Šta trenutno čitate?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Citate?

Sa zadovoljstvom!
1185
91%
Dovoljno je sto moram citat titlove na TV-u...
120
9%
 
Total votes: 1305

User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#9351 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Grean »

Image
Marie-Laure djevojčica je koja živi s ocem nedaleko od Prirodoslovnog muzeja u Parizu. Nakon ulaska nacista u grad, otac i njegova djevojčica, slijepa od šeste godine, bježe stricu u sjevernu Francusku u grad Saint-Malo. Ono što Marie-Laure ne zna jest da njezin otac sa sobom nosi ukleti dijamant koji nikako ne smije pasti nacistima u ruke.

S druge je strane Werner, siroče opsjednuto radijom, kojem talent za tehnologiju osigurava mjesto u brutalnoj Hitlerovoj mladeži. Postajući sve svjesniji u čemu sudjeluje, Werner prolazi kroz pakao rata, a put ga dovodi u Saint-Malo, gdje se njegova sudbina napokon ne ispreplete s onom Marie-Laure.


Dobitnik Pulitzera za 2015. Interesantna je radnja a sto se pisca tice ne izdvaja se nekom posebnom formom ili nacinom izrazavanja. Mozda sam ocekivao malo vise od dobitnika Pulitzera ali tek je 20% procitano.
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#9352 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Daryl Dixon »

.
Last edited by Daryl Dixon on 22/05/2016 15:49, edited 1 time in total.
User avatar
Leia_Organa
Posts: 136
Joined: 18/05/2015 01:03
Location: Alderaan

#9353 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Leia_Organa »

Završila 'Midnight's Children', Salmana Rushdija. Knjiga je odlična! Toplo preporučujem. :)
User avatar
quentin
Posts: 102
Joined: 31/10/2011 23:11

#9354 Re: Šta trenutno čitate?

Post by quentin »

Leia_Organa wrote:Završila 'Midnight's Children', Salmana Rushdija. Knjiga je odlična! Toplo preporučujem. :)
Nije ti malo pretrpana događajima, temama, značenjima, istorijom, politikom, religijom, magijom...?
Ruždi majstorski vlada tekstom, ali rezultat je toliko gusta proza, da ne pada uvijek lako na želudac.
doktor78
Posts: 3013
Joined: 14/09/2006 11:02

#9355 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

Zavrsio Sidrana i "Oranje mora", počeo Hemona i "Ratove zombija". Dok mi je Sidran bio baš čitljiv i nisam ga mogao ostaviti do zadnje stranice, Hemon mi i nije nešto. Možda bi bolje bilo da je knjiga izvorno napisana na bosanskom, bojim se da je Hemonov duh "izgubljen u prijevodu"
User avatar
aux
Posts: 939
Joined: 25/04/2011 21:30

#9356 Re: Šta trenutno čitate?

Post by aux »

Image
Napokon sam je kupio i ostavio je na poslu da je citam,dosad sam prezadovoljan sa ovih 50-tak stranica koje sam procitao,ona mi dođe kao dodatni motiv da idem na posao :-D
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#9357 Re: Šta trenutno čitate?

Post by shmizlica »

dobar ti posao :mrgreen:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#9358 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ExNihilo »

Budžetski parazit detected.
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9359 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

i ja čitam na poslu

evo sada pjesme snova II
stranica 95 prva rečenica kraljevi peska
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9360 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Truba »

shmizlica wrote:dobar ti posao :mrgreen:
nisam ja kriv što sve završim prije vremena i što sam najbolji najjači i najlojalniji radnik tako da me niko ne provjerava
i nisam u državnoj službi
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#9361 Re: Šta trenutno čitate?

Post by ExNihilo »

Black swan wrote:
shmizlica wrote:dobar ti posao :mrgreen:
nisam ja kriv što sve završim prije vremena i što sam najbolji najjači i najlojalniji radnik tako da me niko ne provjerava
i nisam u državnoj službi
Uz to si i skroman. :D
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#9362 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadmire »

Mozda je covjek cuvar il radi u kiosku ili ima neki posao gdje je vise u stanju pripravnosti i gdje je bolje da ti njegove usluge ne zatrebaju...ako i ima viska vremena, bar ga provodi na konstruktivan nacin...

Zavrsio Stari decki od Zvonimira Majdaka pa skuzio da je to nastavak od Kuzis, stari moj...sta cu, odmah sam i nju uzeo...dobar je, ima strasnih folova a stilski me nekako podsjeca na hard boiled trilere R. Chandlera, iako pripadaju razlicitim zanrovima...
User avatar
Leia_Organa
Posts: 136
Joined: 18/05/2015 01:03
Location: Alderaan

#9363 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Leia_Organa »

quentin wrote:
Leia_Organa wrote:Završila 'Midnight's Children', Salmana Rushdija. Knjiga je odlična! Toplo preporučujem. :)
Nije ti malo pretrpana događajima, temama, značenjima, istorijom, politikom, religijom, magijom...?
Ruždi majstorski vlada tekstom, ali rezultat je toliko gusta proza, da ne pada uvijek lako na želudac.
Mislim da je dosta od navedenog nužno da bi se dočarala šarolikost i bogatstvo Indije. U par navrata mi je zasmetala politika, pred kraj same knjige.
Najveće razočarenje u knjizi mi je definitivno evolucija od Monkey do Jamila Singer. Bila sam zavoljela malu buntovnicu, ne znam što mu je trebalo da je unakazi ljepotom, ženstvenošću, submisivnošću i čime sve ne. :D
User avatar
Sanchez22
Posts: 1254
Joined: 23/08/2012 16:02

#9364 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Sanchez22 »

Citate li vi na smartphonu i koji program koristite?
Poceo sam Anu Karenjinu,prilicno velika knjiga :lol:
User avatar
Boateng
Posts: 1406
Joined: 15/02/2011 00:10

#9365 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Boateng »

Sanchez22 wrote:Citate li vi na smartphonu i koji program koristite?
Poceo sam Anu Karenjinu,prilicno velika knjiga :lol:
Kindle.
User avatar
quentin
Posts: 102
Joined: 31/10/2011 23:11

#9366 Re: Šta trenutno čitate?

Post by quentin »

Sanchez22 wrote:Citate li vi na smartphonu i koji program koristite?
Poceo sam Anu Karenjinu,prilicno velika knjiga :lol:
Čitam na android tabletu. Koristio sam Mantano Reader godinama, onda su izbacili neki update koji je sve upropastio. Ne mogu više ni jednu knjigu s njim otvoriti. Sad koristim FBReader i PocketBook, ali još tražim nešto da mi zamijeni Mantano i za čitanje i za katalogizaciju e-knjiga.
Na prvi pogled, sve te aplikacije su slične, ali ima dosta razlika u sitnicama (rječnik, označavanje teksta, bilješke...) Najveće razlike su u tome kako se snalaze sa pdf formatom. Pdf nije baš bogom dan za e-knjige (epub je mnogo bolji), ali knjige na našem jeziku i dalje se uglavnom nalaze u pdf formatu.
Inače, tableti/telefoni/ebook readeri posebno su korisni za te gabaritne knjige, razne klasike, raspisane Ruse i ekipu...
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#9367 Re: Šta trenutno čitate?

Post by sadmire »

Ja koristim eReader Prestigio i sasvim sam zadovoljan...ranije sam citao iskljucivo u pdf-u, bilo mi ljepse i ugodnije listati prema dole nego s desna na lijevo, ali sam u medjuvremenu skoro pa skroz presao na epub...
inace citam podjednako i papirnate knjige, zavisi u kom obliku i formatu koju imam...
User avatar
Sanchez22
Posts: 1254
Joined: 23/08/2012 16:02

#9368 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Sanchez22 »

Dosta mi lakse naci neku knjigu.Sad koristim Moon reader,uglavnom epub format.Iako se ne mogu najbolje koncetrisati,te se oci brzo umore uprkos prilagodjavanju postavki,jos uvijek ga koristim.
User avatar
Sanchez22
Posts: 1254
Joined: 23/08/2012 16:02

#9369 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Sanchez22 »

Daryl Dixon wrote:Image

Nakanio se da je počnem čitati nakon toliko vremena :) Do sada što sam mogao zaključiti je da je pravo "čitljiva", došao sam do neke 100-te stranice u cugu... Možda nastavim kasnije... Inače radi se o veoma dobrom trileru i o Jack Reacheru koji dolazi u sjeveroistočnu Virginiju da posjeti zapovjednicu Susan Turner koja je, ispostavlja se, u pritvoru zbog navodno primanja mita... Sad ga vozaju od jedne ustanove do druge, bataljona, policije, radeći mu o glavi... Navodno je i on optuzen da je ubio prije 16 godina dvoje ljudi, zapravo da je jednog momka prebio na duznosti i da je taj nakon 16 godina umro od posljedica koje mu je JR zadao a pri tome mu je zabranjen svaki kontakt sa izvjesnom Susan :roll: Vidjet cemo kako se se dalje stvari odvijati, ja sam "zagrizao" :-D :thumbup:
Procitao sam tri njegove knjige.Ima i jedan film snimljen :-D
Prilicno zanimljivo.
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#9370 Re: Šta trenutno čitate?

Post by lmo »

njegove knjige su baš čitljive i pitke....preporuka za sve koji vole krimice :-D
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#9371 Re: Šta trenutno čitate?

Post by lmo »

aux wrote:Image
Napokon sam je kupio i ostavio je na poslu da je citam,dosad sam prezadovoljan sa ovih 50-tak stranica koje sam procitao,ona mi dođe kao dodatni motiv da idem na posao :-D


odlična!
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#9372 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Daryl Dixon »

Sanchez22 wrote:Procitao sam tri njegove knjige.Ima i jedan film snimljen :-D
Prilicno zanimljivo.
gledao sam film davno nekada, predobar je :) dobre su mu knjige stvarno, imam par njih u opticaju kao npr. "kat ubojica" i "osobna stvar" :)
lmo wrote:njegove knjige su baš čitljive i pitke....preporuka za sve koji vole krimice :-D
ima jednostavan i interesantan stil pisanja stvarno, drži budnost, jos kao mladji sam volio citati trilere tako da mi je ova knjiga pravo "legla". :)
User avatar
aux
Posts: 939
Joined: 25/04/2011 21:30

#9373 Re: Šta trenutno čitate?

Post by aux »

I ja sam procitao par knjiga od Lee Childa,mislim da se radi o Aferi,Jedan Hitac prema kojem je snimljen i film,Covjek sa dva lica,ali niti jedna mi nije kao 61 sat prije svega zbog samog kraja knjige jer je bas neocekivan za ovakve vrstu knjige :-)
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#9374 Re: Šta trenutno čitate?

Post by Grean »

Dok sam bio mladji tj. moze se reci donedavno citao sam sve zivo, nikad mi se nije desilo da sam poceo knjigu a da je nisam zavrsio ali nekako u zadnje vrijeme i ne mogu bas sve. Desilo se vec nekoliko puta da sam poceo ali da jednostavno nije islo, npr. sa Pamukovim romanom "Crna knjiga" koju sam uzeo jer mi je "Snijeg" bio predobar ali ova druga je bila do bola dosadna. Zato su ovakve teme od vrijednosti ali ako se napise i koji komentar o knjizi.

Ako se neki mora izdvojiti meni licno je omiljeni zanr istorijska fikcija, ugodno i korisno. Zabavis se ako je interesantna a uz to idu informacije za one koje interesuje istorija, socijologija i drustveni odnosi nekog podneblja ili drustva u odredjenom istorijskom periodu.

Nedavno sam pominjao kao preporuku knjigu koja mi je vise pomogla da shvatim njemacko drustvo izmedju dva svjetska rata, da shvatim uzroke i podlogu za pojavu nacizma nego bilo koja lekcija istorije kroz cijelo skolovanje. Knjiga na zalost nije prevedena na nas, bar mislim da nije, citao sam je na engleskom a kupio na buvljaku sasvim slucajno.

A Princess in Berlin is a 1980 historical novel by Arthur R.G. Solmssen

Snijeg od Pamuka koji vec pomenuh je odlicna knjiga, za one koje interesuju ti odnosi na istoku Turske, kemalisti, islamisti, Kurdi, nasljedje i teret proslosti vezano za protjerivanje i zlocine nad Armencima, ali osnovna prica je sukob tog kemalistickog i tradicionalistickog na istoku Turske. Uz to je super interesantna.

Ipak neprevazidjena zbog svog humora i nacina pisanja je "Andjelin pepeo" koja govori o odrastanju u Irskoj izmedju dva svjetska rata. Vrhunac crnog humora i vjerovatno medju najboljim ako ne i najbolja koju sam ikad procitao, ako se misli na to koliko je knjiga interesantna.
doktor78
Posts: 3013
Joined: 14/09/2006 11:02

#9375 Re: Šta trenutno čitate?

Post by doktor78 »

Grean wrote:Dok sam bio mladji tj. moze se reci donedavno citao sam sve zivo, nikad mi se nije desilo da sam poceo knjigu a da je nisam zavrsio ali nekako u zadnje vrijeme i ne mogu bas sve. Desilo se vec nekoliko puta da sam poceo ali da jednostavno nije islo, npr. sa Pamukovim romanom "Crna knjiga" koju sam uzeo jer mi je "Snijeg" bio predobar ali ova druga je bila do bola dosadna. Zato su ovakve teme od vrijednosti ali ako se napise i koji komentar o knjizi.


Snijeg od Pamuka koji vec pomenuh je odlicna knjiga, za one koje interesuju ti odnosi na istoku Turske, kemalisti, islamisti, Kurdi, nasljedje i teret proslosti vezano za protjerivanje i zlocine nad Armencima, ali osnovna prica je sukob tog kemalistickog i tradicionalistickog na istoku Turske. Uz to je super interesantna.
A eto, meni je Snijeg bio prva i jedina knjiga od Pamuka, i ona me je odbila od njega koliko mi je bila neinteresantna. Nisam je nikad ni uspio dovršiti. Stvar ukusa...
Post Reply