Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1121
92%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
104
8%

Total votes: 1225

Gojeni H

#10276 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Gojeni H »

Image

by R.H.P. Mason & J.G. Caiger

Za sada interesantna knjiga. Nema previse dosadnih datuma o bitkama, rodjenjima imperatora i shoguna, ...
Grean

#10277 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Grean »

Image

Nakon Amerikanah opet Afrika, sad Kairo.

Nobelovac Nedzib Mahfouz. Ovo mu je kazu najbolji roman.
hadzinicasa

#10278 Re: Šta trenutno čitate?

Post by hadzinicasa »

Covjek u tami
Paul Auster

upravo procitala.

prve dvije trecine knjige, fenomenalne. Inace sam veliki fan njegove U zemlji posljednjih stvari (mogla bih je citati iznova i iznova i iznova), docim recimo takodjer njegov - Izum samoce - citam ja njega, jede on mene ali eto i nakon godine nisam odustala (jos).
Elem prve dvije trecine knjige su mi stvarno sjajne i ond mi se ucinilo da je jednostavno izgubio nit i da nije znao sta ce i kako ce, a cinilo mu se da je premalo napisao da bi knjizi bio kraj pa je stavio neke filere do kraja. Koji i jesu i nisu u tonu knjige, vise nisu, a ja se osjetila kao da mi je neko izmakao stolicu na kojoj sjedim. Inace odlicna mozgovna igra s paralelnim svjetovima u nasim umovima.
Beavis

#10279 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Beavis »

Danas se ponovo uclanim u biblioteku, godisnja clanarina je i dalje 15km. Sad su uveli elektronske cl. kartice, jednom se uclanis i ostaje ti clanski broj isti a ti produzis ili ne clanarinu kad istekne.
Andy Weir - Marsovac je prvo sto sam uzeo onako na nevidjeno. Misija na Marsu uslijed oluje prinudno se vraca nazad, a jedan clan ostaje sam jer su ostali mislili da je mrtav. Vidjecemo ostatak stiva kakav je :D
Snimljen je i istoimeni film prije par godina.
Black swan

#10280 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Black swan »

Image
Gojeni H

#10281 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Gojeni H »

Image

Tek poceo. Za sada vise nego dobra, a od Niala Fergusona nije manje ni za ocekivati. Mozda je on neo-imperijalisticko govno, ali je jedan od najboljih historicara danasnjice.
Nikakve me porodice ne interesuju, ni kraljevske, ni glumacke ... nikakve. Ipak, ovoj knjizi na preporuku jednog forumasa nisam mogao odoljeti. Vidjecemo ...
Postpostmoderna

#10282 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Postpostmoderna »

dosta vas je trivijalci i bagatelizirani dripci

trazim utilitarnolarpurlartisticku literaturu:

Baudrillard
Epštejn
Heidegger

ponude u pp

smrt konzum literaturi i instagram knjigama
Grean

#10283 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Grean »

Postpostmoderna wrote:dosta vas je trivijalci i bagatelizirani dripci

trazim utilitarnolarpurlartisticku literaturu:

Baudrillard
Epštejn
Heidegger

ponude u pp

smrt konzum literaturi i instagram knjigama
Ti si ovo preozbiljno shvatio :D
jefff

#10284 Re: Šta trenutno čitate?

Post by jefff »

POLITIKE FANTAZIJA
O krivotvorenju rata protiv BiH

Autor: Esad Zgodić

prof. dr. Biljane Plavšić:

«Muslimani su genetski kvaran materijal, prešao na Islam. I sad iz generacije u generaciju se jednostavno taj gen kondenzuje. Postaje sve gori i gori, izražava se jednostavno, diktira način razmišljanja i ponašanja. To je u genima već usađeno».
U kontekstu te fašističke nebuloze (koja nema ni logičkog ni biološkog uporišta na fonu moderne znanosti), Plavšićeva će, u za nju rasistički poraznoj činjenici postojanja velikog broja (predratnih) srpsko-muslimanskih mješovitih brakova, paternalističko-mesijanski prepoznati «opasnost» koja «dovodi do degeneracije srpske nacionalnosti», i koju, «opasnost», treba fizički eliminirati (genocid), a zatim, taj projektovani zločin genocida eufemistički svijetu prikazati kao «etničko čišćenje» prostora, što je, i kad bi se zaista «sàmo» o tome radilo (a ne o genocidu), sâmo po sebi civilizacijski krajnje porazno, ali je, za bornirani um nosilaca te bolesne, naci-čistunaške ideologije «imperijalističke bande Beograda» (Stevan Dedijer), očito, bilo sasvim prihvatljivo i dovoljno samoopravdavajuće za poduzimanje niza masovnih pokolja, silovanja, pljački i rastjerivanja miliona nesrba s njihovih vjekovnih ognjišta.
Naredna dva poglavlja (3. i 4.) intonirana su povijesno-perspektivistički, sa osnovnim naznakama onoga što nam je sutra činiti («Za politiku prevencije» str. 148-161), kako bi se konačno prekinuo ciklično opetovani lanac krvavog genocida namijenjen uništenju bošnjačkog ethnosa, s jedne, i kako bi se («S onu stranu fatalizma i racionalizma», str. 161-169), nužnom izmjenom emotivno i poetski sladunjavog untarbošnjačkog patetičkog i fatalističko-racionalističkog diskursa, s druge strane, izašlo na tvrdu ravan znanstveno logičke konzistentnosti koja će, i znati i moći da se, objektivno - in praxi, uspješno nosi ne samo sa potvrđenim neprijateljima Bosne, nego istovremeno i sa terminološki zavodljivim, milozvučnim i dobronamjernim, ali prividno-znanstvenim («van-znanstvenim», Zgodić), kategorijama nesvjesno-pogrešnog i poraznog interpretiranja stvarnosti bosanskohercegovačke povijesti u njenoj faktičkoj, nasilno-tragički i sustavno-planski događajućoj, a ne nekakvoj neumitnoj, i iracionalno-predestinirajućoj bilosti koja nas uvijek iznova (Prokletstvo, Sudbina, Čudo, Tajna) čeka, kako nam taj fatumsko-patetični vokabular bošnjačkih sveznalica/neznalica i patriot-voluntarista, implicite i eksplicite dirljivo sugerira.
Beavis

#10285 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Beavis »

Vladimir Kecmanovic - Kainov oziljak
Pred sami pocetak WW2 Ivo Andric odlazi kao ambasador u Berlin u Hitlerovu Njemacku. Nesto izmedju politickog trilera i istorijske drame, gdje se fikcija i stvarne cinjenice mjesaju. Meni je legla.
Black swan

#10286 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Black swan »

Image

nakon obećavajućih 2 glave metuzalemova djeca su skliznula u mediokritet... a vidim i da ima serijal future history nikad objavljen masovno kod nas samo u juzi za vrijeme sankcija
elem ne zanima me serija... knjigu sam davno čitao piše 1996. ničega se nisam sjećao osim gorkog okusa :D i to se potvrdilo

također Logor koncentracije sam prije 20 godina čitao i također gorak okus

međutim nakon 40 stranica logora koji je u biti dnevnik nekog pritvorenika u logoru koji je dezerter :D umjetnik i šta već ne u nekom ratu koji amerika vodi protiv neke druge zemlje ili zemalja... knjiga je baš super... očito nešto volimo kao stariji :D
međutim i prvih nekoliko poglavlja metuzalema su bili dobro tako da je bolje šutjeti :D
Sara03

#10287 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Sara03 »

Image
shmizlica

#10288 Re: Šta trenutno čitate?

Post by shmizlica »

Image

sinoć počela....obećava, onako, na prvu :mrgreen:
artuditu

#10289 Re: Šta trenutno čitate?

Post by artuditu »

Image
Grean

#10290 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Grean »

Image

Poslije nobelovca sad dobitnica Pulicera i nakon Amerikanah opet rasizam kao glavna tema.

Opet slucajno, bez plana i namjere.
Beavis

#10291 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Beavis »

Amerikana - Chimamanda Adichie
bluesjunior

#10292 Re: Šta trenutno čitate?

Post by bluesjunior »

Orhan Pamuk - Novi život
GarfieldLover

#10293 Re: Šta trenutno čitate?

Post by GarfieldLover »

Nakon visemjesecne pauze od citanja "mojih" knjiga (citali smo lektire :-D ), spremam se napokon pokusati procitati Ime ruze. Knjigu sam dobila prije par godina ali nikako da dodje na red. Podebela je a i na cirilici, nisam sigurno vec 2-3 godine procitala cirilicno izdanje. Dakle, dupli izazov ;-)
dassa

#10294 Re: Šta trenutno čitate?

Post by dassa »

Image
pukepuke

#10295 Re: Šta trenutno čitate?

Post by pukepuke »

GarfieldLover wrote:Nakon visemjesecne pauze od citanja "mojih" knjiga (citali smo lektire :-D ), spremam se napokon pokusati procitati Ime ruze. Knjigu sam dobila prije par godina ali nikako da dodje na red. Podebela je a i na cirilici, nisam sigurno vec 2-3 godine procitala cirilicno izdanje. Dakle, dupli izazov ;-)
Dobra knjiga.
He1972

#10296 Re: Šta trenutno čitate?

Post by He1972 »

Area X: The Southern Reach Trilogy
https://www.goodreads.com/book/show/22752442-area-x

Jako mračno, čak uznemirujuće, ali odlično! Ima i film početkom 2018. može se pogledati trailer na youtube "Annihilation".
Black swan

#10297 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Black swan »

Image

dobar :D

dolazi konzul meni gras štopa tramvajem i moram nastaviti pjehe i komercijalom :D
stil za 10 svaka mu čast
JThomas

#10298 Re: Šta trenutno čitate?

Post by JThomas »

pukepuke wrote:
GarfieldLover wrote:Nakon visemjesecne pauze od citanja "mojih" knjiga (citali smo lektire :-D ), spremam se napokon pokusati procitati Ime ruze. Knjigu sam dobila prije par godina ali nikako da dodje na red. Podebela je a i na cirilici, nisam sigurno vec 2-3 godine procitala cirilicno izdanje. Dakle, dupli izazov ;-)
Dobra knjiga.
nije, nego najbolja.
Gojeni H

#10299 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Gojeni H »

Image

Zbirka Piketty-jevih clanaka napisanih u periodu 2009-2014.
Neki clanci su prosjecni a drugi izvanredni, bas u Piketijevom stilu.
Ova knjiga se ne moze naravno ni porediti sa autorovim remek djelom Kapital u 21. vijeku
Last edited by Gojeni H on 27/11/2017 15:12, edited 1 time in total.
sandzokan

#10300 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sandzokan »

Image
Dobra knjiga, a očekivao sam nešto tipa Noža-prevario sam se
Post Reply