Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1185
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
120
9%
 
Total votes: 1305

User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#5151 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadmire »

vox-populi wrote:
Soul_Sista wrote:[
Meni ovaj "Stranac" i nije bila nesto posebno...al jest mom bivsem, koji se bas sto ti rece nafurao :-?
Ne znam ako sam sta propustila ali glavni protagonista je toliko pasivan da je na granici gluposti. Mozda jos jednom da procitam...
Procitaj Stranca, neces se pokajati. Ja ga redovno citam, otprilike jednom godisnje.

P.S. nisam pasivan :D
:thumbup:

Stranac je jedna od mojih omiljenih knjiga i mogu je svima preporuciti.
Mozda se ne mogu svi pronaci u glavnom liku i Kamijevoj filozofiji, ali to ne mijenja cinjenicu da bi je svako trebao barem jednom trebao procitati!?
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#5152 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Soul_Sista »

...pa procitala sam ga vec i strasno me nervirala ta pasivnost glavnog lika :roll:
User avatar
Mannequin
Posts: 1316
Joined: 14/07/2009 14:50
Location: FFM

#5153 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Mannequin »

AC_grom_DC wrote:
Mannequin wrote:
Sta cu, postala slaba na ove vampire :mrgreen:
jesi li čitala izvornog Drakulu od Brama Stokera ?
Ja ovo tek sad vidim :oops:

Nisam, ali budem :) :thumbup:

Trenutno na repertoaru
Kusnja; Lauren Kate
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#5154 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

Zavrsio Huxlejev "Vrli novi svijet". Stravicna vizija buducnosti u kojem se ljudi ne radjaju, vec proizvode kao na traci u fabrici, i gdje je svakom covjeku na samom stvaranju odredjeno kakve ce intelektualne, radne i ostale sposobnosti imati. Porodica ne postoji, ljubav ne postoji, religija ne postoji. Zamjena za sve navedeno je droga zvana soma. Brrrrrr...
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#5155 Re: Šta trenutno čitate?

Post by vox-populi »

doktor78 wrote:Zavrsio Huxlejev "Vrli novi svijet". Stravicna vizija buducnosti u kojem se ljudi ne radjaju, vec proizvode kao na traci u fabrici, i gdje je svakom covjeku na samom stvaranju odredjeno kakve ce intelektualne, radne i ostale sposobnosti imati. Porodica ne postoji, ljubav ne postoji, religija ne postoji. Zamjena za sve navedeno je droga zvana soma. Brrrrrr...
Huxley je genijalan, probaj naci:

Image

meni mozda i draza od Brave New World-a.
User avatar
paja patak
Posts: 975
Joined: 20/02/2010 17:33
Location: jesen

#5156 Re: Šta trenutno čitate?

Post by paja patak »

Image
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5157 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

haksli je klasik
bio je bolji od orvela što se predviđanja tiče mada mi je orvel draži zbog atmosfere :D
epruvete su mi nekako sterilne
mene zanima trulež gnoj i miris kiselog kupusa na ulici :D dok nas vlada sama zasipa bombama huškajući nas protiv nepostojećih neprijatelja :mrgreen:
User avatar
Sookie McSue
Posts: 338
Joined: 17/08/2010 13:44
Location: hair of gold and lips like cherries

#5158 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Sookie McSue »

meni su od Huxleya ubjedljivo najbolje "Vrijeme jednom mora stati" i "Kontrapunkt".

ja dovršavam "Bijes" od Rushdie-a, a uzela sam iz biblioteke i "Muškarci koji mrze žene", da vidim i to čudo napokon
JingoBA
Posts: 21
Joined: 29/06/2011 23:33

#5159 Re: Šta trenutno čitate?

Post by JingoBA »

Trenutno se opuštam uz "Dexter sanja mrak" (prvi put mi je film/serija bolja od knjige).
Huxli i divni vrli svijet je uh.... (Nekad davno na faxu dobio 10 što sam povezao huxlija i Divni novi svijet sa Doorsima i Bodlerom... eh...)
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#5160 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadmire »

doktor78 wrote:Zavrsio Huxlejev "Vrli novi svijet". Stravicna vizija buducnosti u kojem se ljudi ne radjaju, vec proizvode kao na traci u fabrici, i gdje je svakom covjeku na samom stvaranju odredjeno kakve ce intelektualne, radne i ostale sposobnosti imati. Porodica ne postoji, ljubav ne postoji, religija ne postoji. Zamjena za sve navedeno je droga zvana soma. Brrrrrr...
meni je ona sljedeca na redu, samo sto me slova i prelom ovog mog izdanja malo odvracaju da se uhvatim ukostac sa njom. Ipak, svi je toliko hvale da mi nema druge nego da otpocnem sa citanjem!?
User avatar
lejlamo
Posts: 8990
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: suncana strana ulice

#5161 Re: Šta trenutno čitate?

Post by lejlamo »

Image


"Savršeno štivo za ljubitelje romana Kate Mosse i Philippe Gregory"

filipu jako volim čitati ... i nadam se da je ovo poređenje opravdano :-D
User avatar
žena sa broja 6
Posts: 747
Joined: 08/12/2010 23:03
Location: Sarajevo

#5162 Re: Šta trenutno čitate?

Post by žena sa broja 6 »

Image

Uploaded with ImageShack.us

Pročitala sam nekih 150 strana i za sada mi je odlična. :thumbup:
User avatar
lejlamo
Posts: 8990
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: suncana strana ulice

#5163 Re: Šta trenutno čitate?

Post by lejlamo »

žena sa broja 6 wrote:Image

Uploaded with ImageShack.us

Pročitala sam nekih 150 strana i za sada mi je odlična. :thumbup:
gdje si je kupila ?...ja nikako ne mogu da je nađem :(
User avatar
žena sa broja 6
Posts: 747
Joined: 08/12/2010 23:03
Location: Sarajevo

#5164 Re: Šta trenutno čitate?

Post by žena sa broja 6 »

lejlamo wrote:
gdje si je kupila ?...ja nikako ne mogu da je nađem :(
Na ovom sad zadnjem Sajmu knjige i to je bila samo 6 KM. :-)
teky92
Posts: 48
Joined: 20/03/2011 19:10
Location: Montenegro

#5165 Re: Šta trenutno čitate?

Post by teky92 »

Ovih dana čitam Selimovićevu Tvrđavu,oduševljava me sve više. Dopada mi se njegov način pisanja :thumbup:
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#5166 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Soul_Sista »

Trenutno citam intervju "Opasnost jednostrane price"
http://www.6yka.com/opasnost-jednostrane-price
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#5167 Re: Šta trenutno čitate?

Post by KatarinaKosaca »

Upravo pročitala od Pabla Koelja "Veronika je odlučila umrijeti", utisak... nako
i od Isabel Allende "Ostrvo ispod mora", preporučujem, super knjiga.
User avatar
Sasvim_Obican
Posts: 1784
Joined: 17/08/2010 16:58
Location: partijska dalekovidnica

#5168 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Sasvim_Obican »

Jo Nesbo - Crvendać

Upravo završih s čitanjem. I ne mogu se načuditi kako to da se ranije nisam natjerao da pročitam ovaj vrhunski triler. "Crvendać" je toliko uzbudljiv, precizan i inteligentan triler da sam svih 500 stranica pročitao u jednom dahu. Knjiga ima još dva nastavka i nema sumnje da ću ih, čim naletim na njih, obavezno kupiti i pročitati.


Image

Ako mene pitate, Jo Nesbo nije "novi Stieg Larsson". On je puno bolji od njega !
Sarajevski_Marlboro
Posts: 7686
Joined: 01/05/2010 11:41

#5169 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Sarajevski_Marlboro »

Victor Hugo Jadnici.
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#5170 Re: Šta trenutno čitate?

Post by jedna tamo »

Sto godina samoće i Ja, božanstvena paralelno :D
dobila na poklon :D
User avatar
Dioda
Posts: 1353
Joined: 20/01/2008 19:17

#5171 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Dioda »

Image
User avatar
Dioda
Posts: 1353
Joined: 20/01/2008 19:17

#5172 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Dioda »

Sasvim_Obican wrote:Jo Nesbo - Crvendać

Upravo završih s čitanjem. I ne mogu se načuditi kako to da se ranije nisam natjerao da pročitam ovaj vrhunski triler. "Crvendać" je toliko uzbudljiv, precizan i inteligentan triler da sam svih 500 stranica pročitao u jednom dahu. Knjiga ima još dva nastavka i nema sumnje da ću ih, čim naletim na njih, obavezno kupiti i pročitati.
I mene ovo ceka :) Znaci isplati se citati :-D
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#5173 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadmire »

Dioda wrote:
Sasvim_Obican wrote:Jo Nesbo - Crvendać

Upravo završih s čitanjem. I ne mogu se načuditi kako to da se ranije nisam natjerao da pročitam ovaj vrhunski triler. "Crvendać" je toliko uzbudljiv, precizan i inteligentan triler da sam svih 500 stranica pročitao u jednom dahu. Knjiga ima još dva nastavka i nema sumnje da ću ih, čim naletim na njih, obavezno kupiti i pročitati.
I mene ovo ceka :) Znaci isplati se citati :-D
definitivno se isplati! Samo sto se ne moze govoriti o dva klasicna nastavka, kao je to naveo sasvim_obican, jer serija o detektivu Harriju Holeu obuhvata desetak djela, a Crvendac je trece u nizu, ako se ne varam, a prva dva jos nisu prevedena il tako nekako.
Uglavnom, samo jedan aspekat price iz Crvendaca se nastavlja u Nemezi i dozivljava razrjesenje u Djavoljoj zvijezdi, dok ostatak predstavlja zaokruzenu cjelinu koja se i zavrsava u samom djelu. Isti slucaj i sa nastavcima!
User avatar
Kyuss
Posts: 970
Joined: 13/07/2007 14:17

#5174 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Kyuss »

Pročitano prošli mjesec:

Image

BORNINUSARAJEVO; Pedja Kojović

Amerika, kao i svaka dobra stvar, ima milion mana (loše stvari imaju samo jednu), ali ona za mene nije razočaravajuća kakvom se možda doima u tekstovima koji slijede. Kada sam je nakon 13 godina napuštao, volio sam je više nego kad sam kao sarajevski dječak o njoj maštao. Amerika se pokazala boljom i ljepšom od onoga što je dječak zamišljao. Udomila me na svojoj istočnoj, “evropskoj”, obali, ali mi je posao omogućio ne samo da je proputujem uzduž i poprijeko nego i da vidim i osjetim život ljudi na vrhu, kao i onih na dnu ekonomske ljestvice. Visinska razlika između ovih ekstrema u životnom standardu često je bila tolika da sam se ponekad pitao da li se uopšte radi o jednoj te istoj zemlji. Ipak, najveći procenat Amerikanaca živi, relativno komforno, negdje pri dnu srednje klase, daleko od gospodina Gatesa, i ne tako daleko od beskućnog siromaštva. Prvom se dive. Od drugog strahuju.

Moj odnos s Amerikom nije bio samo poslovan, geografski i politički nego i intiman. Stekao sam dobre prijatelje, zaslužio neprijatelje, zaljubljivao se i patio…
Iako sam u Ameriku došao kao odrastao čovjek, u tridesetoj godini, moj današnji pogled na svijet značajno je (re)formiran upravo u periodu “američkog života”. Osjećanje s kojim sam u nju došao i s kojim sam živio prvih par godina manifestovalo se kao stidljivost, ali je po svojoj prirodi i intenzitetu bilo puno bliže strahu. Strahu koji je bio baziran ne na osjećaju fizičke ugroženosti, nego na uvjerenju da su moj engleski i moj provincijalizam, uprkos ogromnom trudu da budem “isti kao oni”, ne samo upadljivi nego i nenadoknadivi, permanentan, socijalni hendikep. Taj strah se u neposrednom kontaktu s američkom stvarnošću i Amerikancima, kao što to i biva s predrasudama, pokazao kao neosnovan. Amerikanci, odnosno najveći dio onih s kojima sam došao u kontakt, prema meni su se pokazali kao dobri ljudi. Ljudi koji su skloni vrlo lijepim i humanim gestama bez nekog specijalnog povoda ili zarad lične koristi. Ničim izazvanoj dobroti, kako se to kaže u Sarajevu.

Ali ono što je u Americi najvažnije, ono što sam o životu i o sebi naučio od nje…

Shvatio sam da uprkos intelektualnom otporu prema materijalizmu i potrošačkom društvu nisam sasvim imun od želje za posjedova- njem lijepih i skupih predmeta, i da mi, više nego što bih volio da priznam, odgovaraju površna i “plastična” uljudnost i profesio-nalizam u poslovnim i socijalnim odnosima.

...
rednailed
Posts: 81
Joined: 01/07/2009 10:12

#5175 Re: Šta trenutno čitate?

Post by rednailed »

vjesticu iz portobella
Post Reply