Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1185
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
120
9%
 
Total votes: 1305

funeral blues
Posts: 1764
Joined: 08/02/2011 11:15

#12326 Re: Šta trenutno čitate?

Post by funeral blues »

Na more ponijela nešto lagano, "Nismo stigli da se oprostimo", neko mi nekad poklonio knjigu. Slučaj nestale porodice, djevojčica se budi, kuća prazna, 20 godina kasnije još niko ne zna kako su svi nestali bez traga. Već na sredini negdje postane predvidljivo, rasplet malo blah, ali eto, taman za plaže.

Dobih "Djevojku iz močvare", počela, taman dok je hajp oko filma pa valjda opravda očekivanja.
User avatar
shmizlica
Posts: 57849
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#12327 Re: Šta trenutno čitate?

Post by shmizlica »

nešto se smorim na poslu, pa hajd neka laganica kod kuće.....britanski krimić, zar može da ne valja :shock: :mrgreen:

Image
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#12328 Re: Šta trenutno čitate?

Post by zijancer »

Image
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12329 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

ljudi dobio sam smajli :D

:P :lol: :izet: :wink: :wink: :wink: :wink:


:komi:

Sada čitam remarka Povratak
a rekao sam nema više ratnih knjiga
mada ta odluka ne može važiti retroaktivno za već nabavljene naslove

priča je poznata... vojnici se vraćaju kućama i susreću se sa svijetom koji su napustili prije 3 4 godine
sve se izmijenilo a u zraku visi revolucija
User avatar
Praetorious
Posts: 1529
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12330 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Praetorious »

@shmizlica - Dobar izbor, moram se nakaniti da pričtam te knjige :thumbup:

Ja sam sinoć dovršio knjigu Alice Feeney - Njegova priča, njezina priča.
Kako piše u knjizi: "Svaka priča ima dvije strane: tvoju i moju, našu i njihovu, njezinu i njegovu. To znači da netko uvijek laže."
Slučaj ubistva tjera novinarku da se vrati u uspavani, mirni i dosadni rodni gradić, koji će ubrzo postati sve samo ne dosadan i uspavan. Tijela se počinju nizati, sve ukazuje da je policijski inspektor zadužen za slučaj krivac. Ili je to možda njegova pomoćnica. Ili je sama novinarka. Ili...
Sve do završnog poglavlja neće se saznati čitava istina. I završavam sa rečenicom:
"Netko u cijeloj priči ne govori istinu, ali nijedna laž ne može zauvijek ostati skrivena."

Preporuke ljubiteljima trilera :thumbup:
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#12331 Re: Šta trenutno čitate?

Post by GarfieldLover »

Image
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#12332 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Nierika »

Dok se ja pripremam da pročitam ranije njegove knjige, Kaplan stigao napisati novu. :D
doktor78
Posts: 3005
Joined: 14/09/2006 11:02

#12333 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

GarfieldLover wrote: 05/09/2022 20:51 Image
:thumbup:
BJB
Posts: 4521
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#12334 Re: Šta trenutno čitate?

Post by BJB »

Praetorious wrote: 25/08/2022 23:52 Paula McLain - Kad zvijezde potamne
Jedan psihološki triller, sa tematikom gubitka i pronalaska nove nade.
Mlada inspektorica iz LA-a (boga vam, jel ima ikakav triler sa inspektorom, samo pitam znatiželje radi?! ma znam da ima, samo se zezam) se bori sa gubitkom na privatnom polju, kao i sa starim demonima i osjećajem izdaje i gubitka u mladosti. Vraća se u malo idilično mjesto gdje je odrasla pokušavajući pronaći utjehu, no nailazi na mjesto obuzeto očajem nakon nestanka tinejdžerice. Sve joj je to tako dobro poznato, jer se i sama bavi nestalom djecom. Pomažući prijatelju iz djetinjstva, sada šerifu, da riješi slučaj, pratimo i nestanke drugih tinejdžerki u okruženju. Stvari se kompiciraju, bogu hvala na tome jer bi knjiga inače bila dosadna, pa se na kraju nabasava na krivca. Knjiga završava ostavljajući čitaoca da se nada pozitivnom rješenju i njenih privatnih problema, no to nipošto nije i garantirani ishod. Ostaje ona, ranije spomenuta, nada.
Knjiga nije loša, ali je daleko od vrhunskog trilera kao i drugih knjiga / serijala sa sličnom tematikom. Ko voli ovu vrstu štiva knjigu ne bi trebao propustiti. Ko ne voli... eh!
Ovu i ranije preporučene knjige možete pronaći u digitalnim formatima.
Jo Nesbo Harry Hole- sve knjige..istina ja sam ih slušala a ne čitala, ali u osnovi-to je gotovo pa jedno te isto..Mislim da sam samo jednu pročitala na bosanskom i jednu na engleskom..ostale sve preslušala a onaj Sean Barett ima tako muževan glas
Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18595
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#12335 Re: Šta trenutno čitate?

Post by SmokingMan »

Zbog referenci. :mrgreen:

Image
User avatar
Praetorious
Posts: 1529
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12336 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Praetorious »

@BJB Od Nesba sam davno nešto čitao, ali koliko vidim u arhivi nemam njegovih knjiga. S druge strane, na knjiškom forumu vidim preko dvadeset naslova iz njegovog opusa, ako se odlučim na taj veliki korak prikupljanja i čitanja, neću se pomoliti do proljeća :D
Inače po dubinama HDDa ima toliko knjiga koje čekaju na čitanje da to ne bih mogao pročitati ni za nekoliko godina svakodnevnog čitanja :-) Još kad se na to dodaju nove knjige - uh! Definitivno bi mi trebao kakav jeftini tablet za ugodnije čitanje, ali cijena tih uređaja kod nas se mjeri njihovom težinom u zlatu :twisted:
BJB
Posts: 4521
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#12337 Re: Šta trenutno čitate?

Post by BJB »

ma Jok..Kindle zakon, nisu skupi...Može se naći na olx-u..Samo knjige možeš nabaciti na njega a nisu preskupi...Ja imam Paperwhite od 2GB memorije već 10-tak godina..Jedina mana je što ga čovjek pretrpa knjigama pa te grize savijest kad nešto obrišeš, a dodaš nešto što te više zanima..Neću više niš mijenjati dok svih 300+ ne pročitam...I definitivno sam odlučila prodavati knjige sa mekanim koricama koje sam pročitala i nemam namjeru čitati drugi put..Nek se rotiraju :D
User avatar
Praetorious
Posts: 1529
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12338 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Praetorious »

Zato sam ja odavno prestao kupovati knjige. Šta s njima kad ih pročitam za dan-dva? Upamtim ih i neću ih ponovo uzimati u ruke bar 2 godine... ako i zasluže drugo čitanje. A papirina na sve strane, neke stručne eliterature, nemam gdje više ni papirić nabaciti kamo li knjige redati. Zato sam prešao na digitalna izdanja i sve OK. A tablet bi mi trebao i radi stripova, mada i e-Ink uređaji mogu otvarati te formate , ali ugodnije je ne razmišljati u koji format da prebacim da điđa može pročitati bez problema :D Onda plus muzika u slušalicama, pa prosurfati malo u pauzi čitanja... tablet, definitivno.
No, može i laptop na stomak, navikao sam već da mi istiskuje utrobu svojom težinom.

Nakanjujem se obnoviti / dovršiti serijal Sarah J. Maas - Prijestolje od stakla. Pročitao sam prvih pet knjiga i znam da su me vrlo razonodile. Onda sam skoro 3 godine čekao ostala dva dijela i sad kad ih imam - moram krenuti iz početka, jer sam zaboravio detalje. Sedam knjiga, ukupno, fantastika-avantura. Meni su se svidjele, onomad, pa ko voli fantastiku neka proba - neće ga knjiga ugristi.

Na žalost, oprobana praksa ex-yu izdavača je da kupe prava za prvi dio knjiškog serijala, a ostale dijelove... koga briga za njih, eh! Jedna od takvih knjiga je i C. J. Daugherty - Broj 10, smještena u isti svijet kao i serijal Noćna škola. Prvi dio je tu, drugi je izašao iz štampe prije godinu dana, a kod nas će se pjaviti jednom, a možda ni tad :-) Prvi dio nije loš, rado bih vidio nastavak radnje, no - šipak!
BTW. Noćna škola je (ipak) namijenjena mlađoj populaciji, moj mozak je tokom čitanja izbacio poruku ERROR 404 - Logika Fabule Nije Pronađena :D :D
Možda kad bih tim knjigama dao drugu šansu... možda... ko zna... :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12339 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

prodaš ili zamijeniš knjigu
nije velika mudrost
User avatar
Praetorious
Posts: 1529
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12340 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Praetorious »

Probaj ti prodati knjigu a da nisi na gubitku, pa ti platim klipaču, ledenu i oznojenu. :D
A da knjižara zamijeni pročtanu knjigu za drugu... još ni Sci-Fi film na tu temu nije snimljen... :D
Obnavljao sam godinama članarinu za biblioteku, ali sam vidio da sve novo prvo pročitam ili pokupim digitalno, daleko prije nego papirna kopija dođe u biblioteku pa sam prestao plaćati članarinu. Sramota kako se slabo obnavlja fond, baš sam svojevremno o tome pričao sa tetom bibliotekarkom. Tuga živa :sad:

Naviknut sam na digitalne medije i meni odgovaraju. Ko ne zna čitati bez papira u ruci... do njega je :izet:
Na HDDu nekoliko hiljada naslova, za to bi mi trebala Vijećnica da sve pohranim na police...

Enivei, iduće za čitanje: David Gemmell - Riganti serijal. Da vidimo šta se tu fino krije između (digitalnih) korica...
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12341 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

šuplja ti je niđe veze
ljudi žive od preprodaje knjiga
na nekima dobiješ na nekima izgubiš to je život
bitno je samo pažljivo ulagati
knjige su blago... isto ko dionice ili štednja na računu
User avatar
Praetorious
Posts: 1529
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#12342 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Praetorious »

Šuplja je kod tebe, ja nisam preprodavač, čitam za svoj hator. I odgovara mi kako to radim, hvala na savjetima. Ništa bez digitale, nismo u 20.v.
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12343 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

Ma nisi zao preprodavac
Samo si posteni pirat :mrgreen: :thumbup:
BJB
Posts: 4521
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#12344 Re: Šta trenutno čitate?

Post by BJB »

Black swan wrote: 09/09/2022 09:40 šuplja ti je niđe veze
ljudi žive od preprodaje knjiga
na nekima dobiješ na nekima izgubiš to je život
bitno je samo pažljivo ulagati
knjige su blago... isto ko dionice ili štednja na računu
Zato mi je i žao prodati bilo koju..ali stvarno imam 10tak super naučnih i historijskih koje me ne zanimaju, nisu vezane za ono čime se ja bavim, a dobila ih.Jednostavno me ne zanimaju...Šteta da skupljaju prašinu a nekome su možda zanimljive..Mislim da ću ih staviti na ebay, prije ću ih prodati nego na olx-u..Jedini razlog i belaj je prostor.
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12345 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

Nema ti sta biti zao...knjige neke ako ne volis promatraj ih kao novac kojim ces kupiti druge...knjige se knjigama kupuju
Takodjer ako smeta tojest nema prostora isto
I na kraju ako ih nikad vise neces otvoriti...prodaji

Ne budi zarobljenik principa
sikstinajn
Posts: 1437
Joined: 15/01/2017 19:21

#12346 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

o maj gade kakvo smeće.
odustao sam nakon dvajest stranica.
Image

otišo sam u biblioteku da zamjenim za nešto slično pa sam odabrao ovu.

Image

jako dobra knjiga od tog žanra.
User avatar
Romanista 101%
Posts: 8479
Joined: 25/05/2010 22:24
Location: Trigoria
Contact:

#12347 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Romanista 101% »

Zelena svjetla - Matthew McConaughey
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#12348 Re: Šta trenutno čitate?

Post by soha96 »

Odustao nakon 20 stranica i kaze smece, kakvo epsko smece od razmisljanja i komentara mozes naci na ovim forumima to je cudo jedno. :-) :lol:
sikstinajn
Posts: 1437
Joined: 15/01/2017 19:21

#12349 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sikstinajn »

neke sam njegove knjige pokušao pročitati i prije crvendaća ('aj reko da vidim tog....crvendaća) koji mu je navodno najbolja knjiga pa sam odustao.
za mene su sve njegove knjige ništa...nula.
nedorečen je , plitak, već viđen, sažvakan i ispljuvan i ni blizu da bude interesantan.
iz svog bogatog čitalačkog iskustva, nakon 10 pročitanih strana vidim šta mi se nudi, u ovom slučaju...ništa-truba.
njegove splačine ne vrijede gubljenja vremena.
i?
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12350 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

kakav maler
krenem jurski park
kad ono izgubljeni svijet jurski park dakle nastavak
nabavio 2018

:roll: :roll:
Post Reply