga...a pročitala vrlo malo.. :oops:
Evo brišem sve ljubavne..
User avatar
Peacean
Posts: 2671
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#12382 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Peacean »

BJB wrote: 04/10/2022 17:52
Jediina mana e-readera je što ćeš zanemariti paperbooks kad ga nabaviš..Prevoda na bos ionako malo i slabo ima..Ja ih uglavnom nalazim na balkandownload org .. Bilo šta objavljeno bilo kad na engleskom- na vk.com (u epub formatu, često i mobi),sve besplatno, naravno..
Imam Kindle Paperwhite sa samo 2 GB memorije, i vjeruj i to je previše..Mislim da je najpametnije ne dodavati previše knjiga na Kindle..Dodaš po 10-20.kako koju pročitaš, brišeš, i tek kad sve iščitaš dodaješ nove. NEmoj ko ja...imam 676 knjiga dodatih na KIndle, užasno sporo čitam..Mislim da ću obrisati sve romantično/ljubavne i čitati samo korisne knjige..Istina-više slušam nego što čitam..OD 24.januara sam odslušalaa 214 knjiga...a pročitala vrlo malo.. :oops:
Evo brišem sve ljubavne..
Nov sam na temi pa ne znam je li ranije stavljano ali dobar sajt za skidanje knjiga i članaka u elektronskom formatu je https://b-ok.xyz/. Dio su Z-Library projekta i imaju odličan izbor pogotovo na engleskom jeziku :thumbup:
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#12383 Re: Šta trenutno čitate?

Post by crveni_makovi »

Peacean wrote: 04/10/2022 18:04 Nov sam na temi pa ne znam je li ranije stavljano ali dobar sajt za skidanje knjiga i članaka u elektronskom formatu je https://b-ok.xyz/. Dio su Z-Library projekta i imaju odličan izbor pogotovo na engleskom jeziku :thumbup:
Na drugoj temi je neko stavio taj link i od tada uz libgen meni najbolja stranica s koje najvise skidam.

Najvise citam na engleskom i manje se nerviram oko prevoda. U zadnje vrijeme mi je malo bio skripav prevod s japanskog na engleski romana Strange Weather in Tokyo, kao i jednog od romana Olge Tokarczuk s poljskog na engleski ali nije previse strasno.

Na maternjem jeziku radije citam starija izdanja prevoda na jeziku koji mi je prihvatljiviji.
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12384 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Praetorious »

Knjige na ex-yu jezicima (i stranim jezicima, također) se mogu naći na:
balkandownload . org
knjige . club
megasrbija . com

Prva dva foruma nemaju isti sadržaj, pa je potrebano pregledati oba da se pokupi sve što postoji skenirano, obrađeno i postavljeno.
Inače, samo je stvar navike da li će se čitati e-knjige ili ne. A i jezik je prilično irelevenatan, naročito ko čita fotografski i ne 'prevodi' pročitano u glavi. Samo je razlika u kvaliteti prevoda, kao i činjenici sa HR izdanja imaju originalno pisanje termina i imena, a SR varijanta ide na fonetsku, pa će se sve neprevedene Eng. riječi naći u fonetskom obliku. To zaista bode oči i tu treba 'prevođenje', ali takvih situacija ima malo.
Enivei, e-book, tablet, telefon ili laptop - sve može za čitanje, zavisi šta imate pri ruci i zavisi od budžeta. Ja se često zavalim pred desktop računar, zalegnem u fotelju i čitam. Doduše, često uz čitanje vršim i obradu. Za kasnovečenje opušteno čitanje ide laptop na stomak ... a usput mi grije crijeva...
Last edited by Praetorious on 04/10/2022 20:41, edited 1 time in total.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#12385 Re: Šta trenutno čitate?

Post by soha96 »

Ma samo na engleskom citati. :thumbup:
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#12386 Re: Šta trenutno čitate?

Post by BJB »

Praetorious wrote: 04/10/2022 19:02 Knjige na ex-yu jezicima se mogu naći na:
balkandownload . org
knjige . club
megasrbija . com

Prva dva foruma nemaju isti sadržaj, pa je potrebano pregledati oba da se pokupi sve što postoji skenirano, obrađeno i postavljeno.
Inače, samo je stvar navike da li će se čitati e-knjige ili ne. A i jezik je prilično irelevenatan, naročito ko čita fotografski i ne 'prevodi' pročitano u glavi. Samo je razlika u kvaliteti prevoda, kao i činjenici sa HR izdanja imaju originalno pisanje termina i imena, a SR varijanta ide na fonetsku, pa će se sve neprevedene Eng. riječi naći u fonetskom obliku. To zaista bode oči i tu treba 'prevođenje', ali takvih situacija ima malo.
Enivei, e-book, tablet, telefon ili laptop - sve može za čitanje, zavisi šta imate pri ruci i zavisi od budžeta. Ja se često zavalim pred desktop računar, zalegnem u fotelju i čitam. Doduše, često uz čitanje vršim i obradu. Za kasnovečenje opušteno čitanje ide laptop na stomak ... a usput mi grije crijeva...
Laptop na stomak....ho'š da dobiješ rak crijeva?
https://www.youtube.com/watch?v=BwyDCHf5iCY Jezivo je koliko smo postali neoprezni sa mobitelima/laptopima/tabletima-općenito sa wireless tehnologijom...PRegledaj video, nećeš više nikad..
Hvala na linkovima za webstranice sa knjigama na domaćim jezicima..
Meni iskreno svejedno čiji je prevod ako je knjiga dobra..a zapara mi uho kad srbi prevedu nešto što se ne prevodi..
NE mogu čitati sa mobitela-zabole me oči, čak i sa blue light cvikama..A Kindle-mogla bih neprestano-danonoćno čitati i ne bi me niš zabolilo osim što oči zamagle kad čitaš satima..Mislim da dijelom zato i više slušam knjige nego što čitam.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#12387 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Grean »

soha96 wrote: 04/10/2022 19:07 Ma samo na engleskom citati. :thumbup:
Dojadilo :D sad sam usao u fazu da mi je stalo do naseg jezika u smislu da kad citas na stranom siromasis ili ne odrzavas maternji.

@BJB , hvala za detaljan odgovor.

@Peacean @Praetorious takodje i vama za preporuke stranica

Znaci Kindle, pretpostavljam da nije problem sto koristi svoj format azw/kfx (Kindle), da su knjige u tom formatu dostupne?

Jaaao, ne mogu da zamislim, "Knjiga koja svijetli" :sad: :D ko' ime nekog indijanskog poglavice iz Zagor romana.
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12388 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Praetorious »

Grean wrote: 04/10/2022 19:49 Znaci Kindle, pretpostavljam da nije problem sto koristi svoj format azw/kfx (Kindle), da su knjige u tom formatu dostupne?
Na navedenim forumima knjige se postavlju u PDF, EPUB i AZW3 formatima. Od nedavno Kindle podržava i EPUB format, samo što se isti ne može direktno prebaciti sa kompa na uređaj već se mora slati preko Amazonog accounta. Ali da, knjige su dostupne u svim popularnim formatima, oko toga problema nema.
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#12389 Re: Šta trenutno čitate?

Post by BJB »

Ma ne moraš ništa..Možes skinuti knjige u epub formatu, downloaduješ besplatno Calibre-dodaš knjigu u biblioteku i kad je šalješ na Kindle, pita te hoćeš li je konvertovati u mobi..CAlibre to odradi za minut-dva, doda knjigu na Kindle i osim toga formira se folder Calibre library u kojem se pohranjuju knjige u svim formatima (epub, mobi, azw3-starija forma ali je još Kindle prepoznaje)..Ja samo ne volim dodavati knjige u pdf formatu jer ne mogu mijenjati font ili veličinu fonta u knjizi..Još čitam najsitniji font - mislila sam da čitam 2 font, ali uvijek odaberem 1 da bude manje strana, a vidim još.
sikstinajn
Posts: 1438
Joined: 15/01/2017 19:21

#12391 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

ovo je najbolja knjiga koju sam pročitao u zadnjih 700 godina.
ozbiljan sam.
ova knjiga trgne za kragnu čitaoca i vodi ga na mjesto događaja.
toliko je detaljna da , znam, nećeš vjerovati, možeš osjetiti i vonj i zvuk istanbulskih mračnih ulica.
u knjizi se pojavljuje mnogo likova i svaki od njih ne samo da nešto kaže nego i ima šta za reći.
i svako od njih temeljito i uvjerljivo obrazlaže svoj stav.

Kostur:
Naša muška gimnazija Ataturk je osnovana kako bi djeca službenika, advokata i doktora iz modernih državnih zgrada u evropskom stilu stekla dobro državno obrazovanje.

Mladoženja:
''Kada mi je jednom neki mangup prislonio nos na vrat kao da sam peder , opalio sam ga šakom u bradu tako da sam stekao poštovanje siledžija iz zadnje klupe''

Mustafa:
''Naredne jeseni, dok je bio u drugom razredu, Mevluda je bilo stid da na ulici izvikuje ''jogurt!'', ali se već bio navikao da na leđima nosi tevsije jogurta i boze...''

Sulejman:
''Nije tačno! Mevlud zna da je ta gradnja ostala napola dovršena zato što je amidža Mustafa novac koji je zaradio u Istanbulu odnio na selo''


ako želiš pročitati savršeno književno djelo pročitaj čudne misli u mojoj glavi.


Image
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12392 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Praetorious »

Image

Ashley Winstead - U snovima držim nož

Sedmoro prijatelja sa koledža je bilo nerazdvojno dok jedno od njih nije bilo brutalno ubijeno. Slučaj nikada nije bio riješen. Na proslavi 10-god. diplomiranja, ponovo su zajedno i prisiljeni su otkriti svoje tajne koje su čuvali godinama. Jer - neko među njima je ubica!

Knjiga generalno nije loša, ali me nije ni oduševila. Radnja donosi naizmjenične prikaze iz sadašnjosti i iz vremena studija prije deset godina, da bi polako pokazala kompleksne odnose na jednom američkom koledžu: bolesne želje (životnu potrebu?) za uspjehom, za priznanjem, za pripadnošću, za ljubavlju... Koliko daleko ići da se zadovolje želje roditelja, da se u njihovim očimo postane "NEKO"; neko velik, neko značajan, neko ko će ispuniti ono što oni nsu mogli ili koji će nastaviti porodičnim stopama uspjeha?
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12393 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

Tariq Ali: KNJIGA SALAHUDINOVA
Image
XII. stoljeće; u Kairo, Damask i Jeruzalem. Pisar Ibn Jakub, inače Židov, zapisuje memoare Saladina koji je vratio Jeruzalem od križara. Mada je sve fikcija roman je spoj duhovitih i strastvenih pripovijesti, a središnja tema je Saladinova emotivna igra između dvije vatre: najdraže supruge Džamile i haremske ljepotice Halime. Kako će sve završiti – e to ne bi bilo u redu da napišem. Tko voli – nek izvoli. Bujrum!
forumstiv
Posts: 95
Joined: 13/10/2020 12:42

#12394 Re: Šta trenutno čitate?

Post by forumstiv »

Imate nešto za preporuke , vezano za psihologiju?
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12395 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

Ako ste mene pitali onda ovako:

Morgan Scott Peck: PUT KOJIM SE RJEĐE IDE

Knjiga koja usmjerava i oblikuje ljude koji nisu sigurni čine li svoj život smislenijim jer rade ono što rade. Knjiga ne pametuje, već preispituje ljudske odluke i ukazuje čitatelju na sve moguće posljedice koje ih mogu sustići ako ne upoznaju uzroke svojih odluka. Autor na vrlo običan način omogućava svakom da istraži prirodu svojih ljubavnih odnosa i vodi nas životnoj ispunjenosti i spokojstvu. Naprosto nam pomaže uočiti i razlikovati ovisnost od ljubavi, kako postati senzibilniji čovjek, supružnik i roditelj. Poklonio sam ovu knjigu nekoliko puta mladim ljudima, onima koji su rođeni sedamdeset i neke godine i svaka od tih osoba mi je bila zaista zahvalna. Reklama knjizi može biti da je prodana u 10.000.000 primjeraka i prevedena na 25 jezika. Uz knjigu Alexandera Sutherlanda Neilla: „Sretna djeca Summerhilla“, ova je knjiga najvažnija za moje intimno i intelektualno sazrijevanje.

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18694
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#12396 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

Image
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12397 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

SmokingMan wrote: 25/10/2022 13:49 Image
Moja česta preokupacija; Španjolski građanski rat.
Ovo mi je podsjećanje da najzad pročitam tu knjigu.
Čovjek zaboravi šta sve nije pročitao, a trebao bi...
Iskreno hvala.
User avatar
Truba
Posts: 81748
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12398 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

prediva knjiga
dobri su i svi eseji o ŠGR-u
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12399 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Benjaminsky »

Evo našao sam je u PDF-u neka je i drugi čitaju:

https://anarhisticka-biblioteka.net/lib ... iji-u-cast
User avatar
Truba
Posts: 81748
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12400 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

kad sam čitao kao da sam bio s njima tamo
kaže mjesecima nije vidio frankovog vojnika... kad ih je vidio neki seljaci s monarhističkim zastavama pored zadruge

bezveze ranjen u vrat ali srećom preživio

ljudina
Post Reply